Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în PROFILUL CERCETATORULUI...
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
CAdi (12259)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
curiosul (6790)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Razvan (6170)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
eugen (3910)
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Pacalici
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
CAdi
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
curiosul
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Dacu
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Razvan
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
virgil
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
meteor
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
gafiteanu
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
scanteitudorel
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Dacu
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
CAdi
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
eugen
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Razvan
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
CAdi
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
eugen
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Razvan
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 
Dacu
Metode de comprimare eficienta a gazelor Vote_lcapMetode de comprimare eficienta a gazelor Voting_barMetode de comprimare eficienta a gazelor Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 56 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 56 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Metode de comprimare eficienta a gazelor

+2
totedati
george
6 participanți

In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Dum 15 Dec 2013, 18:55

Pe topicul "Conversia totala a caldurii in lucru mecanic" am ajuns la concluzia ca,pentru a avea un bun randament la motoarele termice,trebuie realizata o comprimare eficienta.Se stie ca actualele compresoare sunt 100% ineficiente,adica toata energia mecanica utilizata in proces ajunge sub forma de caldura in mediul ambiant.Asta inseamna ca aerul comprimat nu retine nimic din energia folosita pentru comprimarea sa.De ce totusi aerul comprimat e capabil sa produca energie intr-un motor pneumatic?
Energia produsa de motorul pneumatic provinae din energia interna a aerului comprimat;in urma destinderii in motor energia interna a aerului scade si implicit energia interne.Asta inseamna ca energia aerului comprimat (la temperatura mediului)este egala cu energia interna a aerului ce intra in compresor.Altfel spus,in timpul comprimarii izoterme nu se realizeaza decat o scadere a entropiei aerului,adica e facut apt sa produca lucru mecanic.Daca aerului i se scade entropa (e comprimat izoterm),putem obtine lucru mecanic fie intr-un motor pneumatic,pe baza enrgiei interne a aerului,fie incalzind aerul ,fara sa-i crestem entropia si destinzand-ul intr-un motor cu aer cald.In ultimul caz,lucru mecanic e produs pe baza caldurii primite in procesul de incalzire.La final vom avea temperatura egala cu cea a mediului.Diferenta dintre motorul pneumatic si cel cu aer cald e nesemnificativa;difera doar domeniile de tempeatura la care lucreaza si faptul ca la motorul cu aer cald se obtine mai mult lucru mecanic.Ambele produc lucru mecanic pe baza energiei interne a aerului la intrarea in motor.La motorul cu aer cald se obtine o crestere a energiei interne pe baza caldurii primite din exterior.Dar,cum facem o comprimare eficienta?Ideal ar fi sa reutilizam energia cedata mediului sub forma de caldura de compresie pentru a initia un nou ciclu.Asta nu se poate deoarece comprimarea mecanica utilizeaza lucru mecanic si caldura de compresie inseamna energie termica.Sent ele echivalente si egale ca marime dar sunt diferite.O metoda de comprimare care sa foloseasca energie mecanica si sa cedeze exteriorului tot energie mecanica,ar fi ideal dar n-am auzit de asa ceva...Stiu insa o metoda care utilizeaza energia termica...,este transformarea izocora si respecta ecuatiile din "Legea lui Cearles".Aceasta lege spune ca,la volum constant,presiunea unui gaz creste proportional cu temperatura.Uite ca se poate obtine presiune si fara lucru mecanic...

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de totedati Mier 18 Dec 2013, 20:31

păi da, mare descoperire! în loc să îl comprimi îl încălzești! și ai creștere de energie internă și de presiune!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 21294
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Joi 19 Dec 2013, 00:04

descoperirea e ca il pot raci si mentine sub presiune.Recuperez caldura si o reutilizez.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de totedati Joi 19 Dec 2013, 13:22

normal! dai deoparte lumînarea și aștepți! în timp se va răci, chiar dacă rămîne sub presiune! ai cea mai banală formă de transfer de energie, transferul de căldură de la zona mai caldă la cea mai rece!

unde e marea descoperire?

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 21294
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Vin 20 Dec 2013, 03:48

Descoperirea e un "Demonul lui Maxwell",mai exact,un demon al presiunii...
Ce face asta;aspira aer la presiunea P1 si temperatura T1 si expira aer la presiunea P2 si temperatura T2.Relatia intre presiuni si temperaturi este:
P1

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Dum 22 Dec 2013, 22:56

Comprimarea gazelor e poate cea mai putin inteleasa ramura din industrie.O cauza ar putea fi si faptul ca i se acorda foarte putine ore de studiu in facultatile cu profil tehnic.La o analiza atenta se poate constata ca acest proces tehnic e foarte costisitor,daca nu i se acorda importanta cuvenita sau poate aduce beneficii nesperate la o prima vedere,daca e observat in detalii.
La nivelul UE,consumul energetic atribuit comprimarii gazelor e de 10% din energia destinata sectorului industrial.In Romania,datorita instalatiilor perimate,consumul atinge si 20%.
Privit din alt unghi,costul energiei electrice,intr-un an de functionare in trei schimburi,depaseste costurile de achizitie,instalare si intretinere destinate compresorului.E de inteles ca cei ce au in dotare compresoare,daca nu acorda atentie cuvenita instalatiei vor avea costuri substantiale.Subliniez faptul ca o eficientizare a consumurilor presupune o analiza atenta a intregului sistem pneumatic,nu numai a compresorului.Eficientizare inseamna o lupta cu procentele care adunate pot insemna o reducerede peste 50%.
Prima masura in eficientizare e temperatura aerului (gaz) la aspirare.Teoretic,o scadere cu 3*C a temperaturii la aspirare inseamna o scadere cu 1% a consumului.Daca racirea artificiala nu este justificata,mentinerea temperaturii la valoarea cea mai scazuta din mediul exterior,e o cerinta obligatorie.Aceasta cerinta e indeplinita daca se alege o amplasare adecvata sau poate fi incalcata printr-o amplasare neinspirata.Asta inseamna ca trebuie evitata amplasarea in incaperi expusa la soare,neventilate corespunzator sau incalzite artificial.O greseala grava e faptul ca,de multe ori,caldura de compresie generata de compresor ajunge sa incalzeasca aerul aspirat.


george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 23 Dec 2013, 18:33

George, fata de niste oameni pe care nu-i cunosti si nu ai nici un
interes sa-i induci in eroare, nu are nici un rost sa exprimi anumite
idei "revolutionare" cu tonul ca stii sigur, ai facut incercari si asa
este. Asta cu indusul in eroare, pe aici are o noua exprimare, pe
care nu am vrut sa ti-o atribui, se mai zice sa-i aburesti.
Asa  ca este mai frumos sa prezinti ideea ca o propunere, o parere,
o simulare mentala, despre care ai dori sa stii ce gândesc ceilalti.
Cred ca aveai mai multe sanse sa legi un dialog. Eu nu-ti pot spune
multe in domeniul propus, dar de un lucru sunt sigur: energia se
conserva si daca va fi vorba vreodata de un castig, numai de la Free
Energy poate veni. Adica cea cosmica, pe care unii, dupa parerea
mea, se straduiesc sa o tina la sertar.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Joi 26 Dec 2013, 12:04

Virgil...,da-mi voie sa consider ceea ce afirm certitudine;in mintea mea,totul functioneaza...,daca vrei sa ma crezi,poti pasi intr-o noua lume;daca nu puti,ramai la vechile concepte.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 26 Dec 2013, 12:23

george a scris:  Virgil...,dami voie sa consider ceea ce afirm certitudine;in mintea mea,totul functioneaza...,daca vrei sa ma crezi,poti pasi intr-o noua lume;daca nu puti,ramai la vechile concepte.

O, george draga, cate au mers in mintea mea pana acum
si când le-am incercat stateau pe loc, sa fim noi sanatosi.
Mintea omului are aceasta calitate de a face lucrurile sa
functioneze, dar pana nu ai incercat practic, poti spune ca
ai anumite idei ,intuitii, presupuneri.
P.S. Am presupus ca raspunsul citat a fost pentru mine.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Vin 27 Dec 2013, 20:16

"...cate au mers in mintea mea pana acum
si când le-am incercat stateau pe loc..."
Mai mult ca sigur,n-ai crezut indeajuns de mult ca ceea ce faci va functiona.Nu stiu de ce,eu sunt sigur ca ceea ce-am imaginat va functiona.De ce n-o fac?Mie nu-mi trebuie!

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de CAdi Vin 27 Dec 2013, 22:48

george a scris:   Comprimarea gazelor e poate cea mai putin inteleasa ramura din industrie.O cauza ar putea fi si faptul ca i se acorda foarte putine ore de studiu in facultatile cu profil tehnic.La o analiza atenta se poate constata ca acest proces tehnic e foarte costisitor,daca nu i se acorda importanta cuvenita sau poate aduce beneficii nesperate la o prima vedere,daca e observat in detalii.
  La nivelul UE,consumul energetic atribuit comprimarii gazelor e de 10% din energia destinata sectorului industrial.In Romania,datorita instalatiilor perimate,consumul atinge si 20%.
   Privit din alt unghi,costul energiei electrice,intr-un an de functionare in trei schimburi,depaseste costurile de achizitie,instalare si intretinere destinate compresorului.E de inteles ca cei ce au in dotare compresoare,daca nu acorda atentie cuvenita instalatiei vor avea costuri substantiale.Subliniez faptul ca o eficientizare a consumurilor presupune o analiza atenta a intregului sistem pneumatic,nu numai a compresorului.Eficientizare inseamna o lupta cu procentele care adunate pot insemna o reducerede peste 50%.
   Prima masura in eficientizare e temperatura aerului (gaz) la aspirare.Teoretic,o scadere cu 3*C a temperaturii la aspirare inseamna o scadere cu 1% a consumului.Daca racirea artificiala nu este justificata,mentinerea temperaturii la valoarea cea mai scazuta din mediul exterior,e o cerinta obligatorie.Aceasta cerinta e indeplinita daca se alege o amplasare adecvata sau poate fi incalcata printr-o amplasare neinspirata.Asta inseamna ca trebuie evitata amplasarea in incaperi expusa la soare,neventilate corespunzator sau incalzite artificial.O greseala grava e faptul ca,de multe ori,caldura de compresie generata de compresor ajunge sa incalzeasca aerul aspirat.
 
   


Vad  ca nu oferi nici un exemplu practic george , care sa-ti sustina ideile .
Hai sa-ti ofer eu unul :

Metode de comprimare eficienta a gazelor L291130-01

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12259
Puncte : 58451
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Vin 27 Dec 2013, 23:47

Ceea ce prezinti tu CAdi e un tub vortex.Acesta consuma,nu produce aer comprimat.Dupa cum se observa,separa un jet de aer sub presiune si la temperatura medie in doua jeturi cu presiuni joase dintre care unul e cald si altul fierbinte.Dar mai stie sa faca ceva;separa gazele.
In cazul aerului,unul din jeturi e mai bogat in oxigen decat proportia stiuta de 21%.Ceea ce stiu e ca molecula de oxigen e mai grea si molecula de azot mai mare...

Vrei un exemplu de realizare a comprimarii termice?Il realizezi tu practic.
Dispunem de doua surse de caldura,calda (T1) si rece (T2).
Avem doua volume egale in care avem aer la presiunea atmosferica si temperatura T2 (rece).Volumele comunica intre ele.Incalzim volumul V1 si volumul V2 il mentinem rece.Prin incalzire V1 isi mareste presiunea si se egalizeaza cu V2.In V2 vom obtine o presiune mai mare decat cea initiala,la temperatura T2.Deconectam V1 de V2.Ne imaginam ca volumul V2 e compus din doua volume egale...,reluam procedura.Cu suficienta rabdare se poate obtine o crestere de presiune semnificativa,chiar daca raportul T1/T2 e mic.
Incerci?

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 28 Dec 2013, 09:32

george a scris:  "
Mai mult ca sigur,n-ai crezut indeajuns de mult ca ceea ce faci va functiona.Nu stiu de ce,eu sunt sigur ca ceea ce-am imaginat va functiona.De ce n-o fac?Mie nu-mi trebuie!
George, aceea de care vorbesti tu, in care crezi cu tarie
inainte de a se contura, se numeste idee fixa, obsesie, vis, oricum
altfel, dar nu cercetare, descoperire, inventie. Iar daca nu-ti
trebuie, cu atat mai mult poti visa la ea, fara a-i cauta o forma
concreta. Dar daca ai adus-o aici...
Principiul acesta americanesc "crede cu tarie ce-i in mintea ta"
functioneaza bine in filme, dar practic, probabil ca nici 1% din
ce se naste in mintea oamenilor nu trece in real.
Ma refer la ceva stiintific, ca celelalte au sanse mai bune!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de CAdi Sam 28 Dec 2013, 10:11

george a scris:  Ceea ce prezinti tu CAdi e un tub vortex.Acesta consuma,nu produce aer comprimat.Dupa cum se observa,separa un jet de aer sub presiune si la temperatura medie in doua jeturi cu presiuni joase dintre care unul e cald si altul fierbinte.Dar mai stie sa faca ceva;separa gazele.
In cazul aerului,unul din jeturi e mai bogat in oxigen decat proportia stiuta de 21%.Ceea ce stiu e ca molecula de oxigen e mai grea si molecula de azot mai mare...

 Vrei un exemplu de realizare a comprimarii termice?Il realizezi tu practic.
Dispunem de doua surse de caldura,calda (T1) si rece (T2).
Avem doua volume egale in care avem aer la presiunea atmosferica si temperatura T2 (rece).Volumele comunica intre ele.Incalzim volumul V1 si volumul V2 il mentinem rece.Prin incalzire V1 isi mareste presiunea si se egalizeaza cu V2.In V2 vom obtine o presiune mai mare decat cea initiala,la temperatura T2.Deconectam V1 de V2.Ne imaginam ca volumul V2 e compus din doua volume egale...,reluam procedura.Cu suficienta rabdare se poate obtine o crestere de presiune semnificativa,chiar daca raportul T1/T2 e mic.
Incerci?

A spus cineva ca tubul vortex produce aer comprimat ?  Very Happy 
Eu ti-am oferit o aplicatie a ceea ce poti sa faci cu acest aer comprimat fara costuri prea mari. Ceva util .
Poti sa-l separi in doua jeturi de aer cald si rece un fel de demon Maxwell si sa le folosesti in diverse aplicatii :
refrigerarea produselor alimentare , umplerea baloanelor cu aer cald , racirea pieselor cutitelor de pe un strung si a pieselor fabricate etc.
Tu ce faci cu aerul tau comprimat ? (in prezent se foloseste pentru actionarea echipamentelor de inchidere- deschidere ,deci are rol pneumatic,
ale unor VIR-uri la turbine,dar si la actionarea diverselor unelte si scule cum ar fi ciocanele pneumatice etc )

Si pana la urma ,tu ce incerci ? Sa gasesti alta metoda de a produce aer comprimat fara a utiliza un compresor ?
Toate metodele folosite , ca de exemplu sursele alternative de caldura, cum incerci sa propui tu prin ciclul imaginat de tine,
au randament energetic mai scazut decat compresorul !Gandeste-te ce caldura in trepte trebuie sa produci ca sa ridici presiunea
si daca merita efortul ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12259
Puncte : 58451
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 28 Dec 2013, 13:00

CAdi, george are dreptate teoretic, materia-gazul sau lichidul sau solidul intrun spatiu comprimat are mai putina energie decat intrunul expandat, pastrand aceeasi temperatura, deoarece lipseste o energie de legatura, care a fost eliberata in final.
Daca aranjezi in mod mai chibzuit un miliard de molecule intrun volum mai mic, vor avea mai putina energie decat daca le lasi libere brambura sa faca miscare browniana.  Exact aceasta energie o poti folosi in procesul de comprimare si apoi o recuperezi.  Adica comprimi si mai si obtii energie gratis.  Ca sa expandezi, neaparat trebuie energie adaugata..  Vezi si cazul expandarii (exploziei) neutronului.
Am mai zis, e mare lucru sa stii sa faci implozie, sa daruiesti energie, ca explozie de nervi oricine face usor.  Sper ca nu esti un pachet de nervi comprimati.
Nervii sunt vortexuri ?  Sunt relativi/relativisti ?  Muschii sunt cu siguranta.
Initial putem avea gaze de oxigen, hidrogen, carbon, azot, etc...Din aceste molecul comprimate si inteligent legate putem face majoritatea moleculelor organice, care vor ocupa un volum mult mai mic, plus ca vom obtine si o mare energie de legatura eliberata.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de CAdi Sam 28 Dec 2013, 17:18

gafiteanu a scris:CAdi, george are dreptate teoretic, materia-gazul sau lichidul sau solidul intrun spatiu comprimat are mai putina energie decat intrunul expandat, pastrand aceeasi temperatura, deoarece lipseste o energie de legatura, care a fost eliberata in final.
Daca aranjezi in mod mai chibzuit un miliard de molecule intrun volum mai mic, vor avea mai putina energie decat daca le lasi libere brambura sa faca miscare browniana.  Exact aceasta energie o poti folosi in procesul de comprimare si apoi o recuperezi.  Adica comprimi si mai si obtii energie gratis.  Ca sa expandezi, neaparat trebuie energie adaugata..  Vezi si cazul expandarii (exploziei) neutronului.
Am mai zis, e mare lucru sa stii sa faci implozie, sa daruiesti energie, ca explozie de nervi oricine face usor.  Sper ca nu esti un pachet de nervi comprimati.
Nervii sunt vortexuri ?  Sunt relativi/relativisti ?  Muschii sunt cu siguranta.  
Initial putem avea gaze de oxigen, hidrogen, carbon, azot, etc...Din aceste molecul comprimate si inteligent legate putem face majoritatea moleculelor organice, care vor ocupa un volum mult mai mic, plus ca vom obtine si o mare energie de legatura eliberata.

Vad ca toti sunteti tari la teorie !
Imi spui si mie cum realizezi acest lucru practic ? Ca vad ca george nu vorbeste de nici un compresor ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12259
Puncte : 58451
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 28 Dec 2013, 18:04

Eu daca vreau sa comprim hidrogenul, il amestec optim cu oxigenul si ii dau foc controlat intro incinta inchisa.  Obtin si energie si apa, care e un gaz comprimat. (Daca vreau si apa o solidific prin inghet, scotand iarasi o mare cantitate de energie din ea.)
Apoi oricand printrun procedeu secret disociez apa, fara sa cheltuiesc de la mine nici o energie, energia o fabric si o captez/absorb din mediul cuantic.
In ultima instanta totul se reduce la a stii cum.
Oare nu cumva exista planete si mici stele care sunt din gaze comprimate natural, doar sub actiunea propriei gravitatii ?
Peste o anumita masa gazoasa critica incepe auto-comprimarea.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de Razvan Sam 28 Dec 2013, 20:26

Şi tot BAU face !
Dacă vrei o reţetă de BAU  mai mare (că tot vine anul nou şi poate se mai orientează şi alţii), amestecă 3/4 acetilenă cu 1/4 oxigen, într-un sac de nailon.
Te sfătuiesc să te deplasezi la vreo 100 m.
Aprinderea se face printr-un fitil format din fâşii de cârpă muiate în motorină, astfel încât fitilul să aibă cel puţin 25m, ca să aveţi timp să fugiţi !!!

P.S. Aveţi grijă să nu existe geamuri pe o rază de 300 - 400 m !  Laughing 

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue9 / 109 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 28 Dec 2013, 20:35

Iar a venit BAU BAU.
Razvan a scris:Şi tot BAU face ! 

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de Razvan Sam 28 Dec 2013, 20:50

Ţi-e frică de Bau-Bau?!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue9 / 109 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 28 Dec 2013, 21:08

Nu mi-e frica nici de Beau-Beau !
https://www.youtube.com/watch?v=zJ_pw1iqISA
Si nici de cei care:""Acceptă doar teoriile solid demonstrate şi argumentate."", adica sunt neimaginativi si vor mura-n gura.
Cum de au inhalat cu atata nesat teoriile oficiale, care sunt niste gaze fasuri necomprimate ? Iar atunci cand le primesc "comprimate", zic ca-s solid demonstrate si le inghit.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de Razvan Sam 28 Dec 2013, 21:45

gafiteanu a scris:Nu mi-e frica nici de Beau-Beau !
https://www.youtube.com/watch?v=zJ_pw1iqISA
Ha, ha, ce-mi aduc aminte de un schimb de PM dintre noi când erai  Beau-Beau ! Nu-i nicun bai!
Si nici de cei care:""Acceptă doar teoriile solid demonstrate şi argumentate."", adica sunt neimaginativi si vor mura-n gura.Si nici de cei care:""Acceptă doar teoriile solid demonstrate şi argumentate."", adica sunt neimaginativi si vor mura-n gura.
Ai dreptate aici: chiar n-ai niciun motiv să-ţi mai fie teamă de cei care "Acceptă doar teoriile solid demonstrate şi argumentate", din moment ce au migrat spre alte forumuri.
Aici doar mai intervin câteodată spre a te lua pe tine la mişto, aşa cum obişnuieşti şi tu să faci.  Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue9 / 109 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 29 Dec 2013, 00:15

Forumul potrivit pentru omul potrivit. In alte forumuri cititorii naivi si cuminti intreaba, redactorii dictatori raspunde din wikipedia.
Aici se mai si gandeste, nu mai e cenzura si inchizitie (deocamdata).
Ar fi putut sa fie mult mai multa deschidere si creativitate, multi ar fi avut de castigat, daca nu ar fi fost acea epoca din trecut. Am fi putut avea cunostinta de tehnologia Keshe.  Tehnologie care a venit deja de peste un an in tara noastra si sta ferecata intrun sertat de ministru capsoman.
Sa revin la subiect: comprimarea eficienta a gazelor este important de a fi inteleasa, deoarece este similara cu "free energy".
Ajuta la intelegerea metodei obtinerii energiei gratuite prin metode de auto-implozie.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de Razvan Dum 29 Dec 2013, 00:30

gafiteanu a scris:Am fi putut avea cunostinta de tehnologia Keshe
Lasă, bine că o aveţi voi!  Very Happy
Sa revin la subiect: comprimarea eficienta a gazelor este important de a fi inteleasa, deoarece este similara cu "free energy".
Cuum să nuuu! Cu cât comprim gazele mai tare, cu atît obţii mai multă free energy!  lol!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue9 / 109 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 29 Dec 2013, 00:52

Un balonat nu trebuie comprimat.
Tehnologia Keshe chiar a produs si la noi in tara energie gratuita. Informatie "limitata".

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Dum 29 Dec 2013, 01:21

CAdi,la tubul vortex ti-am pomenit despre posibilitatea separarii gazelor;ce parere ai?

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 29 Dec 2013, 01:33

george, cauta si studiaza cartea lui Constantin Bursuc, poate te inspira, este undeva la subiect. Este acolo si o varianta de tub vortex, mult mai evoluata si mai eficienta. Inconvenient, necesita temperaturi de peste 3000 grade, ca de la arzatorul de sudura.
http://www.miracol.ro/carte.php?carte=129&titlu=Construiti-va%20cu%20mijloace%20proprii%20un%20OZN

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue0 / 100 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Dum 05 Ian 2014, 21:19

"Inconvenient, necesita temperaturi de peste 3000 grade,"Am oroare pentru temperaturi inalte.Orientarea mea e spre surse de caldura prietenoase;energia solara,caldura de compresie,caldura mediului...
In natura,majoritatea proceselor se desfasoara la temperaturi relativ scazute si presiune aproximativ constanta.Poanta e ca la aceste temperaturi,principiul II termodinamic nu mai are autoritate...,pot demonstra.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Joi 09 Ian 2014, 00:40

Rrima formulare a Principiului II termodinamic spune ca:
Nu exista ciclu termodinamic real care,intre aceleasi limite de temperatura,sa aiba randament mai mare decat ciclun Carnot.
Am aratat ca ciclul Lenoir,intr-un circuit inchis si la diferente mici de temperatura,depaseste randamentul ciclului Carnot.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de george Dum 12 Ian 2014, 21:00

Circuitul aerului in natura se face dupa un ciclu asemanator cicluiui Lenoir.Randamentul,in ciuda diferentelor mici de temperatura,este de peste 30%.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Metode de comprimare eficienta a gazelor Left_bar_bleue7 / 107 / 10Metode de comprimare eficienta a gazelor Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20934
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Metode de comprimare eficienta a gazelor Empty Re: Metode de comprimare eficienta a gazelor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum