Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi (11928)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul (6652)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan (6162)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen (3786)
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Pacalici
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
CAdi
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Razvan
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
meteor
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
gafiteanu
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
scanteitudorel
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
curiosul
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Forever_Man
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Bordan
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Forever_Man
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
virgil_48
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
Dacu
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 
eugen
YOGA  - Pagina 4 Vote_lcapYOGA  - Pagina 4 Voting_barYOGA  - Pagina 4 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 35 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 35 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

YOGA

+6
meteor
synthesis
Dacu
Bordan
virgil
CAdi
10 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty YOGA

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Mai 2013, 11:06

Rezumarea primului mesaj :

Yoga inseamna legatura cu lumea spirituala sau materiala .
Yoga are un  caracter profund esoteric . Oare de ce ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Sam 11 Apr 2020, 18:50

Dacu a scris:
virgil_48 a scris:
Dacu a scris:
Iartă-i DUMNEZEULE greșeala lui "virgil" de a fi indus în eroare de către satan și trimite-i Duhul Sfânt care mai este numit și Duhul Adevărului!Ce este infertilitatea masculină și ce este infertilitatea feminină?Doar DUMNEZEU poate da viață unei ființe atunci când vrea EL și nu este suficient doar un act sexual sau alte metode artificiale!
Cu voia lui DUMNEZEU hindușii au fost duși de către satan în multe erori îngrozitoare! Rolling Eyes Este bine sa bei urină?
Tu te închini la falus?Când vei începe să te închini și la vulvă? Rolling Eyes
Reprezentantul dacului tipic ! Ii întinzi o mână si el te apucă de ...
Ce mână mi-a fost întinsă??!!??Rolling Eyes Ești și tu cumva de-acord să te închini la falus și la vulvă?!?! Rolling Eyes Este bine să bei urină?
Sper că hindușii nu pupă statuetele reprezentând falusuri... Rolling Eyes Este adevărat că fetele hinduse se dezvirginează în falusuri special construite în așa zisele temple ale lui shiva?
Vine Bula de la scoala si bunicul lui ardelean il intreaba ce a invatat la ora de religie.
-am invatat ca D-zeu l-a facut pe Adam din pamant.
Raspunsul bunicului a fost:
- Putea sa-i puna sapte iugare de pamant ca fara un pic de p..la nu iesea nimic.
Cred ca acum ai inteles de ce sfantul falus merita un templu. Daca o numeam inima atunci nu mai era nici o blasfemie, dar asa este rusinos nu ?   dar fiecare organ are rolul lui, unul daruieste viata si altul intretine viata, trebuiesc respectate amandoua deopotriva.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12186
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Sam 11 Apr 2020, 19:25

virgil a scris:
Dacu a scris:
virgil_48 a scris:
Reprezentantul dacului tipic ! Ii întinzi o mână si el te apucă de ...
Ce mână mi-a fost întinsă??!!??Rolling Eyes Ești și tu cumva de-acord să te închini la falus și la vulvă?!?! Rolling Eyes Este bine să bei urină?
Sper că hindușii nu pupă statuetele reprezentând falusuri... Rolling Eyes Este adevărat că fetele hinduse se dezvirginează în falusuri special construite în așa zisele temple ale lui shiva?
Vine Bula de la scoala si bunicul lui ardelean il intreaba ce a invatat la ora de religie.
-am invatat ca D-zeu l-a facut pe Adam din pamant.
Raspunsul bunicului a fost:
- Putea sa-i puna sapte iugare de pamant ca fara un pic de p..la nu iesea nimic.
Cred ca acum ai inteles de ce sfantul  falus merita un templu. Daca o numeam inima atunci nu mai era nici o blasfemie, dar asa este rusinos nu ?   dar fiecare organ are rolul lui, unul daruieste viata si altul intretine viata, trebuiesc respectate amandoua deopotriva.
Banc de prost gust!Halal moderator!Să înțeleg că tu te-nchini la falus?Dacă da , atunci asta este o blasfemie la adresa lui DUMNEZEU!
DUMNEZEU ne-a dotat și cu cap cu creier care să raționeze!Unii se pare că au creierul în altă parte ca să nu zic că îl au în... Laughing

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2591
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Sam 11 Apr 2020, 20:55

Dacu a scris:
virgil a scris:
Dacu a scris:
Ce mână mi-a fost întinsă??!!??Rolling Eyes Ești și tu cumva de-acord să te închini la falus și la vulvă?!?! Rolling Eyes Este bine să bei urină?
Sper că hindușii nu pupă statuetele reprezentând falusuri... Rolling Eyes Este adevărat că fetele hinduse se dezvirginează în falusuri special construite în așa zisele temple ale lui shiva?
Vine Bula de la scoala si bunicul lui ardelean il intreaba ce a invatat la ora de religie.
-am invatat ca D-zeu l-a facut pe Adam din pamant.
Raspunsul bunicului a fost:
- Putea sa-i puna sapte iugare de pamant ca fara un pic de p..la nu iesea nimic.
Cred ca acum ai inteles de ce sfantul  falus merita un templu. Daca o numeam inima atunci nu mai era nici o blasfemie, dar asa este rusinos nu ?   dar fiecare organ are rolul lui, unul daruieste viata si altul intretine viata, trebuiesc respectate amandoua deopotriva.
Banc de prost gust!Halal moderator!Să înțeleg că tu te-nchini la falus?Dacă da , atunci asta este o blasfemie la adresa lui DUMNEZEU!
DUMNEZEU ne-a dotat și cu cap cu creier care să raționeze!Unii se pare că au creierul în altă parte ca să nu zic că îl au în... Laughing
Tu intelege ce vrei, insa nu trebuie sa iei in deradere credintele altor popoare cu civilizatii de peste 6000 de ani, ca sa arati cat de intelept esti tu.
Se pare ca tu nu ai aflat ca intreaga comportare a omului este controlata de hormoni. Insasi modul de rationare al creierului este dirijat de acestia  Numeroase razboaie au fost duse din cauza activitatii neobosite a hormonilor. De razboiul Troiei ai auzit? Testosteronul joaca un rol foarte important in caracterul si modul de reactie al  barbatului. Stii ce glande produc testosteronul ? Stii cati preoti sunt dusi in ispita de testosteron? De preotul Pomohaci ai auzit ? Sa nu fi stiut el de cuvantul Domnului ? sau a fost mai puternic acel miligram de testosteron decat toate invatamintele bisericesti ?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Dum 12 Apr 2020, 08:15

virgil a scris:
Dacu a scris:
virgil a scris:
Vine Bula de la scoala si bunicul lui ardelean il intreaba ce a invatat la ora de religie.
-am invatat ca D-zeu l-a facut pe Adam din pamant.
Raspunsul bunicului a fost:
- Putea sa-i puna sapte iugare de pamant ca fara un pic de p..la nu iesea nimic.
Cred ca acum ai inteles de ce sfantul  falus merita un templu. Daca o numeam inima atunci nu mai era nici o blasfemie, dar asa este rusinos nu ?   dar fiecare organ are rolul lui, unul daruieste viata si altul intretine viata, trebuiesc respectate amandoua deopotriva.
Banc de prost gust!Halal moderator!Să înțeleg că tu te-nchini la falus?Dacă da , atunci asta este o blasfemie la adresa lui DUMNEZEU!
DUMNEZEU ne-a dotat și cu cap cu creier care să raționeze!Unii se pare că au creierul în altă parte ca să nu zic că îl au în... Laughing
Tu intelege ce vrei, insa nu trebuie sa iei in deradere credintele altor popoare cu civilizatii de peste 6000 de ani, ca sa arati cat de intelept esti tu.
Se pare ca tu nu ai aflat ca intreaga comportare a omului este controlata de hormoni. Insasi modul de rationare al creierului este dirijat de acestia  Numeroase razboaie au fost duse din cauza activitatii neobosite a hormonilor. De razboiul Troiei ai auzit? Testosteronul joaca un rol foarte important in caracterul si modul de reactie al  barbatului. Stii ce glande produc testosteronul ? Stii cati preoti sunt dusi in ispita de testosteron? De preotul Pomohaci ai auzit ? Sa nu fi stiut el de cuvantul Domnului ? sau a fost mai puternic acel miligram de testosteron decat toate invatamintele bisericesti ?
Răspunsul tău la întrebarea mea este ambiguu și deci înclin să cred că ești de-acord cu hindușii induși în eroare!
Pomohaci și alți popi și ierahi care au boala homosexualismuluii sunt de fapt posedați de demoni și deci ei sunt bolnavi și acești demoni pot fi scoși din homosexuali doar de către adevărați preoți creștini ortodocși care vor putea scoate acei demoni doar cu rugăciune si post....vezi Biblia Ortodoxă , Noul Testament , Evanghelia după Marcu , cap. 9 , vers. 22-29.Eu nu judec pe homosexualii bărbați sau femei dar consider că ar fi greșit ca Stăpânirea să permită ca aceștia să se căsătorească , să adopte copii sau să-și crească proprii copii și mai mult să aibă comportamente indecente în public....Evident nu sunt de-acord ca bărbații și femeilei care suferă de homosexualitate să fie pedepsiți de către Stăpânire atâta timp cât aceștia nu corup minori sau nu violează.
Ce părere ai despre fameni?
------------------------------------------------------
Mulțumesc Lui DUMNEZEU că m-a făcut bărbat normal , că nu sunt ca unul dintre neamuri și că nu sunt rob!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Apr 2020, 08:50

Cred ca izolarea are efecte asupra lui Dacu !
,,Apara'' crestinismul la fel cum ,,apara'' mulsumanii credinta lor Very Happy
Ataca pe unde prinde, pe toate articolele si pe toate topicele Very Happy Very Happy Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Dum 12 Apr 2020, 08:50

CAdi a scris:Eu am inteles cat pot sa inteleg din logica ta, dar tu nu intelegi nimic din
vorbele mele.Iar Biblia am citit-o de la un capat la altul, dar nu o interpretez
asa cum o interpretezi tu.
Asta este! Fiecare pe drumul lui.Sanatate si sa auzim numai de bine,
daca se mai poate auzi asa ceva in ziua de azi si in vremurile care stau sa vina...

Si iti mai zic ceva:
Toate popoarele s-au apropiat de Dumnezeu intr-o forma sau alta.
Chiar si arabii, budistii, musulmanii, brahmanii, crestinii, hindusii etc.
Nu uita, toate popoarele au fost create de Dumnezeu si cu asta am spus totul.
Biblia Ortodoxă nu trebuie interpretată!Biblia Ortodoxă poate fi înțeleasă doar dacă îți este dat de la DUMNEZEU să o înțelegi!
Întrebări:
1) În a câta zi a Facerii a fost făcut Adam?
2) Conform așa zisei yoga când și cum au fost creați oamenii pe Terra?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Apr 2020, 09:01

Eu zic sa-l lasam sa se linisteasca sufleteste...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Dum 12 Apr 2020, 09:03

CAdi a scris:Cred ca izolarea are efecte asupra lui Dacu !
,,Apara'' crestinismul la fel cum ,,apara'' mulsumanii credinta lor Very Happy
Ataca pe unde prinde, pe toate articolele si pe toate topicele Very Happy Very Happy Very Happy
Evreii și musulmanii au religii mult mai corecte și mai apropiate de adevăr decât toate celelalte religii induse în eroare.
Religia este totuna cu scriptura respectivă? Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Dum 12 Apr 2020, 09:06

CAdi a scris:Eu zic sa-l lasam sa se linisteasca sufleteste...
Cine trebuie să se liniștească sufletește?Răspunde la întrebările mele și nu te mai eschiva! Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Dum 12 Apr 2020, 09:55

[quote="Dacu"]
CAdi a scris:Eu am inteles cat pot sa inteleg din logica ta, dar tu nu intelegi nimic din
vorbele mele.Iar Biblia am citit-o de la un capat la altul, dar nu o interpretez
asa cum o interpretezi tu.
Asta este! Fiecare pe drumul lui.Sanatate si sa auzim numai de bine,
daca se mai poate auzi asa ceva in ziua de azi si in vremurile care stau sa vina...

1) În a câta zi a Facerii a fost făcut Adam?
2) Conform așa zisei yoga când și cum au fost creați oamenii pe Terra?
Timpul biblic sau timpul sacru nu este totuna cu timpul profan in care traim noi. O zi din timpul biblic trebuie sa fi fost echivalentul la un miliard de ani profani. Astfel dupa ce D-zeu a creat toate fiintele, de la cele mai simple la cele mai complexe, de la virusi, bacterii, microorganisme, viermi, moluste, pesti, nevertebrate, vertebrate, apoi iesind din mare a creat fiintele de uscat, reptilienii, s.a.m.d dinozaurii, mamiferele de toate speciile, maimutele, si in cele din urma a creat omul. Cam cate zile i-a trebuit sa le creieze pe toate, din una in alta, inlantuite sa margelele pe ata, pana a ajuns la om?
Dar eu te intreb ceva mai concret; cum a facut D-zeu pe Eva ? a luat o coasta a lui Adam ? deci a recurs la o operatie cum o numim noi azi. Si ce a facut? a facut o clona a lui Adam dar de sex feminin numita Eva, dupa care le-a urat Sa se iubeasca si sa se inmulteasca ca porumbeii. Ceia ce oamenii au facut, si asa fac si in zilele noastre. Asa am ajuns la sapte miliarde de oameni mereu nesatui de hrana si de iubire. Unde este pacatul lor? Pacatul lor este ca si-au acoperit goliciunea aparandu-se de frig si ploaie, asa si-au pierdut calitatile de termoreglare pe care le au toate fiintele, si au trebuit sa descopere focul. Cel de al doilea pacat este ca au folosit focul in prepararea hranei si astfel au pierdut calitatea de a se hrani numai cu cruditati. Asa am ajuns acum ca toti suntem dependenti de haine, si de foc. In schimb am castigat timpul pe care l-am folosit sa gandim. Gandirea a fost al treilea mare pacat, ca astfel am inventat religia, stiinta, bomba atomica, genetica si Covid 19. A era sa uit, si calculatorul cu inteligenta artificiala unde imi pierd timpul jucand sah.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Apr 2020, 10:00

Virgil, te-ai molipsit si tu? Lasa-l in pace pe Dacu, nu vezi ca e tanar si nelinistit? Very Happy
Mai bine joci sah.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de eugen Dum 12 Apr 2020, 12:28

Sunt de acord cu tine.
Ne putem concentra-apropo de yoga...-si pe alte aspecte.
De pilda Mircea Eliade.
Exista in Pdf o lucrare:
https://monoskop.org/images/d/de/Eliade_Mircea_Yoga_Nemurire_şi_libertate_1993.pdf

Mi-a atras atentia urmatoarea exprimare:
"Descoperirea Indiei nu se va incheia decat in ziua in care fortele creatoare ale Europei vor fi iremediabil secatuite".


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32330
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 09:13

virgil a scris:
Dacu a scris:
CAdi a scris:Eu am inteles cat pot sa inteleg din logica ta, dar tu nu intelegi nimic din
vorbele mele.Iar Biblia am citit-o de la un capat la altul, dar nu o interpretez
asa cum o interpretezi tu.
Asta este! Fiecare pe drumul lui.Sanatate si sa auzim numai de bine,
daca se mai poate auzi asa ceva in ziua de azi si in vremurile care stau sa vina...

1) În a câta zi a Facerii a fost făcut Adam?
2) Conform așa zisei yoga când și cum au fost creați oamenii pe Terra?
Timpul biblic sau timpul sacru nu este totuna cu timpul profan in care traim noi. O zi din timpul biblic trebuie sa fi fost echivalentul la un miliard de ani profani. Astfel dupa ce D-zeu a creat toate fiintele, de la cele mai simple la cele mai complexe, de la virusi, bacterii, microorganisme, viermi, moluste, pesti, nevertebrate, vertebrate, apoi iesind din mare a  creat fiintele de uscat, reptilienii, s.a.m.d dinozaurii, mamiferele de toate speciile, maimutele, si in cele din urma a creat omul. Cam cate zile i-a trebuit sa le creieze pe toate, din una in alta, inlantuite sa margelele pe ata, pana a ajuns la om?
Dar eu te intreb ceva mai concret; cum a facut D-zeu pe Eva ? a luat o coasta a lui Adam ? deci a recurs la o operatie cum o numim noi azi. Si ce a facut? a facut o clona a lui Adam dar de sex feminin numita Eva, dupa care le-a urat  Sa se iubeasca si sa se inmulteasca ca porumbeii. Ceia ce oamenii au facut, si asa fac si in zilele noastre. Asa am ajuns la sapte miliarde de oameni mereu nesatui de hrana si de iubire. Unde este pacatul lor? Pacatul lor este ca si-au acoperit goliciunea aparandu-se de frig si ploaie, asa si-au pierdut calitatile de termoreglare pe care le au toate fiintele, si au trebuit sa descopere focul. Cel de al doilea pacat este ca au folosit focul in prepararea hranei si astfel au pierdut calitatea de a se hrani numai cu cruditati. Asa am ajuns acum ca toti suntem dependenti de haine, si de foc. In schimb am castigat timpul pe care l-am folosit sa gandim. Gandirea a fost al treilea mare pacat, ca astfel am inventat religia, stiinta, bomba atomica, genetica si Covid 19. A era sa uit, si calculatorul cu inteligenta artificiala unde imi pierd timpul jucand sah.
Am impresia că tu nu știi cât de mare este Puterea lui DUMNEZEU și de aceea nu poți înțelege că o zi a Facerii a fost , este și va fi egală cu orice zi dintotdeauna și va fi așa atâta timp cât va voi DUMNEZEU!Evident că pe alte planete din sistemul nostru Solar sau din alte sisteme Stelare o zi va fi mai mare sau mai mică decât pe Terra....Există și alte ființe raționale în Univers?Eu cred că nu există!
Citește primele trei capitole din Facerea din Biblia Ortodoxă și vei vedea , dacă îți este dat să vezi și să înțelegi , că DUMNEZEU a făcut Universul inclusiv Terra și toate câte sunt pe Terra în 7 zile de mărimea zilelor actuale iar Eva nu a fost clonată ci din  Sufletul lui Adam a scos partea sufletească feminină căci în Rai Adam era sub forma de Suflet și nu era întrupat.Atunci când au fost alungați din Rai cu aproape 5780 de ani în urmă DUMNEZEU le-a făcut haine din piele adică trupuri capabile de procreare.Adam și Eva au format Poporul Ales al lui DUMNEZEU după ce au fost alungați din Rai iar înainte de această dată existau de aproape 1 milion de ani oameni care au descoperit mijloace de supraviețuire tot timpul și din păcate acum caută să strice totul cu invenții îngrozitoare și eu cred că DUMNEZEU va interveni trimițând mai întâi pe Profetul Ilie și apoi pe Domnul Iisus pentru a face pace pe Terra.La ce fel de de hrană de crudități te referi?În capitolul 1 din Facerea din Biblia Ortodoxă se specifică foarte clar ce anume trebuie să mănânce animalele și ce anume trebuie să mănânce oamenii!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 09:20

eugen a scris:Sunt de acord cu tine.
Ne putem concentra-apropo de yoga...-si pe alte aspecte.
De pilda Mircea Eliade.
Exista in Pdf o lucrare:
https://monoskop.org/images/d/de/Eliade_Mircea_Yoga_Nemurire_şi_libertate_1993.pdf

Mi-a atras atentia urmatoarea exprimare:
"Descoperirea Indiei nu se va incheia decat in ziua in care fortele creatoare ale Europei vor fi iremediabil secatuite".

Mircea Eliade a fost legionar și adept al hinduismului indus în eroare.Iată cine a fost Mircea Eliade:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mircea_Eliade

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Lun 13 Apr 2020, 09:40

Mircea Eliade nu a fost legionar activ.Arma lui era stiloul.
In fata pericolului comunist a imbratisat teoria extrema  legionara careia i-a scris articole favorabile.
Dee, toti facem greseli cand suntem tineri.
Uterior s-a distantat de miscarea legionara.
Fiind un carturar savant al acelor vremi a avut si multi dusmani care i-au speculat greselile si l-au urmarit toata viata.
Iata ce scrie tot Wikipedia:
Eliade s-a distanțat ulterior de această atitudine, însă a evitat mereu să se refere la această perioadă critică din tinerețea sa. În timp ce scria articole antisemite [26], a luat poziție față de expatrierea unor mari intelectuali evrei și și-a menținut amiciția cu evrei ca Mihail Sebastian. Anumiți exegeți ai operei sale au comentat faptul că Eliade, de fapt, nu s-a dezis niciodată de ideologia legionară, preferând să nege ulterior că ar fi autorul unora dintre articolele care i-au purtat semnătura [27],[28] și că unele idei de factură mistic-totalitară sau antisemite ar fi regăsibile în operele sale științifice,[necesită citare]. În ceea ce privește opera literară, drama Iphigenia a fost interpretată de unii comentatori, în frunte cu Mihail Sebastian, a fi o alegorie a morții lui Codreanu [29].

In rest este un mare ganditor, un mare romancier si exeget al ,,Istoriei religiilor".
Ca romani trebuie sa ne mandrim cu asemenea oameni.
Petrecandu-si tineretea in India este un cunoscator al culturii si filozofiei Indiene
si un specialist in interpretarea din punct de vedere stiintific si filozofic a
practicilor Yoga.

P.S. Pun pariu ca nu i-ai citit opera.Altfel nu ai vorbi asa.
Esti total pe dinafara Dacule si ii ponegresti pe marii intelectuali romani.

Premii :
Legiunea de onoare
Gordon J. Laing Award  si
Membru post-mortem al Academiei Române

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 13:22

CAdi a scris:Mircea Eliade nu a fost legionar activ.Arma lui era stiloul.
Armele lui erau doctrina legionară și drogurile.....  Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Lun 13 Apr 2020, 13:27, editata de 4 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 13:23

CAdi a scris:Mircea Eliade nu a fost legionar activ.Arma lui era stiloul.
In fata pericolului comunist a imbratisat teoria extrema  legionara careia i-a scris articole favorabile.
Dee, toti facem greseli cand suntem tineri.
Uterior s-a distantat de miscarea legionara.
Fiind un carturar savant al acelor vremi a avut si multi dusmani care i-au speculat greselile si l-au urmarit toata viata.
Iata ce scrie tot Wikipedia:
Eliade s-a distanțat ulterior de această atitudine, însă a evitat mereu să se refere la această perioadă critică din tinerețea sa. În timp ce scria articole antisemite [26], a luat poziție față de expatrierea unor mari intelectuali evrei și și-a menținut amiciția cu evrei ca Mihail Sebastian. Anumiți exegeți ai operei sale au comentat faptul că Eliade, de fapt, nu s-a dezis niciodată de ideologia legionară, preferând să nege ulterior că ar fi autorul unora dintre articolele care i-au purtat semnătura [27],[28] și că unele idei de factură mistic-totalitară sau antisemite ar fi regăsibile în operele sale științifice,[necesită citare]. În ceea ce privește opera literară, drama Iphigenia a fost interpretată de unii comentatori, în frunte cu Mihail Sebastian, a fi o alegorie a morții lui Codreanu [29].

In rest este un mare ganditor, un mare romancier si exeget al ,,Istoriei religiilor".
Ca romani trebuie sa ne mandrim cu asemenea oameni.
Petrecandu-si tineretea in India este un cunoscator al culturii si filozofiei Indiene
si un specialist in interpretarea din punct de vedere stiintific si filozofic a
practicilor Yoga.

P.S. Pun pariu ca nu i-ai citit opera.Altfel nu ai vorbi asa.
Esti total pe dinafara Dacule si ii ponegresti pe marii intelectuali romani.

Premii :
Legiunea de onoare
Gordon J. Laing Award  si
Membru post-mortem al Academiei Române
Mircea Eliade a scris sub influența drogurilor și în special a opiumului....În acest sens , iată ce se spune despre Mircea Eliade și alții ca el:

https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/ce-droguri-au-luat-scriitorii-romani-eliade-a-folosit-opium-si-canabis-eminescu-a-fost-tratat-cu-morfina-poetul-ion-barbu-lua-eter-si-cocaina

-------------------------------------------------
Ce părere ai despre ceea ce se spune în linkul de mai jos:

https://www.descopera.ro/dnews/3909867-bautura-din-urina-de-vaca-va-revolutiona-piata-racoritoarelor-din-india ?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de virgil Lun 13 Apr 2020, 13:40

Dacu a scris:
CAdi a scris:Mircea Eliade nu a fost legionar activ.Arma lui era stiloul.
In fata pericolului comunist a imbratisat teoria extrema  legionara careia i-a scris articole favorabile.
Dee, toti facem greseli cand suntem tineri.
Uterior s-a distantat de miscarea legionara.

Premii :
Legiunea de onoare
Gordon J. Laing Award  si
Membru post-mortem al Academiei Române
Mircea Eliade a scris sub influența drogurilor și în special a opiumului....În acest sens , iată ce se spune despre Mircea Eliade și alții ca el:
https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/ce-droguri-au-luat-scriitorii-romani-eliade-a-folosit-opium-si-canabis-eminescu-a-fost-tratat-cu-morfina-poetul-ion-barbu-lua-eter-si-cocaina
Te pomenesti ca avea o minte sclipitoare, si a avut asa o activitate istorica-religioasa si stiintifica din cauza acestor stimulente ?  daca-i asa, ma apuc si eu de consum. Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de eugen Lun 13 Apr 2020, 13:48

Dacu,
Pozitia ta este cumva inchizitoriala.
Mai ramane sa cauti vre-o sursa gen tanti Wikipedia  ca Eliade sau alti titani ai culturii romane ar fi facut vrajitorii yoghine , sa-i danuntam  Inchizitiei si sa-i ardem pe rug ?...
Mai bati si tu un cui in palmele scriitorilor care ne-au luminat ?

Sau copiezi modelul acelora din Biblie care strigau :"Are drac! Are drac!"

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32330
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 13:58

eugen a scris:Dacu,
Pozitia ta este cumva inchizitoriala.
Mai ramane sa cauti vre-o sursa gen tanti Wikipedia  ca Eliade sau alti titani ai culturii romane ar fi facut vrajitorii yoghine , sa-i danuntam  Inchizitiei si sa-i ardem pe rug ?...
Mai bati si tu un cui in palmele scriitorilor care ne-au luminat ?

Sau copiezi modelul acelora din Biblie care strigau :"Are drac! Are drac!"
Cei care beau peste măsură vin , alcool , fumează tutun , opium sau se droghează cu halucinogene sunt posedați de demoni....Inchiziția a fost ceva diabolic deoarece a fost sugerată de satan cu Voia lui DUMNEZEU. Rolling Eyes
-------------------------------------------------
Ce părere ai despre ceea ce se spune în linkul de mai jos:

https://www.descopera.ro/dnews/3909867-bautura-din-urina-de-vaca-va-revolutiona-piata-racoritoarelor-din-india ?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de eugen Lun 13 Apr 2020, 14:05

Dacu,
Iti sugerez si iti propun, inca nu ca un avertisment:
Te rog ,tot ce tine de religie, credinta, etc, ce ai tu de scris, scrie pe topicul "Credinta si religie" sau alt topic adecvat.
Nu abuza de forum sa faci misionariat pe fiecare topic.
Realizeaza ca participantii la acest forum au personalitati puternice, au luciditatea lor, pozitia lor .
Nu fi surprins sa ti se riposteze.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32330
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 14:18

eugen a scris:Dacu,
Iti sugerez si iti propun, inca nu ca un avertisment:
Te rog ,tot ce tine de religie, credinta, etc, ce ai tu de scris, scrie pe topicul "Credinta si religie" sau alt topic adecvat.
Nu abuza de forum sa faci misionariat pe fiecare topic.
Realizeaza ca participantii la acest forum au personalitati puternice, au luciditatea lor, pozitia lor .
Nu fi surprins sa ti se riposteze.
Yoga este o așa zisă școală bazată pe religiile hinduiste pe care eu am dreptul să le combat cu ceea ce stă scris în Scriptura pe care eu o consider corectă 99,99 % și această Scriptură este Biblia Ortodoxă....Tu poți să combați ceea spun eu dacă poți iar dacă nu poți atunci lasă-i pe ceilalți care pot să combată convingerea mea privind așa zisa yoga pe care o consider ca fiind un hinduism indus în eroare....Și eu pot să zic că tu faci misionariat privind așa zisa yoga bazată de fapt pe religii hinduiste induse în eroare de către satan... Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de eugen Lun 13 Apr 2020, 14:36

Combaterea cu doctrina biblica a tot ce misca are exemple de genul Giordano Bruno.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32330
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Lun 13 Apr 2020, 15:01

Dacule, (numai dac nu esti)
desi nu vroiam sa iti mai raspund pe acest subiect ,
prin faptul ca te legi de Mircea Eliade si spui absurditati despre Yoga ,
ma faci sa revin asupra deciziei.

Mai baiatule tu esti paralel complet cu Yoga!
Critici fara sa stii ce vorbesti!
Hai sa-ti zic cateva chestii despre Yoga pe care vad ca nu le cunosti!
Yoga se imparte in 4 mari ramuri;

1.Hatha Yoga (pe care o practic) sau yoga de forta, care consta in tehnica respiratiei,
a corpului si a concentrarii atentiei.
Are efecte asupra activitatii noastre de zi cu zi prin faptul ca o imbunatateste
dar in special asupra sanatii organismului uman prin asanele (posturile pe care le adopti).
Unde vezi tu mai aici legatura cu religia?
2.Laya-Yoga= Dominarea eului prin vointa.
Ce religie este aici prietene ? Pune mana pe cartile de Yoga si citeste study
3.Dhyana Yoga care se bazeaza pe meditatie si conduce practicantul
la controlul proceselor gandirii.Am practicat-o in studentie si  am tot  zis
ca as vrea sa o reiau.Aceasta meditatie te duce si la stari de supraconstiinta
si la aflarea locului tau in spiritualitate .
 
4.Raja Yoga = mareste stapanirea de sine a practicantului, deasemenea
determina stapanirea metodica a procedeelor de concentrare a atentiei si
si stapanirea siddhilor capatate in urma practicarii codurilor Yama si Niyama.

Daca nu practici, cel putin citeste cateva carti cu Yoga ca sa-ti revii,
pentru ca esti in eroare maxima si spui numai prostii, auzite de la altii:

Hatha Yoga-de Lazar Baroga
La Originea sacrului -Tehnici de meditatie
Yoga Sutra -de Patanjali
Yoga Tibetana-Doctrinele secrete
Milarepa-Marele yoghin tibetan- etc. etc.
Sunt numai cateva ca sa vezi ce inseamna intr-adevar Yoga
(Unirea, liantul, legatura sufletului (Atman)cu trupul si constiinta universala )

Daca habar nu ai in ce consta Yoga, numai improsca topicul de Yoga
cu parerile tale impregnate cu fanatism religios...
Si iti mai zic ceva care este si esoteric in acelasi timp:
Prin Dhyana Yoga- prin meditatie- unii practicanti Yoga, de fapt cei mai evoluati,
incearca sa transceada viul si sa aceseze acea stare de constiinta unde vei
ajunge si tu dupa ce mori.(Yoghinii o numesc Nirvana)
Dacule  study  study  study
si mai ales ia o carte de Yoga si practica.
Iti recomand prima carte. Imbunatateste sanatatea corporala si mai
ales mintala! Chiar si unii din preotii ortodocsi o practica in chilii.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Lun 13 Apr 2020, 15:22, editata de 2 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Lun 13 Apr 2020, 15:20

eugen a scris:Combaterea cu doctrina biblica a tot ce misca are exemple de genul Giordano Bruno.
Eu consider că DUMNEZEU este de natură materială!Dacă lui Giordano Bruno i-ar fi fost dat de la DUMNEZEU să înțeleagă Vechiul Testament și Noul Testament atunci el ar fi constatat că este mult mai simplu ce a făcut și cum a făcut DUMNEZEU toate cele văzute și cele nevăzute și nu s-ar fi complicat în a inventa tot felul de teorii privind principiile și cauzele afirmând greșit că oamenii nu pot cunoaște pe DUMNEZEU în sine.Eu nu sunt de-acord cu Giordano Bruno care consideră că există ființe inteligente extraterestre și eu cred că acele ființe sunt de fapt Îngeri care se deplasează prin Univers în diverse moduri cu diverse misiuni primite de la DUMNEZEU.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de eugen Lun 13 Apr 2020, 15:43

Dacu,
Eu cred ca tu judeci Yoga cu ochii orbiti ai fanaticului care vede numai versiunea lui fundamentalista.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32330
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Lun 13 Apr 2020, 20:21


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Mar 14 Apr 2020, 08:49

eugen a scris:Dacu,
Eu cred ca tu judeci Yoga cu ochii orbiti ai fanaticului care vede numai versiunea lui fundamentalista.
Și tu eșt orb fanatic pentru că tu susții practici hinduiste induse în eroare care pot duce pe foarte mulți oameni la tot felul de accidente corporale și pot duce chiar la nebunie.... Rolling Eyes Ești departe de Adevăr și tu și hindușii induși în ertoare pe care tu îi idolatrizezi...Rolling Eyes
Din Biblia Ortodoxă , Evanghelia după Ioan , cap. 8:
31. Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei;
32. Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Dacu Mar 14 Apr 2020, 08:53


Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Mar 14 Apr 2020, 09:53

De unde stii ? le-ai practicat?
Daca esti cu mintea pe umeri si nu exagerezi, mai ales pentru cei
care practica Hatha Yoga sunt benefice.
Inca odata,in  Hatha Yoga sunt tot feluri de exercitii fizice(asane)benefice
pentru sanatatea corporala si mintala.
Ai cumparat cartea lui Lazar Baroga?
Dupa ce o cumperi poti sa discuti cu mine despre Yoga, nu ce stii tu
de pe Wikipedia sau din auzite....


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de CAdi Mar 14 Apr 2020, 10:12

Dacu a scris:
Din Biblia Ortodoxă , Evanghelia după Ioan , cap. 8:
31. Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei;
32. Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.
[/color]

Omule, poti sa ai credinta si sa respecti Biblia Ortodoxa cum zici tu si practicand Yoga.
Cu Yoga prin meditatie poti sa te apropii de Dumnezeu altfel, nu pupand icoane si tarandu-te
in genunchi si pe coate.
Dumnezeu se apleaca cu iubire asupra celor care merita,
nu imprastie spaima sau teama de el tuturor (cum face biserica),
decat asupra celor cu pacate.
Biserica il prezinta pe Dumnezeu ca un judecator cu sabia in mana.
Asta si sub influenta Vechiului Testament -Tora cum ii zici tu.
Dumnezeu se apleaca cu iubire asupra tuturor oamenilor, pentru ca nu-i asa,
suntem creati de el.
Dar care parinte nu isi dojeneste uneori copiii cand calca gresit?


Stii de ce le este frica preotilor de cei care practica Yoga?

Pentru ca practicantii acesteia iau in serios Porunca a 2-a si
nu mai au nevoie de slujitorii bisericii.
Decat la botez, nunta si  inmormantari.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Mar 14 Apr 2020, 11:28, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de eugen Mar 14 Apr 2020, 11:14

Un intelept indian, vorbind de Yoga si importanta respiratiei, spunea ceva de genul:" Daca unuia care pretinde ca traieste numai prin credinta, i s-ar opri respiratia, prima conditie de a supravietui nu este sa creada sau nu ci sa respire...
Yoga ne invata despre respiratie...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
YOGA  - Pagina 4 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10YOGA  - Pagina 4 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32330
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

YOGA  - Pagina 4 Empty Re: YOGA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum