Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 19:41

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Astazi la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Top postatori
virgil (12129)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
CAdi (11780)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
curiosul (6509)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Razvan (6162)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
eugen (3757)
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Pacalici
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
CAdi
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
curiosul
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Dacu
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Razvan
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
virgil
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
meteor
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
gafiteanu
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
scanteitudorel
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
CAdi
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
virgil
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
curiosul
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
eugen
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Bordan
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Forever_Man
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Razvan
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
virgil_48
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
eugen
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
curiosul
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 
Bordan
Eterul de la Einstein la Tesla. Vote_lcapEterul de la Einstein la Tesla. Voting_barEterul de la Einstein la Tesla. Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 25 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 24 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Eterul de la Einstein la Tesla.

4 participanți

In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de Obislaveanul Mier 30 Apr 2014, 17:56

Eterul, de la Einstein si Tesla.
Cred ca este ultima postare despre Eter in acest forum.N-am prea inţeles cum se desfăşoară competiţia pentru discutatrea Eterului. Cred că trebuie să comentăm orice,la limita bunei cuviinte. La subiectele mele s-au făcut mai multe comentarii dar nu la care mă asteptam foarte mult. Firul roşu al subiectelor mele se referă la erorile Teoriei Relativitaţii.Nu s-a facut nici-un comentariu cu privire la schitele mele din subiectul Eroerile Teoriei Relativitatii, despre, măsurarea vitezei luminii dintr-o singură parte şi efectul de deviere laterală inerţială a luminii. Aştept comentarii la schitele din , aparat de măsurare a  vitezei Pământului. Fără lămurirea acestor schiţe discuţiile sunt in afara subiectului.
Putem considera eterul ca o noţiune imaginară, pentru propagarea luminii  careia i s-au atribuit valori diferite. Cred că eterul poate fi asimilat  cu spaţiul absolut newtonian. Einstein a atribuit câte un eter special fiecarui spaţiu inerţial.[ Pământ, tren, vapor, submarin,] etc.In aceste condiţii timpul de propagare al luminii t,[s] intr-un spaţiu L[m]. va fi intodeauna constant, iar experientele propuse de mine vor să demonstreze contrariu.Priviţi cu atenţie experimentul, cioara in zbor peste plută, din subiectul “ mişcarea pe pluta” din 15 aprilie 2014. Viteza plutei nu influenţează viteza ciorii, respectiv nu-i transmite viteza de transport. Dar spaţiul şi timpul in care zboara cioara,faţă de plută, depind de viteza plutei. Spaţiul devine L’ = L v/c [m], iar timpul t = [ L v/c] /c  Timpul de deplasare a l ciorii depinde de observatorul de pe pluta.
Einstein a gresit,legând eterul, pe care zice că l-a desfiinţat,de spaţiile in mişcare.
Daca Tesla vorbeste de eter,intelege altceva decat Einstein. De aici putem cădea in eroarea de a nu-l prea inţelege. Nici Tesla nici Einstein nu au obţinut informaţii de la extratereştrii, sau de la ezoterişti, cum se afirmă in unele publicaţii. Ei au fost oameni, şi au judecat cu capul lor, aşa cum noi trebuie să judecam cu capul nostru.Cu cât vom gasi mai repede adevărul in ştiinţă, cu atât vom putea gândii mai liber, spre binele nostru şi al societăţii.
Va rog să inlocuiţi subiectul meu fără schite cu subiectul ulterior cu schite, ca să poată fi văzut direct de către toţi. Insist cu rugamintea ca numele autorului unui subiect să rămană lângă subiect iar numele comentatorilor să fie trecuţe in continuare.
  Obislăveanul [ ss ing. Dumitru VOCHESCU.]

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de CAdi Mier 30 Apr 2014, 21:39

Obislaveanul a scris:.Priviţi cu atenţie experimentul, cioara in zbor peste plută, din subiectul “ mişcarea pe pluta” din 15 aprilie 2014. Viteza plutei nu influenţează viteza ciorii, respectiv nu-i transmite viteza de transport. Dar spaţiul şi timpul in care zboara cioara,faţă de plută, depind de viteza plutei. Spaţiul devine L’ = L v/c [m], iar timpul t = [ L v/c] /c  Timpul de deplasare a l ciorii depinde de observatorul de pe pluta.

Va rog să inlocuiţi subiectul meu fără schite cu subiectul ulterior cu schite, ca să poată fi văzut direct de către toţi. Insist cu rugamintea ca numele autorului unui subiect să rămană lângă subiect iar numele comentatorilor să fie trecuţe in continuare.
  Obislăveanul [ ss ing. Dumitru VOCHESCU.]

Eu cred ca cioara nici nu zboara. Doar se mentine in aer anihiland o parte din viteza Pamantului de 30 Km/s... Very Happy 

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de Obislaveanul Joi 01 Mai 2014, 03:31

CAdi a scris:in 30 aprilie ora 21; 39.
Eu cred ca cioara nici nu zboara. Doar se mentine in aer anihiland o parte din viteza Pamantului de 30 Km/s... Very Happy

obislaveanul:
Incepem sa discutam mai academic sau sau ne sau in zeflemea ?
Cand discutam un fenomen pur local, despre o ciara care zboara cu 3[m/s], peste o pluta care se deplaseaza fata de maluri, ci 1 [m/s], nu ne mai referim la viteza Pamantului.Viteza Pamantului va fi luata in considerare cand analizam viteza lumunii, la nivel cosmic. Formulele sunt aceleasi;
L' =L =  L v/c [m]  ;   t = [L +Lv/c] /c [s]
L' = 12. i/3 = 4[m]  t = [ 12 + 4] /3 = 16 /3 [s]
L' = L + L30[km /s] / 30 000 [km/s]
V-am mai rugat sa postati subiectul cu scheme, si sa le comentati. Ar fi fost mai clar.

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de CAdi Joi 01 Mai 2014, 08:23

Obislaveanul a scris:CAdi a scris:in 30 aprilie ora 21; 39.
Eu cred ca cioara nici nu zboara. Doar se mentine in aer anihiland o parte din viteza Pamantului de 30 Km/s... Very Happy

obislaveanul:
Incepem sa discutam mai academic sau sau ne sau in zeflemea ?
Cand discutam un fenomen pur local, despre o ciara care zboara cu 3[m/s], peste o pluta care se deplaseaza fata de maluri, ci 1 [m/s], nu ne mai referim la viteza Pamantului.Viteza Pamantului va fi luata in considerare cand analizam viteza lumunii, la nivel cosmic. Formulele sunt aceleasi;
L' =L =  L v/c [m]  ;   t = [L +Lv/c] /c [s]
L' = 12. i/3 = 4[m]  t = [ 12 + 4] /3 = 16 /3 [s]
L' = L + L30[km /s] / 30 000 [km/s]
V-am mai rugat sa postati subiectul cu scheme, si sa le comentati. Ar fi fost mai clar.

Daca tu crezi ca vorbesc in zeflemea te inseli. E o remarca spusa in in gluma ,
dar totusi este o constatare.
Ca sa poti sa masori cu precizie viteza luminii ,ma refer la viteza absoluta ,
ar trebui sa ai un punct fix in acest Univers .
Dar unde il poti gasi cand totul, dar absolut totul este in miscare...
Imi pare rau ca nu ai inteles remarca (nici chiar formulele tale nu sunt corecte ci doar aproximative )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty eterul de la Einstein la tesla.

Mesaj Scris de Obislaveanul Joi 01 Mai 2014, 18:02

CAdi a zis azi  la 16; 43.
Ca sa poti sa masori cu precizie viteza luminii ,ma refer la viteza absoluta ,
ar trebui sa ai un punct fix in acest Univers .
Dar unde il poti gasi cand totul, dar absolut totul este in miscare...
Imi pare rau ca nu ai inteles remarca (nici chiar formulele tale nu sunt corecte ci doar aproximative )

- Putem lua ca punt fix fata de care ne raportam, doi stalpi de observatie A si B, amplasati pe meridia,la distanta L[m] Lumina trece pe langa stalpul Asi ajunge la nivelul punctului B, in timpul,      t = L/c [s] Lumina se propaga in linie dreapta fata de spatiul Absolutdar in acest timp cei doi stalpi,care se deplaseaza tot fata de acelas Spatiu absolut, cu viteza Pamantului. iar stalpul B' se deplaseaza fata de B, cu L v/c [m].Distanta intre B si B' este delasarea inertiala. experimetrul se poate realiza concret si lungimea se poate masura cu rigla. Experimentul, va fi un judecator mai real decat orice comentariu gandit. Comentaruil Dvs ma face sa inteleg mai bine sistemul de judecata al reprezentantilor academici. Eram convins ca ei s-au opus numai din fronda, precum politica Damboviteana. Va multumesc ca intelegeti greselile mele de dactilografiere sau gramaticale, din cauza ca obosesc cam repede. Eu chiar asi avea nevoie de o tastatura pur romaneasca deoarece colationarea textului, ma oboseste mult.
 Vreau sa discutam pe aceasta tema pana ajungem la un consens.
                                                Obislaveanu.

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de curiosul Vin 02 Mai 2014, 08:17

Domnule Obislaveanu, ceea ce propuneti Dumneavoastra, asa cum v-am mai spus, nu se poate realiza.
Ca sa observati, de fapt ca sa poata fi observat acest efect de deviere laterala a luminii aveti nevoie sa luati in calcul doua aspect evidente, pe care nu le-am vazut ca le-ati mentionat.

1. alinierea punctelor sursa-destinatie
2. devierea luminii fata de aceasta linie dreapta mentionata la punctual 1.

Problema principala a imposibilitatii realizarii experimentului pe care-l propuneti nu este greu de dedus, zic eu.
Cu alte cuvinte trebuie sa stabiliti doua linii, cea a devierii propriu-zise si cea la care se raporteaza devierea luminii.

Cum stabiliti care este aceea linie, aceea directie, fata de care Dumneavoastra presupuneti ca ati putea pune in evidenta devierea luminii ?

Aveti doua variante :
- in niciun fel concret pe care s-ar putea baza un asemenea experiment,
- cu ajutorul luminii (mai ales daca aveti nevoie de o precizie de masurare ceva mai ridicata)

Dar daca ati folosit lumina evident ca ati observat exact devierea la care v-ati fi asteptat.

Nu stiu daca intelegeti ce vreau sa spun, dar parerea mea este ca un asemenea experiment nu se poate realiza, sau cel putin nu poate pune in evidenta vreo deviere laterala a luminii, pentru ca punctul fata de care se considera ca fiind deviata lumina este de fapt exact punctul calculat al deviatiei.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de Obislaveanul Vin 02 Mai 2014, 09:51

Curiosus a scris azi la oa 08 -; 17
Nu stiu daca intelegeti ce vreau sa spun, dar parerea mea este ca un asemenea experiment nu se poate realiza, sau cel putin nu poate pune in evidenta vreo deviere laterala a luminii, pentru ca punctul fata de care se considera ca fiind deviata lumina este de fapt exact punctul calculat al deviatiei.
Raspuns Obislaveanu,
- Daca privim schema nr 2 din Erorile T R , aparatul pentru masurarea efectului de deviere laterala inertiala,vom observa ca atunci cand lumina se propaga pe o paralela, . de la V la E. timpul de deplasare va fi mai lung, dar devierea va fi "0" , si se fixeaza linia de "zero"
Se intoarce aparatul cu 90 g si limina se propaga pe meridian, de la N la S.Numai atunci, punctul luminos, se va gasi deviat fata de linia de marcare la "zero" cu L v/c [m] spre vest.
As vrea sa confirmati daca am explicat clar. De ce sa nu se poata realiza acest experiment ?

Obislaveanul
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Dumitru
Numarul mesajelor : 56
Puncte : 11177
Data de inscriere : 28/03/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Am emis ipoteze cu privire la Limba electronica de comunicare,la limba universala orala, Moneda universala,democratia, parlamentul si guvernarea, energia prin fuziune cu confinare inertiala. acumularea apei si energiei, economia de energie,inovarea prin aplicarea diviziunii muncii.In oricare pot fi ajutat prin experimentare.

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de CAdi Vin 02 Mai 2014, 19:52

Nu se poate masura exact viteza luminii !
In primul rand ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui pe o elipsa
si deci apare o deviatie unghiulara .
In al doilea rand ca Pamantul are o viteza relativa de 30 km/s ,
dar aceasta viteza se  calculeaza pe orbita din jurul Soarelui.

In al treilea rand este faptul ca insusi al nostru Sistem Solar se deplaseaza
pe un brat al Galaxiei Lactee cu viteza ~ de 250Km/s care este iar o viteza relativa,
pentru ca la randul ei Caleea Lactee se deplaseaza cu viteza de 300.000 de km/h
spre galaxia Andromeda (vecina noastra) .
Astfel ambele galaxii fac parte dintr-un cluster numit  Grupul Local
iar Andromeda și Calea Lactee, cele doua galaxii dominante, se atrag una spre cealalta
cu aproximativ 300.000 km/h.
Dar la randul lui  Grupul Local de galaxii este atras spre centrul clusterului Virgo
cu 1.6 milioane km/h.
Dar clusterul Virgo impreuna impreuna cu celelalte unitati cosmice gigantice sunt atrase
spre „Marele Magnet” (o masă gigantică situată la 250 milioane de ani lumină de noi)
cu 22 milioane km/h.
Dar daca la randul lui Marele Magnet se deplaseaza fata de alt Mare Sistem ?
P.S.
22 de mil km/h inseamna ~10185 km/s .

Deci care este in final viteza luminii ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de virgil Vin 02 Mai 2014, 21:10

Viteza luminii este cea masurata de foarte multe ori,  asa ca nu avem nici un motiv de indoiala. De cand viteza valurilor trebuie sa depinda de viteza vaporului care le produce?
Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebarea mea, de cand viteza valurilor depinde de viteza vaporului care le produce sau a vaporului care le percepe?


Ultima editare efectuata de catre virgil in Sam 03 Mai 2014, 17:52, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de CAdi Vin 02 Mai 2014, 21:32

virgil a scris:
Viteza luminii este cea masurata de foarte multe ori,  asa ca nu avem nici un motiv de indoiala.

Da , dar ceea ce noi masuram este o viteza relativa .(pentru ca in timp ce lansam raza de lumina ,tinta se deplaseaza la
randul ei , cu o valoare infima este adevarat , si in acelasi timp sufera si o deviatie datorita rotatiei pe elipsa )
Potrivit Teoriei Relativitatii daca viteza luminii este o constanta in orice SR ,atunci ea ar trebui sa aiba
o valoare absoluta .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de virgil Sam 03 Mai 2014, 07:59

CAdi a scris:
virgil a scris:
Viteza luminii este cea masurata de foarte multe ori,  asa ca nu avem nici un motiv de indoiala.

Da , dar ceea ce noi masuram  este o viteza relativa   .(pentru ca in timp ce lansam raza de lumina ,tinta se deplaseaza la
randul ei , cu o valoare infima este adevarat , si in acelasi timp sufera si o deviatie datorita rotatiei pe elipsa )
Potrivit Teoriei Relativitatii daca viteza luminii este o constanta in orice SR ,atunci ea ar trebui sa aiba
o valoare absoluta .

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de virgil Sam 03 Mai 2014, 08:03

CAdi a scris:
virgil a scris:
Viteza luminii este cea masurata de foarte multe ori,  asa ca nu avem nici un motiv de indoiala.

Da , dar ceea ce noi masuram  este o viteza relativa   .(pentru ca in timp ce lansam raza de lumina ,tinta se deplaseaza la
randul ei , cu o valoare infima este adevarat , si in acelasi timp sufera si o deviatie datorita rotatiei pe elipsa )
Potrivit Teoriei Relativitatii daca viteza luminii este o constanta in orice SR ,atunci ea ar trebui sa aiba
o valoare absoluta .
Einstein a postulat doar ca viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta, si nimic mai mult. Acest lucru a fost verificat, deci este adevarat, restul sunt speculatii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de CAdi Sam 03 Mai 2014, 13:27

virgil a scris:
Einstein a postulat doar ca viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta, si nimic mai mult. Acest lucru a fost verificat, deci este adevarat, restul sunt speculatii.

Lumina este o constanta in orice SR insa valoarea ei reala noi nu o cunoastem .
Problema este ca noi nu cunoastem nimic cu adevarat pe lumea aceasta ,
doar adevaruri relative...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de virgil Sam 03 Mai 2014, 17:56

[quote="virgil"]Viteza luminii este cea masurata de foarte multe ori,  asa ca nu avem nici un motiv de indoiala. De cand viteza valurilor trebuie sa depinda de viteza vaporului care le produce? (/quote)
Totusi, nu mi-ai raspuns la intrebarea mea, de cand viteza valurilor depinde de viteza vaporului care le produce sau a vaporului care le percepe?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de curiosul Dum 04 Mai 2014, 08:30

Obislaveanul a scris:Raspuns Obislaveanu,
- Daca privim schema nr 2 din Erorile T R , aparatul pentru masurarea efectului de deviere laterala inertiala,vom observa ca atunci cand lumina se propaga pe o paralela, . de la V la E. timpul de deplasare va fi mai lung, dar devierea va fi "0" , si se fixeaza linia de "zero"
Se intoarce aparatul cu 90 g si limina se propaga pe meridian, de la N la S.Numai atunci, punctul luminos, se va gasi deviat fata de linia de marcare la "zero" cu L v/c [m] spre vest.
As vrea sa confirmati daca am explicat clar. De ce sa nu se poata realiza acest experiment ?

Da, ar fi suficient, din punct de vedere logic, să poată fi observată o deviere laterală.
Dar dacă am presupune că experimentul pe care-l propuneți se realizează și nu se observă niciun fel de deviere laterală a luminii, ce se întâmplă atunci Domnule Vochescu ?
Cum explicați Dumneavoastră fenomenul ?
Mai mult, pentru că se pare că aveți nu știu ce proiect ce are la bază dirijarea sateliților, sau navelor cosmice, bazate pe acest principiu al devierii laterale a luminii.
Ați luat în calcul situația în care în urma unor observații experimentale nu se poate pune în evidență nicio deviere laterală ?
Dar dacă lumina este o undă, o simplă radiație incomplet cunoscută și nu o emisie de particule, cum se poate pune în evidență devierea laterală a unei unde, din punctul Dumneavoastră de vedere ?

Dar înainte de a observa vreo deviere a luminii, se pare că nu înțelegem exact mecanismul prin care percepem obiectele ca fiind diferite, culorile ca fiind diferite ale acestor obiecte, precum și faptul că percepem obiectele la distanțe diferite !

Înainte să stabiliți devierea luminii, cum explicați în cele mai mici detalii mecanismul prin care lentilele măresc sau micșorează ?
La nivel de fenomen optic, înțelegem că există o focalizare a razelor de lumină prin fenomenul de refracție într-un unghi diferit.
Dar totuși, cum se explică mai profund efectul de zoom, mai pe limba noastră de mărire sau micșorare, sau altfel spus, de scurtare sau micșorare a distanței la care se află obiectul față de lentilă și implicit de ochi ?
Pentru că altfel nu înțelegem exact ce-i lumina și ce-i cu lumina, în cele mai mici detalii, ca să fim siguri dacă ar putea fi sau nu deviată.
Punem căruța înaintea cailor.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Eterul de la Einstein la Tesla. Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Eterul de la Einstein la Tesla. Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Eterul de la Einstein la Tesla. Empty Re: Eterul de la Einstein la Tesla.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum