Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Astazi la 12:02

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Ieri la 11:30

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Top postatori
virgil (12129)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
CAdi (11779)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
curiosul (6509)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Razvan (6162)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Pacalici (5571)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
eugen (3757)
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Pacalici
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
CAdi
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
curiosul
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Dacu
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Razvan
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
virgil
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
meteor
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
gafiteanu
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
scanteitudorel
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
CAdi
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
virgil
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
curiosul
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
eugen
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Bordan
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Abel Cavaşi
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Razvan
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Forever_Man
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
virgil_48
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
eugen
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
curiosul
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 
Bordan
La frontierele cunoaşterii Vote_lcapLa frontierele cunoaşterii Voting_barLa frontierele cunoaşterii Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

La frontierele cunoaşterii

+14
Razvan
negativ
Dacu
Bordan
omuldinluna
Pacalici
virgil_48
gafiteanu
virgil
CAdi
Adrian Gheorghe
scanteitudorel
curiosul
Vasile Tudor
18 participanți

Pagina 1 din 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul

In jos

La frontierele cunoaşterii Empty La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Vasile Tudor Lun 23 Feb 2015, 09:20

La frontierele cunoaşterii
 Moto:  Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont.

Conţinut
I. Repere ştiinţifice
II. Bazele teoriei dipolilor vortex
III. Abordarea axiomatică a teoriei dipolilor vortex
IV. Cuantificarea spaţio-temporală
V. Aplicarea TDV la studiul radiaţiei  
VI. Organizarea  infinitului  prin  finit
VII. Modelul dinamic al nucleului
VIII. Miracolul vieţii
IX. Reflecţii filosofice
X.  Experimente

Argumentare
Lucrarea transdisciplinară “La frontierele cunoaşterii” a fost concepută sub semnul pasiunii în descifrarea enigmelor existenţei, în limita posibilităţilor de care dispun  pentru    extinderea şi  aprofundarea cadrului conceptual actual despre existenţă.  Rezultatele obţinute au fost integrate într-o concepţie unitară aflată la frontierele cunoaşterii, de tip “scientia nova” -  cu funcţii explicative şi predictive deloc neglijabile.
Acest model gnoseologic transdisciplinar permite abordarea unor enigme în reflectarea existenţei de către psihicul uman, precum:
-  ştiinţa, filosofia  şi religia, sunt considerate doar modalităţi diferite pentru cunoaşterea adevărului absolut de către fiinţa umană în evoluţia culturii  şi civilizaţiei, fără ca acestea să fie corelate în prezent  într-o teorie unitară despre existenţă;
- viteza luminii în vid este o constantă  universală, dar se modifică în medii transparente în care materia este structurată prin atomi şi molecule;
- fotonul este o particulă elementară care se manifestă doar în mişcare, având timpul  mediu de viaţă infinit, dar dispare în interacţiunea cu substanţa;
-gravitonul este considerat particula câmpului gravitaţional, dar nu a fost pus  în evidenţă experimental;
- forţele electrice şi gravitaţonale dintre două microparticule sunt invers proporţionale cu pătratul distanţei dintre ele, fără să existe o teorie unitară pentru aceste câmpuri şi nici  o argumentare logică a interacţiunilor respective;
-este meritul lui Einstein de a fi intuit posibilitatea unificării câmpului gravitaţional cu cel electromagnetic, altfel spus, a transmis o provocare pentru generaţiile viitoare  de a cerceta unitatea în diversitate a existenţei;
- mărimile fizice,  precum masa, sarcina electrică sau inducţia electrică, sunt noţiuni abstracte, care nu pot fi  justificate la nivel intuitiv în cadrul ştiinţei actuale;
- structurarea materiei  este discontinuă pe diverse nivele de organizare - de la microcosmos la macrocosmos şi megacosmos -  fără corelarea aprofundată  a mecanismelor devenirii existenţei;
-dualismul undă-corpuscul este un concept contradictoriu  pentru interpretarea manifestării existenţei la nivelul microcosmosului, care   a fost transpus la nivel abstract  în formalismul mecanicii cuantice;
-modelul standard al particulelor elementare este insuficient pentru abordarea “unităţii în diversitate” a existenţei, care nu oferă o schemă  logică completă a structurării materiei şi a interacţiunilor fundamentale;
-modelele  nucleare existente, deşi  permit  interpretarea  unor  procese intranucleare  şi a unor date experimentale,  nu  dau  un  răspuns  credibil  la  următoarea  întrebare  esenţială: de  ce  nu  există  nuclee cu A ≥ 2 formate  numai din protoni, având  în vedere că  interacţionează  prin forţe nucleare  de  atracţie mult  mai  intense  decât  forţele  electrice  de  respingere?
- expansiunea Universului este un fapt dovedit experimental, dar nu este justificat riguros  la nivel teoretic;
-  apariţia Universului prin Big Bang rămâne o ipoteză pusă sub semnul întrebării,  care nu poate fi validată experimental, aşa cum rezultă din experimentul efectuat de  CERN;  
- în concepţia actuală este dificil de explicat comportamentul materiei care se află  în stări speciale, precum:  gaură neagră,  gaură albă, materie neagră, energie neagră, pulsari, quasari etc.  
- o concepţie aprofundată despre existenţă presupune stabilirea conexiunilor dialectice dintre Universul nostru(format din materie) şi Universul complementar(format din antimaterie);
- în cazul materiei vii codul genetic explică sinteza substanţelor organice, dar nu şi configurarea anatomică a organismelor din embriogeneză corelată cu evoluţia filogenetică;
- care este semnificaţia informaţiei genetice  în unitatea dialectică materie-spirit?
Teoria dipolilor vortex este o viziune ştiinţifică unitară asupra existenţei cu o largă deschidere spre filosofie şi religie.
Vă propun, stimaţi cititori,  să accesaţi  http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2405339
Vasile Tudor
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 99
Puncte : 10589
Data de inscriere : 15/12/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de curiosul Lun 23 Feb 2015, 10:32

O anumită idee din cele subliniate mi-a atras atenția pentru că la un moment dat mi-am ridicat și eu întrebarea :
Are Natura un mod propriu de a face lucrurile să funcționeze într-o manieră identică sau alege un mod de funcționare diferit în funcție de fiecare situație ?

Întrebarea are mai degrabă o importanță filozofică.
Iar eu sunt de părere că fenomenele, deși diferite, se explică de fapt la fel, au aceeași cauză în profunzimea lor.
Dar deocamdată este cam incoerent ce vreau să spun.
Este doar o chestie care există în stare latentă în mintea mea.

Asta vis-a-vis de frontierele cunoașterii.
Exista o modalitate de a explica lucrurile diferite în aceeași manieră ?
Eu cred că da. Dar doar cred.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 24 Feb 2015, 11:31

ştiinţa, filosofia şi religia, au fiecare in parte cate un adevar absolut.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25182
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mar 24 Feb 2015, 19:37

Dl Vasile Tudor! Am urmarit posatarile dumitale pe -Edu.ro- si pe -astronomy-. Nu-am reusit sa intru pe -Edu.ro- sa rasfoiesc teoria dumitale, care mi se pare prea savanta si cere multa rabdare ca sa fie studiata. Pe mine ma intereseaza in detaliu capitolul VII -Dinamica nucleului- . Daca ai dumneata amabilitatea sa postezi cumva acel capitol in pagina topicului, mi-ar prinde foarte bine. Dumneata ai elaborat o teorie a vortexurilor bipolare. Eu am imaginat cum iau nastere vortexurile eterice din cauza rotatiei foarte rapide a particulelor elementare, intr-un capitol din -Teoria mecanoeterica a gravitatiei-, postata pe -astronomy-.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13234
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mar 24 Feb 2015, 20:24

- fotonul este o particulă elementară care se manifestă doar în mişcare, având timpul  mediu de viaţă infinit, dar dispare în interacţiunea cu substanţa;
Eu cred ca fotonul nu dispare, ci fiind absorbit in substanta, este refractat la 360 de grade in atom si se comporta ca o sarcina electrica negativa
-gravitonul este considerat particula câmpului gravitaţional, dar nu a fost pus  în evidenţă experimental;
Eu am dedus ca efectul de atractie gravistatica ar fi produs de fluxul eteric de aspiratie produs de rotatia foarte rapida a particulelor grele (a nucleonilor).
-este meritul lui Einstein de a fi intuit posibilitatea unificării câmpului gravitaţional cu cel electromagnetic, altfel spus, a transmis o provocare pentru generaţiile viitoare  de a cerceta unitatea în diversitate a existenţei;
Eu am gasit ca gravificul apare ca fiind derivat din campul electric si am gasit pentru factorul gravific la nivelul neutronului relatia:  La frontierele cunoaşterii Mimetex.cgi?{\gamma=8
- mărimile fizice,  precum masa, sarcina electrică sau inducţia electrică, sunt noţiuni abstracte, care nu pot fi  justificate la nivel intuitiv în cadrul ştiinţei actuale;
Am gasit ca toate marimile fizice pot fi exprimate ca relatii intre spatiu si timp. Adica universul fizic este bidimensiunal. Si am aratat ca exista identitatea dimensionala intre masa si sarcina
-dualismul undă-corpuscul este un concept contradictoriu  pentru interpretarea manifestării existenţei la nivelul microcosmosului, care   a fost transpus la nivel abstract  în formalismul mecanicii cuantice;
Eu am explicat dualismul unda corpuscul, prin structura dinamica modelata ca un motoras electric, liniar sau rotativ, a particulelor elementare.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13234
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Teoria dipolilor vortex

Mesaj Scris de Vasile Tudor Vin 20 Mar 2015, 19:11

De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existenţei, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv într-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valenţe explicative şi predictive. În limita posibilităţilor de care dispun,  am urmărit   extinderea şi  aprofundarea cadrului conceptual actual într-o "scientia nova"  cu deschidere largă către filosofie  şi religie.
 Teoria dipolilor vortex  se bazează pe "dialectica materie-antimaterie" pentru a justifica structurile elementare şi interacţiunile fundamentale din Universul nostru, legile de variaţie şi de conservare pentru  mărimile fizice, dualismul undă – corpuscul, cuantificarea mărimilor fizice, cuantificarea spaţio-temporală,  generarea  antiparticulelor  şi  fenomenul  de  anihilare, invarianţa vitezei luminii în vid,  relaţia  lui  Einstein  dintre masă  şi energie, conceptul de interacţiune dintre dipolii vortex, abordarea unitară a câmpurilor electromagnetic şi gravitaţional, expansiunea Universului, Black Hole   şi  White Hole, materie  întunecată şi energie întunecată etc.
 Mai mult, mărimile  fizice caracteristice  microparticulelor (masa, sarcina  electrică, energia), precum  şi  cele  ale  câmpului (intensitatea  câmpului  gravitaţional, inducţia  electrică, vectorul Poynting)  capătă  semnificaţii  precise  printr-o  abordare  unitară  şi  coerentă.
  Un argument deloc  neglijabil în favoarea teoriei dipolilor vortex  îl reprezintă posibilitatea descifrării enigmei gravitonilor - prin identificarea  acestora cu fotonii care intră în vortexurile din Universul nostru, fapt care permite tratarea unitară a interacţiunilor electrice şi gravitaţionale.
Vă invit, stimaţi cititori,  să vizitaţi blogul personal
http://iteach.ro/pg/blog/vasile.tudor/read/54022/la-frontierele-cunoasterii
Vasile Tudor
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 99
Puncte : 10589
Data de inscriere : 15/12/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Vin 20 Mar 2015, 21:14

Teoria dipolilor vortex  se bazează pe "dialectica materie-antimaterie" 
Dl. Vasile Tudor! Eu bazandu-ma pe ecuatiile energetice de la procesul de anihilare pozitron-electron, am argumentat dimensiunea fizica a capacitatii electrice C in SI si adimensionalitatea lui epsilon zero si a lui k. Pe baza adimensionalitatii lui k, am explicat constanta de actiune h, ca fiind data de produsul energiei unei unde a fotonului, cu durata fotonului. Avand explicata constanta de actiune h, am incercat descifrarea structurilor dinamice ale particulelor elementare. Si am gasit ca particulele elementare, ar fi sisteme de unde zise stationare, de mare amplitudine, care se rotesc ca niste motoare electrice rotative, (adica se propaga pe niste circomferinte de dimensiunile particulelor) cu viteze mult mai mici decat viteza luminii in vid c.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13234
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de CAdi Vin 20 Mar 2015, 21:28

Adrian Gheorghe a scris:
Teoria dipolilor vortex  se bazează pe "dialectica materie-antimaterie" 
Dl. Vasile Tudor! Eu bazandu-ma pe ecuatiile energetice de la procesul de anihilare pozitron-electron, am argumentat dimensiunea fizica a capacitatii electrice C in SI si adimensionalitatea lui epsilon zero si a lui k. Pe baza adimensionalitatii lui k, am explicat constanta de actiune h, ca fiind data de produsul energiei unei unde a fotonului, cu durata fotonului. Avand explicata constanta de actiune h, am incercat descifrarea structurilor dinamice ale particulelor elementare. Si am gasit ca particulele elementare, ar fi sisteme de unde zise stationare, de mare amplitudine, care se rotesc ca niste motoare electrice rotative, (adica se propaga pe niste circomferinte de dimensiunile particulelor) cu viteze mult mai mici decat viteza luminii in vid c.

Si acest lucru ce va spune ? Exista materia ,substanta ,solidul , sau totul este numai energie (camp) ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11779
Puncte : 56408
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Sam 21 Mar 2015, 19:40

Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13234
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de CAdi Sam 21 Mar 2015, 19:49

Adrian Gheorghe a scris:Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Titlul acesta ,,la frontierele cunoasterii" implica multe .
Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11779
Puncte : 56408
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de virgil Sam 21 Mar 2015, 20:58

CAdi a scris:
Adrian Gheorghe a scris:Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Titlul acesta ,,la frontierele cunoasterii" implica multe .
Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?
Solid este putin zis. densitatea aproximativa a electronului este ; ro= 10^-30/4pi.(10^-15)^3= 10^15 kg/m3; asa ca electronul este un fel de gaura neagra.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de CAdi Sam 21 Mar 2015, 21:06

virgil a scris:
CAdi a scris:
Adrian Gheorghe a scris:Dl.CAdi! Acest lucru spune ca substanta este structura dinamica complexa, purtatoare de masa si energie. Periodicitatea structurii dinamice a particulelor substantei, imprima particulelor caracterul ondulator. Spune ca universul fizic este miscare fiindca totul este motor.

Titlul acesta ,,la frontierele cunoasterii" implica multe .
Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?
Solid este putin zis. densitatea aproximativa a electronului este ; ro= 10^-30/4pi.(10^-15)^3= 10^15 kg/m3; asa ca electronul este un fel de gaura neagra.

Ai citit teoria lui Haramein, Virgil ? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11779
Puncte : 56408
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 22 Mar 2015, 08:14

Doi electroni apropiati care sunt orientati cu spinul opus (sau doi curenti paraleli si opusi) nu mai au camp magnetic.  Aceasta minune si anomalie din fizica a ramas si azi neexplicata, (avand in vedere in plus campul dat de bobinele lui Helmholtz).
Ar fi trebuit sa avem fiecare curent cu al sau camp pe jumatatea lui din spatiu.
As incerca o explicatie, dar nu vreau sa supar prea mult pe unii savanti, care iar imi vor recomanda sa plec de pe acest forum. Deocamdata am lansat o provocare.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de virgil Dum 22 Mar 2015, 08:30

gafiteanu a scris:Doi electroni apropiati care sunt orientati cu spinul opus (sau doi curenti paraleli si opusi) nu mai au camp magnetic.  Aceasta minune si anomalie din fizica a ramas si azi neexplicata, (avand in vedere in plus campul dat de bobinele lui Helmholtz).
Doi curenti paraleli de acelasi sens se atrag, iar doi curenti paraleli si opusi se resping. Asa ca doi electroni cu spinul opus se resping. De altfel nu gasesti doi electroni asa cuminti cu spinul opus, si sa stea unul langa altul, deoarece spinul electronului este orientat totdeauna in sensul invers al miscarii, deci cei doi electroni vor avea drumuri diferite in sensuri opuse daca au spinii antiparaleli. Nu cred ca este de neexplicat daca luam in calcul momentele magnetice ale electronilor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 22 Mar 2015, 08:59

Mai gandeste-te, dar bine, profund !!!
Si nu uitati, EXCEPTIILE INTARESC REGULA.
Numai oamenii exceptionali intaresc regula. Restul freaca regula cea moale.
In nucleul protonului sau neutronului, care are o imensa densitate variabila intrun diametru de max 3x10^-15m, se intampla multe minuni.  
Poate ca mai exista si alte particule cu densitate mult mai mare decat a neutronului.
Sa fim prudenti si mereu in alerta, stam pe un butoi de pul-bere, nu de bere.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de CAdi Dum 22 Mar 2015, 10:37

virgil a scris:
CAdi a scris:
Titlul acesta ,,la frontierele cunoasterii" implica multe .
Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?
Solid este putin zis. densitatea aproximativa a electronului este ; ro= 10^-30/4pi.(10^-15)^3= 10^15 kg/m3; asa ca electronul este un fel de gaura neagra.

Daca aceste calcule sunt corecte Virgil ,ce implica acest lucru ?
Daca avem intr-adevar o diferenta enorma de potential ,in miezul acestor particule energetice,
asemanatoare cu black hole, si care provoaca acel vartej electromagnetic care inconjura particula ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11779
Puncte : 56408
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de virgil Dum 22 Mar 2015, 16:45

CAdi a scris:
virgil a scris:
CAdi a scris:
Titlul acesta ,,la frontierele cunoasterii" implica multe .
Poate un miez solid intr-o particula de exemplu intr-un electron ,sa provoace un camp electromagnetic ?
Solid este putin zis. densitatea aproximativa a electronului este ; ro= 10^-30/4pi.(10^-15)^3= 10^15 kg/m3; asa ca electronul este un fel de gaura neagra.

Daca aceste calcule sunt corecte Virgil ,ce implica acest lucru ?
Daca avem intr-adevar o diferenta enorma de potential ,in miezul acestor particule energetice,
asemanatoare cu black hole, si care provoaca acel vartej electromagnetic care inconjura particula ?

Daca luam in calcul o gaura negra de dimensiunea Soarelui si masa cat a unei galaxii, observam ca aceasta produce o acceleratie de;
a=K.M/r^2= 10^-11.10^42/[10^8]^2= 10^15 m/s^2 ; aceasta acceleratie poate curba orice raza de lumina.
Sa refacem calculul pentru masa unui proton; a=(e^2/m). 1/(4pi .eps.r^2)=
a=[(10^19)/(10^-30)]. 1/[4pi. 10^-12.(10^-15)^2]= 10^34 m/s^2;
Acum comparand cele doua acceleratii aceia a unei gauri negre mari cat o galaxie si aceia a unui proton, vedeti ce ar putea face acceleratia protonului asupra unei cuante de energie.
Dupa cum vedeti, fiecare particula este un punct singular in spatiu, si nimeni nu poate sti exact ce se intampla intr-un electron, doar cunoastem efectele pe care le produce in jurul sau. Mai mult de atat sunt doar presupuneri nedemonstrabile.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Vasile Tudor Lun 27 Apr 2015, 09:35

Ieri, 26.04.2015, am trimis lucrarea "La frontierele cunoaşterii"  domnului  Prof. Dr. Stefan W. Hell, savant german de renume mondial, originar din România, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie pe 2014.
Mesaj transmis prin e-mail:
Domnule Prof. Dr. Stefan  Hell,
Ma numesc Tudor Vasile, sunt absolvent al Facultatii de Fizica si al Facultatii de Electronica si Telecomunicatii din Bucuresti, iar in prezent sunt profesor de fizica la un liceu din Calarasi. Ma bucur  pentru  succesul  dvs.  la nivel mondial in cercetarea stiintifica si Dumnezeu sa va ajute pe mai departe in aceasta nobila activitate.
De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existentei, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv intr-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valente explicative si predictive.  Pentru  mine  este foarte important sa cunosc  parerea  despre acest studiu a unor personalitati de referinta in cercetarea stiintifica.  Va trimit lucrarea "La frontierele cunoasterii"  pentru o analiza pertinenta.  Astept cu interes opiniile dvs.
Cu deosebita stima,
Prof. Vasile Tudor

http://forum.portal.edu.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=2429845
Vasile Tudor
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 99
Puncte : 10589
Data de inscriere : 15/12/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Vasile Tudor Lun 27 Apr 2015, 09:42

La frontierele cunoaşterii Post-40-1430037456
                  Stefan W. Hell
Vasile Tudor
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 99
Puncte : 10589
Data de inscriere : 15/12/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 27 Apr 2015, 10:09

Vasile Tudor a scris:Ieri, 26.04.2015, am trimis lucrarea "La frontierele cunoaşterii"  domnului  Prof. Dr. Stefan W. Hell, savant german de renume mondial, originar din România, laureat al Premiului Nobel pentru Chimie pe 2014.
Asteptam cu mare interes raspunsul d-lui S.W.H.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Pacalici Lun 27 Apr 2015, 12:44

Vad ca Dl.Profesor Stefan W. Hell, este specializat in optica.
Nu inteleg de ce nu l-ati ales ca referent pentru lucrare, pe Dl.Prof. Stephen Hawking sau Dl.Prof Sir Roger Penrose, amandoi mult mai apropiati domeniului abordat de dumneavoastra ? Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 27 Apr 2015, 17:04

Vad ca dl. Tudor Vasile este specializat si intrun alt domeniu, anume lingvistic, "la frontierele limbajului savant-academic".  Poate este si un erudit si un orator desavarsit, inca nu cunosc. Dar in Calarasi cred ca nu prea are auditoriu educat si receptiv la ..."enigmele existentei", etc etc.....
""De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existentei, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv intr-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valente explicative si predictive.  Pentru  mine  este foarte important sa cunosc  parerea  despre acest studiu a unor personalitati de referinta in cercetarea stiintifica.  Va trimit lucrarea "La frontierele cunoasterii"  pentru o analiza pertinenta.""
Trebuie si eu sa mai iau ceva lectii, dar nu prea am talent. Trebuie neaparat sa invat cum sa vorbesc si altcumva cu nevasta-mea, intelectuala.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Pacalici Mar 28 Apr 2015, 09:22

1. Stiam ca sunt unii care si cand nu au treaba dau cu "rosu". Bine a facut ala care se joaca cu, culorile.
2. Domnule Profesor Inginer Tudor Vasile, daca ati facut greseala sa atasati la e-mail-ul dumneavoastra un link catre document , ati comis o grava impolitete.Este insa problema dumneavoastra.
3. Domnule Profesor Inginer Vasile Tudor, anuntati cu "surle si tobe", intr-unul din forumurile dvs preferate:

Trimis: 28 Apr 2015, 06:55 AM

Feedback
Am postat articolul "La frontierele cunoaşterii" pe diverse site-uri, pentru a fi cunoscut pe scară largă. Deşi au existat şi critici mai mult sau mai puţin pertinente, interesul a fost crescut, fapt care rezultă din numărul mare de descărcări ale articolului în calculatoarele proprii ale cititorilor.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 28 Apr 2015, 06:56 AM

--------------------
Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont.
My Webpage

Trageti concluzii gresite. Numarul de downloadari indica , CURIOZITATE si NU INTERES. Si eu am downloadat, NUMAI DIN CURIOZITATE. Din pacate,...insa....NU PREZINTA SI INTERES. Sa il lasam insa pe distinsul Profesor Stefan W. Hell, colaureat al Premiului Nobel sa isi spuna parerea.
Vocea dansului este mult mai importanta ca a noastra, chiar daca este un "oficial", asa cum il caracterizeaza unii din membri multor forumuri.
Sunt convins ca ne-o veti impartasi si noua.

Succes!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Pacalici Vin 01 Mai 2015, 00:55

Colegul nostru de forum, Vasile Tudor, modest cum il stim , nu ne-a anuntat ca un al doilea recenzor al lucrarii sale a fost contactat:

Vasile Tudor a scris: Citează


Pentru o evaluare pertinentă, am trimis articolul "La frontierele cunoaşterii" domnului academician Basarab Nicolescu.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 30 Apr 2015, 06:24 AM

Asa ca vom avea doua recenzii ce vor fi impartasite prin bunavointa domniei sale.
Succes!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 01 Mai 2015, 01:15

In curand cu viteza luminii "La frontierele cunoasterii" va ajunge pana la frontierele galaxiei, pt a fi cunoscut pe cea mai larga scara galactica. Numerosi extraterestrii deja il descarca.  Asteptam si recenziile lor.
Vasile Tudor a scris:La frontierele cunoaşterii
 Moto:  Când te afli la frontierele cunoaşterii trebuie să priveşti dincolo de orizont.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Pacalici Vin 01 Mai 2015, 09:38

Gafitene, surpriza!

Vasile Tudor a scris: Trimis: 1 May 2015, 06:35 AM
Citează

Pentru o analiză pertinentă, am trimis articolul "La frontierele cunoaşterii" domnului Academician Ionel Valentin Vlad, Preşedintele Academiei Române.
Mesajul transmis:
Domnule Academician Ionel Valentin Vlad,
Mă numesc Tudor Vasile, sunt absolvent al Facultăţii de Fizică şi al Facultăţii de Electronică şi Telecomunicaţii din Bucureşti, iar în prezent sunt profesor de fizică la un liceu din Călăraşi.
De aproape un deceniu am fost preocupat de enigmele existenţei, rezultatele demersului cognitiv fiind integrate progresiv într-un model gnoseologic transdisciplinar cu fascinante valenţe explicative şi predictive. Pentru mine este foarte important să cunosc părerea despre acest studiu a unor personalităţi de referinţă din mediul academic. Vă trimit lucrarea "La frontierele cunoaşterii" pentru o analiză pertinentă. Aştept cu interes opiniile Dvs.
Cu deosebită stimă,
Prof. Vasile Tudor

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 1 May 2015, 06:40 AM

Trăirea la cote maxime a vieţii este posibilă prin creativitate.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 31 Mar 2015, 02:29 PM

Imagine ataşată

La frontierele cunoaşterii Post-40-1427804945

Una din minunatele creatii ale domniei sale.

Cool
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Vasile Tudor Dum 10 Mai 2015, 08:02

Dor de necuprins

Înăuntru  e  trist
Şi afară-i  tăcere,
De parcă lumea s-a ascuns printre  anotimpuri.
Alături  e  beznă
Şi-n suflet, lumină,
De parcă îngerii  mă cheamă  la credinţă.
Salvează-mă  Doamne
Din povara gravitaţiei,
Să zbor cât mai aproape de cer.
Acolo sus,
În dor de necuprins,
Primeneşte-mă  Doamne în pulbere de stele!
Este dorinţa  mea
Pentru veşnicie:
Să mă presari pretutindeni  pe Calea Lactee.

http://forum.portal.edu.ro/uploads/post-143-1431232702.jpg
Vasile Tudor
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 99
Puncte : 10589
Data de inscriere : 15/12/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 10 Mai 2015, 08:58

Putini muritori au mintea cercetatorului si inima poetului.

Cu mare stima catre domnul Profesor Vasile Tudor,

omuldinluna
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 29963
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Pacalici Dum 10 Mai 2015, 09:44

Ma bucur ca, din cand in cand Dl.Membru Corespondent al Academiei Romane , Prof. Ing. Vasile Tudor, mai posteaza si in umilul nostru forum.

Nu doresc ca cineva sa se mire de titulatura domniei sale, deoarece, dansul a scris si Academiei Romane prin reprezentantul sau, Academician Ionel Valentin Vlad.
Cu adanca stima si respect, al dumneavoastra,
Pacalici
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue0 / 100 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19329
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Vasile Tudor Lun 11 Mai 2015, 08:30

Destin

Îmi port singur crucea,
strivit de povara gravitaţiei
într-o celulă efemeră a timpului.
E frig, e beznă, e mister...
Lăsaţi-mă să evadez
din întuneric la lumină!
Vreau să-mi primenesc sufletul
dincolo de orizont,
în peregrinări prin necuprins.
La răscruce de gânduri,
voi oferi trecătorilor
câte un buchet de cuvinte.
Când va sosi clipa
şi zborul se va frânge pe aripile visului,
acoperă-mă Doamne cu pulbere de stele
din liniştea deplină şi armonia celestă.
Sau mai bine,
fă din mine Doamne un spectru de culori
pentru cele patru anotimpuri terestre.
În fiecare zi,
mă veţi găsi - de la răsărit la asfinţit -
pe flori, pe buze sau morminte.
Vasile Tudor
Vasile Tudor
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
La frontierele cunoaşterii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10La frontierele cunoaşterii Right_bar_bleue
Prenume : Vasile
Numarul mesajelor : 99
Puncte : 10589
Data de inscriere : 15/12/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

La frontierele cunoaşterii Empty Re: La frontierele cunoaşterii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum