Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Pendulul
Scris de Vizitator Sam 16 Mar 2024, 22:58

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi (11751)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
curiosul (6503)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
eugen (3745)
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Pacalici
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
curiosul
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Dacu
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Razvan
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
meteor
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
gafiteanu
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
scanteitudorel
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
curiosul
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
eugen
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Bordan
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Forever_Man
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Razvan
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil_48
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
Bordan
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 
eugen
Free energy - Pagina 18 Vote_lcapFree energy - Pagina 18 Voting_barFree energy - Pagina 18 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Free energy

+21
Pacalici
virgil_48
omuldinluna
synthesis
meteor
Abel Cavaşi
sandokhan
intelegatorul
gafiteanu
WoodyCAD
totedati
Razvan
cris
CAdi
sadang
virgil
cornili
nic
mm
eugen
george
25 participanți

Pagina 18 din 22 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Urmatorul

In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Free energy

Mesaj Scris de george Vin 12 Feb 2010, 08:40

Rezumarea primului mesaj :

Depindem foarte mult de sistemele de furnizare a energiei centralizate.Ce e mai rau;nu faptul ca facturile sunt adesea greu de suportat ci faptul ca te pot lasa atunci cand ai cea mai mare navoie.Nu vreau sa-mi imaginez un scenariu in care furnizarea energiei electrice s-ar sista intr-un intreg orasi,pe o perioada de cateva zile,in conditii de ger extrem.Ar genera imposibilitate in furnizarea apei potabile,a agentului termic...Asemenea pericole planeaza permanent asupra noastra,fara sa le constietizam.Un sistem propriu de producere a energiei electrice independent e visul fiecarui utilizator.Cum trebuie sa arate un astfel de generator? Spre conversia carei energii ne indreptam?Cat va fi el de eficient?


george, am mutat aici topicul tău de la „Propuneri cu formă brută”, deoarece am considerat că nu este o propunere de idee interesantă, ci este doar o problemă ridicată ce trebuie rezolvată (cu o idee interesantă). Te rog, corectează-mă dacă am greşit! Abel


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 23 Ian 2014, 09:23, editata de 2 ori (Motiv : Am transformat majusculele din titlu în minuscule.)

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20415
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Mar 07 Apr 2020, 00:02

Tacerea mediei despre un dispozitiv faimos,  lipsa de pe piata a unui produs patentat sau incapacitatea noastra de a reproduce un patent , sau a unui dispozitiv enuntat de altii, nu constituie un criteriu stiintific .
Sau ca principiul stiintific din acel patent sau dispozitiv anume  este fals.
Pe timpul lui Tesla, Edison nu putea concepe curentul alternativ. Incapacitatea lui Edison  de a se apleca asupra curentului alternativ-din diferite motive- nu era un criteriu stiintific ca Tesla era gresit…


eugen
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 3745
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 07 Apr 2020, 21:00

virgil_48 a scris:
scanteitudorel a scris:. . . . . Sau  de  alte inventii  mult  trambitate  in  Mas  Media  ?  Nimic  .  Au  intrat   la  secret  ? Nici  vorba .
De Stanley Meyer ai mai auzit? Stii de ce ?
https://ezotech.wordpress.com/2015/06/28/stanley-meyer-disocierea-apei-prin-inalta-tensiune-bibliografie/
Nu  a  fost  otravit Stanley Meyer . Inca  de  pe  vremea  cand  au  aparut  imaginile  video  cu el  ,    se   vedea   foarte   clar   ca  suferea   de  o  boala  cerebrala  .  Poticneli  in  gesturi   si in  vorbire  .
Articolul  scris  de  eugen   este   bun  ,  dar   ramane  de  vazut   daca    moleculele   de   apa sunt  disociate    de  catre  un camp  electric  de   mare  intensitate ,   fara un  transfer   de  sarcini    electrice la  cei  doi  electrozi  ?  Adica  ionii  pozitivi  si  negativi .  

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 07 Apr 2020, 21:15

eugen a scris:Tacerea mediei despre un dispozitiv faimos,  lipsa de pe piata a unui produs patentat sau incapacitatea noastra de a reproduce un patent , sau a unui dispozitiv enuntat de altii, nu constituie un criteriu stiintific .
Sau ca principiul stiintific din acel patent sau dispozitiv anume  este fals.
Pe timpul lui Tesla, Edison nu putea concepe curentul alternativ. Incapacitatea lui Edison  de a se apleca asupra curentului alternativ-din diferite motive- nu era un criteriu stiintific ca Tesla era gresit…
Atunci  cand  vrei  sa  obtii  un Brevet   de  Inventie  te  lovesti  de  un  articol  din  Legea  Brevetelor  ,    care   spune  foarte  clar .  
Citez  din   memorie  .  Art  18 :  Inventia  trebuie  sa  fie  astfel  prezentata   incat  o   persoana  de  specialitate   sa   nu   desfasoare   o  activitate  creeativa s.a.m.d.
Daca   la  ora   actuala  nu  suntem in  stare   sa  reproducem  un dispozitiv  , motor,  etc  . patentat  ,  atunci  noi  suntem  in  stadiul   de  dezvoltare  mintala  a  lui  Edison  , iar    Stanley   Mayer ,   poate   fi considerat   geniul  stiintei  si  tehnicii.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 07 Apr 2020, 21:27

CAdi a scris:
scanteitudorel a scris:
Toate  acestea   au  o  singura  explicatie  logica , din  punct  de  vedere stiintific .
 Nu  trebuie decat ;  SA  O  GASESTI.[/b]

Bineinteles, eu nu exclud motivarea descoperirii a unor noi surse de energie,
ca altfel s-ar duce stiinta de ripa, dar trebuie abordata intr-un mod nou,
deocamdata nici eu nu stiu prea bine care ar fi acela.... inca caut un punct de
sprijin teoretic. Marturisesc ca nu am nici un pic de instrumente si posibilitati practice,
ma bazez pe experientele postate pe You Tube si din ceea ce se experimenteaza in
particular si este postat de voi pe forum.
O sursa era si Sadang, a postat multe din experientele sale si din materialele
pe care le detinea...
Ati mai ramas acum doar voi doi: Eugen si ScanteiTudorel.
CAdi , pacat ca am ratat aceasta postare . Maine voi incerca sa-ti raspund . P.s. Bine ca m-a intors la aceasta pagina , altfel ceea ce ai scris nu ar fi primit un raspuns din partea mea .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Mier 08 Apr 2020, 09:37

Doru,
Pe topicul cu Meyer am postat foto din continutul certificatului
medical de deces .
Ceva agresiv pare sa fi ajuns in corpul lui prin meniul servit...
Voma a fost indiciul ...




eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 08 Apr 2020, 10:35

A murit de free energy. A primit o doza letala.
Asa ca stati cuminti, nu mai zgarmaniti. De corona-virus mai scapi, dar de free energy, NU.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 08 Apr 2020, 21:21

Iar a trecut marele, desteptul si inteleptul nostru carmaci Abel, a dat si el un semn rosu, dar n-a lasat nici macar un cuvant de multumire, salut sau vreo injuratura.  Nu stim ce e in capul lui cel luminat, daca nu zice nimic. Ce nu-i place cand e vorba de energie de pomana ?
Dumnezeu iti da multe bunatati, dar nu-ti baga si-n gura, desaga sau buzunar. Minte insa nu-ti da niciodata, trebuie sa o capeti singur, sa nu crezi, ci sa cercetezi sau sa faci pact cu Diavolul.
Dumnezeu nu vrea concurenta, de aceea nu stim nimic de la El.. In jurul Lui nu vom gasi niciodata vreun sfant responsabil cu Cercetarea.
Daca nu aparea credinta crestina, azi am fi avut vechea religie a romanilor si grecilor, cu Jupiter si/sau Zeus. La ei erau tot felul de alte zeitati mai mici, un fel de ministri cu diferite responsabilitati, inclusiv un ministru al betivilor, Bachus.  Desigur ca ar fi aparut in timp si un zeu mai savant, ce ar fi primit o functie de ministru al cercetarilor.  Care cu siguranta ar fi stapanit free energy.  Dar ia stati si rumegati, chiar a existat !!!  Era stapanul fulgerelor chiar in persoana suprema a lui Zeus. Zeus stia taina free energy si cand vroia scotea fulgere si traznea pe cine vroia.    Stiti ce metoda sau aparat/scula folosea Zeus ?
Omologul lui la romani, Jupiter si el stapanea puterea fulgerelor.  Acum Jupiter s-a mutat pe planeta care-i poarta numele si se distreaza cu experiente de electricitate de foarte inalte energii:
https://unimedia.info/stiri/-2410.html
https://www.mediafax.ro/life-inedit/premiera-fulgere-observate-la-polii-planetei-jupiter-951522
Daca cineva dintre dumneavoastra doreste mai multe informatii despre free energy, trebuie cum am mai spus, sa-si vanda sufletul Diavolului.  Doar Intunecimea Sa va va satisface curiozitatea, dar pt asta va trebui ulterior sa lucrati pe veci in Infern. Doritorii se pot adresa intai mie pt programari, va fac eu legatura.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 06:01

CAdi a scris:
scanteitudorel a scris:
Toate  acestea   au  o  singura  explicatie  logica , din  punct  de  vedere stiintific .
 Nu  trebuie decat ;  SA  O  GASESTI.[/b]

Bineinteles, eu nu exclud motivarea descoperirii a unor noi surse de energie,
ca altfel s-ar duce stiinta de ripa, dar trebuie abordata intr-un mod nou,
deocamdata nici eu nu stiu prea bine care ar fi acela.... inca caut un punct de
sprijin teoretic. Marturisesc ca nu am nici un pic de instrumente si posibilitati practice,
ma bazez pe experientele postate pe You Tube si din ceea ce se experimenteaza in
particular si este postat de voi pe forum.
O sursa era si Sadang, a postat multe din experientele sale si din materialele
pe care le detinea...
Ati mai ramas acum doar voi doi: Eugen si ScanteiTudorel.
Nu  a  sosit   timpul   marilor  descoperiri  stiintifice  .  
Nanotehnologia    promite , dar  este  inca  in  faza   incipienta .  
Omenirea  nu este   pregatita  pentru  aflarea  adevarului . Inca   mai trebuie   sfefuit   ADN-ul  uman.
P.s.  Unii  intelepti ne spun  ca   am fi  avut   acces   la  cunostere  si  prin  intermediul  cristaleleor  puteam  sa  realizam ceea  ce  ne-am fi dorit .  Dar  in  inconstienta  noastra  am  folosit aceste   tehnologii  pentru  inavutire  , grandomanie  , s.a.m.d .  
In  modul  acesta   excesiv  , distrugeam   echilibrul  din  Univers si  cineva , adica  cel care  ne-a  prezentat  tehnologia s-a  suparat  rau  de  tot  .  Din  acel moment  , in   cunoastere  am  mers  doar  pe     drumul pe  care-l stim   in  momentul  actual .   La  alta  informatie nu avem acces .


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Joi 09 Apr 2020, 08:15, editata de 5 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 06:23

eugen a scris:Doru,
Pe topicul cu Meyer am postat foto din continutul certificatului
medical de deces .
Ceva agresiv pare sa fi ajuns in corpul lui prin meniul servit...
Voma a fost indiciul ...
In cazul acesta m-ai convins . Cand faci cercetari de felul celor pe care le-a facut Stanley Mayer , trebuie sa te astepti la orice. Pentru mine anumite lucruri sunt ciudate . A existat automobilul lui Tesla , dispozitivul pentru provocat cutremure in cladiri ,, Raza mortii " dar nimeni nu stie concret despre ce a fost vorba .
Acum si cu Stanley la fel . Ma tem ca unii special fabrica tot felul de povesti SF .
Si nu ma refer la tine eugen , care ne prezinti faptele intamplate , bazat pe documentele pe care le ai la dispozitie .
P.s. Dupa revolutie am discutat cu o persoana venita din Germania Federala , specialist la firma Bosch si mi-a spus ca firma Bayer , care produce banala Aspirina a descoperit un procedeu care poate fi aplicat la panourile fotovoltaice , cu un randament de 80 %., dar nu vor sa-l prezinte public , deoarece ar da peste cap toata economia planetei . Deci ; ramanem la vechile metode .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 06:28

gafiteanu a scris: Doritorii se pot adresa intai mie pt programari, va fac eu legatura.
 
Electrica  ?   Nu  am nevoie,  sunt  electrician  de  profesie .
Ha-ha-ha !
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 09 Apr 2020, 06:44

scanteitudorel a scris:. . . . .
Acum  si  cu  Stanley   la   fel .  Ma tem ca  unii   special  fabrica   tot  felul   de  povesti  SF .  
. . . . .
https://www.youtube.com/watch?v=staL1wr07Sg
https://www.youtube.com/watch?v=GFIlXaABU54
https://www.youtube.com/watch?v=awO3--KQKng
https://www.youtube.com/watch?v=EkjpVcsRQLc
https://www.youtube.com/watch?v=0ytu-vwudz4
Nu este nevoie sa le copiez pe toate. Crezi ca si filmele de pe YouTube
sunt fabricate ? Apare si inventatorul cu masina sa. Sa fie un actor ?
Iti vei aminti de filme cand vei primi numai Error 407 la aceste linkuri.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 06:59

virgil_48 a scris:
scanteitudorel a scris:. . . . .
Acum  si  cu  Stanley   la   fel .  Ma tem ca  unii   special  fabrica   tot  felul   de  povesti  SF .  
. . . . .
https://www.youtube.com/watch?v=staL1wr07Sg
https://www.youtube.com/watch?v=GFIlXaABU54
https://www.youtube.com/watch?v=awO3--KQKng
https://www.youtube.com/watch?v=EkjpVcsRQLc
Nu este nevoie sa le copiez pe toate. Crezi ca si filmele de pe YouTube
sunt fabricate ? Apare si inventatorul cu masina sa. Sa fie un actor ?
Sa-ti aminesti de ele cand vei primi numai Error 407 (?)
 
Mai  ales  pe    Youtube   apar  astfel  de  falsificari , din simplu motiv ,  ca   este  o sursa   de  informare   accesibila   tuturor  si   fara ca   persoana   respectiva  sa  fie  trasa  la  raspundere ,  pentru  propagarea   unei stiri  false .
Singura metoda pentru cei care administreaza Youtube , este sa stearga stirea , filmul , etc. dar cu o anumita intarziere si de aceea dupa o vreme apare Error 407 .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 09 Apr 2020, 07:22

scanteitudorel a scris:
virgil_48 a scris:
. . . . .
Nu este nevoie sa le copiez pe toate. Crezi ca si filmele de pe YouTube
sunt fabricate ? Apare si inventatorul cu masina sa. Sa fie un actor ?
Sa-ti aminesti de ele cand vei primi numai Error 407 (?)
 . . . . .
Nu m-am referit la YouTube in general ci numai la subiectul nostru.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 07:28

Am  urmarit  primul  film si  pentru  mine  nu este  o  noutate   .
Stiu  ca   firma  Bosch  a  inceput  sa  fabrice   injectoare  pentru apa,  ce   vor  fi  montate   la motoarele  Diesel .
Stire  preluata  dintr-un  tutorial  auto .
 Creste   randamentul  acestora   cu  5 %.   Probabil  ca  acest   randament  poate  fi crescut  mai mult  , dar   exista  riscul   deteriorari   motorului   , cu  mult  mai  repede  decat  in  mod  normal ,  din   cauza  apei.
Deci atentie ! Asa zisul Motor cu apa este de fapt un motor termic , Otto sau Diesel la care se adauga O si H obtinut pe calea hidrolizei .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 08:06

Stanley Mayer   a  gresit   foarte mult  .
 In  primul rand  ar fi trebuit sa-si prezinte  rezultatele  stiintifice  prin metoda  comparatie .
Explic  ;
O  celula  clasica    si una  noua    pentru  disocierea   moleculelor  de  apa  .  Ar  fi aratat   foarte  simplu  cata  energie  consuma  prima  si   ce  cantitate  de  gaz  obtine si  cata  energie  consuma  dispozitivul lui la  aceeasi  cantitate  de  gaz.
Iar   acest fapt ,  ar  fi  fost   acceptat  fara   tagada  .
Mai departe  sa  fi  prezentat   unde  poate  si aplicata  aceasta noua    metoda  ,   iar  daca   sunt  incluse  si  sistemele  de  control computerizat  sau   alte  dispozitive   ajutatoare,  care   sunt  avantajele ,  dar    si  dezavantajele  .
Simplu  ca  buna ziua .  
Cine  ar  mai fi contestat   aceste   demonstratii  ?
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Joi 09 Apr 2020, 09:46

http://open-source-energy.org/rwg42985/russ/Patents/International-Independent-Test-Evaluation-Report.pdf

(Pag 16):
Certificat de inregistrare… Raport de validare U.S. Pentru sistem de generare hidrogen din apa potabila:

…Guvernul Statelor Unite a aprobat ca tehnologia WFC sa mearga inainte in Piata Internationala, initiind licentele internationale Nr 492680 din 10 iulie 1989 si Nr 490605 din 15 noiembrie 1989, lui Stanley Meyer, asa cum este specificat in ordinul Prezidential US MPEP 708 02 VI ENERGY, conform The Patent Corporation Treaty, act mandatat sub U.S. War Power Act…”


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 09 Apr 2020, 10:20

Eugen, trebuie sa intelegem si reticentele si trebuie sa gândim o
explicație(poate tu nu stai acasa ca mine !)
Suntem obisnuiti să consideram apa cea mai inofensiva si neutra
substanta din viata noastra.
Nu ne gândim că ea ar fi un combustibil, ca benzina.
Dar benzina este țiței prelucrat, iar țițeiul este un compus natural,
ca si apa. Numai că exista in cantitati mult mai mici.
Apa ar putea fi un combustibil pe care n-am reusit noi pâna acum
să-l folosim. Faptul că n-am reusit ar putea fi un avantaj, că de
exemplu energia atomica isi cam arata colții. Dar trebuie sa stim !
Tițeiul prelucrat, dupa ce este folosit nu devine tot titei.
Apa folosita ca combustibil, descompusă in hidrogen si oxigen, ar
trebui sa devina tot apă !
Asta este o problema si pentru mine. Ce fel de apă devine dupa ce
a cedat energie ?
Nu cumva deschidem o cutie a Pandorei ? Producem oare altă
otravă care se împrăștie in natura ?


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Joi 09 Apr 2020, 14:14, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Joi 09 Apr 2020, 10:39

Ar trebui Meyer sa fie tradus complet in limba romana.
Am intelege mai multe.
Meyer explica mecanismul prin care apa este energizata .
Apa moarta devine apa vie.
Apa poate fi inteleasa si ca baterie solara...
Asta au inteles-o pana si stramosii...
A fost explicat pe topicul lui Meyer, daca imi amintesc bine.
Azi am descoperit o postare a mea al carui text a disparut de pe topicul  cu Meyer...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Joi 09 Apr 2020, 11:05

Scuze, am raspuns de fapt , din graba,la alta intrebare de genul " de unde are apa energie"?.
La intrebarea ta ar trebui sa meditam: cand s-a format apa primara de pe pamant prin arderea hidrogenului in oxigen, s-a format o apa contaminanta ?...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Apr 2020, 18:05

virgi_48 a scris: Apa folosita ca combustibil, descompusă in hidrogen si oxigen, ar trebui sa devina tot apă !
Cum adica ar trebuii . Tot apa devine . Experiment la ora de chimie , din clasa a-7-a .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 09 Apr 2020, 20:11

In afara de apa mai exista o infinitate de alte substante-molecule, care ar putea sa elibereze energie prin descompunere. Exista si alte nenumarate substante care cer energie pentru descompunere.  
Dar nu exista nici o substanta care sa nu ceara sau sa nu elibereze energie la descompunere sau la compunere.  Daca ar exista vreuna, aceasta ar fi instabila, efemera.
Problema care se pune este ca substantele folosite sa fie cat mai ieftine si sa ocupe volum cat mai mic si sa dea energie cat mai multa si sa se gaseasca peste tot.  O astfel de "substanta" ideala este eterul. Eterul este ultra-plin de diverse energi, dar nu stiu toti oamenii cum sa le extraga.
Asa ca, mars la lucru, la cules sparanghel si capsuni.
Nu mai visati la moara gravitationala a lui Sabau, sau la motorul magnetic a lui Tudorel, ca nu-i de nasul vostru.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 09 Apr 2020, 22:28

eugen a scris:Scuze, am raspuns de fapt , din graba,la alta intrebare de genul " de unde are apa energie"?.
La intrebarea ta ar  trebui sa meditam: cand s-a format apa primara de pe pamant prin arderea hidrogenului in oxigen,  s-a format o apa contaminanta ?...
Stiinta aceasta "pentru toti" ne spune ca apa a ajuns pe Pamant prin
topirea cometelor cu care acesta a intrat in impact. Fiindca altfel, ar trebui
sa explice de unde au venit oxigenul si hidrogenul.
La aceasta problema, pana sa aflu de Meyer, puteam raspunde fara grija:
Pentru disocierea apei, consumi energie electrica pe care o primesti inapoi
combinand oxigenul cu hidrogenul. Adica energia se conserva, nu ai
nici un chilipir. Ba chiar pierzi ceva datorita randamentelor.
Acum, dupa ce am aflat de el, trebuie sa-mi raspund la alta intrebare:
Daca energia pe care o primesti este mai multa decat cea pe care o
consumi(in procesul Meyer), excedentul vine de undeva.
Atunci, ma intreb ce diferenta este intre apa intrata initial in disocierea
Meyer, si cea care rezulta in urma arderii si care a produs energie in plus.
In structura chimica sau atomica a acesteia, trebuie sa existe o diferenta
fata de apa initiala. S-a modificat ceva in structura ei si de acolo vine
energia in plus.
Speranta mea este ca ar putea fi vorba de un proces regenerativ, care
in timp, sub actiunea naturii, radiatiilor, sa readuca apa trecuta prin procesul
Meyer, cea modificata, la proprietatile apei normale.
Sa nu devina asa cum este apa grea sau apa sulfuroasa, un poluant.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Joi 09 Apr 2020, 22:39

Gafiteanu,
Apropo de eter, Meyer foloseste eterul la disocierea apei  , via electromagnetism...
Imi aduc aminte din nou de o exprimare a lui Faraday: " Magnetismul este o proprietate a eterului."
Despre campul electric , stii mult mai bine secrete eterice din tuburi electronice...
Dar oare legaturile hidrogen- oxigen- hidrogen din apa nu sunt
eterice? Si nu ar fi molecula de apa un micro tub catodic ?...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Sam 02 Mai 2020, 11:03

Sfera DYSON

O sferă Dyson este o megastructură ipotetică de sateliti care cuprinde complet o stea și captează
un procent mare din puterea sa energetica..


Conceptul a fost lansat ca o ipoteza alternativa la necesarul de energie a unei supercivilizatii avansate
care incearca sa isi suplineasca cerintele energetice, odata ce aceste cerinte depasesc ceea ce poate fi
generat doar din resursele propriei planete

Free energy - Pagina 18 Images?q=tbn%3AANd9GcRZrYkKFhe_UCbJyAIud4gbsBzPGg-WIEk0KamdWNygZfVI7G7U&usqp=CAU

Aceasta idee ma duce cu gandul la obtinerea pe viitor a unei enegii electrice libere
pentru intreaga noastra planeta:

Rezultatele măsurătorilor prin satelit la distanta de 1 u.a.(pe Terra) indică o valoare medie
a constantei solare de 1,367 kW/m2 (adică 1,366 × 106 erg/cm2 )

Insa sa trecem la satelitii din reteaua Dyson.

Satelitii contin panouri cu celule fotovoltaice.
Energia solara dupa cum se stie este produsa de celulele fotovoltaice care nu sunt altceva decat foite
subtiri de siliciu impregnate cu anumite substante chimice si dispuse astfel incat sa formeze jonctiuni
de tip n-p.
Cand radiatia solara cade direct pe acestea creste agitatia electronilor care duce la aparitia unui
curent electric.

Acuma ar fi doua solutii de transmitere a energiei electrice la o planeta:

-prima ar fi prin stocarea in acumulatori uriasi chiar pe satelit de unde o naveta sa ii preia
si sa-i duca pe planeta respectiva.Bineinteles ca va duce la satelit un alt acumulator descarcat ,
pentru incarcare .

-a doua ar fi prin crearea unei retele de sateliti care sa transmita din aproape in aproape energia creata de panourile fotovoltaice .

Cum este posibil acest lucru?

Solutia se bazeaza pe rezonanta electromagnetica si consta in transmiterea energiei electrice
prin spatiu de la o bobina la alta, prin intermediul inductiei magnetice.
Aceasta constructie de doua bobine sta la baza tuturor transformatoarelor electrice, care transmit
energia electrica dintr-un circuit electric in alt circuit electric.

De altfel aceasta metoda de transmisie a fost incercata si de Tesla in  1920, pentru
a transmite energia in alt circuit electric.
El nu a reusit insa sa transmita energie la distante mari.
Energia transportata in acest mod este disipata in spatiu ceea ce inseamna ca se pierde
foarta multa energie.

De curand am citit ca inginerii de la MIT au rezolvat partial aceasta problema prin construirea
unui inel rezonator, care sa disipeze cat mai putina energie in aer.
In acest scop ei au folosit camp magnetic pentru a concentra energia astfel incat sa nu se piarda
in spatiu.
Randamentul obtinut pana acum este de 40%.
Daca acest inel este atasat de satelitul din preajma Soarelui printr-o retea de sateliti rezonatori
energia poate fi transmisa din aproape in aproape pana la planeta respectiva unde ar putea exista
o statie de preluare si distributie a energiei electrice.
_________________
The truth is out there

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 02 Mai 2020, 22:38

eugen a scris:Gafiteanu,
Apropo de eter, Meyer foloseste eterul la disocierea apei  , via electromagnetism...
Imi aduc aminte din nou de o exprimare a lui Faraday: " Magnetismul este  o proprietate a eterului."
Despre campul electric , stii mult mai bine secrete eterice din tuburi electronice...
Dar oare legaturile hidrogen- oxigen- hidrogen din apa nu sunt
eterice? Si nu ar fi molecula de apa un micro tub catodic ?...
Totul se misca datorita eterului, care e o forta inepuizabila. In eter este miscarea, o imensa cantitate de miscare, care e inepuizabila, nici o frantura nu se pierde.
Un tub catodic chiar simbolic ar reprezenta eliminarea=fabricarea unui electron si apoi accelerarea lui, apoi acesta ajunge pe o tinta, unde se vlaguieste si eventual moare.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 05 Mai 2020, 20:53

gafiteanu a scris: Un tub catodic chiar simbolic ar reprezenta eliminarea=fabricarea unui electron si apoi accelerarea lui, apoi acesta ajunge pe o tinta, unde se vlaguieste si eventual moare.
Nu mor caii , cand vor cainii si nici electronii cu una cu doua .
Daca electronii ar fi fabricati asa de usor , insemna ca Universul s-a chinuit degeaba miliarde de ani.
Primele 3 minute ale Universului sunt descrise intr-o carte valoroasa . Ma tem ca din greseala am dat-o la gunoi.
Se intampla cand te superi pe stiinta care nu stie .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Mier 06 Mai 2020, 08:08

In tubul catodic electronii sunt emisi datorita incalzirii la incandescenta a unui filament, care la randul lui (catodul) emite electronii pusi in libertate datorita agitatiei termice prin ruperea legaturilor cu tensiunea superficiala a "fluidului" format de electronii de valenta ai metalului. Acesti electroni sunt accelerati de campul electric creat de potentialul dintre catod si anod, dupa care se pierd in masa anodului prin ciocnire cu acesta emitand raze X, pierzandu-si energia acumulata, revenind astfel in starea fundamentala de energie ca electroni de valenta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 06 Mai 2020, 16:52

virgil a scris:In tubul catodic electronii sunt emisi datorita incalzirii la incandescenta a unui filament, care la randul lui (catodul) emite electronii pusi in libertate datorita agitatiei termice prin ruperea legaturilor cu tensiunea superficiala a "fluidului" format de electronii de valenta ai metalului. Acesti electroni sunt accelerati de campul electric creat de potentialul dintre catod si anod, dupa care se pierd in masa anodului prin ciocnire cu acesta emitand raze X, pierzandu-si energia acumulata, revenind astfel in starea fundamentala de energie ca electroni de valenta.
Da  , imi  place !
Cu  o singura  mentiune :
Electronii  isi  descarca   energia si emit in spectrul  electromagnetic  in  functie  de  nivelul  la  care  acestia  au fost   accelerati.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Mier 06 Mai 2020, 22:12

scanteitudorel a scris:
virgil a scris:In tubul catodic electronii sunt emisi datorita incalzirii la incandescenta a unui filament, care la randul lui (catodul) emite electronii pusi in libertate datorita agitatiei termice prin ruperea legaturilor cu tensiunea superficiala a "fluidului" format de electronii de valenta ai metalului. Acesti electroni sunt accelerati de campul electric creat de potentialul dintre catod si anod, dupa care se pierd in masa anodului prin ciocnire cu acesta emitand raze X, pierzandu-si energia acumulata, revenind astfel in starea fundamentala de energie ca electroni de valenta.
Da  , imi  place !
Cu  o singura  mentiune :
Electronii  isi  descarca   energia si  emit   in spectrul  electromagnetic  in  functie   de  nivelul  la  care  acestia  au fost   accelerati.
Tubul catodic chiar emite raze X motiv pentru care nu era indicat sa stai aproape de ecranul TV deoarece tensiunea de accelerare era 15-20 kv.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 07 Mai 2020, 05:28

virgil a scris:
scanteitudorel a scris:
virgil a scris:In tubul catodic electronii sunt emisi datorita incalzirii la incandescenta a unui filament, care la randul lui (catodul) emite electronii pusi in libertate datorita agitatiei termice prin ruperea legaturilor cu tensiunea superficiala a "fluidului" format de electronii de valenta ai metalului. Acesti electroni sunt accelerati de campul electric creat de potentialul dintre catod si anod, dupa care se pierd in masa anodului prin ciocnire cu acesta emitand raze X, pierzandu-si energia acumulata, revenind astfel in starea fundamentala de energie ca electroni de valenta.
Da  , imi  place !
Cu  o singura  mentiune :
Electronii  isi  descarca   energia si  emit   in spectrul  electromagnetic  in  functie   de  nivelul  la  care  acestia  au fost   accelerati.
Tubul catodic chiar emite raze X motiv pentru care nu era indicat sa stai aproape de ecranul TV deoarece tensiunea de accelerare era 15-20 kv.
Chiar 28 Kv pentru Tv. color .
Corect . Nu am fost atent cand am citit . Am mers pe ideea tubului electronic .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 24 Apr 2021, 03:44

A mai trecut un an degeaba, de pomana si noi inca n-am descoperit subiectul titlului.  Cica este unii de la elita globala sau mondiala care ne intuneca mintile si ne vrea prosti. Daca n-ar fi ei oamenii rai, noi am fi destepti. Iata unu Ispan Mihail baiat de al nostru, locuieste in Germania, care se crede mai destept si ne dezvaluie cauza.  A scris un articol "Energia libera - Secret cosmic suprimat de elitele mondiale"......
https://mihail-ispan.blogspot.com/p/8.html
As pune articolul de 4 MB in format pdf, dar sfatuiti-ma cum.
Sau il downloadati de aici, cand cere puneti parola: tesla
https://drive.google.com/file/d/1fNn9pE2CQosK8JmVXn4DL-CKazgrtAp0/view
https://drive.google.com/file/d/1fNn9pE2CQosK8JmVXn4DL-CKazgrtAp0/view?usp=sharing

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Sam 24 Apr 2021, 21:12

Astfel de articole vorbesc nu numai despre energie.
Sunt si o scanare a autorului : e pregatit in domeniu, e teoretician, e poet, e comentator, e specialist, e amator ?...
Eu l-as inscrie la comentatori.
Oricum, a incercat dupa puterile lui o sinteza care trebuie
apreciata.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 18 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 22 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum