Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 07:03

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
CAdi (11928)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul (6652)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Razvan (6162)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen (3786)
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Pacalici
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
CAdi
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Razvan
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
meteor
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
gafiteanu
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
scanteitudorel
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Forever_Man
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Bordan
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Forever_Man
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen
propuneri ... - Pagina 21 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 21 Voting_barpropuneri ... - Pagina 21 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 25 utilizatori conectați: 2 Înregistrați, 0 Invizibil și 23 Vizitatori

virgil, virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

propuneri ...

+20
cumatru
Pacalici
omuldinluna
virgil_48
virgil
Bordan
curiosul
Dacu
CAdi
cris
sadang
gafiteanu
WoodyCAD
eugen
Razvan
meteor
mm
george
Abel Cavaşi
joben
24 participanți

Pagina 21 din 34 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 27 ... 34  Urmatorul

In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty propuneri ...

Mesaj Scris de joben Lun 24 Mai 2010, 02:43

Rezumarea primului mesaj :

Incep prin a preciza ca este necesara introducerea tuturor topic-urilor ce au legatura cu numerele naturale, intregi sau rationale intr-o sectiune ce ar trebui sa poarte numele Aritmetica si Teoria Numerelor
Pe masura ce exista postari si din alte ramuri ale matematici, topic-urile sa se afle in sectiuni corespunzatoare
Aceleasi amendamente si la fizica (mecanica, electricitate etc.)
Fiecare ramura a stiintei va trebui sa aiba si o sectiune cu generalitati ce au legatura cu mai multe domenii sau nu pot fi incadrate exact

_________________
"Un jucator bun este si norocos" (Capablanca)

joben
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Robert
Numarul mesajelor : 35
Puncte : 17383
Data de inscriere : 22/05/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pazvante Mar 02 Feb 2016, 22:07

Ştiţi ce îmi pare un aspect interesant? Care şi cum a avut puterea în mână, gata la banări şi ştergeri de masaje! Oare la ce altceva se mai pricepe soiul acesta de "moderatori"? Ah, da, unii mai sunt capabili şi să nu ia nicio iniţiativă, doar să propună şi scoată castanele din foc cu mâna altuia.
Ce rezultate au dat până acum asemenea măsuri? Zero!

Din partea mea puteţi opri de tot accesul vizitatorilor. Nemaiputând să vă dăm replica vă vom cita la bezna minţii. Alegeţi voi ce vă convine.
Până la urmă, chiar nu-mi dau seama ce aveţi cu noi, din moment ce ne creasem un subiect captivant şi anume "fizica zigzagoidală". Ce, vă deranja concurenţa cu fizica elicoidală?

Pazvante
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 02 Feb 2016, 22:15

Forumescu a scris:Aia e! Multumeste-i lui abel si eugen.Poate da dumnezeu si fac o spiala impreuna in curu gol.Ca plin nu e speranta.O elicoida ceva....
Nu  stiu  cat   de   suparat   este   Domnul  Forumescu ,  dar   un  asemenea   limbaj  nu  cred  ca  este bine  venit  pe   forum.   Pe   20  Februarie    se implineste    un  an de  cand  activez pe  forum  si  pot  afirma  cu  siguranta  ca   in  afara   de  mine  care   am  9  clase  restul   utilizatorilor   sunt   persoane  cu  studii   superioare   in diferite   domenii.  Ma   intreb   uneori   daca   prea  multa   scoala  nu   strica  mintea   unora. Nu-mi face deloc placere sa scriu asemenea constatari . Eu activez pe forum pentru a ma destinde impartasind si altora realizarile sau esecurile mele in stiinta si tehnica. Pacat ca de multe ori nu se intampla asa cum mi-am dorit.

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 02 Feb 2016, 22:31

Pazvante a scris:Până la urmă, chiar nu-mi dau seama ce aveţi cu noi, din moment ce ne creasem un subiect captivant şi anume "fizica zigzagoidală". Ce, vă deranja concurenţa cu fizica elicoidală?
R, P sau  C ,  indiferent  care   din  voi  ati  scris  . Fara   suparare   dar  subiectul   pe  care   tu  spui  ca  ati  incercat  sa-l   creati   reprezenta  o parodie   grosolana  la   subiectul    deschis  de  Dl.  Abel  .  Eu  am  stat   pe margine   si  am  observat   foarte   bine  cum  s-au   desfasurat  lucrurile  imediat   dupa   ce  Dl.  Abel  a   cerut  ajutorul   colegilor   din  forum  .   Citez   din memorie  ,,  Cine  ma  poate   ajuta  sa   construesc  fizica   elicoidala. "  Din  partea   unor   colegi  imediat   a  inceput   bascalia  .   Iti scriu   ca   o   persoana  neutra   fata   de   subiectul  deschis   de  Dl.  Abel , dar   neutra  si  fata   de  disputele   care  s-au  nascut  in  timp  intre  anumiti   utilizatori si  Administrator.  Este   regretabil   ca  s-a  ajuns  in   aceasta   situatie.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 02 Feb 2016, 22:38

Eu il propun pe scanteitudorel moderator adjunct.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 02 Feb 2016, 22:42

gafiteanu a scris:Eu il propun pe scanteitudorel moderator adjunct.
Iar scanteitudorel refuza categoric aceasta functie onorifica nou inventata , din simplul motiv ca-si cunoste bine lungul nasului.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pazvante Mar 02 Feb 2016, 22:47

scanteitudorel a scris:Fara   suparare   dar  subiectul   pe  care   tu  spui  ca  ati  incercat  sa-l   creati   reprezenta  o parodie   grosolana  la   subiectul    deschis  de  Dl.  Abel  .
Bine Tudorel, dar prin ce subiectul "Fizica zigzagoidală" pare o jignire la adresa minţii mai mult decât decât "Fizica elicoidală"? De ce un subiect este catalogat ca băşcălie în timp ce altul asemănător ar trebui să fie luat ca adevăr?

Pazvante
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 02 Feb 2016, 23:03

Gata cu disputa asta, ambele sunt reale.  In microcosmos totul se petrece numai in ciocniri in zig-zag, (de unde si principiul incertitudinii), dar din macrocosmos acestea nu se mai vad-disting si par integrate in marea spirala-elicoidala.(de unde si principiul certitudinii....false).
scanteitudorel, sa stii ca ai clasa !  Nu alea 9 sau 12 sau suplimentare conteaza...

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 03 Feb 2016, 06:31

Pazvante a scris: De ce un subiect este catalogat ca băşcălie în timp ce altul asemănător ar trebui să fie luat ca adevăr?
Nu subiectele  in  sine   au  dus la  asemenea   neintelegeri  ci  felul  cum   sa   discutat  pe  seama  lor .  Tonul  face   muzica.   Poate  cele    doua   stari  chiar   exista   in   Macrocosmos   sau Microcosmos  iar   ele   pe   forum  au  fost   prezentate     sub   forma   unor   idei  . Pana  la   aflarea   adevarului   este  bine  sa   le   tratam   pe   fiecare   in  parte  cu  multa   atentie   si  mai  ales   nepartinitor  .   Nu  crezi  ca   un  neavizat  ca  mine  in  cele  doua   fizici  mentionate  ar  fi  fost   bine   sa  citeasca    expresii  de   natura   stiintifica  ,   nu   cuvinte   care  au  dus    inevitabil  la  dispute   de   ordin   personal ?
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 03 Feb 2016, 06:44

gafiteanu a scris:scanteitudorel, sa stii ca ai clasa !

Daca   Dvs.  ati   constatat  ca  am   clasa  va  multumersc  pentru  apreciere .   Daca  propozitia  de  mai   sus  are   alt   sens,   atunci  am  sa   va   scriu   urmatoarele : Nu  este  suficient   sa   stiu  ca   am   clasa  ,  trebuie  sa  demonstrez   acest  lucru si  prin  comportament.  Poate  este   bine   sa   reformulati cele   scrise mai  sus . Evitam astfel  moduri  diferite  de  interpretare.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 03 Feb 2016, 07:58

Deci, cum facem până la urmă? S-a cristalizat o idee clară în ceea ce privește problema vizitatorilor? Le tai accesul de scriere?

Dacă nu vreți să le tai accesul la scriere, atunci măcar nu le răspundeți când vedeți că sunt pramatii și își bat joc de eforturile noastre.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Vizitescu Mier 03 Feb 2016, 08:04

"pramatii "

Iar incepi geniule? Ce poti sa ai mai mult decat semeni?

Vizitescu
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 03 Feb 2016, 08:18

Când am mai început? Cei care ați început ați fost voi, pramatiilor! Până la apariția voastră, forumul a fost liniștit, fără nicio pramatie.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pazvante Mier 03 Feb 2016, 08:28

virgil_48 a scris:Eugen, imi pare bine ca ai astfel de cunostinte in colectia ta,
inseamna ca au fost si altii suparati pe ideea ca sunt forte care
sunt produse fara consum de energie, si care nu produc lucru
mecanic.
Acolo e vorba despre tensiuni şi deformări în solidele elastice. E complicat pentru unul ca eugen, care traduce „vitual-particle exchange” drept „schimbul virtual de particule” în loc de „schimbul de particule-virtuale”.  Razz
Nu te agita, că lucrul mecanic virtual produs de forţe virtuale nu înseamnă că „forte egale si de sens opus produc lucru mecanic”.

Pazvante
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Vizitescu Mier 03 Feb 2016, 08:32

Abel te dai Fecioara Maria?

P.S. Apropos,eu chiar sunt vizitator si nu am nimic de a face cu exclusii tai.Le dau numai dreptate, in rest...ura si la gara, neprihanitulu.

Vizitescu
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pazvante Mier 03 Feb 2016, 08:51

Abel Cavaşi a scris:Fizica asta tâmpită „zigzagoidală” este la mintea cocoșului aiurită, căci presupune ACCELERAȚII INFINITE, spre deosebire de Fizica elicoidală, unde nu apar asemenea accelerații.
Abel, fizica zigzagoidală încă nu e completă; cineva a întrerupt cu bună ştiinţă dezvoltarea ei.
Desigur că asemenea provocări şi critici sunt acceptate şi binevenite, deoarece conduc la verificarea sau invalidarea teoriei.
Dar după cum se spune şi în primul postulat, mişcarea în zigzag se referă în primul rând la particule, iar acestea, prin comportamentul lor dual, pot fi reflectate de anumite medii, rezultând mişcarea în zigzag fără a implica acceleraţii infinite.
Domeniul de aplicabilitate al fizicii zigzagoidale se referă deci, deocamdată, la particule, implicând prin asta şi falsificabilitatea teoriei dincolo de domeniul său de aplicaţie. Asta demonstrează caracterul ştiinţific al noii fizici, spre deosebire de fizica elicoidală care nu poate fi falsificabilă.

Pazvante
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 03 Feb 2016, 09:15

Pazvante a scris:
Acolo e vorba despre tensiuni şi deformări în solidele elastice. E complicat pentru unul ca eugen, care traduce „vitual-particle exchange” drept „schimbul virtual de particule” în loc de „schimbul de particule-virtuale”.  Razz
Ca este vorba de deformari se vede si din desene. Când revii
vei fi promovat pe locul I la proba "agatatul de cuvintele altora".     Laughing

Nu te agita, că lucrul mecanic virtual produs de forţe virtuale nu înseamnă că „forte egale si de sens opus produc lucru mecanic”.
Ai vrut sa spui ca este vorba de lucrul mecanic virtual produs de
forte reale? Pentru situatia limita, a unor materiale ideale,
nedeformabile, poti sa aplici ceace ai contestat tu in citat.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Guguta Mier 03 Feb 2016, 10:38

Marea problema e daca Dacu va recunoaste ca a gresit la conjectura sa. Putin probabil ca va fi.

Abel si Pacalici de ce nu se implica, ambii evita subiectele dificile ?! Smile

1. Trebue de demonstrat caci: 1.4radical(pn)+0.49>=pn si nu invers. Daca e adevarat inegalitatea intradevar aplici teorema lui Bertrand si restul e ok cu conjectura lui Andrica, bibika,...
La tine la baza demonstratiei din cite vad e teorema lui Bertrand ceea ce e gresit, vezi punctul 2.

2. Am spus si aratat caci demonstratia conjecturii Andrica doar la baza cu teorema Bertrand sau Serpinski e gresit.

Pn,......,Pn+1,(Pn+1)+1, 2Pn
(intre pn si 2pn exista un numar prim, ca sa fie puterenica teorema trebue supusa si cazului cind Pn+1 e la distanta maxima fata de Pn)

Deoarece functia radical (x) e monoton crescatoare e deajuns 2 verificari din sirul ce urmeaza sa le facem ca sa vedem cum e sirul (daca e divergent infinit atunci clar ca nu e aplicabila teorema lui B nicaeri, daca e divergent pina la o constanta mai mic sau egal cu 1 atunci e aplicabila si daca e convergenta la fel e aplicabila)

Ex: 11,....,21,22
radical(21)-radical(11)~1.27
100,....,199,200
radical(199)-radical(100)~4,01
1<1.27<4.01<.....

Sirul e net diverget peste 1 nu mai are sens sa aplicam teorema lui B. sau cea a lui Serpinski.
Si in general atunci cind distanta max dintre 2 numere prime este o valoare constanta, trebue ceva sa fie o variabila exprimata prin nr p.

Guguta
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pacalescu Pacalici Mier 03 Feb 2016, 10:59

[b]Guguta[/b] a scris:Pacalici de ce nu se implica, ambii evita subiectele dificile ?!

Pe mine subiectul nu ma intereseaza. Poate pe Abel ca el e diplomat matematician. Si sincer sa fiu, in ultimul timp am avut alte treburi mai urgente de gandit si rezolvat. Forumul stagneaza...de 8 ani aceleasi chestii neterminate...Plictiseala mare vad.

Pacalescu Pacalici
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 03 Feb 2016, 11:59

Pacalescu Pacalici a scris:
[b]Guguta[/b] a scris:Pacalici de ce nu se implica, ambii evita subiectele dificile ?!

Pe mine subiectul nu ma intereseaza. Poate pe Abel ca el e diplomat matematician. Si sincer sa fiu, in ultimul timp am avut alte treburi mai urgente de gandit si rezolvat. Forumul stagneaza...de 8 ani aceleasi chestii neterminate...Plictiseala mare vad.
Nu te miri cum de nu te-ai plictisit si tu sa mai dai pe aici?
Ce te atrage la plictiseala noastra?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Forumescu Mier 03 Feb 2016, 12:00

eugen a scris:Cine vrea sa spuna ceva , intra ca utilizator, asa cum au facut la timpul lor, de exemplu ,colegii Vasile Tudor, Scantei Tudorel sau alti colegi????, care au avut curajul sa puna si repere ale lor de identificare.
Si nu s-au ascuns, nici metamorfozat sub diferite etichete.

Alllo! Urmaresc acest forum asa cum spuneam de ani buni. Cum poate ipocritul din Uppsala sa posteze asa ceva???
Da tu "eugene", tu de ce te-ai metamorfozat intr-o eticheta ma baiatule?

Forumescu
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Guguta Mier 03 Feb 2016, 12:13

Dar fizica cuantica si alte mirodenii(numere hamiltoniene, sedionii,.. am in vedere aplicatiile acestor numere exreale in fizica[reala nu fantastica]) va intereseaza ?!

Sunt si intrebari deschise la multe subiecte, la care nu am vazut raspunsul inca, da ce e drept nu e din domeniul fizici voastre indragite.

Abel nu e unicul "diplomat" Smile , mai sunt si eu si mii (daca nu milioane) la care le e rusine de profesorii pe care i-au avut.  jocolor

Guguta
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 03 Feb 2016, 12:56

Eu propun ca fiecare membru inregistrat al forumului sa poata
dovedi ca sustine sau ca colaboreaza activ la un subiect de
"cercetare". Am scris in ghilimele sa nu poata responsabilii cu
distractia sa faca glume nesarate. Prin "cercetare" nu inteleg
cercetarea forumului cu ochiul si urechea. Poate asa isi vor
cauta ceva de lucru si cei care nu s-au evidentiat pana acum.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 03 Feb 2016, 18:44

Din câte văd, nimeni nu a adus vreun argument serios pentru păstrarea libertății de scriere a vizitatorilor pe forum. Așa că în curând, dacă voi găsi ceva timp liber, le voi tăia din nou piuitul, de data aceasta pentru totdeauna.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Guguta 1.2 Mier 03 Feb 2016, 19:11

Dacu inca ceva dupa ce demonstrezi 1.4radic(pn)+0.49>=pn (ei hai fie cum la tine invers) mai departe nu mai trebue nimic sa mai demonstrezi, spui doar ca : conform postul lui B. rezulta ca e adevarata conjectura.

Abel si tu asta ai vrut sa spui ?! Scuze ca m-am grabit.

Pacalici, iata un exemplu de toate zilele, Dacu pe unii din noi ne-a pus pe jar (pe mine de exemplu citeva ore), ei adevarata/ falsa demonstratia nu importa. Chiar si de ar fi fost adevarata demonstratia, chiar de ar fi fost un om necunoscut tie, eu cred ca tot nu l-ai fi incurajat cu nimic iar din haituiala nu mai ieseati.
E adevarata parerea ta ca ignoranta , studiile superficiale, ingerasii si spiridusii,... nu duc la nimic.

Asa e cercetarea la noi (am in vedere modul de comunicare si atirnare dintre academicieni si ceilalti de rind care fac erori), de aia si asa traim.

Dar cine stie pina la urma poate si nu, poate si e drept Pacalici, nu stiu.

Guguta 1.2
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 03 Feb 2016, 20:04

Abel, si vizitatorii au pus, pun si vor pune umarul la lucrarea ta de cercetare pt. o lume mai dreapta curba.. Ceva-ceva tot au un aport util, ca nu se poate fara critici si critica. La urma urmei toti muncim pe dea moaca pt. tine si uite cum ne multumesti, cu amenintari. Daca te lasam la liber, ce o sa se intample cu tine, ce traiectorie vei capata, unde te vei inalta si pierde ? (Uite ce s-a intamplat cu Creatorul, caruia toti pamantenii i-au adus si ii aduc numai osanale).

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Bordan Joi 20 Oct 2016, 06:25

Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pacalici Mier 07 Dec 2016, 11:04

Propun ca Imnul national al viitoarei tari Internet, cat si a Forumului de Cercetare sa fie:

https://youtu.be/O61eEJ0xCJ8
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil Mier 07 Dec 2016, 11:26

Mi-a placut.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 07 Dec 2016, 12:32

Nu știu cum de nu am văzut întrebarea... Oricum, ea nu este o propunere...

Sunt blocate automat, deoarece au depășit numărul de mesaje admis prin definiție.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33913
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de negativ Mar 13 Dec 2016, 10:24

Măi nene, măi дорогой товарищи, "măi dragă"
(ca nu mai stiu cum sa ma adresez  moderatorilor de pe aici)
Nu se poate rezolva ceva cu WoodyCAD ? Poate sa aiba rubrica lui, ceva ! Uite, cum e virgil_48 cu mecanica foip. Bravo lui !
Promitem solemn sa o vizitam periodic, macar o data la o revolutie completa a galaxiei noastre în jurul propriei axe !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue5 / 105 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20527
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 13 Dec 2016, 10:39

negativ a scris:
Măi nene, măi дорогой товарищи, "măi dragă"
(ca nu mai stiu cum sa ma adresez  moderatorilor de pe aici)
Nu se poate rezolva ceva cu WoodyCAD ? Poate sa aiba rubrica lui, ceva ! Uite, cum e virgil_48 cu mecanica foip. Bravo lui !
Promitem solemn sa o vizitam periodic, macar o data la o revolutie completa a galaxiei noastre în jurul propriei axe !
Tu crezi ca eu tocesc tastele aici pentru personaje negative,
ca tine? Cine intelege Mecanica FOIP, citeste, tace si tine minte!
Poti sa te ghidezi dupa galaxie.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de negativ Mar 13 Dec 2016, 10:51

virgil_48 a scris:Tu crezi ca eu tocesc tastele aici pentru personaje negative, ca tine? Cine intelege Mecanica FOIP, citeste, tace si tine minte!
Poti sa te ghidezi dupa galaxie.
Nu sunt interesat de maecanica FOIP, lucru pe care deja îl stii.
Ideea e ca daca intri pe alte subiecte, cauti sa te încadrezi, nu sa bati câmpii, chiar daca aduci aminte mereu de subiectul tau preferat, lucru pe care îl pot întelege.
Ideea era ca atunci cand primesti o instiintare de mesaj nou, nu ai de unde sti ca e de la WoodyCAD, ca sa nu te mai obosesti si sa pierzi timpul, in speranta ca cineva va veni cu o idee sau o noua lumina asupra subiectului care te intereseaza.
Oricum, de la WoodyCAD nu vezi decât "maimutici", huo si altele asemenea. Chiar e de porc.
Multumesc pentru atentie. Cu asta trebuie sa închei, ca pierd vremea aiurea si nu asta era scopul sectiunii de fata.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 21 Left_bar_bleue5 / 105 / 10propuneri ... - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20527
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 21 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 34 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 27 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum