Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Scrierea dacilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Daci nemuritori
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi (11780)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
eugen (3757)
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Pacalici
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Razvan
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
meteor
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
eugen
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Bordan
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Razvan
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
eugen
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 
Bordan
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 16 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 16 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce fel de popor suntem

+23
Scriabin
omuldinluna
Pacalici
v0id
curiosul
virgil_48
Traian Ioan
negativ
gafiteanu
Dacu
mm
Bordan
WoodyCAD
AMOT
TOMA
meteor
nic
Razvan
Abel Cavaşi
eugen
sadang
CAdi
virgil
27 participanți

Pagina 16 din 34 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 25 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Mai 2011, 09:32

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Nu este nici o problema ca suntem un popor format dupa razboaiele daco-romane, cu multiple influiente exterioare, si ca acum numaram 2000 de ani. Si americanii sunt un popor nou in curs de formare, si iata ca au ajuns cel mai puternic stat. Popoarele sunt intr-o continua evolutie, si se influienteaza reciproc, cu atat mai mult cu cat schimburile economice si sistemul informational este mai evoluat. La ce serveste conservarea excesiva a trecutului, ia priviti catre talibani, sau catre tigani, care tin cu dintii de obiceiurile lor. Sunt o rusine a lumii civilizate. Trecutul unui popor, traditiile, trebuiesc pastrate in amintire, prin muzee, istorie, lucrari artistice, poezie, proza, dar toate acestea nu trebuie sa incorseteze evolutia spre civilizatie. Nu uitati ca romanii au fost unul din cele mai importante popoare civilizatoare din lume, si nu avem de ce sa ne rusinam cu trecutul nostru. Avem mult mai multe motive sa ne rusinam de prezent.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 07 Mai 2011, 10:17, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


negativ nu apreciază acest mesaj

Sus In jos


Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de v0id Joi 13 Mar 2014, 11:17

Nu e asa deloc. Dezastrul in care inca ne aflam la aproape un sfert de veac de la revolutie se datoreaza in principal poporului care a votat cum a votat de fiecare data. Cu toate astea, odata cu intrarea in NATO si Comunitatea Europeana, Romania a facut niste progrese. Fondurile europene sunt la dispozitia noastra. Banii sunt suficienti ca sa fie puse pe picioare infrastructura, educatia, sanatatea si celelalte sectoare ale societatii. Din pacate, cei care ne conduc prin votul exprimat in mod democratic de cetateni sunt incapabili sa aiba o viziune coerenta si sa formuleze un plan de dezvoltare pe termen lung. Ei nu se pricep decat la furat, si din fonduri europene e mai greu de furat ca din buzunarul celui care te-a validat.

Daca poporul o sa fie mai atent de acum incolo pe cine pune stampila in cabina, sau daca mai bine nu o mai pune deloc, o sa vezi ca si lucrurile se vor indrepta.

v0id
Banat pe termen nedefinit

Numarul mesajelor : 424
Data de inscriere : 01/02/2014

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Joi 13 Mar 2014, 11:56

Ei nu se pricep decat la furat, si din fonduri europene e mai greu de furat ca din buzunarul celui care te-a validat.
Vai, cum poti sa spui asa ceva, mai draga? Very Happy 

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12129
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Joi 13 Mar 2014, 12:00

Şi nu te încrede prea tare nici în europeni. Ăştia ne-au adus economia la sapă de lemn. Mai nou ţările nu sunt cucerite cu arme, ci cu asemenea subterfugii economice.
Ce europenii ne-au taiat padurile, ne-au distrus irigatiile, ne-au desfiintat CAP, si ne-au daramat industria? De ce in Polonia nu este asa? dar in Cehia? dar in tarile Baltice? Distrugatorii sunt la noi, si au fost scoliti la Moscova, mai draga.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Mar 2014, 12:06

Subiectul este mult prea delicat. Dacă era aşa, Europa nu ar fi închis ochii la asemenea hoţii. Orice ar fi ales poporul, ameninţările ulterioare de la telefoanele roşii au dus România pe făgaşul dorit de şmecheri.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de v0id Joi 13 Mar 2014, 12:15

Romania este stat suveran si independent. Comunitatea Europeana nu are voie sa se amestece in treburile noastre interne, dar poate trage semnale de alarma, cum de altfel au si tras cand s-a incercat o lovitura de stat in 2012, sau recent cand parlamentul dominat de pdsr a incercat sa treaca pe sestache legi care vizau salvarea a diversi oameni politici de la dosare penale.

Si despre disparitia padurilor se trag semnale de Europa, dar n-au voie sa vina ei sa-i vare pe hoti la zdup si sa faca treaba in locul nostru. Eu cred ca cel mai important element ramane acesta: intelegerea consecintelor pe care le are acordarea unui vot. Justitia a inceput sa se miste si la noi, desi au tot incercat sa o ingroape. Banditii au inceput sa ajunga unde le locul, anume la racoare, nu mai lipseste decat ca poporul sa nu le mai permita sa ajunga la putere. Adica sa nu ii mai voteze.

v0id
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 424
Puncte : 12294
Data de inscriere : 01/02/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Mar 2014, 12:16

Toti aVeti dreptate in felul vostru .
Problema este ca se vrea autonomie (oare de ce ?)
si se taie in continuare padurile fara ca cineva
sa miste un deget .
Void are dreptate intr-un singur sens :cu stampila.
Dar pe cine sa pui stampila cand intelectualii adevarati si cinstiti stau la cutie ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de v0id Joi 13 Mar 2014, 12:19

Am dreptate in toate sensurile. Daca nu faceam parte din structuri precum Comunitatea Europeana, inca era Vestul Salbatic aici. Iti place cum e in Republica Moldova? Inca eram acolo fara orientarea pro europeana.

In ceea ce priveste votul, ti-am dat solutia. Nu mai pui stampila pe nimeni. Refuzi sa mai legitimezi hoti si incompetenti.

v0id
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 424
Puncte : 12294
Data de inscriere : 01/02/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 13 Mar 2014, 12:22

Nu este o solutie .
Daca nu pui stampila, tara asta va fi condusa in continuare de hoti si de incompetenti.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de v0id Joi 13 Mar 2014, 12:25

Nu si daca nu mai pune nimeni stampila pe ei. Altfel, daca in locul unor hoti si incompetenti vin alti hoti si incompetenti, cu 80% din suportul poporului in spate, se cheama ca au toata legitimitatea sa fure si sa distruga in continuare.

Intr-o buna zi ai sa intelegi. Altfel, continua sa schimbi hotii intre ei, dupa care sa te dai cu fundul de pamant pe Internet, intrebandu-te de ce e tara facuta praf.

v0id
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 424
Puncte : 12294
Data de inscriere : 01/02/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Mar 2014, 15:51

Ce ar fi dacă ar fi aşa cum zic eu şi cum încerc eu, fără să dau sfaturi la nimeni.

Dacă nu votez deloc sau dacă votez anulez votul, fiindcă dpmdv oricine vine la conducere nu mai conduce el şi tot dpmdv pe mine personal nu mă ajută cu nimic.

Nu am nevoie de biserică, fiindcă am biserica mea şi eu sunt popa la mine, iar dacă mor pe foc cu mine şi cenuşa la stele.

Nu am nevoie de spital şi de medicamente, dacă nu sunt în stare să mă îngrijesc să nu mă îmbolnăvesc şi dacă nu sunt în stare să mă vindec singur, la revedere ...

Nu am nevoie de bani împrumut, deci nu am nevoie de bănci, cât câştig atât mă înting.

Nu am nevoie să-mi dea nimeni nimic de pomană şi nu cer nimănui nimic.

Deci cu alte cuvinte am partidul meu, biserica mea, şcoala mea, spitalul meu, banca mea ... şi haremul meu ... Smile)

Ce ar fi dacă ar fi aşa? Să se descurce fiecare atât cât îl duce capul, dacă nu se descurcă treaba lui ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Mar 2014, 15:54

Bordane, societatea este societate, nu pădure. Vrem să trăim în societate şi să beneficiem din plin de ea. Nu înseamnă că dacă ne-au dezamăgit hoţii să paralizăm în faţa nedreptăţii şi să pierdem din vedere rolul suprem al societăţii.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de v0id Joi 13 Mar 2014, 15:57

Abel a zis foarte bine ce a zis, dar pun si eu problema in alta lumina. Ce faci daca in viziunea asta de "fiecare pentru el", niste baieti fortosi bat palma si-i iau sub jug pe cei mai prapaditi, printre care te poti afla si tu? Zici ca n-ai cunoaste cum s-a desfasurat o buna parte din istoria omenirii.  Smile


Ultima editare efectuata de catre v0id in Joi 13 Mar 2014, 16:04, editata de 1 ori

v0id
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 424
Puncte : 12294
Data de inscriere : 01/02/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Mar 2014, 15:59

Şi societatea nu începe de la om? Eu ştiu OAMENI şi oameni ... alţii la peste 80 de ani lucrează singuri 10 ha de pământ iar alţii la 40 stau în crâşmă cu mâna întinsă ... şi societatea îi ajută pe ăia bineînţeles ... eu am zis cum vreau să fiu eu ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Mar 2014, 16:05

v0id a scris: Ce faci daca in viziunea asta de "fiecare pentru el", niste baieti fortosi bat palma si-i iau sub jug pe cei mai prapaditi, printre care te poti afla si tu?

Dacă mă pot înjuga n-au decât. Smile)

Dar îţi dau un exemplu: la mine în sat au stăpânit ungurii mai bine de 1000 de ani, acum nu e nici unul, şi au rămas tot cei care au fost. Acum le e frică mai tare de unguri la olteni şi moldoveni decât la ardeleni. Sau alţii în vremea colectivizării au stat tot necolectivizaţi deşi le-au luat tot ... şi au murit demni la adânci bătrâneţe.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Mar 2014, 16:30

Am vrut să editez mesajul anterior dar n-am mai putut ...

Cum credeţi că s-ar ierarhiza poziţia socială dacă ar naufragia pe o insulă pustie 100 de oameni, să zicem, de toate naţiile şi toate categoriile socio-profesionale, fără să se poată înţelege unul cu altul?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de miţa biciclista Joi 13 Mar 2014, 17:01

Cei mai adaptabili ar deveni repede lideri de opinie iar ceilalţi i-ar urma ca boii.

miţa biciclista
Vizitator


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Mar 2014, 00:12



MIORITA

Balada Miorita ne arata printre altele ca un pastor intelept isi face 2 planuri:
Unul pentru oi si unul pentru dusmani.
Este ciobanul mioritic prototipul romanului care se resemneaza cu soarta?
Daca ciobanul mioritic ar fi Presedinte, ce-ar ajunge Romania daca un Presedinte moale s-ar resemna cu sfasierea tarii intre doi talhari...vecini? ( de la Est, de la Vest...suntem patiti !)
Ar abandona Presedintele, turma ?
Sau ar lupta din rasputeri sa salveze viata Neamului Sau? 
Cum e mai bine sa fie viitorul Presedinte: Un Fat Frumos care nu negociaza cu balaurul , ci il decapiteaza scurt, sau un cioban mioritic tolerant cu potentialii asasini ?

Balada nu ne spune daca ciobanul si -a asumat lupta propriu- zisa cu ciomege, insotit de caini si ajutoarele sale impotriva banditilor. Din text reiese ca el era preocupat mai mult de o moarte frumoasa decat de o lupta crancena, cu miza pe termen lung.

Azi cautam salvatori ai Neamului. Cine isi asuma lupta?
Va sti viitorul Pastor al Neamului Romanesc calea la pasuni verzi si ape limpezi pentru turma sa ? 
Sau o va duce in gura lupilor care au inceput sa urle in stepele din est si din vest...
Este actuala Balada Miorita? Este poporul o turma de oi inca mute, bune de taiat, sau din cele ce pot comunica omeneste, realist , ca Miorita ?

Soarta ciobanului moldovean seamana cu o jertfa , cu un sacrificiu in pregatire, gen Cain si Abel, sau Caiafa plus Pilat impotriva lui Mesia.
Are sens jertfirea ? Are sens jertfirea Romaniei pentru mantuirea criminalilor ? A criminalilor politici, financiari, si de care or mai fi , adunati in haite ! Si deghizati in binefacatori !

Ne putem elibera de sub blestemul de a fi jertfe perpetue pe altare straine?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 14 Mar 2014, 05:13

eugen a scris:Ne putem elibera de sub blestemul de a fi jertfe perpetue pe altare straine?
Da, ne putem elibera; învăţând să cerem puţin şi organizat, nu mult şi haotic. Să cerem un singur lucru important, cu toţii, la unison, să cerem un lucru care are consecinţe profunde asupra sorţii noastre. Ştiţi voi care lucru trebuie cerut...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Mar 2014, 08:26

Abel Cavaşi a scris:
eugen a scris:Ne putem elibera de sub blestemul de a fi jertfe perpetue pe altare straine?
Da, ne putem elibera; învăţând să cerem puţin şi organizat, nu mult şi haotic. Să cerem un singur lucru important, cu toţii, la unison, să cerem un lucru care are consecinţe profunde asupra sorţii noastre. Ştiţi voi care lucru trebuie cerut...

Si care ar fi lucrul acela ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 14 Mar 2014, 08:54


Sa cerem, sa cerem, sa cerem...Mereu sa cerem. Sa nu ne facem singuri ce avem nevoie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de constipationistul Vin 14 Mar 2014, 09:58

Cum care ar fi lucrul acela?

E vorba de predarea in scoli si biserici a Noii Fizici, elicoidale, revelata de Abel Cavasi! (Glumesc!)

E vorba de abolirea fortata si contrara drepturilor omului a averilor materiale! (Glumesc din nou!)

E vorba de lucrul acela recuperat de daci de la extraterestrii, tinut secret de guvernul Noii Ordini Mondiale.  affraid 

constipationistul
Vizitator


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Mar 2014, 10:30

O prostie si asta cu drepturile omului. In primul rand ca omul nu este definit nicaieri. Ce este omul? Orice maimuta care umbla in doua picioare cu cravata la gat e om?

Cred ca trebuie sa incepem prin a defini mai intai "omul", si apoi sa vedem ce drepturi si obligatii are.

CAdi
Vizitator


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 14 Mar 2014, 10:33

CAdi a scris:O prostie si asta cu drepturile omului. In primul rand ca omul nu este definit nicaieri. Ce este omul? Orice maimuta care umbla in doua picioare cu cravata la gat e om?

Cred ca trebuie sa incepem prin a defini mai intai "omul", si apoi sa vedem ce drepturi si obligatii are.
Asa greu diferentiezi omul de maimuta? sau cumva vrei sa imparti specia in oameni si oameni alesi, sau oameni si germani sau oameni si omul sovietic.? Very Happy 

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Mar 2014, 11:15

Virgil nu este mesajul meu !
E un taica nimeni care se foloseste de apelativul
meu de pe forum si vrea sa ma discrediteze poate ...Altfel nu imi explic gestul !
Sau poate vrea sa faca o farsa    Very Happy 
Un comediant fara simturi ...  
Eu nu postez la vizitatori .

Te rog sa nu-i mai dai drepturi sa posteze acestui ,,vizitator'' cu  apelatiul meu !
Rog de asemenea administratorul sa ia masuri .... 

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Mar 2014, 19:37

PRINCIPIUL ZERO: REALITATEA

Statul teroristo-mafiot roman, la Pungesti, noaptea, 2 Decembrie 2013

De la astfel de evenimente trebuie plecat, de la PRINCIPIUL ZERO: REALITATEA.
Statul roman a deschis in 2 Decembrie 2013, razboiul fatis impotriva cetatenilor. Ce exemplu mai bun sa avem ca Romania este sub guvernare de ocupatie? 
Ascultati vacarmul oamenilor disperati de la Pungesti, atacati de sute de jandarmi pe pamanturile lor stramosesti.
Stefane Maria Ta, Nu-i ierta!
Sa nu uitam astfel de evenimente.

Invazia jandarmilor:

https://youtu.be/uGMViqtpKEc

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Mar 2014, 21:25

eugen a scris:PRINCIPIUL ZERO: REALITATEA

Statul teroristo-mafiot roman, la Pungesti, noaptea, 2 Decembrie 2013

De la astfel de evenimente trebuie plecat, de la PRINCIPIUL ZERO: REALITATEA.
Statul roman a deschis in 2 Decembrie 2013, razboiul fatis impotriva cetatenilor. Ce exemplu mai bun sa avem ca Romania este sub guvernare de ocupatie? 
Ascultati vacarmul oamenilor disperati de la Pungesti, atacati de sute de jandarmi pe pamanturile lor stramosesti.
Stefane Maria Ta, Nu-i ierta!
Sa nu uitam astfel de evenimente.

Invazia jandarmilor:

https://youtu.be/uGMViqtpKEc

De ce pui semnul egal intre statul Roman si cei de la putere azi ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Mar 2014, 21:53

Statul impotriva cetateanului


( Formularea apartine autorului Spencer, care are o carte exact cu acelasi nume)
Cei de la Putere, de azi, au transformat Statul, dupa principiul Machiavelic: Statul sunt eu!
De fapt azi nu avem Stat, avem Dictatura.
Revin la obsedantul Pungesti, cu o postare pe care am facut-o pe un alt forum, pe care se dezbate posibila candidatura la Presedintie  a generalului in rezerva Chelaru:

Intrebari pentru Dn General Chelaru:

Care credeti ca trebuie sa fie pozitia Armatei Romane, in evenimente gen Pungesti, cand o entitate de Stat: Jandarmeria , ataca dur oameni pasnici, fara aparare, pe pamanturile lor? 
Daca in timp de pace astfel de cetateni nu pot fi aparati, cine garanteaza apararea lor in caz de razboi?
Ce entitate din Stat ii va apara pe civili , cand Statul insusi lupta impotriva cetateanului?
Precedent: revolta din Decembrie 89'!

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Mar 2014, 21:57

VENELE TAIATE ALE ROMANIEI. 

INCREDIBIL Traian Băsescu ia apărarea americanilor de la Chevron si le cere să fie “prietenosi” în comunitătile în care au afaceri de explorare si exploatare. “Le-am cerut să-si exercite drepturile într-un mediu prietenos cu autoritătile locale si oamenii din zonele în care au activităti de exploatare”, a spus presedintele României. Activitătile “prietenoase” ale celor de la Chevron s-au văzut cel mai bine în zona Pungesti, acolo unde sute de jandarmi stau si păzesc cu bastoanele în mâini gardurile de protectie ale companiei americane, în timp ce localnicii sunt hăituiti de către politisti si jandarmi. Băsescu a discutat, ieri, la Cotroceni, cu directorul general al Chevron Europe, despre importanta transferului de experientă, ca o contributie la securitatea energetică a României, si despre posibilitatea angajării de tineri specialisti, în special de la Universitatea de la Iasi.
http://www.vrn.ro/manipulare-basista...ie-prietenoasa

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Patrihoţul Vin 14 Mar 2014, 22:29

Concret? Sunteţi un popor de mămăligi! Un popor care doar aşteaptă  să i se dea, care nu face nimic pentru a lua. Pe scara evoluţiei sunteţi doar o încercare nereuşită.

Patrihoţul
Vizitator


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Vin 14 Mar 2014, 22:53

Eugen, mai informeaza-te si din alte surse.

CAdi
Vizitator


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Mar 2014, 23:03

'
Pentru cei care batjocoresc poporul roman


România a câştigat locul I pe naţiuni la Olimpiada Internaţională de Matematică pentru Studenţi

Citeste mai mult: adev.ro/n27y4d

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Vin 14 Mar 2014, 23:14

Cand vreau sa ma informez mai precis, sun direct  la locul evenimentului.
Am sunat asa si la Mosna si la Vaslui, sa aflu direct de la oameni implicati in evenimente,asa ca n-am nevoie de sfaturile tale, vizitatorule cu nume false !
Mai bine iesi din anonimat, spune cine esti daca ai curaj si nu te ascunde dupa vorbe.
Sau esti un infiltrat pe acest forum?
Ti-ar trebui o lectie, oricine ai fi, s-o tii minte, sa nu te mai joci de-a cameleonul !

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 16 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 34 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 25 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum