Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12260)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6170)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3910)
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_lcapnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Voting_barnegativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 25 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 25 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

negativ-ule, mai sacrific un IP

+2
negativ
virgil_48
6 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de Pacalescu Pacalici Mier 27 Ian 2016, 09:00

Rezumarea primului mesaj :

negativ a scris:Singurul meu avantaj la problema asta este ca dezvoltand ecuatia legii atractiei universale a lui Newton, acum stiu sigur lucrul acesta. Am dezvoltat ecuatia acum vreo trei ani, dar abia anul trecut in vara am obtinut o forma care explica toate fenomenele astea. Oricum nu voi ceda avantajul asa de usor...

Domne` nu ne mai ameninta, prezinta-ne si noua teoria lu` matali, poate ai direptate bre. Abel, lasa-l pe negativ sa citeasca si dupa aia poti sa stergi si sa blochezi IP-ul. Mai am.

Pacalescu Pacalici
Vizitator


Sus In jos


negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Ian 2016, 11:27

Astea, la prima vedere, par sa fie aspecte foarte interesante.
Decat sa te contrazici in discutii inutile, poate si antrenat de o parte din vizitatori/utilizatori, de ce nu deschizi un subiect in care sa detaliezi aceste aspecte ?

Cu siguranta, daca abordarea este tratata si analizata corect din punct de vedere logic, sunt lucruri foarte utile, interesante si importante.

Pe mine, de altfel, ma intereseaza doar partea matematica a acestor idei.

Spre exemplu, in citatul acela lung al lui Pacalici, ai mentionat :

"Numerele prime sunt numere transcedentale întregi !"

Iti dai seama ca, daca eu sunt pasionat de numere prime, as vrea sa inteleg mai multe, sa inteleg la ce te referi si ce implicatii matematice poate avea.

Asa ca iti propun sa-ti folosesti timpul petrecut pe forum intr-un mod util discutand despre aceste aspecte, nu sa le tii hangul celor care te antreneaza in tot felul de discutii inutile.

Promit ca eu te ajut, cat imi sta in putere, sa avem discutii pasnice si de calitate in ceea ce priveste aceste subiecte.

Cat timp am lipsit de pe forum am mai citit si eu, m-am mai pus la punct cu multe notiuni etc si te asigur ca vei avea cu cine sa discuti, cel putin in ceea ce priveste matematica situatiei.


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Joi 28 Ian 2016, 11:28, editata de 1 ori

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6790
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 11:28

curiosul a scris:Ca si raspuns la ceea ce am subliniat in citat, uita-te in videoclipul din link, prezentat de Orakle in prima postare in linkul pe care l-am atasat.
Acolo in videoclip, baietii aia explica de ce este asa. Ciudat, desigur, dar e corect ce fac ei acolo si nu e "vrajitorie" , asa cum a mentionat si Orakle intr-o postare ulterioara in link.
Il mai atasez odata :   http://cunoastere.wikiforum.ro/t103-sume-divergente#top
Nu am spus ca nu e corect, dar pe undeva Orakle are dreptate, caci calculele se bazeaza pe artificii matematice. In teoria stringurilor (Joseph Polchinski) apare ca suma tuturor numerelor naturale " → -1/12" si nu "= -1/12", ceea ce matematic nu e acelas lucru, si confirma de fapt felul in care vad eu problema.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 28 Ian 2016, 11:42

curiosul a scris:
Ca si raspuns la ceea ce am subliniat in citat, uita-te in videoclipul din link, prezentat de Orakle in prima postare in linkul pe care l-am atasat.
Acolo in videoclip, baietii aia explica de ce este asa.
Ciudat, desigur, dar e corect ce fac ei acolo si nu e "vrajitorie" , asa cum a mentionat si Orakle intr-o postare ulterioara in link.
Il mai atasez odata :
http://cunoastere.wikiforum.ro/t103-sume-divergente#top
M-am uitat, curiosule, stii dece am urmarit numai ce era scris, dar
când au ajuns la:
S = 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - ...     = 1 / 2
m-am oprit si nu-mi mai trebuie. Imi inchipui cum va continua in
stilul acesta si ma astept sa poata demonstra orice. Pentru mine
este o strumfarie de doi bani. Suma aceea nu va fi niciodata
egala cu 1 / 2. Somnul ratiunii naste monstri! Paziti-va creierele
ca sunt in pericol. Virusarea avanseaza si voi nu simtiti!
Asta se refera si la legatura cu corzile, care am vazut ca se face.
Din minciuna in minciuna...adevarul se aduna!   Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 11:54

curiosul a scris:Astea, la prima vedere, par sa fie aspecte foarte interesante.
Decat sa te contrazici in discutii inutile, poate si antrenat de o parte din vizitatori/utilizatori, de ce nu deschizi un subiect in care sa detaliezi aceste aspecte ?
Asta fac, ma concentrez pe lucrare, dar e important sa stiu cum gandeste "opozitia".
curiosul a scris:Cu siguranta, daca abordarea este tratata si analizata corect din punct de vedere logic, sunt lucruri foarte utile, interesante si importante. Pe mine, de altfel, ma intereseaza doar partea matematica a acestor idei.
Nu te poate interesa doar partea matematica, atata timp cat Pi este o constanta transcedentala. Transcendent in DEX arata cam asa "Care depășește, care trece dincolo de orizontul experienței sau al întrebuințării teoriei într-un domeniu dat" Care este mai aproape de realitate decat definitia matematica: transcendent : "dacă nu poate fi soluție a unei ecuații algebrice cu coeficienți raționali, sau, altfel spus, dacă nu este un număr algebric". Bun . Si atunci ce este dincolo de algebra ? Nu putem folosi numai algebra pentru a descrie lumea fizica. Pi este o constanta matematica ce poate fi regasita in algebra, geometrie si fizica. Astea sunt trei domenii diferite, distincte si nesuprapuse, desi corespondente.
curiosul a scris:Spre exemplu, in citatul acela lung al lui Pacalici, ai mentionat :
negativ a scris:"Numerele prime sunt numere transcedentale întregi !"
Iti dai seama ca, daca eu sunt pasionat de numere prime, as vrea sa inteleg mai multe, sa inteleg la ce te referi si ce implicatii matematice poate avea.
Asta e deocamdata o ipoteza pe care vei avea ocazia sa o studiezi, daca nu mierlesc pana o rezolv. Oricum, nu e o prioritate deocamdata, asa cum nu a fost nici ipoteza Riemann. Asta a fost un mic bonus la teoria mea. Implicatiile sunt legate de codificare si nu stiu daca informatia ar trebui lasata la indemana oricui (cand spun oricui, ma refer la guverne)
curiosul a scris:Asa ca iti propun sa-ti folosesti timpul petrecut pe forum intr-un mod util discutand despre aceste aspecte, nu sa le tii hangul celor care te antreneaza in tot felul de discutii inutile.
Uneori ma mai relaxez. Si asa din cauza ca ma gandesc tot timpul la teoria asta a mea, care nu se opreste in buza matematicii, dorm putin si refac mereu ipoteze perfectionandu-le si organizandu-le permanent. Nu e numai o problema de matematica.
curiosul a scris:Promit ca eu te ajut, cat imi sta in putere, sa avem discutii pasnice si de calitate in ceea ce priveste aceste subiecte. Cat timp am lipsit de pe forum am mai citit si eu, m-am mai pus la punct cu multe notiuni etc si te asigur ca vei avea cu cine sa discuti, cel putin in ceea ce priveste matematica situatiei.
Din pacate nu pot fi ajutat pana singur nu descalcesc toata nebunia asta cu relatia matematica-fizica.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Ian 2016, 11:59

M-am uitat, curiosule, stii dece am urmarit numai ce era scris, dar
când au ajuns la:
S = 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - ...     = 1 / 2
m-am oprit si nu-mi mai trebuie.

Intr-adevar, virgil_48, acea serie este mai degraba fie 1, fie 0.

Dar ideea in sine este ca aceea valoare de -1/12 =1+2+3+4+... este o valoare folosita ca si rezultat in mai multe locuri.
Prin urmare, acest rezultat surprinzator, pare sa aiba o oarecare importanta.

In ceea ce priveste functia zeta, cred ca valoarea respectiva este determinata si consedarata ca fiind aceea pentru a nu incurca calculele.

Este, daca vrei, la fel ca si in factorial de zero egal cu 1.
Adica n!=1*2*3*...*n, iar 0!=1.
Ciudat, nu ?

Sau ca si in minus*minus egal cu plus, daca ti-e mai usor sa intelegi asa.

Din aceste motive, cred ca este prematur sa afirmi ca m-am uitat si nu-mi mai trebuie.

Anumite rezultate, cel putin matematice, au rolul lor destul de bine justificat, desi aparent par sa fie strumfarii, asa cum le numesti tu.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 12:03

virgil_48 a scris:M-am uitat, curiosule, stii dece am urmarit numai ce era scris, dar când au ajuns la : S = 1 - 1 + 1 - 1 + 1 - ...     = 1 / 2, m-am oprit si nu-mi mai trebuie. Imi inchipui cum va continua in stilul acesta si ma astept sa poata demonstra orice. Pentru mine este o strumfarie de doi bani. Suma aceea nu va fi niciodata egala cu 1 / 2. Somnul ratiunii naste monstri! Paziti-va creierele ca sunt in pericol. Virusarea avanseaza si voi nu simtiti! Asta se refera si la legatura cu corzile, care am vazut ca se face. Din minciuna in minciuna...adevarul se aduna!   Laughing
Nu o mai lua pe aratura si nu mai cadelnita pe aici lipsa ta de convingere stuchind-o cu "piei ***** !". Chiar asa este,suma cu pricina este = 1/2, chiar daca nu au putut explica de ce . Macar eu am aflat, si vei fi instiintat cum se face (daca imi vei cumpara cartea  Twisted Evil  study   ). Daca functioneaza in calcule, trebuie sa aiba o explicatie. Si are, stai linistit.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Ian 2016, 12:11

negativ a scris:Implicatiile sunt legate de codificare si nu stiu daca informatia ar trebui lasata la indemana oricui (cand spun oricui, ma refer la guverne)
Scuza-ma negativ, nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, dar, asa cum am fost si eu si multi alti chiar si de printre noi, anumite exprimari pe care le folosesti par sa corespunda simptomelor de grandios delirium .

Sa nu intelegi ca te fac nebun.
De altfel, chiar si in acel link scrie ca :

About 10% of healthy people experience grandiose thoughts but do not meet full criteria for a diagnosis of GD.

Si te rog sa nu o iei ca pe o ofensa.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 12:13

curiosul a scris:Intr-adevar, virgil_48, acea serie este mai degraba fie 1, fie 0.
Vezi, tocmai aici e problema. Pot afirma cu mana pe inima ca suma la care te referi este exact 1/2. Si o pot si demonstra, dar asta insemna sa dau pe fata si rezolvarea ipotezei Riemann si nu-mi convine ca pe textul meu sa ia vreun Nobel orice maimutoi cu titluri universitare, pe care sa-l mai cheme si Aaron Bloomberg, sau Itzhak Bars, pe deasupra. Aici e vorba de prestigiul nostru ca natiune. Nu suntem in coada curentelor de gandire, ci dimpotriva. Stiu bine de ce spun asta.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Ian 2016, 12:19

negativ a scris:
Vezi, tocmai aici e problema. Pot afirma cu mana pe inima ca suma la care te referi este exact 1/2. Si o pot si demonstra, dar asta insemna sa dau pe fata si rezolvarea ipotezei Riemann si nu-mi convine ca pe textul meu sa ia vreun Nobel orice maimutoi cu titluri universitare, pe care sa-l mai cheme si Aaron Bloomberg, sau Itzhak Bars, pe deasupra. Aici e vorba de prestigiul nostru ca natiune. Nu suntem in coada curentelor de gandire, ci dimpotriva. Stiu bine de ce spun asta.

Pai uite, spre exemplu, eu am scris analizele din subiectul cu Lista lui Landau fara sa-mi fie frica ca-si insuseste cineva meritele mele. Faca bors cu ele, cum se zice pe la Moldova, eu le-am scris pentru ca am considerat ca aceste rezultate merita mentionate.

Dar, folosesti acelasi tip de exprimare si mai citeste odata asta .

Poate te face sa devii un pic mai modest in exprimare si sa vorbeasca mai degraba faptele tale decat cuvintele tale.
La cuvinte si la impresionat prin cuvinte ne pricepem toti.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de Paca Joi 28 Ian 2016, 12:25

[b]curiosul[/b] a scris:Poate te face sa devii un pic mai modest in exprimare si sa vorbeasca mai degraba faptele tale decat cuvintele tale.
La cuvinte si la impresionat prin cuvinte ne pricepem toti.

Eu am zis ca are umor si nimeni nu m-a crezut....

Paca
Vizitator


Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 12:26

curiosul a scris:
negativ a scris:Implicatiile sunt legate de codificare si nu stiu daca informatia ar trebui lasata la indemana oricui (cand spun oricui, ma refer la guverne)
Scuza-ma negativ, nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, dar, asa cum am fost si eu si multi alti chiar si de printre noi, anumite exprimari pe care le folosesti par sa corespunda simptomelor de grandios delirium . Sa nu intelegi ca te fac nebun. De altfel, chiar si in acel link scrie ca : About 10% of healthy people experience grandiose thoughts but do not meet full criteria for a diagnosis of GD. Si te rog sa nu o iei ca pe o ofensa.
Iti inteleg foarte bine pozitia, desi la prima vdere sunt un candidat perfect la diagnosticul susmentionat si mai par pe deasupra si un adept al teoriei conspiratiei... Dar am trait intr-un mediu in care nu exista coincidente, o lume despre care voi credeti ca exista numai in filmele proaste cu James Bond. Realitatea e mult mai putin lustruita, si cu siguranta este inafara turnului de fildes al matematicii. Nu ma plang, dar nici nu vreau sa sfarsesc in vreun azil de bolnavi psihic.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Ian 2016, 12:32

OK, eu ti-am inteles punctul de vedere si ma retrag.
Mult succes in continuare !

Daca vreodata consideri ca parerea mea te-ar puta ajuta pe undeva, voi incerca sa mi-o exprim intr-un mod cat mai obiectiv.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de Paca Joi 28 Ian 2016, 12:33

[b]N∃GATIV[/b] a scris:Dar am trait intr-un mediu in care nu exista coincidente, o lume despre care voi credeti ca exista numai in filmele proaste cu James Bond.

Alta viata! Nu se compara. Clar. Iata deci adevarata explicatie. study (Obiect de studiu curiosule...)

Paca
Vizitator


Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 12:57

curiosul a scris:OK, eu ti-am inteles punctul de vedere si ma retrag. Mult succes in continuare ! Daca vreodata consideri ca parerea mea te-ar puta ajuta pe undeva, voi incerca sa mi-o exprim intr-un mod cat mai obiectiv.
Multumesc pentru intelegere. Asta nu inseamna ca nu voi urmari postarile tale, chiar daca numai din curiozitate. Ai puncte de vedere interesante.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 28 Ian 2016, 12:58

curiosul a scris:
Este, daca vrei, la fel ca si in factorial de zero egal cu 1.
Adica n!=1*2*3*...*n, iar 0!=1.
Ciudat, nu ?
Pai si 1!=1, ca si 0!=1, despre ele  putem spune ca sunt o conventie.
Atata vreme cat nu incearca cineva sa demonstreze pe baza lor cum
functioneaza Universul, sau ca 1 = 0, pot sta la locul lor.
Insa concluziile care decurg din suma aceea de 1 si -1 incep sa aiba
efecte, ne invata unii ca atractia gravitationala are suport material,
dar imaginar. Asta, cu corzile e culmea tupeului, au imaginat-o
fiindca nu vor sa recunoasca inexistenta atractiei fara suport material,
care i-ar impinge spre push gravity.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Ian 2016, 13:13

virgil_48 a scris: despre ele  putem spune ca sunt o conventie...

Pai nu, tocmai, aceste conventii au rolul lor foarte bine determinat.
De aia am si mentionat.
Anumite rezultate, aparent ciudate mai mult sau mai putin, justifica pe deplin alte rezultate.
Rolul lor este de a nu incurca calculele, daca este corecta exprimarea.

Si acest rezultat de -1/12, are rolul sau destul de justificat, cel putin din punct de vedere matematic, in ce priveste functia zeta, desi este surprinzator.

Cat despre celelalte aplicatii in fizica, stringuri si mai stiu ce, subiectul ma depaseste, dar banuiesc ca si acolo trebuie sa existe o argumentare, ca nu sunt nici oamenii chiar asa... de ici de colo, stiu si ei ceva, ceva.

Ca in anumite cazuri, interesele ar putea fi altele...nematematice... din nou, ma abtin.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de Bordan Joi 28 Ian 2016, 15:18

negativ a scris: Stiu bine de ce spun asta.

Io zic să n-o mai spui la nimeni ...  mie cel puțin așa mi-au spus extratereștri după ce m-au răpit, să uit totul ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

negativ-ule, mai sacrific un IP - Pagina 2 Empty Re: negativ-ule, mai sacrific un IP

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum