Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Trei probleme cu lichide
Scris de virgil_48 Astazi la 08:37

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 02:25

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 01:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Ieri la 23:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Ieri la 22:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 07:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 04:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 01:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mar 16 Apr 2024, 23:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Lun 15 Apr 2024, 23:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 07:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 08:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 09:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 01:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 00:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 05:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 01:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 05:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 01:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 15:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 03:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 01:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 09:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 04:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 04:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 04:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 03:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 10:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 09:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 05:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
CAdi (11877)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
virgil_48 (11184)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
curiosul (6606)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Razvan (6162)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
eugen (3777)
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Pacalici
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
CAdi
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
curiosul
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Dacu
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Razvan
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
virgil
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
meteor
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
gafiteanu
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
scanteitudorel
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
curiosul
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
virgil_48
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
virgil
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
eugen
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Bordan
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Dacu
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Forever_Man
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
CAdi
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
virgil_48
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
virgil
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
eugen
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Dacu
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 
Forever_Man
Romanii si stiinta Vote_lcapRomanii si stiinta Voting_barRomanii si stiinta Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 3 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 3 Motoare de căutare

Dacu, eugen, virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Joi 25 Ian 2024, 16:57

Romanii si stiinta

+7
virgil
CAdi
virgil_48
eugen
Razvan
Abel Cavaşi
Pacalici
11 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Romanii si stiinta Empty Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Dum 31 Mai 2015, 17:44

Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă.....


Pentru o documentare rapida , va recomand urmatoarele lecturari:




http://www.scientia.ro/homo-humanus/49-note-si-adnotari-carti-celebre/901-romanii-si-stiinta-rezultatele-unui-studiu-despre-romani-si-stiinta.html



http://mate.info.ro/News.aspx?ID=549



https://danieldavidubb.wordpress.com/2010/09/28/precizari-privind-articolul-sos-inteligenta-romanilor-are-probleme/



http://www.b1.ro/stiri/eveniment/romanii-se-pricep-la-toate-dar-totusi-nu-stiu-mai-nimic-suntem-pe-ultimele-locuri-din-europa-la-capitolul-inteligenta-42-dintre-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului-112988.html



Cine are alte puncte de vedere, le poate expune, venind cu , contraargumente, eventual.


P.S. Am observat ca acest topic este facut invizibil pentru vizitatori.  Este pacat, am avea mai multe pareri pe subiect , poate.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 31 Mai 2015, 22:44

[Offtopic]{
Pacalici a scris:P.S. Am observat ca acest topic este facut invizibil pentru vizitatori.  Este pacat, am avea mai multe pareri pe subiect , poate.
S-a rezolvat.}[/Offtopic]


Românii sunt un popor blând, poate prea blând, prea răbdător. Asta este singura lor problemă. Iar cine crede că inteligența unui popor poate fi măsurată astfel este foarte departe de adevăr.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Razvan Dum 31 Mai 2015, 23:04

Pacalici a scris:Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă.....
Există şi reversul medaliei, care compensează întrucâtva tabloul general: suntem printre primii la capitolul religie şi superstiţii! Neutral
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Lun 01 Iun 2015, 00:38

Abel Cavasi a scris:Românii sunt un popor blând, poate prea blând, prea răbdător. Asta este singura lor problemă. Iar cine crede că inteligența unui popor poate fi măsurată astfel este foarte departe de adevăr.

Abel ma asteptam din partea ta, ca om de stiinta sa vi cu argumente, nu cu pareri.

Iata ce spune Prof Univ. Dr.Daniel David:

Studiile experimentale arată că în disputa dintre Descartes [când primim informaţii noi, parcurgem la nivel mental următorii paşi:

(1) înţelegem informaţia, iar apoi

(2) decidem dacă este adevărată sau falsă]

şi Spinoza [când primim informaţii noi, parcurgem mental următorii paşi:

(1) înţelegem informaţia şi o considerăm automat adevărată, iar apoi

(2) decidem dacă chiar este adevărată sau dacă este falsă], a avut dreptate ultimul.

Aşadar, orice informaţii primim, ele sunt codate în primă instanţă în mintea noastră ca fiind adevărate; abia apoi le analizăm critic şi decidem dacă chiar sunt adevărate sau sunt false.

Evident, dacă primeşti multă informaţie, dacă eşti stresat, dacă eşti mai puţin inteligent, dacă eşti prins în sarcini multiple etc., nu mai apuci să parcurgi pasul doi şi consideri adevărată orice prostie care ţi se serveşte!

Aşadar, să nu ne mire că mulţi oameni au o înclinaţie spre pseudoştiinţe şi non-ştiinţe, care le servesc pseudoadevăruri simplu de înţeles.

Cei mai mulţi pământeni au dificultăţi în a înţelege ştiinţa şi/sau a tolera necunoscutul (lucru greu când ai o nevoie psihologică înnăscută de predictibilitate!).

Ştiinţa trebuie să fie mai activă în spaţiul public, printr-un discurs care să nu vizeze doar indivizii care au un IQ de peste 120, adică mai puţin de 10% din populaţie; ea trebuie să ajungă la fiecare individ care are nevoie de ea şi aici este provocarea şi umanismul unui om de ştiinţă!


Eu am postat link-urile ca sa fie studiate, nu trecute cu vederea...
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 01 Iun 2015, 00:56

Atunci când alte lincuri m-au convins deja că 1+1=2, niciun alt linc care ar susține contrariul nu mai merită citit, ci ar fi o pierdere de vreme.

Era mai interesant să fi fost demonstrat tocmai începutul pledoariei:
Pacalici a scris:
Studiile experimentale arată că
nu gargara.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Lun 01 Iun 2015, 01:04

Abel a scris:Era mai interesant să fi fost demonstrat tocmai începutul pledoariei:
Aici nu este nici un fel de pledoarie.Este vorba de concluziile

"Proiectului STISOC s-a desfăşurat în perioada iulie - septembrie 2009 pe un eşantion de 1.161 de persoane de peste 18 ani, la nivel naţional, folosindu-se metoda interviului faţă în faţă pe baza unui chestionar structurat. "

Si nici nu este vorba de matematica: "1+1=2", este vorba de sociologie. Daca tu refuzi apriori sa te informezi , este alegerea ta si probabil esti adeptul lui Decartes nu Spinoza. (Vezi comentariul Prof Univ. Dr. Daniel David.)
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Razvan Lun 01 Iun 2015, 02:15

Abel Cavaşi a scris:Românii sunt un popor blând, poate prea blând, prea răbdător.
Din păcate, inacţiunea, indolenţa şi inerţia, sunt confundate adesea cu blândeţea şi răbdarea, fapt transpus şi în folclorul naţional (vezi balada Mioriţa).
Ori, cele trei caracteristici expuse mai sus nu sunt tocmai atributele inteligenţei.
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 01 Iun 2015, 02:59

Pacalici a scris:
"Proiectului STISOC s-a desfăşurat în perioada iulie - septembrie 2009 pe un eşantion de 1.161 de persoane de peste 18 ani, la nivel naţional, folosindu-se metoda interviului faţă în faţă pe baza unui chestionar structurat. "
Și asta pentru tine ar fi suficient să te convingă? Pentru mine nu. Pe mine m-ar interesa și întrebările din chestionar, locurile în care au fost abordați oamenii, cât de flămânzi erau în momentul chestionării și așa mai departe. Pe mine nu mă convinge orice măgărie...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Lun 01 Iun 2015, 03:12

Pai cine te impiedica sa citesti raportul de cercetare, ca apoi sa vi cu argumente???
Ia si citeste raportul: http://www.antena3.ro/media/stisoc2010_raport-de-cerc.pdf
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 01 Iun 2015, 03:56

Pacalici a scris:Pai cine te impiedica sa citesti raportul de cercetare, ca apoi sa vi cu argumente???
Ia si citeste raportul: http://www.antena3.ro/media/stisoc2010_raport-de-cerc.pdf
Ok, de dragul tău (că mi-ești drag Very Happy ) am răsfoit materialul. Este excelent. Dar unde vezi tu acolo vreo confirmare la prostia:
Pacalici a scris:Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă.....
? De ce faci confuzie între cultură și inteligență?

Eu mai degrabă aș fi observat altă concluzie a raportului: „81% dintre români cred că guvernul trebuie să susțină financiar cercetarea”. Dar, mna, cine vrea să pară deștept caută critici și ironii.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Lun 01 Iun 2015, 04:11

Abel Cavaşi a scris:
Pacalici a scris:Pai cine te impiedica sa citesti raportul de cercetare, ca apoi sa vi cu argumente???
Ia si citeste raportul: http://www.antena3.ro/media/stisoc2010_raport-de-cerc.pdf
Ok, de dragul tău (că mi-ești drag Very Happy ) am răsfoit materialul. Este excelent. Dar unde vezi tu acolo vreo confirmare la prostia:
Pacalici a scris:Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă.....
? De ce faci confuzie între cultură și inteligență?

Eu mai degrabă aș fi observat altă concluzie a raportului: „81% dintre români cred că guvernul trebuie să susțină financiar cercetarea”. Dar, mna, cine vrea să pară deștept caută critici și ironii.

Ce repede citesti 84 de pagini!

P.S. "? De ce faci confuzie între cultură și inteligență?" Eu nu am afirmat nimic si mai ales nu confund asa ceva.Eu am citat din presa romaneasca, asteptand contraargumente care vad ca se lasa asteptate....


Ultima editare efectuata de catre Pacalici in Lun 01 Iun 2015, 04:14, editata de 1 ori (Motiv : lamurirea cu "confuzia")
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 01 Iun 2015, 05:06

La ce mai vrei contraargumente? La prostia că românii au probleme cu inteligența deja ți-am adus contraargumentul. La cealaltă, cu faptul că românii au probleme cu cultura, n-am obiectat. Dar ți-am și sugerat cauza (sugestie confirmată de articol): foamea. Și ți-am adus explicații și la foame: românii sunt prea blânzi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue9 / 109 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de eugen Mar 02 Iun 2015, 09:11

Inteligenta si turma

Cine nu este in stare sa discearna inteligenta romanilor, este orb.
Un criteriu serios ar fi medaliile primite la saloanele internationale de inventica.

Problema nu este lipsa inteligentei romanilor, ci abundenta prostiei administratorilor natiunii, care sufoca inteligenta, prin cultivarea smecheriei  / lichelismului, cu pretentie de valoare superioara inteligentei.
Un om cu adevarat  inteligent, are si o inteligenta a bunului simt, care il face sa stea in banca lui, intr-un anonimat aparent.
Inteligenta si turma sunt opuse.
Turma e zgomotoasa...
Turma nu recunoste inteligenta, mai degraba recunoaste vedetele de carton, efemere, de paie, care imita eventual inteligenta.
Un om inteligent, prolific, nu asteapta sa-i confirme turma valoarea.
Se afirma singur.
Era o vorba in Biblie parca,  in versiunea aceasta:
Cand un om inteligent/ capabil se exprima, ...restul  sa taca.
Sau:
Daca taceai, ...mai inteligent erai !

http://danielroxin.blogspot.se/2015/04/marile-inventii-romanesti-si-razboiul.html#more

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3777
Puncte : 32273
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 02 Iun 2015, 11:10

Abel Cavaşi a scris:
Românii sunt un popor blând, poate prea blând, prea răbdător. Asta este singura lor problemă. Iar cine crede că inteligența unui popor poate fi măsurată astfel este foarte departe de adevăr.
Ti se pare ca daca am deveni brusc agresivi si sovini, am fi mai
inteligenti? Chiar daca este adevarata afirmatia ta, asta nu ar
trebui sa ne impiedice sa fim inteligenti. Iar despre inteligenta
este vorba de media IQ sau capacitatea de a te descurca?
Toti hotii sunt considerati inteligenti, deci dupa perceptia noastra
ar trebui sa avem un indicator...extra!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11184
Puncte : 43843
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de CAdi Mar 02 Iun 2015, 11:51

Pacalici a scris:Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă.....




Eu am o singura intrebare pentru Pacalici :

Pacalici , esti roman ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de virgil Mar 02 Iun 2015, 12:12

Romanii nu sunt nici mai prosti, nici mai destepti ca altii. Dar sistemul in care traim este prost croit specific tarilor balcanice infestate de comunism. Cand intri intr-o tara si vezi autostrazi suspendate si trotuare pavate cu dale ce imprejmuiesc cladiri monumentale, esti impresionat. Pe cand la noi vezi aceleasi trotuare asfaltate si crapate de pe timpuri, acelesi gropi pe sosele, cat despre autostrazi, ce sa mai vorbim. Astea si altele arata nivelul de inteligenta al romanilor. In Spania s-au construit 16000 de km de autostrazi, iar in Romania cca. 300. Iata un criteriu dupa care poti sa judeci inteligenta unui popor. Dar aceasta este o judecata neintemeiata, deoarece inteligenta popoarelor nu trebuie judecata dupa inteligenta conducatorilor, ci dupa creatiile si munca lor.


Ultima editare efectuata de catre virgil in Mar 02 Iun 2015, 23:10, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de CAdi Mar 02 Iun 2015, 12:36

virgil a scris:Romanii nu sunt nici mai prosti, nici mai destepti ca altii.
In Spania s-au construit 16000 de km de autostrazi, iar in Romania cca. 300. Iata un criteriu dupa care poti sa judeci inteligenta unui popor.

Cred ca ai vrut sa spui :,,dupa care poti sa judeci coruptia unui popor" .

Cu ce suntem vinovati eu sau tu sau celelalte 22 de milioane de locuitori ca nu se construiesc autostrazi ? Suntem noi in guvern ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Mar 02 Iun 2015, 12:39

CAdi a scris:
Pacalici a scris:Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă.....




Eu am o singura intrebare pentru Pacalici :

Pacalici , esti roman ?

1. Du-te tu si citeste articolul asta pe care l-am recomandat: http://www.b1.ro/stiri/eveniment/romanii-se-pricep-la-toate-dar-totusi-nu-stiu-mai-nimic-suntem-pe-ultimele-locuri-din-europa-la-capitolul-inteligenta-42-dintre-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului-112988.html

Titlul lui este: 
B1 TV a scris:"Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă. 42% dintre români cred că Soarele se învârte în jurul Pământului"


2  Dupa ce il citesti(articolul),si ti se pare greu,  vezi ca eu ti-am mai recomandat o data sa incepi lectiile de citire cu "Arici Pogonici", avand suficient de multe poze.

3. Da, sunt cat se poate de roman, nu imi este rusine de a fi roman dar nu pot sa nu ma minunez cand vad atata prostie la unii din semeni mei.


4. De altfel este si explicabil. Este cunoscut faptul ca Mama prostilor este mereu gravida.


5. In viata mea am calatorit suficient de mult ca sa pot face comparatiile de care pomeneste si virgil. Tu ai iesit din tara vreo data din tara?

6. Iata un exemplu de crasa prostie romaneasca:

Romanii si stiinta Huroautostrazi




Uita-te putin in partea stanga a imaginii , cam cate autostrazi( in rosu) au vecinii si ce durere e la noi, romanii, aia care le stim pe toate si suntem buni la toate! Nu uita ca la noi vreo 350km au fost facuti pe vremea lui Ceausescu.

7. Ca sa pui astfel de intrebari ca cea de mai sus, trebuie sa ai motive bolnave. Nu cumva vrei sa ma pui pe lista de viitori impuscati ai lui Breban?


8. Nu ti se pare ca in ultimele tale postari te legi cam mult si inutil de Pacalici? 


9. Se pare ca nu ai inteles ca eu am postat un subiect de discutie, nu de acuzare, dar asta face parte din inteligenta fiecaruia (se numeste a intelege ce citim).
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de CAdi Mar 02 Iun 2015, 13:05

Eu v-as recomanda si tie si lui Virgil, sa vizionati filmul lui Eugen:
http://danielroxin.blogspot.se/2015/04/marile-inventii-romanesti-si-razboiul.html#more


Sa vedem daca subiectul propus de tine Pacalici ,care pune in balanta inteligenta
romanilor mai este valabil . Cine vrea sa stinga ,,lumina" romanilor ?


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11877
Puncte : 56842
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Mar 02 Iun 2015, 13:16

Daca am sa iti spun ca romanii sunt inteligenti, frumosi si seara devreme acasa, crezi ca ai sa poti aduce si tu niste argumente stiintifice ? 

Cine vrea sa stinga ,,lumina" romanilor ?

Pe vremea cand eram mai tanar, la intrebarea asta se raspundea: Ala care pleaca ultimul sa nu uite sa stinga lumina. Se pare insa ca uni au stins-o si fara sa plece, din motive de economie.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de eugen Mar 02 Iun 2015, 22:41

Sabotarea Neamului Romanesc

Pacalici,
Inteligenta unei natiuni nu o stabileste un canal ( cuvant  inrudit cu ...canalie) ca B1Tv.
Daca un canal mass media poate manca ..., nu sunt obligati toti la acelasi meniu.

Romanii inteligenti se integreaza foarte bine in lumea civilizata :
Henry Coanda, Mircea Eliade,George Palade, etc.
Iudele romanilor insa, dau tonul la antiromanism, scriind dupa dictare, ca romanii nu sunt buni de nimic.
Face parte dintr-un plan diabolic de exterminare a Neamului Romanesc.

Unul ca Patapievici scria despre Eminescu ca e un cadavru in debaraua Istoriei.
Normal ca a fost amenintat cu impuscarea culturala, pentru asa blasfemie.
Breban probabil evoca pe cei din cultura romana de genul lui Maiorescu, vanzatorul lui Eminescu...

Buldozerele Gold Corporation musca din Apuseni, sfaramand oasele lui Horia, pregatind surparea minerelor dacice, stergerea urmelor culturii si inteligentei milenare a Neamului Romanesc.
Apoi pregatesc cianura, pentru ca acest fel de crima sa fie perfecta.

Deci ingroparea inteligentei Neamului se poate face ucigandu- l pur si simplu pe unul ca Eminescu, sau cu buldozerul.
Apoi vorbim cinic despre lipsa de inteligenta a romanilor...?!?!

Iar tu, Pacalici, pe ce planeta traiesti?
Sau ai si tu epoleti, ai misiune de denigrare pe acest forum ?
Faceti cu randul...?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3777
Puncte : 32273
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Mar 02 Iun 2015, 23:06

eugen, ce spui tu sunt aberatii nationaliste. Nimeni nu contesta pe "Henry Coanda, Mircea Eliade,George Palade, etc."
Aici se discuta despre ce se intampla in societatea romaneasca la ora actuala in straturile ei medii. Studiul nu imi apartine si l-am adus ca subiect de discutie , deoarece el exista iar mie nu imi place sa bag capul in nisip.
Daca urmareai analiza al carui link l-am postat, intelegea-i despre ce este vorba.
Tie insa vad ca iti place sa bati campi cu acuzatii la adresa mea, complet nefondate.
Sa sti ca nationalismul a creat legionari lui Horia Sima, nu cu mult timp in urma.



eugen a scris:Iar tu, Pacalici, pe ce planeta traiesti?
Sau ai si tu epoleti, ai misiune de denigrare pe acest forum ?
Faceti cu randul...?
Eu traiesc pe planeta Pamant si imi lipsesc din portofoliu numai America de Sud si Polul Nord. In rest am avut placerea sa vad si capitalisti si socialisti si comunisti, ca sa imi pot face o parere.


Cand va aud cu acuzatiile de tradare de patrie mi se face o scarba necuprinsa. Ma intreb ce e in capul unora ca voi. Imi revin insa , dandu-mi seama ca nu aveti leac si o sa va duceti ura pana la moarte impotriva celor cu spirit deschis.


De asta si merge bine Romania mea.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de virgil Mar 02 Iun 2015, 23:59

Nu inteleg de ce de la o tema de discutii generale se ajunge la invinuiri si atacuri personale.
Vorbind despre inteligenta unui popor, nu ne putem referi decat la cultura lui, creatiile artistice, arhitectura,  nivelul de dezvoltare al infrastructurii, nivelul educational, tehnologizarea, industrializarea etc. Acesta este un subiect foarte larg si de multe ori este dezbatut cu subiectivism. In lume, fostele imperii au acumulat cu sabia in mana, insusindu-si in mod nedrept din bogatiile si cultura tarilor cotropite. Inteligenta imperiilor a constat todeauna in puterea armelor, si instruirea armatei. Aceasta a atras dupa ele dezvoltarea tehnologiilor prin importul de inteligenta. Bunaoara Constantinopolul a fost cucerit de turci pentru ca un maghiar a turnat din bronz niste tunuri uriase chiar sub zidurile Constantinopolului, si astfel ultimul bastion al imperiului Roman, a devenit medalia de aur a imperiului Otoman. Iata cum a avut loc transferul de inteligenta de pe meleagurile noasre spre alte popoare. Inteligenta unui popor este recunoscuta prin realizarile lui comparativ cu alte popoare. Desigur avem si noi oameni de stiinta recunoscuti international, dar au si altii, chiar mai multi, pentru ca statistic, inteligentii unei tari sunt proportionali cu numarul populatiei acelei tari, dar inteligenta unui popor se masoara in functie de modul cum pune in practica acel popor descoperirile oamenilor inteligenti. Degeaba ne laudam cu Henry Coanda ca a inventat primul avion cu reactie, daca noi romanii nu am fructificat aceasta inventie, si exemple de acestea sunt multe. Ne place sa ne numim un popor inteligent, dar trei milioane de romani bat drumurile Europei in cautare de munca, in timp ce Ceausescu reusea sa asigure munca la toti romanii. Am fost inteligenti cand am vandut la fier vechi toata industria usoara sau grea? Am fost inteligenti cand am distrus agricultura cooperativizata a romaniei? Poate am fost inteligenti cand am vandut petrolul din Marea Neagra, sau exploatarile miniere cu zacaminte aurifere? Poate vom fi inteligenti cand vom face precum Polonia, sa asimilam toate fondurile europene si sa dezvoltam infrastructura tarii, sa nu mai defrisam padurile, sa ne pastram locul cu demnitate in Europa, sa cream trei milioane de locuri de munca si sa revina diaspora in tara. Marimea diasporei este barometrul inteligentei noastre. Nu trebuie sa confundam inteligenta unui popor cu inteligenta oamenilor de stiinta din acea tara, ci sa masuram inteligenta dupa nivelul de trai din tara, pentru ca in asta consta speranta de viata a acestui popor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Mier 03 Iun 2015, 01:00

virgil a scris:Nu inteleg de ce de la o tema de discutii generale se ajunge la invinuiri si atacuri personale.

Cred ca ar trebui sa iti raspunda CAdi si eugen la intrebarea asta. Nu eu am pornit atacul.Eu am propus o tema de discutii. Si in cazul in care se va continua, voi reactiona cu forte egale. De felul meu nu sunt adeptul mahalagismului, dar nici adeptul lui Hristos cand e vorba de un obraz lovit.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Mier 03 Iun 2015, 01:08

virgil, vad ca esti inca in Spania la Elx(Elche) Comunidad Valenciana. Perre Joan Parpinya intersectie cu Carrer Torres Quevedo (7 etaje-pe coltz)  Cool

Romanii si stiinta Flag_of_Elx

Vacanta placuta.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de virgil Mier 03 Iun 2015, 01:21

Pacalici a scris:virgil, vad ca esti inca in Spania la Elx(Elche) Comunidad Valenciana. Perre Joan Parpinya intersectie cu Carrer Torres Quevedo (7 etaje-pe coltz)  Cool

Romanii si stiinta Flag_of_Elx

Vacanta placuta.
Sunt in San Juan chiar langa Alicante. Probabil sunt ceva erori de localizare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Pacalici Mier 03 Iun 2015, 01:27

Posibil, bucura-te de ce vezi. Am fost in zona cand eram in concediu la Argeles sur mer in Franta.Frumoase locuri.
Cum spuneam, concediu placut!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue0 / 100 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19395
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de virgil Mier 03 Iun 2015, 01:36

Pacalici a scris:Posibil, bucura-te de ce vezi. Am fost in zona cand eram in concediu la Argeles sur mer in Franta.Frumoase locuri.
Cum spuneam, concediu placut!
Multumesc pentru urare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de eugen Mier 03 Iun 2015, 08:44

9 milioane de romani sfidati de un cadru universitar

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/romanii-se-pricep-la-toate-dar-totusi-nu-stiu-mai-nimic-suntem-pe-ultimele-locuri-din-europa-la-capitolul-inteligenta-42-dintre-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului-112988.html

Românii se pricep la toate, dar totuşi nu ştiu mai nimic: Suntem pe ultimele locuri din Europa la capitolul inteligenţă. 42% dintre români cred că Soarele se învârte în jurul Pământului.

[Offtopic]{Pacalici,
Chiar vrei sa ne pacalesti ?
E o vorba in popor:
S-a intalnit hotul cu prostul ?
Vad ca prostia contagiaza si cadre universitare, darmite postaci...
}[/Offtopic]


Anca Dobrean care , ca un activist de partid zelos, servil, sustine la Viena , (despre propriul ei popor care o hraneste, o educa si o imbraca, ii da de lucru, etc ) ca suntem ultimii la teste de inteligenta...in Europa.

Cum se poate sa iei un esantion de proba si sa spui , generalizand,ca 9 milioane de romani sunt prosti ???
Chiar asa coada de topor poate sa devina un cadru universitar ?
Studiul, asa scrie , cica e international.
Pai doamna cu pricina, cadru universitar, da exemplu de prostie, pentru ca ea spune cu vorbele internationalei ca de fapt ca 42 %  din studentii ei sunt prosti.
Pestele de la cap se prosteste doamna...!
Sa va fie rusine !
Poate maine poimaine ajungeti ministrul culturii . Cu 42% eficienta pe care o aveti...
Cati bani ati primit de la UE , doamna Dobrean , ca sa va prostituati in asa hal incat sa jigniti 9 milioane de romani ?
Veniti in Romania si spuneti studentilor dvs in fata ca 42% dintre ei sunt prosti.
Vedeti dupa aceea daca mai aveti curaj sa bateti drumul Vienei ...
Probabil sunteti o comunista nostalgica care inainte pupa icoana Moscovei, acum a Bruxellului...
Prostitutie spirituala!

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3777
Puncte : 32273
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 03 Iun 2015, 09:29

DE-ALE INTERNETULUI

Oare stiati ca Ioan Moraru, laureatul Nobel pentru pace din anul  1985, a fost singurul român care a câştigat un Nobel pentru ţara sa, traind aici, aproape in anonimat, toata viata ?
http://www.antena3.ro/images/articole/artid_1255081083.jpg
În 1985 românii trăiau în deşănţata megalomanie a epocii de aur impuse de regimul Ceauşescu. Deşi în ţară sărăcia era lucie, aspiraţiile lui Nicolae Ceauşescu nu ţineau deloc cont de această stare de fapt. În ciuda alimentelor date pe cartelă, a întreruperilor repetate de curent electric, a lipsei căldurii din apartamente, Ceauşescu spera în acea perioadă să obţină nici mai mult nici mai puţin decât Premiul Nobel pentru Pace... Se făcuseră toate demersurile în acest sens. În acest context, decernarea acestui premiu era aşteptată cu mare interes de clasa consucătoare. Şi, surpriză! România câştigă, într-adevăr, Premiul Nobel ! Şi încă o surpriză: nicidecum pentru Nicolae Ceauşescu!...
În acel an Premiul Nobel pentru pace a fost decernat organizaţiei "International Physicians for the Prevention of Nuclear War" (în traducere, "Medicii lumii pentru prevenirea razboiului nuclear"). Trei persoane erau liderii acestei organizaţii mondiale: un rus, un american şi un român! Nu era un român emigrant, care fugise din România, ci un român care trăia în România condusă de Nicolae Ceauşescu. Numele său este IOAN MORARU (foto) şi, spre jena naţiunii noastre uneori nerecunoscătoare, a rămas încă (şi astăzi, după eliberare) un ilustru necunoscut printre compatrioţii săi. După ce a primit celebra distincţie, a intrat rapid într-un con de umbră, regimul de atunci neputând ierta şi trece cu vederea că alt român "i-a furat premiul lui Ceauşescu." Câţi ati auzit de el?
 Ioan Moraru, un laureat Nobel în anonimat,
a murit în 1989, doar cu trei zile înainte de 22 decembrie, dar a apucat să rămână în conştiinţa studenţilor săi şi a colegilor cu care şi-a împărţit pasiunea pentru medicină... Domnia sa a continuat munca de cercetare începută de Victor Babeş în domeniul anatomiei patologice, remarcându-se prin numeroase descoperiri de profil. A condus Institutul de Anatomie Patologică din Bucureşti, în acest loc unul din amfiteatre purtându-i acum numele.
Premiul Nobel pentru Pace primit de Ioan Moraru la Oslo, în 1985, l-a împărţit cu doi colegi: un rus şi un american. Este vorba de Mihail Kuzin, din fosta URSS şi Bernard Lown, din SUA. Dintre cei trei, Moraru a fost singurul despre care nu s-a ştiut nimic în ţara sa în acel an, ceilalţi doi fiind, evident, ovaţionaţi de compatrioţi. Cei trei se cunoşteau din anii '60 şi, numai LA INITIATIVA LUI MORARU, ei au decis să înfiinţeze o Organizaţie mondială pentru prevenirea războiului nuclear. Cu atât mai mare este meritul acestui savant român, ajuns la conducerea acestei Organizaţii, în condiţiile în care el nu a reuşit în România de atunci să înfiinţeze o filială a acesteia şi la Bucureşti, deşi încercase aşa ceva.
Ioan Moraru s-a născut în 1927, La Dârlos, lângă Mediaş, cei de aici fiind printre puţinii români care ştiu că un sătean de-al lor a luat marele Premiu Nobel. Ce păcat! De altfel, Ioan Moraru este singurul român laureat al Premiului Nobel care s-a născut şi a trăit în România. Ceilalţi laureaţi: George Emil Palade, medic şi om de ştiinţă american, născut în România, specialist în biologia celulară, a primit premiul Nobel pentru Fiziologie şi Medicină în anul 1974, pe care l-a împărţit cu Albert Claude şi Christian de Duve. Elie Wiesel, un scriitor evreu american originar din Sighetu Marmaţiei, supravieţuitor al Holocaustului, a primit Nobelul pentru Pace în 1986. Herta Muller, născută în Banat, a câştigat în 2009 Premiul Nobel pentru Literatură pentru Germania .
Cristian Petru

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Romanii si stiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Romanii si stiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11184
Puncte : 43843
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Romanii si stiinta Empty Re: Romanii si stiinta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum