Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:03

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12191)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
CAdi (11934)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
curiosul (6652)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Razvan (6162)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
eugen (3789)
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Pacalici
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
CAdi
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
curiosul
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Dacu
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Razvan
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
virgil
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
meteor
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
gafiteanu
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
scanteitudorel
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Forever_Man
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
virgil_48
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
Dacu
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
virgil_48
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
CAdi
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 
virgil
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_lcapEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Voting_barEMdrive - EmDrive - Pagina 11 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

EmDrive

+11
scanteitudorel
curiosul
virgil
virgil_48
omuldinluna
Pacalici
Razvan
totedati
Scriabin
eugen
CAdi
15 participanți

Pagina 11 din 23 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17 ... 23  Urmatorul

In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Dum 28 Sept 2014, 19:19

Rezumarea primului mesaj :

Si totusi se misca....(E pur si mouve )

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Emdrive



Teoria este foarte simpla :
Energia se masoara in Joule ,
Intr-un recipient ,ajutaj, cutie etc. volumul se masoara in m.c. (metrii cubi sau m^3).
Dar  1Joule =1Nm .Vom avea deci pentru energia produsa in acea cutie ,
energia Joules/m^3  de unde rezulta :
Nm/m^3  si dupa simplificare rezulta N/m^2,  adica Pascali ,care este o unitate de presiune.
Deci practic campul electromagnetic poate da nastere la tractiune, conform
principiului actiunii si reactiunii...
Deci ideea ar fi ,cum transformam campul magnetic produs intr-un ajutaj intr-o
forta de tractiune (care da nastere la miscare )?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Dum 31 Mai 2015, 11:33

... ma rog ,fiecare cu conceptiile lui.

Il desconsideri si iti bati joc prin cele de mai sus de parerile colegului nostru virgil_48.repet, ADU CONTRAARGUMENTE, nu ironiza ascuns. Daca nu sti ce sunt contraargumentele, consulta DEX-ul.

Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Numarul mesajelor : 5571
Data de inscriere : 21/08/2014

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Dum 31 Mai 2015, 11:45

Pacalici a scris:
... ma rog ,fiecare cu conceptiile lui.

Il desconsideri si iti bati joc prin cele de mai sus de parerile colegului nostru virgil_48.repet, ADU CONTRAARGUMENTE, nu ironiza ascuns. Daca nu sti ce sunt contraargumentele, consulta DEX-ul.

Esti off -topic .
Te compatimesc si imi pare sincer rau pentru tine Pacalici.
Oricum eu nu-ti voi baga in seama pasiunile rautacioase, ii las pe moderatori sau pe administrator sa-si
faca treaba.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11934
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 31 Mai 2015, 13:16

CAdi a scris:... ma rog ,fiecare cu conceptiile lui.
Nu am depistat nimic nepotrivit in raspunsul lui CAdi, acesta
este tonul obisnuit al dialogului nostru. Dece cautati
prilejuri pentru a dezgropa securea?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 01 Iun 2015, 12:44

Pacalici a scris:.Ce legatura este intre miliNewtoni si Wati domnu' Tudorel? In general cum se calculeaza un randament procentual ?
Oare  cum ,  daca  nu  asa  ?  
1. Forta  inmultita  cu  spatiul  =Lucrul mecanic  in  Juli . Supra unitatea  de  timp ,(secunda  )= Wat , (= putere),  inmultita  cu  delta  t =  Energie  in  Wati.
2.Randamentul = lucrul  mecanic  util  supra  lucrul  mecanic  consumat.
3. Daca  este  sa aplicam o  forta  de  0,7 N  unei nave pe  timpul  pe  care-l  doresti  ,de  un  an  spre  exemplu ,  calculeaza    consumul   de  energie  electrica  ai  sa  vezi  daca  merita  . Poate  este  mai  bun  un  dispozitiv MHD.
4 .Nu  pun  in  discutie  importanta  descoperiri  acestui  fenomen .  Eu  l-am  analizat  doar din  punct  de  vedere  al consumului  de  energie  electrica  in  raport  cu  forta  obtinuta.
Acum ai  vazut  ce  legatura  este   intre  miliNewtoni  si  Wati ,   Dl. Pacalici?
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25287
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Lun 01 Iun 2015, 13:10

Draga Tudorel, sa lasam celelalte puncte in pace(n-are rost sa pierdem vremea) , in afara de punctul 3.
La punctul 3 consideri ca se consuma prea multa electricitate si deci propui un motor MHD (Magneto Hidro Dinamic). Sa inteleg ca MHD-ul este util zborurilor in spatiul cosmic, nu are nevoie de electricitate si pentru producerea plasmei, nu are nevoie de rezerve de gaz. Corect?
Uite aici o prezentare NASA MHD:
http://www.netl.doe.gov/File%20Library/Events/2014/MHD/2-1-MPGW-NASA-IBlanksonPresentation10012014.pdf
Ia vezi cum e cu MHD-ul.

Referitor la EmDrive, nu este nevoie decat de electricitate.Usor de produs. Dau 2 exemple curent folosite in spatiul cosmic:

1.Celule fotovoltaice
2.Generator termoelectric RTG(foloseste de obicei Plutoniu).A echipat rover-ul de pe Marte, navele Voyager 1 si 2, etc. https://solarsystem.nasa.gov/rps/rtg.cfm

S-auzim numai de bine.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue0 / 100 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 01 Iun 2015, 15:14

Pacalici a scris:La punctul 3 consideri ca se consuma prea multa electricitate si deci propui un motor MHD (Magneto Hidro Dinamic). Sa inteleg ca MHD-ul este util zborurilor in spatiul cosmic, nu are nevoie de electricitate si pentru producerea plasmei, nu are nevoie de rezerve de gaz. Corect?
Ai  inteles  gresit . El  are  nevoie  de  electricitate , dar  consumul  poate  fi  unul  mai  mic ,  iar  randamentul  sa  fie  unul  acceptabil .  In  modelul  imaginat  de  mine  nu  este  nevoie  de  gaz. Se  produce  un  arc  electric intre  doi electrozi  plasati  intr-un  camp  magnetic  , iar  intre  fluxul  de  electroni  spre  exemplu  si  liniile  de  camp magnetic  ia  nastere    Forta  Lorentz.  Trebuie    analizat  daca  sistemul  fizic  nu  este  inchis , adica  fortele de  actiune  si  reactiune  sa  se  anuleze  reciproc.  Cu  toate  ca  am  efectuat    experimente  legate  de  plasma in  camp  magnetic   cu  ceva  timp  in  urma  nu am  avut  in  vedere  obtinerea  unei  forte  de  propulsie a  unui  corp. Altul  era scopul experimentului.
Pacalici a scris:Referitor la EmDrive, nu este nevoie decat de electricitate.Usor de produs. Dau 2 exemple curent folosite in spatiul cosmic:
1.Celule fotovoltaice
2.Generator termoelectric RTG(foloseste de obicei Plutoniu).A echipat rover-ul de pe Marte, navele Voyager 1 si 2, etc.
Din  expunerea  de  mai  sus  cred  ca  iti  dai  seama  ca  in  modelul  imaginat  de  mine se  foloseste   energie  electrica,  plus  energie  magnetostatica.
Am sa salvez adresa trimisa de tine . Materialul imi place. Stiu ca se lucreaza la asa ceva de foarte mult timp dar nu am avut pana acum cunostinte despre procedeul tehnic de realizare a propulsiei.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25287
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Lun 01 Iun 2015, 15:48

Oricum EmDrive e un lucru deosebit si deocamdata inexplicabil.Poate asta e misterul OZN-urilor in forma de trunchi de con.Cred ca trebuie lucrat la cavitatea rezonanta ca reflexia microundelor sa nu aiba pierderi si atunci randamentul va creste considerabil.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 01 Iun 2015, 16:03

cris a scris:Oricum EmDrive e un lucru deosebit si deocamdata inexplicabil.Poate asta e misterul OZN-urilor in forma de trunchi de con.Cred ca trebuie lucrat la cavitatea rezonanta ca reflexia microundelor sa nu aiba pierderi si atunci randamentul va creste considerabil.

Te aproprii Cris de principiu de functionare .Asa cum i-am spus si lui Virgil48 are legatura cu
notiunea de camp .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Mar 02 Iun 2015, 02:22

@cris si virgil_48:

Teoria EmDrive o gasiti aici (pentru eventuala traducere, exista mai multe solutii):

http://www.emdrive.com/theorypaper9-4.pdf

Citez autorul Roger Shawyer:

Acknowledgements
The author is grateful for the assistance given by colleagues in SPR Ltd, by Dr
R B Paris of Abertay University, Dundee, by J W Spiller of Astrium UK Ltd and by
Professor J Lucas of The University of Liverpool. The theoretical work and
experimental programmes were carried out with support from the Department of
Trade and Industry
under their SMART award scheme, and then under a Research and
Development grant.

Eu cred ca orice discutie viitoare poate avea loc in jurul acestui document daca se doreste. study study study
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue0 / 100 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Mar 02 Iun 2015, 02:43

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue0 / 100 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Razvan Mar 02 Iun 2015, 10:54

După cum văd până acum, forţa de propulsie există şi poate fi măsurată, dar explicaţiile privind producerea ei sunt diverse.
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue9 / 109 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33183
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 02 Iun 2015, 13:53

Razvan a scris:După cum văd până acum, forţa de propulsie există şi poate fi măsurată, dar explicaţiile privind producerea ei sunt diverse.
Unii l-au realizat, iar noi cercetam dece merge, fiindca este ceva
suspect la mijloc!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Mar 02 Iun 2015, 14:15


Vezi ca din linkurile de mai sus reiese ca daca se foloseste  tehnologia de la EmDrive se poate modifica chiar cuantumul spatiu-timp  
(Experimentul Philadelphia)adica exact ce am scris pe prima pagina .
Vad de asemenea ca ai pomenit si tu de RTG ca sursa de alimentare a lui EmDrive !
De asemenea din motto-ul de deschidere conform teoriei descrise pentru EmDrive se foloseste
in mare ceea ce am scris pe scurt acolo .
Din explicatia data de  NASA  si de asemenea a inventatorului rezulta clar crearea unui camp de rezonanta in afara EmDrive (ajutajului)
fapt care duce la propulsie ,ceea ce am si scris cu cateva articole in urma .
Oricum nu se ofera o explicatie ,la modul in care sa se arate cum se propaga acel camp din interiorul EmDrive in afara lui.
Si in aceasta consta secretul de fabricatie. si de propulsie .

Cu mult timp in urma am scris acest articol pe care domnul Pacalici nu l-a inteles la vremea respectiva:

CAdi a scris:
omuldinluna a scris:Exact la asta ma gandeam si eu acum, analogul unei corabii unde "panza" e impinsa de radiatia solara. Daca merge e exceptional, dar nu cred ca e genul de propulsie la care se gandea CAdi. Asta s-ar putea sa fie mai eficienta.

Da , nu la genul acesta de solutie m-am gandit omuledinluna.
Acest mod de procurare a energiei electrice este similar cu a compara o corabie cu vapoarele moderne de astazi...
De fapt ma gandesc la un Generator Termoelectric cu Radioizotopi care se bazeaza pe transformarea caldurii
degajate de emisia unui material radioactiv in curent electric prin efect Seebeck cu ajutorul unor termocuple.
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 450px-Cutdrawing_of_an_GPHS-RTG
Aceste generatoare echipeaza navele de cercetare din ziua de azi si a fost folosit cu succes si la sonda
spatiala Cassini si la alte nave spatiale despre care am scris pe topicul dedicat.
Ca material radioactiv se folosesc plutoniu P238 care are timpul de injumatatire de 88 ani  si strontiu Sr90 cu un
timp de injumatatire mult mai mic de cca 29 ani.
P 238 are avantajul ca necesita o imbracatura de protectie radioactiva de cca 3 mm grosime ,fapt important
la lansare, cand scade incarcatura navei, fata de strontiu care necesita un ,,blindaj'' de cca 25 mm.
In plus plutoniu are o putere de transmitere de 0.54 kw/kg fata de strontiu care are 0,46 kw/kg.
Acesta este un generator electric mai adecvat capacitatilor tehnologice ale vremurilor noastre, decat cele
lansate de Pacalici cu Star Trek si Razvan cu deplasarea Warp Smile .
Dar de ce nu,  aceasta fizica a imposibilului ar putea fi o realitate peste cateva mii , sau zeci de mii de ani  ...
Dar daca tot e sa alunecam pe taram mai mult sau mai putin Sf ,ma gandesc la genul de aparatura inventata de Tesla
(dar de putere mult mai mica ) care s-a folosit cu succes la nava americana USS Eldrige in cadrul experimentului
Philadelphia.
Cred ca un asemenea echipament  capabil sa emita un puternic camp electromagnetic rotativ ( pulsatoriu) ,
daca ar fi canalizat de ajutaje de rezonanta gen EmDrive (n.a.) ar putea asigura propulsia necesara .
De asemenea folosirea unor viitoare termogeneratoare cu izotopi performante si a unor materiale de
termocuple mai eficiente (in prezent randamentul acestora este de cca 10-16%) ar putea genera in viitor
puternice campuri electromagnetice
Este important ca un prim pas s-a facut, si ca filme SF de genul Star Trek, nu mai par acum chiar o fictiune ...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Mar 02 Iun 2015, 20:07

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue0 / 100 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Mier 03 Iun 2015, 11:09

Prin reflexia multipla a microundelor in trunchiul de con apar minime si maxime de interferenta.Asa cum se vede din amprenta magnetica.Maximele aparute pe baza mare pot genera particule neutre ce pot trece cu usurinta prin metal generand forta de impingere.
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 2015-04-19-010710-350x228
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil Mier 03 Iun 2015, 12:23

cris a scris:Prin reflexia multipla a microundelor in trunchiul de con apar minime si maxime de interferenta.Asa cum se vede din amprenta magnetica.Maximele aparute pe baza mare pot genera particule neutre ce pot trece cu usurinta prin metal generand forta de impingere.
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 2015-04-19-010710-350x228

Posibil sa nu fie nevoie de particule in adevaratul sens al cuvantului, ci doar de ghemuri de unde stationare, echivalente particulelor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Mier 03 Iun 2015, 12:56

virgil, aici imi permit sa te contrazic.Este unul din modurile de oscilatie normal intr-o cavitate rezonanta.Dupa cum arata figura, simularea s-a facut in Comsol.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue0 / 100 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Pacalici Mier 03 Iun 2015, 13:02

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue0 / 100 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 03 Iun 2015, 13:54

virgil a scris:
Posibil sa nu fie nevoie de particule in adevaratul sens al cuvantului, ci doar de ghemuri de unde stationare, echivalente particulelor.
Echivalenta aceasta se refera si la masa? Nu ti se pare periculoasa
confuzia aceasta care pare sa se instaleze de dragul de a furniza
explicatii? Sau mai rau!
Explicatia lui CAdi, in acest context, pare mai decenta:
Prin reflexia multipla a microundelor in trunchiul de con apar minime si maxime de interferenta.Asa cum se vede din amprenta magnetica.Maximele aparute pe baza mare pot genera particule neutre ce pot trece cu usurinta prin metal generand forta de impingere.
De fapt penetrarea metalelor este un sport curent pentru unele
particule, iar altele penetreaza si planetele! Dece este greu de
acceptat asa ceva? Daca trec prin discul acela de cupru cu viteza,
pentru tot ansamblul dau un efect de jet reactiv, care produce forta.
Dar dupa o perioada de functionare, ar trebui sa se poata masura o
scadere a masei aparatului. Si ar insemna ca in spatiu, aparatul se
poate folosi si fara discul de iesire, marind randamentul instalatiei.
Ajungem sa vorbim despre efectul adus aici de cris, cel cu
magnetronul suspendat de un fir.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Mier 03 Iun 2015, 14:49

virgil_48 a scris:
Dar dupa o perioada de functionare, ar trebui sa se poata masura o
scadere a masei aparatului. Si ar insemna ca in spatiu, aparatul se
poate folosi si fara discul de iesire, marind randamentul instalatiei.
Ajungem sa vorbim despre efectul adus aici de cris, cel cu
magnetronul suspendat de un fir.
Particulele(posibil neutrini sau echivalente) se formeaza din energia microundelor deci nu are de ce scadea masa aparatului.
Nu se poate folosi fara discul de iesire ca doar relfexiile multiple genereaza puncte de energie mare.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil Mier 03 Iun 2015, 17:44

Ce-i impiedica pe neutrini ca sa se raspandeasca in toate directiile in mod egal, si astfel dispare efectul unui jet orientat care sa asigure forta de reactie?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Mier 03 Iun 2015, 18:12

Pe neutrini nimic nu-i impiedica dar microundele concentrandu-se spre baza mare particulele se nasc cu impuls pe directia respectiva.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 03 Iun 2015, 18:14

cris a scris:
Particulele(posibil neutrini sau echivalente) se formeaza din energia microundelor deci nu are de ce scadea masa aparatului.
Nu se poate folosi fara discul de iesire ca doar relfexiile multiple genereaza puncte de energie mare.
Asta fiindca si tu crezi in ideea bizara ca energia se poate
transforma in masa. In "Universul meu" nu se intampla asa ceva.
Dar ai inteles ca acesta nu este omologat.
Iar niste puncte nu pot genera mai multa energie decat au primit.
Incercarea aceea cu magnetronul suspendat, urmata de cantarirea
lui dupa o functionare indelungata, ar fi primul pas pentru aflarea
adevarului. Fara sa fie decisiv.
Daca magnetronul singur poate produce forta de tractiune, pentru
ce mai este nevoie de punctele acelea de energie mare?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Mier 03 Iun 2015, 18:25

Microundele au energie mica per foton asa ca doar reflexiile multiple pot genera puncte cu energie suficienta pentru nasterea particulelor.Recunosc inainte sa ma documentez temenic credeam ca e vorba de presiunea radiatiei.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 05 Iun 2015, 18:11

cris a scris:Microundele au energie mica per foton asa ca doar reflexiile multiple pot genera puncte cu energie suficienta pentru nasterea particulelor.Recunosc inainte sa ma documentez temenic credeam ca e vorba de presiunea radiatiei.
Eu recunosc ca nu inteleg cum functioneaza ratiunea ta, fiindca
nu am pregatirea necesara. Dar scriind "nasterea particulelor"
in sensul ca sunt compuse din energie, m-ai facut sa fiu multumit
de aceasta lipsa. Daca se nasc particule, asta se poate intampla
numai prin asamblarea lor, din componente materiale de nivel
inferior. Înglobarea sau eliminarea de energie in acest proces,
este posibila. Este bineinteles o parere personala neomologata.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Vin 05 Iun 2015, 20:39

E greu din punct de vedere filozofic sa acceptam ca noi si ce vedem in jurul nostru adica materia e alcatuita din "nimic" ,o radiatie care in anumite conditii se poate descompune in fotoni(vezi materie+antimaterie).
Invers niste radiatii efemere concentrate in faza sa dea ceva palpabil cu masa de repaos(de fapt o oscilatie impachetata de genul unui fir de elastic rasucit si lasat liber).
Aceste lucruri nu au corespondent in lumea ce ne inconjoara si atunci preferam ca prin similitudine sa consideram particula o bila.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 06 Iun 2015, 07:57

cris a scris:
Aceste lucruri nu au corespondent in lumea ce ne inconjoara si atunci preferam ca prin similitudine sa consideram particula o bila.
Tu recunosti conexiunea obligatorie a acestor notiuni:
particula - materie - masa - inertie ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil Sam 06 Iun 2015, 10:05

De ce nu ar fi: cuanta-energie-masa-inertie

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Sam 06 Iun 2015, 10:20

Sau :

energie,unda-cuanta,masa,inertie

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de cris Sam 06 Iun 2015, 12:37

virgil_48 a scris:Tu recunosti conexiunea obligatorie a acestor notiuni:
particula - materie - masa - inertie  ?
Faptul ca niste radiatii de mare energie au deformat spatiultimpul si acum formeaza o particula cu masa de repaos(energia continuta) implica urmatoarele:
- Invartindu-se cu viteza luminii, daca incerc sa-i imprim o miscare se opune (inertie) lucrul mecanic consumat se transforma in deformarea particulei.
- Nu pot sa-i imprim viteza luminii ca ar insemna sa devina plata si ar consuma lucru mecanic infinit.

P.S.Daca materia ar fi ceva solid asa cum avem tendinta sa credem nu ar avea limita de viteza si nici inertie.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 09 Iun 2015, 17:12

cris a scris:
virgil_48 a scris:Tu recunosti conexiunea obligatorie a acestor notiuni:
particula - materie - masa - inertie  ?
Faptul ca niste radiatii de mare energie au deformat spatiultimpul si acum formeaza o particula cu masa de repaos(energia continuta) implica urmatoarele:. . . . . .
Tu crezi ca radiatiile acelea formeaza o particula cu masa, fara ca inainte
de asta sa fi avut masa? Adica masa a aparut din neant?
Nu crezi ca ar trebui sa te hotarasti daca masa se produce si dispare
sau se conserva? Nu ti se pare ciudat ca nu mai vorbeste nimeni de
conservarea masei, ci toti considera o conservare masa+energie?
De fapt, accepta ceva care nu mai este nici o conservare reala, ci
numai un cuvant fara continut.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil Mar 09 Iun 2015, 23:42

La particule, masa se masoara in electron-volti, deci este o energie incatusata intr-un volum foarte mic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

EMdrive - EmDrive - Pagina 11 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 23 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 17 ... 23  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum