Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 25 Iul 2024, 17:43

» New topic
Scris de virgil Mier 24 Iul 2024, 07:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 22:12

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Mar 23 Iul 2024, 06:47

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Globalizarea
Scris de virgil Dum 21 Iul 2024, 16:46

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Dum 21 Iul 2024, 15:20

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de CAdi Joi 18 Iul 2024, 11:51

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

» Despre vise
Scris de CAdi Sam 13 Iul 2024, 15:09

» Constatari
Scris de curiosul Sam 13 Iul 2024, 10:13

» Pendulul
Scris de virgil_48 Lun 08 Iul 2024, 16:18

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Sam 06 Iul 2024, 10:23

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 05 Iul 2024, 13:24

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de virgil Dum 30 Iun 2024, 19:01

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de curiosul Sam 29 Iun 2024, 16:06

» CURIOZITATI; Motor miniatural functional
Scris de virgil Vin 28 Iun 2024, 20:36

» Fizicieni care au schimbat lumea.
Scris de eugen Vin 28 Iun 2024, 09:58

» O proprietate Black Hole (Gaura Neagra)
Scris de virgil Joi 27 Iun 2024, 17:58

» Cum marim energia atomului ?
Scris de virgil Dum 23 Iun 2024, 19:11

» Bec Tapo L530E 2.0 - Smart Wi-Fi Light Bulb, Multicolor
Scris de Dacu Vin 21 Iun 2024, 18:30

» Caracteristicile tehnice ale motoarelor auto
Scris de CAdi Joi 20 Iun 2024, 12:24

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Dum 16 Iun 2024, 11:55

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 15 Iun 2024, 22:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


Top postatori
virgil (12347)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
CAdi (12205)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7950)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
curiosul (6790)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Razvan (6162)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Pacalici (5571)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
eugen (3889)
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Pacalici
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
CAdi
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
curiosul
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Dacu
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Razvan
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
virgil
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
meteor
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
gafiteanu
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
scanteitudorel
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
virgil
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
curiosul
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
virgil_48
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
eugen
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
ilasus
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Abel Cavaşi
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
eugen
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
virgil
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
ilasus
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 
Abel Cavaşi
The problem of the Self - articol propriu Vote_lcapThe problem of the Self - articol propriu Voting_barThe problem of the Self - articol propriu Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 35 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 35 Vizitatori :: 3 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

The problem of the Self - articol propriu

+6
meteor
CAdi
Pacalici
Dacu
virgil_48
Forever_Man
10 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Forever_Man Vin 26 Sept 2014, 23:40

Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 978
Puncte : 15761
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 28 Sept 2014, 06:50

Forever_Man a scris:Articolul "The problem of the Self":
http://www.speedyshare.com/YqYBj/The-problem-of-the-Self.pdf
Si problema aceasta a Sinelui, nu are nici un inteles in limba romana?
Inteleg ca este lucrarea ta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44567
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Dacu Lun 29 Sept 2014, 08:21

Forever_Man a scris:Articolul "The problem of the Self":

http://www.speedyshare.com/YqYBj/The-problem-of-the-Self.pdf
Care este problema?What is the problem of the self? Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2602
Puncte : 22063
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Pacalici Vin 03 Oct 2014, 04:23

Aceeasi intrebare mi-o pun si eu..... Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue0 / 100 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19692
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Sam 04 Oct 2014, 23:34

Pacalici a scris:Aceeasi intrebare mi-o pun si eu..... Shocked

In romana sau in engleza ?

Cititi textul si nu mai faceti pe nebunii.
Se pune problema continuitatii si discontinuitatii sinelui ...

Dar nu am sa va dau mura in gura !Oricum problema e bine pusa ! Ce credeti ca reprezinta sinele ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Sam 04 Oct 2014, 23:53

Motane, care e problema zi scurt si clar.

Omul este o masina, o sumedenie de elemente/mecanizme care lucreaza inpreuna. Nu este nici o diferenta intre animale si om.

Nu exista nici o viata dupa moarte. Ex. daca s-a stricat motorul la masina mea, nu inseamna ca exista o alta lume unde motorul (masina) se va trezi si trai vesnic acolo [rai al masinilor Very Happy ] (daca a slujit bine stapinului, si aici e pacaleala, caci nu exista cineva raspunzator de felul cum a slujit masina, nu e nici ea nici stapinul , nici nimenialtul)

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Oct 2014, 00:26

meteor a scris:Motane, care e problema zi scurt si clar.

Omul este o masina, o sumedenie de elemente/mecanizme care lucreaza inpreuna. Nu este nici o diferenta intre animale si om.

Nu exista nici o viata dupa moarte. Ex. daca s-a stricat motorul la masina mea, nu inseamna ca exista o alta lume unde motorul (masina) se va trezi si trai vesnic acolo [rai al masinilor Very Happy ] (daca a slujit bine stapinului, si aici e pacaleala, caci nu exista cineva raspunzator de felul cum a slujit masina, nu e nici ea nici stapinul , nici nimenialtul)

Esti asa sigur pe tine Meteoare :,,Nu exista nici o viata dupa moarte''
Dar hai sa-ti pun problema in sensul in care a pus-o si Forever_Man , sa vedem ce raspunzi :
Deci noi suntem o fiinta si avem bineinteles un sine ,deci o constiinta .
Insa eu nu ma aseman cu tine si nici tu cu mine d.p.d.v. exterior.
Insa tu reprezinti o particularitate a sinelui tau fiind construit din anumiti atomi care compun
anumite celule ale corpului tau. La fel si eu .Dupa un timp celulele tale mor si in locul lor apar altele!
Surpriza , sinele tau nu moare si are o continuitate ...La fel si al meu .
Ti-ai pus intrebarea aceasta ?
Voi continua dupa ce imi vei raspunde ... Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Dum 05 Oct 2014, 01:09

1. Termenul "fiinta" provine mai mult din religie, eu il consider aluzie.
2. Ai spre exemplu o schema de releu cu contact SRC, este ceva pur teoretic care descrie ceva. Poti sa construesti 2 scheme (analogie cu oameni) la fel, adica elementele ei sa aima aceeasi parametri (dimensiuni, culoare, etc.) , dar poti sa le faci diferite ca elementele schemei (releul, firul, etc.) sa aiba (dimensiuni, culoare, etc.) diferite.
Din punct de vedere fizic oricum si le consider diferite (continut, dimensiuni, etc.) diferite, INSA din punct de vedere logic sunt la fel.
Deaceea din punct de vedere logic eu nu vad nici o diferenta intre o piatra, masina, animal, om.

3. Termenul constiinta e si el ceva neclar.
Eu asa cred, o masina incepe sa aiba ceva constiinta chind trece de un anumit prag de IQ.

4. din punct de vedere fizic nu ne asemanam, logic insa fooarte multe puncte comune tre sa avem.

5. Celulele care inlocuesc pe cele noi la fel si ele poate ca sunt diferite, poate ca nu din punct de vedere fizic, logic insa sunt la fel (deaceea si toate au o denumire- "celule"). Deaceea si functiile, structura si constructia logica a corpului meu din punct de vedere logic nu se va schimba.

6. Eu altfel chindva am pus intrebarea similara.
Daca am scana un om absolut totul pina la nivel atomar cum e construit, la o anumita virsta exacta a sa.
Dupa 50 ani dupa moartea sa, fie ca avem asa un aparat care va putea construi din memoria scanata mai demult acel om, ca materie luind atomi, molecule, etc.
Surpriza! vom avea EXACT acelasi om[clona] (din punct de vedere logic, fizic fiind alt om) care a murit cu 50 ani in urma, la virsta cutare chind a fost scanat.
Marea valmaceala e aceea ca el se vatrezi (dupa fabricare) ca fiind si avind in mintea sa constiinta ca este acel om care a murit cu 50 ani in urma scanat la data cutare, cu aceeasi memorie actuala (ca traesti in anii cei, etc.)

Tu ai vrea sa facem asa cu bunelul tau?! (Vizionind trecutul, sa il scanam, si azi sa il fabricam), sau cu Tesla al vostru nemaipomenit?! Very Happy
Eu de pilda as vrea unii oameni sai readuc in viata.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Oct 2014, 11:32

Din pacate ,desi pare la prima vedere un raspuns complet ,comiti o eroare !
Nu ai luat in calcul un mic dar important amanunt din intrebarea pusa de mine :

Celulele tale mor pe rand ,sunt inlocuite cu altele ,memoria se creiaza si dispare,
dar sinele supravietuieste.
Ai aceleasi reprezentatii si actionezi la fel ca in copilarie ,practic desi corpul tau
moare, esti acelasi personaj ...Cum e posibil asa ceva ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 05 Oct 2014, 22:53

meteor a scris:Motane, care e problema zi scurt si clar.

Omul este o masina, o sumedenie de elemente/mecanizme care lucreaza inpreuna. Nu este nici o diferenta intre animale si om.

Nu exista nici o viata dupa moarte. Ex. daca s-a stricat motorul la masina mea, nu inseamna ca exista o alta lume unde motorul (masina) se va trezi si trai vesnic acolo [rai al masinilor Very Happy ] (daca a slujit bine stapinului, si aici e pacaleala, caci nu exista cineva raspunzator de felul cum a slujit masina, nu e nici ea nici stapinul , nici nimenialtul)

Masina n-are constiinta.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 978
Puncte : 15761
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 05 Oct 2014, 22:58

CAdi a scris:Celulele tale mor pe rand ,sunt inlocuite cu altele ,memoria se creiaza si dispare,
dar sinele supravietuieste.
Ai aceleasi reprezentatii si actionezi la fel ca in copilarie ,practic desi corpul tau
moare, esti acelasi personaj ...Cum e posibil asa ceva ?

Si sa mai adaugam aici inca un element important. Daca in timpul unei vieti, toate celulele mor si sunt inlocuite dar sinele supravietuieste, atunci de ce nu ar fi acelasi lucru si cand murim ? Practic cand mori, e ca si cum celulele iti sunt inlocuite. Si te vei trezi in corpul unui nou nascut pe partea cealalta a planetei.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 978
Puncte : 15761
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Oct 2014, 23:16

Forever_Man a scris:
CAdi a scris:Celulele tale mor pe rand ,sunt inlocuite cu altele ,memoria se creiaza si dispare,
dar sinele supravietuieste.
Ai aceleasi reprezentatii si actionezi la fel ca in copilarie ,practic desi corpul tau
moare, esti acelasi personaj ...Cum e posibil asa ceva ?

Si sa mai adaugam aici inca un element important. Daca in timpul unei vieti, toate celulele mor si sunt inlocuite dar sinele supravietuieste, atunci de ce nu ar fi acelasi lucru si cand murim ? Practic cand mori, e ca si cum celulele iti sunt inlocuite. Si te vei trezi in corpul unui nou nascut pe partea cealalta a planetei.

Nu stim exact ce se intampla .Totul depinde de Karma, spune filozofia indiana.
Stii cum se alege un Dalai-Lama ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Lun 06 Oct 2014, 00:55

Mai oameni buni, atunci chind discutam de ceva, trebue bine si clar sa intelegem toate cuvintele pe care le legam. Daca un cuvint (element) nu e definit in textul care il scriem, atunci totul devine nedefinit.


Ce este aceasta notiunea de constiinta ?!
Ce mai e si aceasta karma ?!

Domnishorul Cadi, la cele scrise de dumnevoastra vreu sa spun:
1. Daca celulele se schimba, memoria despre sine raminind neschimbata, problema e cum de asa ceva se intimpla, sau care?!
Pai raspunsul cred ca e acelasi care l-am scris mai sus, ideea e ca celulele se schimba cu altele, care au aceleasi proprietati si functii ca cele anterioare, adica fizic vin elemente diferite si noi, logic insa vin si pleaca aceleasi elemente, logic organizmul raminind acelasi (aici ma refer in particular la memorie).
Memoria, dupa filozofia mea bulgareasca Cool este un element fundamental si cel mai important element in mentinerea vietii, am spus-o mai demult si o mai spun.
Nu stiu mai nimic care e principiul de functionare si cum e organizata la om sau calculator, dar cred caci trebue sa fie de doua tipuri memorie de scurta durata (pina la chiteva secunde) si memorie de lunga durata (pina la toata viata). Cum si unde si de ce sa se catalogheze un anumit eveniment la o anumita memorie e si acolo alta gisca.

Cel mai paradoxale si banale eu consider asa exeperimente:
Dupa scanarea persoanei, peste o anumita perioata sa se construeasca aceeasi persoana ca in perioada chind a fost scanata. Putem sa o consideram aceeasi persoana sau nu?!
Iata eu daca as fi avut acum absolut toata informatia despre bunelul meu si as fi putut sa il construesc, sa il consider ca fiind el sau ca fiins altul?! El la sigur si in mod normal se va considerea ca fiind el insusi (persoana ceea care chindva a fost scanata), adica avind constiinta (daca asa va place) a persoanei care a fost scanate, adica 2 corpuri fizic diferite logic identice au ACEEASI constiinta.

Se poate si altfel, sa stergi la un om absolut toata memoria, sa ii scrii cea pe care un om o are la momentul cutare, si poftim avem 2 persoane cu aceeasi constiinta.


Acum va mai zic o poveste bulgareasca. De ce eu cred ca nu mai e nici o viata dupa moarte, nu mai e nici un suflet nici o parodie nimic.
Deoare ce ca sa fie cele spuse mai sus e nevoe de ceva supranatural, care nu ne-ar permite sa intelegem anumite fenomene.
INSA in lumea ce ne inconjoar noi tot mai mult descoperim caci orice cauza are efectul sau, orice efect devine o cauza, etc. EFECT de DOMINO
Cauza- o anumita actiune in urma carei trebue sa fie o urma (efect).
efect- rezultatul unei cauze.

Marea problema in studiul inteligentei artificiale/ naturale, karma, religie, etc. este: cine da comanda ca omul face acea anumita actiune?!
Voi cu religia tre sa spuneti: Sufletul acelui om, satana sau Dumnezei. Toate aceste 3 raspunsuri sunt grav eronate.
Orice actiune a unei vietati NU este coordonata de nici un fel de satana, suflet sau Dumnezeu. Toate actiunile vietatii vin fie din interiorul acestui organizm (ca rezultat a unui lant foarte lung de anumite procese fizice [efecte a anumitor cauze. etc.->cauza->efect->cauza->efect->etc.]), sau din exterior din mediul inconjurator similar cum mai sus.

Ex. Avem un anumit efect (rezultat) in cutarele an mortalitatea insectelor a crescut drastic. efect0(moartea insectelor) [ce va fi mai departe nu ne intereseaza]
Acest efect este rezultatul unei anumite cauze, fie ca ea este : moartea unui numar insemnat de animale= cauza0 (moartea animalelor).
Dar si cauza0 si ea este rezultatul unui anumitei cauze, deci cauza0 devine efect-1.
Fie ca se determina caci scaderea numarului de animale este rezultatul nedezvoltarii vegetatiei, deci cauza0<=>efect-1<=cauza-1(nedezvoltarea vegetatiei).
Dar si aceasta cauza-1 (nedezvoltarea vegetatie) si ea este un anumit efect al unei anumite cauze, deci cauza-1 <=> efect-2. Acum trebue sa determinam care a fost cauza-2 al efectului-2(nedezvoltarea vegetatiei).
Fie ca se determina caci nedezvoltarea vegetatiei este efectul unui an cu precipitatii foarte scazute, deci cauza-2 este (an cu precipitatii scazute).
etc.
efect-2 => cauza-2
cauza-2 este efect-1
efect-1=>cauza-1
cauza-1 este efect0
efect0=> cauza0
cauza0 este efect1
etc.
Dar, si aceast efect este cauza unei alte cauze si ea la fel are uneva o explicatie care o lasam nederminata caci lantul de cauza- efect nu are inceput nici sfirsit, poate si are ceva inceput (fie Big - Bang, DAAAR si acest Big-Bang cred eu, de asa o fi fost si el neaparat trebue sa fie efectul unei anumite cauze, si iarasi nu vedem capatul baladei....), dar sfirsit nu cerd ca cineva e capabil sa ne spuna noua. Religia simplu inchee si incepe lucrurile cu elemente neclare si nedefinite, asta insa nu e nimic logic (stiintific), caci asa oricine poate sa spuna cei trece prin cap.

Desigur eu nu stiu nici pe departe in totalitate cum functioneaza corpul uman,insa presupun din cele ce stiu caci el lucreaza pe principiul mentionat mai sus cauza- efect.
Deaceea eu consider caci nu este nici o diferenta intre o piatra, masina, animal, om si nu mai exista nici o viata dupa moarte.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Lun 06 Oct 2014, 08:52

meteor a scris:Mai oameni buni, atunci chind discutam de ceva, trebue bine si clar sa intelegem toate cuvintele pe care le legam. Daca un cuvint (element) nu e definit in textul care il scriem, atunci totul devine nedefinit.


Ce este aceasta notiunea de constiinta ?!
Ce mai e si aceasta karma ?!

Domnishorul Cadi, la cele scrise de dumnevoastra vreu sa spun:
1. Daca celulele se schimba, memoria despre sine raminind neschimbata, problema e cum de asa ceva se intimpla, sau care?!
Pai raspunsul cred ca e acelasi care l-am scris mai sus, ideea e ca celulele se schimba cu altele, care au aceleasi proprietati si functii ca cele anterioare, adica fizic vin elemente diferite si noi, logic insa vin si pleaca aceleasi elemente, logic organizmul raminind acelasi (aici ma refer in particular la memorie).
...
.

E adevarat ca celulele se schimba ,dar de ce trebuie sa fie pline cu informatie ?de ce nu sunt
goale ? De unde le vine inteligenta sa preia exact aceeasi informatie continuta?

Ti-as da numeroase exemple ca exista o constiinta independenta de corp, dar ma rezum la una
singura:
Si luptatorii para-psi din Rusia o folosesc atunci cand se ridica in ,,astral"...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Forever_Man Lun 06 Oct 2014, 20:15

Meteor, nu exista cauza si efect. Asta se stie de vreo 100 de ani de cand cu mecanica cuantica.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 978
Puncte : 15761
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 00:24

@Forever_Man ce tu vorbesti ?! Ma lamuresti sau nu?! Ce e fizica cuantica, ce legatura are cu ceea ce am spus?!

Mai voi ati privit sau nu filmul "Ucenicul lui Avicenna"?! Ca de nu a sa incep sa va bat pe totii de pe acest forum, Smile
Acolo putin se spune despre demersul cum trebue sa fie la un cercetator, insa ceva se arata de niste (doi) oameni (in special Avicenna) formidabili.
Test de verificare daca ati vazut sau nu filmul: Ce metoda au gasit ei de impedicare a raspindirii ciumei?!

Ce inseamna forum ?!
Cine au fost legendarii ghinditori antici si din evul mediu, de ce s-au creat forumurile?!
LA forum se aduna un oarecare numar de (jucatori) oameni, care au aceleasi drepturi la pareri si discutii.
Atunci chind cineva pune o intrebare sau propunere ceilalti o asculta si o analizeaza, dupa care cine are ceva de replicat o spune.
Daca, celui ce a inaintat ipoteza i se gaseste contraargument, acela ramine mut, si subiectul se inchee.
Daca cel ce enunta ceva si altui nu e clar ceva, acel ce a inaintat ideea, e obligat sa aduca lamuriri, NU sa spuna: sapati si cautati singurei, este secretizat de KGB, CSI, etc. etc.
Aceste simple principii a le respecta inseamna a gasi adevarul, a parcurge drumuri noi pe cale adevarata. Contrar acestor principii inseamna a ghindi ilogic, a se scalda in propriile iluzii false.

@Cadi genetica e ceva foarte interesant, la care eu am o mie de intrebari.
Intrebare cum de in o celula sexuala, embrion, ou se gaseste atita informatie, ca e imposibil, raspunsul cred ca e simplu:
Initial aceasta unitate (celula, oul, etc.) contine o anumita informati (nu atit de mare si exagerata cum o credem).
DACA insa pe parcur din exterior se respecta si indeplineste in totalitate anumite conditii, aceasta unitate incepe a se dezvolta, asimila si face schimb de substante cu mediul, dezvolta, etc.
Deaceea si cu timpul incepe sa aiba tot mai multa informatie.
Oul spre exemplu, daca nu este pastrat la un anumit interval de temperatura, sa aiba aer, (poate sa fie si in gravitatie, nu stiu), etc. atunci nu se va dezvolta si aparea un pui niciodata.
Si la fel mai departe, daca puiului nou nascut nu i se respecta un sir luung de conditii acesta nu va spupravetui si nu se va dezvolta ajungind si el sa lase urmasi.

Acum voi nu stiti cei aceea informatie.
Nu e nimic de mirare, caci nimeni nu a definit-o corect si pina la capat. Va zic eu (in fuga) ce este.
Informatia- in general reprezinta o perturbare a mediului (unitatii, sistemului studiat, materiei).
Informatia inseamna miscare, schimb (de substanta, materie, temperatura, etc. nu neaparat sa fie vizibil ochiului uman).
Daca eu am un poloboc cu aba inghetata bocna la pina 0K, va zic eu, caci acolo este FOARTE foarte putina informatie din multe puncte de vedere.
Daca eu am un poloboc cu apa care clocoteste, acolo inseamna ca este o cantitate foarte mare de informatie.
Pe Jupiter, spre exemplu exista foarte multa informatie, la fel si pe Pamint.
Acum, exista informatie constanta (spre exemplu literele alfabetului latin tiparite pe o foae A4) [azi informaticienii va pot spune conform standartelor so conventiilor lor chiti biti se contin] si informatie variabila (textul care fuge pe subt ecran atunci chind o jurnalista spune stirile).
Informatia variabila cred ca trebue deja sa se masoare in biti pe secunda, insa si aici is multe cazuri si probleme.

Deaceea pe viitor sa nu mai spuneti asa vorbe: materia = informatie, ca mie nu imi place deloc cum suna.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Pacalici Mar 07 Oct 2014, 00:44

@meteor: Tu de unul Claude E. Shannon si carticica lui "A Mathematical Theory of Communication" ai auzit?
E daca nu, e normal. Baiatul asta vorbeste de informatie in perioada cand in URSS cine povestea de automatica era pus la zidul dreptati! Un singur plumb era de ajuns sa ii schimbe parerile despre informatie dupa.

Citeste cartea si revizuieste-ti un pic opiniile despre definitia informatiei , vad ca tu ai scapat de zidul dreptatii.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue0 / 100 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19692
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 11:06

Chiar acum am sa lepad totul si sa citesc cartea, indrumarea mai venind de la Pacala.

In URSS poate e adevarat ca tehnologia foarte greu progresa, insa nu e nimic rau, principalul ca se mentinea totul aproape constant.
Privitor la informatizare, erau biblioteci de carti si tot nu era rau.

Azi de exemplu cine nu isi scoate fiica sau sotia la licitatie sau la piata, sau cine o bate chid sarmana isi chistiga banii cu sudoare, Smile , sau fereasca sfintul sa nu sa se achite cum trebue, sau daca nu plateste impozite, e tras si el prin teapa.
Strainii zic si se tin de romance, cica is bune.


Informatia descrie ceva, mediul.
Informatia chind descrie ceva, trebue sa definesti bine limitele, dimensiunile, parametrii acelui mediu si desigur ca te referi la o anumita analiza, ca nu mai poti tu sa o descrii din toate punctele de vedere chit ii haul.
Spre exemplu avem o anumita foaie de hirtie A4 (nu o vom descrie din ce e compusa si unde sunt amplasati atomii, etc.).
Vom analiza cantitatea de informatie pe aceasta foaie, fie sunt niste litere a alfabetului latin, toate de o dimensiuni, toate de culoare neagra, fie ca toate trebue sa fie in pozitie verticala pe foaie, nu inporta unde.
1. Foaia A4 este toata de culoare alba.
Nene Pacalici chita informatie avem?!
Raspuns: 0 (byti). Am scris bytii in paranteza ca e o anumita conventie, nu e masura absoluta.

2. Avem o Foaie A4 de culoare alba. Pe ia sunt scrise niste litere (aceeasi parametri de care am pus conditia problemei).
Chita informatie avem pe foaie (din punct de vedere a literelor scrise, nu din punct de vedere a descrierei pozitiei fiecarei litere, etc.)
Raspuns: x byti (este o informatie constanta)

3. Avem aceeasi foaie A4 de culoare alba.
Fie ca peste fiecare unitate de timp (fie de 1 secunda) [sau fie ca in dependenta de alte fenomene, spre exemplu variatia temperaturii] pe aceasta foaie apar si dispar (sau numai apar sau numai dispar) un numar oarecare de litere.
Cum este informatia in acest caz?!
Raspuns: Cantitatea de informatie este variabila.
(In cazul in care nu stim chite litere vor aparea/ disparea, ce litere, atunci noi nu stim ce va fi in urmatorul pas, noi putem doar descrie ce a fost la un anumit interval de timp.

Daca stim ce va fi, atunci cantitatea de informatie (fie o notam cu y=f(x) ) va fi descrisa de o formula, ea fiind dependenta de variabila x (fie ca ea e timp, sau temperatura sau altceva).


meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Pacalici Mar 07 Oct 2014, 11:53

@meteor: Nu te grabi sa ii citesti cartea.El este parintele Teoriei Informatiei in lume.A pus bazele matematice. Ca sa iti faci o idee cauta in wikipedia ruseasca (stapanesti mai bine limba asta ) : https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%BD,_%D0%9A%D0%BB%D0%BE%D0%B4

si dupa aia apuca-te sa ne dai lectii. Succes!  Cool

P.S.
meteor a scris:In URSS poate e adevarat ca tehnologia foarte greu progresa, insa nu e nimic rau, principalul ca se mentinea totul aproape constant.

Asta e de "Putul gandirii" !

lol! lol! lol!


Ultima editare efectuata de catre Pacalici in Mar 07 Oct 2014, 11:57, editata de 1 ori (Motiv : ...nu ma pot abtine, mor de ras!)
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue0 / 100 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19692
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Oct 2014, 12:04

Meteor , nu mai repet citatul tau ca e prea lung.
Eu nu ma refer la informatia din celulele in general
(cum faci tu ), eu ma refer la faptul particular ca desi
celulele (de memorie ) mor ,ele sunt inlocuite cu
altele care in loc sa fie albe (goale) contin tot
aceeasi amprenta de memorie ...
Si asa se intampla cu toate celulele din organismul uman...
Astfel practic desi corpul tau este in fiecare zi sau
saptamanal (nu stiu rata de mortalitate a celulelor) cu totul altul
practic sinele tau supravietuieste si esti aceeasi persoana in corpul tau.
Dar nu numai tu, ci la toti oamenii se intampla fenomenul...

Nu mi-ai spus nimic de detasarea constiintei fata de corp si
ridicarea ei in ,,astral'' .
Ti-am dat exemplul cu parapsihologii rusi ... Smile
Nu mai vorbesc de Yoga - starea de meditatie superioara...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 12:13

Baaaai Pacalizici, zi tu cei aceea informatia.
Lumea des zice asa: informatia = materia.



"Asta e de "Putul gandirii" ! "
Da?! Si azi la ce concluzii ai ajuns, ca bietele fete nu is batute, au certificatul medical care atesta ca nu forfotesc bolile in ea si plateste inpozite la stat.
Inainte sa intri la o Universitate trebue sa cercetez piata si alte "realizari" contemporane ?!
lol! rendeer (faza aia cu fiicele sa se vinda cum vrea ea ca are si ea drepturi e tare, de apreciat Smile , nea democratie, drepturi la orice colt ]

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 12:16

CAdi a scris:Meteor , nu mai repet citatul tau ca e prea lung.
Eu nu ma refer la informatia din celulele in general
(cum faci tu ), eu ma refer la faptul particular ca desi
celulele (de memorie ) mor ,ele sunt inlocuite cu
altele care in loc sa fie albe (goale) contin tot
aceeasi amprenta de memorie ...
Si asa se intampla cu toate celulele din organismul uman...
Astfel practic desi corpul tau este in fiecare zi sau
saptamanal (nu stiu rata de mortalitate a celulelor) cu totul altul
practic sinele tau supravietuieste si esti aceeasi persoana in corpul tau.
Dar nu numai tu, ci la toti oamenii se intampla fenomenul...

Nu mi-ai spus nimic de detasarea constiintei fata de corp si
ridicarea ei in ,,astral'' .
Ti-am dat exemplul cu parapsihologii rusi ... Smile
Nu mai vorbesc de Yoga - starea de meditatie superioara...
Este ARNi (informational) si multe altele, care se ocupa cu copierea si mentinerea codului, nu stiu mai nimic mai departe, geneticii bine invatati precis ca le stiu aproape pe toate.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Pacalici Mar 07 Oct 2014, 13:22

Baaaai Pacalizici, zi tu cei aceea informatia.
Lumea des zice asa: informatia = materia.

Auzi mai meteoare, dupa ce ca ti-am dat mura in gura unde sa cauti, nici ruseste nu sti sa citesti?
Imi schimb parerea despre tine. Eu nu sunt aici sa iti predau lectii, daca vrei sa fi cercetator studiaza baiatule.
Diploma mea de licenta in 1980 a fost legata de teorema esantionarii si implicit de teoria informatiei.Eu treaba mi-am facut-o la timpul meu, acuma treci si tu la studiu, poate iese ceva din tine.
P.S. Incepe sa dai lectii dupa ce ai inteles ce ti-am recomandat.
Succes la lectura!

p.s. cum definesti zgomotul? Sti ce e ala un zgomot termic, apropos de apa ta clocotita? si asa mai departe flacau.
Nu mai citi Nauka i Jiznii ca nu foloseste. Poate mai util ar fi Modelist i Konstruktor lol!

Tu ai auzit de Acad. Eugen Machovski ? Eu l-am cunoscut. Ia si citeste aici: http://www.crispedia.ro/Eugen_Macovschi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Eugen_Macovschi
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22414798

Moldovean din Chisinau, un om deosebit. S-a ocupat de structura materiei din punct de vedere infomational. Mai ai pana la starea "noesica" lol!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue0 / 100 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19692
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Oct 2014, 13:34

Clona asta de Pacalici ,numai discutii off-topic poarta.
S-a luat de mine si de altii si acum de Meteor,cu care
port discutii legate de subiect.
Ar fi bine Abel Cavasii sau Eugen, sa-l avertizati putin
sa se mai domoleasca .
Se da mare si provoaca numai scandal pe topice
cu asa zisa lui stiinta...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 14:04

Vezi ca el a obosit deja sa ne dea lectiile mura in gura. Deja a trecut la linkuri, carti de citit, adica un fel de nea' profesoru' indrumatorul.
El daunazi replica de Eugen si sadang ca ne lasa balta cu linkurile si : "mai sapati mai departe voi singuri", azi nea Pacala i sau dogorit creerii (pe care aproape nici nu ii are, dupa cum i se vede poza).

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de CAdi Mar 07 Oct 2014, 21:00

meteor a scris:

Este ARNi (informational) si multe altele, care se ocupa cu copierea si mentinerea codului, nu stiu mai nimic mai departe, geneticii bine invatati precis ca le stiu aproape pe toate.

ARN informational cum zici tu decodifica informatia din gene este un suport al informatiei genetice ,
dar nu implementeaza memoria !
Ti-ai pus intrebarea cum pot sa se nasca noi celule care sa aiba implementate ,visele tale ,
trairile tale din copilarie ,scoala,intamplari deosebite din viata ta ?
Nu, ARN-ul ajuta poate la replicarea unei alte celule stric d.p.d.v. mecanic , nu si al viselor tale
si intamplarilor din trecut ...

Acelea sunt impregnate in constiinta ta, in sine...
Corpul nostru este doar un container...
,
Ce crezi ,  telepatia  este legata de sine  ?
Prin ce mediu se transmite si cum ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue10 / 1010 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12205
Puncte : 58171
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 22:55

Nu pre cred eu in astea.

Ceva parca este, mai mult cred ca noi gresit interpretam si facem aluzii false, spre exemplu des se intimpla ca ce visez, ziua se intimpla, INSA se intimpla des erori.
Poate din cauza ca sunt multe simple coincidente iar noi ne minunam si le luam de miracole.

Iata spre exemplu, macar elementar un ghind, idee a transmite la distanta e posibil?!
Ghindestete la o cifra pina la 10 si transmite-l lui badea meteor (ceilalti gura! sa nu cumva sa apara interferente de ghinduri, ca apoi a sa ma zapaciti, Pacalici urechila ai luat in seama?!)
Miine iti spun daca a venit vreun semnal.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Razvan Mar 07 Oct 2014, 23:03

Îţi spun eu: cifra 2. Am ghicit? Smile
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33441
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de meteor Mar 07 Oct 2014, 23:13

Baai da nelinesti mai sunteti pe forumul asta, ma mut de partea aialalta, plec in camera cu seansuri caci cu voi experimentul va da esec

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25489
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Razvan Mar 07 Oct 2014, 23:27

Deci nu era 2! Şi puteam să jur că 2 este.
Da chiar nu ţi-a apărut deloc, sau n-ai avut timp de concentrare? Uite, mă gândesc la altă cifră, da ţi-o zic mâine, că acuma e târziu.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
The problem of the Self - articol propriu Left_bar_bleue9 / 109 / 10The problem of the Self - articol propriu Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33441
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

The problem of the Self - articol propriu Empty Re: The problem of the Self - articol propriu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum