Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Mar 07 Mai 2024, 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
CAdi (11934)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
curiosul (6677)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Razvan (6162)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
eugen (3792)
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Pacalici
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
CAdi
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
curiosul
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Dacu
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Razvan
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
virgil
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
meteor
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
gafiteanu
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
scanteitudorel
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
virgil_48
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Dacu
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Forever_Man
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
eugen
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
virgil
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
curiosul
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
eugen
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Dacu
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
virgil
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Tranziţiile de fază ale apei Vote_lcapTranziţiile de fază ale apei Voting_barTranziţiile de fază ale apei Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Tranziţiile de fază ale apei

4 participanți

In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 08:06

Provine din forumul Conversia totala a caldurii in lucru mecanic


Sa ne inchipuim un cilindru cu volumul de 1 mc, de exemplu.
Il umplem cu apa foarte rece si punem deasupra un piston plutitor aproape etans.
Sa zicem ca am folosit apa rece la zero grade, deci inca lichida.
Acum racim cumva apa in continuare (sau spunem minciuni) astfel incat apa sa inghete. Am extras ca urmare multa energie din acel mc de apa, care s-a umflat si a ridicat pistonul cu o mare forta. Daca pistonul este cuplat printrun mecanism, putem obtine o energie = deplasare x forta. Daca nu ar fi fost mobil sau elastic pistonul, recipientul ar fi crapat, chiar daca era de metal.
Sa recapitulam:
1)-extragem o energie termica
2)- obtinem un mare lucru mecanic.
Cum vine asta ? Parca esta chiar mai mult decat spune titlul topicului distinsilor nostri academicieni. Este mai mult decat totala, este supraunitara.
Traiasca fizica oficiala.


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Sam 01 Sept 2012, 13:05, editata de 1 ori (Motiv : Provine din...)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de CAdi Vin 31 Aug 2012, 08:46

Gafiteanu daca iti mai amintesti primul principiu a carui formula a fost obtinuta pe cale experimentala :
U2-U1= dQ-d Lm
De aici poti sa jonglezi :
d Lm (lucrul mecanic) = U1-U2 + dQ care este problema ?
adica mai pe inteles:
Lucrul mecanic produs de un sistem termodinamic se datoreaza conversiei caldurii si schimbarea energiei interne a sistemului ,ceea ce mi se pare destul de clar ,caci prin absorbtie sau cedare de caldura se schimba starea acestuia .


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Vin 31 Aug 2012, 08:52, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de Razvan Vin 31 Aug 2012, 08:50


gafiteanu a scris:Este mai mult decat totala, este supraunitara.
Nu-i nicio minune. În cazul descris e vorba despre tranziţie de fază, energia obţinută provenind din căldura latentă a substanţei.
Încearcă să imaginezi un ciclu complet, cu revenirea gheţii în stare lichidă, şi vezi ce randament obţii.
"Traiasca fizica oficiala." Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 09:25

Sa ascultam si parerea altor academicieni.
Oare nu am descris destul de clar fenomenul ?
Am extras odata caldura specifica, fac ce vreau cu ea, dar a mai aparut si altceva, mai monstruos.
Intradevar nu l-am explicat.
Si nu e vorba de nici o "tehnologie extraterestra".
E tare parshiva apa, spunea odata un betiv profesor de fizica.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de CAdi Vin 31 Aug 2012, 10:50

Eu tare n-am inteles care este ,,surpriza'' ?
Prin inghet apa si-a schimbat densitatea si si-a marit volumul ,cu cativa mm . Normal ca pistonul s-a deplasat in sus cu acelasi nr. de mmm !
Problema este ca apa inghetata si-a marit volumul datorita unei acumulari suplimentare de energie din mediu datorate faptului ca la temperaturi scazute scade densitatea si creste volumul specific .Deci randamentul nu este supraunitar n-avea grija ...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de Razvan Vin 31 Aug 2012, 11:44

CAdi a scris:Eu tare n-am inteles care este ,,surpriza'' ?
Surpriza e tocmai cea pe care ai spus-o: că gheaţa are o densitate mai mică decât a apei.
Depinde pentru cine constituie o surpriză! Smile

În cazul gheţii, structura cristalină în care se aranjează moleculele determină apariţia unei distanţe mai mari între ele. În mod similar, atunci când încălzim un gaz, distanţele dintre molecule cresc, datorită creşterii energiei cinetice a acestora. Rezultă o creştere a energiei interne a sistemului.
La îngheţarea apei nu mai vorbim de o creştere a distanţei intermoleculare datorită creşterii energiei cinetice, ci datorată rearanjării moleculelor într-o reţea cristalină, ce are loc la schimbarea de fază. Rezultatul e tot o creştere a energiei interne a sistemului, în momentul îngheţului.
Cum se produce asta? Prin absorbţie de energie din mediul exterior, astfel: răcind apa, la zero grade Celsius ea se va afla în punctul triplu (din punct de vedere termodinamic) şi va începe să-şi schimbe structura moleculară; odată declanşat acest proces, el continuă cu absorbţie de energie din mediul extern, până la transformarea totală a masei de apă în gheaţă.
De menţionat că nu la toate lichidele se întâmplă asta, majoritatea îşi micşorează volumul la solidificare; excepţie este apa, şi bismutul (vezi densitatea în stare solidă şi topită).
Şi poate or mai fi şi altele; eu doar de astea ştiu.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 13:20

Razvan a scris: Cum se produce asta? Prin absorbţie de energie din mediul exterior, astfel: răcind apa, la zero grade Celsius ea se va afla în punctul triplu (din punct de vedere termodinamic) şi va începe să-şi schimbe structura moleculară; odată declanşat acest proces, el continuă cu absorbţie de energie din mediul extern, până la transformarea totală a masei de apă în gheaţă.
Racirea si inghetarea parca in toate fizicile este un proces de cedare de energie, sau era pana mai azi dimineata.
Cred ca este o noutate in fizica, fie ea si fizica moderna. Deci cu toate ca noi dam afara din apa in mediul inconjurator (apa aflata la zero grade in tranzitie spre gheata) o mare cantitate de energie termica, pe care o calculam si o masuram, gheata noastra proaspat formata mai absoarbe (un proces invers) pe cai oculte o alta cantitate de energie gratuita si neidentificata, intunecata, se incordeaza, capata o forta si sparge teava, exclusiv bazandu-se pe o energie cu totul si cu totul necunoscuta.
Acum cred ca tot nu e clar.
Am explicat o data, de doua ori, de trei ori, incat am priceput si eu, dar nu si interlocutorul.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de Razvan Vin 31 Aug 2012, 13:56

gafiteanu a scris:Racirea si inghetarea parca in toate fizicile este un proces de cedare de energie
Răcirea e una (reducerea temperaturii), îngheţarea e alta (transformare de fază). Până nu pricepi cum devine treaba cu astea două, n-ai să înţelegi fenomenul în cazul apei.
...gheata noastra proaspat formata mai absoarbe (un proces invers) pe cai oculte o alta cantitate de energie gratuita si neidentificata, intunecata, se incordeaza, capata o forta si sparge teava, exclusiv bazandu-se pe o energie cu totul si cu totul necunoscuta.
Nu sunt căi oculte şi nici energia nu este necunoscută. Reciteşte explicaţia mea.
Am explicat o data, de doua ori, de trei ori, incat am priceput si eu, dar nu si interlocutorul.
N-ai explicat nimic, doar ai descris un fenomen. Explicaţia am dat-o eu şi CAdi.




_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de meteor Vin 31 Aug 2012, 14:11

gafiteanu a scris:
Cred ca este o noutate in fizica, fie ea si fizica moderna. Deci cu toate ca noi dam afara din apa in mediul inconjurator (apa aflata la zero grade in tranzitie spre gheata) o mare cantitate de energie termica, pe care o calculam si o masuram, gheata noastra proaspat formata mai absoarbe (un proces invers) pe cai oculte o alta cantitate de energie gratuita si neidentificata, intunecata, se incordeaza, capata o forta si sparge teava, exclusiv bazandu-se pe o energie cu totul si cu totul necunoscuta.
Acum cred ca tot nu e clar.
Am explicat o data, de doua ori, de trei ori, incat am priceput si eu, dar nu si interlocutorul.
Deci ar fi o forta foarte mare, si o distanta parcursa mica. ar esi: Lm=d*F.
Eu insa am auzit ca multe metale se comporta altfel la temperaturi scazute.
Ceea ce nu ai putea, si teai mira de durabilitatea unui metal la temperatura normala, e alceva la temperatura de -30*C, aici cica cu un ciocanas mic, si o lovitura mica, crapa teava ceea in bucatele.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25249
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 14:15

.. Si racirea si inghetarea sunt procese de cedare de energie = temperatura, nu cum afirma in acest forum unii.
Am facut corectiile de rigoare, cer scuze pt acel foarte important Si.
Dar tot nu pot sa fiu de acord cu "explicatiile" celor doi academicieni.
Hai la tribunal.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de Razvan Vin 31 Aug 2012, 16:25

gafiteanu a scris:.. Si racirea si inghetarea sunt procese de cedare de energie = temperatura, nu cum afirma in acest forum unii.
Eşti singurul care afirmă asta până acum.

Şi nu-i acelaşi lucru una cu alta.
Conform DEX:
RĂCÍ, răcesc, vb. IV. 1. Refl. și tranz. A deveni sau a face să devină (mai) rece, a(-și) scădea, a(-și) micșora temperatura
ÎNGHEȚÁ vb. 1. a se solidifica,


Spre curiozitatea ta, poţi avea apă lichidă şi la o temperatură mai mică de zero grade Celsius. Deci poţi avea un proces cu cedare de energie şi sub punctul de îngheţ al apei, fără să i se schimbe starea de agregare. Asta vine să certifice că scăderea temperaturii nu-i acelaşi lucru cu îngheţarea.
Tranziţiile de fază ale apei Melting_curve_of_water

După cum ar trebui să ştii, energia totală a sistemului este dată suma energiilor cinetice ale moleculelor din sistem, fiind proporţională cu presiunea şi temperatura, la volum constant. Dacă prin scăderea temperaturii sistemului scazi energia moleculelor suficient de mult, aşa încât să mai poată primi o energie suplimentară (necesară creşterii distanţei intermoleculare), dar energia totală a sistemului să nu depăşească energia echivalentă punctului triplu, obţii gheaţă.
Nimic misterios!

gafiteanu a scris:Dar tot nu pot sa fiu de acord cu "explicatiile" celor doi academicieni.
Ironiile nu te vor ajuta să înţelegi nişte explicaţii banale. Dacă le înţelegi şi nu eşti de acord cu ele, oferă tu altele.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de CAdi Vin 31 Aug 2012, 16:41

Apa nu este o substanta obisnuita, are o capacitate termica ridicata adica C= Q/T (J/K) deoarece contine H (hidrogen)
Ea nu poate sa isi cobore temperatura la mai mult de -2 *C datorita faptului ca molecula de apa absoarbe si retine energia .
Densitatea cea mai mare o atinge la 4*C iar sub sau peste aceasta temperatura, densitatea scade si se mareste volumul prin preluare de energie din mediu vinovata de aceasta fiind atomul de Hidrogen ...hindusii stiau mai multe ,nu stiu daca ai citit partea cu vimanele. Cool
Gafiteanu ,daca explicatiile ,,oficiale'' nu te multumesc explica-ne si noua ce zic cele ,,oculte'' ... Arrow


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Vin 31 Aug 2012, 19:02, editata de 1 ori (Motiv : C=Q\T (J/ *K))

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 16:43

Razvan a scris: . ""Si racirea si inghetarea sunt procese de cedare de energie = temperatura""
Eşti singurul care afirmă asta până acum.
Şi nu-i acelaşi lucru una cu alta.
Da, intradevar nu am mai gasit inca la nimeni aceste doua afirmatii, cuprinse intro singura propozitie.
Si nu am afirmat niciodata nicaieri, nici cand am fost mic si ma jucam in nisip, ca racirea este totuna cu inghetarea. Racirea poate avea loc si la milioane de grade, pe cand inghetarea incepe pe la 3000 grade, la metale greu fuzibile.
Pesemne ca stimabilul nostru academician inca nu-si da seama ce semnificatie si diferenta are in romana termenul de "absorbtie de energie". Si nici de "cedare". Nu vrea sa cedeze si pace.
Ca aici este dilema. Nu putem sa permitem sa ramana in acest onorabil forum stiintific o asemenea greseala.
Hai la tribunalul poporului. Sau la Judecatorul Suprem.
"Ce-o sa zica colegii mei, academicienii ?" (citat din Academician Dr.Ing. Elena Ceausescu).

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 17:04

Ceea ce se gaseste in aceste postari nu are de a face cu tranzitiile de faza ale apei. Ci cu o grava confuzie facuta de un forumist, intre absorbtia si cedarea de energie la inghetare = solidificare.
Se discuta pe topicul forumului despre conversia energiei, care s-a dovedit chiar supraunitara in acest caz particular.
Un element extrem de important de luat in seama.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 17:17

Chiar va rog sa luati foarte serios in seama acest fenomen de aparitie a unei energii supraunitare in cazul inghetarii apei.
Ma voi gandi si fac o propunere pt schimbarea titlului, total nepotrivit.
Cu totul un alt fenomen energetic nou trebuie sa urmarim.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 17:37

CAdi , ai incercat sa dai niste explicatii, cu absorbtia de energie din mediul inconjurator, fara sa specifici nimic care anume.
Sper sa nu absoarba energii termice si nici spirituale.
Atunci despre ce e vorba ?

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de CAdi Vin 31 Aug 2012, 18:20

Recunosc ca problema pusa de tine gafiteanu este interesanta :
De ce isi mareste apa volumul atunci cand ingheata in timp ce majoritatea solidelor si lichidelor si-l micsoreaza ?
Sunt mai multe explicatii ,,oficiale'' pentru ca nu ma dau atotstiuutor si reproduc si eu 2 din ce am citit iar una explicatie este a mea:

1. In stare lichida moleculele de apa aluneca usor unele pe langa altele si apa are un volum normal .Atunci cand se solidifica moleculele de apa cristalizeaza intr-un altfel de sistem spatial in sensul ca fiecare molecula de apa este inconjurata de alte 4 molecule .Distributia se realizeaza in jurul atomului de H2 .
Marirea distantei dintre molecule se datoreaza pierderii o parte din energia termica care are loc pana la 4*C .La 4*C apa contine Deuteriu si da nastere la asa numita apa grea .Deuteriu D2O este un izotop al hidrogeniului si se deosebeste de acesta prin faptul ca nucleul sau contine un neutron in plus .In timp ce H obisnuit are un proton si un electron . Apa grea se foloseste ca moderator la centralele nucleare dar asta este alta poveste ...Densitatea cea mai mare a apei este deci la4*C .
2.A doua explicatie este de natura chimica si se pare ca la temperatura de 0*C se asociaza
pe langa hidrogenul din apa obisnuita o alta legatura cu hidrogeniul de la alta molecula ...Dupa cum vezi aceasta explicatie este asemanatoare cu prima numai ca este abordata d.p.d.v. chimic..
3. Deoarece apa isi mareste volumul si scade densitatea prin inghet
si de asemenea ori cat am vrea noi sa scadem teperatura ea nu isi schimba starea si nu poate sa ,, inghete'' mai mult de -2*C s-ar parea ca altele sunt fenomenele :
a. Are loc fie ruperea legaturilor chimice sau moleculare si combinarea intr-o alta dispunere a hidrogeniului cu oxigenului cum este acel H3O (hidroniu) care s-a observat ca exista si in spatiu in materia interstelara...
b. Deoarece apa isi modifica volumul adica si-l mareste cum poate avea loc acest fenomen ? Poate avea loc prin inversarea fenomenului de cedare de caldura ,adica prin absorbtie de caldura !
De acest lucru este ,,vinovat'' tot hidrogenul prin faptul ca daca pana la 4 *C se degaja energia termica sub forma de raze infrarosii dupa4* C si implicit la 0*C se absoarbe energie sub forma de fotoni din spectrul vizibil moleculele sufera o crestere de energie si o modificare de volum .Insa nu fotoni obisnuiti ci partea rece a spectrului luminos deoarece are loc o polarizare a luminii . La 0*C acest fenomen este suspendat si absorbtia inceteaza odata cu anularea completa a energiei cinetice. Adica viteza cinetica =0
Iti marturisesc ca nu stiu cauzele ...intre 4* si 0*C ar putea fi vorba de o inertie termica

Adica degeaba am capatat o energie termica suplimentara pentru ca aceasta a dus doar la marirea volumului dar nu si a agitatiei termice moleculare pentru ca se pare procesul are loc sub membrana moleculei si nu la nivelul atomului !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 31 Aug 2012, 18:54

Hai sa va mai pun pe ganduri cu una si mai si:
Parca undeva neutronul se transforma tam-nesam in proton+hidrogen si isi mareste enorm volumul, fara sa-l incalzim. Asa se naste hidrogenul, dintrun graunte de 100.000 mai mic, dar la fel de greu.
Acum avem energie gratuita, daca stim sa facem neutroni. Fie folosim destinderea din prima faza, marirea de volum imensa, apoi bagam amestec de oxiden si-i dam foc sa faca poc-poc.
Ca sa facem neutroni, trebuie sa extragem energie din orice atom, nu-i asa domnii mei academicieni ? Deci iarasi castigam energie.
Exista o oarecare mica diferenta de energie interna intre n si p+e.
Nu cumva seamana putin cu inghetarea apei ?
Nu am chef sa mai continuu cum si in cate feluri puteti exploata fenomenul. Dau si eu un link de la sadang :
https://www.youtube.com/watch?v=LxDsI9aNXgo&feature=player_embedded
https://www.youtube.com/watch?v=syctA-0U7g4&feature=player_detailpage
La anul veti putea cumpara masina ecologica Keshe, merge cu neutroni, o adevarata bomba.
Pana atunci s-ar putea sa primim separat si gratuit bomba cu neutroni.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Vin 31 Aug 2012, 18:57, editata de 1 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de Razvan Vin 31 Aug 2012, 18:55

CAdi a scris:ori cat am vrea noi sa scadem teperatura ea nu isi schimba starea si nu poate sa ,, inghete'' mai mult de -2*C
Probabil te referi la condiţii de presiune normală, altfel punctul de îngheţ variază cu presiunea.
Poate asta ajută:

Tranziţiile de fază ale apei Phase_diagram_of_water

gafiteanu a scris:Ceea ce se gaseste in aceste postari nu are de a face cu tranzitiile de faza ale apei. Ci cu o grava confuzie facuta de un forumist, intre absorbtia si cedarea de energie la inghetare = solidificare.
Ba, chiar de asta e vorba.
Ţie ţi-e greu să înţelegi că pentru creşterea distanţei intermoleculare (în cazul gheţii) avem nevoie de un aport energetic. Nu confunda variaţia energiei interne a întregului sistem cu variaţia energiei intermoleculare.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Tranziţiile de fază ale apei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Tranziţiile de fază ale apei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Tranziţiile de fază ale apei Empty Re: Tranziţiile de fază ale apei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum