Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 25 Iul 2024, 17:43

» New topic
Scris de virgil Mier 24 Iul 2024, 07:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 22:12

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 06:47

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Globalizarea
Scris de virgil Dum 21 Iul 2024, 16:46

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Dum 21 Iul 2024, 15:20

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de CAdi Joi 18 Iul 2024, 11:51

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

» Despre vise
Scris de CAdi Sam 13 Iul 2024, 15:09

» Constatari
Scris de curiosul Sam 13 Iul 2024, 10:13

» Pendulul
Scris de virgil_48 Lun 08 Iul 2024, 16:18

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Sam 06 Iul 2024, 10:23

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 05 Iul 2024, 13:24

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de virgil Dum 30 Iun 2024, 19:01

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de curiosul Sam 29 Iun 2024, 16:06

» CURIOZITATI; Motor miniatural functional
Scris de virgil Vin 28 Iun 2024, 20:36

» Fizicieni care au schimbat lumea.
Scris de eugen Vin 28 Iun 2024, 09:58

» O proprietate Black Hole (Gaura Neagra)
Scris de virgil Joi 27 Iun 2024, 17:58

» Cum marim energia atomului ?
Scris de virgil Dum 23 Iun 2024, 19:11

» Bec Tapo L530E 2.0 - Smart Wi-Fi Light Bulb, Multicolor
Scris de Dacu Vin 21 Iun 2024, 18:30

» Caracteristicile tehnice ale motoarelor auto
Scris de CAdi Joi 20 Iun 2024, 12:24

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Dum 16 Iun 2024, 11:55

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 15 Iun 2024, 22:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


Top postatori
virgil (12347)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
CAdi (12205)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7950)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
curiosul (6790)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Razvan (6162)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Pacalici (5571)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
eugen (3889)
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Pacalici
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
CAdi
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
curiosul
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Dacu
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Razvan
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
virgil
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
meteor
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
gafiteanu
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
scanteitudorel
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
virgil
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
curiosul
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
virgil_48
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
eugen
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
ilasus
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Abel Cavaşi
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
eugen
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
virgil
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
ilasus
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 
Abel Cavaşi
A fi sau a nu fi... Vote_lcapA fi sau a nu fi... Voting_barA fi sau a nu fi... Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 32 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 31 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

A fi sau a nu fi...

5 participanți

In jos

A fi sau a nu fi... Empty A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de curiosul Sam 30 Mar 2019, 17:26

Am deschis subiectul doar pentru că mi s-a părut interesant și nu există un subiect cu acest nume, nu că aș avea eu ceva concret de spus.
Dar dacă aș avea, ar fi următoarele lucruri și, normal, trebuie început cu o întrebare.

Ce anume "dictează" conștientului uman să accepte partea filozofică/nedemonstrabilă a lucrurilor?

Adică, dacă "moi" tot este conștient că ceea ce percep concret ca fiind o realitate determină și gradul în care îmi prioritizez acțiunile și gândirea, de ce naiba îmi consum energia și cu aspecte care nu au legătură directă cu realitatea pe care o percep?

Din nou, adică, analizând filozofia interpretării unor idei expuse pe forum, care nu au niciun grad de "verificabilitate", o parte din "intelectualii" forumului le acceptă ca atare ca fiind realități intrinseci, doar dirijați de principii și convingeri personale, pe care nici măcar ei înșiși nu știu de ce le acceptă în măsura în care nu pot fi nici "verificabile", în afara faptului că reprezintă un punct de vedere "ieșit din comun" de original și nou, dar mai trăiesc și cu iluzia faptului că ideile lor sunt demne de premii.

Dacă e să vă vorbesc la modul "Pe bune, acum!" și exceptând tulburările de genul "grandios dilusion", care să fie explicația faptului că am ajuns din ce în ce mai mult să "plătim", cel puțin cu timpul nostru, pentru idei care nu au niciun fel de utilitate directă?

Să vă spună tot "je"?

Hai să vă "luminez" tot io, vorba unui geniu mai negativ al forumului!

Spre exemplu, păstrând linia gradului de "verificabilitate", "speculațiile" de genul Yin-Yang, Ion-Ioana etc, sunt un joc de-a "ala bala portocala" cu mintea umană.
De ce spun asta?
Pentru că modul în care percepem lucrurile ne și formează aceste convingeri!

Alții, cu respect totuși pentru părerea lor, vorbesc despre "firul ierbii" care nu ajută, în perspectiva mea, la altceva decât hrană pentru animale, care asigură, la rândul lor, hrana pentru pentru alte "animale".
Nu zic că n-o fi așa, dar...to be or not to be!
Dar dacă este valabilă doar jumătatea cu "not to be"?
Cum stau lucrurile, în ce credem noi de fapt?
Simplu, credem doar în ceea ce ne place să credem, pe de o parte, și în ceea ce ne oferă gradul de nevoie al "rostului" lucrurilor.
Dar dacă doar "not to be" este jumătatea care-ți dirijează în mod majoritar și concret existența, de ce totuși luăm în calcul și jumătatea cu "to be"?
Răspunsul e la fel de simplu!
În ce ne privește pe noi ca oameni, acel mod în care percepem și acceptăm jumătatea neverificabilă "not to be" determină acel "to be" concret în care alegem să existăm și să credem că există și dirijează existența noastră!

Nimic mai fals adevărat!
To be or not to be...

Ai zis careva ceva?

Stai cuminte în banca ta că nu știi ce spui!
Acum ești dirijat doar de faptul că aceasta este o părere contradictorie celei a tale, nu că tu ești cel care are dreptate!
Pentru că adevărul spuselor mele mai sus este la fel de neverificabil așa cum este și părerea ta care-ți dirijează argumentele contradictorii pe care ai tendința instinctiv să le manifești și pe care nici măcar nu ești capabil să le înțelegi exact de ce le gândești contradictoriu!
Deci, nu te băga aici, pentru că habar nu ai de ce spui ceea ce spui, deși, normal, dacă tot vorbim numai de genii pe acest forum, toți suntem extrafenomenali de capabili și buni la dat cu părerea.
Dar numai la dat cu părerea!
Părere pe care nu știi și nu înțelegi concret nici măcar de ce ți-o prezinți!
Sau știi, dar nu vrei pur și simplu să accepți faptul că ți-o spui din motive care nu te-ar mai face la fel de "demn" de tine, pentru că nu te-ai privi în propri ochi cu aceeași "demnitate" dacă ai ști și ți-ai recunoaște ție însuți tot adevărul despre tine.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de lordQ Dum 31 Mar 2019, 13:03

Mare satisfactie pentru mine si multumesc tuturor celor implicati in deschiderea acestui subiect, oricare si de oriunde ar fi acestia !
Consider ca fiind de dezabatut privitor la abordare...
"Ce anume "dictează" conștientului uman să accepte partea filozofică/nedemonstrabilă a lucrurilor?"...

Foarte interesant ! Consider ca un om este depasit de situatie ! Motiv pentru care nu sunt dispus sa admit o cale evolutionista !
Pe de alta parte, daca un om si-ar putea controla gandurile si constiinta, atunci ar visa doar ce-si doreste !

"de ce naiba îmi consum energia și cu aspecte care nu au legătură directă cu realitatea pe care o percep?"...
Consider ca nu alocam, ca si oameni, suficienta energie in abordarea subiectelor care au legatura cu realitatea subiectelor pe cere nu le prcepem !

lordQ
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 41
Puncte : 6002
Data de inscriere : 22/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de curiosul Dum 31 Mar 2019, 13:15

Care "cei implicați" în afară de mine?
Nu vezi că le-am tăiat "maul"?
Dar tu ai îndrăznit și mă bucur că ai făcut-o!

Omul nu este nicidecum depășit de situație, ci doar o acceptă interpretând-o într-o manieră fantezistă, aș zice eu.
Problema se pune doar dacă are nevoie, într-adevăr, de acea interpretare fantezistă a realității!
Asta-i o chestiune pe care încă nu o înțeleg exact, deși ar putea exista o interpretare evoluționistă, la fel de fantezistă, ce-i drept!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de lordQ Dum 31 Mar 2019, 13:20

Interpretarea fantezista implica o rezerva fata de una "stiintific" demonstrabila, in fapt, nedemonstrabila stiintific !
Oricare om este depasit de situatie doar ...daca se incadreaza intr-o situatie anume !
Mare problema cu aceasta incadrare !

lordQ
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 41
Puncte : 6002
Data de inscriere : 22/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de curiosul Dum 31 Mar 2019, 13:38

Fantezistă pentru că dacă te rogi la Dumnezeu să găsești...frigiderul plin, s-ar putea să nu aibă același efect ca atunci când te duci tu însuți la cumpărături și-l umpli efectiv, caz în care realizezi că tu însuți ești propriul tău Dumnezeu.

Mai nou, situația poate fi adaptată și la meditația asupra conștiinței.

Am încercat ieri să mă concentrez atât de tare să sting televizorul cu puterea minții, încât am ajuns la concluzia că telecomanda nu s-a inventat degeaba.

Și-atunci, care-i realitatea în care trebuie să credem?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de ImposiBila Dum 31 Mar 2019, 13:41

evolutionismul e o porcarie. totu aparut din nimic.
creationismul e adevarul
sau....e posibil ca....totul a existat dintotdeauna
ImposiBila
ImposiBila
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 21
Puncte : 5905
Data de inscriere : 29/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de curiosul Dum 31 Mar 2019, 13:46

Ahaa, nu e rău!
Ia mai zi ceva!
Mai știi, poate chiar ai dreptate obiectivă, nu doar gândești în funcție de cum ești "forțat" să gândești!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 04 Apr 2019, 12:56

Pai oricum fiecare moment din viata e un moment de creatie. Iar creatiile astea se aduna una dupa alta si ia nastere evolutionismul.

ImposiBila a scris:evolutionismul e o porcarie. totu aparut din nimic.
creationismul e adevarul
sau....e posibil ca....totul a existat dintotdeauna
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 978
Puncte : 15761
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de lordQ Joi 04 Apr 2019, 19:34

Referitor la :
Ce anume "dictează" conștientului uman să accepte partea filozofică/nedemonstrabilă a lucrurilor?

apoi:
idei expuse pe forum, care nu au niciun grad de "verificabilitate"

...care parte filozofică/nedemonstrabilă este, sau cum este expusa unui anume grad de "verificabilitate" ?
Ce implica "utilitate directă" ? Daca este indirecta dispare sensul de utilitate ?

Propun un raspuns: " Enable Developer options" !

lordQ
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 41
Puncte : 6002
Data de inscriere : 22/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de mm Vin 05 Apr 2019, 06:41

Ref. la:
Din nou, adică, analizând filozofia interpretării unor idei expuse pe forum, care nu au niciun grad de "verificabilitate", o parte din "intelectualii" forumului le acceptă ca atare ca fiind realități intrinseci, doar dirijați de principii și convingeri personale, pe care nici măcar ei înșiși nu știu de ce le acceptă în măsura în care nu pot fi nici "verificabile",

.  Imi pare rau dar exista o realitate, vrem-nu-vrem, si ea este, intotdeauna, verificabila. Verificabilitatea este chiar una din proprietatile realitatii. Verificarea este, in acelasi timp, o activitate umana, tehnica -putem zice- si, ca orice activitate umana, poate fi dusa la bun sfarsit sau nu, functie de pricepere, atitudine personala, s.a. Desigur, uneori sau mai mereu verificarea e consumatoare de timp personal si poate necesita abilitati deosebite sau altfel spus, antrenament, incredere si rabdare.  
.  In general, negatiile de orice fel nu sunt bune, nu sunt constructive ci mai degraba sunt dextrogire. Dar exista un motiv obiectiv pe baza caruia am siguranta de suta la suta spunand ca verificarea este intotdeauna posibila. Poate ca acest "motiv" este totodata si un argument forte ce demoleaza agnosticismul. Deocamdata, nu-l rostesc, e un secret profesional.

.  In rest, recunosc ca nu am inteles care din intrebarile, aspectele, (s)puse in primul mesaj al topicului este subiectul de discutie al topicului. Dar nu comentez in vreun fel, sunt un spectator al unui dialog liber.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue5 / 105 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23898
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de lordQ Vin 05 Apr 2019, 19:53

curiosul a scris:Fantezistă pentru că dacă te rogi la Dumnezeu să găsești...frigiderul plin, s-ar putea să nu aibă același efect ca atunci când te duci tu însuți la cumpărături și-l umpli efectiv, caz în care realizezi că tu însuți ești propriul tău Dumnezeu.

Mai nou, situația poate fi adaptată și la meditația asupra conștiinței.

Am încercat ieri să mă concentrez atât de tare să sting televizorul cu puterea minții, încât am ajuns la concluzia că telecomanda nu s-a inventat degeaba.

Și-atunci, care-i realitatea în care trebuie să credem?

Presupun ca te-ai straduit sa depasesti stadiul de bob de mustar si ai confirmat ca n-ai reusit !
Aidoma, am incercat sa indoi un fir de ata chemandu-l la mine ! N-am reusit nici eu sa depasesc statutul de bob de mustar !

Nu cumva nu suntem in stare de asa ceva ? ce ne lipseste ?

lordQ
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 41
Puncte : 6002
Data de inscriere : 22/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de curiosul Vin 05 Apr 2019, 20:04

Păi uite ce ne lipsește!
Ne lipsește faptul că ne-am depărtat prea mult de la esența din noi, de la ceea ce ne construiește, de fapt.

Cum pot să-ți spun mai bine, exprimându-mă altfel decât printr-o întrebare?

De ce un ... câine, spre exemplu, nu-și pune problema la modul: "Aș putea să îndoi firul ăsta de ață dacă mă concentrez?"

Simplu, pentru că ceea ce ne crează în noi ideea de conștiință, ne și face în egală măsură să trăim anumite iluzii!
Simplul fapt că mergem în două picioare și nu în patru, că purtăm cravată sau teniși chinezești, faptul că avem o percepție diferită asupra propriei existenței precum și a celei exterioare, nu ne și face superiori, noi ne considerăm superiori!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de lordQ Vin 05 Apr 2019, 20:07

Dimpotriva !
Consider ca ceea ce creeaza in noi ideea de constiinta ne poate indeparta de ceea ce numim iluzie !



lordQ
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 41
Puncte : 6002
Data de inscriere : 22/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de curiosul Vin 05 Apr 2019, 20:10

Aici da, sunt de acord cu tine, dacă ne gândim la același lucru.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41197
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de lordQ Vin 05 Apr 2019, 20:14

Nu este prima data cand esti de acord cu ideile mele, si nici prima reciproca !
Cumva, trebuie redefinit un spectru ideatic, pentru a nu risca replici inutile !

lordQ
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
A fi sau a nu fi... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10A fi sau a nu fi... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 41
Puncte : 6002
Data de inscriere : 22/03/2019
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

A fi sau a nu fi... Empty Re: A fi sau a nu fi...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum