Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 11:58

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Ieri la 16:39

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
CAdi (11925)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil_48 (11201)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
eugen (3784)
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Pacalici
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
curiosul
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Dacu
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Razvan
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
meteor
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
gafiteanu
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
scanteitudorel
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
curiosul
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil_48
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Forever_Man
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
eugen
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Dacu
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Bordan
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Forever_Man
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil_48
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
Dacu
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 
eugen
Free energy - Pagina 17 Vote_lcapFree energy - Pagina 17 Voting_barFree energy - Pagina 17 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 3 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Free energy

+21
Pacalici
virgil_48
omuldinluna
synthesis
meteor
Abel Cavaşi
sandokhan
intelegatorul
gafiteanu
WoodyCAD
totedati
Razvan
cris
CAdi
sadang
virgil
cornili
nic
mm
eugen
george
25 participanți

Pagina 17 din 22 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22  Urmatorul

In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Free energy

Mesaj Scris de george Vin 12 Feb 2010, 08:40

Rezumarea primului mesaj :

Depindem foarte mult de sistemele de furnizare a energiei centralizate.Ce e mai rau;nu faptul ca facturile sunt adesea greu de suportat ci faptul ca te pot lasa atunci cand ai cea mai mare navoie.Nu vreau sa-mi imaginez un scenariu in care furnizarea energiei electrice s-ar sista intr-un intreg orasi,pe o perioada de cateva zile,in conditii de ger extrem.Ar genera imposibilitate in furnizarea apei potabile,a agentului termic...Asemenea pericole planeaza permanent asupra noastra,fara sa le constietizam.Un sistem propriu de producere a energiei electrice independent e visul fiecarui utilizator.Cum trebuie sa arate un astfel de generator? Spre conversia carei energii ne indreptam?Cat va fi el de eficient?


george, am mutat aici topicul tău de la „Propuneri cu formă brută”, deoarece am considerat că nu este o propunere de idee interesantă, ci este doar o problemă ridicată ce trebuie rezolvată (cu o idee interesantă). Te rog, corectează-mă dacă am greşit! Abel


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 23 Ian 2014, 09:23, editata de 2 ori (Motiv : Am transformat majusculele din titlu în minuscule.)

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20529
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 02 Apr 2020, 18:37

virgil_48 a scris:
scanteitudorel a scris:virgil_48  :Dupa cum v-am spus, oxigenul din atmosfera nu este
numai al generatiei noastre ca sa-l ardem noi pe tot !
scanteitudorel : De  lucrul  acesta   au grija plantele  , pomi s.a.m.d.
Vegetatia, padurile se reduc iar noi ne inmultim ca si nevoile tehnicii
noastre.
Este cazul sa ne gandim inainte de a resimti efectele, fiindca urmasii
nostri vor avea o problema mare. Nu-i putem lasa in grija plantelor.
Din Wikipedia:
Poluarea aerului și fotosinteza
Este poate necesar de reamintit că rolul epurator al aerului ambiant, atribuit plantelor este totuși limitat, astfel că este iluzoriu să considerăm că oxigenul produs de o pădure poate compensa pe cel consumat de către avioanele cu reacție la decolarea de pe un aerodrom. . . . .
Daca  ar  fi umai  atat  . Am transformat  aproape  toate  orasele  planetei  in  furnale ,  din cauza  emisilor  de  la  autoturisme , iar masina electrica inca este foarte scumpa pentru buzunarul omului de rand.

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 03 Apr 2020, 02:09

Masina electrica cu free energy facuta de Tesla in 1931 este cea mai ieftina, mai usoara, mai puternica, mai rapida si nu mai consuma apoi nimic, merge gratis toata viata.
Dar a fost interzisa. Deoarece oamenii nu ar mai fi muncit apoi.  
Inchipuiti-va ce ar fi fost daca oamenii nu ar fi avut nevoie de nimic, de hrana pt a trai. Toti ar fi puturosit. Si s-ar fi umplut Pamantul, unul langa altul.
NU ESTE O MINCIUNA DESPRE ACEA MASINA.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 03 Apr 2020, 05:56

gafiteanu a scris:Inchipuiti-va ce ar fi fost daca oamenii nu ar fi avut nevoie de nimic, de hrana pt a trai. Toti ar fi puturosit. Si s-ar fi umplut Pamantul, unul langa altul.
Așa, și? Du mai departe raționamentul. Ce ar fi fost rău în asta?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 03 Apr 2020, 08:14

Pai daca se umplea Pamantul pana la refuz, am fi trebuit sa stam lipiti si sa ne frecam in pozitie verticala de alti oameni, unii de altii, barbati si/sau femei. Daca ar fi fost numai femei, nu as fi avut prea multe de reprosat.
Se vede mai Abel ca nu prea ai parasit Satul tau, nu stii cum e in metrou sau in tramvai cateodata.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 03 Apr 2020, 13:50

gafiteanu a scris:Se vede mai Abel ca nu prea ai parasit Satul tau, nu stii cum e in metrou sau in tramvai cateodata.
Te contrazici. Dacă lumea nu are motive să meargă la lucru, nu mai aglomerează nici metroul și are timp să facă mari descoperiri, precum acelea care rezolvă problemele suprapopulării.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 03 Apr 2020, 18:05

Asa te vreau Abel..Descoperirea care rezolva suprapopularea s-a si facut, este homosexualitatea, barbati cu barbati si femei cu femei...
Daca ai cunoaste cum trebuie principiile mecanicii cuantice macar 1 la mie, ai stii cum a rezolvat eterul=spatiul suprapopularea cu cuantele vidului. Deoarece acele cuante ale spatiului sunt aidoma sexelor, sunt chiar primele sexe.  Exact cum ti-am facut aluzie, prin principiul homosexualitatii aplicat acelor cuante.
Iar va reamintesc si ceea ce spun gasiti la cei ce au scris despre Einstein, care a zis:  "Cea mai mare greseala a mea a fost cand in tinerete am afirmat ca Universul este inflationist".  ...  Adica se tot creaza materie, pana se va umple totul.   Da, se tot ceaza materie noua prin sex, dar se si distruge exact cat se creaza.  Adica parintii isi mananca copiii.  Dar sunt pe langa parintii heterosexuali si o mare majoritate homosexuala in microcosmos.   Vreti un exemplu ?  Nimic mai simplu, este chiar ceea ce fiecare ati vazut de nenumarate ori si anume fulgerul.  O uniune temporara imensa de particule de acelasi sex.  In stare statica se resping, dar cand trebuie sa marsaluiasca pe acelasi drum, se unesc unii in altii.  Spinul este sexul la particulele cuantice. Avem mai multe feluri de spin.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 03 Apr 2020, 20:09

Cred că Freud te-ar fi ținut pe un piedestal și te-ar fi dat un exemplu pentru toți. Nu știam că-i chiar atât de important sexul. Mnoa, dar poate la bătrânețe m-oi deștepta și io, cu așe savanți în jurul meu...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 04 Apr 2020, 07:22

Da Abel, e cel mai important, ca fara MARIA SA SEXUL nimic si nimeni nu ar fi fost. Sexul este Big Bang.   Desigur ca numai sexul normal, nu orice labarie sau gaozarie...
DOAR SEXUL NORMAL CREAZA FREE ENERGY.
Fiecare atom sau foton este un sex complet asa ca un cuplu sau grupare echilibrata de cupluri.  Electronii liberi sunt ca barbatii care calca stramb si merg din floare in floare. Ce-i in nucleu, partea feminina este asa ca un serai sau ca un bordel, nu isi poate parasi casa.
FIECARE ATOM ESTE O SURSA PERPETUA DE FREE ENERGY.
Hai Abel, ia fa tu matricea sexului.  Si scrie-i ecuatiile algebrice si diferentiale. Fii atent, rezultatul nu este zero, ci FREE ENERGY.  Adica ACTIUNEA.  Formula ACTIUNII este ENERGIE X TIMP.  Atomii sunt mereu in actiune, emit free energy. Actiunea atomilor rezulta in urma faptului ca fac mereu sex si nasc free energy.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Sam 04 Apr 2020, 17:23

Free Energy :
Subiecte tinute sub bocanc


https://youtu.be/wK1UIeB5bik?t=182


Eugen, ai incercat asa ceva ?

Un radiator, o bobina Tesla si o antena ?
Unde e Sadang?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 04 Apr 2020, 19:25

CAdi a scris:Free Energy :
Subiecte tinute sub bocanc


https://youtu.be/wK1UIeB5bik?t=182


Eugen, ai incercat asa ceva ?

Un radiator, o bobina Tesla si o antena ?
Unde e Sadang?
Cred  ca  am  mai multe materiale  de  felul    acesta  traduse  din  engleza  in  romana  de  catre   Sadang .  Din cate mi-a spus  eugen  Sadang  nu  mai  traieste  . Sper  sa  nu-i  confund  numele . Eu  am studiat   , dar  am rezerve  in  privinta   otinerii  de  energii neconventionale prin   aceste   metode  ,  macar   la nivel de  uz   casnic  .  Asa,   daca   vreau  pot  sa  fur  din  energia   emitatorelor Radio ,  dar  fenomenul  se  numeste  furt  si  nu   generare . Furtul  acestei   enegii  se  pedepseste   penal .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Sam 04 Apr 2020, 19:52

Nu am afirmat despre Sadang ca nu mai traieste.
Poate m-am referit ca nu mai activeaza pe acest forum si nu va mai reveni.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3784
Puncte : 32325
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Sam 04 Apr 2020, 20:06

Aparent este tentant sa ne apucam de imitat, de reprodus o solutie a cuiva , solutie pretins free energy.
Din tatonarile mele am vazut ca e un drum foarte lung de a intelege, de a experimenta si reexperimenta pana la un rezultat multumitor.
Poate tine si o viata si sa nu iasa nimic…
Ne alegem totusi cu aventura febrila a cautarii.
In ce priveste Tesla, sunt fenomene care par teoretic de inteles. Si aparent posibil de reprodus.
La masa de lucru, lucrurile stau altfel. Natura nu se lasa usor dezvaluita sau stapanita.
Cu recitari de teorii nu merge in fata naturii.
Am avut senzatia mereu ca am o cunoastere limitata, fie din cauza limitelor puse de scoala sa nu intelegem prea mult, fie din cenzurarea unuia ca Tesla , lipsind surse care ne-ar fi ajutat sa intelegem mai rapid anumite fenomene.
Oricum, un principiu rodnic ar fi cam ceea ce a afirmat un japonez : gandire fara limite.
Adica imaginatie la lucru, deblocata de definitii, formule sau alte limbaje de lemn...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3784
Puncte : 32325
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Sam 04 Apr 2020, 20:38

Din cate se spune in materialul video de mai sus se leaga in serie un
radiator care se introduce in pamant cu o bobina Tesla si o antena !

Se pare ca o constructie fidela a unei Bobine Tesla este elementul principal.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Apr 2020, 01:41

Am urmarit pe Bargaoanu si am inteles ca face referire la Kapanadze si circuitele lui.
Kapanadze s-a inspirat din Tesla .
Bargaoanu e cam superficial in exprimare, ori ca diversiune,sa faca pe amatorul,  ori e o oarecare laudarosenie de care se contamineaza multi cand vine vorba de a dezvolta polemici pe munca inaintasilor. Mi-aduc aminte de un jurnalist zelos care vorbea de Tesla agitand stiloul in aer de ziceai ca a lucrat cot la cot cu Tesla si le stie pe toate. Mnoa, fumuri de jurnalisti.
Nici Bargaoanu nu le stie pe toate, asa ca sursa raman lucrarile lui Tesla.
Din cate am inteles, de exemplu circuitul lui Kapanadze are emitator si receptor.
Se pretinde ca energia este ambalata, amplificata in emitator ( un Trafo Tesla, nu o bobina-de aceea am scris ca Bargaoanu este superficial in exprimare)  se descarca prin scanteie pe receptor care este tot un trafo Tesla.
Radiatorul de care pomeneste Bargaoanu este impamantare, in videouri mai vechi , parca postate de Sadang pe forum se vad voluntarii lui Kapanadze sapand, ingropand radiator auto si turnand apa ca la plantarea unui pom...ca sa faca priza buna in pamant.
Mai departe antena de care pomeneste la fel Bargaoanu ar trebui sa corespunda la un element terminal atasat secundarului trafo, asa incat tensiunea inalta sa nu se descarce in aer, energia campului electric sa se acumuleze.
La Tesla corespunde celebrelor baloane din schitele din patente sau a unui tub terminal vidat de care s-a mai pomenit mai de curand pe forum.

Schema ar trebui sa functioneze in impulsuri si sa realizeze ceea ce Eric Dollard numea, rezonanta hiperbolica.
Rezonanta hiperbolica , in intelegerea mea realizeaza impedante minime pe circuitele primar /secundar, respectiv emitator/receptor asa incat sa se produca oscilatii tip impuls, descrise matematic in sin/cos hiperbolic.
Nu am ajuns sa experimentez suficient, experimente primare preliminare pe care am incercat sa le fac cu trafo in impulsuri par sa arate ca in acest regim se pierde mai putina energie prin radiatie decat la oscilatii sinusoidale.
Aceste pierderi sunt foarte importante de minimizat, astfel nu se produce o rezonanta reala
si nu se transmite la receptor ce s-a amplificat la emitator.
Sa ne aducem aminte de polemicile Hertz-Tesla si de performantele, randamentul de transmitere a energiei prin emisie Hertz si emisie Tesla.
In lucrarea lui Eric Dollard pe care am prezentat-o pe forum despre statia de radio primara dezafectata de la Bolinas, construita de Marconi pe patente furate de la Tesla , Dollard afirma ca trafouri-le emitatoare aratau performante  de multiplicare a energiei injectate in primar la emitator.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3784
Puncte : 32325
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 05 Apr 2020, 03:55

Avand in vedere ca toata materia este facuta din energie, jumatate negativa versus jumatate pozitiva, nu ne putem plange ca nu avem la dispozitie o cantitate infinita si inca gratuita. Trebuie doar sa o separam si sa luam jumatatea care o vrem.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Apr 2020, 06:40

eugen a scris:Nu am afirmat despre Sadang ca nu mai traieste.
Poate m-am referit ca nu mai activeaza pe acest forum si nu va mai reveni.
Da eugen , este posibil sa fi inteles eu gresit. Eu cand am venit pe forum nu mai activa , dar asa cum am scris i-am gasit numele in materialele trimise de tine . Nu stiu ce varsta are , dar daca traieste sa-i dea Dumnezeu multa sanatate !
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Apr 2020, 06:50

gafiteanu a scris:Avand in vedere ca toata materia este facuta din energie, jumatate negativa versus jumatate pozitiva, nu ne putem plange ca nu avem la dispozitie o cantitate infinita si inca gratuita.  Trebuie doar sa o separam si sa luam jumatatea care o vrem.
Dar pentru aceasta jumatate , trebuie sa consumam energie , ca nu ne lasa cealalta jumatate sa-i furam perechea cu atata usurinta . Cand ii dam pereche inapoi , ne da si ea energia inapoi , minus plata pentru transfer .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 05 Apr 2020, 07:13

Cine stie cum sa fure, fura. Cine nu, plateste.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 05 Apr 2020, 07:40

gafiteanu a scris:Cine stie cum sa fure, fura.  Cine nu, plateste.
Aici nu-i vorba de știut. Toți putem ști să furăm, dacă vrem. Nici atâta nu știi?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 05 Apr 2020, 10:40

Atunci daca poti, fura si tu aceasta energie gratuita din spatiu.
Aaaa, dar nu vrei, nu e a ta.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Apr 2020, 11:48

eugen a scris:Am urmarit pe Bargaoanu si am inteles ca face referire la Kapanadze si circuitele lui.
Kapanadze s-a inspirat din Tesla .

Nici Bargaoanu nu le stie pe toate, asa ca sursa raman lucrarile lui Tesla.
Din cate am inteles, de exemplu circuitul lui Kapanadze are emitator si receptor.
Se pretinde ca energia este ambalata, amplificata in emitator ( un Trafo Tesla, nu o bobina-de aceea am scris ca Bargaoanu este superficial in exprimare)  se descarca prin scanteie pe receptor care este tot un trafo Tesla.
Radiatorul de care pomeneste Bargaoanu este impamantare, in videouri mai vechi , parca postate de Sadang pe forum se vad voluntarii lui Kapanadze sapand, ingropand radiator auto si turnand apa ca la plantarea unui pom...ca sa faca priza buna in pamant.
Mai departe antena de care pomeneste la fel Bargaoanu ar trebui sa corespunda la un element terminal atasat secundarului trafo, asa incat tensiunea inalta sa nu se descarce in aer, energia campului electric sa se acumuleze.
La Tesla corespunde celebrelor baloane din schitele din patente sau a unui tub terminal vidat de care s-a mai pomenit mai de curand pe forum.

Schema ar trebui sa functioneze in impulsuri si sa realizeze ceea ce Eric Dollard numea, rezonanta hiperbolica.
.................................

In materialul video se vorbeste de o BOBINA TESLA de captare.
Poate este vorba si de TRAFO Tesla cum zici tu sau poate fi
vorba si de a doua Bobina Tesla care sa preia prin inductie energia din prima bobina care este
inseriata cu radiatorul si antena....

In orice caz secretul consta in realizarea unei bobine sau a unui transformator asa cum a gandit-o
Tesla la acea vreme.
Eu asa cred.
In alta ordine de idei, in filmul video se mai vorbeste si de o masina care prelua energia telurica
a pamantului si care atingea 120 de km/h in 1920 sau 1930 ceea ce  era enorm pt acea vreme
tinand cont ca si masinile erau mai grele...
Mi-am muncit creierii ce ar putea fi si am ajuns la concluzia ca masina era electrica,
cam ce se doreste sa se construiasca astazi vizavi de poluare.
Dar care este principiul?
Dupa cum se stie in centrul Terrei se gaseste un miez de fier care prin rotatie si frecarea
cu magma incalzita produce exact ca un dinam magnetosferta Terrei.
Banuiesc ca masina avea sub ea o antena pusa in legatura cu un generator sau un motor electric
prin inductie care printr-un sistem mecanic  prevazut cu ax cardanic (sau parghii) si articulatii
transforma energia electromagnetica in miscare de rotatie , care la randul ei produce translatia
(invartea rotiile, ca in ziua de azi  Very Happy )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Apr 2020, 13:44

Da, e fascinant acel automobil electric propulsat prin sistemul Tesla.
In mod ciudat nu exista patentul sistemului aceluia de propulsie electrica.

Mai exista si propulsia aeriana electrica cu obiecte zburatoare, subiect abordat de asemenea de Tesla.

Deci propulsia electrica se putea face si fara a avea o conexiune energetica cu pamantul, cum se atribuie eventualilor curenti telurici in cazul acelui automobil electric.
Nu inteleg cum ar fi folositi curenti pamanteni fara conexiune electrica prin atingere, cand un automobil ruleaza. Poate doar capacitiv cumva.

Se poate crea un nul artificial alegand o lungime potrivita a conductorului unei bobine care sa oscileze in landa/2, cu curent maxim la mijloc si tensiune maxima la capete. asa nu ar fi nevoie de cuplare cu pamantul.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3784
Puncte : 32325
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Apr 2020, 14:10

In orice caz mie mi se pare ca miroase putin a SF, cam tot ce i se atribuie lui TESLA.
Sau este vorba de alta fizica, ca aia pe care o cunoastem noi nu da rezultatele acestea.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Dum 05 Apr 2020, 14:25

Cu cat mai multa practica , cu natura pe masa, cu atat mai putin SF...
Si daca e posibil, sa ne inspiram cat mai putin de la intermediari care simuleaza ca inteleg din Tesla-dar pot induce in eroare-si cat mai multa cercetare pe surse directe, patente, scheme, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3784
Puncte : 32325
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Apr 2020, 14:33

Bine ar fi sa fim cu picioarele pe pamant si sa nu alergam dupa un
perpetuum mobile, cum fac altii si la noi pe forum.
Persoanele din acest topic bineinteles se exclud Smile
In orice caz daca se confirma toate aceste realizari ale lui Tesla,
pentru ca noi nu am fost contemporan cu el, este vorba clar de alte
principii ale fizicii cunoscute de noi, pentru ca altfel ar fi fost realizate
si in perioada actuala, la ce nivel a ajuns stiinta astazi.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Apr 2020, 15:32

Abel Cavaşi a scris:
gafiteanu a scris:Cine stie cum sa fure, fura.  Cine nu, plateste.
Aici nu-i vorba de știut. Toți putem ști să furăm, dacă vrem. Nici atâta nu știi?
Nu stie . Ha-ha-ha !
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Apr 2020, 15:48

eugen a scris:  Am urmarit pe Bargaoanu si am inteles ca face referire la Kapanadze si circuitele lui.
Kapanadze s-a inspirat din Tesla .
Eu am  urmarit  pe Yotube  activitatea   lui   Kapanadze . Normal  ca  a  fost  inspirat  din lucrarile  lui  N. Tesla  , dar atunci cand iti   prezinti inventia  si  sustii  ca  in  sistemul  realizat  de tine   intra   energie   electrica  de  o  anumita  putere ex . 500 W si sustii   ca   la  iesire obtii  5000 W, iar  lucrul acesta  il  prezinti cu  5  becuri incandescente   de  100 w,  te  faci de  rasul lumii.  Turci  au  fost interesati  de  inventie  si  s-au  lamurit   foarte   repede ,  despre ce  este   vorba . Ce  se  mai aude  de  aceasta   inventie  si   de  Kapadnaze ? Sau  de  alte inventii  mult  trambitate  in  Mas  Media  ?  Nimic  .  Au  intrat   la  secret  ? Nici  vorba  .


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Dum 05 Apr 2020, 16:07, editata de 1 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 05 Apr 2020, 16:06

CAdi a scris:  Bine ar fi sa fim cu picioarele pe pamant si sa nu alergam dupa un  perpetuum mobile, cum fac altii si la noi pe forum.
Persoanele din acest topic bineinteles se exclud  
Eu   nu ma  exclud  si  nici nu  imi este  rusine  ca  ani   multi la rand ,  am  construit  si experimentat  diferite  mecanisme  ,  sisteme  fizice  mai simple sau  mai complexe, pentru  ami  da  seama  cum  imi   raspunde   fizica  la   ideile  mele  . Fascinat   si  cu  o  precizie  de  ceas   elvetian . Acum  nu mai  pot   fi  prostit  pe Youtube,   nici  de  motorul  Perendev  a carei functionare   o demonstrez  ,  nici  de alte  motoare   magnetice  ,  cu apa  ,  sau  cu  cine  stie  ce  alte  energii . Toate  acestea   au  o  singura explicatie  logica , din  punct  de  vedere stiintific .  Nu  trebuie decat ;  SA  O  GASESTI.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Apr 2020, 17:49

scanteitudorel a scris:
Toate  acestea   au  o  singura  explicatie  logica , din  punct  de  vedere stiintific .
 Nu  trebuie decat ;  SA  O  GASESTI.[/b]

Bineinteles, eu nu exclud motivarea descoperirii a unor noi surse de energie,
ca altfel s-ar duce stiinta de ripa, dar trebuie abordata intr-un mod nou,
deocamdata nici eu nu stiu prea bine care ar fi acela.... inca caut un punct de
sprijin teoretic. Marturisesc ca nu am nici un pic de instrumente si posibilitati practice,
ma bazez pe experientele postate pe You Tube si din ceea ce se experimenteaza in
particular si este postat de voi pe forum.
O sursa era si Sadang, a postat multe din experientele sale si din materialele
pe care le detinea...
Ati mai ramas acum doar voi doi: Eugen si ScanteiTudorel.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11925
Puncte : 57052
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 05 Apr 2020, 20:19

scanteitudorel a scris:. . . . . Sau  de  alte inventii  mult  trambitate  in  Mas  Media  ?  Nimic  .  Au  intrat   la  secret  ? Nici  vorba .
De Stanley Meyer ai mai auzit? Stii de ce ?
https://ezotech.wordpress.com/2015/06/28/stanley-meyer-disocierea-apei-prin-inalta-tensiune-bibliografie/

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11201
Puncte : 43920
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Mar 07 Apr 2020, 00:02

Tacerea mediei despre un dispozitiv faimos,  lipsa de pe piata a unui produs patentat sau incapacitatea noastra de a reproduce un patent , sau a unui dispozitiv enuntat de altii, nu constituie un criteriu stiintific .
Sau ca principiul stiintific din acel patent sau dispozitiv anume  este fals.
Pe timpul lui Tesla, Edison nu putea concepe curentul alternativ. Incapacitatea lui Edison  de a se apleca asupra curentului alternativ-din diferite motive- nu era un criteriu stiintific ca Tesla era gresit…


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3784
Puncte : 32325
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 07 Apr 2020, 21:00

virgil_48 a scris:
scanteitudorel a scris:. . . . . Sau  de  alte inventii  mult  trambitate  in  Mas  Media  ?  Nimic  .  Au  intrat   la  secret  ? Nici  vorba .
De Stanley Meyer ai mai auzit? Stii de ce ?
https://ezotech.wordpress.com/2015/06/28/stanley-meyer-disocierea-apei-prin-inalta-tensiune-bibliografie/
Nu  a  fost  otravit Stanley Meyer . Inca  de  pe  vremea  cand  au  aparut  imaginile  video  cu el  ,    se   vedea   foarte   clar   ca  suferea   de  o  boala  cerebrala  .  Poticneli  in  gesturi   si in  vorbire  .
Articolul  scris  de  eugen   este   bun  ,  dar   ramane  de  vazut   daca    moleculele   de   apa sunt  disociate    de  catre  un camp  electric  de   mare  intensitate ,   fara un  transfer   de  sarcini    electrice la  cei  doi  electrozi  ?  Adica  ionii  pozitivi  si  negativi .  
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25269
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 17 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 22 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum