Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
CAdi (11781)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
curiosul (6509)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Razvan (6162)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
eugen (3757)
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Pacalici
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
CAdi
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Dacu
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Razvan
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
meteor
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
gafiteanu
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
scanteitudorel
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
CAdi
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
eugen
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Bordan
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Forever_Man
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Razvan
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
virgil_48
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
eugen
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 
Bordan
propuneri ... - Pagina 32 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 32 Voting_barpropuneri ... - Pagina 32 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 23 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 23 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

propuneri ...

+20
cumatru
Pacalici
omuldinluna
virgil_48
virgil
Bordan
curiosul
Dacu
CAdi
cris
sadang
gafiteanu
WoodyCAD
eugen
Razvan
meteor
mm
george
Abel Cavaşi
joben
24 participanți

Pagina 32 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty propuneri ...

Mesaj Scris de joben Lun 24 Mai 2010, 02:43

Rezumarea primului mesaj :

Incep prin a preciza ca este necesara introducerea tuturor topic-urilor ce au legatura cu numerele naturale, intregi sau rationale intr-o sectiune ce ar trebui sa poarte numele Aritmetica si Teoria Numerelor
Pe masura ce exista postari si din alte ramuri ale matematici, topic-urile sa se afle in sectiuni corespunzatoare
Aceleasi amendamente si la fizica (mecanica, electricitate etc.)
Fiecare ramura a stiintei va trebui sa aiba si o sectiune cu generalitati ce au legatura cu mai multe domenii sau nu pot fi incadrate exact

_________________
"Un jucator bun este si norocos" (Capablanca)

joben
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Robert
Numarul mesajelor : 35
Puncte : 17296
Data de inscriere : 22/05/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Paca Plici Dum 01 Noi 2020, 01:00

Ei, stiinta am apreciat-o totdeauna.Sunt uimit cat ati reusit sa avansati cu cercetarile. Am fost pe aici tot timpul , dar stiinta mea nu va era folositoare, si aveati perfecta dreptate asa ca nu m-am mai bagat, mai ales ca de fiecare data postarile mele erau sterse si ip-ul blocat. As fi putut sa intru zilnic, da ar fi fost plictisitor si pentru mine. Asa ca mari succese in continuare! M-am spariet cind am vazut ca si nea Scantei, magnetistul site-ului nu a mai aparut.Sper sa fie sanatos si in putere. Da-i bataie Gafitene, baga stiinta ca ne trebuie. Pa.

Paca Plici
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 01 Noi 2020, 08:41

E mare pacat sa bagi stiinta in ziua de azi, cand salvarea vine doar de la CelDeSus, care asteapta doar laude, cantece si pupaturi. Iar in CelDeJos putine sperante.
Cum sa-L supar, sa-I dezvalui tainele, sa spun ce este cu acei epsilon si miu din spatiul vid ? (care nu prea sunt asa constante cum se zice.   Dovada e ca ne apuca reumatismul si durerile de cap cand se modifica.)  Dumnezeu a facut lumea din acel haos, chaos, si noi ii zicem eter-aether.
Chiar si in absenta atomilor si a luminii, a undelor EM, spatiul tot este electro-magnetic de la natura, de la origini.  Vidul e plin de energii nebanuite, care asteapta sa le descifram si sa le folosim.
Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n cap. (la fel cum si balta, raul, marea si oceanul iti da peshte-fish, dar nu in traista.)
https://www.science-et-vie.com/archives/le-vide-c-est-un-concentre-d-energie-40746
https://fr.shopping.rakuten.com/offer/buy/47168876/Collectif-Sciences-Et-Vie-N-1029-Le-Vide-Est-Plein-D-energie-Revue.html
Ca sa intelegi plinul, in primul rand trebuie sa intelegi "golul", deoarece totul e facut din acel "gol".
Dar noi acum urmam cu tarie si-avant indicatiile mentorului nostru si mergem pe calea cea curba in cerc inchis.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Construction d'une théorie unitaire de la physique.Confirmari ale electroconvergentei

Mesaj Scris de Crivoi D Dum 01 Noi 2020, 13:21

D-l Gafiteanu
".......................................................................................................................................................
L'un des plus spectaculaires est l'effet Casimir, du nom du physicien qui l'a décrit en 1948. On l'observe en plaçant dans un vide expérimental deux miroirs se faisant face. D'après la théorie quantique. la cavité définie par les deux miroirs li- ‘ mite les possibilités de fluctuations du vide. Si l'on ï se représente ces fluctuations comme les oscillations d'une corde de guitare tendue entre les deux miroirs, celles dont la fréquence de vibration est plus basse que le son fondamental de la corde ne peuvent pas être produites. Or cette limitation n'a pas cours à l'extérieur de la cavité, où, pour filer la métaphore, les vibrations de la corde (ici aussi longue que l'espace tout entier) peuvent être aussi graves que l'on veut. Autrement dit, le vide est moins «vide» à l'intérieur de la cavité qu'à l'extérieur. D'après le calcul du physicien, ce vide exerce donc une pression plus importante sur les faces extérieures de la cavité qu'à l'intérieur.
Résultat : les deux miroirs ont tendance à se rapprocher l'un de l'autre (voir infographie). L'effet Casimir a été observé des 1958. Et aujourd'hui la force associée est mesurée avec une précision de l'ordre du pour cent, en parfait accord avec ce que prévoit la théorie. Dans ces conditions, difficile de faire comme si la valeur infinie de l'énergie du vide n'était qu'une conséquence sans importance de la théorie quantique !
....................................................................................................................................................

Iata, un exemplul de (paradigma) cum nu trebuie interpretat/concluzionat rezultatul unui experiment.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Razvan Dum 01 Noi 2020, 14:52

virgil_48 a scris:...
Cred ca aceasta este ultima grija a noastra. Eu ma tot
gandesc dece nu ne mai frecventeaza prietenul mm.
Stie cineva ceva de el ?
scanteitudorel a scris :
In  ultima  perioada   starea  lui  de  sanatate era   precara .  Imi  pare  rau , dar  cred  ca  s-a  dus  la  cele  vesnice  . M-as  bucura  enorm  sa  nu fie  asa .

Este frumos să ne punem aceaşi întrebare şi despre alţi membri ai forumului, altădată activi.
De exemplu, mai ştie cineva ceva de:
curiosul
sandokan
orakle
cris
negativ
woodycad
omuldinluna
nic
totedati

etc... ?

Sadang, Forever_Man...

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33081
Data de inscriere : 18/03/2011

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 01 Noi 2020, 20:50

Au avansat la un nivel superior...

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Vin 12 Mar 2021, 18:51

Propun daca am apasat din greseala pe butonul rosu (sau verde) sa putem sa revenim asupra deciziei :
de pilda daca am apasat rosu si apoi verde sa dispara rosu sau daca nu poate sa dispara, cel putin sa apara marcajul rosu-verde,
si invers.
Acum daca apesi pe rosu, nu poti sa mai apesi pe verde, verdictul initial ramane neschimbat.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 12 Mar 2021, 19:43

CAdi a scris:Propun daca am apasat din greseala pe butonul rosu (sau verde) sa putem sa revenim asupra deciziei :
de pilda daca am apasat rosu si apoi verde sa dispara rosu sau daca nu poate sa dispara, cel putin sa apara marcajul rosu-verde,
si invers.
Acum daca apesi pe rosu, degeaba apesi pe verde, ca nu se intampla nimic, verdictul initial ramane neschimbat.
Eu nu inteleg dece au ramas in functiune liniutele acelea
colorate.
Butoanele de jos, Imi pace, Nu imi place, erau suficiente
pentru exprimarea unei aprecieri !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Meteorrr Vin 12 Mar 2021, 19:55

Cine a fost mm , macar acum nu e taina ?!

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil Vin 12 Mar 2021, 20:18

Meteorrr a scris:Cine a fost mm , macar acum nu e taina ?!
mm este inginerul Meita Mircea din Brasov pensionar fost cercetator, a lucrat la Rulmentul Brasov. In ultima vreme era suferind de diabet si se misca foarte greu. Mai stiu ca avea un Blog personal si daca nu ma insel chiar un forum pentru cercetare. Era autorul unui studiu referitor la fulgerele naturale destul de documentat. Mai multe nu stiu pentru ca nu am mai avut ocazia sa comunic cu el.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil Vin 12 Mar 2021, 20:22

virgil a scris:
Meteorrr a scris:Cine a fost mm , macar acum nu e taina ?!

mm este inginerul Meita Mircea din Brasov pensionar fost cercetator, a lucrat la Rulmentul Brasov. In ultima vreme era suferind de diabet si se misca foarte greu.  Mai stiu ca avea un Blog personal si daca nu ma insel chiar un forum pentru cercetare. Era autorul unui studiu referitor la fulgerele naturale destul de documentat.  Mai multe nu stiu pentru ca nu am mai avut ocazia sa comunic cu el, dar este un om foarte citit care se documenteaza permanent. In prezent nu stiu nimic despre el pentru ca nu a mai intrat de mult pe forum

http://www.energiialternative.net/articole/colab/mm1.htm

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Meteorrr Sam 13 Mar 2021, 21:38

Merci. INTRADEVAR merita respect si recunostinta acel om, pacat ca nu mai este in viata si aproape nimic nu am comunicat cu el despre biografia sa.

Si eu consider citit om a fost. Dupa cum stiti in fizica si in genere studiile predate le am liceale in alte domenii nu pot spune confirma sau infirma ( pacalici parese vesnic nemultumit a fost, ei in fine nu are importanta ca ce e demonstrat si inteles nu e contestabil..).
Interesant caz a fost cu subiectul deschis de mine ,,Toria gupului soial,, el m-a intreba una alta ( probabil m-a verifica daca nu am copiat ideea) , cind colo boom spune cum prin anii '80 un biolog si un matimatician rus au scris o carte care el a tradus-o apoi a aparut a doua editie el aplicatiile incerca sa le foloseasca. Ideea egzacta se potrivea cu a invatatilor, doar ca titlul si startul temei de cercetare difera eu am inceput analiza studiind (superficial) grupuri sociale de oameni si animale, ei plante. Mie mi se pare problema cu tradusul si restul importantei descoperirii consta ca invatatii au fost de natiune rusi ( culmea timpeniei eu putin m-am documentat unul are parese radacini de neamt) dar daca
ar fi aparut cartea in Germania si cu alte nume de familii atunci alta poveste ar fi fost..( aceasta inafara subiectului) Parea un om foarte foarte calm. Pacat ca nu mai sunt asa oameni importanti

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Cazuri OZN

Mesaj Scris de Meteorrr Mier 17 Mar 2021, 22:44

La subiectul Cazuri OZN deschis de Cadi.

Chiar intradevar obiecte zburatoare Neidentificate...
Ce este caracteristic la toate cazurile:
1. Nu e un caz macar unde sa fie foto sau video clar din apropiere mai ales in cabina. Tot timpul niste luminite, becusoare obiecte miscatoare.
2. Nu am vazut 2 cazuri macar unde extraterestrii nostri sa fi avut 2 masini cu acelasi model, vesnic diferite constructii au - aceasta presupune ca sau cei ce filmeaza ne pacalesc cu inventii tot de ei facute sau vad gresit sau ceva eu nu pricep.
3. La fel de important e ,,interviurile,, cu extraterestrii, ba unii mai zic ca au fost invitati in cabina .. desigur filmatu a fost interzis..
Din marturiile lor la cunostintele mele mi se pare ceva putin gresit sau eu poate nu pricep.
Spre exemplu am auzit un caz cum 2 soferi rusi noaptea au vazut aterezind corabi, unul sa apropiat de corabie acolo l-au prit calduros comunica doar telepatic ( intradevar caz des intilnit probabil nu e minciuna). La final cind sa plece omul a dorit sa le lase ciasul ca amintire si ca suvenir, dar ei i-au spuc caci nu au nevoie de acest cias din cauza ca detin toata informatia despre acesta planeta ( am mai auzit asa ceva de la alte cazuri, deci nascociri ,halucinatii putin probabil sa fie).
Dar eu ceva nu pricep omul a dorit sa le lase ciasul de mina ca amintire nu ca sa se uite cit e ora, sau ei ceva nu au priceput ( dar cum sa nu priceapa ceva simplu daca totul mai stiu), sau eu ceva nu pricep

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Mier 17 Mar 2021, 22:47

Uite aici unul real filmat de un tip cu telefonul mobil pitit dupa o tufa la marginea orasului Targoviste in Romania in 2018 :

https://youtu.be/N_4H6MYgvtg?t=4

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 18 Mar 2021, 01:01

Cazul este real, chiar eu cu OZNul meu sunt acela filmat. Dar mutati postarile la OZNuri.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Meteorrr Joi 18 Mar 2021, 09:25

Arata spectaculos filmuletul, DAR daca sa conectam logica( mea minima) imi apar intrebari:
- De ce domnii extraterestri uita sa porneasca optiunea anti paparati, Yahtul lui Abramovici 10 in urma avea aceasta obtiune care nu permitea nici un fel de aparat sa faca foto sau video.
- La fel , marca de acest OZN nu am mai vazut asa design, altele au fost mai tzuguiate, altele cu geamuri ( la ce geamuri le mai trebu...:d). De ce nu este vro coincidenta ca americanul care a filmat OZN ul in Arizona sa corespunda macar forma cu basarabeanu care filmeaza OZN ul in fata demagogilor din Chisinau dupa macar 1 an.
- adesea, ei nu se suie pe scara ci sunt mai dezvoltati si ii ridica in aier sub farfurie. De unde venea acel omulet , :d Cadi sorry dar pare hazliu nu vreau sa stric subiectul

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Joi 18 Mar 2021, 09:38

Dupa cum vezu Meteorrr, Very Happy omuletu gri (sau verde) poarta costum translucid made in Rusia:
Запретное устройство, для перемещения во времени и пространстве человек поделился секретом. - YouTube (720p)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Meteorrr Joi 18 Mar 2021, 09:41

Sunt totus lucruri inexplicabile cine au scris multe carti antice, cum ar fi putut aparea asa genii daca parintii lor au fost oameni obisnuiti,... Ei mai sunt numiti acei oameni - acceleratori.dar des cu aparatele de zbor des pot fi trucuri video, erori de interpretare,..

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Meteorrr Joi 18 Mar 2021, 09:55

https://m.youtube.com/watch?v=L848cdhDgjU&t=16s

Acest moldovean ,asa talent de unde il are ?!

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Camere de supraveghere

Mesaj Scris de Curentatu Sam 17 Apr 2021, 04:17

Buna dimineata! Poate stie cineva sa ma lamureasca si pe mine.
Se poate folosi nulul de lucru din curent alternativ pentru "minus" din curent continuu?
Ca sa fiu mai clar ... vreau sa montez o camera de supraveghere la o balta de peste care e la 200 m de casa. Stiu ca trebuie sa ajung cu cablu de date pana acolo si cu curentu continuu de la sursa din casa, dar n-as mai trage un cablu fiindca am unul tras de aluminiu armat de 4x16 de la care as putea folosi un fir daca las protectia pe al 3-lea fir din cablu, avand 220 v. Sau poate ca ar fi solutia sa-i iau si firul de la protectie? Stie cineva mai bine cum sta treaba?

Curentatu
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil Sam 17 Apr 2021, 07:28

Curentatu a scris:Buna dimineata! Poate stie cineva sa ma lamureasca si pe mine.
Se poate folosi nulul de lucru din curent alternativ pentru "minus" din curent continuu?
Ca sa fiu mai clar ... vreau sa montez o camera de supraveghere la o balta de peste care e la 200 m de casa. Stiu ca trebuie sa ajung cu cablu de date pana acolo si cu curentu continuu de la sursa din casa, dar n-as mai trage un cablu fiindca am unul tras de aluminiu armat de 4x16 de la care as putea folosi un fir daca las protectia pe al 3-lea fir din cablu, avand 220 v. Sau poate ca ar fi solutia sa-i iau si firul de la protectie? Stie cineva mai bine cum sta treaba?
Poti folosi nulul daca legi minus de la sursa de curent continuu la firul de nul, iar plus sa-l trimiti prin alt fir.
Curentul continuu scade foarte repede pe distante mari, mai ales ca sursa din casa ar trebui sa aiba minusul legat la impamantare. Mai eficient ar fi sa alimentezi cu curent alternativ cu faza prin fir si nulul prin impamantare, si apoi curentul redresat la camera cu un incarcator de telefon sau ceva similar.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Curentatu Sam 17 Apr 2021, 19:05

Bine zici, Virgil! Nu am idee cum funcționează o cameră de supraveghere, de cât curent are nevoie, dar un încărcător de telefon îi e suficient, îmi trebuie numai cablu de date până acolo. Mulțumesc frumos!

Curentatu
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil Sam 17 Apr 2021, 19:39

Curentatu a scris:Bine zici, Virgil! Nu am idee cum funcționează o cameră de supraveghere, de cât curent are nevoie, dar un încărcător de telefon îi e suficient, îmi trebuie numai cablu de date până acolo. Mulțumesc frumos!
propuneri ... - Pagina 32 14890913

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55243
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 18 Apr 2021, 15:04

Poti trage de la balta pana in casa un fir lung de pescuit de 200 m si cand musca bine, tragi de fir acolo unde esti.  Nu curenteaza. Si mai poti pune un tub lung de canalizare si prin el aduci in casa prada. Daca-l ingropi tubul sub nivelul apei, pesti vor veni singuri pana acasa.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Lun 19 Apr 2021, 19:43

gafiteanu a scris:Poti trage de la balta pana in casa un fir lung de pescuit de 200 m si cand musca bine, tragi de fir acolo unde esti.  Nu curenteaza.
 Si mai poti pune un tub lung de canalizare si prin el aduci in casa prada.  Daca-l ingropi tubul sub nivelul apei, pesti vor veni singuri pana acasa.

In cazul asta nu-i mai trebuie firul de 200 m.
Poate face o gaura in tubul de canalizare (prevazuta cu capac) , cat sa bage varsa.
Tot pe- acolo baga si momeala.
P.S. Bineinteles ca tubul il trage de la balta pana in bucatarie.
(sau pana in beci ca sa fie sub nivelul baltii  Very Happy )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 20 Apr 2021, 00:47


_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35386
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 08 Mai 2021, 10:58

Ce trebuie sa iertam dar sa nu uitam !

Au avut noroc. Iar ajungea armata romana la Budapesta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Mar 19 Oct 2021, 23:03

Propun sa se mareasca timpul de postare de 2 ore.
Pe forumul de Astronomie este de 24 de ore.
Eu ma gandesc de multe ori la subiectul dezbatut si la mesajul postat si imi vin idei pe care vreau sa le adaug la continutul initial.
Nu imi ajung 2 ore.
Ar fi bine un interval de 24 de ore ca pe forumul de Astronomie sau cel putin 12 ore.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 20 Oct 2021, 06:16

Probabil, te referi la timpul de editare, nu la cel de postare (cel de postare nu este limitat).

Dacă nu ai reușit în două ore să spui tot ce ai avut de spus, atunci deschide un alt mesaj.

În ultimă instanță, mesajele ar trebui să fie scurte și concise. În cele două ore scurse poate se mai gândesc și alții să-ți răspundă și pe când să îți răspundă constată că mesajul inițial nu mai este la fel.

Așadar, nu sunt de acord.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 20 Oct 2021, 13:24, editata de 1 ori
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33826
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Mier 20 Oct 2021, 10:45

Eu adaug sa ma fac mai explicit nu modific. Inainte se posta mai des si mai mult, acum se posteaza mai putin si mai rar. As avea timp sa adaug cate ceva.
Bine , asta e.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Mier 20 Oct 2021, 11:28

virgil_48 a scris:Ce trebuie sa iertam dar sa nu uitam !

Au avut noroc. Iar ajungea armata romana la Budapesta.

La minutul 30:14 secunde in care colonelul in rezerva SRI vorbea de apartenenta istorica a Transilvaniei la teritoriul romanesc , dacic, are loc o taiere a materialului, nu vi se pare?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 20 Oct 2021, 21:27

CAdi a scris:Propun sa se mareasca timpul de postare de 2 ore.
Pe forumul de Astronomie este de 24 de ore.
Eu ma gandesc de multe ori la subiectul dezbatut si la mesajul postat si imi vin idei pe care vreau sa le adaug la continutul initial.
Nu imi ajung 2 ore.
Ar fi bine un interval de 24 de ore ca pe forumul de Astronomie sau cel putin 12 ore.
Te sfatuiesc sa lasi redactarile initiale si sa dai alt raspuns
in cazul unor completari. Sa corectezi un raspuns numai  
daca observi greseli gramaticale jenante.
Eu banuiesc  ca un raspuns citit odata, nu mai este citit
si a doua oara de aceeasi persoana. O redactare
ulterioara de fond, nu mai este remarcata.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43666
Data de inscriere : 03/12/2013

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

CAdi nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de CAdi Mier 20 Oct 2021, 22:41

virgil_48 a scris:Ce trebuie sa iertam dar sa nu uitam !

Au avut noroc. Iar ajungea armata romana la Budapesta.

Cu ungurii astia e un subiect tabu, la fel cum discutam de cum a aparut covidul...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 32 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 32 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56419
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 32 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 32 din 34 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum