Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Astazi la 14:31

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Ieri la 11:30

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Top postatori
virgil (12129)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
CAdi (11780)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
curiosul (6509)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Razvan (6162)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
eugen (3757)
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Pacalici
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
CAdi
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
curiosul
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Dacu
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Razvan
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
virgil
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
meteor
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
gafiteanu
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
scanteitudorel
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
CAdi
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
virgil
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
curiosul
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
eugen
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Bordan
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Forever_Man
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Razvan
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
virgil_48
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
eugen
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
curiosul
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 
Bordan
Premierea continuă şi se diversifică Vote_lcapPremierea continuă şi se diversifică Voting_barPremierea continuă şi se diversifică Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Premierea continuă şi se diversifică

+4
Razvan
nic
curiosul
Abel Cavaşi
8 participanți

In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 02 Dec 2011, 08:39

Spre marea mea bucurie, constat că sponsorul nostru nu este supărat pe decizia mea de a-l premia pe curiosul, ci dimpotrivă, îi transmite succes în continuare prin cuvintele:
Ma bucur si eu pentru el. Transmite-i si din partea mea: Mult succes in toate cate le viseaza sa le implineasca!
.

Aşadar, „am scăpat” de greutatea de pe inimă de a nu-l dezamăgi pe sponsor. Dar, se pare că lucrurile stau şi mai bine de atât: sponsorul nostru drag ne mai uimeşte cu următoarele cuvinte:
Da Pasti voi contribui din nou cu 100RON. Cel putin asa sper, sa nu intervina nimic grav in viata mea.

Pana atunci insa, as dori de Craciun sau de Revelion (asta este alegerea ta), sa mai contribui cu o mica premiere (pana in 100Ron), ceva material acum, adica un produs specific cercetarii si pe care sa-l cumpar de pe net, adica online.
.

În consecinţă, mă gândesc acum la introducerea unor noi criterii de premiere, precum „originalitate”, „profunzime”, „rigurozitate”, „spirit didactic”, „bunădispoziţie”, „promptitudine”, „bibliografie”, „experimente”, „traduceri” şi mai ştiu eu ce ne va trece prin cap. Desigur, pentru toate acestea voi crea un număr care să conteze special în ponderea instantanee calculată la premierea specifică pentru acel parametru.

Mamăăă, viitorul sună bine! Very Happy

N-ar fi rău să încercaţi şi voi să „faceţi rost” de nişte sponsori pentru ca premiile să fie din ce în ce mai consistente. Vorbiţi şi voi în stânga-n dreapta şi anunţaţi potenţialii sponsori de ceea ce se întâmplă pe acest forum. Nu în ultimul rând, puteţi contribui şi voi cu suma care vă dă inima pentru premiere, iar eu vă pot da un cont în lei unde să cumulăm suma până la momentul premierii. Căci mulţi utilizatori valoroşi ai forumului merită premiaţi pentru ceva anume, benefic marilor descoperiri care urmează să se facă pe acest forum.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue9 / 109 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de curiosul Vin 02 Dec 2011, 10:26

Parerea mea este ca intr-un fel sau altul, noi toti ceilalti colegi, ar trebui sa ne gandim si la o surpriza de acest gen pentru administratorul forumului nostru.
Pentru tot interesul pe care si-l da pentru motivatia noastra, pentru buna desfasurare a activitatii forumului, si el ar trebui recompensat.
Va multumesc!

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 02 Dec 2011, 10:32

Nu acum. Poate mai târziu, dacă voi avea vreodată probleme. Vă rog să nu vă gândiţi la aşa ceva acum.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue9 / 109 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 02 Dec 2011, 11:47

În baza celor discutate cu sponsorul, aş dori să propuneţi în decurs de o săptămână diverse mini-componente de laborator care să se încadreze în 100 de roni. De exemplu, un aparat de măsură, un mini-microscop digital, o mini-balanţă electronică, magneţi, prisme sau mai ştiu eu ce alte obiecte ieftine care să poată fi oferite de Crăciun sau de Revelion, aşa cum vom stabili împreună. Mulţumesc!
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue9 / 109 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 06 Dec 2011, 11:08

Ei, v-aţi mai gândit? Eu m-am gândit la un criteriu de premiere. Presupun că ar fi bine să premiem cu acest premiu (şi cu cei 50 de roni oferiţi de curiosul) cel mai pasionat experimentator de pe forum.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue9 / 109 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de nic Mar 06 Dec 2011, 13:46

Salut toată lumea,
Salut Abel Cavaşi, că poți să dai premii este de apreciat, felicitări. Că faci atâta caz, nu-mi place, stabilește TU cu SPONSORII.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue0 / 100 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19159
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Razvan Mar 06 Dec 2011, 15:59

Abel, cred că dintre obiectele enumerate de tine un aparat de măsură sau un mini-microscop digital ar fi cele mai indicate. Însă, totul depinde şi de pasiunea celui premiat. Este posibil ca un electronist să aibă deja un multimetru digital, dar la fel de posibil este să-şi dorească unul nou, sau mai performant.
Cât despre microscopul digital (dacă e vorba de acele camere video cu microscop), acesta poate fi foarte bine folosit drept ocular la construcţia unei lunete astronomice, permiţând astfel preluarea imaginilor direct în calculator, lucru pe care îl consider deosebit de util.
Desigur, s-ar putea ca aceste obiecte să nu se încadreze în suma de 100 ron ci în cea totală, de 150 ron.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue9 / 109 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de george Joi 08 Dec 2011, 18:30

Pentru ca(cel putin asa ne place sa credem),suntem cercetatori...,avem nevoie de fonduri.In cercetare se investesc sume consistente,de cele mai multe ori insuficiente sau incorect administrate...Din pacate,cercetarea privata beneficiaza foarte putin de aceste facilitati.
Parerea mea,investitorii pot fi atrasi cu "teme de cercetare" pe care acestia sa le propuna si in urma unui concurs de proiecte,sa fie ales castigatorul.Sponsorul are obligatia sa sustina financiar aplicatia practica.
In ce ma priveste,sunt dispus sa ma inplic in proiecte ce vizeaza eficientizarea consumurilor energetice,in general si in special,eficientizarea instalariilor de aer comprimat.Mentionez ca,la nivelul UE,producerea de aer comprimat consuma peste 10% din energia sectorului industrial.In Romania,consumul se ridica la aproape 20%,ceea ce denota pierderi importante,exiztand posibilitatea realizarii de economii de pste 50%.
Depart de mine ideea de a neglija sponsorizarile marunte...,trebuie doar ca cel ce da un ban,sa stie pentru ce o face si daca are perspectiva unui viitor castig,va fi extraordinar.
Astept adepti la aceasta propunere si idei de inbunatatire si punere in practica.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue7 / 107 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20442
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 08 Dec 2011, 19:22

Este cumva ceva ce nu se gaseste, de cea mai inalta calitate, gandit si fabricat in strainatate ?
Cu ce putem garanta cuiva, ca vom face o inventie, daca ne varsa niste bani ?
Nicaieri nu exista oferte de sponsori in avans, dar cu duiumul de inventatori potentiali.
Cat despre fabrica de gaze comprimate, gaze sa fie.
Si apropo, daca racim puternic gazele, atunci se lichefiaza si mai obtinem in plus o cantitate de energie recuperata. Deci nu trebuie sa cheltuim, ci sa stocam in final ceva energie gratuita. Ce lipseste este un alt procedeu stiintific si tehnologic de lichefiere, care sa corespunda acestui principiu..Stiti cumva care este adevarata valoare a unei astfel de inventii ?
Deci trebuie sa gandim in prealabil la rece, cu burta goala si capul plin de idei. Apoi ne vom umple si burta..
Cine are burta plina are capul gol, si viceversa.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue0 / 100 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de george Vin 09 Dec 2011, 18:32

gafiteanu spune:"Cu ce putem garanta cuiva, ca vom face o inventie, daca ne varsa niste bani ?"
Eu pot depune o cerere de brevet fara sa-mi dea cineva ceva.Daca cererea e acceptata,garanteaza cineva ca suporta intreaga cheltuiala pana la punerea inventiei in aplicatie?

Despre lichefiere,putem discuta...,nu e chiar asa usor precum pare.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue7 / 107 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20442
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Razvan Vin 09 Dec 2011, 19:17

george a scris:gafiteanu spune:"Cu ce putem garanta cuiva, ca vom face o inventie, daca ne varsa niste bani ?"
Eu pot depune o cerere de brevet fara sa-mi dea cineva ceva.Daca cererea e acceptata,garanteaza cineva ca suporta intreaga cheltuiala pana la punerea inventiei in aplicatie?
George, NU îţi garantează nimeni că cineva va suporta intreaga cheltuiala pana la "punerea inventiei in aplicatie". În schimb, dacă vei descoperi ceva "revoluţionar", poţi fi sigur că vor fi destui investitori dispuşi să intervină!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue9 / 109 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de george Sam 10 Dec 2011, 19:14

Descoperirea "revolutionara" ce pretind c-am facut-o e un ciclu termodinamic ce nu necesita compresie mecanica...Asa ceva nu se breveteaza...,se breveteaza aplicatiile si acestea nu sunt putine.Ca sa depun acum 5-6 cereri de brevet...,nu am nici timpul necesar si nici puterea financiara.
Am un "sponsor"ce sper sa-mi poata finanta proiectele.Ma refer la propria stupina care numara 50 de familii;daca le scot in primavara,valoreaza pe putin 20 000 ron...Stupina am facut-o din 2 stupi in 2 ani.In primul an,din 2 am facut 24 stupi,din acestea am acum 50 dar am mai vandut 40 roi(5 rame) si 10 familii (10 rame).
Banii obtinuti sunt mare parte reinvestiti;incerc sa-mi produc singir echipamentul si sculule de tamplarie nu-s deloc ieftine.Poate ca aceasta poveste nu-si are locul aici dar vreau sa intelegeti ca nu mi-am abandonat proiectele si nici nu astept sa-mi pice ceva din cer...

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue7 / 107 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20442
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de virgil Dum 11 Dec 2011, 07:56

George, te apreciez pentru ce faci, multa bafta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de eugen Dum 11 Dec 2011, 10:59

George,
Din punctul meu de vedere tu ai fi meritat un premiu pentru preocuparile tale practice. Fara a supara pe ceilalti forumisti, se constata un fel de inflatie de teorii, pareri, toate exprimate cu mult patos si consum de energie.
Cat din energia aceasta se transforma in rezultate benefice, practice?
Seductia polemicilor cred ca este uneori prea puternica si uitam de cele practice. Cu exceptia unora ca tine.
E o vorba:"Romanul s-a nascut poet si neamtul s-a nascut harnic."

Pentru colegii forumisti care au nevoi acute de instrumente de laborator sau alte urgente, le propun sa le aduca la cunostinta si dupa caz poate ne ajutam reciproc.
Asa ne putem premia unii pe altii,amenintand cu somajul pe Mos Craciun, care si asa vine rar sau deloc.
Sau o putem lua pur si simplu ca o solutie anticriza!







Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 11 Dec 2011, 11:17, editata de 2 ori (Motiv : ,.)

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3757
Puncte : 32166
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de george Dum 11 Dec 2011, 12:29

eugen,nu de un premiu am nevoie(nu rezolva nimic);am nevoie de timp si sprijin moral inainte de toate.
"Pentru colegii forumisti care au nevoi acute de instrumente de laborator...",am un microscop clasic (1x100) care nu-mi foloseste momentan;il pot imprumuta sau chiar dona,daca devine un bun al forumului(ideea unui "laborator comun"cum vi se pare?)

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Premierea continuă şi se diversifică Left_bar_bleue7 / 107 / 10Premierea continuă şi se diversifică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20442
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Premierea continuă şi se diversifică Empty Re: Premierea continuă şi se diversifică

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum