Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 11:25

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
CAdi (11877)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
curiosul (6606)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
eugen (3777)
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Pacalici
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
CAdi
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
curiosul
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Dacu
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Razvan
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
virgil
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
meteor
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
gafiteanu
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
scanteitudorel
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
curiosul
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
virgil_48
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
virgil
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
eugen
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Bordan
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Forever_Man
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Dacu
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
CAdi
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
virgil_48
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
virgil
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
eugen
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Forever_Man
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 
Dacu
Există certitudini în Fizică? Vote_lcapExistă certitudini în Fizică? Voting_barExistă certitudini în Fizică? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Există certitudini în Fizică?

+3
Bordan
negativ
Abel Cavaşi
7 participanți

In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 23 Feb 2016, 09:21

Ce părere aveți, cunoaștem certitudini în Fizică? Avem cunoștințe pe care nu le-ar putea contrazice nicio experiență viitoare? Ne putem BAZA pe ceva în Fizică?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de negativ Mar 23 Feb 2016, 10:25

Abel Cavaşi a scris:Ce părere aveți, cunoaștem certitudini în Fizică? Avem cunoștințe pe care nu le-ar putea contrazice nicio experiență viitoare? Ne putem BAZA pe ceva în Fizică?
"In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."
Lavoisier

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 25 Feb 2016, 08:14

Frumoasă și corectă afirmația. Da numai atât? Ceva cantitativ cunoaștem?

Eu, de exemplu, știu că ne putem baza numai pe experimente macroscopice și că numai prin intermediul macroscopicului putem ajunge la cunoașterea micro și macro. Restul sunt doar concluzii logice, interpretări, pe care le-am obținut din experimente macroscopice disponibile direct simțurilor noastre.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de negativ Joi 25 Feb 2016, 10:11

Abel Cavaşi a scris: Ceva cantitativ cunoaștem?
Da, pana acum, c reiese din calcul matematic la fel si numarul atomic maxim, etc.; iar pe baza teoriei creionate se explica foarte clar inseparabilitatea cuantica. La producerea si functionarea particulelor elementare mai am neclaritati.
Abel Cavaşi a scris:Eu, de exemplu, știu că ne putem baza numai pe experimente macroscopice și că numai prin intermediul macroscopicului putem ajunge la cunoașterea micro și macro. Restul sunt doar concluzii logice, interpretări, pe care le-am obținut din experimente macroscopice disponibile direct simțurilor noastre.
Experimentele macroscopice sunt rezultatul fenomenelor ce se produc la nivelul microscopic, atomic.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20503
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Sam 19 Mar 2016, 16:46

Abel Cavaşi a scris:..  ne putem baza numai pe experimente macroscopice  ..  disponibile direct simțurilor noastre.

Nu te întreb dacă te poți baza pe simțurile mele, te întreb dacă te poți baza pe ale tale?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 19 Mar 2016, 18:01

Statistic, mă pot baza 99,99% pe simțurile majorității. În plus, mă pot baza pe 99,99 % din simțurile mele sau ale tale sau ale lui.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Dum 20 Mar 2016, 06:02

Abel Cavaşi a scris:.. mă pot baza pe 99,99 % din simțurile mele ..

Vezi, aici e diferența dintre un matematician și un poet, tu te bazezi pe toți eu nu mă bazez pe nimeni, nici pe mine. Smile

Numai că eu am văzut, tot din declarațiile tale, că până acum te-ai înșelat în proporție de 99,99%, cel puțin la alegeri. Înainte de alegeri te-ai bazat 99,99% pe simțurile tale, iar după alegeri ți-ai renegat propriile simțuri, în aceeași proporție.

Cam fragilă baza ... sau vârful .. nu crezi? Sau matematica, care zice că totul e certitudine, față de poezie, care zice că totul e deșertăciune, nu?

Și ca să răspund la întrebarea topicului, dacă există certitudini în fizică, singura certitudine e că nu există nici o certitudine!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 20 Mar 2016, 08:12

Noi vorbim aici de legile Fizicii, nu de ale societății. Nu face o confuzie atât de grosolană. Legile Fizicii sunt imuabile (deci certe), pe când „legile” societății sunt praf în ochi (deocamdată, până la apariția democrației directe). Faptul că eu am votat un om și am greșit se datorează încrederii prea mari pe care am avut-o într-un gunoi mincinos, iar acea încredere s-a datorat acelui 0,01% de care vorbeam mai sus. Dar în Fizică nu e cazul să mă bazez pe spusele unui singur om.

Cât despre afirmația ta pompoasă „singura certitudine e că nu există nici o certitudine!”, dă-mi voie să-ți spun că, pe lângă faptul că e falsă (și, implicit, nedemonstrată), te poți șterge la fund cu ea. Nu vei putea construi nici măcar o furcă cu ea. Deci, e cazul să înțelegi odată că certitudinile trebuie să fie UTILE.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Dum 20 Mar 2016, 08:40

Abel Cavaşi a scris: Legile Fizicii sunt imuabile (deci certe) ..

Serios? Smile Poți să spui una la fel de pompoasă ca certitudinea ta? Așa ca să nu vorbim vorbe goale doar ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 20 Mar 2016, 08:59

E spusă de mult, dar mai trebuie și citit pe-aici: toate corpurile se mişcă pe curbe de curbură şi torsiune bine definite.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 20 Mar 2016, 09:11

Abel Cavaşi a scris:E spusă de mult, dar mai trebuie și citit pe-aici: toate corpurile se mişcă pe curbe de curbură şi torsiune bine definite.
Poate era bine sa precizezi in ce conditi. Corpul acela de LOGAN
al meu, din fata blocului, se misca deocamdata fara torsiune.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11183
Puncte : 43842
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Dum 20 Mar 2016, 09:12

Asta numești tu certitudine, când nu poți defini un corp, mișcarea, curba sau torsiunea? Bine că nu m-am făcut matematician, în cazul ăsta ... Smile

Nu ți-o spun din răutate, Abel, io recunosc că vorbesc singur, nici nu am nevoie de aprobarea nimănui ca să-mi confirme ceva din spusele mele, că nu de aia le spun, dar mă distrează unii care încearcă să-i învețe pe alții ceva ce habar nu au ei ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 20 Mar 2016, 10:30

virgil_48 a scris:Poate era bine sa precizezi in ce conditi. Corpul acela de LOGAN al meu, din fata blocului, se misca deocamdata fara torsiune.
Ai măsurat tu torsiunea Loganului tău și bagi mâna-n foc că nu are torsiune? Off, doamne, mare-i grădina!

Bordan a scris:Asta numești tu certitudine, când nu poți defini un corp, mișcarea, curba sau torsiunea? Bine că nu m-am făcut matematician, în cazul ăsta ... Smile
Sunt certitudini pentru cei cu care se poate dialoga în mod fructuos, util. Spuneam deja că ne referim LA CENTRUL de masă al unui corp atunci când vorbim de traiectoria sa.
Nu ți-o spun din răutate, Abel
Lași impresia că ai luat-o personal. Nici eu nu-ți spun nimic din răutate, ci numai și numai din CONVINGERE, din convingerea că dacă mă vei asculta, îți va fi mai bine.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de curiosul Dum 20 Mar 2016, 11:08

Daca e sa fim obiectivi Bordane, Abel se refera la certitudini in fizica.
Din punct de vedere filozofic eu sunt de acord cu tine.
Nu poate fi cert nici faptul ca nimic nu e cert, daca e s-o luam asa.

Dar fizic vorbind, nu poti nega faptul ca pot fi constatate niste observatii certe, cel putin din perspectiva logicii deterministe, care leaga fenomenele de o anumita cauza.

Atat timp cat fenomenului i s-a stabilit o cauza eu zic ca poate fi considerat o certitudine faptul ca aceea cauza va produce mereu acelasi fenomen.

Prin exemplu, daca gravitatia arunca merele in capul nostru, este o certitudine faptul ca si perele ne pot face cucuie daca nu eschivam la timp.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Dum 20 Mar 2016, 16:33

Abel Cavaşi a scris: .. dacă mă vei asculta, îți va fi mai bine.

Tu vrei să-mi faci bine cu orice preț? Smile

Ca să nu pălăvrăgim aici pe lângă subiect, poate în altă parte, eu am convingerea că nu pot învăța pe nimeni nimic, fiindcă nu știu dacă convingerile mele sunt mai bune decât ale lui, că n-am de unde ști.

curiosul a scris: Daca e sa fim obiectivi Bordane, Abel se refera la certitudini in fizica.

Mi-am dat seama la ce se referă Abel, dar problema e că certitudinile nu se pot generaliza, sunt personale ca deținătorul lor.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 20 Mar 2016, 16:55

Bordan a scris:Mi-am dat seama la ce se referă Abel, dar problema e că certitudinile nu se pot generaliza, sunt personale ca deținătorul lor.
In  arta  ,  in  cultura   , s.a.m.d  poti   vorbii despre   asa   ceva  . In   stiintele  exacte nu  prea   cred  ca   este   cazul.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25248
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Mier 23 Mar 2016, 06:51

Dacă definim certitudinea ca convingere personală, atunci există certitudini până-i lumea, se pot vedea la liber și aici pe forum, dar personale, individuale, după chipul și asemănarea individului. De aia am zis că nu se pot generaliza convingerile, nu pot fi universal valabile. Nici măcar egalitatea din matematică, cea mai exactă știință, în Natură nu e nicăieri.

Abel Cavaşi a scris: .. toate corpurile se misca pe curbe de curbura si torsiune bine definite..

Pentru mine nu înseamnă absolut nimic decât o convingere personală a lui Abel, așa cum sunt celelalte convingeri de aici, fără să poată fi generalizate.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 23 Mar 2016, 09:11

Dacă nici certitudinile matematice nu sunt certitudini pentru tine, înseamnă că nu știi ce trebuie să fie o certitudine. O confunzi cu altceva. Nu știu cu ce.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Mier 23 Mar 2016, 17:38

Fiecare e stăpân pe alegerile lui, iar mie personal mi se pare mai interesant de trăit cu incertitudini decât să am răspunsuri ce ar putea fi greșite. Ca să fiu sincer, mă îndoiesc și de propriile mele simțuri, nu să cred într-ale altora.

C-o fi bine, c-o fi rău, știe numai tu și eu .. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de eugen Mier 23 Mar 2016, 20:03

Avionul si certitudinile

Pentru un avion de cursa lunga, calculul combustibilului se face in baza unor fenomene considerate certe.
O eroare de interpretare, care sa duca la o alimentare naiva , insuficienta cu combustibil ar fi un dezastru.
Deci din perspectiva tehnicienilor, ei lucreaza cu certitudini.
Criteriul certitudinii il da aici utilitatea.

Pentru un privitor de la sol insa, care admira zborul avionului, certitudinile sau incertitudinile pe care el le evalueaza , nu sunt acute.

Depinde deci unde ne aflam.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3777
Puncte : 32273
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Bordan Dum 08 Ian 2017, 09:36

Fiecare lucrează cu certitudinile pentru care e pregătit ..

Un călugăr budist apropiindu-se de apusul vieții, după o viață petrecută în smerenie, post și meditație, întrebat fiind ce a învățat de la viața asta, care sunt certitudinile sale, a răspuns că un singur lucru îl știe sigur și anume: "ceea ce apare și dispare!" ... Socrate la lansat un paradox ... "știu că nu știu nimic!" ...

Dacă crezi, să nu zic, dacă ești credul, ești plin de certitudini. Dacă în schimb supui îndoielii tot ceea ce se poate supune, dacă nu te crezi nici pe tine, dacă începi să cercetezi credințele, observi cum se destramă certitudine după certitudine, realitatea transformîndu-se în relativitate, obiectele în subiecte ... gălăgia într-a veșniciei noapte pururea adîncă ... Smile  

Sigur că pentru un luptător ninja singura certitudine e "cheia dragonului", la fel cum pentru Gică, mecanicul daciilor, singura certitudine rămîne "cheia franceză" ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Există certitudini în Fizică? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Există certitudini în Fizică? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21138
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Există certitudini în Fizică? Empty Re: Există certitudini în Fizică?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum