Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
CAdi (11928)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
curiosul (6652)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Razvan (6162)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
eugen (3786)
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Pacalici
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
CAdi
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
curiosul
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Dacu
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Razvan
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
virgil
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
meteor
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
gafiteanu
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
scanteitudorel
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
curiosul
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
virgil_48
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
virgil
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Forever_Man
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
eugen
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Dacu
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Bordan
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Forever_Man
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
virgil
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
virgil_48
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
Dacu
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 
eugen
Demonstratii pentru existenta unui zeu Vote_lcapDemonstratii pentru existenta unui zeu Voting_barDemonstratii pentru existenta unui zeu Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 27 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 27 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Demonstratii pentru existenta unui zeu

4 participanți

In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 28 Feb 2015, 23:51

Desi la nivelul babelor pupatoare de moaste in biserici, conceptul de Dumnezeu este unul caraghios care nu merita luat in seamna, conceptul de zeu este totusi un concept serios care potential ne poate dezvalui multe despre modul de a fi al existentei. Pe topicul asta as dori sa venim cu demonstratii pentru existenta divinitatii.

Voi prezenta momentan o demonstratie logica a faptului ca un zeu atotcunoscator exista. La fel ca si in cazul demonstratiei lui "Eu exist.", analiza va fi tot una de adevaruri logice necesare:

Propozitia "Eu stiu ca [adevar necesar]." este adevar necesar. De exemplu: "Eu stiu ca 1+1=2." sau "Eu stiu ca intr-un triunghi dreptunghic, ipotenuza la patrat e suma catetelor la patrat." Ultima propozitie nu e echivalenta cu "Eu stiu Teorema lui Pitagora". "Teorema lui Pitagora" exprimata doar in acest fel, nu e un adevar necesar. Ci formularea ei in mod explicit e adevarul necesar. Orice enuntare a unui adevar necesar, este la randul ei un adevar necesar. Pentru ca in mod inevitabil, atunci cand enunti in mod clar un adevar necesar, dai dovada ca stii acel adevar necesar, deci si afirmatia ta ca stii acel adevar necesar, este adevarata. Si e mereu adevarata! Nu poti sa zici "Eu stiu ca 1+1=2." si sa fie fals.

Bun... deci stabilim ca orice propozitie de genul "Eu stiu ca [adevar necesar]." este la randul ei adevar necesar. Asa cum am vazut si pentru cazul lui "Eu exist.", modul de existenta al adevarurilor necesare este eternitatea, nu temporalitatea. Chiar daca nimeni nu spune "1+1=2", asta nu inseamna ca acest adevar nu isi pastreaza validitatea. El e mereu adevarat, chiar daca il spune cineva, chiar daca nu il spune nimeni. In acelasi mod, si "Eu stiu ca [adevar necesar]." e mereu adevarat, chiar daca il spune cineva, chiar daca nu. Dar o distinctie exista totusi. In timp ce adevarul necesar "1+1=2" exista de unul singur, fara a il spune nimeni vreodata in istoria universului, adevarul necesar "Eu stiu ca 1+1=2." trebuie in mod inevitabil sa fie spus de cineva, sau identificat ca adevarat de catre cineva, pentru ca face referire in mod specific la un Eu care stie adevarul "1+1=2". Asta inseamna ca in istoria universului inevitabil va exista un Eu care va stii adevarul necesar "1+1=2".

Dar stai asa! Ca sunt o infinitate de adevaruri necesare: "1+1=2", "1+3=4", "3654 + 1243 = 4897", etc. Asta inseamna ca universul trebuie sa fie de asa natura incat sa existe cineva candva care sa stie cate unul din toate aceste adevaruri necesare. Asta nu ar fi o problema. Pur si simplu universul trebuie sa fie infinit in timp, si am rezolvat problema. Dar e ceva inca si mai grav! Vor fi adevaruri necesare pe care nicio minte umana sau nicio minte de fiinta finita nu le va putea cunoaste vreodata. Cu toate astea, "Eu stiu ca [adevar necesar]." este adevarata mereu. Deci trebuie sa existe o fiinta care sa cunoasca toate adevarurile necesare. Iar cum o fiinta finita asemeni unui om nu va putea face asta niciodata, oricat timp ar avea la dispozitie, rezulta ca acea fiinta e un zeu.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 01 Mar 2015, 01:24

Problema e rezolvata:
http://ageac.org/ro/noutati/un-om-de-stiinta-sustine-ca-a-gasit-o-dovada-definitiva-a-faptului-ca-dumnezeu-exista/
http://www.resursecrestine.ro/editoriale/132955/cautati-l-pe-dumnezeu-cu-tot-dinadinsul
http://www.ziare.com/magazin/descoperire/oamenii-de-stiinta-sustin-ca-au-gasit-dovada-existentei-lui-dumnezeu-1264697

"""Doi oameni de stiinta, Christoph Benzmuller de la Universitate Freie din Berlin si Bruno Woltzenlogel de la Universitatea de Tehnologie din Viena, sustin ca au descoperit dovada existentei lui Dumnezeu.

Pentru a ajunge la aceasta concluzie cercetatorii au folosit un calcul matematic, o teorema de la inceputul secolului al XX-lea a matematicianului austriac, Kurt Godel, si un computer Apple MacBook, potrivit Spiegel.

Teorema apartine initial lui Anselm de Cantenburry si a fost preluata de Kurt Godel. Ea afirma ca Dumnezeu, prin definitie, este ceva care nu poate fi conceput. In timp ce Dumnezeu exista in intelegerea acestui concept, noi il putem imagina ca pe ceva foarte mare daca exista in realitate. Prin urmare, El trebuie sa existe.

Argumentul nu a fost tocmai unul nou. Timp de secole, multi au incercat sa foloseasca acest tip de rationament abstract pentru a dovedi posibilitatea sau necesitatea existentei lui Dumnezeu. Dar modelul matematic compus de Godel a propus o dovada a ideii. Teoremele si axiomele sale pot fi exprimate ca niste ecuatii matematice.

Folosindu-se de un calculator, Benzmuller si Woltzenlogel au aratat ca dovada lui Godel a fost corecta, cel putin la nivel matematic, prin intermediul logicii superioare. Lucrarea celor doi oameni de stiinta a fost intitulata
"Formalizarea, mecanizarea si automatizarea dovezii lui Godel, privind existenta lui Dumnezeu".

Prima versiune a acestei dovezi ontologice a fost in anul 1941, dar nu a fost facuta publica decat la inceputul anilor '70, cand Godel se temea ca ar putea muri, inainte de a anunta aceasta teorie.

Acum, Benzmuller spera ca folosind asemenea exemplu, poate sa atraga atentia asupra acestei metode. "Nu stiam ca va crea un interes public imens, dar (dovada ontologicala a lui Godel) a fost cu siguranta un exemplu mai bun decat ceva inaccesibil in matematica sau in inteligenta artificiala"."""

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue0 / 100 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Pacalici Dum 01 Mar 2015, 02:23

Demonstratii pentru existenta unui zeu 8a6b7d2357ee5f1225f36cd3e12081bf

Asa ca, maaaare grija! Ramaneti pe afara....
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue0 / 100 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de curiosul Dum 01 Mar 2015, 07:55

Forever_Man, mi se pare că încurci adevărul cu necesitatea lui.
Ai dat multe exemple cu a+b=c.
Știm că 1+1=2, 12345+67890=80,235 etc.
Dar ce te faci când ai numere atât de mari de adunat încât este imposibilă adunarea lor ?
Teoretic există un număr c=a+b, dar s-ar putea să admiți că există a, b, c infinit de mari și să nu mai poți admite adevărul cert că a+b=c, pentru că nu mai poți verifica aceasta.

Deci pentru a+b=c este necesar ca a=1, b=1, c=2, sau u, v, u+v etc.
Tu când vorbești analogic de existența unui zeu vorbești concret de 1+1=2, nu vorbești de 1, 1, 2, adică de valorile concrete pentru care a+b=c.
Pentru că nu pentru orice a, b, c a+b=c și s-ar putea să ajungi să stabilești că pot exista trei valori a, b, c care să îndeplinească relația a+b=c, dar fără să poți demonstra asta, pentru că nu mai poți verifica.

Dar există 1 și 2, înainte de a exista 1+1=2 ?
Este necesar ca 1+1=2, înainte de a-l considera un adevăr ?
Situația asta cu existența unui zeu este diferită de logica adevărului eu exist.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 01 Mar 2015, 11:57

Daca numerele sunt foarte mari sa le putem noi verifica, atunci exista un zeu care face asta. Pentru ca propozitia "Eu stiu ca [adevar necesar]." e adevar necesar. Deci nu exista niciun mod prin care stii un adevar necesar si faptul ca stii acel adevar sa fie fals. E ca la "Eu exist." Nu exista niciun mod prin care sa spui "Eu exist." si sa fie fals. La fel si aici. Nu exista niciun mod prin care sa spui "Eu stiu ca 1+1=2." si sa fie fals. Insusi faptul ca exprimi in mod clar ca "1+1=2" face ca propozitia prin care afirmi ca stii acest lucru sa fie adevarata.

"Eu stiu ca 1+1=2." - adevarata
"Eu stiu ca 2+2=4." - adevatata
"Eu stiu ca un patrat are 4 laturi." - adevarata

Oricand spui ca stii un de adevar necesar, si il si enunti, automat propozitia e adevarata. Uite, ca sa intelegi mai bine, ia cazul cu Teorema lui Pitagora.

"Eu stiu Teorema lui Pitagora." - propozitia asta nu e adevarata necesar, pentru ca nu ai spus in mod explicit Teorema lui Pitagora, deci e posibil sa minti ca o stii. Dar daca spui:

"Eu stiu ca intr-un triunghi dreptunghi, ipotenuza la patrat e suma catetelor la patrat.", automat e adevarata, pentru ca ai spus in mod explicit acel adevar necesar.

Deci automat propozitia "Eu stiu ca [adevar necesar]." e la randul ei adevar necesar. Asa ca dandu-se un adevar necesar, oricat de complicat ar fi el si de neconceput pentru o minte umana, propozitia asta e mereu adevarata. Deci cineva trebuie sa existe astfel incat sa mentina aceasta propozitie adevarata. Iar cum oamenii nu pot face asta, inseamna ca exista un zeu.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de curiosul Dum 01 Mar 2015, 13:41

Forever_Man a scris:Deci cineva trebuie sa existe astfel incat sa mentina aceasta propozitie adevarata. Iar cum oamenii nu pot face asta, inseamna ca exista un zeu.

Păi aici cred că iar avem o problemă.
Pentru că inițial acceptăm faptul că 1+1=2 indiferent dacă există cineva sau nu care să constate asta.
Deci adevărul 1+1=2 este un adevăr chiar dacă nu există nimeni.
Chiar dacă nu există nici el însuși. El este un adevăr independent de ceea ce îl definește.

Deja în momentul în care accepți relaționat faptul că adevărul trebuie menținut adevărat, atunci înseamnă că acel adevăr există dacă îl constată cineva, dacă îl menține cineva adevărat.
Ori acest aspect contrazice tocmai definiția faptului că 1+1=2 prin definiție, nu prin faptul că îl constată cineva și îi menține valoarea de adevăr.
Înțelegi ce vreau să spun ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 01 Mar 2015, 17:35

M-am exprimat gresit. Nu trebuia sa te legi de faptul ca am folosit verbul "a mentine". Daca vrei, poti vedea invers situatia: Acela e un adevar etern, si prin urmare acest adevar etern forteaza existenta unui zeu.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de curiosul Lun 02 Mar 2015, 07:04

Forever_Man a scris:M-am exprimat gresit. Nu trebuia sa te legi de faptul ca am folosit verbul "a mentine". Daca vrei, poti vedea invers situatia: Acela e un adevar etern, si prin urmare acest adevar etern forteaza existenta unui zeu.
Păi cred că iar te-ai exprimat greșit.
Pentru că în felul acesta existența unui zeu depinde de existența unui adevăr.
Iar acel adevăr nu are o existență propriu-zisă, ci are o valoare de adevăr eternă.
Sau cel puțin, distorsionăm sensul noțiunii de existență.
Pentru că nu există propriu-zis 1+1=2, aceasta este o valoare de adevăr, iar eventual există sau nu există 1, există sau nu există 2, dar indiferent că există sau nu există 1 și 2, valoarea de adevăr 1+1=2 este eternă.

În modul în care ai relaționat lucrurile, existența unui zeu se raportează doar la o valoare de adevăr, nu la o existență propriu-zisă.
Ci dacă stabilești că 1+1=2 are etern aceeași valoare de adevăr, atunci există un zeu are etern aceeași valoare de adevăr.
Iar în acest caz există un zeu este o valoare de adevăr, nu o existență propriu-zisă.

Înțelegi la ce mă refer ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Lun 02 Mar 2015, 11:01

Exista mai multe moduri de existenta. 1+1=2 are propriul lui mod de existenta. Chiar daca nu poti pune mana pe el in lumea noastra, nu inseamna ca nu exista. Exista, dar in felul lui.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de curiosul Lun 02 Mar 2015, 11:38

Ei, aici sunt de acord, însă pe linia logică pe care ai bazat raționamentul, totul se reduce la valoarea de adevăr, nu la adevărul propriu-zis, pentru că pe acest principiu logic se bazează totul în demonstrația ta, pe eternitatea valorii de adevăr.
Și rezultă doar că existența unui zeu se reduce la valoarea de adevăr a afirmației, nu la existența propriu-zisă a acestuia.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Lun 02 Mar 2015, 13:10

Valoarea de adevar stabileste ce anume exista. Daca valoarea de adevar a propozitiei "Eu exist." este adevarata, atunci inseamna ca si ceea ce comunica propozitia exista, deci si eu exist, ca fiinta concreta.

De exemplu daca valoarea de adevar a propozitiei: "Exista 17 oi pe campii." e gasita ca fiind adevarata, atunci inseamna ca chiar exista 17 oi pe campii.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de curiosul Lun 02 Mar 2015, 16:31

Forever_Man a scris:De exemplu daca valoarea de adevar a propozitiei: "Exista 17 oi pe campii." e gasita ca fiind adevarata, atunci inseamna ca chiar exista 17 oi pe campii.

Păi atunci înseamnă că după ce mor eu exist în continuare, dacă revenim la mesajul inițial din topic.
Dar fie cum spui tu, eu nu te contrazic, eu am încercat doar să-mi spun obiectiv părerea, așa cum am considerat-o eu.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 04 Mar 2015, 14:22

Am gasit o problema cu argumentul asta.

Propozitia "Eu stiu toate adevarurile necesare." nu e adevar necesar. Pot sa le stiu sau pot sa nu le stiu, iar in niciun caz eu nu le stiu, deci pentru mine e falsa. Cu toate astea, din moment ce stabilisem ca "Eu stiu ca [adevar necesar]." e adevar necesar, ar parea ca si stiutul tuturor adevarurilor necesare sa fie adevar necesar, dar se pare ca propozitia "Eu stiu toate adevarurile necesare." poate fi si falsa. Ma gandesc acum ce anume e gresit cu intregul rationament, dar nu imi dau seama...
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de curiosul Vin 06 Mar 2015, 21:50

Pai s-ar putea ca greseala sa constea in pima faza in notiunea de adevar necesar.
Pentru a fi adevarat un adevar nu trebuie sa fie neaparat necesar.
Mai mut, discutiile initiale au pecat tocmai de la acest aspect, ca nu este nevoie ca sa exist propriu-zis pentru ca afirmatia Eu exist sa fie mereu adevarata.
Spre exemplu, presupunem ca afirmatia Eu stiu ca fara oxigen nu pot sa traiesc este un adevar necesar.
Dar de ce este necesar ?
Si daca incerci sa-ti raspunzi, observi ca adevarul este necesar cand il conditionezi, altfel este doar o afirmatie considerata adevarata sau falsa din prisma anumitor criterii de diferentiere, iar atributul de necesar nu-si are rostul langa adevar.
Mai mult complica lacrurile.


Una peste ata, observ ca-ti cam place sa analizezi prin...suprapunere, sa-i spunem asa.
Caracteristica care face obiectul afirmatiei o atribui afirmatiei propriu-zise.
Nu cred ca este nepermis prin logica, dar in anumite cazuri mai mult te deruteaza.
Modul in care expui tu situatiile nu sunt chiar genul acela de situatii suprapuse,
cum ar fi cel din paradoxul mincinosului: Eu cand spun ca mint, mint ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 07 Mar 2015, 13:03

curiosul a scris:Spre exemplu, presupunem ca afirmatia Eu stiu ca fara oxigen nu pot sa traiesc este un adevar necesar.
Dar de ce este necesar ?

Pai asta nu e necesara. Pentru ca poate sa fie un Eu care sa poata trai fara oxigen. Propozitiile pe care eu le numesc necesare, sunt acelea care se aplica oricarui Eu de oriunde din univers. Orice extraterestru din univers cand va zice "Eu stiu ca 1+1=2." propozitia asta va fi mereu adevarata. Pe cand daca extraterestrul ala zice "Eu stiu ca fara oxigen nu pot sa traiesc." e posibil sa fie falsa.

curiosul a scris:
Modul in care expui tu situatiile nu sunt chiar genul acela de situatii suprapuse,
cum ar fi cel din paradoxul mincinosului: Eu cand spun ca mint, mint ?

Da, tipul asta de situatii sunt. Dar in timp ce paradoxul mincinosului e un paradox, "Eu exist." e un adevar necesar.
In cartea asta se vorbeste despre astfel de situatii: http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6del,_Escher,_Bach si se sugereaza ca sensul tocmai de acolo deriva. E mare... vreo 800 de pagini. Am citit si eu putin pe la inceput. Poate candva o sa imi fac timp pentru ea.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 963
Puncte : 15427
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 07 Mar 2015, 15:37

Oamenii in decursul istoriei au fabricat si inaltat multi ZEI, ca au nevoie de ei.
Hai sa inaltam si noi cativa ZMEI si ZMEITE in cer.
Daca o iau razna si nu ne indeplinesc rugile-dorintele, ii putem aduce imediat pe Pamant.
http://adprice.ro/cum-sa-construiesti-un-zmeu/

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Demonstratii pentru existenta unui zeu Left_bar_bleue0 / 100 / 10Demonstratii pentru existenta unui zeu Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Demonstratii pentru existenta unui zeu Empty Re: Demonstratii pentru existenta unui zeu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum