Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Astazi la 08:57

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 08:27

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Astazi la 08:17

» țara, legiunea, căpitanul!
Scris de eugen Astazi la 00:13

» Grigorie Yavlinskii
Scris de CAdi Ieri la 23:49

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 21:37

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de No_name Ieri la 20:20

» Relații dintre n și pₙ
Scris de No_name Mier 16 Oct 2024, 10:02

» Oracle, bacsika unde esti ?!
Scris de Meteorr Mar 15 Oct 2024, 20:00

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Sam 12 Oct 2024, 12:49

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 12 Oct 2024, 12:36

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Vin 11 Oct 2024, 19:20

» OZN in Romania
Scris de CAdi Vin 11 Oct 2024, 18:59

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Joi 10 Oct 2024, 23:26

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de Meteorr Lun 07 Oct 2024, 07:44

» Globalizarea
Scris de CAdi Dum 06 Oct 2024, 20:06

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 05 Oct 2024, 21:38

» Conjectura Goldbach, Ternary, Chen, Sun,..Prime Gaps,..Firoozbakht,.. și altele
Scris de No_name Vin 04 Oct 2024, 21:40

» Intrebari-Raspunsuri
Scris de eugen Vin 04 Oct 2024, 09:59

» Politică şi religie
Scris de eugen Mier 02 Oct 2024, 07:54

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de Meteorr Dum 29 Sept 2024, 21:35

» Despre credinţă şi religie
Scris de virgil Mier 25 Sept 2024, 21:57

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de virgil Mar 24 Sept 2024, 20:16

» New topic
Scris de ilasus Joi 19 Sept 2024, 19:17

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Mier 18 Sept 2024, 20:53

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de virgil Lun 09 Sept 2024, 21:10

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Unde a ajuns stiinta ?
( 2 )


» Mesaj de la Meteorr în Conjectura Goldbach, Ternary, Chen, Sun,..Prime Gaps,..Firoozbakht,.. și altele
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Basarabia, Bucovina - pământ românesc
( 2 )


Top postatori
virgil (12393)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12340)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7957)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6172)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3954)
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Meteorr
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
No_name
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
eugen
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
No_name
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
Meteorr
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_lcapExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Voting_barExista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Exista un altfel de constiinta ?

+4
Forever_Man
gafiteanu
omuldinluna
curiosul
8 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de curiosul Joi 23 Apr 2015, 23:09

Rezumarea primului mesaj :

Din pacate, am ales varianta lunga si obositoare.

Lucrurile nu au o importanta mai mare decat aceea pe care le-o oferi tu !

De ce am inceput asa...
Pentru ca subiectul poate fi atat de mult lipsit de importanta, cat poate fi la fel de bine cel mai important subiect.
Importanta subiectului depinde de fiecare in parte si este stabilita de fiecare in parte.

Ce este constiinta ?
Fiecare o poate defini in felul lui, si-o imagineaza in felul lui, dar daca ar exista o definitie generalizatoare, atunci aceea constiinta nu poate reflecta decat ceea ce percepem noi.
Nu ne putem imagina un altfel de constiinta, desi poate s-ar putea sa existe, iar ceea ce intelegem prin constiinta nu poate fi raportat la un alt mod diferit de ceea ce percepem noi.

Ce vreau sa spun prin asta se regaseste in cele expuse mai jos si consider eu ca este raspunsul afirmativ la intrebarea titlului topicului.
Dar la fel de bine, pentru a intelege exact ce vreau sa spun, s-ar putea sa fie un exercitiu de imaginatie, intelegere si perceptie pe care nu multi nu-l vor putea realiza.
Este genul de afirmatie filozofica care spune ca numai anumiti ochi pot privi anumite lucruri.
S-ar putea ca afirmatia sa para lipsita de modestie si sa se inteleaga ca eu pot vedea ceva ce putini pot vedea, dar cred ca, desi cuvintele sunt insuficiente pentru a explica modul in care am ajuns sa percep NATURA, aceasta poate exista si in aceasta forma pe care o percep.

Sa incercam totusi.

Inainte de toate sa vorbim o idee si despre ceea ce percepem noi, indiferent cat de obiective/subiective sunt perceptiile noastre.
Este de necontestat faptul ca NATURA pe care o percepem direct este descrisa cat se poate de bine de catre fizica.
Experimentele, chiar si cele de la nivel cuantic, nu mint, indiferent cat le-am nega si le-am considera incorect intelese si interpretate.
NATURA functioneaza dupa legile pe care le stabileste experimentul si asa va fi pana la sfarsitul fiecaruia, indiferent cat de mult am crede si am fi convinsi ca putem trece peste legile fizicii si am putea sa controlam NATURA ignorand legile dupa care aceasta functioneaza.

Acum sa revenim la noi, la constientul nostru.
Din punct de vedere fizic, ce suntem noi ?
O suma de reactii chimice, sau oarecum, din alt punct de vedere, o succesiune de fenomene electromagnetice.
Insasi gandirea noastra, daca nu depasim bariera materiei, este consecinta unor fenomene electromagnetice.

Dar totusi, cum se face ca ne constientizam gandirea ?
Ce este constientul nostru ?

Daca rezumam totul la o succesiune de fenomene electromagnetice, atunci constientul nostru este tot o consecinta a formei de existenta a materiei.
Aici intervine acel exercitiu de imaginatie.

Faptul ca materia se comporta fizic intr-un anumit fel determina aparitia constientului, gandirii efective.

Daca analizam numai la nivel atomic, prin constructia noastra, faptul ca activitatea unui anumit numar de atomi, conectati intr-o oarecare ordine si intr-o anumita succesiune, genereaza efectiv starea de constiinta.

Nu-i tin partea, dar Bordan vorbea de ascultatul NATURII, al firului ierbii si a altor specii din flora Banatului (cred) si probabil ca a vrut sa spuna ceva asemanator.

De ce n-ar avea un fel de constiinta chiar si o simpla piatra din rau ?
Nu una ca a noastra, ci o altfel de constiinta, nu trebuie sa raportam constiinta doar la modul in care percepem noi ceea ce ar fi constiinta.
Pentru ca la nivel de functionare lucrurile nu difera. Si acolo exista un numar de atomi care au o anumita activitate, si acolo au loc un fel de fenomene electromagnetice.
Faptul ca nu sunt aceeasi atomi care desfasoara aceea activitate nu inseamna o lipsa de constiinta, ci un altfel de constiinta , pe care ne e greu s-o percepem si s-o acceptam, motiv pentru care ne e mai simplu sa spunem ca nu exista.

Nu exista, intr-adevar, dar nu exista o constiinta ca a noastra, insa poate exista o altfel de constiinta.

Sa extindem situatia.
Sa marim scara de proportie.

Cat de mare este ceva mare ?

Cat de mic este un atom si cat de mare este o planeta, o stea ?

Sa marim imaginea de sub microscop pana cand aducem marimea atomilor la nivelul planetelor si sa analizam activitatea de la nivelul universului.
Inseamna ca si acolo am putea vorbi despre un fel de constiinta.
Activitatea de la nivelul macroscopic al universului, de la nivelul planetelor (/echivalentul electronilor, spre exemplu), sistemelor solare (/atomilor), galaxiilor (/moleculelor, proteinelor etc) ar fi o activitate care ar putea genera de asemenea o constiinta, un altfel de constiinta.

Eu nu am mai raportat constiinta la ceva exterior, ci efectiv la activitatea propriu-zisa a materiei.
Pentru ca asta este constiinta la nivel fizic, din punctul meu de vedere.

Iar o activitate diferita a materiei poate determina o constiinta diferita.

Parerea mea, bineinteles.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de curiosul Vin 24 Apr 2015, 19:02

Nu uitati ca eu ma refer si vorbesc despre un altfel de constiinta.
Constiinta universului, a pietrei de rau etc, nu poate fi ca a noastra.
Este normal sa n-o intelegem folosind un altfel de constiinta, adica cea a noastra.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6790
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Vin 24 Apr 2015, 19:12

curiosul a scris:Nu uitati ca eu ma refer si vorbesc despre un altfel de constiinta.
Constiinta universului, a pietrei de rau etc, nu poate fi ca a noastra.
Este normal sa n-o intelegem folosind un altfel de constiinta, adica cea a noastra.



Si noi facem parte din constiinta Universului .

Exista diferite grade de constiinta . O planeta, la fel ca si piatra de rau, constientizeaza la nivel primar :
Ceva ca impacte de meteoriti si diferente de temperatura...

In plus de acest lucru, ca tot unitar ,universul este trupul constiintei...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 12340
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Vin 24 Apr 2015, 20:23

curiosul a scris:Nu uitati ca eu ma refer si vorbesc despre un altfel de constiinta.
Constiinta universului, a pietrei de rau etc, nu poate fi ca a noastra.
Este normal sa n-o intelegem folosind un altfel de constiinta, adica cea a noastra.

Tu vorbesti despre un altfel de "ceva". De ce numesti acel ceva constiinta ?
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Vin 24 Apr 2015, 20:27

omuldinluna a scris:
Color (American English) or colour (British English) (see spelling differences) is the visual perceptual property corresponding in humans to the categories called red, blue, yellow, and others. Color derives from the spectrum of light.

Culorile n-au nicio treaba cu lumina. Nu deriva de acolo. Ci deriva din intelesurile pe care le contin. Rosu inseamna "imporant" (are in continut codificat intelesul de "important"), galbenul inseamna "sursa de lumina", albastrul inseamna "opusul lui galben" (deriva din soare/cer), verdele inseamna "opusul lui rosu" (deriva din fructe/frunze), iar celelalte culori sunt probabil combinatii ale acestora.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Razvan Vin 24 Apr 2015, 23:17

Forever_Man a scris:Da. Si poti gasi aici o parte din scrierile mele:...
Mersi de precizări. Voi citii cu atenţie şi continuăm discuţia. Până atunci, mi-a atras atenţia un articol online. Din păcate, nu este scrisă şi ecuaţia realizată de tip: https://www.quantamagazine.org/20140122-a-new-physics-theory-of-life/

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6172
Puncte : 33696
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 00:02

Razvan a scris:
Razvan a scris:
Oricum, eu am înţeles din expunerile tale că doreşti să dai o explicaţie ştiinţifică noţiunii de conştiinţă. Am înţeles bine?

Va chinuiti degeaba .Constiinta nu poate fi explicata atunci cand vorbeste o constiinta despre propria constiinta
caci ar insemna sa fie subiectiva .
Si mai ales prin stiinta din moment ce constiinta a conceput stiinta.
Constiinta nu are o reprezentare materiala .
Din moment ce nu are reprezentare materiala ,cum sa explici constiinta printr-o ecuatie de unda ? Smile
(Undele sunt insa instrumentele constiintei)

Tot timpul constiinta va fi in afara realitatii obiective creiate de ea .Ea pur si simplu se contine si exista prin ea insasi ,
este adevarul absolut prin continut ,orice alta explicatie constituie un adevar partial ,relativ care nu poate oglindi adevarul absolut
despre constiinta.
Un singur lucru poate sa constate constiinta despre ea -existenta.
,,Cuget deci exist "

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 25 Apr 2015, 00:24

In filosofia lui Mihai Draganescu se foloseste termenul de afiinta sau afiire,( sau cam asa ceva ). Daca il cititi, e de bine, dar cu greu il veti descifra, nu prea curand. Deocamdata acumulati ideile.
http://www.history-cluj.ro/SU/cercet/IsacIonut/Introducere%20in%20filosofia%20structural-fenomenologica%20WEB.pdf
„Conştienţei şi afiirii la Mihai Drăgănescu”.
http://hermeneia.com/content/prima_discutie_pe_marginea_inelului_lumii_materiale_a_experimentului_constientei_si_afiirii
http://www.crifst.ro/noema/doc/2012_1_03.pdf
Din punctul meu de vedere, afirm ca orice cuanta stabila contine intrinsec si a ei constiinta. Constiinta ii confera stabilitatea, este identica. Este o functionalitate capatata, o fenomenologie.
La urma urmei chiar ecuatia de functionare a cuantei inseamna simultan si functia de constiinta.
Orice foton este un "individ constient" si se pastreaza ca atare infinit timp, daca nu-i atacat din exterior.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35995
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 00:37

Despre Socrate :

Odata primind de la cineva o lovitură de picior, iar oamenii mirându-se de resemnarea sa, Socrate se justifica:
"Dacă un măgar m-ar fi lovit cu copita, l-aș fi dat în judecată?"

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 25 Apr 2015, 00:43

Niciodata sa nu te asezi in spatele unui magar. Doar pe spatele magarului.
Asta daca ai constiinta, altfel suferi consecintele. Hi-Ha, Hi-Ha.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Sam 25 Apr 2015, 00:45, editata de 1 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35995
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 25 Apr 2015, 00:44

Forever_Man a scris:

Culorile n-au nicio treaba cu lumina. Nu deriva de acolo. Ci deriva din intelesurile pe care le contin. Rosu inseamna "imporant" (are in continut codificat intelesul de "important"), galbenul inseamna "sursa de lumina", albastrul inseamna "opusul lui galben" (deriva din soare/cer), verdele inseamna "opusul lui rosu" (deriva din fructe/frunze), iar celelalte culori sunt probabil combinatii ale acestora.

Si totusi, creierul tau este in stare sa deceleze intre diversele frecvente ale spectrului luminos prin culori. Lampa care radiaza lumina pe care o observi n-are vreun "inteles" intrinsec. Cei care sufera de afectiuni care nu le permit sa vada anumite culori (daltonismul de exemplu) au receptorii (ochii) defecti, in sensul ca le lipsesc anumite tipuri de celule din structura retinei astfel ca acele frecvente nu sunt transmise prin nervul optic catre creier.

Desigur ca le poti atribui o semnificatie culorilor, dar ea nu este universala. De ce n-ar putea exista o societate pentru care rosu sa insemne liniste si pace iar verde pericol?
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30575
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 00:52

gafiteanu a scris:

Hi-Ha, Hi-Ha.

Incep sa te recunosc Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 01:07

omuldinluna a scris:Si totusi, creierul tau este in stare sa deceleze intre diversele frecvente ale spectrului luminos prin culori. Lampa care radiaza lumina pe care o observi n-are vreun "inteles" intrinsec. Cei care sufera de afectiuni care nu le permit sa vada anumite culori (daltonismul de exemplu) au receptorii (ochii) defecti, in sensul ca le lipsesc anumite tipuri de celule din structura retinei astfel ca acele frecvente nu sunt transmise prin nervul optic catre creier.

Desigur ca le poti atribui o semnificatie culorilor, dar ea nu este universala. De ce n-ar putea exista o societate pentru care rosu sa insemne liniste si pace iar verde pericol?

Uita-te la felul in care m-am exprimat: "Rosu inseamna "important" (are in continut codificat intelesul de "important")". Intelesurile culorilor (si a qualiilor in general) sunt intrinseci, nu sunt atribuite social. Ideea e in felul urmator: Pentru a percepe ceva in constiinta, acel ceva trebuie sa aiba sens. Daca n-are niciun sens, nu pricepi nimic. De exemplu daca iei o carte in chineza, vei vedea doar niste mazgalituri acolo. In constiinta ta vor exista doar mazgaliturile. Nu acelasi lucru va fi si pentru un chinez. La privirea acelor caractere, in constiinta chinezului vor aparea diverse imagini vizuale. Acele imagini vizuale sunt posibile pentru ca au un sens pe care sa se bazeze. Constiinta e sens/intelegere.

Revenind la culori, faptul ca sunt initiate de catre lumina se datoreaza mediului in care ne gasim. Am dezvoltat receptori la radiatia electromagnetica pentru a putea sa ne descurcam in mediu. Dar mai departe a aparut problema: "Bun, bun, receptionez lumina, dar ce culori sa o vad ?" Culorile au aparut mai tarziu si au fost selectate de catre evolutie. S-a uitat animalul la Soare si evolutia a zis: "Lungimea de unda principala care vine de la Soare, o voi face galbena. De ce galbena ? Pentru ca galbenul e o culoare deschisa si asta ar sugera sursa de lumina." "Bun, dar trebuie sa fac sa diferentiez Soarele de fundal. Deci lungimea de unda care vine preponderent de la cer, o sa o vad ca opusul galbenului, adica albastru." Apoi rosul si verdele au aparut mai tarziu in tandem cu evolutia fructelor in copaci. Fructele erau ceva important, asa ca s-a realizat o simbioza intre lungimea de unda pe care fructele o emana si lungimea de unda pe care noi o percepem. Astfel am evoluat simbiotic ca fructele sa emita o lungime de unda constanta pe care noi mereu sa o vedem la fel, si acelei lungimi de unda i s-a dat culoarea rosie, pentru ca rosul inseamna "important". Apoi ca sa distinga inca si mai bine fructele de fundal, evolutia a facut ca lungimea de unda care vine de la frunze sa fie vazuta opusul lui rosu, adica verde.

Cam asta e o analiza, zic eu, corecta a naturii culorilor.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 02:01

Fals.
Notiunea de culori e falsa si este la nivelul simbolurilor.
De pilda rosu ar putea fi simbolul ,a sau b sau nnnkkkmmm...La fel si galbenul...
Mai departe este faptul ca organismele vii detin organe, mai mult sau mai putin specializate
in procesarea radiatiilor electromagnetice.
De ce este asa?De ce se numesc culori ? Pentru ca , constiinta ,atribuie simboluri informatiilor vizuale
pe care le primeste .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 25 Apr 2015, 06:56

[Offtopic]{
CAdi a scris:
gafiteanu a scris:

Hi-Ha, Hi-Ha.

Incep sa te recunosc Very Happy
Încearcă să faci cât mai puține referiri la persoană!}[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7957
Puncte : 34487
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 25 Apr 2015, 09:15

Forever_Man a scris:
Revenind la culori, faptul ca sunt initiate de catre lumina se datoreaza mediului in care ne gasim. Am dezvoltat receptori la radiatia electromagnetica pentru a putea sa ne descurcam in mediu. Dar mai departe a aparut problema: "Bun, bun, receptionez lumina, dar ce culori sa o vad ?" Culorile au aparut mai tarziu si au fost selectate de catre evolutie. S-a uitat animalul la Soare si evolutia a zis: "Lungimea de unda principala care vine de la Soare, o voi face galbena. De ce galbena ? Pentru ca galbenul e o culoare deschisa si asta ar sugera sursa de lumina." "Bun, dar trebuie sa fac sa diferentiez Soarele de fundal. Deci lungimea de unda care vine preponderent de la cer, o sa o vad ca opusul galbenului, adica albastru." Apoi rosul si verdele au aparut mai tarziu in tandem cu evolutia fructelor in copaci. Fructele erau ceva important, asa ca s-a realizat o simbioza intre lungimea de unda pe care fructele o emana si lungimea de unda pe care noi o percepem. Astfel am evoluat simbiotic ca fructele sa emita o lungime de unda constanta pe care noi mereu sa o vedem la fel, si acelei lungimi de unda i s-a dat culoarea rosie, pentru ca rosul inseamna "important". Apoi ca sa distinga inca si mai bine fructele de fundal, evolutia a facut ca lungimea de unda care vine de la frunze sa fie vazuta opusul lui rosu, adica verde.

Cam asta e o analiza, zic eu, corecta a naturii culorilor.

Lucrurile nu stau chiar asa. Sa le luam pe rand.

Soarele are un spectru de emisie extrem de bogat, dat de distributia lui Planck, iar radiatia emisa cu intensitate maxima este in jurul lungimii de unda de 550 de nanometri, care corespunde verdelui. De aceea sunt frunzele si iarba verzi, pentru ca s-au specializat in absorbtia radiatiei emise cu intensitate maxima de catre Soare. Datorita compozitiei chimice specifice a atmosferei noastre (in special datorita stratului de ozon), frecventele din regiunea albastrului emise de Soare sunt absorbite cu precadere. De aceea are cerul culoarea albastra, iar Soarele pare galben sau rosu in functie de pozitia sa pe cer (datorita faptului ca acele frecvente pot circula cu o incidenta mult mai mica a absorbitei sau imprastierii). Vazut din spatiul cosmic sau chiar dintr-un avion aflat la mare inaltime (eu am incercat, poti sa incerci si tu), el pare alb, datorita faptului ca toata radiatia emisa ajunge la ochii tai, fara sa fie filtrata de vreun mediu gazos.

In ceea ce priveste fructele sunt partial de acord. Culorile fructelor deriva pe de o parte din compozitia lor chimica (un fruct rosu are o alta compozitie fata de unul albastru), iar pe de alta parte plantele au evoluat astfel incat fructele (sau florile) lor sa fie intr-un contrast puternic cu mediul ambiant (in general verde), ceea ce le creste sansele de a fi detectate si deci de a se reproduce.

E limpede insa ca pe o planeta avand o atmosfera de compozitie diferita, pe orbita in jurul unei stele de temperatura diferita (deci cu un spectru de emisie diferit), lucrurile ar putea sta cu totul si cu totul altfel in ceea ce priveste corespondenta noastra dintre lungime de unda (deci culoare) si semnificatie.

Edit: am uitat sa mentionez ca si sensibilitatea ochiului uman este maxima tot pentru radiatia cu lungimea de unda de 550 nm. Motivul este acelasi, aceasta este radiatia emisa cu intensitate maxima de catre steaua in jurul careia orbitam.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30575
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 10:25

omuldinluna a scris:Lucrurile nu stau chiar asa. Sa le luam pe rand.

N-ai inteles ce zic, dar nu-i nimic. Smile Oricum, plantele nu absorb radiatia maxima emisa de Soare. E chiar invers:

http://www.webexhibits.org/causesofcolor/7A.html
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 25 Apr 2015, 10:35

Hopa, multumesc pentru lamurirea legata de clorofila!

Eu ti-am explicat motivul fizic pentru care soarele e galben si cerul albastru. Frecventa acelei radiatii o sa fie aceeasi pentru orice aparat de masura, si asta este ceea ce conteaza pana la urma, nu senzatia provocata de un organ de simt care poate diferi de la o specie la alta.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30575
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 11:08

omuldinluna a scris:Eu ti-am explicat motivul fizic pentru care soarele e galben si cerul albastru.

Nu e bun. Pentru simplul motiv ca culorile sunt in noi, nu in afara noastra. Faci, cum se numeste in filozofie, o confuzie de categorie. In afara noastra e doar radiatie electromagnetica fara culoare. Culoarea nu-i o proprietate a radiatiei electromagnetice, ci e o proprietate a constiintei. Organismul doar primea tot felul de radiatie electromagnetica de la mediu. Si si-a pus problema: "Cum sa clasific aceste radiatii ? Cum sa atribui culorile ?" Si culorile au fost atribuite in functie de sens, astfel incat sa ajute la supravietuirea organismului. Soarele avea sensul de sursa de lumina, de acolo venea lumina, asa ca culoarea pe care evolutia ne-a facut sa o vedem cand ne uitam la Soare e galben. N-ar fi putut sa fie alta culoare. Pentru ca daca era alta culoare, era confuz pentru animal. Pe urma alte radiatii electromagnetice fara culoare veneau de la cer. Si animalul pentru a le percepe trebuia sa le dea un sens. Si sensul pe care l-a dat este "opusul lui galben", ca sa diferentieze Soarele cat mai bine. Asa ca l-a vazut albastru. Pe orice planeta locuita din univers te vei duce, acei extraterestri isi vor vedea steaua galbena si cerul albastru indiferent de ce radiatie vine de la stea si de compozitia atmosferei. Pentru simplul motiv ca nu lumina e colorata, ci culorile sunt sensuri atribuite de animal anumitor stimuli din mediu astfel incat sa se poata descurca in mediu.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 11:16

Abel Cavaşi a scris:[Offtopic]{
CAdi a scris:
gafiteanu a scris:

Hi-Ha, Hi-Ha.

Incep sa te recunosc Very Happy
Încearcă să faci cât mai puține referiri la persoană!}[/Offtopic]

Nu am facut referire la persoana .Am facut referire la ce a postat .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 25 Apr 2015, 11:36

@Forever_Man

Inteleg ce spui, dar nu sunt de acord. Very Happy

Daca acei extraterestri au senzorii optici si lobul din creier unde informatia e prelucrata la fel ca ale nostre (chit ca altfel sunt complet diferiti), vor vedea aceleasi culori cu noi, deci daca se intampla sa fie pe orbita unei stele albastre, o sa vedem cu totii albastru si nu galben. Daca au organele de simt sau creierul construite altfel, numai ei stiu ce percep in locul lui albastru, iar singurul lucru asupra caruia putem cadea de acord e frecventa acelei lumini daca o masuram cu spectrometrele.

Nu sunt de acord ca exista vreo semnificatie intrinseca a culorii. Noi ne folosim de ea ca sa distingem mediul inconjurator, si asa s-a nimerit in conjunctura noastra ca ce-i verde si creste din pamant sa fie bun de mancat, iar cei misuna si-i rosu in general e periculos. La fel de bine putea sa fie pe dos, sa creasca iarba rosie iar broastele otravitoare sa fie verzi, nu trebuia decat sa nimeresti in jurul unei stele ceva mai reci.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30575
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 12:09

omuldinluna a scris:Nu sunt de acord ca exista vreo semnificatie intrinseca a culorii. Noi ne folosim de ea ca sa distingem mediul inconjurator, si asa s-a nimerit in conjunctura noastra ca ce-i verde si creste din pamant sa fie bun de mancat, iar cei misuna si-i rosu in general e periculos. La fel de bine putea sa fie pe dos, sa creasca iarba rosie iar broastele otravitoare sa fie verzi, nu trebuia decat sa nimeresti in jurul unei stele ceva mai reci.

Nimic nu-i intamplator. Durerea e rea pentru ca sa stie animalul sa se fereasca. Foamea se simte cum se simte ca sa stie animalul sa manance. Setea se simte cum se simte ca sa stie animalul sa bea apa. Fara sensuri exacte, animalul n-ar stii sa se descurce in mediu. Daca animalul ar simti foame cand are nevoie de apa, ar incepe sa manance si ar muri de sete. Fiecare qualie are un rol bine determinat in supravietuire. Aaa... ca pe urma s-au diversificat chestiile, e altceva. Nu toate fructele sunt rosii, evident, si nici toate frunzele verzi. Dar astea sunt fel si fel de cai pe care a luat-o evolutia. Dar la origine trebuie sa fie cum zic eu.

Iar de extraterestrii care au sau nu creier ca al nostru, n-are sens afirmatia asta, deoarece creierul nu e venit din neant, creierul a aparut ca adaptare la mediu. Iar mediul in cazul asta inseamna Soarele sursa de lumina, si asta inseamna automat galben. Deci fiecare extraterestru isi vede steaua natala galbena si cerul natal albastru.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 25 Apr 2015, 12:20

Dar totusi sunt o gramada de misunatoare sub Soarele asta. Doar unele au sistemul nervos centralizat, iar in aceste cazuri creierul difera de la o specie la alta, in functie de necesitatile fiecareia. Nu e ca si cum conditiile de mediu date au batut in cuie un singur traseu pentru evolutie, ci din contra, evolutia s-a dus pe toate fagasele posibile si selectiei naturale i-a supravietuit ce-a fost mai performant.


Ultima editare efectuata de catre omuldinluna in Sam 25 Apr 2015, 12:28, editata de 2 ori
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30575
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 12:20

Vrei sa spui ca in constiinta lucrurile apar la fel ,indiferent de forma de viata existenta ?
E ca si cum ai spune , unitate in diversitate.

Sunt de acord cu ce ai spus Forever Man , doar ca pe plan spiritual
gradul de intelegere difera.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 12:26

CAdi a scris:Vrei sa spui ca in constiinta lucrurile apar la fel ,indiferent de forma de viata existenta ?
E ca si cum ai spune , unitate in diversitate.

Sunt de acord cu ce ai spus Forever Man , doar ca pe plan spiritual
gradul de intelegere difera.

Da, in constiinta lucrurile apar la fel. Uite, eu sunt din Muntenia, si mie moldovenii si ardelenii mi se par ca au accent, iar eu n-am niciun accent. Dar daca intrebi un moldovean sau ardelean daca ei cred ca ei insisi au accent, vor spune ca nu. Si vor spune ca defapt muntenii au accent. La fel si cu culorile altor stele. Noi poate om vedea steaua unor extraterestrii ca fiind albastra, dar daca ii vom intreba pe ei ce culoare are, vor zice galben. Si apoi ei in schimb ne vor vedea Soarele nostru albastru sau cine stie ce alta culoare.

Asta e baza, pe urma la nivel de dezvoltare spirituala lucrurile incep sa se diferentieze mult de tot, fiecare aflandu-se pe un anumit nivel.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de curiosul Sam 25 Apr 2015, 13:19

Va legati de aspecte care chiar nu reflecta ideea de constiinta la care ma refer eu.

Am spus, repet, din punctul meu de vedere, constiinta propriu-zisa reprezinta efectiv activitatea materiei.

Spre exemplu, sa analizam scurt simtul vazului si al auzului.
La nivelul creierului activitatea este una fizica, totul se traduce prin impulsuri electrice, sau altfel, totul se rezuma oarecum la o succesiune de fenomene electromagnetice.

Dar de ce nu vedem sunete si auzim culori ?
Sau de ce nu vedem culori si auzim tot culori ?
etc.

Pentru ca activitatea electromagnetica de la nivelul creierului este diferita, iar fiecare senzatie in parte reprezinta o anumita succesiune si intensitate de fenomene electromagnetice.

Cum am spus, daca nu acceptam sa depasim bariera materiei, limita impusa de legile fizicii, atunci ceea ce percepem ca fiind constiinta trebuie sa aiba aceeasi explicatie, iar constiinta este de asemenea o anumita succesiune de fenomene electromagnetice, cuantice.
Sau mai simplu spus, constiinta reprezinta efectiv activitatea materiei.

Iar ceea ce am vrut eu sa subliniez ezte faptul ca o activitate diferita a materiei poate determina o constiinta diferita.

Nu una care discerne binele de rau, frumosul de urat, rosul de negru etc.
Aceasta o face constiinta noastra, aceasta o face doar o anumita activitate de la nivelul materiei, aceea de la nivelul creierului nostru.

Iar eu sunt de parere ca poate exista o alta constiinta, ca fiecare corp care se manifesta fizic intr-un anumit mod, detine un fel de costiinta.
Pe care ne e greu s-o percepem si s-o intelegem tocmai pentru ca nu suntem acel corp.

Parerea mea, eu asa vad lucrurile pentru moment.
Sunt mai multe de scris, dar...timpul asta...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 14:00

curiosul a scris:Va legati de aspecte care chiar nu reflecta ideea de constiinta la care ma refer eu.

Am spus, repet, din punctul meu de vedere, constiinta propriu-zisa reprezinta efectiv activitatea materiei.

Spre exemplu, sa analizam scurt simtul vazului si al auzului.
La nivelul creierului activitatea este una fizica, totul se traduce prin impulsuri electrice, sau altfel, totul se rezuma oarecum la o succesiune de fenomene electromagnetice.

Ideea ta de constiinta e gresita. Constiinta nu e activitatea materiei. Constiinta nu e fenomen electromagnetic. Abordarea ta este pur si simplu gresita. Si ti-am explicat de ce. Constiinta e unificata. Doar functiile de unda din mecanica cuantica au aceasta proprietate. Deci orice ar fi constiinta, este ceva care la un anumit nivel are legatura cu mecanica cuantica.

Tu vrei sa explici constiinta apeland la fenomene care nu au nicio legatura cu constiinta. Uita-te la ambele fenomenologii, atat a campului electromagnetic cat si a constiintei. N-au nicio legatura una cu alta. Stiu ca ti se pare greu, pentru ca si eu tot de acolo am plecat. Suntem indoctrinati de catre sistemul educational sa credem ca tot ce exista in univers sunt chestiile invatate la scoala. Dar e gresit. Exista si alte lucruri in univers. Iar constiinta e unul din acele lucruri, si n-are nicio treaba cu nimic din ceea ce invatam la scoala.

Probabil acum vei vrea sa ma intrebi: "Adica in creier avem si altceva decat atomi si camp electromagnetic ?". Iar eu iti voi raspunde: Da!
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de curiosul Sam 25 Apr 2015, 14:18

Forever_Man a scris:

Ideea ta de constiinta e gresita.

N-ai de unde sa stii daca ideea mea este gresita.
Ceea poti afirma este doar ca ideea mea este diferita de a ta.

Probabil ca nici nu ai inteles exact la ce ma refer eu.

Ideea in sine este ca, spre exemplu, ceea ce inseamna lungime de unda la nivel fizic este o culoare la nivelul constiintei, nu mai este o lungime de unda.

Analogic, ceea ce inseamna constiinta la nivelul constiintei reprezinta fizic exact activitatea materiei, cuantica sau electromagnetica.

S-ar putea sa fie ceva mai dificil de inteles exact ce vreau sa spun si nu insist sa ma fac inteles.

Am expus doar o parere.
Care, desigur, poate fi diferita de a ta.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2015, 14:26

Curiosu parerea ta este gresita . Exista o constiinta Universala si alta individuala care deriva
din cea Universala si care este subiectiva.
Forever Man se refera la constiinta universala care este independenta de materie .

Am mutat de pe topicul lui Razvan ,,Ori ma excluzi de tot, ori..." ca nu isi avea rostul acolo ,
frazele care arata legatura dintre constiinta si functia de unda de care vorbeste Forever Man :

,,Ati citit teoria corzilor ?
Daca toate corzile acelea ar fi racordate la acelasi instrument muzical  ?
Inchipueste-ti  acum ca ele scot note diferite, datorita unui singur arcus manuit de constiinta"
... ever Man

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12340
Puncte : 58728
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de curiosul Sam 25 Apr 2015, 14:34

Fie CAdi, cum spui tu.
Ma indoiesc totusi ca poti fi in mintea mea sa intelegi exact ce-am vrut sa spun.

Cuvintele pe care le-am folosit nu pot explica ce-i in mintea mea.

Dar banuiesc ca stiti voi ce stiti.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 25 Apr 2015, 15:23

curiosul a scris:N-ai de unde sa stii daca ideea mea este gresita.
Ceea poti afirma este doar ca ideea mea este diferita de a ta.

Probabil ca nici nu ai inteles exact la ce ma refer eu.

Ideea in sine este ca, spre exemplu, ceea ce inseamna lungime de unda la nivel fizic este o culoare la nivelul constiintei, nu mai este o lungime de unda.

Analogic, ceea ce inseamna constiinta la nivelul constiintei reprezinta fizic exact activitatea materiei, cuantica sau electromagnetica.

S-ar putea sa fie ceva mai dificil de inteles exact ce vreau sa spun si nu insist sa ma fac inteles.

Am expus doar o parere.
Care, desigur, poate fi diferita de a ta.

Inteleg ce zici. Dar e gresit. Si iti spun pentru a 3-a oara de ce. Laughing Tu nu tii cont de unitatea constiintei. Esti o singura persoana. Deci fiind o singura persoana, nu ai cum sa zici ca defapt acea singura persoana e totuna cu catralioanele de atomi. Plus ca e si faza cu liberul arbitru. Materia la nivel fizic e practic determinista sau indeterminista, dar tu ai liber arbitru. Deci esti cu totul altceva. Materia e cel mult anumite efecte secundare care deriva din modul de a fi al constiintei.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 992
Puncte : 16003
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de curiosul Sam 25 Apr 2015, 17:43

Sigur, ai dreptate.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Exista un altfel de constiinta ? - Pagina 2 Empty Re: Exista un altfel de constiinta ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum