Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Transilvania-pamant stramosesc
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în OZN in Romania
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
CAdi (12259)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
curiosul (6790)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Razvan (6170)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
eugen (3910)
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Pacalici
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
CAdi
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
curiosul
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Dacu
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Razvan
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
virgil
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
meteor
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
gafiteanu
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
scanteitudorel
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Dacu
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
CAdi
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
eugen
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Razvan
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
CAdi
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
eugen
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Razvan
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 
Dacu
O altă turbină :)  Vote_lcapO altă turbină :)  Voting_barO altă turbină :)  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 52 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 52 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

O altă turbină :)

+6
Razvan
Pacalici
virgil_48
eugen
scanteitudorel
curiosul
10 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

O altă turbină :)  Empty O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Iun 2016, 13:55

Asta ca să nu vă plictisiți.
Plecând de la linkul postat de virgil_48 cu turbina lui Aldo Costa...am mai conceput și eu una Very Happy
Atașez și o animație mai jos, dar mai întâi câteva explicații despre aceasta.

Roțile negre din interior au atașate câte o greutate identică ca masă cu toate celelalte (de culoare roșie și albastră în desen) și sunt acționate una pe alta prin mecanismul roților dințate.
Dacă una se învârte într-un sens, cele vecine se vor învârti în sens invers.
Evident, pentru a le învârti este nevoie totuși de o oarecare forță, dar nu atât de mare pentru că în orice moment trei greutăți sunt ridicate, iar celelalte trei sunt coborâte, iar sistemul este aproape în echilibru în orice moment.

Însă partea interesantă este alta.
Să ne imaginăm că putem conecta toate aceste roți interioare la o altă roată, cea neagră exterioară din desen.
Se observă că în anumite momente greutatea dintr-o jumătate a roții mari este mai mare față de cealaltă, pentru că toate bilele se deplasează spre dreapta la un moment dat, după care toate spre stânga ulterior, ceea ce dezechilibrează în anumite momente distribuția greutăților în cele două jumătăți ale roții mari, exterioare, iar asta ar produce învârtirea ei într-un anumit sens, după care în celălalt sens, ca un leagăn.
Ar fi ca un balansoar în care partea mai grea coboară.
Indiferent cum s-ar învârti roata mare, va fi întotdeauna nevoie de aceeași forță (mică, zic eu) pentru a menține în mișcare roțile mici.

Întrebarea mea acum este dacă s-ar putea obține ceva energie prin acest principiu.
Dacă energia necesară menținerii în mișcare a roților centrale este mai mică decât energia produsă de învârtirea roții exterioare.
Iată și animația :
O altă turbină :)  Luva2l8

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Iun 2016, 15:53

curiosul a scris:Intrebarea mea acum este dacă s-ar putea obține ceva energie prin acest principiu. Nu.
Dacă energia necesară menținerii în mișcare a roților centrale este mai mică decât energia produsă de învârtirea roții exterioare.
Ca   sa   afli   raspuns  la   aceasta   intrebare  cu  ajutorul  Mouseru-lui   ascunde   priviri imaginea   de   jos   si ai sa  vezi  cum  se   comporta    cele   trei  greutati    . Procedeaza  identic  si vezi  cum  se  comporta  cele  trei  greutati   plasate in  partea   de  jos  a  figurii  animate.
Cand   doua  bile   coboara   una  se   ridica ,iar  cand  o bila   coboara   doua   se   ridica   . Deci   egalitate  energetica  .  Daca  nu  apare o  diferenta   de   energii  in interiorul   cercului  mare  , cum  sa   se   roteasca acesta  ?  Tot  la  fel  procedezi  si pe  axa   verticala  . Ce   obtii  in partea  stanga   a   figurii ? Dar  in  dreapta  ?  
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Iun 2016, 16:09

Curiosul,
Ma bucur ca te-am " molipsit" cu schitele mele primare si esti activ la un nivel superior cu animatii.

Oare ce se intampla daca bilele rosii si albe le inlocuim cu sarcini electrice pozitive si negative?
Am obtine o turbina electromagnetica?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3910
Puncte : 33022
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Iun 2016, 16:17

Spre exemplu, o simulare a rotației totale, făcută ochiometric în funcție de cum am observat că este distribuită greutatea :

O altă turbină :)  7z1S0jZ

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Iun 2016, 16:43

scanteitudorel a scris: Deci   egalitate  energetica  .  Daca  nu  apare o  diferenta   de   energii  in interiorul   cercului  mare  , cum  sa   se   roteasca acesta  ?

Dorule, ca de obicei, este doar o altă minunăție care mi-a trecut prin cap și pe care am scris-o ca să mai discutăm despre ceva nou că e cam multă plictiseală pe forum.

Ca și răspuns la întrebarea ta pe care am citat-o, eu aș răspunde că roata mare este pusă în mișcare de distribuția diferită a greutății din interior la un moment sau altul.
De aia am și lăsat linia aia întreruptă la mijloc, ca să se vadă oarecum care parte este mai grea, sau pe care parte bilele sunt mai depărtate de mijloc.
Roțile din interior se rotesc independent, așa cum am desenat în prima animație, dar ele sunt cumva conectate la roata aia mare care este pusă în mișcare de distribuția diferită a greutății din interiorul ei la un moment sau altul.

E ca un balansoar, partea mai grea, sau mai depărtată de punctul de sprijin al pârghiei, coboară.
Este nevoie de ceva energie pentru a menține roțile interioare în mișcare, dar nu multă pentru că sistemul din interior este în echilibru, sau aproape în echilibru, în orice moment din mișcarea lor, așa cum ai observat și tu, per totalul celor șase roți.
Câte bile coboară, atâtea se ridică, iar greutatea lor este identică.

Înțelegi cam ce prostii îmi debitează mintea ?
Vezi animația de mai sus.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Iun 2016, 16:50

Ți le pun pe amândouă una sub alta, Dorule, ca să vezi mai bine :

O altă turbină :)  Luva2l8

O altă turbină :)  7z1S0jZ

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Iun 2016, 19:41

curiosul a scris:Spre exemplu, o simulare a rotației totale, făcută ochiometric în funcție de cum am observat că este distribuită greutatea :

O altă turbină :)  7z1S0jZ
Doua coboara doua se ridica si mai raman doua . Una coboara cealalta se ridica .Deci egalitate . Interesanta ramane ideea pe care ai avut-o.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Iun 2016, 19:50

curiosul a scris:Ți le pun pe amândouă una sub alta, Dorule, ca să vezi mai bine :

O altă turbină :)  Luva2l8

O altă turbină :)  7z1S0jZ
Problema  am  inteles-o  din  prima  .   Daca-i  dai  un  impuls   mecanic   sistemul     functioneaza   asemanator   pendulului    care   transforma  energia   potentiala  in  energie   cinetica   si invers  .  Va   descrie  o  miscare   oscilatorie  cu  amplitudinea   din  ce  in  ce  mai  mica  pana  se   va   opri. Problema   este   frumoasa si  poate   fi  data   drept   exemplu   atunci  cand  se  studiaza   deplasarile   combinate  .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Iun 2016, 20:03

Probabil că ai dreptate, în orice caz, într-un final toate fanteziile cu genul acesta de turbine gravitaționale se vor dovedi într-un final a nu funcționa.

Cu excepția acesteia, bineînțeles Laughing Laughing Laughing

Asta mi s-a părut și mie interesant, faptul că roțile interioare se pot menține în mișcare cu un consum mic de energie, pentru că în orice moment câr urcă, atât coboară simultan, existând un anumit echilibru.
În această distribuție circulară a roților interioare se observă că în anumite momente distribuția greutăților nu este uniformă și poate pune sistemul în mișcare în jurul unui ax central.

Indiferent cum se mișcă sistemul total, menținerea în mișcare a roților va consuma aceeași cantitate de energie, pentru că mișcarea greutăților este simetrică oricum s-ar roti în jurul centrului tot sistemul.

Dar mai mult de atât nu știu ce spun, a fost doar o idee care mi-a venit fără să vreau în minte plecând de la ideea din linkul lui virgil cu Aldo Costa.

Oricum, mă bucur și doar dacă ideea ți-a stârnit inițial curiozitatea.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 06 Iun 2016, 05:06

curiosul a scris:
Oricum, mă bucur și doar dacă ideea ți-a stârnit inițial curiozitatea
Mai ales ca aceasta idee a fost prezentata cu ajutorul figurilor animate .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 07 Iun 2016, 07:54

Ce pot sa remarc, si poate a mai fost remarcat dar nu am
observat eu, este ca sunt doua triunghiuri echilaterale, unul cu
varfurile rosii si altul albastre. Tu curiosule, stiai asta, fiindca
asa ai programat animatia.
Puteai sa figurezi cele doua centre de masa si miscarea lor ?
Adica un punct rosu si unul albastru, care se misca, probabil
pe doua cercuri egale.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Pacalici Mar 07 Iun 2016, 08:48

Concurenta lui isabau! Cool
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue0 / 100 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Mar 07 Iun 2016, 18:59

virgil_48 a scris:Ce pot sa remarc, si poate a mai fost remarcat dar nu am
observat eu, este ca sunt doua triunghiuri echilaterale, unul cu
varfurile rosii si altul albastre. Tu curiosule, stiai asta, fiindca
asa ai programat animatia.
Puteai sa figurezi cele doua centre de masa si miscarea lor ?
Adica un punct rosu si unul albastru, care se misca, probabil
pe doua cercuri egale.

Într-adevăr, am ales la întâmplare un hexagon, am trasat din vârfuri diagonalele și am desenat cercurile înscrise în cele șase triunghiuri echilaterale formate.
Chiar nu m-am gândit să unesc punctele roșii și cele albastre. Bună observația ta, să văd dacă nu-mi ia mult timp să redesenez.
Însă rotația întregului sistem este doar o aproximație, o simulare ochiometrică dacă vrei.
Întregul sistem s-ar putea să aibă o mișcare reală diferită de cea reprezentată în animație.

Pacalici a scris:Concurenta lui isabau!
Este un simplu subiect de discuție ca să nu ne plictisim, Păcălici.
Normal că în realitate n-are cum să funcționeze, deși în desen pare că se mișcă cumva.
Eventual, să înțelegem de ce nu poate funcționa ar fi discuții interesante.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Razvan Mar 07 Iun 2016, 20:58

curiosul a scris:Normal că în realitate n-are cum să funcționeze, deși în desen pare că se mișcă cumva.
Evident că n-are cum să funcţioneze, din moment ce n-are frână! A lui sabău are! Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue9 / 109 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Mar 07 Iun 2016, 21:38

Da Răzvane, am uitat de frână.
Da-i punem și de aia, că nu-i greu.

Virgile, n-am mai trasat triunghiurile alea echilaterale, dar am trasat axele imaginare verticală și orizontală pentru a vedea poziția bilelor față de aceste axe în momentul rotației întregului sistem.

Dacă am reprodus rotația sistemului corect, se observă că bila albastră din dreapta aproape că nu se deplasează pe verticală.
La fel ca și cea roșie din stânga.
Înțelegi ce spun ?
Oricum, la nivelul roților interioare pare să existe totuși un echilibru per total, cât urcă atât coboară, iar legea de conservare a energiei se respectă.
De acolo n-ai cum să câștigi energie, ci eventual, să aduci un aport mic de energie pentru a le menține în rotație.
Mai rămâne de analizat situația întregului ansamblu, când greutatea bilelor este distribuită diferit față de axul sistemului într-un moment sau altul, ceea ce în mod normal l-ar pune în mișcare rotindu-l.

Iată și animația refăcută :
O altă turbină :)  D3bbNpp

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Pacalici Mier 08 Iun 2016, 00:58

curiosul a scris:Este un simplu subiect de discuție ca să nu ne plictisim, Păcălici.
Asta ma face sa cred:

1. tie iti plac mult gif-urile animate (felicitari pentru munca de realizare)
ori
2. s-au terminat toate subiectele interesante si lumea someaza pe aici...

...sau e altceva? ( cam asa suna forma paranoica a intretinerii discutiei - atentie ma refer la mica mea afirmatie)? Twisted Evil
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue0 / 100 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Mier 08 Iun 2016, 05:37

@Pacalici
1. Dacă animația este reușită, da, îmi place și mie, chiar dacă nu folosește la nimic.

2. Subiecte interesante sunt tot timpul. Depinde de domeniu, iar spre exemplu, pentru mine, unul dintre ele acum ar fi să explicăm de ce sistemul din animație nu se poate învârti.

...sau altceva...nu mă interesează tendințele paranoice ale celorlalți.
Fiecare trăiește și gândește așa cum vrea.
Oricum, este util și subiectul pe care l-ai deschis, acela cu detalii despre paranoia.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Iun 2016, 06:31

curiosul a scris:Da Răzvane, am uitat de frână.
Da-i punem și de aia, că nu-i greu.

Virgile, n-am mai trasat triunghiurile alea echilaterale, dar am trasat axele imaginare verticală și orizontală pentru a vedea poziția bilelor față de aceste axe în momentul rotației întregului sistem.

Dacă am reprodus rotația sistemului corect, se observă că bila albastră din dreapta aproape că nu se deplasează pe verticală.
La fel ca și cea roșie din stânga.
Înțelegi ce spun ?
Oricum, la nivelul roților interioare pare să existe totuși un echilibru per total, cât urcă atât coboară, iar legea de conservare a energiei se respectă.
De acolo n-ai cum să câștigi energie, ci eventual, să aduci un aport mic de energie pentru a le menține în rotație.
Mai rămâne de analizat situația întregului ansamblu, când greutatea bilelor este distribuită diferit față de axul sistemului într-un moment sau altul, ceea ce în mod normal l-ar pune în mișcare rotindu-l.

Iată și animația refăcută :
O altă turbină :)  D3bbNpp
Stim  ca  rotile   din  interiorul  cercului sunt  in  echilibru  energetic . Asa  cum   ai  scris  .  Sa   vedem  ce  se intampla   cu roata mare  .
Este  greu sa-mi  dau seama  care   este  efectul    asupra   roti  mari .  Incearca   sa   prezinti   trei  figuri   statice   cu  pozitia   bilelor    dupa  o  rotatie   de   120  de   grade  .   Adica   timpul  1 ;  fig. 1  ,  timpul 2  fig.  2  ,timpul  3  fig.  3  si   atunci  poate  imi  dau  seama  daca   exista  un  dezechilibru  energetic  .  Problema  este   interesanta.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Dacu Mier 08 Iun 2016, 06:39

Problema nu este interesantă deoarece se omite faptul ca există frecare..... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Mier 08 Iun 2016, 16:38

Dorule, m-am gândit la altceva, dar nu am timp acum să desenz.
Poate mai spre seară.
Și o să-ți reprezint separat și roțile.
Vorbim atunci.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Iun 2016, 19:56

Dacu a scris:Problema nu este interesantă deoarece se omite faptul ca există frecare..... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Deocamdata discutam despre un sistem fizic ideal.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Iun 2016, 20:01

curiosul a scris:Dorule, m-am gândit la altceva, dar nu am timp acum să desenz.
Poate mai spre seară.
Și o să-ți reprezint separat și roțile.
Vorbim atunci.
Lasa roata mare asa cum este si plaseaza pe axa orizontala doua roti danturate cuplate intre ele la centru , dupa care vii cu doua bile pe care le plasezi fiecare pe axa vericala a fiecarei roti danturate . Una jos si alta sus.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Mier 08 Iun 2016, 22:11

OK Dorule, am revenit.
Am schimbat un pic sistemul pentru că același principiu trebuie să funcționeze și numai cu 2 bile, nu neapărat șase.
De altfel, dacă reușim să identificăm inconveniența în sistemul cu două bile, o vom depista ușor și în cel cu șase bile.

De aceea am făcut numai o animație cu două roți poate se vede mai bine.

În primul rând, nu lua în calcul mișcarea sistemului ca fiind una reala, este doar o simulare pe care am făcut-o eu, repet, ochiometric, în funcție de cum se deplasează punctul verde, ce reprezintă în animația de mai jos jumătatea distanței dintre bila albastră și bilă roșie.

Iată și animația:

O altă turbină :)  MDUE5oK

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Razvan Mier 08 Iun 2016, 22:28

Măi băieţi, ansamblul vostru se cheamă "satelit" şi ar cam trebui să se predea pe la orice facultă de mecanică sau de maşini. Cel puţin teoretic, că în ziua de azi..., dumnezeu cu mila!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue9 / 109 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Iun 2016, 03:47

Opreste    rotile  la  t  2  si   t 4 . Vezi  ce   se  intampla.
O altă turbină :)  Vesv2u
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Joi 09 Iun 2016, 05:38

O altă turbină :)  KNG98ul

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Iun 2016, 20:13

Obs.  
-Masa  celor  3  bile este  aceiasi,
-Lucrul  mecanic de   frecare  precum  si momentul  de inertie  nu  este  luat  in calcul .


Pornim din aceasta   situatie , ( t1), unde   bilele     se  vor  deplasa   fara  cosum  de  energie .

O altă turbină :)  145ohc
La   t 2   rotile  mici sunt   blocate  si incepre   rotatia   roatii  mari  pana   cand  se  ajunge in  pozitia  de  echilibru.
O altă turbină :)  J8o5xl
Acum  se   blocheaza   roata mare ,  se  deblocheaza   rotile  mici  iar miscarea  lor se efectueaza fara   consum  de   energie  , pana  cand acestea  se  vor  situa pe  axa   vericala ,  bila    rosie   si   orizontala  bila  albastra. .
O altă turbină :)  14e1jf8
curiosu,  daca  ai timp  continua  tu .  Daca  nu,  am  sa  mai  postez   ceva  si maine.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de curiosul Vin 10 Iun 2016, 05:27

OK Doru, o să mă ocup diseară de situația pe care ai prezentat-o, eventual, tu poți să expui pașii compleți pe care îi consideri, iar eu o să realizez animația pe baza acestora.

Vedem la ce concluzie ajungem ulterior și dacă mai trebuie modificat ceva.
Nu fi zgârcit la detalii, ca să iasă animația exact așa cum o vizualizezi tu, pentru că tu, ca și experimentator, ai o viziune mult mai bună decât mine asupra situației.

Până diseară nu pot să mă ocup, tu scrie tot ce consideri până atunci, iar eu o să reproduc ceea ce ai scris.

Ne auzim diseară.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Pacalici Vin 10 Iun 2016, 09:04

curiosule, este ca te plictisesti?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue0 / 100 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 10 Iun 2016, 20:06

Astazi nu am reusit sa mai postez nimic . Sper sa o pot face in urmatoarele zile .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O altă turbină :)  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O altă turbină :)  Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O altă turbină :)  Empty Re: O altă turbină :)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum