Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:51

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Gravitonul
( 1 )


» Mesaj de la Bordan în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11928)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11204)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6652)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3786)
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
EmDrive - Pagina 7 Vote_lcapEmDrive - Pagina 7 Voting_barEmDrive - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 23 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

EmDrive

+11
scanteitudorel
curiosul
virgil
virgil_48
omuldinluna
Pacalici
Razvan
totedati
Scriabin
eugen
CAdi
15 participanți

Pagina 7 din 23 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 15 ... 23  Urmatorul

In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Dum 28 Sept 2014, 19:19

Rezumarea primului mesaj :

Si totusi se misca....(E pur si mouve )

EmDrive - Pagina 7 Emdrive



Teoria este foarte simpla :
Energia se masoara in Joule ,
Intr-un recipient ,ajutaj, cutie etc. volumul se masoara in m.c. (metrii cubi sau m^3).
Dar  1Joule =1Nm .Vom avea deci pentru energia produsa in acea cutie ,
energia Joules/m^3  de unde rezulta :
Nm/m^3  si dupa simplificare rezulta N/m^2,  adica Pascali ,care este o unitate de presiune.
Deci practic campul electromagnetic poate da nastere la tractiune, conform
principiului actiunii si reactiunii...
Deci ideea ar fi ,cum transformam campul magnetic produs intr-un ajutaj intr-o
forta de tractiune (care da nastere la miscare )?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Dum 15 Mar 2015, 21:34

Vibratii in sistemul inchis ...
EmDrive - Pagina 7 55h0uq

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11928
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de curiosul Dum 15 Mar 2015, 21:41

CAdi a scris:Vibratii in sistemul inchis ...
EmDrive - Pagina 7 55h0uq

În această situație CAdi, mișcarea sistemului este una oscilantă stânga-dreapta, nu care-l propulsează pe o direcție.
Să spunem că datorită acțiunii și reacțiunii este împins sistemul spre stânga în momentul emiterii undelor spre dreapta.
Din același motiv, când îl lovește în dreapta, sistemul se mișcă spre dreapta, mișcarea devenind una oscilatorie.

Dar problema mai mare este că acțiunea și reacțiunea apare când vorbim de mase.
Dacă undele n-au masă, nu produc reacțiune, nu mișcă sistemul în niciun fel.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Dum 15 Mar 2015, 22:09

Nu e vorba numai de vibratiile din interiorul sistemului care pot fi dirijate .
E vorba si de rezonanta ,iar undele care se propaga si in afara sistemului inchis
produc levitatia.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 16 Mar 2015, 07:10

CAdi a scris:Vibratii in sistemul inchis ...
EmDrive - Pagina 7 55h0uq
Tu crezi va vibratiile singure pot produce deplasare, lucru mecanic?
Eu ma uit de mult la farfuria aceea din cuptorul cu microunde si nu
a vrut niciodata sa-mi faca placerea de a levita. Daca pretinzi ca ai
inteles ceva in legatura cu EmDrive si cu calugarul, incearca te rog
sa fii mai transparent. De fapt stii ce este ciudat? Ca dupa fizica
actuala, levitatul la nivel stabil, nu consuma energie! Deci n-ar
trebui sa fie mare lucru. Dar incerc mereu si nu reusesc. Poate ca
acel calugar are o capacitate deosebita de a evacua gazele
intestinale? Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 16 Mar 2015, 07:28

cc,  CAdi  ,am  citit  si  eu  postarile  anterioare  ,stiu  cam  ce   vreti   voi.
curiosu a scris:Dar problema mai mare este că acțiunea și reacțiunea apare când vorbim de mase.
Dacă undele n-au masă, nu produc reacțiune, nu mișcă sistemul în niciun fel.
 Undele  pot  sa  nu   aiba  masa proprie ,  dar  daca  nu  actioneaza  asupra  unei     mase  din  afara  sistemului  nu  genereaza  actiune.
Curiosul  are  dreptate    aici  cand  iti  spune  ca  oscilatia  undelor  nu  genereaza  miscare  pe  o  anumita  directie.   Daca  vrei  sa  deplasezi   corpul  intr-o  anumita  directie   anuleaza ,  sau  macar  reduce   una  din  amplitudini ,  ( daca  poti realiza  acest  lucru  undelor  electromagnetice  ?) .   Adica  sa  produci  un  curent  pulasatoriu  ,  numai   cu  alternanta  pozitiva.  Altfel cele doua  alternante  se  anuleaza   reciproc.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 16 Mar 2015, 07:41

virgil_48 a scris:Tu crezi va vibratiile singure pot produce deplasare, lucru mecanic?
Cum  sa  nu  produca  deplasare  sau  lucrul  mecanic , ( deformeaza materialul fara drept de discutie) . Cu  conditia, ca  oscilatia , (  vibratia ),    sa  aiba  amplitudini diferite,  pe  cele  doua  alternante.   Atunci directia  deplasarii  apare  ca  rezultat  al  diferentelor  de  amplitudine.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 16 Mar 2015, 07:44

Am vazut si eu clipul cu calugarul care "leviteaza" postat in pagina anterioara. De ce n-a putut prezentatorul sa verifice in spatele lui, sau sa puna o camera de filmat sa prinda si acel unghi? In mod evident nu e nici o levitatie, ci un suport mecanic in spatele acelor carpe, ascuns convenabil de robele staretului.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30053
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 16 Mar 2015, 08:01

scanteitudorel a scris:
virgil_48 a scris:Tu crezi va vibratiile singure pot produce deplasare, lucru mecanic?
Cum  sa  nu  produca  deplasare  sau  lucrul  mecanic , ( deformeaza  materialul  fara  drept  de  discutie) . Cu  conditia,   ca  oscilatia , (  vibratia ),    sa  aiba  amplitudini diferite,  pe  cele  doua  alternante.   Atunci directia  deplasarii  apare  ca  rezultat  al  diferentelor  de  amplitudine.
Stii cum e asta? Ca excentricitatea permanenta a lui ISabau! Ai
vreun exemplu cunoscut pentru aceasta afirmatie? Daca este
adevarat nu te enerva iar daca cunosti amanunte te astept.
Deformarea materialului nu poate fi consecinta inducerii de
caldura?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de curiosul Lun 16 Mar 2015, 08:29

@CAdi, din ce am citit eu în topicul acesta, mecanismul EmDrive ar produce propulsarea.
Tu mai menționezi că aceasta este posibilă și în cazul unui sistem închis.
Prin sistem închis, înțelegem că undele nu ies din sistem.
Dacă undele ies din sistem prin pereții dispozitivului, cred că deja vorbim de un sistem deschis.
Eu sunt în continuare de părere că într-un sistem închis, propulsarea sistemului nu poate fi realizată din interior, în primul și în primul rând datorită conservării impulsului.

Conservarea impulsului de direcția de deplasare explică în cea mai mare proporție și de ce corpurile se mișcă din inerție cu aceeași viteză la infinit, pe aceeași direcție rectilinie, în lipsa unor forțe.
Să presupunem că acel corp care se deplasează inerțial este un sistem închis în care este propulsat un corp, pentru moment, nu unde EM, pe o anumită direcție.
Fie sistemul total de masă M în care corpul propulsat are masă EmDrive - Pagina 7 Mimetex, iar sistemul fără acel corp propulsat are masă EmDrive - Pagina 7 Mimetex.
Forța de propulsie acționează și asupra masei EmDrive - Pagina 7 Mimetex și asupra masei EmDrive - Pagina 7 Mimetex, producând un fel de recul al masei mai mari, iar prin acțiune și reacțiune, dacă corpului de masă EmDrive - Pagina 7 Mimetex forța îi produce o accelerație EmDrive - Pagina 7 Mimetex, atunci corpului de masă EmDrive - Pagina 7 Mimetex îi va produce o accelerație EmDrive - Pagina 7 Mimetex pe aceeași direcție dar în sens opus. Așa acționează acțiune și reacțiunea, iar conform acestui principiu trebuie să avem EmDrive - Pagina 7 Mimetex

În cazul în care nu un corp este propulsat într-un sistem închis, ci unde electromagnetice fără masă, emiterea undelor nu produce reacțiune, pentru că într-un caz EmDrive - Pagina 7 Mimetex pentru că masa undelor este EmDrive - Pagina 7 Mimetex, iar prin egalitatea produsă de acțiune și reacțiune EmDrive - Pagina 7 Mimetex masa EmDrive - Pagina 7 Mimetex nu se modifică, ci înseamnă că accelerația EmDrive - Pagina 7 Mimetex.

Conservarea impulsului total EmDrive - Pagina 7 Mimetex pe aceea direcție de deplasare în momentul în care este propulsat un corp în acel sistem închis în sens opus sensului de deplasare a sistemului, folosind legea de mișcare EmDrive - Pagina 7 Mimetex și accelerațiile imprimate celor două mase la un moment de timp t datorită forței de acțiune și reacțiune egală, va fi EmDrive - Pagina 7 Mimetex cu EmDrive - Pagina 7 Mimetex datorită principiului de acțiune și reacțiune, iar într-un caz accelerația este pozitivă pentru că acel corp este propulsat/accelerat în celălalt sens.

Conservarea impulsului se păstrează pe aceea direcție de deplasare după cum vezi.
Dar dacă sistemul este închis, corpul propulsat în sens opus, va lovi la un moment dat peretele opus sistemului, iar ecuația de mai sus nu mai funcționează, pentru că la acel interval de timp t, nu mai obținem accelerația respectivă ce permite conservarea impulsului, corpul fiind frânat de peretele opus.

Eu zic că este corect cum am interpretat situația la nivel de conservarea a impulsului.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 16 Mar 2015, 08:39

virgil_48 a scris:Daca este
adevarat nu te enerva iar daca cunosti amanunte te astept.
Deformarea materialului nu poate fi consecinta inducerii de
caldura?
Nu ma  enervez  de  loc .  Deformarea  unui  material  este  doar  consecinta  a fenomenului  termic ?  Vibratiile  folosite  de  picamar  pentru  a  sparge  piatra   sunt  consecinte  ale  efetului  termic?  Sonicitatea  de  Gogul Constantinescu  foloseste  efectul termic.?  Vibratiile  produse  de  catre  masinile  folosite  in  aschierea  la  rece  ,( stung ,  freze  ,  raboteze )  si  care  le  dauneaza  acestora  precizia  prelurarilor  sunt  efecte  termice ?  Doar  cateva  exemple.  Deci  vibratiile  pot  genera  un  lucrul  mecanic  care  desfac  suruburi ,  desprind  nituri  , rup  sudura , inconvoaie  materialul  respectiv.  Ca  de  la  vibratie  la  levitatie  este  cale  lunga  asta  este  o  alta  problema.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 16 Mar 2015, 08:41

Ca sa-i raspund lui Virgil_48 zidurile Ierihonului s-au daramat atunci cand armata israelitilor a suflat din trambite...

Curiosule , bineinteles ca daca undele sunt continute
intr-un sistem inchis nu se produce deplasare dar
eu am vorbit de rezonanta acestora care produce
modificari in mediu producand levitatia >
Adica undele se produc intr-un sistem inchis dar rezoneaza intr-un sistem deschis...
Aceasta este explicatia.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de curiosul Lun 16 Mar 2015, 08:44

OK CAdi, am înțeles, am interpretat eu greșit.
Eu m-am referit doar la imposibilitatea propulsării sistemului închis din interiorul acestuia, dar tu ai încercat să explici de ce apare levitația.
Sunt două situații diferite, scuze că nu am fost atent.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 16 Mar 2015, 09:15

CAdi a scris:Ca sa-i raspund lui Virgil_48 zidurile Ierihonului s-au daramat atunci cand armata israelitilor a suflat din trambite...
Am auzit si eu de voci umane care pot produce spargerea paharelor
de cristal.
Dar nu am auzit niciodata de vreun cantaret care s-a dezlipit 1 mm de
pardoseala, desi uneori ai impresia ca asta incearca!

Curiosule , bineinteles ca daca undele sunt continute
intr-un sistem inchis nu se produce deplasare dar
eu am vorbit de rezonanta acestora care produce
modificari in mediu producand levitatia >
Adica undele se produc intr-un sistem inchis dar rezoneaza intr-un sistem deschis...
Aceasta este explicatia.
Tu presupui ca tabla aceea de cupru nu este suficient de groasa si
permite transmiterea unor unde in exterior? La ce ar folosi asta in
vid? Ce masa ar produce impulsul necesar deplasarii? Este nevoie
de o masa care sa treaca prin tabla in directia opusa miscarii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 16 Mar 2015, 14:50

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:Ca sa-i raspund lui Virgil_48 zidurile Ierihonului s-au daramat atunci cand armata israelitilor a suflat din trambite...
Am auzit si eu de voci umane care pot produce spargerea paharelor
de cristal.
Dar nu am auzit niciodata de vreun cantaret care s-a dezlipit 1 mm de
pardoseala, desi uneori ai impresia ca asta incearca!

Curiosule , bineinteles ca daca undele sunt continute
intr-un sistem inchis nu se produce deplasare dar
eu am vorbit de rezonanta acestora care produce
modificari in mediu producand levitatia >
Adica undele se produc intr-un sistem inchis dar rezoneaza intr-un sistem deschis...
Aceasta este explicatia.
Tu presupui ca tabla aceea de cupru nu este suficient de groasa si
permite transmiterea unor unde in exterior? La ce ar folosi asta in
vid? Ce masa ar produce impulsul necesar deplasarii? Este nevoie
de o masa care sa treaca prin tabla in directia opusa miscarii.

Se vede ca tratezi superficial lucrurile ,dar asa esti tu ....
E plin You Tube de filmulete si experimente in sensul acesta ,
asa ca nu ai decat sa le vizionezi !
Eu iti dau numai unul ,,levitation with sound waves"
https://www.youtube.com/watch?v=Du85J2qyCKk

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 16 Mar 2015, 15:52

Cel care a dat rosu probabil ca s-a gandit la
faptul ca am gresit si ca jucaria din fotografie nu functioneaza cu unde sonore.
Domnule, exemplul care l-am dat a fost legat de
electromagnetic gravity -levitatia datorita campului electromagnetic .
Levitatia cu ,,sound waves" poate fi vizionata accesand You-Tube...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de curiosul Lun 16 Mar 2015, 17:22

CAdi a scris:Cel care a dat rosu probabil ca s-a gandit la
faptul ca ...

CAdi, te sfătuiesc să nu mai privești roșu-urile ca pe o părere obiectivă la adresa postărilor tale.
Nu analiza feedback-ul la postarea ta prin culoarea respectivă, nici dacă ar fi verde.
Culorile alea nu reflectă în mod obiectiv părerea celorlalți asupra postării tale.
Părerea propriu-zisă ca și feedback la postarea ta trebuie să se reflecte în cuvintele celorlalți, nu în culorile respective.
Imaginează-ți numai că  cel ce a postat o culoare, i-a fost lene să scrie ceva, indiferent de ce ar fi transmis părerea respectivă.
Feedback-urile obiective asupra părerilor tale sunt cele pe care le citești, nu cele pe care le intuiești tu prin culorile respective.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 16 Mar 2015, 17:26

Au facut chinezii o sosea in care au bagat nu stiu ce minereu
magnetic, pe care se poate circula levitand. Dar asta nu are
nici o legatura cu EmDrive. Cine mai are vreo idee pozitiva
despre acest fenomen, evitand fanteziile si bascalia, cu grija
pentru problema producerii impulsului unidirectionat, este
asteptat. Deocamdata nu am vazut alta propunere logica
inafara de cea a accelerarii materiei intunecate, care ar
putea trece prin peretele aparatului. Materia intunecata fiind
preluata direct din mediu, fara a fi nevoie sa o acumulezi si
sa o transporti.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 16 Mar 2015, 18:36

Ok, sa fim seriosi :
Ceea ce am afirmat Virgil_48 despre rezonanta este adevarat dar bineinteles ca mai
exista si alte metode.
Ai auzit de platforma gravitationala a lui Viktor Grebennikov ?

EmDrive - Pagina 7 Images?q=tbn:ANd9GcTMc4b_DR8oNtyBlgB6PB3TYMqvWRatbE3FVyFq6TJx1IUJW_W3

Iata pentru inceput un material  in romaneste

http://www.efemeride.ro/secretul-platformei-antigravitationale-inventata-de-viktor-s-grebennikov

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de eugen Lun 16 Mar 2015, 19:39

Premize propulsie cu microunde

CAdi, 
Salut revenirea ta pe forum si revitalizarea unor subiecte fierbinti.
Mai aduc cateva detalii.

http://etheric.com/secrets-of-antigravity-propulsion-tesla-ufos-and-classified-aerospace-technology/

https://youtu.be/uUyVjOpEs64

Poza 1
Aspectul unui magnetron de cuptor cu microunde- 2, 54 gigahertzi, care emite dinspre zona galbuie, din electrodul emisiv
Poza2
Aspectul interior al magnetronului,  antena ( electrodul) emisiv EMITE ASIMETRIC
Poza3
Forma pulsurilor si tipuri de forte
Poza4
Explicatii materiale magnetice


EmDrive - Pagina 7 1j682d
EmDrive - Pagina 7 34i45f8
EmDrive - Pagina 7 14xz1v8
EmDrive - Pagina 7 I3waia

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 16 Mar 2015, 19:56

Multumesc Eugen pentru completare si pentru urare.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 16 Mai 2015, 21:08

Re: Probleme cu linkurile
Mesaj Scris de CAdi Ieri la 19:29
virgil_48 a scris:
Mai bine ne spuneai la ce concluzie personala ai ajuns cu EmDrive.

EM Drive este ceva ,neobisnuit !Englezii ar spune :
....very, very unusual !
Sfideaza legile fizicii clasice si totusi functioneaza.
Iti dau un indiciu :
1.Nu ti-ai pus problema de ce China are intaietatea in domeniu ?
Daca este unusual, crezi ca ar trebui sa ne opreasca sa avem cate
o parere? Chiar daca aceasta atitudine nu este incurajata pe forum?

Ce parere ai despre explicatia ca impulsul care misca motorul, este
produs de un jet de materie deosebita, care poate penetra peretele
fara sa fie oprit de aceasta? Jetul ar putea fi produs de componentele
interioare, care nu se vad.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Dum 17 Mai 2015, 00:23

Virgil 48 deplasarea nu se produce datorita jetului de particule
care penetreaza peretii cavitatii.
Spatiul nu este gol asa cum il considera cercetatorii.
Einstein avea dreptate .Spatiul este panza pe care se deseneaza
tot ceea ce vedem.
Toti care au construit EM Drive nu ii cunosc principiul .Nici englezii
si nici americanii . Nu au cultura necesara in domeniu.
Deocamdata stiinta oficiala a primit un sut acolo unde o doare mai rau... Very Happy
Ei credeau ca daca au descoperit bomba atomica ,au descoperit totul...
Ai vizionat ,,The Objective " ? E mai mult decat un simplu SF...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 17 Mai 2015, 06:35

CAdi a scris:Virgil 48 deplasarea nu se produce datorita jetului de particule
care penetreaza peretii cavitatii.
Spatiul nu este gol asa cum il considera cercetatorii.
De asta nu trebuie sa ma convingi pe mine. Stii de când bat apa
in piua despre FOIP. Nu ma mir daca propunerea mea este socotita
simplista sau naiva, nici nu incerc sa o emancipez.
Daca spui ca nu este vorba de un jet de particule, accelerate de
motorul EmDrive, atunci uite una si mai gogonata:
Dispozitivul din interior, are posibilitatea sa ecraneze FOIP ul dintr-o
singura directie. Din directia cealalta, poate trece. Asa cum face o
dioda. Si atunci creaza un dezechilibru de forta care da efectul stiut.
Eu cred ca si dioda face lafel, dar nu se poate masura.
Nu te jena sa discuti bazaconii. Un forum trebuie sa fie o sesiune
publica de brainstorming, nu o adunare de academicieni chitrosi.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Continuare

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 18 Mai 2015, 17:14

Dar ecranarea FOIP ului nu-i treaba de forumisti. Cel care a reusit
asta, detine si secretul antigravitatiei. Asa ca nu va mirati daca veti
auzi de niste OZN uri cu extraterestri care vorbesc engleza, chineza
sau alta limba larg utilizata.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Lun 18 Mai 2015, 19:13

virgil_48 a scris:Dar ecranarea FOIP ului nu-i treaba de forumisti. Cel care a reusit
asta, detine si secretul antigravitatiei. Asa ca nu va mirati daca veti
auzi de niste OZN uri cu extraterestri care vorbesc engleza, chineza
sau alta limba larg utilizata.

Nu este vorba de nici o ecranare de FOIP !
Principiul este altul . As vrea sa aflu si parerea lui Razvan .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 18 Mai 2015, 19:56

CAdi a scris:
virgil_48 a scris:Dar ecranarea FOIP ului nu-i treaba de forumisti. Cel care a reusit
asta, detine si secretul antigravitatiei. Asa ca nu va mirati daca veti
auzi de niste OZN uri cu extraterestri care vorbesc engleza, chineza
sau alta limba larg utilizata.
Nu este vorba de nici o ecranare de FOIP !
Principiul este altul . As vrea sa aflu si parerea lui Razvan .
Inseamna ca tu ai o parere destul de bine conturata. Daca ar avea
ce comenta, probabil ca am afla si parerea lui Razvan.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Razvan Mar 19 Mai 2015, 06:17

Nu am studiat fenomenul îndeajuns încât să fiu capabil de a-mi exprima o părere.
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue9 / 109 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 19 Mai 2015, 06:42

CAdi a scris:
Nu este vorba de nici o ecranare de FOIP !
Principiul este altul . As vrea sa aflu si parerea lui Razvan .
Puteai sa-ti amintesti ca Razvan evita sa-si dea cu parerea.
Dar vazand parerea ta, s-ar putea sa o faca si el.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Mier 20 Mai 2015, 19:37

Razvan a scris:Nu am studiat fenomenul îndeajuns încât să fiu capabil de a-mi exprima o părere.

Studiaza , ai 7 pagini de EM Drive si linkurile necesare !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 20 Mai 2015, 20:04

CAdi a scris:
Razvan a scris:Nu am studiat fenomenul îndeajuns încât să fiu capabil de a-mi exprima o părere.

Studiaza , ai 7 pagini de EM Drive si linkurile necesare !
Parca tu, daca stii cele 7 pagini si continutul adiacent, poti spune
mare lucru!? Adevarul despre EmDrive nu se poate spune din fata
P.C. ului, dar daca tot avem libertatea de a emite niste pareri...
Unii sunt mai retinuti, altii mai putin. Dar sa-l trimiti pe alt forumist
sa studieze ce propui tu, este exagerat. Mai ales daca esti fan
ecologist.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de CAdi Mier 20 Mai 2015, 21:26

Nu inteleg !  de ce este exagerat ?
Parca acum cateva articole ne invitai sa ne spunem parerile.
Ai ceva impotriva ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 20 Mai 2015, 22:17

CAdi a scris:Nu inteleg !  de ce este exagerat ?
Parca acum cateva articole ne invitai sa ne spunem parerile.
Ai ceva impotriva ?
Nu aveam nimic impotriva daca ti-ai fi spus parerea despre
subiect. Ba chiar asta voiam sa aflu!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
EmDrive - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10EmDrive - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11204
Puncte : 43932
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

EmDrive - Pagina 7 Empty Re: EmDrive

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 23 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 15 ... 23  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum