Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Unde a ajuns stiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
CAdi (12260)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
curiosul (6790)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Razvan (6170)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
eugen (3910)
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Pacalici
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
CAdi
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
curiosul
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Dacu
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Razvan
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
virgil
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
meteor
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
gafiteanu
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
scanteitudorel
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
CAdi
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Dacu
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
eugen
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Razvan
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
CAdi
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
eugen
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Razvan
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 
Dacu
Paul Baumann - Testatika generator  Vote_lcapPaul Baumann - Testatika generator  Voting_barPaul Baumann - Testatika generator  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 55 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 55 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Paul Baumann - Testatika generator

+3
Pacalici
scanteitudorel
dan energy
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Dum 27 Sept 2015, 19:12

...de 10 ani o comunitate elevetiana se bucura de foloasele acestui generator care produce diferite puteri in functie de cum este construit ....v-as ruga sa ne concentram eforturile pt a-i descoperi secretele .....care eu cred nu sunt greu de dibuit ...prin experimente variate vom reusi ! Vreau sa ma alatur celor care incearca sa construiasca asa ceva ....evident voi/m avea nevoie de ajutor informativ fiindca nu posed cunostiinte electronice = sunt la inceput ...dar nu sunt strain de electricitate .
Principiul functionarii ar fi cam asa ...doua discuri de plastic se invirt in sens invers cu ajutorul unui motor mic ,pe discuri sunt niste lamele colectoare a sarcinilor electrice care se formeaza din turbioanele absorbite de miscarea discurilor ...acestea misca mediul de aer dezechilibrindu-l ,deci formind sau fortindu-l sa intre in rezonanta si prin aceasta ionii culesi ! sunt aruncati!/depozitati in metalul perforat de aluminiu ,cit si in capacitoarele principale ...tensiunea este inalta si indusa prin piese cit si prin plase sau straturi de plexiglass...pt acumulare si conductie se foloseste aluminiu si cuprul ...sunt sigur ca se va gasi cineva intelept sa explice principiul functionarii si constructiei ,sa inteleaga schemele si engleza mult mai bine ca mine .
Am inteles ca se poate incepe si cu doua discuri tip muzicale pt pikup cum erau adata -electrekord ,apoi un motoras pt ca nu trebuie viteze mari ,dimpotriva , tabla perforata am ceva de la niste monitoare ,condensatori - o sa folosesc grafen si electrolit acid de baterie ...altceva vom vedea pe parcurs ....ei ce ziceti ?
Comunitatea este vorba de o religie crestina lutherana ,cea din Elvetia ...cunosc ce cred astfel de oameni ,ca ei sunt si alte grupuri si sunt foarte uniti cind isi propun ceva ....motivul pt care ,spun ei , este tinut secret ,este pt a nu fi comercializata pe bani de catre companii .

http://rexresearch.com/testatik/testart.htm

dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 27 Sept 2015, 20:51

Salut  dan energy,
Si eu  am  preocupari  in  domeniul  energiilor  neconventionale  . Bine ai  venit  pe  forum .  Am  sa  ma  uit sa  vad  despre  ce  este  vorba  si  iti  voi  comunica  parerea  mea .
p.s. Eu  am  o  problema  cu  comp.  si  nu pot  accesa  toate  adresele  .  Daca ai  timp ,  posteaza   te  rog un simplu   desen  .  Imi  voi  da  seama  mai repede  despre principiul  de  functionare.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Dum 27 Sept 2015, 21:36


dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Dum 27 Sept 2015, 22:19

Dan energy a scris:Am inteles ca se poate incepe si cu doua discuri tip muzicale pt pikup cum erau adata -electrekord ,apoi un motoras pt ca nu trebuie viteze mari ,dimpotriva , tabla perforata am ceva de la niste monitoare ,condensatori - o sa folosesc grafen si electrolit acid de baterie ...

Ce pregatire scolara aveti? Constat ca posedati cunostinte de nivel inalt. Succes!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 27 Sept 2015, 22:38

scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Lun 28 Sept 2015, 00:00

Ce pregatire scolara aveti? Constat ca posedati cunostinte de nivel inalt. Succes![/quote]

suna frumos !...dar nu , am studii medii . Acum ca m-am deconspirat ,ca sa va raspund cu sinceritate la intrebare , sper sa trec tot asa cu studiile ! Ce bine suna inaltele studii in palmares , si cit de amara si marcanta este frustrarea !...dar toate bune ,vom gasi si folosi energia libera asa cum a prezis Tesla .

dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Lun 28 Sept 2015, 02:50

Multumesc pentru sinceritate.

dar toate bune ,vom gasi si folosi energia libera asa cum a prezis Tesla

Voiam sa subliniez ca ceea ce ati propus, este un "scam" cunoscut. O modalitate de a oferi celor creduli o metoda de pierdere a timpului si a banilor. Veti constata insa singur.
Ceea ce ati povestit despre acest minunat generator seamana izbitor cu : https://en.wikipedia.org/wiki/Wimshurst_machine

Dar nu este. V-am intrebat de studii, pentru ca in liceu , in laboratorul de fizica o astfel de masina exista. Sau exista...
Vorbiti de "grafen"...la ce doriti sa il folositi si mai ales cum il veti produce. Nu am inteles inca aplicatia. Vorbiti de electrolit...folosit la ce?

Analizand povestile din internet despre asa zisa comunitate care foloseste acel generator minune, m-a facut sa ma intreb , cine crede asa ceva?

Constat insa ca mai sunt optimisti, asa ca, pentru aceasta v-am dorit succes si evident va doresc.
Sper sa mai discutam dupa niste ani cand veti ajunge la niste concluzii definitive asupra acestei minuni.

Comunitatea este vorba de o religie crestina lutherana ,cea din Elvetia ...cunosc ce cred astfel de oameni ,ca ei sunt si alte grupuri si sunt foarte uniti cind isi propun ceva ....motivul pt care ,spun ei , este tinut secret ,este pt a nu fi comercializata pe bani de catre companii .


Asta este alt basm frumos. Cred ca Biserica Scientologica a lui Hobart are secrete si mai mari!
Sau bunul samaritean Keshe.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Lun 28 Sept 2015, 11:10

Voiam sa subliniez ca ceea ce ati propus, este un "scam" cunoscut. O modalitate de a oferi celor creduli o metoda de pierdere a timpului si a banilor. Veti constata insa singur.
Ceea ce ati povestit despre acest minunat generator seamana izbitor cu : https://en.wikipedia.org/wiki/Wimshurst_machine

Dar nu este. V-am intrebat de studii, pentru ca in liceu , in laboratorul de fizica o astfel de masina exista. Sau exista...
Vorbiti de "grafen"...la ce doriti sa il folositi si mai ales cum il veti produce. Nu am inteles inca aplicatia. Vorbiti de electrolit...folosit la ce?

Analizand povestile din internet despre asa zisa comunitate care foloseste acel generator minune, m-a facut sa ma intreb , cine crede asa ceva?

Constat insa ca mai sunt optimisti, asa ca, pentru aceasta v-am dorit succes si evident va doresc.
Sper sa mai discutam dupa niste ani cand veti ajunge la niste concluzii definitive asupra acestei minuni.



grafenul se produce si pe cale naturala si un procent mare din el , se afla in funingine ....din ce am citit in patentul rusului care l-a produs am inteles ca grafitul este materia de baza din care se obtine ,iar aceasta daca este maruntita si incalzita la o temperatura peste 40 de grade si aopi se picura peste ea acid clorhidric , va rezulta fulgii ! de grafen in cantitate marita ca volum pina la maxim 500 de ori . Pelicula de grafen este aplicata si celulei voltaice pe sticla ,prin arderea oricarui material ce contine carbon .In urma arderii ,doar cu putin oxigen , ramin doar fibrele de carbon ,din care cea mai mare proportie o are grafenul . Celula de sticla ,deci nu cea de scristal ...la cea de siliciu deci nu stiu .
Apoi din amestecuri cu acizi se fac solutii foarte bune electrolitice folosite atit la baterii cit si la condensatori . Citeva grame de funingine semiudata cu acid sulfuric deconcentat si aplicat intre doua placi , una de cupru iar cealalta de aluminiu va furniza mult timp ,mai mult de juma de volt .
   Rog frumos ,sa nu se implice nimeni in experimente sau cercetari pe care le considera risipa de timp ...sa-si petreaca timpul cu orice altceva ,altfel isi asuma riscuri si regrete ....deci prin asta am avertizat ca sa nu se dea vina pe mine . Eu ma aliez doar cu cei care isi asuma riscuri in acest experiment .
 
Completarea mea ar fi ca diferentele majore intre cele doua masini ,Wimshurt si Testatika sunt de putere si colectare ,cea din urma fiind mult mai eficienta .
Daca o eoliana ar misca discurile in sens contrar , ar avea in componenta si aluminiu si condensatori , in mare ,ar face acelasi lucru .
Deci ,se poate sau nu ca acest topic sa ramina si pt experiment practic ,ci nu doar teorie , si cu trecerea timpului ,vom vedea rezultatele ,dar cei care experimenteaza ,sa afiseze rezultatele aci. ? Pt inceput chiar ar fi bine sa incepem cu Wimshurt...pina intelegem in detaliu !


dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 28 Sept 2015, 15:45

dan  energy ,
Atunci  cand  vrei  sa  scrii  tot  textul   trimis  de  catre  un  utilizator ,   poti  folosi  metoda  ,,Citat" scrisa  in  dreapta  la  numele  topicului, (  apare textul  integral  pe  pagina  unde  dai  un  raspuns),    sau   copiezi un fragment  din textul  respectiv  ->  clic  pe norisorul care  apare  la imaginea  cu   instrumente ->  scrii  numele  utilizatorului care  ti -a  dat  rspunsul -> clic  insert -> paste  intre  parantezele  mari ,   dupa  care  continui  cu textul  scris  de  tine.  Altfel  apare  tot  textul  scris  cu  aceiasi  culoare  si  nu  se  intelege  la  ce  anume   /sau  cui  raspunzi tu,  ca  in  textul scris  de  tine    mai  sus.
Ex. demonstrativ unde eu il citez pe Pacalici si pe dan energy.
Pacalici a scris:Voiam sa subliniez ca ceea ce ati propus, este un "scam" cunoscut. O modalitate de a oferi celor creduli o metoda de pierdere a timpului si a banilor. Veti constata insa singur.
Ceea ce ati povestit despre acest minunat generator seamana izbitor cu : https://en.wikipedia.org/wiki/Wimshurst_machine

Dar nu este. V-am intrebat de studii, pentru ca in liceu , in laboratorul de fizica o astfel de masina exista. Sau exista...
Vorbiti de "grafen"...la ce doriti sa il folositi si mai ales cum il veti produce. Nu am inteles inca aplicatia. Vorbiti de electrolit...folosit la ce?

Analizand povestile din internet despre asa zisa comunitate care foloseste acel generator minune, m-a facut sa ma intreb , cine crede asa ceva?

Constat insa ca mai sunt optimisti, asa ca, pentru aceasta v-am dorit succes si evident va doresc.
Sper sa mai discutam dupa niste ani cand veti ajunge la niste concluzii definitive asupra acestei minuni.

dan energy a scris:grafenul se produce si pe cale naturala si un procent mare din el , se afla in funingine ....din ce am citit in patentul rusului care l-a produs am inteles ca grafitul este materia de baza din care se obtine ,iar aceasta daca este maruntita si incalzita la o temperatura peste 40 de grade si aopi se picura peste ea acid clorhidric , va rezulta fulgii ! de grafen in cantitate marita ca volum pina la maxim 500 de ori . Pelicula de grafen este aplicata si celulei voltaice pe sticla ,prin arderea oricarui material ce contine carbon .In urma arderii ,doar cu putin oxigen , ramin doar fibrele de carbon ,din care cea mai mare proportie o are grafenul . Celula de sticla ,deci nu cea de scristal ...la cea de siliciu deci nu stiu .
Apoi din amestecuri cu acizi se fac solutii foarte bune electrolitice folosite atit la baterii cit si la condensatori . Citeva grame de funingine semiudata cu acid sulfuric deconcentat si aplicat intre doua placi , una de cupru iar cealalta de aluminiu va furniza mult timp ,mai mult de juma de volt .
  Rog frumos ,sa nu se implice nimeni in experimente sau cercetari pe care le considera risipa de timp ...sa-si petreaca timpul cu orice altceva ,altfel isi asuma riscuri si regrete ....deci prin asta am avertizat ca sa nu se dea vina pe mine . Eu ma aliez doar cu cei care isi asuma riscuri in acest experiment .

Completarea mea ar fi ca diferentele majore intre cele doua masini ,Wimshurt si Testatika sunt de putere si colectare ,cea din urma fiind mult mai eficienta .
Daca o eoliana ar misca discurile in sens contrar , ar avea in componenta si aluminiu si condensatori , in mare ,ar face acelasi lucru .
Deci ,se poate sau nu ca acest topic sa ramina si pt experiment practic ,ci nu doar teorie , si cu trecerea timpului ,vom vedea rezultatele ,dar cei care experimenteaza ,sa afiseze rezultatele aci. ? Pt inceput chiar ar fi bine sa incepem cu Wimshurt...pina intelegem in detaliu !
Iar  textul cu  negru  este  scris  de  mine.
Cineva  ti-a  dat  rosu  ,  de  ce  nu  stiu  .  Nu  pune  la  suflet.  Exprima-ti  parerea  in  modul  cel  mai  deschis. Daca nu stii cum sa folosesti toate instrumentele de pe acest forum intreaba . Nu este nici o rusine . Colegii iti vor raspunde cu placere.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Lun 28 Sept 2015, 16:44



Am urmarit toate cele 4 filme you-tubiene ,in cel al 4-lea ,mai la sfirsit arata si un generator Van de Graaff ( versiunea de inceput a colectarii sarcinilor electrice ) .....aluminiul de pe discuri arunca electronii/ionii in aerul interpus dintre discuri , iar cele doua perii / furci colectoare din cupru care stim ca este incarcat pozitiv , aduna prin acele fire /spire acesti ioni sau quante! / (ziua de ce nu ar aduna si fotoni )  ! ? ,   si le trimite in condensatori ...acestia se descarca periodic in functie de viteza si timpul miscarii discurilor la un anumit interval de timp .Dupa cum se vede in film constructia condensatorilor este foarte sumara si simpla iar capacitanta lor este foarte,foarte mica !...dar bun si-asa ! important este ca demonstreaza existenta culegerii electricitatii .
        Acum as intreba ....daca am avea mai multe perii /furci colectoare dispuse la 180 de grade cum sunt doar cele doua , condensatorii s-ar incarca mai repede ,sau mult mai repede ,iar frecventa descarcarilor ar fi mult marita  ? Ar fi aceasta o analogie la motorul alternativ al lui Tesla ?
    Altceva , ...aceeasi analogie se poate vedea in natura doar ca natura nu foloseste ionii de aluminiu ,ci foloseste apa /ploaia ...cind norii/condensatorii ! sunt incarcati se produce fulgerul trimis si colectat de catre armatura pamintului !.....de aici il folosim noi mai departe ca nul sau energie negativa .
 
 La Testatika ,procesul este mai complicat ...furca /magnetul in forma de potcoava este mult mai eficient la colectat sau indus sarcini electrice ,de unde si randamentul marit ,apoi acele plasticuri si plase de metal si acea tabla de aluminiu perforat ,rulat  ,care si ele aduna sarcinile stirnite de vortexul turbionar al micii furtuni !
  In explicatiile de pe net se spune ca merge bine pe uscat !.....cind aerul este uscat ......dar as pune la indoiala asta ,dimpotriva in mediul umed sarcinile s-ar inmultii - asta e doar ipoteza mea ,ar putea sa nu fie asa ,dar se poate incerca .
 La fel ca si la transformatorul amplificator Tesla / bobina Tesla ,mediul de aer intra in rezonanta si face sa curga electricitate in jurul bobinei secundare , tensiunea de intrare nu face decit sa destabilizeze mediul sa-l puna in miscare continua ,  sa-i deschida poarta ! .

 ...cel de-al 4-lea film - https://www.youtube.com/watch?v=M_njAwwsxME

scuze ,pina ma familiarizez si eu cu citatele si sa folosesc forumul cit mai bine ....pina atunci ,merit tot dispretul !...nu stiu ce inseamna rosu ,dar banuiesc .....o culoare frumoasa !

dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Mar 29 Sept 2015, 10:27

Absolut si indubitabil!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil Mar 29 Sept 2015, 10:30

In explicatiile de pe net se spune ca merge bine pe uscat !.....cind aerul este uscat ......dar as pune la indoiala asta ,dimpotriva in mediul umed sarcinile s-ar inmultii - asta e doar ipoteza mea ,ar putea sa nu fie asa ,dar se poate incerca .
Aerul este un dielectric, deci nu contine electroni liberi si toata masinaria functioneaza bine in aerul uscat pentru ca nu favorizeaza descarcarile parazite de electroni din instalatie. Procedeul de functionare este simplu, si consta in preluarea electronilor de inalta energie dintr-un bazin de electroni care este dielectricul condensatorului prin armatura lui si ii transporta prin diferite mijloace prin armatura cealalta pe fata opusa a dielectricului. Armaturile sunt separate printr-un dielectric bun din sticla, care permite tensiuni de strapungere foarte inalte. Pentru a intelege acest lucru se face urmatoarea experienta; se ia o butelie Leyda se incarca cu electricitate, apoi se scot armaturile de metal si se ating intre ele. Se constata ca armaturile nu produc nici o descarcare electrica, si nu curenteaza. Apoi se introduc armaturile inapoi si si se scurtcircuiteaza, constatandu-se o descarcare electrica puternica. concluzia este ca acumularea de electroni s-a facut in dielectric, trecand de pe o fata a lui pe cealalta, prin intermediul armaturilor.
Un alt experiment care sta la baza functionarii masinii, este frecarea unui material izolator, prin care are loc incarcarea lui cu electricitate.
Si un ultim experiment consta in descarcarea sarcinilor electrice prin varfurile ascutite de metal. Pentru a observa acest lucru se confectioneaza o morisca din sarma metalica cu varfurile ascutite indoite ca la zvastca. Atunci cand incarcam cu electricitate de inalta tensiune, vom observa ca morisca se invarteste in sens opus descarcarii electronilor prin varfurile ascutite.
Deci folosind cele trei experimente putem produce electricitate prin preluarea electronilor de inalta energie (din dielectricul condensatorilor) care se vor descarca prin varfurile ascutite ale pieptinilor metalici, catre sectoarele metalice lipite pe discul de plastic, apoi sarcinile electrice vor fi preluate prin frecare de perii (firisoarele de poleala) si transportate la cealalta armatura a condensatorului. Existenta sectoarelor metalice pe disc, cat si miscarea discului, pieptinii ascutiti, si periile, fac imposibila intoarcerea sarcinilor inapoi si reechilibrarea dielectricului, ca urmare condensatorii se vor incarca electric.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Mar 29 Sept 2015, 10:38

Mesaj off topic, sters la cererea lui dan energy. ( eugen)
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil Mar 29 Sept 2015, 10:47

TRIBOLOGÍE s.f. Știința și tehnologia interacțiunii dintre două suprafețe în contact aflate în mișcare relativă; știința frecării. [Gen. -iei. / < engl. tribology, cf. gr. tribein – a freca, logos – știință].
Multe se fac prin frecare Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Mar 29 Sept 2015, 11:00

virgil a scris:preluarea electronilor de inalta energie dintr-un bazin de electroni care este dielectricul condensatorului
La nebunie mi-a placut disertatia ta.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil Mar 29 Sept 2015, 14:11

Pacalici a scris:
virgil a scris:preluarea electronilor de inalta energie dintr-un bazin de electroni care este dielectricul condensatorului
La nebunie mi-a placut disertatia ta.
Paul Baumann - Testatika generator  10o4px2

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Lun 05 Oct 2015, 16:10

Draga Pacalici , te rog nu posta in acest topic cu lucruri care n-au legatura cu ce am postat eu ...eu unul nu-ti permit , ,iar ironiile tale nu folosesc la nimic ...te rog dute pe un topic al tau si posteaza tot ce-ti dicteaza caracterul .Sper ca ai inteles .
Rog insistent si respectos pe cine modereaza forumul , sa stearga acumulatorii proteici ai lui Pacalici .
Multumesc .

dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Mar 06 Oct 2015, 00:10

Ca vrei tu sau nu , dragule, informatiile nu se cenzureaza.Ele sunt bun al tuturor:

PowerPedia Testatika a scris:Update, September 2012: I called the Methernitha commune about coming for a visit, and learned that 1) the inventor passed away a couple of years ago, 2) no one at the commune is continuing with the technology, 3) they don't know who has knowledge about how the system works. They didn't seem interested in propagating it in any way. -- Sterling D. Allan

The Testatika is an electromagnetic/electrostatic generator based on the 1989 Pidgeon electrostatic machine which includes an inductance circuit, a capacitance circuit, and a thermionic rectification valve. Allegedly a free energy machine that harnesses energy from the aether, the Testatika resembles in some respects a Wimshurst machine. It was built by German engineer, Paul Suisse Baumann, and promoted by a Swiss religious community, the Methernithans. Baumann has claimed that the concepts for the machines came to him via visitors from outer space while he was in a Swiss jail during the 1970's on child abuse charges related to a religious cult that he had founded. The Testatika is also known as the Swiss M-L converter or Thesta-Distatica.

Paul Baumann - Testatika generator  Testatika-Line

http://peswiki.com/index.php/PowerPedia:Testatika

P.S.
.te rog dute pe un topic al tau si posteaza tot ce-ti dicteaza caracterul
Caracterul imi dicteaza sa atac pseudostiinta si excrocii care profita de pe urma credulilor. Ca uni moderatori incurajeaza pseudostiinta prin actiunile lor, asta nu poate decat sa le demonstre exceptionalul caracter de care dau dovada. Sper ca si tu ai inteles.

P.P.S. Si apropos de superba masina in discutie,
Dan Energy a scris:te rog dute...
corect romaneste se scrie: " te rog du-te...", asta daca vrei sa trimiti pe cineva in mod gramatical la plimbare.

In rest sa auzim numai de bine.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Mar 06 Oct 2015, 00:28

Mai multe informatii despre aceasta masina " misterioasa" pot fi gasite aici in limba romana pentru cei care nu cunosc nici o limba straina:

http://enciclopedia-misterelor-lumii.wikidot.com/convertorul-de-energie-libera-testatika

Tare as vrea sa vad facturile de electricitate ale baietilor astora.

După cum i-a precizat Paul Baumann unei persoane apropiate, pentru a înţelege modul de funcţionare a maşinii, trebuie înţeles experimentul următor: montajul este constituit din două plăci metalice, una din aluminiu şi alta din cupru, separate de un material izolator necunoscut (posibil hârtie sau plastic); acesta mai include un magnet în formă de potcoavă, pe care este realizată o înfăşurare realizată din sârmă de cupru, ce are capetele lipite. Paul Baumann a plasat acest condensator realizat din metale diferite între polii magnetului în formă de potcoavă, după care a conectat cele două plăci ale capacitorului la un voltmetru, iar aparatul de măsură a indicat iniţial o tensiune de câteva sute de volţi, după care valoarea a scăzut…
Shocked

Datorită faptului că nu se cunoaşte tipul izolatorului folosit în construcţia condensatorului, experimentele efectuate de alţi cercetători într-o manieră similară nu au avut aceleaşi rezultate. După cum se ştie, dacă se încălzeşte plexiglasul până ce devine moale şi lipicios şi se aplică o tensiune înaltă pe două plăci metalice, care se lipesc de o parte şi de alta a masei de plastic, după ce plexiglasul se răceşte, plăcile rămân încărcate permanent cu sarcină electrostatică. Un fenomen similar se întâlneşte şi în cazul microfoanelor electrostatice ale casetofoanelor. Referitor la celelalte părţi componente ale maşinii se poate preciza că plăcile metalice, care colectează electricitatea statică fără a atinge discurile, sunt realizate din aluminiu perforat şi cupru, izolate cu plexiglas.
Shocked

Daca e secret, e secret...
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 06 Oct 2015, 08:27

Ori dispozitivul este super revolutionar ori jurnalistul un mare mincinos. 3Kw putere debitata raportat la dimensiunea masinii este imensa dupa parerea mea. Merita studiat fenomenul , macar pentru aflarea adevarului.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil Mar 06 Oct 2015, 10:52

Tare as vrea sa vad facturile de electricitate ale baietilor astora.
Exact, asta ar fi singura dovada de nevinovatie. Eu cred ca ei se straduiesc si incearca sa afle ceva, dar nu cred ca au reusit ceia ce afirma. Povestea cu electronii luati din aer, in care aerul se raceste, este o gogorita, sau o credinta de a lor. Este clar ca diferenta de potential se realizeaza intre placile condensatorului, deci electronii sunt preluati de la dielectric pe o placa si obligati sa se duca pe cealalta fata a dielectricului prin cealalta placa. Chestia cu magnetii pe care au o infasurare in scurt, este o alta gogorita, care nu face nimic, sunt doar de decor. Energia promisa, poate veni de la un magnetron care este ascuns, si captata de aceasta masinarie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de dan energy Mier 21 Oct 2015, 11:18

...din completarile/observatiile voastre ,foarte bune !! observ ca avem a face cu un condensator urias ,plat ! dar spre deosebire de cele statice ,acesta este mobil ! - se invirteste !....deci un condensator mobil care colecteaza sarcini electrice din mediu extern dar si produce sarcini prin incalzirea efectului de magnetron - dielectricul (aer si plastic sau plexiglas,teflon ,etc...) este incalzit ,cum ?- trebuie gasit .Deci ar putea functiona si ca o placa termoelectrica ! Un mecanism ,ar putea fi mult mai bun ca randament ,daca este complex ,compus din mai multe sisteme . In cazul de fata Testatika aduna sarcini electrice din aer - deci eolian prin invirtirea discurilor de aluminiu si cupru , apoi sarcini termoelectrice ,prin incalzirea si racirea  materialului dielectric ,si probabil radiant sau magnetic ,cu ajutorul magnetilor . Este de apreciat la acest generator faptul ca viteza discurilor ,deci si frecarea este potrivita evitind astfel uzarea componentelor in miscare .Generatoarele statice produc putina energie , iar cele extrem de dinamice rotativ, necesita intretinere .Eu cred ca orice adevar poate fi descoperit si pus in practica ,daca avem identificate toate componentele si gasim ce face fiecare in parte .
 
...despre facturi la energie electrica  - cine a citit despre Searls ...se spune despre acest om ca nu a platit multa vreme facturi la stat !...generatorul sau este functional si chiar a construit dupa principiul functionarii lui , un disc sburator . Cine vrea sa verifice ,poate incerca un magnet mai mare de difuzor ,in jurul caruia sa puna 12 bile cilindrice de metal ,iar in imediata lor apropiere sa induca un mic curent continuu ...si va vedea ca functioneaza . Generatorul Searls ar fi mult mai simplu de reprodus ,si cred si mai putin complicat ...problema ramine procurarea materialelor .

https://www.google.ro/search?q=searls&espv=2&biw=1434&bih=747&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI6eTd5Y3TyAIVxlsUCh3zbgQ7#tbm=isch&q=efectul+searls

dan energy

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 7
Puncte : 9908
Data de inscriere : 06/09/2015
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil Joi 22 Oct 2015, 18:37

principiul de functionare al generatoarelor electrostatice este acelasi; se preia electronii de pe o fata a dielectricului si se predau electronii pe cealalta fata. Armaturile metalice servesc drept conductori. cel mai simplu de inteles este generatorul Van de Graaff; in acest caz dielectricul este aerul.
http://cf.ydcdn.net/1.0.1.42/images/main/Van%20de%20Graaff%20generator.jpg


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 23 Oct 2015, 10:24, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 22 Oct 2015, 20:10

Chiar crezi ca se intelege ce spui ?
In primul rand electronii nu trec prin fetzele dielectricului, (pe una depui si  pe cealalta culegi ?). Unde vezi dielectric aer, cand de fapt e ditamai banda in miscare, cateodata si de 10 m ? Exact unde depui, trebuie sa si culegi, ca este izolatoare banda de cauciuc.
Armaturile metalice bineinteles ca sunt conductori, nimeni nu mai neaga, nici macar oficialii. Si in plus, armatura conductoare sferica de sus serveste ulterior drept condensator de inalta tensiune.  Deci este propriu-zis doar o singura armatura, nu doua.
Jos se baga electroni de joasa tensiune, 5-10  kV, se depun-se fixeaza pe banda, (nu conteaza cum ii facem, chiar si cu o pisica), sunt transportati contra campului electric in interiorul sferei, unde sunt colectati si dusi in metalul sferei. Apoi pe sfera capata o mare tensiune si stiu ei cum sa se stocheze si repartizeze.  Ii vom regasi doar pe exteriorul sferei (singura armatura).  Dar daca conectam si interiorul (nu numai exteriorul) printrun fir f. bine izolat legat la pamant, atunci se descarca sfera.
Cine sta in interiorul sferei nu simte nimic, nici un camp, este in siguranta.  Dar daca sta in apropierea exteriorului, va fi traznit.
Se pot face si tandem, o sfera se incarca cu +10 MeV, cealalta la destula distanta cu opusul -10 MeV.. Intre ele se poate produce un fulger declansat de 20 MeV.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 22 Oct 2015, 21:46

Cred ca s-a inteles smecheria.  Putem incarca progresiv sfera la o inalta tensiune cu electroni slabi de joasa tensiune doar prin interior. Altfel din exterior ne-ar trebui obligatoriu  electroni cu o tensiune f.mare, ceva mai mare decat tensiunea sferei.
Tensiunile maxime pe sfera au ajuns chiar si la 10 MV si se pot folosi pt incarcare chiar si multi electroni de 1 V, depusi pe acea banda miscata mecanic.
Ramane o problema, cum se incarca sfera pozitiv, ca stim ca nu exista astfel de electroni, nu avem in realitate pozitroni, (fizic vorbind).
Acum cred ca stiti ce este electronul, care este relativist.  Daca tot nu stiti, treceti la meditatii individuale.
P.S. Liniile electrice foarte speciale sunt incarcate cu maxim 1 MV cc sau 750 KV ca.. Practic nu se poate cu mai mult.
Transportul electricitatii se poate face si cu caldarea, orice metal este o capacitate, cu atat mai mare cu cat tensiunea e mai mare. O incarcam electric si o descarcam la destinatie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Vin 23 Oct 2015, 05:43

gafiteanu a scris:Putem incarca progresiv sfera la o inalta tensiune cu electroni slabi de joasa tensiune doar prin interior.
Tipic romaneste, adica pe sestache...
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 23 Oct 2015, 07:10

Generatorul Van der Graaff este echivalentul unui transformator ridicator de tensiune continua, un convertor, ce utilizeaza pt. asta energia mecanica. Pus sa se descarce in atmosfera, o poate incarca si polariza, iar sarcinile ajung la 100 km, unde sunt centurile cu electricitate negativa Van Allen, unde scrie:"Pe aici nu se trece"..
Si nu e tipic romanesc, deoarece nu a fost inventat si folosit niciodata de romani. Ci de un graf sau grof sau prof.
Tesla a facut un ridicator de tensiune alternativa, vestitul transformator Tesla, ce nu polarizeaza atmosfera, doar o incarca echilibrat energetic cu ambele polaritati..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Pacalici Vin 23 Oct 2015, 08:20

gafiteanu a scris:Si nu e tipic romanesc, deoarece nu a fost inventat si folosit niciodata de romani.
ba e asa cum ziceam eu mai devreme, nu conteaza cine l-a inventat, conteaza cum intra electronii si aia intra pe din dos ca romanii....asa cum ai si explicat mai devreme.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil Vin 23 Oct 2015, 10:46

Gafinteanu inca nu a inteles esentialul. Am mai aratat odata expeienta cu butelia de Leyda care s-a facut la ciclul elementar. Este vorba de un vas din sticla, cu o armatura metalica exterioara si una interioara. Se incarca acest condensator cu curent de la o masina Wimshurst sau Van der Graaff, dupa care se scot armaturile cu grija sa nu se atinga intre ele, apoi cand sunt scoase complet din vasul de sticla, se ating intre ele si nu se intampla nimic, deci armaturile nu stocheaza electronii care sa se descarce. Apoi se pun din nou armaturile pe rand in vasul de sticla, si se scurtcircuiteaza armaturile, avand ca efect o puternica descarcare electrica. Concluzia pentru Gafinteanu, electronii se aflau stocati pe o fata a dielectricului care era sticla, si erau in deficit pe cealalta fata. Numai dielectricul face posibila aceasta "deformare" electrostatica, adica migrarea electronilor prin intermediul armaturilor, de pe o fata pe alta. Numai armaturile singure nu fac nimic, deoarece metalul fiind bun conducator de electricitate nu primeste nici un electron in plus daca nu are posibilitatea sa emita un alt electron, astfel ca in zona de conductie sa fie mereu un echilibru perfect.
Si inca ceva, electronii nu intra musai prin interiorul sferei, dar asa este o constructie fireasca deoarece acesta este drumul cel mai scurt de la pieptenele care capteaza electronii de pe banda la sfera care este armatura condensatorului. Cealalta armatura este bila de mai jos care formeaza eclatorul.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 23 Oct 2015, 12:41

virgil a scris:Gafinteanu inca nu a inteles esentialul. . . . .

Eu nici cat el! Daca faci in suprafata metalica a unei sfere goale, un orificiu, mic
si izolat, poti cu un conductor subtire, ce trece prin orificiu, sa o supraincarci cu
electroni prin interior?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Paul Baumann - Testatika generator  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Paul Baumann - Testatika generator  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Paul Baumann - Testatika generator  Empty Re: Paul Baumann - Testatika generator

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum