Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 25 Iul 2024, 17:43

» New topic
Scris de virgil Mier 24 Iul 2024, 07:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 22:12

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 06:47

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Globalizarea
Scris de virgil Dum 21 Iul 2024, 16:46

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Dum 21 Iul 2024, 15:20

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de CAdi Joi 18 Iul 2024, 11:51

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

» Despre vise
Scris de CAdi Sam 13 Iul 2024, 15:09

» Constatari
Scris de curiosul Sam 13 Iul 2024, 10:13

» Pendulul
Scris de virgil_48 Lun 08 Iul 2024, 16:18

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Sam 06 Iul 2024, 10:23

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 05 Iul 2024, 13:24

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de virgil Dum 30 Iun 2024, 19:01

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de curiosul Sam 29 Iun 2024, 16:06

» CURIOZITATI; Motor miniatural functional
Scris de virgil Vin 28 Iun 2024, 20:36

» Fizicieni care au schimbat lumea.
Scris de eugen Vin 28 Iun 2024, 09:58

» O proprietate Black Hole (Gaura Neagra)
Scris de virgil Joi 27 Iun 2024, 17:58

» Cum marim energia atomului ?
Scris de virgil Dum 23 Iun 2024, 19:11

» Bec Tapo L530E 2.0 - Smart Wi-Fi Light Bulb, Multicolor
Scris de Dacu Vin 21 Iun 2024, 18:30

» Caracteristicile tehnice ale motoarelor auto
Scris de CAdi Joi 20 Iun 2024, 12:24

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Dum 16 Iun 2024, 11:55

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 15 Iun 2024, 22:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


Top postatori
virgil (12347)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
CAdi (12205)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7950)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
curiosul (6790)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
eugen (3889)
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Pacalici
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
CAdi
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
curiosul
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Dacu
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Razvan
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
virgil
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
meteor
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
gafiteanu
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
scanteitudorel
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
virgil
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
curiosul
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
virgil_48
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
eugen
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
ilasus
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
eugen
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
virgil
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
ilasus
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Oare scriem degeaba? Vote_lcapOare scriem degeaba? Voting_barOare scriem degeaba? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 40 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 40 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Oare scriem degeaba?

+4
eugen
cris
virgil
Abel Cavaşi
8 participanți

In jos

Oare scriem degeaba? Empty Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Aug 2015, 08:13

Pe un topic vecin, Doru se plângea astfel:
scanteitudorel a scris:Eu  am  deschis  mai  multe  subiecte  legate  de  fenomenele  din  fizica.  Dar  acestea  fie  nu  au  fost  tratate  cu  simt  de  raspundere  fie  au  fost  luate  la  misto. Am  vazut  ca  asa  stau  lucrurile  l-am  lasat  si  eu  in  coada  de  peste  .   Asa  am  procedat  si  cu  inv. Tr.  Energetic  cu  toate  ca  eu  imi  continui activitatea.  Sunt  multe  de  scris  pe  seama  acestei  inventii ,  daca  ai interlocutori .Daca  nu  ,,Stop  masina. Mai  fac  o  singura  incercare  deschizind  din  nou  topicul  ,,Aceasta  este  o spirala  energetica" .  Daca  si  de  data  acesta   postarile  sunt  tratate  necorespunzator , din nou  ,,Stop  masina" .  Eu  nu  scriu  ca  sa  ma  aflu  in  treaba  . Nu  sunt  Radio  Sant.

Și nu numai el are asemenea sentimente, ci majoritatea dintre noi care ne dorim să construim ceva pe acest forum. Nu suntem mulțumiți de cum suntem valorificați.

Care o fi soluția? În ce ar consta valorificarea noastră, a ideilor noastre, a construcțiilor noastre?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7950
Puncte : 34209
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de virgil Joi 13 Aug 2015, 10:20

Fiecare este prins in framantarile lui si ii este greu sa se implice in alte directii din diferite motive; lipsa de interes, lipsa de documentare, lipsa de timp, comoditate, etc.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12347
Puncte : 56288
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Aug 2015, 11:17

Așa este. Dar care ar fi soluția problemei?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7950
Puncte : 34209
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de cris Joi 13 Aug 2015, 11:58

Cel putin jumatate din vina o are cel care deschide un subiect.Am observat o lipsa patologica de deschidere la critici.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19640
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Aug 2015, 12:01

Ok. Dar soluția? Care e soluția? Smile
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7950
Puncte : 34209
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de eugen Joi 13 Aug 2015, 12:08

Alternativa constructiva

Sa luam un exemplu:
De pilda Doru posteaza despre un experiment cu magneti mari.
Vine un critic si spune:
"Inutil, lucrezi degeaba, nu va merge!"
Este o critica potrivita?
Se poate gasi si altfel de " critica" de genul:
" Iti propun sa simulezi cu electromagneti,etc"

In loc de pozitia critica a lui "Nu va merge" prefer alternativa constructiva, care admite sansa neprevazutului si a succesului.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3889
Puncte : 32834
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de eugen Joi 13 Aug 2015, 12:35

Nu scriem degeaba daca luam forumul in serios

Una din premizele succesului este echilibru intre emitator si receptor.
De pilda Tesla a fost incurajat de profesorul Helmholtz si a dat mai tarziu rezultate uimitoare.
In schimb Edison l-a criticat ca omoara lumea cu curentii alternativi.
Castigul a fost cand Tesla a ascultat de partenerul potrivit.

Ca sa fim receptati pozitiv in afara forumului, trebuie sa fim receptivi in primul rand pe forum, unii fata de altii.
Ca sa nu fie un forum de cafenea, de postari efemere, trebuie sa oferim in primul rand respectul cititorului, prin modul in care postam.
Poate multi evita sa intre pe forum cand vad certuri aici.
Cu alte cuvinte nu scriem degeaba daca luam forumul in serios.
Ca dovada ca am atras si avem doi inventatori pe forum. 
Sau mai multi ?
Sau colegi forumisti cu carti.

Ma gandeam daca nu am putea deschide un topic separat cu posibilitate de comunicare interactiva cu alte forumuri romanesti sau internationale in engleza, cu contacte cu edituri, scoli, universitati, asociatii de inventatori, etc, alte entitati , potential partenere ale activitatii noastre pe acest forum.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3889
Puncte : 32834
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 13 Aug 2015, 14:35

cris a scris:Cel putin jumatate din vina o are cel care deschide un subiect.Am observat o lipsa patologica de deschidere la critici
Ai  nu  zau  .  In cazul  meu  doresc  critici   gandite  bine  inainte ,  nu  vorbe  aruncate in vant  sau  mistocareala de doi lei.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25545
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de cris Joi 13 Aug 2015, 14:44

scanteitudorel a scris:Ai  nu  zau  .  In cazul  meu  doresc  critici   gandite  bine  inainte ,   nu  vorbe  aruncate  in vant  sau  mistocareala  de  doi  lei.
Zau nu era mai simplu sa asculti si sa faci un simplu mecanism te test in care luai fiecare ciclu separat si vedeai ce lucru mecanic consuma sau produce si cu o suma algebrica sa obtii 0 ?
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19640
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 13 Aug 2015, 15:43

scanteitudorel a scris:
cris a scris:Cel putin jumatate din vina o are cel care deschide un subiect.Am observat o lipsa patologica de deschidere la critici
Ai  nu  zau  .  In cazul  meu  doresc  critici   gandite  bine  inainte ,   nu  vorbe  aruncate  in vant  sau  mistocareala  de  doi  lei.
Sa va spun ceva prieteneste ? Sunteti 50 - 50 % !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44567
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 13 Aug 2015, 16:29

Sa va mai zic ceva. Nu scriem degeaba! Astazi pe la ora locala 16,
erau pe forum 2 utilizatori inregistrati(unu eram eu si mai era unu
ascuns) si 7 vizitatori! Va dati seama cat suntem de apreciati? Isi
pierd unii noptile ca sa citeasca ce-i pe aici!
https://cercetare.forumgratuit.ro/viewonline

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44567
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 13 Aug 2015, 16:52

Scriem sa avem ce reciti la batranete.
Serviciul de Informatii este obligat sa ne citeasca.
Unii dintre "Vizitatori" pot sa fie chiar veniti special din spatiu pt. astfel de informari.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35746
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 13 Aug 2015, 18:55

cris a scris:
Cel putin jumatate din vina o are cel care deschide un subiect.Am observat o lipsa patologica de deschidere la critici
scanteitudorel a  scris
Ai  nu  zau  .  In cazul  meu  doresc  critici   gandite  bine  inainte ,   nu  vorbe  aruncate  in vant  sau  mistocareala  de  doi  lei.
virgil_48 a scris:
Sa va spun ceva prieteneste ? Sunteti 50 - 50 % !
OK.  Nu  tin  neaparat  sa  am  eu  dreptate  . Mi-am   exprimat  un  punct  de  vedere .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25545
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 13 Aug 2015, 19:12

cris a scris:Zau nu era mai simplu sa asculti si sa faci un simplu mecanism te test in care luai fiecare ciclu separat si vedeai ce lucru mecanic consuma sau produce si cu o suma algebrica sa obtii 0 ?
Nu  .Am  explicat la  vremea  respectiva de ce  si  nu  numai  tie  . Topicul  Tr. energetic este  in  Stenbay
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25545
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Aug 2015, 19:19

Abel Cavaşi a scris:În ce ar consta valorificarea noastră, a ideilor noastre ... ?

Știi cam cum s-ar putea numi un om care are idei? Sau o lume care valorifică idei de câteva mii de ani? Ți se pare că drumul ăsta, al materializării și valorificării ideilor, e corect?

Și apoi îți răspund mai departe, în funcție de răspunsul tău.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21435
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 13 Aug 2015, 23:35

-1. Valoros.
-2. Valoroasă.
-3. Da. De ce nu?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7950
Puncte : 34209
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Bordan Vin 14 Aug 2015, 17:51

Am dreptul ca să nu fiu deacord cu tine? Smile

Că io le-aș spune hăpt pă dos. Idioți care am construit o lume idioată ajunsă într-o fundătură, de mizerii și de ură. Poate că io le văd așa că-s mai poet, decât matematician sau fizician, dar după mine asta înseamnă, un om cu idei nu e altceva decât un idiot, iar materializarea ideilor a dus la o lume idioată ... Smile Îți trebuie efort mare ca să o vezi?

Dacă vrei să-mi spun părerea până la capăt, care ar fi soluția după mine, o să mi-o spun, dar nu cred că înteresează pe careva ... iar ca să scriu degeaba, degeaba scriu ... Nu? Mai bine șoptesc ceva la Măria la ureche, că vine ziua ei ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21435
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 14 Aug 2015, 18:23

Ideile pot fi benefice sau daunatoare. Iar din perspectiva timpului
aceste caracteristci se pot modifica. Daca omul nu avea idei deloc,
ar fi fost si acum o prada, sau disparea de mult.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44567
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 15 Dec 2020, 18:58

eugen a scris:Alternativa constructiva

Sa luam un exemplu:
De pilda Doru posteaza despre un experiment cu magneti mari.
Vine un critic si spune:
"Inutil, lucrezi degeaba, nu va merge!"
Este o critica potrivita?
Se poate gasi si altfel de " critica" de genul:
" Iti propun sa simulezi cu electromagneti,etc"
In loc de pozitia critica a lui "Nu va merge" prefer alternativa constructiva, care admite sansa neprevazutului si a succesului.
Sustin parerea lui eugen si ma intreb dece a fost introdusa
optiunea "imi place/nu imi place"(jos) si recent a fost exclusa
posibilitatea de a afla cui nu ii place ?
Acum "nu imi place" echivaleaza identic cu vechea dunga rosie
trebuie sa ghicesti cui nu ii place si dece. Si nu este greu.
Intre cativa oameni care mai suntem aici, anonimatul nu mai
are sens. Si eu as prefera cateva cuvinte care sa sustina
punctul de vedere al celui nemultumit.
Astazi am pus un "nu imi place" ultimului raspuns din topicul
Coronavirus. Nu este macar in topicul Bancuri. Ca fost membru
de partid(PCR) si republican, am ajuns sa apreciez monarhia, pe
cea engleza(actuala) in mod deosebit. Nu stiu ei ce noroc au.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Oare scriem degeaba? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Oare scriem degeaba? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44567
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Oare scriem degeaba? Empty Re: Oare scriem degeaba?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum