Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Astazi la 11:30

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Astazi la 10:07

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11935)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11216)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6677)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3792)
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
teoria - Free energy - Pagina 6 Vote_lcapteoria - Free energy - Pagina 6 Voting_barteoria - Free energy - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Free energy

+21
Pacalici
virgil_48
omuldinluna
synthesis
meteor
Abel Cavaşi
sandokhan
intelegatorul
gafiteanu
WoodyCAD
totedati
Razvan
cris
CAdi
sadang
virgil
cornili
nic
mm
eugen
george
25 participanți

Pagina 6 din 22 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 22  Urmatorul

In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Free energy

Mesaj Scris de george Vin 12 Feb 2010, 08:40

Rezumarea primului mesaj :

Depindem foarte mult de sistemele de furnizare a energiei centralizate.Ce e mai rau;nu faptul ca facturile sunt adesea greu de suportat ci faptul ca te pot lasa atunci cand ai cea mai mare navoie.Nu vreau sa-mi imaginez un scenariu in care furnizarea energiei electrice s-ar sista intr-un intreg orasi,pe o perioada de cateva zile,in conditii de ger extrem.Ar genera imposibilitate in furnizarea apei potabile,a agentului termic...Asemenea pericole planeaza permanent asupra noastra,fara sa le constietizam.Un sistem propriu de producere a energiei electrice independent e visul fiecarui utilizator.Cum trebuie sa arate un astfel de generator? Spre conversia carei energii ne indreptam?Cat va fi el de eficient?


george, am mutat aici topicul tău de la „Propuneri cu formă brută”, deoarece am considerat că nu este o propunere de idee interesantă, ci este doar o problemă ridicată ce trebuie rezolvată (cu o idee interesantă). Te rog, corectează-mă dacă am greşit! Abel


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 23 Ian 2014, 09:23, editata de 2 ori (Motiv : Am transformat majusculele din titlu în minuscule.)

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue7 / 107 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20568
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Lun 07 Mai 2012, 09:30

Cred ca o inventie trebuie sa urmeze urmatorii pasi logici si obligatorii;
Ideie - proiect - realizare practica - protejare - publicare.
Orice omisiune duce la anomalii ,ori nu functioneaza ,ori o fura cineva e.t.c.

cris
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1087
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Dum 03 Iun 2012, 23:07

Pentru cei cu mintea deschisa, fara prejudecati, fara preconceptii, fara dogme. Doar dorinta de cunoastere si intelegere! Vizionare Placuta!


Inginerul Nuclear M.T. Keshe explica cum o noua intelegere a fizicii, conduce la metode alternative de geberare a electricitatii. Prezentarea s-a tinut la evenimentul Elektor Live din data de 25 Noiembrie, la Eindhoven, Olanda.

sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Lun 04 Iun 2012, 00:59

Iar pentru cei care nu au răbdare să vizioneze filmul, iată aici un link despre capabilităţile tehnologiei gravitaţionale ale reactorului magnetic cu plasmă (nu ştiu dacă am tradus bine termenul). În orice caz, principiul de funcţionare se bazează pe ineracţiunea structurii atomice a gazelor şi a materiei, antimateriei şi a materiei întunecate.
Ce rezultă? Rezultă energie curată, antigravitaţie, capacitatea de deplasare fără frecare în mediul atmosferic, gravitaţie artificială care să anuleze starea de imponderabilitate pentru călătoriile interstelare, posibilitatea de imersie în adâncul oceanelor fără grija presiunii sau a coroziunii, producerea de elemente noi şi bineînţeles, nu în ultimul rând, eradicarea cancerului!
Doritorii pot achizitiona un astfel de generator.
Cu toate că face atâtea minunăţii, unii oameni critică din răutate sau invidie. Probabil, aceştia fac parte dintre cei care mai cred că materia întunecată este doar ipotetică şi nu ştiu că deja e folosită de Keshe în reactorul său; desigur, tot acei oameni mai ştiu şi că nu toate corpurile care prezintă câmp gravitaţional au asociat şi câmp magnetic. Dar, astea sunt doar amănunte, inventate de răuvoitori şi pe care Keshe nu trebuie le bage în seamă!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33204
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 04 Iun 2012, 09:25

Razvane, te-ai comportat exact cum ma asteptam si tin sa-ti multumesc pentru ajutor! Ideea este ca la orice informatie neconforma cu dogma stiintifica tu esti primul care ridica si arunca piatra. Cum ti-a spus si Bordan, ceea ce vezi si intelegi tu, este doar ceea ce vezi si intelegi tu. Eu sau altii vad si inteleg altceva.

Am mai spus undeva: informatiile doar exista. Si doar noua ni se pare ca descoperim cate ceva si ne dam de ceasul mortii sa aratam cat suntem noi de destepti in cap. Ele sunt accesate si interpretate, dandu-le sensul teoretic si practic de informatie rea sau buna, de fiecare in parte, functie de constiinta si nivelul de intelegere al fiecaruia. Fiecare intelege si extrage doar ceea ce rezoneaza cu el. Din tot ceea ce se expune aici pe site tu extragi doar brut, informatia directa.

Informatiile prezentate de mine peste tot pe unde postez sunt doar informatii care se cer studiate, interpretate cu propria minte si inima, si extrapolate dupa profunzimea gandirii si a puritatii rezonantei intuitive, ca sa ma exprim cat mai generalist vorbind.

Nu reprezinta nici adevaruri ultime, absolute, nici sforaieli academice cu caracter de stiinta exacta, nici magie, nici alt fel de trucuri sau smecherii. Doar informatii, care toate exista si se manifesta, independent de vointa si cunoasterea noastra primitiva, tehnocrata, actuala.

Oricum, apreciez munca depusa de tine si doresc sa putem continua tot asa, ne foloseste amandurora! Very Happy

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Lun 04 Iun 2012, 10:16

E bine de studiat şi alte teorii, doar că în anumite cazuri (de fapt majoritatea) se pleacă din start de la afirmaţii eronate, sau de la noţiuni cvasi-necunoscute de către autorii respectivi, dar care sună bine în urechile unui public neavizat.
Hai să luăm cazul de faţă, cu materia întunecată: după ce că este doar o noţiune ipotetică (probabil Keshe n-a aflat încă) se afirmă că este folosită de respectivul generator.
Cum poate fi folosit ceva ipotetic? Dacă eu afirm că am un dispozitiv în care bag un crocodil cu pene invizibil şi iese un elefant micuţ şi verde, bineînţeles, tot invizibil, dar care există cu siguranţă, deoarece se păstrează calitatea de invizibilitate a crocodilului, cum ţi se pare o asemenea afirmaţie? E o stupizenie, nu-i aşa? Dacă în schimb, în locul animalelor din exemplu, folosesc termeni din ştiinţă, hopa... teoria! Cam aşa stau lucrurile!
Şi ca un punct comun al acestor pseudo-teorii: toate, dar absolut toate, urmăresc un câştig material.
Când vei găsi o teorie alternativă prin care autorul să nu urmărească asemenea câştiguri şi care să nu plece de la premize false, ipotetice sau nedemonstrate, îi voi acorda şi eu atenţia cuvenită. Până atunci nu pot să le tratez decât ca pe nişte excrocherii (ceea ce şi sunt, până la urmă), pe acelaşi nivel cu "medicamentele minune", care tratează de la răceli, bube, impotenţă, până la cancer şi SIDA, dispozitivele aducătoare de ploaie, perpetuum-mobile sau ghiocul "mamei Omida"!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33204
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 04 Iun 2012, 12:11

Eu zic ca e bine de studiat toate teoriile, nu doar "cateva". Si esentialul este sa avem mintea deschisa si sa extragem ceea ce ne foloseste fiecaruia in parte din informatiile relevate de unii si altii.

...se pleaca din start de la afirmatii eronate... Eronate in comparatie cu ce? Ce valabilitate si validitate are acel ceva la care raportezi o afirmatie si stabilesti ca ea este eronata? Este tot un reper arbitrar ales, demonstrat experimental si intarit de un aparat matematic adecvat. Insa fundamentul lui este tot pur ipotetic.

...Cum poate fi folosit ceva ipotetic?... simplu, exact la fel cum este modelata si lumea noastra actuala si exact la fel cum este fundamentata si stiinta asa zisa exacta actuala. Doar pe ipoteze! Adica, atat la nivel macro cat si micro, sau cosmic si cuantic, sau emis ipoteze, pe baza carora s-au crosetat si dezvoltat explicatiile actuale. Reprezinta ele o realitate intrinseca? Nici vorba, ci doar realitati relative la cunoasterea si intelegerea actuala. Nici intr-un caz realitati ultime sau adevaruri universale.

Poate stiinta explica impulsul initial al miscarii de spin al particulelor la nivel cunatic, sau cel al miscarii de rotatie axiala proprie a corpurilor ceresti la nivel cosmic? Nu, cu certitudine nu! Poate aduce doar ipoteze! Si atunci? De ce ar trebui sa fie luate aceste ipoteze si dezvoltarile ulterioare pe marginea lor, ca adevaruri imuabile?

De ce se predau inca in scoli, toate acestea sub titulatura de stiinte exacte si nu de stiinte relative la nivelul actual de cunoastere, intelegere si evolutie? Cei cu fariseismul si ipocrizia asta generalizata? Raspunsul e doar unul singur: pentru ca aceasta titulatura induce in mintea tugulanului de rand, idea ca este ceva complicat stiinta asta, si ca de ea se pot ocupa numai oameni speciali, cu har de la Dumnezeu... bla, bla, bla... In esenta, il tine pe om, in pozitia ghiocelului, si-l foloseste ca pe bou: la tras in jug! Si el accepta in curatenia lui sufleteasca, sa fie siluit de amagelile si aburelile stiintifice, zicand in sinea lui "...or sti ei ce zic si fac!". Cat de ipocrita este stiinta actuala!

...şi care să nu plece de la premize false, ipotetice sau nedemonstrate.... Ce este fals si ce nu? Ce este ipotetic si ce nu? Ce se poate demonstra si ce nu? Intrebari retorice care comporta argumente si pro si contra. Daca tu vrei sa vezi doar ceea ce convine paradigmei stiintifice actuale este fix treaba ta. Eu nu vreau, pentru ca asta nu este stiinta. Este doar aparenta de stiinta. Spoiala si amagela de stiinta. Esta stiinta trusturilor si corporatiilor financiare. Este joaca de copii prosti! Nu este stiinta adevarata, care ar trebui sa fie in folosul si binele omenirii intregi, nu doar a catorva imbuibati de melteni, ca sa folosesc cuvintele lui Badea!

...îi voi acorda şi eu atenţia cuvenită... este treaba ta, cu-i acorzi sau nu atentia cuvenita. Si ce fel de atentie acorzi. Insa eu zic sa acorzi fiecarei informatii atentie, sa extrapolezi mereu si sa cauti mereu dincolo de aparente, altfel vei ramane inchis in cercul logicii si al ratiunii (o iluzie), negandu-ti permanent esenta existentei tale aici si acum, in loc sa-ti expandezi permanent sfera constiintei si intelegerii, sliding from 2D passive understandings in at least 3D active manifestation of all these! Doar de tine depinde!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Lun 04 Iun 2012, 12:20

Sadang ,
Nu trebuie sa generalizam si sa credem intru-totul in Teoria Conspiratiei!
Deocamdata cunostintele cu care stiinta lucreaza si aplicatiile tehnologice sunt acelea predate in manualele de liceu si la facultati si cercetatorii si inginerii care se formeaza sunt formati in baza acelor cunostinte!
Ca nu se cunoaste totul si ca se ascund in general foarte multe lucruri ,nu inseamna ca trebuie sa negam partea buna a descoperirilor stiintifice de pana acum!
Ceea ce ma bucura la tine este faptul ca iti place sa cercetezi si sa descoperi mai mult decat ceea ce este la suprafata si nu
te multumesti numai cu ceea ce ti se spune!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11935
Puncte : 57130
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 04 Iun 2012, 12:56

...partea buna a descoperirilor stiintifice de pana acum.... De unde stii ca e buna sau nu? Raportata la ce? Cat de "bune" sau "rele" sunt reperele respective, astfel incat sa afirmi ca partea respectiva a descoperirilor e buna? Nu cumva este un stereotip, doar o definitie fara continut? Nu incerca sa argumentezi cu exemple practice, pentru ca stiu ca exista, si la fel de bine stii ca si eu pot argumenta cu contraargumente. Esentialul este sa sapi in putul gandirii, sa nu te limitezi numa la logica si ratiune.

CAdi, apreciez ca apreciezi (pleonasm intentionat), ca ma interesez dincolo de aparente. Nu sunt nici cretin, nici schizofrenic, nici ipocrit, sa nu apreciez ce s-a facut de catre stiinta noastra actuala, insa nu pot sa nu vad si sa nu scot in evindenta si arogantele si fariseismul acesteia. Mai bine zis al forurilor (institutiilor) academice, care sunt mana-n mana cu marile concerne financiare si bancare. Defapt sunt subjugate lor, si joaca acum dupa cum li se canta! rari si putini sunt savantii liberi si adevarati! Oricum si acestia sunt supusi mentalitati cultivate si dezvoltate tot de catre marii finantisti. Ei ne educa tehnocrat, si uite unde ne-au adus... in pragul autodistrugerii fizice! Si nu uita.... si ei se supun altora...

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Lun 04 Iun 2012, 13:09

Partea buna :
radioul,televizorul,rachete pe luna ,nave spre Marte,
automobilul, tramvaiul,trenul,metroul,avionul,energia nucleara ,centralele electrice,termice etc

Esti prea pornit nu stiu ce ai astazi !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11935
Puncte : 57130
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 04 Iun 2012, 14:21

Poate sunt prea pornit, asa e! Sunt si inger si demon am mai zis-o! Insa zic cumva minciuni? Sau mai degraba aspecte care deranjeaza! Care strica confortul unui anumit tip de gandire si vietuire!

Ai insiruit aici cateva realizari ale stiintei sub deviza partile bune... Argumenteaza de ce sunt bune, te rog! Comparativ cu ce?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Lun 04 Iun 2012, 19:33

Eu nu sunt de acord cu ce afirmă CAdi. Toate invenţiile astea, bazate pe "ştiinţa oficială" nu sunt bune deloc! Eram mai "adevăraţi" dacă trăiam şi acum prin copaci sau prin grote.
Aa, şi să nu uit internetul (pe care a uitat să-l menţioneze): oferă oricărui impostor posibilitatea de a-şi lansa "teoria" aducătoare de bani.
E clar că ştiinţa actuală a luat-o pe căi greşite şi nu e bună deloc! Nu mai bine, ascultăm noi ce ne spune popa la biserică? Şi aruncăm dreacu' toate cărţile de ştiinţă publicate până acum, că nu sunt scrise decât cu un singur scop: să ne inducă în eroare!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33204
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Lun 04 Iun 2012, 19:38

Apreciez umorul tau negru Razvan. Very Happy
Poate ca era mai bine sa traim in copaci :
Nu mai aveam schimbarile climatice si poluarea de astazi!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11935
Puncte : 57130
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 04 Iun 2012, 20:41

Nu Razvane. Sa nu asculti ce spune popa, ci sa pui tu mana sa cercetezi acele lucruri. Sa nu asculti ce spune savantul, ci sa pui tu mana sa cercetezi acele lucruri. De unde Dumnezeu aceasta mentalitate infantila sa asculti orbeste ce spune unul si altul! Ca ce spune si unul si altul, este ceea ce si cum au inteles ei, cu mintea lor, este intelegerea lor.

Apleaca si tu asupra respectivelor probleme, dar nu superficial, ci cat mai adanc poti, si sa vezi ca, cu totul altceva ti se va revela. Pentru ca aici este vorba de intelegerea ta, cu mintea ta, cu filtrele tale rezonante intelectuale si emotionale. Este intelegerea ta, ceva care te defineste pe tine insuti, si cu care rezoneaza fiecare celula a corpului tau, fiecare atom... Toate celelalte neintelese si acceptate ca atare, sunt dogme, care nu au nici o valoare intrinseca pentru tine, sau pentru mine, sau pentru oricare altul dintre noi. Sunt doar umplutura si balast, care ne reduc, proportional cu numarul lor, capacitatea creatoare, transformandu-ne in creaturi din creatori si modelatori permanenti ai realitatii inconjuratoare si imediate.

Si uitate in jurul nostru sa vezi ce a rezultat din aceasta umplutura si balast! Lumea tehnocrata actuala, care decimeaza tot ce prinde in calea ei viu si in care palpaie un firicel de viata. Care ne transforma si pe noi insine in ciborgi, roboti, si alte asemenea scule si unelte! Ca de zombilizat, ne-au zombilizat de muuult! Traim doar cu trupul, si actionam doar instinctiv. Suntem niste putreziciuni umblatoare. Corpuri cu constiinta sedata si doar cu intenstine! Am ajuns mai rau ca animalele.

Degeaba incerci sa fii ironic, nu ma afecteaza. Eu doar spun, nu oblig. Ca deranjeaza ce spun este altceva. Ca ne place sa parem ceea ce nu suntem este altceva. Este doar spoiala, fatarnicie si superficialitate. Fiecare face cat il duce capul. Insa eu militez permanent pentru cunoastere adevarata, nu pentru dogma. Nu pentru acceptare dogmatica a tuturor prostiilor care se predau acum in scoli. Cui folosesc puzderia de ingineri, doctori, masteranzi facuti la foc automat, cu copy-paste, doar cu diploma, si cu capul varza de tot felul de cunostinte fara sens, inghesuite cu maiul in capul lor? Cat la suta din ce ai invatat tu in scoala ti-a folosit in viata de zi cu zi? 10, maxim 25%? Mie unul nu mi-au folosit nici atat!

Care este rolul fundamental al unei institutii de invatamant? Educatia generatiilor viitoare cumva? Cati dintre noii educatori mai educa in sensul real al cuvantului? Cati dintre parintii zilelor noastre mai parintesc in sensul real al cuvantului? Sau a devenit totul doar un mecanism fara noima si suflet? O simpla masinarie care are doar un scop financiar direct si imediat si un scop ticalos, total imoral indirect si pe termen lung? Ce folos ca copilul tau, al meu, al altora, are capul doldora de balarii cu iz stiintific, si habar nu are cine e el cu adevarat, ce e el cu adevarat, ce-i cu el pe aici, ce se intampla cu el cand isi incheie ciclul aici si acum si multe altele asemenea intrebari cu adevarat fundamentale si existentiale, la care stiinta asta preaslavita a noastra da cu mucii in fasole!

Sa nu o iei in nume personal Razvane. Nu am nimic cu tine, dar cand mi se umple paharul, e musai sa mai dau pe afara. Am in mine atata lumina cat am si intuneric. Atat bine cat si rau. Si mi le asum si le strunesc. Si nu vreau sa le pierd pe nici una, pentru ca m-as simti infantil, incomplet. Mai bine ma rup in miliarde de bucati decat sa renunt la una din ele.

Voi reveni curand cu alte materiale despre free energy, numa.... timp pentru cate vreau sa dovedesc nu prea am!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Lun 04 Iun 2012, 21:42

Succes!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33204
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Joi 07 Iun 2012, 20:10

Secretul Inventiilor Inca Este Puternic
21 Octombrie 2010, de Steven Aftergood

La sfarsitul anului fiscal 2010, existau 5135 de inventii care se aflau sub titulatura de secret, a afirmat Oficiul pentru Patente si Marci a U.S. la cererea "Secrecy News". Este o crestere cu 1% fata de anul anterior, si cel mai mare numar, pentru mai mult de un deceniu.

Sub tutela "Actului de Secretizare a Inventiilor din 1951", aplicatiile pentru patente asupra noilor inventii pot face obiectul ordinului de secretizare, restrictionand publicarea acestora, daca agentiile guvernamentale cred ca expunerea lor publica ar fi "in detrimentul securitatii nationale".

Lista curenta de domenii tehnologice care sunt utilizate pentru a evalua patentele, pentru posibile restrictii si arondarea acestora sub Actul de Secretizare a Inventiilor, nu este disponibila public, si a fost interzisa fata de Actul de Libertate a Informarii. Dar o lista anterioara, datata din 1971 si obtinuta de cercetatorul Michael Ravnitzky este disponibila aici (pdf).

Cele mai multe din domeniile tehnologice listate sunt strans legate de aplicatiile militare. Dar cateva dintre ele sunt mult mai largi.

Astfel, lista din 1971 indica faptul ca patentele pentru generatoarele fotovoltaice fac subiectul unor reexaminari si restrictii, daca eficienta acestora depaseste 20%. Sistemele de conversie a energiei fac de asemenea subiectul reexaminarilor si posibilelor restrictii daca acestea ofera o eficienta a conversiei "mai mare de 70-80%".

Cineva se poate corect intreba daca dezvaluirea unor asemena tehnologii poate fi intradevar "in detrimentul securitatii nationale", sau mai degraba opusul ar fi mai aproare de adevar. Cineva se poate intreba mai departe, ce avansuri comparabile in tehnologie pot face subiectul restrictiilor si nedivulgarii in ziua de astazi. Dar nu exista raspunsuri viitoare, iar sistemul de secretizare a inventiilor persista fara nici un reevaluare externa evidenta.

Articolul original, in limba engleza poate fi citit aici:
- Invention Secrecy Still Going Strong

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de mm Vin 08 Iun 2012, 08:33

. Subscriu la cele spuse anterior de sadang. In ceea ce priveste "realizarile stiintei oficiale", precum cea din exemplul dat de Razvan,
Aa, şi să nu uit internetul (pe care a uitat să-l menţioneze): oferă oricărui impostor posibilitatea de a-şi lansa "teoria" aducătoare de bani.
sugestia ca stiinta oficiala a creat internetul este alunecoasa.
. Fara nici o indoiala ca aplicand doar cele invatate la scoala, si fara efortul creator (pentru care militeaza aici sadang) al unor unor indivizi care au depasit "nivelul stiintific impus", internetul n-ar fi existat azi, nici ca idee.

. sadang are de doua ori dreptate, prima a fost zisa - creatia, a doua - stiinta noastra e obligata sa evolueze printr-un proces de "negare". Respectiv, ce se inventeaza nou demoleaza ce se stia pana atunci. Evident, mai ramane molozul si unele elemente sanatoase care se refolosesc (precum caramizile romane din zidurile unor cetati de pe la noi, "reciclate" de tarani la constructia propriilor lor grajduri).

. Din pacate, referitor la bani, internetul "aduce bani" (citeste avantaje) nu neaparat creatorilor ci mai ales proprietarilor internetului. Adica maimutelor ganditoare furacioase si, implicit, diversioniste. Asta e "natura umana" si nu avem ce-i face.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23661
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Vin 08 Iun 2012, 13:09

Si pentru ca momentan nu mai am timp si nici rabdare sa fac traducerea acestui videoclip, va las voua placerea sa va bateti capul cu traducerea lui. Va poate ajuta in acest sens transcriptul acestuia.

Este vorba despre o intalnire neoficiala a lui Brian O'Leary cu publicul, care a avut loc la Zurich, dupa terminarea conferintei despre free energy din data de 12 Iulie 2009.

Pentru cei care nu au auzit si vor sa afle mai multe despre Brian Todd O'Leary pun mai jos cateva link-uri:
- Wikipedia - Brian O'Leary
- Site-ul Oficial al regretatului Brian O'Leary



-= Brian O'Leary's presentation on Free Energy =-

-= Transcript of Brian O'Leary's presentation on Free Energy =-

------===#===------


-= Zurich Conference: Dr Brian O'Leary's workshop, 12 July 2009 =-

Tineti ochii, mintea si ochii mintii permanent si maxim deschise!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Joi 21 Iun 2012, 15:49

Eric Dollard 2007 - Idei gresite despre electricitate si mai multe...


O inregistrare video extrem de interesanta, din pacate fara subtitrare in limba romana. Insa nu cred ca aici pe acest forum, limba engleza poate fi o problema foarte mare!

Atentie marita mai ales dupa minutul 49! Vizionare placuta!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Dum 24 Iun 2012, 17:14

SADANG,
Ca de obicei , multumiri pentru acest gen de postare!

Dollard da lectii de electromagnetism, de fizica neoficiala.
Vizionand video-ul de mai sus, m-am regasit cu emotie in postura de acum zeci de ani, de elev , cu caietul si creionul pregatite .

Voi reda mai jos o incercare de sinteza a unor concepte/observatii expuse de Dollard, asa cum au aparut ele in ordinea cronologica a expunerii:

1-Posibilitatea teoretica si practica a sintetizarii energiei;
2-"Prin unele teorii, realismul in stiinta a fost transformat in fantezie";
3-Liniile electrice lungi de transmiterea clasica a energiei manifesta fenomene free-energy;
4-Corectitudinea folosirii termenului de camp/linie de camp dielectric, in loc de camp/linie de camp electric (Faraday);
5-Referiri la teoria vortexiala a lui Maxwell;
6-Gravitatia, ca efect de presiune, nu de atractie;
7-Folosirea termenului de spatiu (energetic) interior/exterior;
8-Electricitatea curge prin camp (Maxwell);
9-Energia , ca marime derivata, nu ca marime primara;
10-Pe o rezistenta electrica se consuma energia, pe o impedanta L-C se poate crea (colecta);
11-Simetria de timp in fenomenele electromagnetice ciclice;
12-Camp discontinuu, cu linii de flux numarabile;
13-Presiunea unei linii de forta asupra eterului;
14-Undele longitudinale Tesla, ca unde de impuls;
15-Fenomenul de histerezis energetic; "Intai efectul, apoi cauza";
16-Conul si sectiunile lui:cercul, parabola, elipsa si comportarea electromagnetica relativa la aceste geometrii;
17-2 Conuri si hiperbola si corespondenta cu fenomenele electromagnetice;
18-Tehnologia lui Tesla, bazata pe "inner-storage";
19-Inductanta simuleaza fenomenul "inainte in timp";
Capacitatea simuleaza fenomenul "inapoi in timp";
20-Metoda Steinmetz de abordare matematica a comportarii electromagnetice cu 8 operatori matematici sintetici, corespunzand la 8 tipuri de forma de unda;
21-Ecuatie generala a unei unde, cu elemente din multimea numerelor complexe; frecventa imaginara, frecventa reala;
22-Campul magnetic ca un camp cu inertie, ca un volant;
23-Descrierea matematica a modelarii cresterii de putere in camp electromagnetic;
24-Unde canonice; unde in unde;
25-Energia, sintetizata prin reducerea duratei intre cauza si efect; factorul timp;
26-"Fara Steinmetz, n-am avea (n-am intelege, nota mea) pe Tesla";
27-Legea continuitatii energiei;
28-Elasticitatea campului;
29-Schema echivalenta pentru transmiterea tip Tesla a energiei, prin unde impuls;
30-Viteze super-luminice la unda longitudinala Tesla;
31-"Tehnologia oficiala, ca un cal troian";
32-Inductanta mutuala:"Mi-au trebuit 20 de ani sa gasesc mising-link";
33-"Infinit velocity"; Utilizarea acestui fenomen de catre Carr (fost colaborator al lui Tesla, constructor si experimentator al unei masini zburatoare , confiscate-nota mea);
34-Anularea distantei prin crearea sincronismului; aplicatii la linii electrice lungi:




Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 24 Iun 2012, 17:49, editata de 1 ori (Motiv : Corectie termen)

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32388
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Dum 24 Iun 2012, 19:41

Multumesc eugen pentru efortul tau, de a sintetiza informatiile de baza din ceea ce incerc eu sa transmit prin diferite filmulete si articole. Eu nu am aceasta capacitate de a exprima verbal sau in scris informatiile de baza, mai bine zis de a explica ceea ce vreu sa transmit, ma pierd in detalii. Si atunci am ajuns la concluzia ca e mai bine sa expun informatiile pe care le consider importante, si fiecare sa-si bata capul sa extraga ce e important pentru el. Iti multumesc eugen, inca o data!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Lun 25 Iun 2012, 07:44

Cind cineva vine cu concepte noi e bine sa faca un experiment convingator ca altfel nu se obosesc multi sa inteleaga.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19403
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 25 Iun 2012, 10:33

Si cine crezi ca pierde in aceasta situatie? Cel care a ajuns sa inteleaga si sa foloseasca tehnologia respectiva, sau cel care asteapta sa-i fie explicata si demonstrata? Este fix treaba celor care nu vor sa se oboseasca sa inteleaga, daca o vor intelege sau folosi vreodata!

Asta a fost marea greseala deliberat indusa a secolului trecut. Toata lumea astepta "lumina" explicatiilor si demonstratiilor sa vina din alta parte, ei doar sa le primeasca si sa le foloseasca. S-au dus acele vremuri cris! Eforturile actuale trebuie sa fie in cea mai mare masura personale! Asta inseamna cunoastere adevarata. Cealalta este pura dogma! Si se vede ce s-a creat cu ea. Tehnologii care subjuga din ce in ce mai mult omul, in loc sa-l elibereze.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Lun 25 Iun 2012, 10:41

In zilele noastre gratie internetului ne confruntam cu o avalansa informationala careia nimeni nu-i poate face fata asa ca trebuie sa gasim mijloace de selectie.Faptul ca cineva face un experiment care demonstreaza ca nu spune aberatii este un bun selector.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19403
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Lun 25 Iun 2012, 12:56

Ai si tu dreptatea ta cris. Dar cati pot intelege experimentele respective, daca cel ce le face nu doreste sa dea si explicatii, indiferent pentru care motive? Si mai ales daca cel ce face experimentele respective este un autodidact care a ajuns la o alta cunoastere, bazata pe alte fundamente decat cele oficiale! Poti admite asa ceva? Sau crezi ca stiinta actuala, si calea urmata de aceasta este singura si cea mai cea?

Undeva intr-un post mai vechi am facut trimitere la experimentele despre undele longitudinale ale lui Tesla, experimente realizate de acelasi Eric Dollard si Tom Brown in tineretile lor! Te-ai uitat la ele? Ai incercat sa intelegi cu propria-ti minte, pentru ca ai avut tot o replica imediata si acida si atunci! Sau macar sa cauti sa intelegi, ce explicau ei acolo, pentru ca acele experimente erau si sunt inca foarte concludente. Uita-te te rog la acele filmulete care exista pe net de ani buni, si foloseste selectorul la care faci tu referire.

Nota: vad ca pe youtube iar nu mai sunt aceste filmulete, noroc ca nu-s ei buricu pamantului. Uite aici filmuletele foarte, foarte explicite:


sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de intelegatorul Mier 27 Iun 2012, 01:56

Dupa tone de clipuri pe acest subiect,,,,,,,,,,,cand credeam ca inebunesc ,,,,,,,,,vedeam deja bratzarile dacice ca fiind bobine Tesla in schema lui Kapanadze,,,,,,,,,probabil ca sa nu ma piarda ce-i doi ingerasi ai mei mi-au explicat in vis pe indelete nopti de-a randul,,,,,,,,,TOTUL.............Astfel m-au facut sa inteleg unde gresim noi oamenii (in conceptele fizicii) de nu putem produce free-energy decat rareori sporadic.........cand de fapt tot universul e un imens free-energy ce nu respecta legea conservarii arhaic exprimata in mintea noastra..........M-AU INVATAT O GRAMADA DE TRUCURI SI DE ATUNCI NU MAI CONTENESC SA LE EXPERIMENTEZ...........dar se intampla un lucru ciudat.....cand observ rezultatul bun si energia iese din montaj......,,,,,,,,,altcineva la celalt capat al Pamantului deja il pune pe youtube..........ASTA E!.........si e bine ca suntem asha telepatiatzi.......ASTA o fi GLOBALIZARE!?....treaba e asa de simpla ca daca v-o spun (si ingerasii mei nu mi-au interzis) o sa va cruciti ,,,,,,e vorba de energia cinetica a electronului in concordanta cu energia cinetica a atomului si mai departe in concordanta cu energia cinetica a materialului in care se afla acei atomi,,,,,,,,,,,,,,in ultima instanta conteaza foarte mult FORMA si ACCELERATIA,,,,,,,,

p.s. daca mai doriti va mai spun,,,,,,,,,totul e de o simplitate inspaimantatoare,,,,,,astept reply

intelegatorul
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 27
Puncte : 13138
Data de inscriere : 23/06/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Mier 27 Iun 2012, 07:50

Nu te obosi.Fa-ti tu un generator free ,deconecteaza-te de la electrica si cheama-ne sa vedem minunea.
P.S. Cu ingerasii nu trebuie sa te ingrijorezi e tratabil.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19403
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de sadang Mier 11 Iul 2012, 13:22

Deoarece tot in acest topic s-a mai discutat despre "motorul pe apa", mai corect spus despre folosirea hidrogenului rezultat din disocierea apei, si injectarea acestuia direct in calea de admisie a motorului benzinar sau diesel, aici:

- https://cercetare.forumgratuit.ro/t141p60-free-energy#5533
- https://cercetare.forumgratuit.ro/t141p60-free-energy#5546
- https://cercetare.forumgratuit.ro/t141p90-free-energy#5851
- https://cercetare.forumgratuit.ro/t141p90-free-energy#5921

aduc un nou "argument", din 1977, solid consider eu, pentru cei care doar isi exprima indoiala, fara a cerceta teoretic sau/si practic aceste lucruri:

teoria - Free energy - Pagina 6 Nasafg

Si deoarece nu pot reedita postul meu de aici: - https://cercetare.forumgratuit.ro/t141p60-free-energy#5533, reactualizez aici link-ul despre cartea lui Stanley Meyer, cu numele, "The Hydrogen Fracturing Process & Related Water Fuel Cell Technology":

teoria - Free energy - Pagina 6 Meyer

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24088
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Dum 05 Aug 2012, 01:28

Energie din mediul ambiant.

"AMBIENT HEAT: Heat is available for free from environmental sources like the Sun for heating water, building materials, or air. Heat can also be stored, or conserved, by using insulation methods. So, it can be gathered when it is freely available and used when it is needed. But Ambient Heat can also be used as an energy source.

In 1900, Nikola Tesla described an invention to use the heat in the ambient air to drive an engine to produce mechanical energy and refrigerated air as a by-product. He called this invention his "Self-acting Engine" because it could find the energy it needed to run anywhere. On a warming planet, the heat available in the ambient air is the ideal energy source.

In 1934, Bob Neal demonstrated his compressed air engine/compressor unit to the US Patent Office and showed it was possible to build a heat engine that produced mechanical energy from the heat in the ambient air. Circumstances prevented him from developing his technology, but Bob Neal's success has been an inspiration to others for decades."

Textul e preluat de pe: http://www.free-energy.ws/ambient-heat.html

Despre "Self-acting Engine" gasim pe:http://www.free-energy.ws/pdf/self_acting_engine.pdf

Brevetul lui Bob Neal il gasim pe: http://www.free-energy.ws/pdf/neal2030759.pdf

Pentru cine intelege sau vrea sa creada,extragerea energiei din mediul ambiant nu este o utopie,asa cum ne lasa sa credem stiinta actuala,e perfect realizabul.
Imi place sa cred ca am descifrat pe deplin ceea ce Bob Neal a brevetat si realizat.I-am aflat poanta;e de o subtilitate greu de imaginat.Mai mult,pot demonstra matematic ceea ce el a realizat empiric.Explicatia e simpla...,mult prea simpla...O pot face intr-o fraza!Cine sa ma asculte?


george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue7 / 107 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20568
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Dum 05 Aug 2012, 08:11

Extragerea energiei din mediul inconjurator nu e o utopie si stiinta oficiala foloseste acest lucru.Astfel aparatul meu de aer conditionat pe care il folosesc toamna si primavara la incalzit consuma 700 w si da caldura in camera de 2500 w.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19403
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 05 Aug 2012, 09:59

Orice "extragere" sau "cedare" de energie din / in mediul ambiant fara sa platim cat stabilesc baietii destepti este furt, este ilegala si se vor lua masuri.
Nimic nu mai este al nostru. Vom plati pentru tot, pentru apa de ploaie, pt aer, pentru lumina solara. Soarele se va vinde pe parcele si cu totii vom plati propietarilor, altfel ne vor baga la intuneric si la racoare.
Si este just. Afara este asa de cald acum datorita functionarii a miliarde de aere conditionate. Vara caldura este un gunoi, o poluare. Pe care in loc sa o stocam, sa o folosim la iarna, o aruncam in ograda comuna, sa faca atatia comotii cerebrale de caldura pe strada.
Eu am pivnita plina cu apa. Acolo stochez energia vara si o extrag iarna. Acolo sunt toate schimbatoarele de caldura.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35509
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Dum 05 Aug 2012, 12:45

Extragerea energiei din mediul inconjurator nu e o utopie si stiinta oficiala foloseste acest lucru.Astfel aparatul meu de aer conditionat pe care il folosesc toamna si primavara la incalzit consuma 700 w si da caldura in camera de 2500 w.
Cum ai masurat acest lucru?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55610
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Dum 05 Aug 2012, 14:08

virgil a scris:
Cum ai masurat acest lucru?
Scrie clar in datele tehnice.Putere consumata la incalzire(cit consuma din retea) si COP (W/W) aproximativ 3.5 de cite ori e mai mare puterea reala de incalzire decat consumul.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
teoria - Free energy - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10teoria - Free energy - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19403
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

teoria - Free energy - Pagina 6 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 22 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 14 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum