Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12260)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6170)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3910)
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
YOGA  - Pagina 2 Vote_lcapYOGA  - Pagina 2 Voting_barYOGA  - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 31 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 31 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

YOGA

+6
meteor
synthesis
Dacu
Bordan
virgil
CAdi
10 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty YOGA

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Mai 2013, 11:06

Rezumarea primului mesaj :

Yoga inseamna legatura cu lumea spirituala sau materiala .
Yoga are un  caracter profund esoteric . Oare de ce ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Vin 07 Iun 2013, 08:22

CAdi a scris:Inseamna ca sufletul are temperatura de 36 * C ?
Sufletul omului are temperatura normală de 36-37 grade Celsius.Cum îşi menţine sufletul omului această temperatură?Ce spune yoga despre acest lucru? Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2613
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Vin 07 Iun 2013, 08:38

Din păcate yoga şi alte asemenea învăţături nu spun nimic despre suflet în general şi nici despre Sufletul lui Dumnezeu.Nu trebuie să faci yoga sau altceva pentru a avea acces la akasha adică pentru a avea şi premoniţii.Sunt oameni (şi eu cred că nu numai oameni) care pot avea premoniţii fără a fi yoghin sau de altă credinţă şi chiar şi atei care pot avea premoniţii şi asta pentru că aşa vrea Dumnezeu şi vrea aşa cu un anumit scop. Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2613
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de synthesis Vin 07 Iun 2013, 11:25

virgil a scris:Nu stiu exact cum sunt puse cap la cap trucajele ca sa obtina acea plutire cursiva, dar spectacolul este magnific.
Undeva citisem ca a spus la ceva ani distanta cum a facut: fire controlate de motoare electrice comandate de un soft care sa poate coordona toate miscarile.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14753
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de synthesis Vin 07 Iun 2013, 11:28

Dacu a scris:Din păcate yoga şi alte asemenea învăţături nu spun nimic despre suflet în general şi nici despre Sufletul lui Dumnezeu.Nu trebuie să faci yoga sau altceva pentru a avea acces la akasha adică pentru a avea şi premoniţii.Sunt oameni (şi eu cred că nu numai oameni) care pot avea premoniţii fără a fi yoghin sau de altă credinţă şi chiar şi atei care pot avea premoniţii şi asta pentru că aşa vrea Dumnezeu şi vrea aşa cu un anumit scop. Rolling Eyes


Zici ca nu spun. Eu zic ca n-ai citit tu ce trebuie. Fara suparare!
Corect! Nu este obligatoriu sa faci yoga pt a accesa akasha dar trebuie sa ai niste merite pt asta! Yoga e doar o metoda din multele existente.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14753
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Vin 07 Iun 2013, 13:54

synthesis a scris:
Undeva citisem ca a spus la ceva ani distanta cum a facut: fire controlate de motoare electrice comandate de un soft care sa poate coordona toate miscarile.

Fire spui ?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=HJIlOrWdle8#t=6s [/youtube]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Vin 07 Iun 2013, 18:00

Era un barbat, o femeie si un copil, barbatul antrena cainele care la un moment nu a vrut sa-l mai asculte pe stapan. Tot barbatul filma scena. La un moment dat vede fetita cum pluteste in aer, apoi mama fetitei blonda si cu geaca portocalie ia fetita si pleaca. Mi s-a parut normal sa se sperie si sa intrerupa filmarea. Dar in momentul cand s-a gandit sa puna filmul pe youtube, cred ca trebuia sa vina cu ceva explicatii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Vin 07 Iun 2013, 20:26

synthesis a scris:
Dacu a scris:Din păcate yoga şi alte asemenea învăţături nu spun nimic despre suflet în general şi nici despre Sufletul lui Dumnezeu.Nu trebuie să faci yoga sau altceva pentru a avea acces la akasha adică pentru a avea şi premoniţii.Sunt oameni (şi eu cred că nu numai oameni) care pot avea premoniţii fără a fi yoghin sau de altă credinţă şi chiar şi atei care pot avea premoniţii şi asta pentru că aşa vrea Dumnezeu şi vrea aşa cu un anumit scop. Rolling Eyes


Zici ca nu spun. Eu zic ca n-ai citit tu ce trebuie. Fara suparare!
Corect! Nu este obligatoriu sa faci yoga pt a accesa akasha dar trebuie sa ai niste merite pt asta! Yoga e doar o metoda din multele existente.
Nu trebuie să ai merite şi eu sunt sigur că dacă Dumnezeu vrea atunci chiar şi unui păcătos îi poate da acest dar al premoniţiei tocmai pentru a-l aduce pe calea cea bună.... Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Vin 07 Iun 2013, 20:37

Nu trebuie să ai merite şi eu sunt sigur că dacă Dumnezeu vrea atunci chiar şi unui păcătos îi poate da acest dar al premoniţiei tocmai pentru a-l aduce pe calea cea bună....
Important este ce poti face tu cu tine insuti, si nu ce poate face D-zeu cu tine.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Vin 07 Iun 2013, 20:41



Synthesis :Nu este obligatoriu sa faci yoga pt a accesa akasha dar trebuie sa ai niste merite pt asta! Yoga e doar o metoda din multele existente.

[/quote=''Dacu'']
Nu trebuie să ai merite şi eu sunt sigur că dacă Dumnezeu vrea atunci chiar şi unui păcătos îi poate da acest dar al premoniţiei tocmai pentru a-l aduce pe calea cea bună.... :roll:

Aici Synthesis are dreptate ,Dacule. Se vede ca nu ai studiat Yoga ! Afla ca daca nu respecti codul moral si etic nu
vei putea nicicand accesa Akasha .Pacatosii nu au voie acolo .Iar premonitia nu este totuna cu accesarea Zonei de Informatie . Premonitia vine din inconstient rezultata in urma prelucrarilor datelor acumulate in cortex ca urmare
a unei intamplari care a dus la aparitia unor emotii puternice ,pozitive sau negative.
Premonitia iti arata filmul ulterior al evenimentelor iminente...si de obicei apare in ultimul moment cand nu mai poti interveni asupra lor.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Vin 07 Iun 2013, 20:43, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Vin 07 Iun 2013, 20:43

virgil,
Tu ce poţi face cu tine însuţi? Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Vin 07 Iun 2013, 20:47

CAdi a scris:


Synthesis :Nu este obligatoriu sa faci yoga pt a accesa akasha dar trebuie sa ai niste merite pt asta! Yoga e doar o metoda din multele existente.

[/quote=''Dacu'']
Nu trebuie să ai merite şi eu sunt sigur că dacă Dumnezeu vrea atunci chiar şi unui păcătos îi poate da acest dar al premoniţiei tocmai pentru a-l aduce pe calea cea bună.... :roll:

Aici Synthesis are dreptate ,Dacule. Se vede ca nu ai studiat Yoga ! Afla ca daca nu respecti codul moral si etic nu
vei putea nicicand accesa Akasha .Pacatosii nu au voie acolo .Iar premonitia nu este totuna cu accesarea Zonei de Informatie . Premonitia vine din inconstient rezultata in urma prelucrarilor datelor acumulate in cortex ca urmare
a unei intamplari care a dus la aparitia unor emotii puternice ,pozitive sau negative.
Premonitia iti arata filmul ulterior al evenimentelor iminente...si de obicei apare in ultimul moment cand nu mai poti interveni asupra lor.
Ce informatii conţine zona de informaţie?Zona de informaţie este totuna cu akasha? Rolling Eyes Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Vin 07 Iun 2013, 22:41

Dacu a scris:
Ce informatii conţine zona de informaţie?Zona de informaţie este totuna cu akasha? Rolling Eyes Idea

Da ,Dacule .
Akasha reprezinta Informatia fara de care cele 4 elemente : Pamant,Aer,Foc si Apa nu ar exista.
Zona de Informatii  Akasha ,contine toate informatiile si include si un fel de ,,memorie'' a Universului...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Lun 10 Iun 2013, 12:25

Dacu a scris:

----------------------------------------------------
Subiectul este despre yoga....... Rolling Eyes
Ce spune yoga despre crearea universului şi deci despre suflet şi despre Duhul Sfânt şi despre toate cele ce ai întrebat?  Idea

In Yoga ca de altfel in filozofia Indiana in genere se vorbeste de un creator al universului.
Acest principiu creator nu poarta nici un nume si se numeste Unul (intaiul) si el s-a nascut
prin ,,puterea caldurii’’ (observati echivalenta cu BB)
Acest Unul era déjŕ o fiinta intelectuala si el este intaiul produs al spiritului sau , prima emanatie a Spiritului lui ,cum spun invataturile indiene ...
Invatatura filozofica de tip Rig Veda arata ideea de unitate adica  ,tot ceea ce vedem in natura este in realitate o emanatie a Celui Unic (Unul) si ca pluralitatea este de fapt aparenta (maya)
Atman reprezinta spiritual universal iar Purusha este sufletul launtric care sta pururea in inima oamenilor, si este nemuritor…
Din aceasta cauza cred ca  Purusha reprezinta constiinta fiintei iar inconstientul este Atman sufletul sau Spiritul Universal.
Yoga mai inseamna nu numai stabilirea legaturilor cu Atman (Sufletul Universal) dar si stoparea manifestarilor mintii si smulgerii spiritului din maya (lumea manifestata) in scopul stabilirii legaturii ancestrale cu Atman .
Scopul final al Yoga este stapanirea constiintei si a corpului omenesc si ajungerea prin concentrare si vointa la un nivel spiritual unde nu exista manifestari  ci doar o iubire si o pace eterna numita nirvana ...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Mier 19 Iun 2013, 21:22


Scopul final al Yoga este stapanirea constiintei si a corpului omenesc si ajungerea prin concentrare si vointa la un nivel spiritual unde nu exista manifestari ci doar o iubire si o pace eterna numita nirvana ...

Numai pentru atat, ar fi suficient consumul de ierburi.
Scopul final este cunoasterea, si evolutia pe o treapta superioara a omului, si chiar mai mult, preluarea destinelor omenirii.


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Mier 19 Iun 2013, 22:09

Cunoasterea ti se dezvaluie treptat pe masura eliberarii din vraja manifestarilor.
Meditatia este cheia ,iar hata yoga nu face decat sa-ti intareasca corpul pentru viitoarele meditatii (raja yoga si dhyana yoga).
Cat priveste preluarea destinelor omenirii , suna a la al III-lea Reich !
Nu , doar ca pe masura acumularilor devii un ,,veghetor'' sau maestru spiritual...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Vin 15 Feb 2019, 07:34


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Vin 15 Feb 2019, 07:36


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Vin 15 Feb 2019, 07:41


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 15 Feb 2019, 08:28

Fratilor, sunteti aerieni ! (nu arieni).

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de curiosul Vin 15 Feb 2019, 10:25

Virgile,
aș observa mai întâi o preponderență a actorilor în aceste situații "inexplicabile" ca aprținând rasei asiatice.
Oare de ce?
Dacă ar exista vreun sâmbure de adevăr în "scamatoriile" astea să aibă oare legătură cu faptul că asiaticii au fost mai "izolați" la început, în istorie, și și-au îndreptat înțelegerea naturii mai mult către latura spirituală, de-a lungul timpului, iar ceilalți, de pe alte continente, și-au dezvoltat mai mult un simț rațional al interpretării lucrurilor?

Dar, într-o altă interpretare, de ce ne-am dori să reușim să "înțelegem energetic" natura într-o manieră irațională dpdv științific?
Să fie vorba mai la bază de capacitatea de a atinge un nivel superior de conștiință în interpretarea filozofiei realității?

Oare, din aceeași perspectivă, raționalitatea și iraționalitatea coexistă simultan?
Pentru că, culmea, oricât aș încerca eu să levitez, spre exemplu, chiar dacă ar însemna să se reducă la o credință supranaturală asupra fenomenului, pare că tot nu reușesc.
Desigur, am putea interpreta și că nu cred destul de mult în faptul că asta s-ar putea întâmpla, dar la fel de bine, asta nu se poate întâmpla și prin faptul că se încalcă anumite legi fizice, nu pentru că nu sunt suficient de încrezător în posibilitatea fenomenului.
Oare trebuie să am cumva și vreo structură fizică anume care să permită fizic, rațional, acest tip de fenomen sau se reduce efectiv la capacitățile mentale?

De aia și zic, unde este granița dintre rațiune și irațiune, dintre posibil și imposibil, dintre credință și scepticism, dintre real și ireal, etc?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 15 Feb 2019, 11:27

curiosul a scris: De aia și zic, unde este granița dintre rațiune și irațiune, dintre posibil și imposibil, dintre credință și scepticism, dintre real și ireal, etc?
Daca crezi cu suficienta tarie si avant,... vei simti cum zbori cu racheta in viteza spre cele mai inalte culmi ale stiintei. Spre Olimp, unde se tin olimpiadele. Totul e sa nu te trezesti  rostogolindu-te de acolo.  Revenirea trebuie facuta lent cu parashuta.
Pentru siguranta va recomand ca ascensiuna sa o faceti preferabil intrun balon.  Rachetele cam explodeaza si nu sunt stabilizate.
https://pixabay.com/go/?t=image-details-shutterstock&id=350301974
Pai voi credeti ca daca se putea doar cu puterea gandului, mai cheltuiau atata rusii si americanii ? Aaaa, nu zboara ei ca nu sunt ingeri, dar cica si dracii au aripi.  Asa ca doara extremele beneficiaza de levitatie de la Dumnezeu.
Nu i-a dat Dumnezeu puterea asta nici lui Arsenie Boca, dar`mite voua. Alo, alo, stati linistiti la locurilii voastre.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de curiosul Vin 15 Feb 2019, 12:12

Nu-i rău nici ce zice gafiteanu!

Dar dacă ne întrebăm de ce mai degrabă avem tendința de a accepta caracterul rațional al lucrurilor, în detrimentul celui irațional, explicația este ascunsă efectiv în mecanismul care generează "nevoile" noastre.

În ce ne privește actual, dacă apare vreo infecție în organismul nostru pare că mai utilă este recomandarea medicului și nu cea a preotului sau "yoghinului".

Dar infecție ar trebui pus între ghilimele, pentru că infectat cu ceva nu poate fi doar corpul, fizic, sau sufletul, spiritual, ci chiar modul de gândire înuși.

Dar noi ne credem atât de "stăpâni" pe situație încât efectiv nu luăm în calcul faptul că gradul de vindecare a "infecției" eu-lui propriu nu are treabă cu rațiunea sau irațiunea.

În schimb, dacă mă reduc la interpretarea vorbelor lui Bordan, "cine știe, tace, cel care nu știe, vorbește", în paralel cu ceea ce determină nevoia de "exprimare" a capacităților, cunoștințelor și înțelepciunii fiecăruia în interpretarea realității, cel care "levitează" pe you tube este unul care doar vrea să "vorbească", nu și că știe ceva mai profund în ceea ce implică complet înțelegerea naturii, ci se folosește concret de slăbiciunile naturii umane prin faptul că "supranaturalul" este un subiect demn de prima pagina.

Dar, de ce nu, exceptând excrocii și excrocheriile, ceea ce "transmite" latura spirituală a interpretării naturii nu este un experiment reproductibil pentru știință, ceea ce face ca obiectivitatea interpretării "domeniilor" respective să se refere la o altă formă de percepție asupra realității.

Prin urmare, dacă ești "scufundat complet" într-un domeniu, nu-l poți înțelege complet pe celălalt.
De fapt, cum apare mai exact tendința interpretării spirituale a naturii?

Adică oricât de conștienți suntem de progresul științific atât la nivel calitativ, cât și cantitativ al vieții, de care ne și folosim în mod direct, de ce totuși există o urmă mai mică sau mai mare a acceptării unui model "irațional", imperceptibil, care ar dirija lucrurile în natură?

În altă ordine de idei, noi suntem capabili să stabilim legile de funcționare a naturii, dar incapabili la nivel cât mai profund, indiferent de avansul tehnologic, să stabilim ce anume determină în mod clar acele legi.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 15 Feb 2019, 14:14

Singurul caz cert cand cineva s-a inaltat a fost Iisus. Dar deabea dupa ce a murit. Dar nu era decat 1/2 pamantean.
In schimb se cunosc infinite cazuri in care numerosi indivizi sunt cazuti/picati de pe luna. Nu dau nume.
Situatia se schimba in cazul folosirii tehnologiei OZN de catre extraterestrii.  Numai ei ne pot cumva absorbi in burta navei lor exotice.
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/321/19286/7732570/2/rapiti-mici.jpg
Iata si un caz concret pe care cu totii l-am vazut la TV, Mister Bean a fost filmat cand era expulzat inapoi pe Pamant.
https://www.youtube.com/watch?v=-KbSlk1amLU

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de curiosul Vin 15 Feb 2019, 16:58

Măi gafitene, tu mă pui pe gânduri...:
gafiteanu a scris:Singurul caz cert cand cineva s-a inaltat a fost Iisus.
Exprimarea caz cert e tot miștocăreală?
Sau tu chiar consideri că ar putea fi...cert...acest caz?

Nu-i bai, poate tu chiar ai un rol anume în "desfășurarea evenimentelor" naturii!

Dar, dacă nu deviem de la subiect, lucrurile sunt autodirijate sau le dirijează ceva (cineva) ?

Dacă lucrurile sunt autodirijate din perspectiva inerției concrete a legilor naturii care dictează "libertatea" tuturor fenomenelor fizice, din perspectivă științifică, atunci tot ce facem noi, gândim și manifestăm fizic prin comportament, este la fel de bine un rezultat "autodirijat"?

Da!!!

Nici n-avem cum să demonstrăm contrariul!
Dacă am încerca să demonstrăm, la nivel cât mai intim al cauzalității lucrurilor, ar trebui efectiv să negăm caracterul predictibil al legilor fizice pe care le percepem ca fiind cele care dictează "comportamentul" naturii.

Cu alte cuvinte, trebuie "să dăm naturii ce-i al naturii", în ce privește știința, dar nu știm exact când "luăm naturii ce-i al naturii", din perspectivă filozofică, spirituală, prin negarea absolută a unor aspecte pe care nu le putem justifica clar, evident, din perspectiva raționamentului științific, ci le negăm pur și simplu pentru că nu este un "comportament" reproductibil și accesibil oricui, oricând, contrar aspectelor care "configurează" justificarea clară a logicii cu care funcționează natura.


curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Vin 15 Feb 2019, 19:06


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Vin 15 Feb 2019, 20:31

Ce sa zic Virgil ?
Eu care cunosc fenomenul si pot sa-imi explic cat de cat cum apare, nu
mi se mai pare acum extraordinar daca respecti regulile de Yama si Nyama.
Insa pentru cei care nu studiaza Yoga este fachirism cum este si aceasta
Qualia :




CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 15 Feb 2019, 21:06

curiosul a scris:. . . . .
De aia și zic, unde este granița dintre rațiune și irațiune, dintre posibil și imposibil, dintre credință și scepticism, dintre real și ireal, etc?
Te apropii de ea si depinde de tine de ce parte te situezi. De
fapt nu numai de tine, ci si de priceperea celor care trebuie sa
umple capetele oamenilor cu prostii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Sam 16 Feb 2019, 09:55

CAdi a scris:Ce sa zic Virgil ?
Eu care cunosc fenomenul si pot sa-imi explic cat de cat cum apare, nu
mi se mai pare acum extraordinar daca respecti regulile de Yama si Nyama.
Insa pentru cei care nu studiaza Yoga este fachirism cum este si aceasta
Qualia :



Oamenii cu ajutorul mintii au ajuns pe Luna. Totul se face cu mintea, dar pentru asta trebuie sa inveti cum se face. Existam si traim prin magia mintii colective, unii insa incalca regulile.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 16 Feb 2019, 10:56

Ce-si face omul cu mintea lui se cheama teleportare.
(adaptare dupa "ce-si face omul cu mana lui se cheama lucru manual".)

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Dum 24 Feb 2019, 11:00

Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre virgil in Dum 24 Feb 2019, 12:12, editata de 1 ori (Motiv : in afara subiectului.)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Lun 25 Feb 2019, 22:42

Foarte curios ! Autorul (fachirul) si-a sters filmele!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Mar 26 Feb 2019, 16:51

CAdi a scris:Foarte curios ! Autorul (fachirul) si-a sters filmele!

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 2 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum