Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Unde a ajuns stiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
CAdi (12260)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
curiosul (6790)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Razvan (6170)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
eugen (3910)
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Pacalici
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
CAdi
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
curiosul
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Dacu
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Razvan
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
virgil
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
meteor
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
gafiteanu
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
scanteitudorel
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
CAdi
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Dacu
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
eugen
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Razvan
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
virgil
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
Razvan
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 
eugen
Evenimente recente pe forum Vote_lcapEvenimente recente pe forum Voting_barEvenimente recente pe forum Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 30 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 30 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Evenimente recente pe forum

+3
Razvan
CAdi
Abel Cavaşi
7 participanți

In jos

Evenimente recente pe forum Empty Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 24 Mar 2012, 20:17

Cu bunăvoinţa şi priceperea lui Răzvan, se poate observa că, mai nou, avem un gadget în partea superioară a forumului în care putem citi diverse articole considerate interesante în prezent. Îi mulţumesc şi pe această cale lui Răzvan pentru interesul pe care şi-l dă pentru forumul nostru.

De asemenea, salut o altă iniţiativă a lui Răzvan, aceea de a-l readuce pe utilizatorul foarte activ CAdi în rândurile moderatorilor, reparând prin aceasta o mică pedeapsă pe care i-am aplicat-o eu lui Adi de pe vremea când era mai superficial.

Sunt fericit că forumul nostru evoluează necontenit şi că membrii săi devin din ce în ce mai calmi, mai împăciuitori, mai răbdători, mai disciplinaţi şi chiar mai riguroşi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue9 / 109 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7952
Puncte : 34349
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 20:23

Multumesc,
Dar ma obisnuisem cu culoarea albastra.
Pot sa spun chiar ca imi place.... mai mult aceasta culoare!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 20:53

Nu consider ca sunt un moderator.
Poate ca am un oarecare spirit de observatie.
Imi plac discutiile libere (chiar daca sunt pro si contra)
Discutiile bine argumentate si informatiile pe care le capeti de pe urma acestora te ajuta sa-ti dezvolti cunostintele asupra realitatii inconjuratoare...si sa evoluezi!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de Razvan Sam 24 Mar 2012, 22:07

În sensul promovării în meniul defilant a unor articole din presa ştiinţifică străină (e mai de calitate) sugestii sunt oricând binevenite. Dacă găsiţi ceva interesant nu ezitaţi să-mi trimiteţi PM.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue9 / 109 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de eugen Joi 06 Iun 2013, 23:51

Dragi colegi forumisti,

Vreau sa cred ca recentele turbulente de pe forum nu ne vor opri sa ne continuam framantarile, intrebarile, dezbaterile si formularile punctelor noastre de vedere.
Forumul trece printr-un examen de maturitate.
Mai bine sa ne concentram pe ceea ce stim fiecare , sa adaugam mereu ceva nou la acest forum care vietuieste prin migala fiecaruia dintre noi.
Miza mare este conservarea acestei forum si emanciparea lui. Forumul nu poate fi sacrificat sau subordonat unor excese individuale.
Incurajez colegii forumisti sa nu se lase inhibati de moment si sa se exprime cu curaj, acolo unde simt ei ca au ceva de spus, fara teama de a gresi, fara teama de a fi sanctionati prin dispret.
Nu s-a nascut nimeni invatat, toata viata invatam.
Asa ca avem inainte destule domenii de cercetat.
Chiar daca parem uneori " depasiti", faptul ca suntem o echipa rodata- cu exceptii nedorite-ne da speranta in vremuri mai bune pentru acest forum.
Pana la urma nu e nici o catastrofa sa nu stii ceva. Mai rau e sa pretindem cu rigiditate ca stim ceva provizoriu si sa fim ermetici, iremediabili.
Flexibilitatea ne poate ajuta.
Nu cred ca masuri de sanctiune pot imblanzi pe cineva care nu a fost imblanzit pana acum. Dar pana una alta, unde-i lege nu -i tocmeala si fiecare e responsabil sa suporte consecintele, mai ales ca totul e la vedere, in fata atator martori.
Doresc idei noi tuturor si o comunicare cat mai fructuoasa.
Sa fim mereu pregatiti pentru un inceput nou.
Celor care au fost mai putini activi in ultimul timp, le multumesc ca n-au turnat gaz pe foc. Celor activi, le doresc inspiratie in continuare.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de CAdi Vin 07 Iun 2013, 07:22

Eugen,eu cred ca un administrator trebuie sa ia masuri mai hotarate
impotriva a ceea ce se intampla acum pe forum .
Pe alte forumuri cel care avea un asemenea comportament
(dispretuitor fata de colegi ) era banat demult .
Fiecare din noi mai gresim ,dar situatia la care s-a ajuns ,
sa sfidezi tot forumul si sa nu se ia nici o masura , ridica niste
semne de intrebare .
Sa fie pasiunea comuna a celor doi pentru elicoide ? Cool

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de eugen Dum 14 Iul 2013, 16:28

Semnalez ca poze postate pe forum prin Image shack nu mai apar, in diferite locuri.
Inteleg ca Image shack este uzual.
Eu m-am obisnuit cu acesta si a mers, cu exceptiile semnalate.
Repostarea pozelor nu stiu daca da garantia ca nu se sterg din nou si este si o munca anevoioasa.
Eu am originalele pozelor pe computerul personal si nu e o problema repostarea.
Totusi, daca fenomenul se repeta, devine suparator.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 14 Iul 2013, 16:33

Mai bine ai folosi o sursă mai serioasă de găzduire, precum Picasa de la Google.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue9 / 109 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7952
Puncte : 34349
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de eugen Dum 14 Iul 2013, 16:35

O sa mai studiez problema.
Multumesc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de eugen Vin 19 Iul 2013, 22:42

Lucrarea lui VIRGIL

La semnalarea lui Bordan, am luat cunostinta de accesibilitatea pe net a lucrarii colegului nostru VIRGIL.

Eu am trecut la primul pas, am descarcat- o in biblioteca mea electronica si in masura timpului disponibil ma voi aseza in pozitia de elev gata de studiu. Acolo unde voi avea dubii, imi voi exprima propriile puncte de vedere, la timpul potrivit, daca va fi cazul.

VIRGIL,
Te felicit pentru lucrare, pentru munca din spatele ei, rigurozitate, sobrietate si toate celelalte.
De asemeni te felicit pentru aportul tau consistent la acest forum.
Un cercetator serios face cercetare si nu are timp de atacuri la persoana.
Valoarea se impune, pe tacute, cu perseverenta, fara sirene si girofare.
Felicitari inca odata.
Mult succes mai departe si multe idei noi!

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 19 Iul 2013, 23:08

WoodyCAD, care îți e problema? Te frământă faptul că ești singurul intelect din Univers? Dacă tot n-ai altceva de spus în afară de insulte la adresa noastră, de ce nu le scrii pe forumul ăla senzațional pe care ți l-ai făcut?

Nu există în toată literatura universală o viziune a prostiei umane comparabile cu ce faci tu, ai ajuns să scrii mesaje al căror conținut este în totalitate șters de cel mai tolerant administrator pe care l-am văzut pe un forum vreodată, și în loc să-ți ridice cele mai mici semne de întrebare, tu persiști în acest comportament.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30455
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de virgil Sam 20 Iul 2013, 08:35

VIRGIL,
Te felicit pentru lucrare, pentru munca din spatele ei, rigurozitate, sobrietate si toate celelalte.
Multumesc Eugen pentru caldura cu care m-ai bagat in seama. Abia astept cateva puncte de vedere din partea ta si a celorlalti colegi.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 20 Iul 2013, 10:29

[...]


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 20 Iul 2013, 14:55, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat întregul mesaj care conţinea jignire.)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue6 / 106 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22883
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 28 Iul 2013, 22:25

Sunt curios dacă omul face bulbuci pe creier în perioada în care e banat. Trebuie să fie oribil pentru un spirit atât de înalt să vadă cât de mărunţi suntem, şi să fie incapabil să ne arate propriile noastre defecte.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Evenimente recente pe forum Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Evenimente recente pe forum Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30455
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Evenimente recente pe forum Empty Re: Evenimente recente pe forum

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum