Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
CAdi (11933)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
curiosul (6652)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Razvan (6162)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
eugen (3786)
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Pacalici
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
CAdi
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
curiosul
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Dacu
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Razvan
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
virgil
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
meteor
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
gafiteanu
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
scanteitudorel
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
curiosul
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
virgil_48
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
virgil
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Forever_Man
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
eugen
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Dacu
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Bordan
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Forever_Man
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
virgil
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
virgil_48
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
Dacu
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 
eugen
Legea Titus-Bode si Newton  Vote_lcapLegea Titus-Bode si Newton  Voting_barLegea Titus-Bode si Newton  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Legea Titus-Bode si Newton

3 participanți

In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Mar 23 Ian 2024, 08:30

In anul 1766 astronomul german Titius (nume latinizat- de fapt il chema Johann Tietz ) a pus
bazele unui mod de calcul care permitea gasirea distantelor la care se afla planetele in sistemul
nostru solar . Acest mod de calcul a fost cunoscut mai tarziu sub numele de ,,Legea Titius-Bode “
datorita lui Johann Bode care a popularizat-o.

Astfel, el a scris distantele planetelor descoperite pana atunci ,luind ca unitate distanta de
~150 mil de km a Terrei fata de Soare care este este 1 u.a.
Rezulta :

Mercur – 0,4
Venus-0,7
Terra -1
Marte-1,6
X
Jupiter -5,2
Saturn -9,5

Si daca calculam in continuare

Uranus (19,2)
Neptun (30)
Pluto (39)
Obs. ultimile 3 planete nu erau descoperite,ma rog Pluto a fost retrogradata

La aceste distante Titus a atasat urmatoarea progresie geometrica :
3,6,12,24,48,96, iar daca dezvoltam mai departe gasim si 192, 384
Progresia geometrica are regula care stabileste ca raportul dintre oricare doi termeni consecutivi este constant.
La aceasta progresie a adaugat un 0 la început ei si apoi a adunat cu 4 fiecare termen:
adica 0+4=4
3+4=7
6+4=10
12+4=16 ...etc
(inclusiv primul termen) si a rezultat urmatorul sir :
4,7,10,16,28,52,100, si daca continuam obtinem 196, 388.
Apoi a impartit cu 10 si a obtinut urmatoarele distante in unitati astronomice :

Mercur – 0,4
Venus-0,7
Terra -1
Marte-1,6
X -----2,8
Jupiter -5,2
Saturn – 10 (real 9,5)

Si mai departe

Uranus -19,6 (real 19,2)
Neptun – 39 (real 30)

Pluto -39

Am aici 2 observatii de facut :
Prima ca legea Titus –Bode a devenit de actualitate cand in 1781 a fost descoperita planeta Uranus
a carei distanta medie este 19,2 u.a.
A doua este datorata faptului ca Pluto intretaie orbita lui Neptun si ca de la Neptun incolo
legea nu mai este valabila desi valoarea distantei lui Pluto ar confirma oarecum legea.

Important este ca dupa descoperirea planetei Uranus astronomii s-au orientat cu observatiile spre acea zona situata la 2,8 u.a fata de Soare pentru a descoperi o eventuala planeta
si astfel a fost descoperita de fapt centura de asteroizi , care cred eu ca normal nu ar trebui sa fie acolo …. ci trebuia sa fie o planeta!

Acum ce vreau eu sa constat :
In acest contest (al sistemului Solar) mai este valabila legea gravitatiei a lui Newton cu produsul maselor , F-=K m.M/R^2 pentru ca observam ca planete cu masa mai mare sunt la distante mai mari
in loc sa fie mai aproape de Soare si invers.


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil Mier 24 Ian 2024, 09:45

Eu am facut cuantificarea sistemului Solar si am aratat legatura dintre sirul lui Titus –Bode si numarul cuantic al orbitelor sistemului bazat pe momentul cinetic unitar al acestuia.Legea Titus-Bode si Newton  Sirul_19

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 24 Ian 2024, 10:32

virgil a scris:Eu am facut cuantificarea sistemului Solar si am aratat legatura dintre sirul lui Titus –Bode si numarul cuantic al orbitelor sistemului bazat pe momentul cinetic unitar al acestuia.Legea Titus-Bode si Newton  Sirul_19
Tendinta aceasta de a incadra fenomene si manifestari fizice in
tabele si siruri de numere nu se aseamana cu numerologia ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil Mier 24 Ian 2024, 11:24

virgil_48 a scris:
virgil a scris:Eu am facut cuantificarea sistemului Solar si am aratat legatura dintre sirul lui Titus –Bode si numarul cuantic al orbitelor sistemului bazat pe momentul cinetic unitar al acestuia.Legea Titus-Bode si Newton  Sirul_19
Tendinta aceasta de a incadra fenomene si manifestari fizice in
tabele si siruri de numere nu se aseamana cu numerologia ?

Depinde cum pui problema, daca consideri numerologia ca o pseudostiinta sau nu.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Numerologie
Eu consider ca fizica este o stiinta al carui limbaj foloseste relatii si simboluri matematice printre care si cifre sau numere.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Mier 24 Ian 2024, 11:43

Virgil pentru ca discutam relatia lui Titus-Bode relatiile tale de similitudine si oportunitatea  legii lui Newton , propun sa continuam discutia aici daca nu te superi .
ai scris :
Virgil a scris,
,,Newton nu a tinut seama de faptul ca traiectoriile reale sunt elipsoidale si nu circulare. Cred ca mai exacta este relatia lui Kepler care tine seama de perioade si nu de forte.
T^2=4pi^2,R^3/K.(M+m);
Dar nici Einstein nu a tinut cont de excentricitatea orbitelor si nu a dat nici o explicatie pentru aceasta, desi s-a folosit de relativitate cand a calculat precesia periheliului lui Mercur,
https://www.scientia.ro/fizica/78-teoria-relativitatii/4479-deplasarea-periheliului-planetei-mercur-6.html
Insa datorita faptului ca excentricitatea orbitelor este foarte mica comparativ cu razele, abaterile sunt foarte mici, motiv pentru care se dovedeste ca rezultatele mele folosind relatia lui Newton sunt egale cu cele din sirul lui Titius Boode.
"


Aici am o observatie de facut :
Relatia lui Kepller foloseste suma maselor si nu produsul lor. Relatia pentru Baricentru la fel foloseste suma maselor. Legea conservarii impulsului foloseste
suma maselor etc. Intuitiv am gasit si eu pe celalalt topic cu legea lui Newton suma maselor...

Apoi , Venus are masa aproape cu a Terrei si se afla conform lui Titus -Bode la 0,7 u.a fata de Soare.
Planetele mai mari, in loc sa fie mai aproape de Soare,  sunt mai departate, exceptie face Pluto, care este cea mai mica si este si mai indepartata !
Ceva nu se leaga in gravitatie daca ar fi sa ne luam dupa teoria lui Newton.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil Mier 24 Ian 2024, 14:30

Ceia ce nu inteleg este faptul ca masa planetelor este foarte diferita. Tocmai acesta a fost motivul pentru care am recurs la calculul unui moment cinetic redus la un kg de masa. In felul acesta am aflat numarul cuantic principal pentru sistemul solar.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 25 Ian 2024, 09:37

virgil a scris:Ceia ce nu inteleg este faptul ca masa planetelor este foarte diferita. Tocmai acesta a fost motivul pentru care am recurs la calculul unui moment cinetic redus la un kg de masa. In felul acesta am aflat numarul cuantic principal pentru sistemul solar.
Asta nu este ceva de inteles ci de acceptat ca o situatie data.
Doar nu te asteptai ca toate planetele dintr-un sistem solar sa
aiba aceeasi masa. Daca aveau si aceeasi viteza, orbitau toate
la aceeasi distanta.
Asta depinde de modul in care au fost generate sau capturate in
acel sistem.
Explicatia valabila pentru mine este ca orice planeta se asaza
singura pe orbita pentru care este capabila in functie de impuls,
adica masa si viteza inertiala care o are. Impulsul ii da momentul
cinetic si cu asta raza orbitei. Asta considerand ca exercitiu un
model simplu, circular, de orbitare in acelasi plan.
De aceea am unele retineri fata de incadrarea planetelor pe orbite
ca pe electroni. Situatia lor depinde de factori proprii, care le pot
scoate din ordinea pe care o propui, chiar daca in mare se
conformeaza. Intrarea in ordinea gasita de tine mi se pare a fi un
fel de echilibrare a sistemului pentru atenuarea miscarii neregulate
a centrului sau de greutate.
P.S. Parerea mea este ca sistemele orbitale au o tendinta proprie
de autocentrare, care constituie o alunecarea spre echilibru. Fara
acel echilibru, sistemul consuma energie care ii franeaza evolutia
in directia echilibrului. Acest echilibru ar putea fi in directia pe
care o da tabelul tau.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 25 Ian 2024, 12:54

virgil_48 a scris:
virgil a scris:Ceia ce nu inteleg este faptul ca masa planetelor este foarte diferita. Tocmai acesta a fost motivul pentru care am recurs la calculul unui moment cinetic redus la un kg de masa. In felul acesta am aflat numarul cuantic principal pentru sistemul solar.
Asta nu este ceva de inteles ci de acceptat ca o situatie data.
Doar nu te asteptai ca toate planetele dintr-un sistem solar sa
aiba aceeasi masa. Daca aveau si aceeasi viteza, orbitau toate
la aceeasi distanta.
Asta depinde de modul in care au fost generate sau capturate in
acel sistem.
Explicatia valabila pentru mine este ca orice planeta se asaza
singura pe orbita pentru care este capabila in functie de impuls,
adica masa si viteza inertiala care o are. Impulsul ii da momentul
cinetic si cu asta raza orbitei. Asta considerand ca exercitiu un
model simplu, circular, de orbitare in acelasi plan.
De aceea am unele retineri fata de incadrarea planetelor pe orbite
ca pe electroni. Situatia lor depinde de factori proprii, care le pot
scoate din ordinea pe care o propui, chiar daca in mare se
conformeaza. Intrarea in ordinea gasita de tine mi se pare a fi un
fel de echilibrare a sistemului pentru atenuarea miscarii neregulate
a centrului sau de greutate.
P.S. Parerea mea este ca sistemele orbitale au o tendinta proprie
de autocentrare, care constituie o alunecarea spre echilibru. Fara
acel echilibru, sistemul consuma energie, fiindca evolueaza
in directia echilibrului. Acest echilibru ar putea fi in felul pe
care il da tabelul si calculul tau.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Joi 25 Ian 2024, 13:15

virgil a scris:Ceia ce nu inteleg este faptul ca masa planetelor este foarte diferita.
Tocmai acesta a fost motivul pentru care am recurs la calculul unui moment cinetic redus la un kg de masa.
In felul acesta am aflat numarul cuantic principal pentru sistemul solar.

Masa asta diferita a planetelor in sistemul solar pune in discutie valabilitatea legii lui Newton.
Pare mai curand o asezare matematica tip Titus-Bode desi ar trebui sa fie o asezare fizica !
Revenind, numarul acesta cuantic principal si momentul cinetic redus pentru 1 kg de masa pe care le-ai gasit pentru sistemul solar te-a dus Virgil la vreo concluzie
in ceea ce priveste distributia planetelor ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 27 Ian 2024, 10:29

CAdi a scris:
virgil a scris:Ceia ce nu inteleg este faptul ca masa planetelor este foarte diferita.
Tocmai acesta a fost motivul pentru care am recurs la calculul unui moment cinetic redus la un kg de masa.
In felul acesta am aflat numarul cuantic principal pentru sistemul solar.

Masa asta diferita a planetelor in sistemul solar pune in discutie valabilitatea legii lui Newton.
Pare mai curand o asezare matematica tip Titus-Bode desi ar trebui sa fie o asezare fizica !
Revenind, numarul acesta cuantic principal si momentul cinetic redus pentru 1 kg de masa pe care le-ai gasit pentru sistemul solar te-a dus  Virgil la vreo concluzie
in ceea ce priveste distributia planetelor ?
Universul si natura nu se conformeaza strict legilor constatate de
oameni. Sistemele planetare se "aseaza" incet in tabelele, graficele
si legile noastre. Se produc dezechilibre datorate factorilor exteriori
(coliziuni, fluxuri) care se atenueaza incet. Iar dezechilibrele interne,
legate de orbitarea impreuna a multor corpuri diferite se atenueaza
si mai greu. Toate directiile de echilibrare sunt datorate tendintei
de a reduce pierderile de energie cinetica, urmare a excentricitatii
sistemelor orbitale. Fara sa pariez, o consider o directie a entropiei.
Miscarea permanenta(vibratia) centrelor de greutate ale sistemelor,
din cauza schimbarii pozitiei satelitior, constituie un consum de energie
care franeaza orbitarea generala cu tendinta de amortizare.
Un sistem imaginar, format dintr-un corp central si 3 sateliti cu mase
egale care orbiteaza circular in acelasi plan la 120o, il
vad ca un sistem echilibrat. Iar sistemele reale tind catre aceasta
situatie, fara mari sanse.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Sam 27 Ian 2024, 12:23

Sa vedem ce zice si Virgil. Inca astept raspunsul lui.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil Sam 27 Ian 2024, 13:27

CAdi a scris:Sa vedem ce zice si Virgil. Inca astept raspunsul lui.
Un sistem cosmic nu se amortizeaza niciodata pentru ca el se afla tot timpul in rezonanta cu universul, astfel ca trebuie inteles ca este un rezonator si nu ca un oscilator. Asa cum un instrument muzical aflat in repaus vibreaza tot timpul in sala cand este un concert absorband energia din aer, tot astfel un sistem cosmic isi absoarbe energia din univers. Exceptie fac cataclismele cosmice atunci cand explodeaza o stea. Detalii aici[

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 27 Ian 2024, 17:59

virgil a scris:
CAdi a scris:Sa vedem ce zice si Virgil. Inca astept raspunsul lui.
Un sistem cosmic nu se amortizeaza niciodata pentru ca el se afla tot timpul in rezonanta cu universul, astfel ca trebuie inteles ca este un rezonator si nu ca un oscilator. Asa cum un instrument muzical aflat in repaus vibreaza tot timpul in sala cand este un concert absorband energia din aer, tot astfel un sistem cosmic isi absoarbe energia din univers. Exceptie fac cataclismele cosmice atunci cand explodeaza o stea. Detalii aici[
Eu n-am zis ca se amortizeaza ci ca se echilibreaza, in sensul
in care este echilibrat sistemul acela imaginar cu 3 sateliti
despre care am scris. Se amortizeaza numai miscarea/vibratia
centrului de greutate.
Daca sistemul ar exista in realitate, nu ar intra in rezonanta cu
altul. Fiecare sistem planetar are miscarea/vibratia aceea
proprie diferita, determinata de miscarea satelitilor. Diferita si
NEUNIFORMA ! Nu vad cum s-ar transmite.
Sau poate fiecare dintre noi urmareste alta idee, cu alt final.
Este punctul meu de vedere !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 27 Ian 2024, 20:36

CAdi a scris:Sa vedem ce zice si Virgil. Inca astept raspunsul lui.
Dupa ce raspunde Virgil, iti faci si tu o parere ? Nu-ti ajunge
ajunge numai sursa surselor, pe care o citezi la fiecare pas ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 27 Ian 2024, 20:51

Vad ca raspunsurile mele au inceput sa se multiplice singure pe
forum !  S-a mai intamplat. Sa fie pentru toata lumea !!! Laughing
De fapt este posibil sa fie vorba despre o manevra gresita a
mea !
Mesajul precedent, de la ora 20.37 poate fi radiat .

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil Sam 27 Ian 2024, 21:31

De cate ori vorbim despre un sistem atomic sau sistem cosmic luam in considerare numai particulele sau masele planetelor sau satelitilor, dar niciodata nu tinem cont de campurile care fac posibila legatura dintre acestea, cat si efectul de rezonanta al sistemelor astfel incat sa existe o consonanta cu intreg universul. Desigur fiecare sistem are particularitatile lui, insa fiecare oscileaza pe o armonica a unei oscilatii universale. Dupa calculele mele frecventa acestei oscilatii este cam de 10 ori mai mica decat radiatia de fond.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Dum 28 Ian 2024, 12:36

virgil a scris:De cate ori vorbim despre un sistem atomic sau sistem cosmic luam in considerare numai particulele sau masele planetelor sau satelitilor,
dar niciodata nu tinem cont de campurile care fac posibila legatura dintre acestea, cat si efectul de rezonanta al sistemelor astfel incat sa existe o consonanta cu intreg universul.
Desigur fiecare sistem are particularitatile lui, insa fiecare oscileaza pe o armonica a unei oscilatii universale. Dupa calculele mele frecventa acestei oscilatii este cam de 10 ori mai mica decat radiatia de fond.

Deci pana la urma esti convins ca totul se datoreaza rezonantei si vibratiei. Rezonantei particulelor elementare ?
T^2=[4pi^2/K(M+m)]xR^3/  se bazeaza pe observatia lui Kepler asupra comportarii planetelor la miscarea lor pe orbite in sistemul Solar.
Cu Newton nu vom trece la antigravitatie.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil Dum 28 Ian 2024, 19:38

CAdi a scris:
virgil a scris:De cate ori vorbim despre un sistem atomic sau sistem cosmic luam in considerare numai particulele sau masele planetelor sau satelitilor,
dar niciodata nu tinem cont de campurile care fac posibila legatura dintre acestea, cat si efectul de rezonanta al sistemelor astfel incat sa existe o consonanta cu intreg universul.
Desigur fiecare sistem are particularitatile lui, insa fiecare oscileaza pe o armonica a unei oscilatii universale. Dupa calculele mele frecventa acestei oscilatii este cam de 10 ori mai mica decat radiatia de fond.

Deci pana la urma esti convins ca totul se datoreaza rezonantei si vibratiei. Rezonantei particulelor elementare ?
T^2=[4pi^2/K(M+m)]xR^3/  se bazeaza pe observatia lui Kepler asupra comportarii planetelor la miscarea lor pe orbite in sistemul Solar.
Cu Newton nu vom trece la antigravitatie.
Unul din motivele pentru care am facut similitudinea dintre micro si macrocosmos, a fost intelegerea gravitatiei si antigravitatiei. Fiecare din parintii gravitatiei Kepler, Newton, sau Einstein au descoperit cate o fateta a acestui fenomen contribuind pe rand la elucidarea gravitatiei. Din moment ce atat masa cat si campul se nasc in acelasi timp din acelasi spatiu (mediu) inseamna ca masa si campul sunt o entitate de sine statatoare, iar intelegerea acestui lucru ne poate conduce la descoperirea fenomenului antigravitatiei.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55558
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


CAdi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Dum 28 Ian 2024, 21:46

virgil a scris:
CAdi a scris:
Cu Newton nu vom trece la antigravitatie.
Unul din motivele pentru care am facut similitudinea dintre micro si macrocosmos, a fost intelegerea gravitatiei si antigravitatiei. Fiecare din parintii gravitatiei Kepler, Newton, sau Einstein au descoperit cate o fateta a acestui fenomen contribuind pe rand la elucidarea gravitatiei. Din moment ce atat masa cat si campul se nasc in acelasi timp din acelasi spatiu (mediu) inseamna ca masa si campul sunt o entitate de sine statatoare, iar intelegerea acestui lucru ne poate conduce la descoperirea fenomenului antigravitatiei.

Am vazut Virgil ca deja stii cum !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 29 Ian 2024, 08:29

virgil a scris:. . . . .
Unul din motivele pentru care am facut similitudinea dintre micro si macrocosmos, a fost intelegerea gravitatiei si antigravitatiei. Fiecare din parintii gravitatiei Kepler, Newton, sau Einstein au descoperit cate o fateta a acestui fenomen contribuind pe rand la elucidarea gravitatiei. Din moment ce atat masa cat si campul se nasc in acelasi timp din acelasi spatiu (mediu) inseamna ca masa si campul sunt o entitate de sine statatoare, iar intelegerea acestui lucru ne poate conduce la descoperirea fenomenului antigravitatiei.
Cu similitudinea aceasta, care este o realitate si cu intelegerile
mentionate, ai reusit sa-ti conturezi o idee si un model practic
catre realizarea antigravitatiei ?
Ca a aduce antigravitatia in sprijinul parerilor proprii, fara sa o
realizezi practic(adica numai din vorbe), este o exagerare.
Sa consideri rezolvata o problema enuntata si sa te folosesti
de rezultatele ei, este o metoda mai noua introdusa in stiinta.
De cand cu formula magica a energiei.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Lun 29 Ian 2024, 09:32

Virgil_48, numai  Virgil si cu mine stim principiul. Ce te framanta pe tine ? Vezi-ti de treaba. Doar nu crezi ca ti-l spunem tie pe forum ? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 29 Ian 2024, 21:20

CAdi a scris:Virgil_48, numai  Virgil si cu mine stim principiul. Ce te framanta pe tine ? Vezi-ti de treaba. Doar nu crezi ca ti-l spunem tie pe forum ? Very Happy
Nici nu doresc sa aflu acel principu al antigravitatiei, fiindca
stiu ca esti sensibil la aspectele prioritatilor. Si imi inchipui ce
poate da teoria recunoscuta.
Era vorba despre un principiu de Logica, pe care nu ma mai
straduiesc sa ti-l explic ca pierd timpul.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43944
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:Virgil_48, numai  Virgil si cu mine stim principiul. Ce te framanta pe tine ? Vezi-ti de treaba. Doar nu crezi ca ti-l spunem tie pe forum ? Very Happy
Nici nu doresc sa aflu acel principu al antigravitatiei, fiindca
stiu ca esti sensibil la aspectele prioritatilor. Si imi inchipui ce
poate da teoria recunoscuta.
Era vorba despre un principiu de Logica, pe care nu ma mai
straduiesc sa ti-l explic ca pierd timpul.
Foarte bine, ai luat atitudinea corecta Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legea Titus-Bode si Newton  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legea Titus-Bode si Newton  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57087
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Legea Titus-Bode si Newton  Empty Re: Legea Titus-Bode si Newton

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum