Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în PROFILUL CERCETATORULUI...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
CAdi (12259)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
curiosul (6790)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Razvan (6170)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
eugen (3910)
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Pacalici
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
CAdi
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
curiosul
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Dacu
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Razvan
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
virgil
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
meteor
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
gafiteanu
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
scanteitudorel
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Dacu
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
CAdi
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Razvan
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
eugen
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
CAdi
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Razvan
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
Dacu
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 
eugen
Diverse.  O intrebare Vote_lcapDiverse.  O intrebare Voting_barDiverse.  O intrebare Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 62 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 62 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Diverse. O intrebare

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Diverse.  O intrebare Empty Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 07:56

Sa   admitem  ca  un  utilizator  de  pe  acest   forum rezolva  o problema  importanta  din  fizica ,  asa  cum  este si  in  cazul  meu. Ce   ajutor  poate  sa  primeasca   din  partea  colegilor  pentru  promovarea  acestei descoperiri  stiintifice ?
Poate fi  indrumat  catre  un Institut  de  Cercetare   ?
Poate  fi  indrumat  catre  o  revista   de  Stiinta  si  Tehnica   ce  publica  la  nivel  international ?
Poate  sa-si   prezente  lucrarea    in  cadrul  unui  simpozion   dedicat   stiintei ?
Am ridicat   aceasta   problema deoarece  constructia   prototipului   inventiei   ,,  Motor  magnetic  in  4  timpi "  nu  o  mai pot  finaliza  din  motive   tehnice  .  Mai   simplu  spus    am  nevoie   de  niste   repere  ,(roti  danturate ,  ax  din  otel  filetat  ,  prelucrari  mecanice   de  mare   finete  ) , care nu  am  unde  sa  le  execut.

Va  multumesc   anticipat.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 08:09

Cauti un raspuns sincer sau de complezenta?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 16 Aug 2016, 08:22

Din păcate, acest forum nu are suport oficial. Așa că este un forum sărac. Singurii bani pe care îi putem obține sunt cei pe care îi strângem noi, dacă îi strângem.

În concluzie, nu putem oferi suport material, ci doar spiritual. Ori, de suport spiritual nu cred că ai nevoie.

Ca să primești suport material trebuie să te supui condițiilor impuse de cei bogați care îți oferă suportul.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue9 / 109 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7952
Puncte : 34349
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 16 Aug 2016, 08:39

ScanteiTudorel, te-a auzit cel de sus si o sa vorbeasca cu extraterestrii.
Vei primi in curand o vizita.  EI sunt interesati si au toate posibilitatile, o sa te ia cu ei. Bafta.
Pana una alta vezi filmul lui Louis de Funes "La soupe aux choux". (supa de varza)
Extraterestrii sunt interesati de tot ce iese si miroase a varza.
Asa ne vei parasi, poate ne trimiti videoclipul cu tine:
https://www.youtube.com/watch?v=VP_srWqcWiM
https://www.youtube.com/watch?v=6_Wu4sFzeRg

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 09:48

Abel Cavaşi a scris:Din păcate, acest forum nu are suport oficial. Așa că este un forum sărac. Singurii bani pe care îi putem obține sunt cei pe care îi strângem noi, dacă îi strângem.

În concluzie, nu putem oferi suport material, ci doar spiritual. Ori, de suport spiritual nu cred că ai nevoie.

Ca să primești suport material trebuie să te supui condițiilor impuse de cei bogați care îți oferă suportul.
Nu de suport material am nevoie . Nu am cerut asa ceva . Am intrebat foarte simplu. Cum este mai bine si unde sa-mi prezint rezultatele cercetarilor mele .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 09:58

gafiteanu a scris:ScanteiTudorel, te-a auzit cel de sus si o sa vorbeasca cu extraterestrii.
Vei primi in curand o vizita.  EI sunt interesati si au toate posibilitatile, o sa te ia cu ei. Bafta.
Pana una alta vezi filmul lui Louis de Funes "La soupe aux choux". (supa de varza)
Extraterestrii sunt interesati de tot ce iese si miroase a varza.
Asa ne vei parasi, poate ne trimiti videoclipul cu tine:
https://www.youtube.com/watch?v=VP_srWqcWiM
https://www.youtube.com/watch?v=6_Wu4sFzeRg
Rog un moderator sa trimita la plimbare acest text . Daca se poate si utilizatorul . De la o vreme bantuie prea mult.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 10:12

Pacalici a scris:Cauti un raspuns sincer sau de complezenta?
?????
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 10:17

scanteitudorel a scris:Cum este mai bine si unde sa-mi prezint rezultatele cercetarilor mele .

Acum devine mai clar.

Pacalici a scris:Cauti un raspuns sincer sau de complezenta?
scanteitudorel a scris:?????
Dex a scris:COMPLEZÉNT, -Ă, complezenți, -te, adj. Care este gata de a servi pe cineva, doritor de a face plăcere cuiva; serviabil, amabil. – Din fr. complaisant.

Sursa: DEX '09 (2009)

Sau vrei definitia de la "sincer"?


Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 10:19

Pacalici a scris:
scanteitudorel a scris:Cum este mai bine si unde sa-mi prezint rezultatele cercetarilor mele .

Acum devine mai clar.

Pacalici a scris:Cauti un raspuns sincer sau de complezenta?
scanteitudorel a scris:?????
Dex a scris:COMPLEZÉNT, -Ă, complezenți, -te, adj. Care este gata de a servi pe cineva, doritor de a face plăcere cuiva; serviabil, amabil. – Din fr. complaisant.

Sursa: DEX '09 (2009)

Sau vrei definitia de la "sincer"?


Daca esti dispus sa ma indrumi , scrie . Daca nu lasa-ma cu dex cu tot.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 10:38

1.Sa admitem ca un utilizator de pe acest forum rezolva o problema importanta din fizica , asa cum este si in cazul meu.
Care este acea importanta problema pe care ai rezolvat-o?

2.Ce ajutor poate sa primeasca din partea colegilor pentru promovarea acestei descoperiri stiintifice ?

Aici a raspuns corect Abel Cavasi.
3.Poate fi indrumat catre un Institut de Cercetare ?
Pai daca ai rezolvat problema aia importanta din Fizica, nu mai ai nevoie de nici o cercetare. Raspunsul meu este NU.

4.Poate fi indrumat catre o revista de Stiinta si Tehnica ce publica la nivel international ?
Aici poate exprimarea lasa de dorit. Nu exista revista Stiinta si Tehnica de nivel international. Exista in schimb revista American Jurnal of Physics Cool printre multe altele, care are si peer review. Adica iti toaca opera in acord cu ultimile noutati stiintifice si in general are dreptate si zice: NU. http://scitation.aip.org/content/aapt/journal/ajp Inteleg ca problema este asa cum spuneai de Fizica.

Daca astia nu te accepta mai este o sansa, dar cu traducere tot in Engleza, la :Jurnal of Nuclear Physics: http://www.journal-of-nuclear-physics.com/ astia ingeneral publica orice ca sefu e inventator ca si tine. Il cheama Rossi.

5.Poate sa-si prezente lucrarea in cadrul unui simpozion dedicat stiintei ?
Sigur ca poate. Trebuie intai identificat simpozionu si cel mai la obiect este cel transfrontarier de la Iasi unde si dom prof. Tudor Vasile a loat premiu intai. Platesti , da ai diploma si aia accepta orice lucrare.
6.Am ridicat aceasta problema deoarece constructia prototipului inventiei ,, Motor magnetic in 4 timpi " nu o mai pot finaliza din motive tehnice .Era de asteptat. Mai simplu spus am nevoie de niste repere ,(roti danturate , ax din otel filetat , prelucrari mecanice de mare finete ) , care nu am unde sa le execut.Astea raman pretexte in istoria striintei.
Institutul National de inventica Iasi:
http://www.inventica.org.ro/

Astia sigur te ajuta.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 11:04

Pacalici a scris:1.Sa   admitem  ca  un  utilizator  de  pe  acest   forum rezolva  o problema  importanta  din  fizica ,  asa  cum  este si  in  cazul  meu.
Care este acea importanta problema pe care ai rezolvat-o?
Citeste  din  nou  topicul  unde    tu  si  gafiteanu  ati  postat  in  ras  de   batjocora.

2.Ce   ajutor  poate  sa  primeasca   din  partea  colegilor  pentru  promovarea  acestei descoperiri  stiintifice ?

Aici a raspuns corect Abel Cavasi.
Nu  a  raspuns  corect   deoarece    eu  nu  am  cerut   sprijin  financiar.
3.Poate fi  indrumat  catre  un Institut  de  Cercetare   ?
Pai daca ai rezolvat problema aia importanta din Fizica, nu mai ai nevoie de nici o cercetare. Raspunsul meu este NU.
Cum  acesta  problema   este   greu de  acceptat  in  lumea  stiintifica  eu   am  nevoie   de   o   personalitate  in  domeniu ,  sau  de  un   referat intocmit  de   un  institut   acreditat.  Capis ?

4.Poate  fi  indrumat  catre  o  revista   de  Stiinta  si  Tehnica   ce  publica  la  nivel  international ?
Aici poate exprimarea lasa de dorit. Nu exista revista Stiinta si Tehnica de nivel international. Exista in schimb revista American Jurnal of Physics   Cool  printre multe altele, care are si peer review. Adica iti toaca opera in acord cu ultimile noutati stiintifice si in general are dreptate si zice: NU. http://scitation.aip.org/content/aapt/journal/ajp Inteleg ca problema este asa cum spuneai de Fizica. Dupa  tine  ,   problema  este   de  chimie ?  
De  acord  cu  ce   ai   scris  ,dar  pentru  a   afla  parerea  lor  eu  trebuie  sa  le   expediez un  material  in  limba   engleza. OK.

Daca astia nu te accepta mai este o sansa, dar cu traducere tot in Engleza, la :Jurnal of Nuclear Physics: http://www.journal-of-nuclear-physics.com/ astia ingeneral publica orice ca sefu e inventator ca si tine. Il cheama Rossi.
 Multumesc .  Si  aceasta   varianta   este   buna.
5.Poate  sa-si   prezente  lucrarea    in  cadrul  unui  simpozion   dedicat   stiintei ?
Sigur ca poate. Trebuie intai identificat simpozionu si cel mai la obiect este cel transfrontarier de la Iasi unde si dom prof. Tudor Vasile a loat premiu intai. Platesti , da ai diploma si aia accepta orice lucrare.   La   anul  ,  poate.
6.Am ridicat   aceasta   problema deoarece  constructia   prototipului   inventiei   ,,  Motor  magnetic  in  4  timpi "  nu  o  mai pot  finaliza  din  motive   tehnice  .Era de asteptat.    Normal   .  In   orasul  meu industrial  nu  mai   pot   construii  nimic . Mai   simplu  spus    am  nevoie   de  niste   repere  ,(roti  danturate ,  ax  din  otel  filetat  ,  prelucrari  mecanice   de  mare   finete  ) , care nu  am  unde  sa  le  execut.Astea raman pretexte in istoria striintei.  Vorbe   aruncate-n vint.
Institutul National de inventica Iasi:
http://www.inventica.org.ro/

Astia sigur te ajuta.
 Acolo  sa  te  duci  tu  si  cu  salutarile  mele   adresate   Dl.  Prof.  Boris  Pefteanu.  Eu  am  fost  acum  20  de   ani  iar   personalul  existent la  data   respectiva  mi-au   explicat  cum  stau  lucrurile.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 11:16

scanteitudorel a scris:Acolo  sa  te  duci  tu  si  cu  salutarile  mele   adresate   Dl.  Prof.  Boris  Pefteanu.  Eu  am  fost  acum  20  de   ani  iar personalul  existent la  data   respectiva  mi-au   explicat  cum  stau  lucrurile.
Nu ma duc tudorele, da zi-ne si noua ce si cum in caz de ceva....
E ditamai institutu!

P.s. Da de ce ai citat toata polologhia mea daca aveai asa putin de zis?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 12:41

Pacalici a scris:
scanteitudorel a scris:Acolo  sa  te  duci  tu  si  cu  salutarile  mele   adresate   Dl.  Prof.  Boris  Pefteanu.  Eu  am  fost  acum  20  de   ani  iar personalul  existent la  data   respectiva  mi-au   explicat  cum  stau  lucrurile.
Nu ma duc tudorele, da zi-ne si noua ce si cum in caz de ceva....
E ditamai institutu!
O  fi  dar  de   unde   finantare .  Depui  astazi  documentatia   si  astepti  mult  si bine  si  asta  daca  se   aproba. Iar despre Universitati sa nu mai vorbim . Am discutat cu cineva de la Iasi care a participat la Salonul de inventica din Galati si mi-a spus ca ei nu au bani pentru proiectele proprii. Clar ?

P.s. Da de ce ai citat toata polologhia mea daca aveai asa putin de zis?
Trebuia   sa-ti  raspund  punctual.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 13:05

scanteitudorel a scris:Citeste din nou topicul unde tu si gafiteanu ati postat in ras de batjocora.
Eu cred ca ti-am raspuns cat se poate de corect si onest.Dau vina pe faptul ca nu sti cum se raspunde in bataie de joc, dar daca insisti pot schimba foaia si iti arat.

scanteitudorel a scris:Nu a raspuns corect deoarece eu nu am cerut sprijin financiar.
Ba a raspuns cat se poate de corect si cu bun simt.Daca tu nu ai inteles, e altceva.

scanteitudorel a scris:Cum acesta problema este greu de acceptat in lumea stiintifica eu am nevoie de o personalitate in domeniu , sau de un referat intocmit de un institut acreditat. Capis ?

Non capisco. Daca ai gasit solutia, explic-o , nu ai nevoie de nimeni. Nimeni nu iti face nici un "referat". Asta se intampla mai de mult cand secu iti facea referate , sau cand profu la scoala din plictiseala cerea ...referate.

scanteitudorel a scris:Dupa tine , problema este de chimie ?
Tu zici ca e de Fizica, da...cine te crede daca tu nu o expui????

scanteitudorel a scris:Multumesc . Si aceasta varianta este buna.
Asta e a mai buna ca cine se aseamana , care vasa zica se aduna, nu?Il sti pe segnor Rossi?

scanteitudorel a scris:La anul , poate.
Recomand luare legatura cu dom prof VasileT, uite, il gasesti aici, unde de cati va ani posteaza aceleasi lucruri, dupa o lege circulara: http://forum.portal.edu.ro/index.php?s=70bf46c064ca6a6841d4ac18c7b92766&showtopic=161708&st=2025

El e: Diverse.  O intrebare Post-40-1470987336 Cred ca si el cauta
o personalitate in domeniu , sau de un referat intocmit de un institut acreditat. Capisci ?

scanteitudorel a scris:Vorbe aruncate-n vint.
FI SERIOS! STIU CE ZIC.

DA?













Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 13:30

A, si sa nu uit, nu te mai lua de gafiteanu ca, de cele mai multe ori e mai interesant decat poti tu sa crezi.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 14:50

Pacalici a scris:A, si sa nu uit, nu te mai lua de gafiteanu ca, de cele mai multe ori e mai interesant decat poti tu sa crezi.
Cand  textul  este  interesant   jos  palaria  ,  dar  in aceasta   situatie   expusa  mai  jos  de  gafiteanu,   eu cred  ca  nu.
ScanteiTudorel, te-a auzit cel de sus si o sa vorbeasca cu extraterestrii.
Vei primi in curand o vizita.  EI sunt interesati si au toate posibilitatile, o sa te ia cu ei. Bafta.
Pana una alta vezi filmul lui Louis de Funes "La soupe aux choux". (supa de varza)
Extraterestrii sunt interesati de tot ce iese si miroase a varza.
Asa ne vei parasi, poate ne trimiti videoclipul cu tine:
https://www.youtube.com/watch?v=VP_srWqcWiM
https://www.youtube.com/watch?v=6_Wu4sFzeRg
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 16 Aug 2016, 14:53

In final . ,, Buna ziua am dat , belea mi-am capatat "
Multumesc.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mar 16 Aug 2016, 23:42

scanteitudorel a scris:In final . ,, Buna ziua am dat , belea mi-am capatat "
Multumesc.

Eu zic ca ai primit raspuns la toate intrebarile. Deci de ce "belea"?
Noi cu placere.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 17 Aug 2016, 00:02

Poate ca deja l-au rapit extraterestrii pe valorosul nostru inventator. Asta nu e belea, e pleasca cereasca.
Tocmai pt. perfectionare si cresterea randamentului supraunitar la inventat, vroiam sa-i recomand ceva carti pe profil, de la prof. Beleaus.
https://www.okazii.ro/prof-dr-ing-vitalie-belous-institut-politehnic-gh-asachi-iasi-manualul-inventatorului-manual-inventator-inventica-proiecte-executie-etc-c1297-a154571359

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Mier 17 Aug 2016, 03:24

prof dr ing Vitalie Belous-Institut Politehnic Gh Asachi -Iasi-Manualul inventatorului (manual-inventator-inventica- proiecte executie etc)

Asta-i carte de top de top. Sa speram insa ca o are deja in biblioteca personala.

P.S.
scanteitudorel a scris:Acolo sa te duci tu si cu salutarile mele adresate Dl. Prof. Boris Pefteanu.
Sigur nu e Peteanu? Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 17 Aug 2016, 07:53

Tudorel, dacă vrei să publici ceva la liber, ai la dispoziție și viXra.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue9 / 109 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7952
Puncte : 34349
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 17 Aug 2016, 08:02

Parca e prea savant acolo, sa inceapa mai de jos, de la munca de jos, cum a inceput si Einstein, de la Anale, Banale si Canale.
http://infoazi.ro/tag/albert-einstein/
http://infoazi.ro/in-germania-la-leipzig-in-publicatia-analele-fizicii-albert-einstein-publica-teoria-relativitatii/

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 17 Aug 2016, 13:29

Abel Cavaşi a scris:Tudorel, dacă vrei să publici ceva la liber, ai la dispoziție și viXra.  
Multumesc Dl. Abel
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 17 Aug 2016, 18:56

Sa publici Tudorele, dar sa treci in prealabil pe la o somitate inca in viata, cu titlu si publicatii, care sa-ti faca o recenzie, bineinteles ca favorabila.  Apoi dupa ani, cand vei capata experienta cu multe publicatii, vei face si tu altora recenzii. Ca asa e de cand lumea, unii pe altii gireaza.
Apoi nu uita bibliografia, savanti cat mai celebrii si mai multi, preferabil decedati.
Nu uita si biografia in partea introductiva (dar fara partea romantata, cu neveste, amante, etc.).
Nu uita nici cui dedici lucrarea, poate sa fie si bunicii sau pisicii favorite.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Joi 18 Aug 2016, 10:00

Cred ca deja a scris primul capitol...iar ne lasa cu ochii in soare....
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 18 Aug 2016, 15:05

Pacat ca politicienii si afaceristii din inchisorile patriei nu au inclinatii stiintifice d`astea de fizica si inventica, ca prin ei, oameni cu dare de mana, apare imediat orice carte.  Acolo in inchisorile de lux s-a mutat Uniunea Scriitorilor Penali.
Se bat editurile sa-i publice.  La autori scrie ca e fost "ofiter in retragere".  Adevaratii autori au si ei o parte.
(I-am dat astfel aluziv o sugestie unde sa se adreseze, cine si unde sa-l "sponsorizeze".)
ScanteiTudorel vad ca a depus armele grele, prefera dezvaluirile in locul realizarilor practice.  Stie ca doar hartia suporta orice inventie.
Dar nu mai avem vesti, poate s-a combinat cu extraterestrii.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 19 Aug 2016, 09:35

gifiteanu, Pacalici,  de  raul vostru omul nici sa  moara  nu  mai poate  . Am  fost  bolnav. Nu  m-au  rapit   extraterestri ,  m-a   rapus un  virus. Sper sa ma simt mai bine .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Vin 19 Aug 2016, 09:52

Sanatateeeeeeeeeeeeeeee!

Era cat pe ce sa cred ca ai plecat cu cortu`....
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 19 Aug 2016, 10:36

Pacalici a scris:Sanatateeeeeeeeeeeeeeee!

Era cat pe ce sa cred ca ai plecat cu cortu`....

Nu  Pacalici , am  discutat  si  pe  softpedia  forum  pana  am  vazut  ca   postarile  mele  sunt  modificate  de   catre  un   moderator,     fara   sa   ma  instiinteze.  Deseori   folosesc   metoda    textelor  intercalate   cu  litere  ingrosate  si  colorate  pentru a   raspunde in  mod   punctual  . Respectivul  a  modificat  ,  astfel  ca ;    intradevar  o  persoana   neimplicata  in  discutii sa  nu mai  intelega  nimic  . Prin  urmare i-am   scris  respectivului   sa-mi  inchida   contul  pe   forum . Sanatate !!!  
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25674
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Pacalici Vin 19 Aug 2016, 11:00

Este ca de inbolnavit te-au inbolnavit aia de pe Softpedia? Asa iti trebuie daca nu ne asculti pe noi... Neutral
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Diverse.  O intrebare Left_bar_bleue0 / 100 / 10Diverse.  O intrebare Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Diverse.  O intrebare Empty Re: Diverse. O intrebare

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum