Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:51

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi (11928)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48 (11204)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen (3786)
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Pacalici
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Razvan
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
meteor
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
gafiteanu
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
scanteitudorel
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Forever_Man
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Bordan
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Forever_Man
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_lcapViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Voting_barViitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 23 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

+4
Thomas2023
virgil
eugen
Abel Cavaşi
8 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Meteo Joi 17 Aug 2023, 11:54

Rezumarea primului mesaj :

Nu glumiti si luati in serios ce ce intimpla in lume cu inarmarile care se fac ascuns ( ele demult au fost, dar acum e mai strasnic)

Pentru pace trebuie sa se lupte. Sunt paraziti mizerabili care doresc aprinderea razboiului.

Un cetatean extraordinar G. Yavlinskii spune ca azi pacea nimeni nu o doreste sa fie nici Rusia, nici Ucraina nici SUA nici....

Nu trebuie sa ne jucam ca cantitatea de bombe nucleare totale de pe Terra, numai maimutele cit bombe nucleare au pot nimici Terra de vrea 20 ori, radiatie colosala pe mii de ani, doar unele specii de gindaci poate vor supravetui.

Viata si sanatatea au prioritate

Meteo
Vizitator


Sus In jos


Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Jhvv Mar 20 Feb 2024, 13:46

Maaaaai Cadi mai, ce îmi spui tu mie ?!

Știu eu asta brei. Eu nu spun pina la capăt ca să nu sa se realizeze breeei. De-aceea des las ...

Ce povestiți voi ?

Pot demonstra ca am scris eu primul cu vreo 10 ani în urma atunci nici GPT nici OpenAI nici ații nu existau brei.

Vorbeau tâmpenii una mai mare ca alta. Varianta de voi înțeleasă NU este Artificial Intelligence ci este Robot Intelligence.

Artificial Intelligence este cind.....

Ce tot stau eu aici sa demonstrez ce am găsit eu independent cindva.

Cu imagini din OpenAI lucrează DALLE apoi mai au alte produse, ce îmi povestiți voi mie.

Riscul de a trece din Robot Intelligence la Mașină cu Intelligence sau cu Conștiința este foarte ridicat.

Atunci tu nici nu vei sesiza acest fapt din cauza nivelului extrem de ridicat al inteligentei mașinii.

Off nu mai vorbesc cu voi niște lucruri primitive, eu alte realizări stau aici și vorbim despre ce a fost în trecut

Jhvv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Dacu Mar 20 Feb 2024, 14:41

Jhvv a scris:Maaaaai  Cadi mai, ce îmi spui tu mie ?!

Știu eu asta brei. Eu nu spun pina la capăt ca să nu sa se realizeze breeei.  De-aceea des las  ...

Ce povestiți voi ?

Pot demonstra ca am scris eu primul cu vreo 10 ani în urma atunci nici GPT nici OpenAI nici ații nu existau brei.

Vorbeau tâmpenii una mai mare ca alta. Varianta de voi înțeleasă NU este Artificial Intelligence  ci este Robot Intelligence.

Artificial Intelligence este cind.....

Ce tot stau eu aici sa demonstrez ce am găsit eu independent cindva.

Cu imagini din OpenAI lucrează DALLE apoi mai au alte produse, ce îmi povestiți voi mie.

Riscul de a trece din Robot Intelligence la Mașină cu Intelligence sau cu Conștiința este foarte ridicat.

Atunci tu nici nu vei sesiza acest fapt din cauza nivelului extrem de ridicat al inteligentei mașinii.

Off nu mai vorbesc cu voi niște lucruri primitive, eu alte realizări stau aici și vorbim despre ce a fost în trecut
Așa zisa Mașină Inteligentă nu va exista niciodată și nu va putea face nimic dacă nu va fi manipulată de omul programator care poate chiar să introducă în programul MI chiar și anul, luna, ziua și ora la care să se declanșeze un eveniment oarecare.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2591
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Uhgv Joi 22 Feb 2024, 20:42

Ce e cu mașinăria aaa baeti ?
Va închis ferestruica, de ce ?
- are limita la mesaje gratis gpt 4
- au setat nu demult sau demult a fost asa inginerii noi limite
- cuiva nu ii place publicarea dialogurilor in public cu gpt cum in cazul dat
- alta varianta

Mai @ Cadi ce e energia, d-apoi eu credeam ca tu glumești, doar am postat eu explicația zeci de ori. Primul am definit eu aceasta noțiune, mai exista ceva dar nu mai zic...

Este extrem de simpla dar corecta și FUNDAMEBNTALA.

ENERGIA = Diferența de mărime fizica dintre cel putin 2 sisteme inmultita cu cantitatea de substanță a acestor doua sisteme.

Nu ai înțeles nimic.
Mărimi fizice exemple în înțelesul meu : temperatura, forța, presiune, viteza, forța gravitaționala( și presiune și alte e una și aceeasi dar hai mai explicit ca să intelegi), ... ( fundamentale eu le consider: masa, spațiu, timp, temperatura, informație, energie,..

Exemple.
1.
Avem un vas cu apa la temperatura de 250 K , vasul are 3 tone apa. Alt vas cu apa de 70 tone are temperatura apei de 250 K.
DIN punct de vedere TERMINC între vasul 1 și vasul 2 NU EXISTA ENERGIE.

2. Avem aceleași vase cu aceeași cantitate de apa unul 3 tone altul are 7 tone de apa ca în exemplul 1, doar ca un vas are temperatura apei 250 K însă altul are temperatura de 200 K. Din punct de vedere termic între aceste doua vase exista energie. Aceasta energie termica va fi eliberata dintre cele doua vase ( si va trece probabil in alta stare) atunci cind va avea loc contactul acelor doua vase, fie apa se va uni fie ele alături vor sta pina temperatura apei se va egala la ambele la fel.

Dacă aceleași vase cu aceeași cantitate de apa dar cu temperaturi diferite, din punct de vedere termic- EXISTA energie

3. AVEM ACELEASI VASE cu apa, indiferent la ce temperatura sunt ele cu apele lor, DAR un vas știm ca se afla la 60 m deasupra suprafeței terestre, iar altul la suprafață de 30 m deasupra suprafeței terestre.
DIN PUNCT DE VEDERE POTENȚIAL, EXISTA ENERGIE între aceste doua vase

4. Avem unde acustice cu o anumita frecventa de la o sursa vin. Și Avem alte unde acustice de la alta sursa cu aceeași frecventa. Din punct de vedere Acustic între cele două unde NU EXISTA ENERGIE.
Dar facă Avem ca o alta sursa emide unde cu alta frecventa, atunci între cele două unde EXista energie din punct de vedere acustic.

Ce nu ii clar, TOATE tipurile de energii asa se definesc și apoi se poate calcula formule de calcul a energiilor lor.

5. La Formula lui Newton eu am desenat formula cu grafice ... ala ..... de Virgil_48 probabil din ciuda a șters și imaginea postata și mesajele cu explicatii. Asta ce fel de "om" sa fie eu nu stiu

6. Formula lui Einstein eu asa o explic iarăși cu Definiția mea .
Dacă 2 mase cu aceeași cantitate se deplasează cu viteza luminii una spre cealaltă direct , din punct de vedere a energiei cinetica sau inpuls cum se spune mai corect , atunci cind se vor ciocni cele doua mase se va elibera o energie = mc^2. Asta din formulele energiei impulsului sau cinetica cum ii spuneți verificați și vedeți ca asa e.

7. Toate restul asa se explica. Nu exista energie este un caz. Poate fi NU exista sens ceea ce e posibil la cei cu greșeli de logica.
Asa exemplu între un vas de 2 tone cu apa la 240 K și un vas de 5 tone apa aflat la 30 m deasupra Pământului NU PUTEM SPUNE NIMIC DACA EXISTA ENERGIE POTENTIALA INTRE CELE DOUA SAU ENERGIE TERMICA.
ESTE O ABSURDITATE în acest caz deoarece nu este definita valoarea mărimii care o poseda cealaltă vas.

8. Chat GPT iam pus Definiția, el fiind bine învățat, a spus ca e buna Definiția mea doar ca e în sens relativist și sa vezi mai ce lista cu contraargumente a postat el doar sa vezi nu poveștile voastre cu "Ana". Eu nu am dialogul și spun puțin ce țin minte. Pina la urma eu iam demonstrat si lam convins de corectitudinea si valabilitatea definitiei mele pe un larg imens domeniu, dar sa știți ca asa fizician genial ca GPT 3.5 nu e ușor sa ii găsești greșelile unde el o face.

El a spus ca pot fi cazuri ca exemplu radiații unde nu ar fi valabila Definiția mea. Eu am explicat cazul cu Energia acustica și iam zis ca fizica nu o știu dar și la radiații e similar, el a căzut deacord.

Apoi avea în lista un punct unde el asa cam zicea : Definiția ta nu poate explica in cazul energiilor nucleare.
Eu asa iam răspuns- în cazul proceselor de fusiune, fuziune,...nucleare se elimina simultan mai multe tipuri de energii și radiații de tot felul, și căldură, și lumina, și sunet, și... De-aceea ar fi non sens sa se analizeze în acele cazuri...

Am mai avut ceva de zis dar adorm, dacă nu uit o sa îți zic alt data


Uhgv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de CAdi Vin 23 Feb 2024, 15:38

Meteor mersi pentru explicatii, dar eu nu asta caut bre, cand ma refer la energie, astea le stiu de la scoala.
Eu caut esenta energiei bre meteoare , din ce este formata ?
Si lumina si caldura sunt energii. Din ce sunt formate ?
O sa-mi zici ca lumina este formata din fotoni, dar fotonii nu sunt decat cuante(bucati) de energie la randul lor.
Imi vei zice ca fotonii sunt radiatii electromagnetice , dar din ce sunt formate aceste radiatii electromagnetice ? Hai, poti sa-mi spui?
Caldura este tot o energie, o  radiatie calorica , din ce este alcatuita ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Uhgv Vin 23 Feb 2024, 19:26

Ia stai oleacă , ca vad ești pre iute la picior.

TU faci greșeli. Tu nu știi ce vrei sa afli. Nu te grăbi.

Întrebarea ta a fost - Ce este energia. Explicația și Definiția nu mai este în școală predata , da e extrem de simpla dar nimeni nu a spus-o pina eu nu o faceam. Asta una.

A doua sa nu uit , cind GPT mia scris lista faimoasa a lui cu contraargumente, unul mai era ca Definiția mea nu explica in cazul unui corp izolat în mișcare inerțial , el se mișcă dar totus poseda energie, ceva asa a scris.
Eu asa iam răspuns: sisteme absolut izolate se pare ca nu exista, dar dacă ar exista sens nu are sa le amintim în studiul dat.
După aceea GPT a căzut deacord și a spus ca eu corect spun

A treia cel mai important pentru întrebarea ta:
Tu încerci sa afli esență mărimilor fizice : radiația.
Radiația în sine și studiul ei din ce e compusa care mai departe din ce e compusa NU ESTE ENERGIA.
TIMPUL, SPATIUL, TEMPERATURA, INFORMATIA NU SUNT ENERGII CI MARIMI FIZICE.

Sens nu are compoziția lor cu definirea energiei.
Hai ca dacă tot teai îndrăgostit în radiații, fie mireasa sa îți fie TEMPERATURA. Nu se ocupa Definiția Energiei cu ce înseamnă TEMPERATURA, ... da cu toate sa sapam mai departe ajungem la nedefinita.

În un vas ( lume) te afli unde totul uniform o temperatura. Ba nici nu poți sa o determini dacă nu ai avut niciodată volume cu alte valori de temperatura.
Determinarea ce e TEMPERATURA in cazul tau e alt subiect.
Înțelegerea ca între 2 sisteme cu valoarea mărimilor fizice ( in acest caz TEMPERATURA) egale - nu exista energie. Asta e inexistenta energiei.

Cantitatea de energie termica între cele două sisteme cu temperaturi diferite ( va fi ( la general o formula de mine desenata) :
E= | M1-M2| × ( Qm1 +Qm2)

Modulul diferențelor valorilor de mărime e din cauza ca energia are o valoare pozitiva tot timpul, explozia sau implozia ca exemplu și una și alta sunt energii. Formula e doar imaginați-vă la gaz general.

Apoi se poate sa faci asa ca în o egalitate sa pui constantele universale, iarăși eu primul am dat calea cum sa faceți- lucru misterios, deoarece arata ca intradevar constantele fizice universale nu sunt universale.... Very Happy

Alta foarte important, vouă tare va place teoria paduchilor. Eu păduchi nu vad, la gradinita la toți au găsit păduchi și atunci ne curățat de păduchi, am văzut vreo câțiva, dar iam uitat deja arată-mi quantele de lumina, arată-mi pe masa un fotoni sa îl vad ce face, de ce el fuge,...
De ce Planck o zis ca energia e din cuante adică discontinua, de ce e din bucăți ?
Duce la ipoteze ca cam totul și timpul și spațiul asa e din bucăți?
Dar ce se afla în spațiul dintre bucăți?
Bătrânul GPT cinda va va da un răspuns o sa cadeți totii

Uhgv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Ugcv Vin 23 Feb 2024, 19:29

Mulți au explicat Formula lui Einstein ca fiind o radiație, DAR badea ce a văzut ? Smile
Formula lui Einstein simplu se înțelege este cind 2 corpuri cu aceeași masa se deplasează rectiliniu cu viteza luminii una spre alta ( vezi formula vitezei cinetice).
Ciocnirea lor da un impuls cu E= mc^2

Ugcv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de CAdi Vin 23 Feb 2024, 19:33

Temperatura, presiunea, volumul, entropia, entalpia, sunt marimi de stare meteor care caracterizeaza starea unui sistem termodinamic.
Nu bre, eu ma refer la compozitia luminii si a caldurii, care este alta mancare de peste.
Ia zi bre, din ce sunt alcatuiti fotonii si caldura ? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Jhvv Vin 23 Feb 2024, 20:31

Întrebarea ta nu face parte din cadrul studiului ce este energia, cum se calculează cantitatea de energie,...

Cu părere de rai, eu nu sunt mare pasionat a teorii paduchiurilor.

Cu părere de rău eu nu pot ca voi sa muncesc din zori pina seara cu teoria paduchiurilor, creând și elaborate teorii daca niciodată nu iam văzut, sa ii țin în mina,..

Paduchi da am văzut dar erau cu mult timp în urma.

Da păduchii stau la baza multor teorii și le fac mai precise sa se determine necunoscutele.

Păduchii is misterioși, este mult studiu și fenomene neobișnuite.

Șii ala Foton ? De ce el zboară asa de repede și nu sta locului ?
Cine în eliberează?

Eeei hai ca team încărcat pe aseară de tot cu întrebări.. Very Happy

Tu învață mai bine ce eu am descoperit nou si corect.

Constantele Universale se pot aduce în egalității deocheate puțin, dar aceste egalității vor arata ca ele se pot exprima prin altele.
Exemplu Constanța universala G în egalitate cu Constanța universala c. Asta înseamnă că una prin alta se poate exprima. Și e de mirare ce are spre exemplu viteza luminii cu Constanța gravitationala G, sau alte alte care vreți constante.

Și cine îmi zice cum sa le aducem în egalitate ???

Apoi eu se pare primul am constrâns și găsit ca informația materiei ( la nivel macro cu păduchii nu lucrez ca puțin de tot ii stiu) e o marim fizica la fel dependenta de timp, spațiu, energie, ....

Cine pune pe masa primul exemplu care demonstrează ca informația materiei e o mărime fizica dependenta de timp, spațiu,... ( da e simplu pentru început exemplul meu ) ?

Eu

Jhvv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Ugcv Vin 23 Feb 2024, 21:40

https://www.descopera.ro/dnews/20560995-chatgpt-s-a-defectat-si-a-inceput-sa-comunice-intr-o-limba-inventata

Ia cercetatsii ce spun ???

Asa fenomene și au am observat doar ca nu în legătură cu limba străină spusa ci niște răspunsuri cu sens profund și ascuns mie personal creind impresia ca intenționat create asas nu mecanic de masina fara constienta.
Asta doar ipotetic

Ugcv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Ugcv Sam 24 Feb 2024, 12:46

@ Cadi vezi și după moartea nevinovata a omului ia vezi Virgil_48 ce scrie și ce rău a găsit despre A. Navalinii

Doamne ferește chiar nu e om. Adică se dorește îndreptățirea...cei ce l-au ucis și invinovatirea lui A. Navalinii și desigur SUA.
Acestea chiar nu is oameni

Fuu mizerie fugăriții de aici ca eu nu pot sa stau la asa forum alături de ei

Ugcv
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Hfd Mar 27 Feb 2024, 22:26

@Cadi la subiectul https://www.descopera.ro/stiinta/20558938-un-univers-in-oglinda-deformat-ar-putea-fi-sursa-materiei-intunecate ce vorbești tu bre ????

Mai d-apoi eu am scris despre aceasta și drum am dat. Tu citești ce am scris ???? Cercetătorii cei sunt slabi, exista încă cel puțin 3 sau poate infinit universuri non materiale diferite între ele infinite cu antisimetriile lor și necomparabile.

Explicația 1
DACA teoria Big Bang este adevărată, atunci la momentul de fata unde a ajuns știința apar întrebări care demonstrează NU neadevăruri sau adevărul teoriei Big Bang, ci incompletudinea ei, ceva necomplet.
Incompletenta teoriei BB apare chiar cu instrumentele care chiar ea sa construit.
DACA exista limitele Plank, atunci având Universul actual și imaginar compresind totul înapoi cum a fost noi îndată ne iubim de limitele Plank.
Asta încă nimic.
Imaginam primele cele mai infime posibile segmente de timp indata după BB. INDATA apar limitele Plank deoarece Universul actual are materia distribuita diferit și nu la fel ba nici hipersfere concentrice - UNA
DOI - imposibilitatea compresarii informației ( diversitatea) materiei la asa dimensiuni ca apoi sa se dezvolte cel puțin pina la ziua de azi.

Apar rezultate după cercetări și analize, care nu le mai scriu ..ca nu trebuie...

Am mai multe lucruri noi.
Cine știe ceva ce e cu geometrice eliptice ?
Eu am găsit extrem de simplu cum se găsesc ele cum se pot vedea cu ochiul liber, cum fizici se pot elabora.
Azi STRASNIC știința actuala nu e capabila o geometrie noneuclidiana sa o arate la copii, dar e simplu ca pentru copii de cl a 9

Conjectura Goldbach ( sute de ani nerezolvata dar a trecut prin mâinile marilor titani ai matematicii) algoritm cum sa se rezolve si aproape drumul parcurs, sa am timp liber probabil o finisez eu is primul care a gasit algoritmul de rezolvare la fel conjectura nr gemene apoi se poate demonstrat similar cazul cind distanta între nr prime e 4, 6, 8,... , metoda de găsire a funcțiilor asimptotice mai precise pentru funcții puțin cunoscute ( ex Pi(x), Gamma funcția,...), conjectura Andrica, Firoozbakht,..., demonstratia interdependente mărimilor fizice fundamentale și constantelor fizice universale, informatica adevăratul studiu AI , studiu cu rezultate despre teoria informației, logica binara e greșit interpretata , la scara larga e incompleta pur și simplu nimeni pina la mine nu a adus argumente cu demonstratia incompletetei logicii binare ,...

Multe nu discut intentionat....

Nu e plăcut cind cineva peste ani publica lucrarea ta tu rămânând- nimeni, dar ce e de făcut

@ Cadi dacă vreun punct te intereseaza îți lămuresc doarca ca modu ista de comunicare e anevoios



Hfd
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Feb 2024, 12:32

E anevoios Hfd pentru ca nu vrei sa te inscrii cu drepturi depline pe forum

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Hfcx Mier 28 Feb 2024, 19:36

@Cadi, trăim pe planete diferite.

EXPLICA-MI te rog frumos ce îți dă ție ca stai pe forum ??????
Material te întreține, îți creste forumul familia, dacă te vei îmbolnăvi te va trata,.... ???

Copii cu ce ii întreții, familia ????

În tari civilizate da, Universitățile, statul pentru realizări și cercetări ajuta și în asa mod corect timp ai.

Cum se ridea Gafiteanu cind eu întrebam de ce asa nume are acest forum : cercetare.forumgratuit.ro , Gafiteanu asa rodea: Pai tu ce ai vrut sa cercetez gratis, eiii nu ca să cercetez trebuie sa dai bani Very Happy

Amu metodele mele și realizări multe is noi și corecte, gata punct dacă am zis atit nici un specialist nu ma mai găsește greșeli, cind zic nu știu atunci nu știu.

Conjecturi vechi chiar a lui romanului vostru Dorin Andrica conjectura și Smarandache se rezolva, și alte lucruri.

Ce folos domnule sa scriu aici ????

În reviste care is serioase sa publici ceva îți cer mii de dolari, îți imaginezi idioțenia din ziua de azi, timpul meu și resurse am pierdut ca să rezolv ceva bun si apoi eu sa ma mai cheltui ca sa public - si ce naiba o sa am din asta ????., ....eeeeii ce sa mai spunem despre cele 6 concepte noi de economisire a energiei, azi abia apar cazane cu doar un principiu de al meu prin Suedia cică

Asa ca si asa prea mult timp irosit în zadar

Hfcx
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de CAdi Joi 29 Feb 2024, 09:52

Hfcx a scris:@Cadi,  trăim pe planete diferite.

EXPLICA-MI te rog frumos ce îți dă ție ca stai pe forum ??????
Material te întreține, îți creste forumul familia, dacă te vei îmbolnăvi te va trata,.... ???

Copii cu ce ii întreții, familia ????

În tari civilizate da, Universitățile,  statul pentru realizări și cercetări ajuta și în asa mod corect timp ai.

Cum se ridea Gafiteanu cind eu întrebam de ce asa nume are acest forum : cercetare.forumgratuit.ro , Gafiteanu asa rodea: Pai tu ce ai vrut sa cercetez gratis, eiii nu ca să cercetez trebuie sa dai bani Very Happy

Amu metodele mele și realizări multe is noi și corecte, gata punct dacă am zis atit nici un specialist nu ma mai găsește greșeli, cind zic nu știu atunci nu știu.

Conjecturi vechi chiar a lui romanului vostru  Dorin Andrica conjectura și Smarandache se rezolva,  și alte lucruri.

Ce folos domnule sa scriu aici ????

În reviste care is serioase sa publici ceva îți cer mii de dolari, îți imaginezi idioțenia din ziua de azi, timpul meu și resurse am pierdut ca să rezolv ceva bun si apoi eu sa ma mai cheltui ca sa public - si ce naiba o sa am din asta ????., ....eeeeii ce sa mai spunem despre cele 6 concepte noi de economisire a energiei, azi abia apar cazane cu doar un principiu de al meu prin Suedia cică

Asa ca si asa prea mult timp irosit în zadar
Ai nevoie de mancare si haine ca sa traiesti si de hrana spirituala ca sa evoluezi (sa te inveselesti Very Happy ) Meteo...asta imi da forumul .
Daca te inscrii pe forum ai avantaje de redactare si de socializare.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Kjhgf Vin 15 Mar 2024, 21:55

@cadi, maxim pina la finele acestui an acel al treilea ( nu razboi mondial) din talmacirile mele v-a fi. Deja deschis o spun oficialii care vor organiza evenimentul, concret vreo 2 iam detectat 100 %, iar alți 2 din cealaltă tabara care demult au dorit sa fie au pus mina , el oricum apărea și se întâmplă, dar era o chestiune de timp.

Televizoarele și noutățile o sa zgudue mult și tare ceva timp, apoi al patrulea va veni , al cincilea v-a veni și tot asa.

Uimitor aaa dacă e adevărat și cum am prins firul rastalmacirii, asta nimic , dacă e adevărat ordinea și prezicerea din Apocalipsa e incredibil de adevărat, si cum e posibil ???


Kjhgf
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de CAdi Sam 16 Mar 2024, 09:10

Kjhgf a scris:@cadi, maxim pina la finele acestui an acel al treilea ( nu razboi mondial) din talmacirile mele v-a fi.
Deja deschis o spun oficialii care vor organiza evenimentul, concret vreo 2 iam detectat 100 %, iar alți 2 din cealaltă tabara care demult au dorit sa fie au pus mina ,
el oricum apărea și se întâmplă, dar era o chestiune de timp.
Ce sa facem Meteo, ,,Nepatrunse sunt caile Domnului" .
Parca-i vad pe Eugen si Virgil _48 la cantina Unitatii curatand cartofi si pe Curiosul calculand probabilitatea unui atac nocturn....

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Kgds Sam 16 Mar 2024, 22:16

Nu am înțeles nimic din ce ai spus, nu au treaba aici Virgil_48 si Eugen au ei jobul lor, eu mam referit la oameni de rang foarte inalt, Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 1f600 nu agentii nostri secreti care curata cartofi la cantina

Kgds
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Hgdxx Lun 18 Mar 2024, 21:32

https://www.descopera.ro/dnews/20574901-un-fost-inginer-google-este-acuzat-ca-a-furat-secrete-despre-inteligenta-artificiala

Ce ravagii face China cu toată civilizația Europa-Vest.

Cit de prosti is europenii și americanii, da prosti.

China va păcălește urit de tot. Dumping social la ea acasa a făcut, ca să distrugă complet economia și piața în lume în special Europa și SUA.

Asa dacă is semi bărbați, important ca is gentelmeni care apară drepturile femeilor- rahati. Se rid și chinezii deschis cum rideau WV german la tv cum ar fi putut face asa o panorama la asa un preț ridicat, da știți de ce ?
Acei " barbati" au dat friu liber la dampingul chinezesc care scop primul avea :
Distrugerea pietii cu mărfuri inimaginabil de ieftine
2. Efectul următor vine de la sine- se prăbușește industria și apoi toată economia.

Nu lucrează nimic nici un fel de drept de autor, cui sa ii zici ca numa homosexuali au rămas ei se gândesc la...

China niciodată nu a purtat pedeapsa și răspundere pentru furtul muncii intelectuale străine, furt obraznic, las și mizerabil. " Gentelmenii" educați au rămas cu pantalonii ccacati .

Chinu are ochi oriunde și fura tot de e de copiat, nu înțelege de rușine și drept de autor .

Mai pe scurt idioțenia europeana și sua cu dreptul la orice dacă nu are svirsit și apărătorii drepturilor pi*dei dacă nu vor fi imediat fugăriți din parlamente și puși la munca fizica censtita la fel și prostituatele atunci e moarta civilizația europeana și americana.

Sunt încă multe lucruri și smecherii foarte foarte avansate voi nici idee nu aveți și nu le înțelegeți.

Nici nu știți acum la ce se lucrează în China și ce va fi în viitor. Eu știu în linii mari ca le înțeleg .

Multe o sa apară lucruri în tehnologie

Pina una alta sa nu ne abatem de la "cercetari".. Teoria Pământului Plat, si altele.....

Hgdxx
Vizitator


Sus In jos

Viitorul si pacea inca e in miinile noastre - Pagina 5 Empty Re: Viitorul si pacea inca e in miinile noastre

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum