Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în OZN in Romania
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12259)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6170)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3910)
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_lcapAteii - o minoritate? - Pagina 2 Voting_barAteii - o minoritate? - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 45 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 45 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ateii - o minoritate?

+7
Bordan
CAdi
eugen
meteor
omuldinluna
virgil
Razvan
11 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Razvan Joi 18 Iul 2013, 23:48

Rezumarea primului mesaj :

România este declarată un stat laic.
Evidenţele tind să sublinieze contrariul: este un stat creştin-ortodox, biserica insinuându-se, din ce în ce mai mult în organizaţiile statului, precum şi în educaţie.
În aceste condiţii, putem considera ateii ca fiind o minoritate, cu toate avantajele ce ar putea decurge din asta?
Spun "avantaje", deoarece la noi în ţară, minorităţile sunt discriminate chiar pozitiv, ajungând să aibă mai multe drepturi decât majoritatea (de exemplu locurile pentru ţigani la licee şi facultăţi, învăţământ în limba maternă, etc).


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos


Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de virgil Mier 24 Iul 2013, 06:30

CAdi a scris:
virgil a scris:
CAdi a scris:Intrebare pentru Atei :
Cu cine a vorbit Enoh ?
(Daca luam in considerare ca textul din Cartea lui Enoh e veridic !)
Cu niste umanoizi, dar pe vremea aceia nu exista acest cuvant, de aceia se numeau ingeri veghetori. Cred ca vegheau in trei schimburi, si in timpul liber s-au dus la femeile pamantene.

Esti Ateu ?:
A gandi liber, nu inseamna a fi ateu. Dar sa nu-mi spui ca acesti ingeri veghetori erau niste personaje ezoterice, numai spirit, si in fapt se culcau cu femeile si faceau copii. Dispretul pe care il arata seful lor pentru oameni, si faptul ca ingerii au fost izolati si pedepsiti sa ramana inchisi pe veci, se datoreaza diferentei imense de cultura si civilizatie intre ei si noi. Faptele imorale produse de ingeri rivalizau cu obiceiurile de sodomism si zoofilie produse de unii oameni dezaxati din timpurile noastre. Nu mai vorbesc despre riscul acelor veghetori de a prelua bolile pamantenilor care putea fi fatale pentru specia lor, asa ca au trebuit inchisi si tinuti in carantina pe viata.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12369
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 24 Iul 2013, 08:21

CAdi a scris:
Intrebare pentru atei :
De unde a aparut viata ?

Asta, din câte știu eu, e o întrebare la care încă se caută răspunsul. Evident, poți s-o dai ***** de căutare, să zici că așa a fost voia lui dumnezeu, și să te duci să bei un suc; din fericire, nu toată lumea procedează așa.

omuldinluna
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 2728
Data de inscriere : 03/08/2011

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Razvan Mier 24 Iul 2013, 09:33

CAdi a scris:Intrebare pentru atei :
De unde a aparut viata ?
După ultimile teorii, viaţa a apărut prin abiogeneză - proces natural prin care, în anumite condiţii de mediu, moleculele complexe formează structuri ce conduc la iniţierea unui ciclu de atoreplicare.

După teorii mai "vechi", a fost creată de zeitatea preferată a poporului iudeu, prin voinţă proprie.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de CAdi Mier 24 Iul 2013, 11:18

Razvan a scris:
CAdi a scris:
De unde a aparut viata ?
După ultimile teorii, viaţa a apărut prin abiogeneză - proces natural prin care, în anumite condiţii de mediu, moleculele complexe formează structuri ce conduc la iniţierea unui ciclu de atoreplicare.

După teorii mai "vechi", a fost creată de zeitatea preferată a poporului iudeu, prin voinţă proprie.


Eu am intrebat , de unde a aparut viata ? Nu cum a aparut !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12259
Puncte : 58451
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 24 Iul 2013, 13:38

Poate vrei să întrebi de fapt, unde, și dacă te referi la răspunsul lui Răzvan, atunci e clar că a apărut spontan, în acele locuri din Univers unde condițiile necesare abiogenezi au fost (sau sunt, că poate apărea și acum) îndeplinite. Încă e discutabil dacă viața de pe Pământ chiar a apărut pe Pământ sau a fost adusă aici de comete sau asteroizi. Din câte îmi amintesc, au supus asta testului, și a reieșit că bacterii ar putea supraviețui călătoriei prin spațiu în miezul unui asteroid.

Am menționat mai demult asta, se speculează că viață există și în atmosfera planetei Venus. Atmosfera ei absoarbe puternic radiația ultravioletă, lucru care este incompatibil cu compoziția chimică cunoscută, și unii astrobiologi cred că există colonii de bacterii aeropurtate care practică un fel extrem de fotosinteză. Nu ar fi chiar imposibil, există câteva locuri și pe Pământ cu condiții aproape imposibile pentru viață (medii extrem de acide, spre exemplu) și totuși există bacterii care persistă și acolo, așa numitele extremofile.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30455
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de CAdi Mier 24 Iul 2013, 19:17

omuldinluna a scris:Poate vrei să întrebi de fapt, unde,

Nu,nu, intrebarea e bine pusa : de unde ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12259
Puncte : 58451
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Syntax Mier 24 Iul 2013, 19:47

CAdi a scris:
omuldinluna a scris:Poate vrei să întrebi de fapt, unde,

Nu,nu,  intrebarea e bine pusa : de unde ?
Viata provine din VIATA!
Si normal ca aceasta vine de la Sursa VIETII!
In teoria fundamentala ar fi vorba de ATRACTOR UNIVERSAL!
Dar sa respectam topicul ca deviem in elicoide de transfer Very Happy

_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13990
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Vizitator Sam 27 Iul 2013, 22:21

Sper sa aiba drepate desi am mari semne de indoiala. Mama prostilor este intotdeauna gravida !
Tipul este un cunoscut psiholog nu un "cercetator britanic" sau mai nou la moda "cercetator canadian" Smile

http://www.ziare.com/social/religie/religia-va-disparea-pana-in-anul-2041-sustine-un-reputat-psiholog-britanic-1248332

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de WoodyCAD Dum 28 Iul 2013, 12:02

[...]
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22883
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Iul 2013, 17:02

Inainte de a răspunde la întrebarea "De unde a apărut viaţa" ar trebui mai întâi să răspundem la întrebarea:
Cine a creat spaţiul în care există multiversul? Idea 
După ce găsim răspunsul la întrebarea "Cine a făcut spaţiul în care există universul?" trebuie să răspundem la întrebarea:
Cine a creat materia multiversului? Idea


Este urmat de topicul: Modele evolutive ale universului


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Dum 28 Iul 2013, 18:12, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de...)

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Iul 2013, 17:23

Creatorul: O Persoana sau un Principiu?

Poate ar trebui sa definim intai ce inseamna "a Crea".
Eu admit ca numai o entitate cu constiinta, cu atribute de Persoana , poate crea. In viziunea mea nu e de ajuns ca doar un Principiu, o Lege, sa creeze.
Entitatea Creatoare  ar trebui:
-sa aiba un Gand, un Plan;
- sa aiba o Conceptie;
-sa exercite un sistem Legislativ stabil asupra materiei si fenomenelor;
- sa aiba o Constiinta, care sa exercite Principii stabile.
-sa aiba totala independenta fata de orice forma materiala, subtila, etc.


Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 28 Iul 2013, 17:45, editata de 1 ori

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Iul 2013, 17:24

x

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de curiosul Dum 28 Iul 2013, 17:53

Am intrat nu demult într-o fabrică utilată cu tehnologie de ultimă generație. Totul era robotizat, activitatea era sincronizată perfect, de parcă mașinile gândeau singure.
Lucrătorii doar priveau.
Într-un moment de meditație îmi spuneam :
"Dacă nu aș ști că mașinile alea au fost create de om, aș fi convins că mașinile alea gândesc și știu exact ce fac ele acolo."

Dar ele fac ce sunt forțate să facă, ceea ce știu să facă, ceea ce sunt programate să facă.
Odată construite nu mai este nevoie de cineva să le dirijeze. Își fac singure treaba.

Am făcut o analogie cu universul, cu armonia și sincronizarea perfectă a activității din el.
Universul e ca o fabrică robotizată, iar fiecare părticică din el face ceea ce este programată să facă, fără să le dirijeze cineva.
Dar chiar dacă acum tot ce se întâmplă în univers nu are nevoie să fie dirijate de ceva, de cineva, se pune în continuare problema arhitectului, inginerului care le-a creat.

Să se fi creat oare universul de la sine însuși ?
Greu de conceput, totuși !
N-am eu mare treabă cu Dumnezeu, dar cred există ceva ce depășește capacitatea noastră de înțelegere.
Cred că există vreun fel de...energie dirijată...prin sine însăși !

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Iul 2013, 18:13

Civilizatia Nordului

As continua cu alt exemplu.
Cand am venit prima data in contact cu civilizatia suedeza, am avut sansa petrecerii unei perioade intr-o zona foarte discreta, ordonata, din care aveam impresia ca lipsesc oamenii.
Suedezii sunt oameni destul de civilizati, discreti, tacuti.
Ma uitam la unele case superbe seara, aveau lampi la ferestre dar nu zaream pe nimeni inauntru.
In restul Europei, cu cat cobori spre sud, omul devine din ce in ce mai zgomotos, pana la penibil.
Cu cat oamenii sunt mai civilizati, cu atat sunt mai discreti. 
Dar aceasta nu inseamna ca ei nu exista.
Unii, la antipozi...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Razvan Dum 28 Iul 2013, 18:17

Să nu uităm că în ţările nordice există cel mai mare procentaj de atei, raportat la numărul de locuitori!
Să fie asta o măsură a gradului de civilizaţie?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Iul 2013, 18:29

Putina istorie

Tarile Nordice au avut sansa unei izolari geografice care le-a favorizat un stil de viata asezat, tihnit, genuin.
Daca ne uitam la noi, la Romania, stim ce bantuiti, ce hibridizati am fost si ce slabiti in coloana vertebrala am ajuns.
Nu cred ca ateismul in mod special este cheia civilizarii.
Tot tarile Nordice, prin Reforma Lutherana, prin protestantism au fost imblanzite de la vikingarie la un mod pasnic, model de convietuire.
Aranjamentele politice globaliste deschid larg granitele si un stat ca Suedia de exemplu ajunge sa aiba 10% populatie din afara, ceea ce le creaza si lor probleme cu " salbaticii" si viata lor de "cort".

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 28 Iul 2013, 18:36

Nu neapărat, Răzvan. Până la urmă e vorba de unde se află nivelul cetățeanului obișnuit. Ai societăți în care majoritatea populației este educată, nu numai în sensul că a mers la școală ci și de educație civică, dezvoltarea unui simț al responsabilității individual și așa mai departe, și ai și societăți care-s mai pe geagiki, cum e la noi. Joacă și religia (dacă e prezentă) un rol, în sensul că poate sprijini comportamentul civic și dezvoltarea simțului responsabilității sau poate participa activ la îndobitocirea populației.

La noi și dacă erau toți atei, tot bășcălie era. Câteodată, viața de zi cu zi aici îmi lasă impresia că numai resetarea prin metoda armei termonucleare mai poate schimba direcția.


Ultima editare efectuata de catre omuldinluna in Dum 28 Iul 2013, 19:22, editata de 1 ori (Motiv : corectat o greseala de redactare)
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30455
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Vizitator Dum 28 Iul 2013, 18:56

curiosul a scris:

... dar cred există ceva ce depășește capacitatea noastră de înțelegere....

Perfect deacord si eu sunt de aceasi parere ca si tine.Dar tocmai constientizarea existentei acestui ceva ce depaseste intelegerea noastra este sursa care imi alimenteaza ateismul.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de meteor Dum 28 Iul 2013, 18:58

eugen a scris:Creatorul: O Persoana sau un Principiu?

Poate ar trebui sa definim intai ce inseamna "a Crea".
Eu admit ca numai o entitate cu constiinta, cu atribute de Persoana , poate crea. In viziunea mea nu e de ajuns ca doar un Principiu, o Lege, sa creeze.
Entitatea Creatoare  ar trebui:
-sa aiba un Gand, un Plan;
- sa aiba o Conceptie;
-sa exercite un sistem Legislativ stabil asupra materiei si fenomenelor;
- sa aiba o Constiinta, care sa exercite Principii stabile.
-sa aiba totala independenta fata de orice forma materiala, subtila, etc.
Din cite eu vad, nu poate fi nici un om care sa creeze ceva. Totii doar copie si asorteaza

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25618
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Vizitator Dum 28 Iul 2013, 19:20

Razvan a scris:Să nu uităm că în ţările nordice există cel mai mare procentaj de atei, raportat la numărul de locuitori!
Să fie asta o măsură a gradului de civilizaţie?
Este doar una dintre efectele unui grad de civilizatie mai inalt nu si cauza ei.Efect care foarte posibil sa il poti induce intr-o comunitate si fara a marii gradul de civilizatie.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Iul 2013, 19:49

eugen a scris:
eugen a scris:Creatorul: O Persoana sau un Principiu?

Poate ar trebui sa definim intai ce inseamna "a Crea".
Eu admit ca numai o entitate cu constiinta, cu atribute de Persoana , poate crea. In viziunea mea nu e de ajuns ca doar un Principiu, o Lege, sa creeze.
Entitatea Creatoare  ar trebui:
-sa aiba un Gand, un Plan;
- sa aiba o Conceptie;
-sa exercite un sistem Legislativ stabil asupra materiei si fenomenelor;
- sa aiba o Constiinta, care sa exercite Principii stabile.
-sa aiba totala independenta fata de orice forma materiala, subtila, etc.

 Imi cer scuze pentru repetitie. Am incercat eliminarea acestei dubluri de postare si n-am reusit.
Editează altceva peste ceea ce ai scris a doua oară ca fiind copia primei editări.Eu am scris x la acea dublură,iar tu înlocuieşte pe x cu un mesaj suplimentar privind mesajul iniţial.Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de meteor Dum 28 Iul 2013, 21:49

Mai, intrebarea era: Ateii- o minoritate ?!

Rspunsul meu personal:
Intrebarea nu prea poate avea un raspuns clar total.

Exlic de ce.
Neateii, persoane care strict 100% sa respecte religia (credinta in devinitate), cred ca nu sunt. Unii poate si se starue, insa nu isi dau seama ca fac multe lucruri pe dos.
Sint si asa numiti atei, care o perioada de timp indelungata (la furat, la curvarit Smile king, etc. ) sunt atei, insa in alte perioade de timp, sunt neatei.
Asa oameni din exterior nu ii poti cataloga ca neatei.

Daca, sa luam in linii mari, neoficial, cred ca ateii sunt marea majoritate a populatiei din ziua de azi, si vor fi tot mai multi (ceea ce e cu parere de rau (vorbesc de religii normale nu debile), caci multe debilitati, timpenii, se cred ca au ceva in cap, in realitate avint taritza, insa o debilitate cu tarita in cap + ateu, e foarte mare pericol)

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25618
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Ateii - o minoritate? - Pagina 2 Empty Re: Ateii - o minoritate?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum