Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Pendulul
Scris de Vizitator Sam 16 Mar 2024, 22:58

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11751)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6503)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3745)
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_lcapPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Voting_barPROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

PROFILUL CERCETATORULUI...

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

01102011

Mesaj 

PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Empty PROFILUL CERCETATORULUI...




Am in fata cartea STIINTA SI VIATA a lui HANS SEYLE.Cartea o recomand tuturor celor ce au tangenta cu cercetarea...

Spicuiri...
"Insusirile fundamentale ale omolui de stiinta.

1.Entuziasmul si perseverenta.
2.Originalitatea.Independenta spiritului,imaginatia,intuitia,geniul.
3.Inteligenta.Logica,memoria,experienta,puterea de concentrare si cea de abstractizare.
4.Calitatile etice.Onestitatea fata de sine insusi.
5.Contactul cu natura.Observatia,indemanarea tehnica.
6.Contactul cu oamenii.Cunoastera de sine si a celor din jur,coexistenta cu cei din jur,talentul de organizare a unui colectiv,capacitatea de a convinge pe altii si de a le asculta argumentele."

Sper sa pot reda aspectele esentiale ale cartii.

avatar
george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20415
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

PROFILUL CERCETATORULUI... :: Comentarii

Mesaj Mar 04 Apr 2017, 09:59 Scris de Pacalici

E lumea rea tudorele. Nu pune la suflet. Doamne ce doamna!

Sus In jos

Mesaj Mar 04 Apr 2017, 12:44 Scris de gafiteanu

Ai dreptate Tudorele. Si dumneaiei era tot timpul la OSIM (cred ca de pe acolo va cunosteati), sa breveteze orice. De exemplu efectul de piramida la prins muste. Nu stiu ce punea in piramida, dar se umplea de muste.
Ce inseamna, dom`le geometria asta, cu toate formele ei curbe, drepte, ascutite sau boante..

Sus In jos

Bordan

Mesaj Sam 22 Apr 2017, 06:10 Scris de Bordan

Gafitene, tu pe unde cercetezi acum? Pregatesti ceva in secret? Smile

Sus In jos

scanteitudorel

Mesaj Sam 22 Apr 2017, 07:35 Scris de scanteitudorel

Bordan a scris:Gafitene, tu pe unde cercetezi acum? Pregatesti ceva in secret? Smile
Da , free energy in boabe de fasole . Mi-a spus mie la plecare.

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 22 Apr 2017, 12:24 Scris de eugen

Intr-unul din romanele lui Marin Preda - nu-mi aduc aminte exact, parca in Morometii- se pomenea la modul ironic- filosofic specific lui Preda, se pomenea de gradinarul Miciurin, un cercetator original...
Versiunea tanti Wiki...
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Ivan_Vladimirovici_Miciurin#/editor/0

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 11 Iun 2017, 18:52 Scris de eugen

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 26 Iul 2017, 12:01 Scris de eugen

Crivoi D a scris:

"Ochii mari pe ce se "vede" si atunci o sa fim aproape si de intelegerea  "intunericului" microcosmosului natural (nu cel, rezultat/imaginat din experimente aberante ce nu au nimic comun cu natura)".

Sus In jos

avatar

Mesaj Mier 26 Iul 2017, 22:22 Scris de gafiteanu

Cu "ochii mintii" se poate "vedea" totul.
Dar cine are astfel de "ochi" ?.
Oricum e obligatoriu si prudent ca cei ce vad astfel sa nu spuna oricui ce vad. Chiar e mai bine sa spuna niste aiureli si abureli bine ticluite, pt care chiar vor fi premiati de gloata.
Daca vor spune adevarul, vor fi scuipati de prostime si crucificati.
Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic.

Sus In jos

scanteitudorel

Mesaj Mier 26 Iul 2017, 22:53 Scris de scanteitudorel

gafiteanu a scris:Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic
De  aceea  nu mai scriu eu nimic pe  forum , ca  sa  nu  mai  cititi voi  prostii. Ce stiu pastrez pentru mine.

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 27 Iul 2017, 06:44 Scris de virgil

scanteitudorel a scris:
gafiteanu a scris:Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic
De  aceea  nu mai scriu eu nimic pe  forum , ca  sa  nu  mai  cititi voi  prostii.  Ce  stiu  pastrez  pentru mine.
Sa inteleg ca te-ai suparat, ti-ai luat jucarelele si ai plecat acasa. Tot un fel de tradare a cauzei, dar ca la copii.

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 27 Iul 2017, 10:27 Scris de eugen

Aparenta izolare

Eu il inteleg pe Doru.
Pentru cineva pasionat de lucruri practice, polemicile interminabile de pe forum sunt pierdere de timp.

Avea Octavian Paler o metafora:
"Matasea cea minunata la vedere se urzeste in singuratatea unei " insecte" anonime..."

Chiar Biblia sugereaza o retragere in spatele usilor inchise pentru o primenire a spiritului. De ce nu si a spiritului creativ...

Sus In jos

avatar

Mesaj Joi 27 Iul 2017, 11:48 Scris de gafiteanu

Ca bine zisasi...Sa ne invelim intro mare gogoasa.
Sa ne cream un Univers izolat paralel. In care sa ne izolam si sa facem alte multe gogosi mai mici si tot mai mici.
Si un ozeneu este facut pe principiul acestor gogosi de matase, e facut dintrun fir, dar e din altceva, cu proprietati antigravitationale. E facut din ceva ce exista in numele lui TudorelScantei..
Sa intelegem ca cercetatorul ScanteiTudorel acum, dupa ce a mancat multe frunze de dud, se auto-izoleaza cu un fir de matase intro gogoasa? E in metamorfoza, apoi va deveni fluture si va zbura.
Astea nu sunt discutii sterile 100%, nu sunt gogosi, pe ici pe colo se strecoara idei. Le-ati prins ?

Sus In jos

scanteitudorel

Mesaj Joi 27 Iul 2017, 18:37 Scris de scanteitudorel

virgil a scris:
scanteitudorel a scris:
gafiteanu a scris:Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic
De  aceea  nu mai scriu eu nimic pe  forum , ca  sa  nu  mai  cititi voi  prostii.  Ce  stiu  pastrez  pentru mine.
Sa inteleg ca te-ai suparat, ti-ai luat jucarelele si ai plecat acasa. Tot un fel de tradare a cauzei, dar ca la copii.
Nu sunt suparat virgil, chiar nu sunt suparat , dar a venit vremea sa ma ocup putin si de mine . Putina rabdare si-ti voi explica la momentul potrivit.

Sus In jos

scanteitudorel

Mesaj Joi 27 Iul 2017, 18:42 Scris de scanteitudorel

gafiteanu a scris:Astea nu sunt discutii sterile 100%, nu sunt gogosi, pe ici pe colo se strecoara idei. Le-ati prins ?
Da , am prins ideea cu OZN-ul care genereaza foarte multe scantei electrice . De unde provin acestea , ca din atmosfera, sigur nu ?

Sus In jos

scanteitudorel

Mesaj Joi 27 Iul 2017, 19:01 Scris de scanteitudorel

eugen a scris:Aparenta izolare

Eu il inteleg pe Doru.
Pentru cineva pasionat de lucruri practice, polemicile interminabile de pe forum sunt pierdere de timp.

Avea Octavian Paler o metafora:
"Matasea cea minunata la vedere se urzeste in singuratatea unei " insecte" anonime..."

Chiar Biblia sugereaza o retragere in spatele usilor inchise pentru o primenire a spiritului. De ce nu si a spiritului creativ...
O mica pauza nu strica . Poate pe la inceputul iernii sa devin mai activ pe forum . Deocamdata asa cum i-am scris si lui virgil, am sa ma ocup putin si de mine.

Sus In jos

avatar

Mesaj Mar 21 Noi 2017, 18:58 Scris de eugen

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 12:16 Scris de eugen

Crivoi Dumitru

http://www.stiinta.club/author/dumitru/


"M-am născut în 1953 în Voineşti/Iaşi. In 1984 am absolvit Academia Tehnică Militară (facultatea de armament şi rachete) din Bucureşti. Anterior, în 1975, am absolvit şcoala de ofițeri de artilerie din Sibiu. Am obtinut titlul de doctor la Universitatea tehnica “Gh. Asachi”, Iaşi (conducator stiintific, prof. dr. ing. V. Belousov). Cărti publicate : "Creaţia tehnică în domeniul propulsiei rachetelor", 2002; "Hazardul seismic", 2004; "Electroconvergenţa Pământului (Experimentul Allais-experiment crucial)", 2005; "Convergenţa şi divergenţa materiei/ Partea I-Electroconvergenţa corpurilor natural din Univers", 2007. Premii: Medalia de Aur la Salonul Internaţ. de Invenţii "Ecoinvent" (Iaşi, 2007); Medalia de bronz la Salonul de Inventica, Chişnău, 2008. Email: crivoidumitru@yahoo.com;"

PS: Dn Crivoi,
Am cautat pe net sa accesez patentele dvs.
Poate ne recomandati o procedura mai directa de a accesa textul unui patent. M-am confruntat cu o varza de informatii. Ori eu nu ma pricep inca, ori netul e stufos si poet la domenii tehnice. Am tastat de ex numele dvs, numarul de patent romanesc cu amortizorul de zgomot, vin o multime de linkuri adiacente, dar nu patentul propriuzis.
Ma intereseaza un text minimal , cu schite, etc.
Avem pe forum si doua topice, unul cu inventii romanesti, altul straine.
Multumesc.

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 12:51 Scris de gafiteanu

Nu tot ce zboara se patenteaza si nu la vedere. Sunt si patente invizibile.

Sus In jos

Razvan

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 13:32 Scris de Razvan

Ştii ceva eugen? De când ai căpătat tu permisiunea să publici date personale, chiar găsite pe alte pagini de net, fără aceptul autorului?
eugen a scris:Medalia de bronz la Salonul de Inventica, Chişnău, 2008. Email: crivoidumitru@yahoo.com;"
Ai măcar idee de repercursiunile ce rezultă din publicarea de date personale? Dacă nu, să fii pe fază, că poate  te caută  "cineva" cu această ocazie! Exclamation

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 13:47 Scris de gafiteanu

E deja public. Ca nu a dat greutatea si inaltimea inventatorului si ce numar la pantofi poarta si cate amante a avut si mai stiu eu ce alte chestii intime.
Tot ce publicati devine public si intra in patrimoniul international, devine bun al intregii omeniri si chiar a Universului.
Ati gasit undeva si vreo fotografie, ca sunt interesat. Serviciile secrete ale lui Big Brother strang multe dovezi, chiar si cu mirosul fiecarei persoane. Nici nu stiti cand vor sa va cloneze, cand deveniti valorosi, ca au recoltat discret chiar si celule din fiecare. De ce credeti ca au angajat atatea "fetite" sugatoare ?

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 13:49 Scris de virgil_48

Razvan a scris:Ştii ceva eugen? De când ai căpătat tu permisiunea să publici date personale, chiar găsite pe alte pagini de net, fără aceptul autorului?
eugen a scris:Medalia de bronz la Salonul de Inventica, Chişnău, 2008. Email: crivoidumitru@yahoo.com;"
Ai măcar idee de repercursiunile ce rezultă din publicarea de date personale? Dacă nu, să fii pe fază, că poate  te caută  "cineva" cu această ocazie! Exclamation
Eu vad ca adresa aceea si-a facut-o publica chiar autorul.
De unde a luat-o Eugen ? Nu mai incerca sa sperii lumea
pe aici, ca suntem si noi cetateni europeni !  Ha !    Laughing Laughing Laughing
Nu te cauta nimeni nici in Madagascar sau Costa Rica si o
sa-l caute la Stockholm pentru un fleac. E buna !

Sus In jos

Razvan

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 16:03 Scris de Razvan

Până a comenta referitor la afirmaţiile mele citeşte legea privind publicarea datelor personale. Eu doar i-am atras atenţia lui eugen de gafa făcută; mai ales că are şi calitatea de moderator!

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 16:08 Scris de virgil_48

Razvan a scris:Până a comenta referitor la afirmaţiile mele citeşte legea privind publicarea datelor personale. Eu doar i-am atras atenţia lui eugen de gafa făcută; mai ales că are şi calitatea de moderator!
Mai treci pe aici ca sa ne ajuti sa devenim un forum model, cu
cei mai corecti moderatori si cei mai multi si avizati participanti.
Poate primim vreo distinctie !

Sus In jos

Razvan

Mesaj Sam 03 Mar 2018, 16:35 Scris de Razvan

Să înţeleg că ai citit deja legea respectivă? Felicitări!
Să vedem dacă şi eugen o citeşte!

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 13 Iun 2021, 16:02 Scris de eugen

Tycho Brahe

Titan care a facut observatii astronomice ajunse la Kepler...
In imagine, institut de cercetare unde a lucrat Tycho, se afirma ca era cel mai mare din lume la timpul acela.
Pozitia geografica- Skåne, sudul Suediei, regiune fosta ocupata  de Danemarca.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tycho_Brahe
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Tycho_Brahe

PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Scree191

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Razvan

Mesaj Dum 13 Iun 2021, 16:23 Scris de Razvan

Da nene, aşa evoluează ştiinţa, bazându-se pe descoperirile precursorilor, nu redescoperind de fiecare dată apa caldă şi sapa din cauciuc şi nici jucându-se cu sârmuliţe si scântei, ca în liceu sau ca la casa pionierilor, repetând experimente făcute de j'de milioane de ori dar aşteptând alte rezultate!

Abel Cavaşi nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 13 Iun 2021, 16:37 Scris de gafiteanu

Apa calda trebuie redescoperita mereu.  Daca invartiti intrun vas apa, ea se separa in calda si rece.  Si cu aerul e la fel. Si cu plasma e la fel.
Puneti VORTEX TUBE.  Calda la exterior, rece la centru.  E o mare smecherie in dinamica fluidelor si a plasmei. Si din plasma asa putem obtine unele minuni, direct curent electric, obtinem orice, si gravitoni si orice tip de element chimic. etc...  Secretul e in fizica elicoidala, a carui inventator este marele nostru carmaci Domnul Zeus Abel Cavasi..  Ca intreaga Galaxie e o elicoida dubla.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_tube

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Abel Cavaşi

Mesaj Dum 13 Iun 2021, 20:57 Scris de Abel Cavaşi

Razvan a scris:Da nene, aşa evoluează ştiinţa, bazându-se pe descoperirile precursorilor, nu redescoperind de fiecare dată apa caldă şi sapa din cauciuc şi nici jucându-se cu sârmuliţe si scântei, ca în liceu sau ca la casa pionierilor, repetând experimente făcute de j'de milioane de ori dar aşteptând alte rezultate!
Iar începi?!

Sus In jos

avatar

Mesaj Lun 14 Iun 2021, 09:21 Scris de virgil_48

Razvan a scris:Da nene, aşa evoluează ştiinţa, bazându-se pe descoperirile precursorilor, nu redescoperind de fiecare dată apa caldă şi sapa din cauciuc şi nici jucându-se cu sârmuliţe si scântei, ca în liceu sau ca la casa pionierilor, repetând experimente făcute de j'de milioane de ori dar aşteptând alte rezultate!
Eu nu te-as contrazice dar am observat ca nu esti de acord
cu teoria Pamantului plat. Nici cu cea a eterului !
Nu esti prea consecvent, sau esti consecvent si principial
numai cu ce preferi tu ?
Intervine aici si discernamantul propriu sau nu ?
Sau trebuie sa le placa tuturor ce-ti place tie, daca tie iti
plac Legendele Olimpului?

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

avatar

Mesaj Sam 18 Iun 2022, 15:38 Scris de eugen

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

avatar

Mesaj Dum 11 Feb 2024, 16:09 Scris de eugen

PROFILUL CERCETATORULUI... - Pagina 2 Scree313


https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/whos_who_level2/brahe.html

"Pe o perioadă de 20 de ani, Tycho Brahe a făcut observații consistente care au susținut teoria heliocentrică propusă mai devreme de Copernic. Aceste observații au fost făcute folosind doar o busolă și un sextant. Brahe a catalogat peste 1000 de stele. El a demonstrat, de asemenea, că cometele nu erau doar componente ale atmosferei Pământului, ci obiecte reale care călătoresc prin spațiu. Brahe a arătat nereguli pe orbita Lunii și a descoperit o nouă stea în formațiunea Cassiopeia. Brahe a inventat multe instrumente, cum ar fi Cuadrantul Tyconian, care au fost copiate pe scară largă și au condus la inventarea unor echipamente de observare îmbunătățite. În 1600, Tyco Brahe l-a angajat pe Johannes Kepler ca asistent. În anii următori, Kepler a folosit lucrarea lui Brahe ca bază pentru legile mișcării planetare pe care le-a dezvoltat."

Over a 20 year period of time, Tycho Brahe made consistent observations which supported the heliocentric theory proposed earlier by Copernicus. These observations were made using only a compass and a sextant. Brahe catalogued over 1000 stars. He also proved that comets were not just components of Earth's atmosphere, but actual objects traveling through space. Brahe showed irregularities in the Moon's orbit and discovered a new star in the Cassiopeia formation. Brahe invented many instruments such as the Tyconian Quadrant which were widely copied and led to the invention of improved observational equipment. In 1600, Tyco Brahe hired Johannes Kepler as his assistant. In later years, Kepler would use Brahe's work as the basis for the laws of planetary movement which he developed.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum