Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Ieri la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Bordan în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitonul
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
CAdi (11928)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
curiosul (6652)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Razvan (6162)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
eugen (3786)
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Pacalici
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
CAdi
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
curiosul
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Dacu
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Razvan
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
virgil
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
meteor
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
gafiteanu
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
scanteitudorel
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
curiosul
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
virgil_48
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
virgil
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Forever_Man
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
eugen
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Dacu
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Bordan
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
virgil
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Forever_Man
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
virgil_48
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
Dacu
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 
eugen
Inertia elicoidala si cauzele ei Vote_lcapInertia elicoidala si cauzele ei Voting_barInertia elicoidala si cauzele ei Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 31 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 31 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Inertia elicoidala si cauzele ei

+3
Abel Cavaşi
virgil_48
gafiteanu
7 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 06 Dec 2013, 00:45

https://cercetare.forumgratuit.ro/t857-prostia-intelectuala-si-cercetarea#37934
WoodyCAD Biciul lui Dumnezeu in Stiinta Cercetarii a revenit mai viril, mai virulent. Sa fie primit. Ca mult amar a mai strans pe tusa. Acum il varsa.
Domnu critic, ai dreptate, dar nu poti impune cunostintele finale inca din clasa intai. Gradual..Partea proasta e ca atunci cand ajungi sus si departe, uiti esentialul invatat in`a`ntaia.
Sistemele inertiale pot sa fie local izolate si ecranate de influentele cosmice..Vezi sfera Dyson..La asta lucreaza intens acum colaboratorul nostru Dan Preda WoodyCAD, dar nu stie ca descoperirea e pe vine, ca poate pune mana pe ea..  Daca o va redescoperi, sigur o va boteza "Sfera PreDAN".
Cum stam maistre cu OZNul promis ? Pe cand inaugurarea cu o maimnutza la bord ?
Si pt ca am dat un titlu incitant, socant si poate iritant topicului, sa precizez ca intradevar exista influente la mari distante in intreaga galaxie si ca urmare a acestora stelele sunt obligate sa parcurga traiectorii elicoidale..Dar despre cauze, intrun viitor cat mai indepartat.
Traiectorii elicoidale gasim si in lumea cuantica, dar si aici si-a bagat cineva coada.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Unde gresesc?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 06 Dec 2013, 11:45

Si din raspusul precedent reiese ca fara o actiune exterioara inertia elicoidala
nu prea are sens. Asadar nu este numai inertie. Gresesc?
Iata parerea mea. Miscarea elicoidala, in spatiul cel mai extins si liber, este
compusa din 2 miscari:
  Una rectilinie, care poate avea loc la nesfarsit daca a beneficiat initial
de un impuls.
  Una circulara, care chiar daca are un impuls(moment?) initial, se consuma
si peste o vreme se opreste. Dar asta necesita si un ax care sa o mentina,
sau un mijloc de propulsie permanenta catre centru.
Nu sunt eu vreun teoretician, nu inteleg formulele si calculele lui Abel, dar
daca miscarea libera s-ar desfasura dupa o elice, atunci s-ar opri, nu ar
continua la infinit. Parerea mea!
Astept  corectii fara resentimente!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 06 Dec 2013, 17:26

Toate miscarile cuantelor trebuiesc permanent intretinute.
Mecanica cuantica nu are sens fara ether. Piticii sunt in ether si in capul unora, care nu percep etherul.
In functie de configuratia cuantelor si a mediului in care traiesc rezulta si miscarea lor.
Cuantele sunt facute din ether aparent "elicoidal".
Dar povestea deabea a inceput....

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 06 Dec 2013, 18:59

virgil_48 a scris:daca miscarea libera s-ar desfasura dupa o elice, atunci s-ar opri, nu ar
continua la infinit.
De ce crezi că ar trebui să se oprească? Cine ar frâna-o?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Ca sa inteleg si eu ceva

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 07 Dec 2013, 09:46

gafiteanu a scris:Toate miscarile cuantelor trebuiesc permanent intretinute.
Mecanica cuantica nu are sens fara ether. Piticii sunt in ether si in capul unora, care nu percep etherul.
In functie de configuratia cuantelor si a mediului in care traiesc rezulta si miscarea lor.
Cuantele sunt facute din ether aparent "elicoidal".
Dar povestea deabea a inceput....
Principiul acesta al inertiei elicoidale se refera numai la cuante si mecanica
cuantica sau include si corpurile si mecanica clasica? Se poate discuta
subiectul in termenii mecanicii si a logicii elementare sau nu?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Cine ar frana-o?

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 07 Dec 2013, 10:19

Abel Cavaşi a scris:
De ce crezi că ar trebui să se oprească? Cine ar frâna-o?
Epuizarea componentei care i-am zis miscare circulara. Crezi ca un titirez
se invarteste la nesfarsit intr-un mediu fara frecari? Nu stiu ce spune fizica
oficiala, dar eu voi ramane cu aceasta parere pana gasesc o demonstratie
ca nu este asa. Deocamdata logica mea imi spune ca numai miscarea
rectilinie este perpetua. Desi demonstratia s-ar putea afla si in cartile de fizica
ale elevilor de liceu!Smile Daca stii ceva sigur, da-mi o directie dar nu ma trimite
la cuante!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 07 Dec 2013, 11:23

intrebari normale a scris:Se poate discuta subiectul in termenii mecanicii si a logicii elementare sau nu?
Cu siguranta LOGICA nu are ce cauta aici!...o privire mai atenta asupra stiintei te va face sa intelegi ca se bazeaza pe ILOGICA, pe metoda reducerii la absurd, la fel si religia....AMBELE PRESUPUN CA....EXISTA!...ceva ce nu exista. Un exemplu evident ptr mine, dar nu si pentru restul maimutelor, traiectoriile spatiale(3D) sunt IMPOSIBILE in absenta a 3 forte simultane! CE FAC MAIMUTELE?...presupun ca...exista corpuri asupra carora nu actioneaza nici o forta...si analizeaza, si analizeaza...O PRESUPUNERE ILOGICA!
TRAIECTORIA ELICOIDALA(traiectorie 3D) ESTE IMPOSIBILA IN ABSENTA CELOR 3 FORTE SIMULTANE!, un lucru elementar, LOGIC...pe care o maimuta nu-l percepe!
MAI MULT, pentru cei care puteti iesi din LOGICA DE RAMA....cele 3 directii sunt...de fapt forte rotorice...!
Vezi pagina 100....insa, ca sa intelega, maimuta trebuie sa se informeze mult mai mult...pretentia la mai multa pricepere!
http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/FUNDAMENTUL_____UNIVERSULUI_2013.pdf
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue6 / 106 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 07 Dec 2013, 11:46

virgil_48 a scris:
Abel Cavaşi a scris:
De ce crezi că ar trebui să se oprească? Cine ar frâna-o?
Epuizarea componentei care i-am zis miscare circulara.
Fără frecare nu văd niciun motiv de epuizare.
Crezi ca un titirez
se invarteste la nesfarsit intr-un mediu fara frecari?
Excelentă comparația! Ei vezi, inerția elicoidală există tocmai din motivul pentru care un titirez fără frecare se mișcă la nesfârșit.


Nu stiu ce spune fizica
oficiala, dar eu voi ramane cu aceasta parere pana gasesc o demonstratie
ca nu este asa. Deocamdata logica mea imi spune ca numai miscarea
rectilinie este perpetua. Desi demonstratia s-ar putea afla si in cartile de fizica
ale elevilor de liceu!Smile Daca stii ceva sigur, da-mi o directie dar nu ma trimite
la cuante!
În Fizica oficială nu doar impulsul se conservă, ci și momentul cinetic. Ia-o în direcția asta.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Salut WoodyCAD

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 07 Dec 2013, 13:57

WoodyCAD a scris:
intrebari normale a scris:Se poate discuta subiectul in termenii mecanicii si a logicii elementare sau nu?
Cu siguranta LOGICA nu are ce cauta aici!...o privire mai atenta asupra stiintei te va face sa intelegi ca se bazeaza pe ILOGICA, pe metoda reducerii la absurd, la fel si religia....AMBELE PRESUPUN CA....EXISTA!...ceva ce nu exista.
Imi pare bine ca întâlnesc unul nonconformist si sceptic, asa cum poate sunt si eu
(unul mic si fara multa pregatire in domeniu) dar nu pot spune ca agreez stilul.
Pe cine esti asa de suparat si dece? Nu cred ca esti impiedicat pe acest forum
sa critici in voie paradigma actuala a stiintei! Asta e ceva care daca punem
mana de la mana, o putem rasturna! Te bagi?Laughing


Este urmat de topicul "Puţină gramatică".


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 08 Dec 2013, 09:23, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Riscuri

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 09 Dec 2013, 09:27

Daca apar participanti noi pe forum, banuiesc ca niciunul nu se va pune
la punct cu lectura raspunsurilor precedente, prin urmare vei fi obligat
poate sa  repeti anumite explicatii. Dar asta te poate ajuta si pe tine sa-ti
cristalizezi argumentele(daca sunt adevarate).
Prin urmare eu reiau ideea ca miscarea si implicit inertia elicoidala se pot
descompune in doua componente: una longitudinala(eventual rectilinie)
si una de rotatie in jurul componentei longitudinale.
Orice elev te poate intreba cum se mentine miscarea de rotatie, fiindca
apare forta centrifuga si corpul nu este legat cu nimic de axul
longitudinal. Nu poti contrazice ceva larg recunoscut cu o lege noua.
Eu nu inteleg formulele pe care le desfasori, dar daca ele produc rezultate
ce contrazic fizica elementara, ar trebui sa gandesti si explicatii in acest
sens. Fiindca in spatele formulelor acelea complicate poti sta toata viata
si sa nu se deranjeze nimeni sa le analizeze(?)
Sau macar explica-mi cu vorbe cum ai ajuns tu sa crezi asa ceva!
Considera ca faci un exercitiu de stiinta popularizata. Daca ai facut-o,
spune-mi pe unde, ca sa incep sa caut!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 09 Dec 2013, 18:24

unul limitat a scris:ideea ca miscarea si implicit inertia elicoidala se pot
descompune in doua componente: una longitudinala(eventual rectilinie)
si una de rotatie in jurul componentei longitudinale.
....unul limitat descompune in 2.....atata poate!
...EU POT descompune intr-o infinitate...!
o aberatie a scris: fiindca apare forta centrifuga si corpul nu este legat cu nimic de axul
longitudinal.
...toate interactiunile interatomice..."tin la centru"....altfel solidul sar dezintegra!...
DACA V-AR INTREBA ELEVII....s-ar cracana de ras vazand asemenea afirmatii!
CONSERVAREA MOMENTULUI CINETIC este imposibila in afara celor 3 componente obligatorii!
Abel este in afara oricarei realitati...analizand de zor cei 1782 de elefanti invizibili, zburatori, de pe deasupra Bucurestiului...incercand sa le descopere viteza medie de croaziera...! Si popii am auzit ca cerceteaza viteza de deplasare pe apa a lui...ISUS!
INERTIA ELICOIDALA este chiar ...o umbra a momentului de inertie, mai aproape de intelegerea maimutei!
Inertia elicoidala si cauzele ei 080514-centrifuga
http://www.sciencefriction.ro/2011/01/06/ce-a-fost-mai-intii-forta-sau-acceleratia/
Citi acest articol si constatati EROAREA MAIMUTEI!....
Din punctul nostru de vedere, asta e singura forță care acționează asupra jigodiei și, dacă ne învîrtim constant, cîinele va avea aceeași viteză tangențială v, a cărei direcție se schimbă constant din cauza forței de tensiune din fir.....O MARE TAMPENIE...inghitita de toate maimutele!
....
Practic cainele descrie o "traiectorie plana"....cu o singura forta....! LUCRU IMPOSIBIL ....IN REALITATE!
Detalii despre momentul de inerţie şi “pseudoforţa” inerţială le gasiti pe la pagina 90 ...
http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/FUNDAMENTUL_____UNIVERSULUI_2013.pdf
...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue6 / 106 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Bine WoodyCAD, am inteles

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 09 Dec 2013, 18:55

Mai produci si tu trafic pe forum, inveti sa scrii, iesi din plictiseala. Asta nu este
rau pentru cei deosebit de inteligenti si cunoscatori. Acum poate il lasi si pe
Abel sa raspunda, ca este lucrarea lui. Dar am observat in pamfletul tau ceva
ce consider ca ar fi trebuit sa intreb de la inceput: teoria aceasta cu inertia
elicoidala se aplica si corpurilor sau numai particulelor?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 09 Dec 2013, 19:59

Incearca sa te limitezi la intrebari inteligente(daca poti)! Raspunsurile la intrebari stupide, de clasa a I-a...ti le poate furniza Abel!
Subiectul in sine, asa cum este abordat, este o tampenie(imaginara), la fel ca si elefantii mei roz, invizibili...zburatori!

ORICE TRAIECTORIE ELICOIDALA ESTE IMPOSIBILA FARA ACTIUNEA A MINIM 3 FORTE INDEPENDENTE...!...din aceste considerente,din start, avem clubul maimutelor savante...!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue6 / 106 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Eu nu sunt pretentios

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 09 Dec 2013, 20:24

WoodyCAD a scris:

ORICE TRAIECTORIE ELICOIDALA ESTE IMPOSIBILA FARA ACTIUNEA A MINIM 3 FORTE INDEPENDENTE...!...din aceste considerente,din start, avem clubul maimutelor savante...!

Stiind ca 3 forte se pot compune si scapi de 2, astept sa ne spuna Abel cum se
realizeaza traiectoria elicoidala fara nici una!
Pe tine nu te intristeaza participarea la clubul nostru? Nu te-a cuprins niciodata
dorul de a te comporta ca un om normal? Sau nu-ti mai amintesti cum se face?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 09 Dec 2013, 20:40

virgil_48 a scris:Orice elev te poate intreba cum se mentine miscarea de rotatie, fiindca
apare forta centrifuga si corpul nu este legat cu nimic de axul
longitudinal.
Părerea mea este că corpul este legat de ax prin forţa gravitaţională. Iar forţa gravitaţională există datorită masei corpului însuşi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 09 Dec 2013, 22:16

WoodyCAD a scris: ORICE TRAIECTORIE ELICOIDALA ESTE IMPOSIBILA FARA ACTIUNEA A MINIM 3 FORTE INDEPENDENTE...!
Conceptie eronata.  Chiar mediul central poate si trebuie sa contina germenii viitoarei cuante si traiectorii. Apoi intervine mediul ambiental inconjurator de intretinere. Uite un fotbalist mai istet cum suteaza cu efect incredibil.
Maistre, nu este decat o forta in natura, termodinamica mediului difuz. Si asta nu e chiar omogena. Jeturi, jeturi si iar jeturi invartitoare.  Adica vanturi. Vanturi deschise sau inchise. In ultima instanta totul nu e decat meteorologie. Dar o meteorologie destul de predictibila si stabila, nu insa absolut.  I se mai spune stabilitatea chaosului. Urmeaza din asta sinergetica, organizarea de la sine cand sunt indeplinite anumite conditii.
Lucrurile astea nu sunt insa pt.oricare vrajitoare Samanta hocus-pocus....sau maimutze cum le spui matale.
Cosmosul zis "vid" e plin de cuante, unele stabile altele nu..Dar mai ales e plin de fluctuatiile incomplete cuantice, germeni ce mor in fasha.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de CAdi Lun 09 Dec 2013, 23:08

Ba poate ca WoodyCAD are dreptate ,cele trei forte pot fi date de :
Matter, Antimatter and ...Dark Matter !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57064
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Dec 2013, 00:36

Foarte bine, asa sa fie. Fortele care misca materia, antimateria si materia intunecata sunt date de Materie, Antimaterie si Intunecata.
Adica de ele insele, provin din interiorul lor, poseda niste mici reactoare, propulsoare, elice, vaslasi, etc.  Asa mai vii d`acasa, e totul mult mai logic si clar.
Nici nu vreau sa-mi imaginez com arata fizic-material si spiritual aceste forte invizivile si misterioase, daca sunt frumoase sau urate, au aripioare sau coarne si coada, sunt albe sau negre, sunt slabe, medii, tari sau foarte tari, electrice sau magnetice, capitaliste sau comuniste, sau pe ele scrie de la primarie ca-s gravitationale din nastere.
Un fapt e cert, forta potrivita la locul potrivit, mereu la datorie. Isi face gratuit serviciul si nu cere nimic, nu consuma nimic, apare si dispare din senin.
O lume minunata mai mult ca perfecta.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Inertia elicoidala

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 10 Dec 2013, 08:18

virgil_48 a scris: Acum poate il lasi si pe
Abel sa raspunda, ca este lucrarea lui. Dar am observat in pamfletul tau ceva
ce consider ca ar fi trebuit sa intreb de la inceput: teoria aceasta cu inertia
elicoidala se aplica si corpurilor sau numai particulelor?

Scris de Abel Cavaşi la data de Lun 09 Dec 2013, 20:40
virgil_48 a scris:
Orice elev te poate intreba cum se mentine miscarea de rotatie, fiindca
apare forta centrifuga si corpul nu este legat cu nimic de axul
longitudinal.
Părerea mea este că corpul este legat de ax prin forţa gravitaţională.
. . . . . . . . . .
Daca scrii de gravitatie si corpuri, consider ca mi-ai raspuns:
inertia elicoidala ar trebui sa se aplice si corpurilor.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 10 Dec 2013, 10:27

o membra a clubului a scris:Pe tine nu te intristeaza participarea la clubul nostru? Nu te-a cuprins niciodata
dorul de a te comporta ca un om normal? Sau nu-ti mai amintesti cum se face?
...maimutele nu inteleg ce inseamna CERCETARE....dupa parerea lor trebuie sa ..."te incadrezi in schema, sa stai in acelasi copac cu ele, sa gandesti primitiv ca ele, sa te inchini la dumnezei inchipuiti ca ele"!
...ANORMALITATEA, in lumea lor primitiva, este NORMALA !


ORICE TRAIECTORIE ELICOIDALA ESTE IMPOSIBILA FARA ACTIUNEA A MINIM 3 FORTE INDEPENDENTE...!

...cine nu intelege ca PRINCIPIUL de mai sus este LEGE...discuta despre elefanti zburatori!
Cine doreste " sa-si dea cu presupusul despre"....TREBUIE sa plece de la acest principiu,...sau sa-l darame(sanse "0" de a face asta)

Plecand de la principiul de mai sus veti putea intelege multe lucruri....de ex de ce LUNA este atrasa de o forta interioara catre pamant(la interiorul elicoidei Vi, in teorie unificata) dar se supune si rezultantei unei interactiuni exterioarecu sistemul solar(exterioriorul elicoidei, Vf in teorie unificata). Pe langa acestea intregul sistem solar curge, in bloc, catre centrul galaxiei, implicit LUNA,( curgerea sistemica, Vc in teorie unificata)
Si acum...LUNA+ (Vi+Vf+Vc) ar trebui sa se deplaseze elicoidal pe bratul galactic....SI CHIAR ASTA SE INTAMPLA!
....mai mult....acelasi principiu se aplica oricarei planete!

CAUZELE..."ineptiei elicoidale" sunt de catva ani.... determinate insa nu au nici o legatura cu "lumea maimutelor"!
In paginile 297-304 se pot citi mult mai multe detalii, scheme, etc, toate demonstrand... INCAPACITATEA MAIMUTEI DE A DISCERNE FICTIUNEA DE REALITATE!(maimuta nu poate intelege ce este acolo, va citi...degeaba)
http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/FUNDAMENTUL_____UNIVERSULUI_2013.pdf
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue6 / 106 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Dec 2013, 11:10

WoodyCAD a scris:Scris de WoodyCAD, "o membra a clubului",  la paginile 297-304 se pot citi mult mai multe detalii, scheme, etc, toate demonstrand... INCAPACITATEA MAIMUTEI DE A DISCERNE FICTIUNEA DE REALITATE! (maimuta nu poate intelege ce este acolo, va citi...degeaba  http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/FUNDAMENTUL_____UNIVERSULUI_2013.pdf
Ca adevarat mai graiesti Maistre.  Una-doua faci trimitere la Biblia Fundamentala scrisa de matale.  Ca bine ai mai amestecat acolo "FICTIUNEA CU REALITATEA" cum singur te lauzi.  Vad ca ti-ai facut singur si recenzia, si cuvantul introductiv-prologul, si logul, si epilogul.
Dupa EPILOG e logic ca a urmat un EPILAT. Prin care maimuta scapa de par. Nu ne impartasesti si noua secretul, ce metoda ai folosit ? A fost definitiv sau creste iar la loc ?
Se zice cam asa: " Parul prost paraseste capul destept, dar si
Parul destept paraseste capul prost."
Este adevarat ca cei cu mintea creata au parul elicoidal ? Asta din cauza unor circumvolutiuni cerebrale mai sofisticate.
http://www.codrosu.ro/misterele-creierului-uman-de-ce-avem-creierul-cret/

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Inertia elicoidala?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 11 Dec 2013, 16:07

WoodyCAD a scris:

[color=#3333ff]
ORICE TRAIECTORIE ELICOIDALA ESTE IMPOSIBILA FARA ACTIUNEA A MINIM 3 FORTE INDEPENDENTE...!

Plecand de la  principiul de mai sus  veti putea intelege multe lucruri....de ex de ce LUNA este atrasa de o forta interioara catre pamant(la interiorul elicoidei Vi, in teorie unificata) dar se supune si rezultantei unei interactiuni exterioarecu sistemul solar(exterioriorul elicoidei, Vf in teorie unificata). Pe langa acestea intregul sistem solar curge, in bloc, catre centrul galaxiei, implicit LUNA,( curgerea sistemica, Vc in teorie unificata)
Si acum...LUNA+ (Vi+Vf+Vc) ar trebui sa se deplaseze elicoidal pe bratul galactic....SI CHIAR ASTA SE INTAMPLA!
....mai mult....acelasi principiu se aplica oricarei planete!
Asa intelegi tu traiectoria elicoidala? Ca Luna orbitand in jurul Pamantului este
influentata si de Soare si de Saturn , Jupiter, Uranus, centrul galaxiei, steaua
Proxima Centauri, etc? Ca fiecare dintre acestea o atrag acolo 1 - 100mm când
se apropie de ele? Eu nu cred ca asta are ceva comun cu inertia, este o confuzie
ce ar trebui eliminata. Stiu ca voi dezbateti de mult subiectul si poate nu doriti sa
reluati argumentatia, dar mi se pare ca Abel sustine alta idee. Nici aceea nu mi
se pare tocmai viabila, dar macar sa stiu despre ce vorbiti. Fiindca el a invocat
Briciul lui Occam, eu consider ca solutia cea mai simpla pentru miscarea de  
translatie este inertia rectilinie si nu cea elicoidala.
Daca este un raspuns anterior care clarifica cel putin disputa cu citatul, mi-l
puteti indica.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 11 Dec 2013, 16:11

Primordiala este inertia clasica liniara, dar cum noi tot ce vedem ca misca in macrocosmos este elicoidal, am supralicitat si inspre microcosmos. Ramane de vazut cauza curburii perpetue.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 11 Dec 2013, 16:56

Cauza curburii (şi torsiunii) este masa. Un corp care nu ar avea masă s-ar deplasa rectiliniu. Toate celelalte corpuri se deplasează nerectiliniu, pentru că au masă.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Despre ce vorbim?

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 11 Dec 2013, 17:23

gafiteanu a scris:Primordiala este inertia clasica liniara, dar cum noi tot ce vedem ca misca in macrocosmos este elicoidal, am supralicitat si inspre microcosmos. Ramane de vazut cauza curburii perpetue.
Este vorba despre miscarea reala din macrocosmos sau despre ce vedem noi?
Fiindca ce vedem noi depinde in ce sistem de referinta ne aflam. Extinderea in
microcosmos nu ma intereseaza. Acolo nici macar nu poti vedea cu adevarat.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 11 Dec 2013, 20:36

Iata cateva hidosenii...pe banda rulanta!
Cauza curburii (şi torsiunii) este masa.
CAUZA este ...INTERACTIUNEA! (maimuta nu cunoaste ce-i aia masa)
Un corp care nu ar avea masa s-ar deplasa rectiliniu.
Un corp fara "masa"...este un elefant invizibil zburator!(puneti maimuta sa deseneaze un corp fara masa)
Toate celelalte corpuri se deplasează nerectiliniu, pentru că au masă.
Asta este o prostie fara margini, nerectiliniu=interactiune "intre", notiunea de traiectorie inseamna interactiunea cu mediul de propagare, chestiune mult peste puterea de intelegere actuala(un nou concept spatiu-timp...dincolo de ce a vazut Einstein)
UN PESTE ARE O TRAIECTORIE PRIN APA...CAT TIMP EXISTA APA....DACA EXISTA APA....NU EXISTA NICI TRAIECTORIA!
...
Frumoase gogosi, bine rumenite...dar complet goale la interior!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue6 / 106 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 12 Dec 2013, 01:56

virgil_48 a scris:  Este vorba despre miscarea reala din macrocosmos sau despre ce vedem noi?
Fiindca ce vedem noi depinde in ce sistem de referinta ne aflam. Extinderea in
microcosmos nu ma intereseaza. Acolo nici macar nu poti vedea cu adevarat.
Nici una nici cealalta, nici miscarea reala nici ceea ce vedem, ca nu vedem nimic, doar deducem ulterior in urma multor observatii si calcule.
Stelele descriu spirale-elicoide, dar practic si mediul lor local-apropiat are aceeasi miscare-deplasare.  Ca urmare stelele practic stau in mediul lor si au viteza cinetica zero..ZERO.  Chiar daca isi schimba pozitia cu o viteza ametitoare de mii de km/sec.
Chiar daca observam ca toate corpurile ceresti se rotesc, ele nu au nici o invarteala, nici un "moment", nu apar forte centrifuge si centripete, etc. La acele viteze atmosfera ar trebui sa fie expulzata.  Este cumva expulzata, sau o tine biata gravitatie ?
In microcosmos putem vedea cu adevarat traiectoriile multor micro-particule cand trec prin stratul de foto-gelatina. Mai sunt si alte tehnici moderne de inregistrare a traiectoriilor.
WoodyCAD, da, cauza curburii este si masa lor, dar aste lucruri le vei afla la timpul potrivit, cand ai sa mai cresti. Deocamdata iti pot strecura un pont, stelele si planetele emit gravitatie, care ajunge pana departe.. Si cum sunt tare multe, are efect si le tine pe traiectorii..dar mai sunt si alte cauze ale acelor traiectorii prin galaxie.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue0 / 100 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Aceeasi intrebare

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 12 Dec 2013, 07:22

gafiteanu a scris:
Stelele descriu spirale-elicoide, dar practic si mediul lor local-apropiat are aceeasi miscare-deplasare.  Ca urmare stelele practic stau in mediul lor si au viteza cinetica zero..ZERO.  Chiar daca isi schimba pozitia cu o viteza ametitoare de mii de km/sec.
Dece amesteci problema sistemului de referinta cu inertia elicoidala?
Poti vedea ca este elicoidala miscarea rectilinie a unui corp, daca
nava(sau sistemul de referinta) in care te afli tu, se invarteste intr-un
anumit fel. Daca te afli in acelasi sistem de referinta in care se petrece
miscarea in discutie, numai atunci poti observa cu certitudine ca este
elicoidala. Si iar ajung la întrebarea de mai inainte: miscarea si
inertia elicoidala despre care discutam aici, este una de sine statatoare
sau este cea care depinde de felul in care se misca observatorul?
De fapt întrebarea il priveste mai mult pe Abel si necesita un raspuns
scurt.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 12 Dec 2013, 08:18

Şi dreapta însăşi este o elice.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue9 / 109 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Adevarat!

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 12 Dec 2013, 09:01

Abel Cavaşi a scris:Şi dreapta însăşi este o elice.
Dar reciproca nu este valabila. Fiindca proprietatile dreptei nu le poti
extinde toate la elice. Deci nu orice elice este o dreapta!
Multimea elice poate include si dreapta.
Iar in teoria ta trebuie sa faci o deosebire neta intre cele doua,
fiindca altfel iese o confuzie totala.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Inertia elicoidala si cauzele ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Inertia elicoidala si cauzele ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Inertia elicoidala si cauzele ei Empty Re: Inertia elicoidala si cauzele ei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum