Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Pendulul
Scris de Vizitator Astazi la 10:49

» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Stanley A. Meyer - Hidrogen
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11751)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6503)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3745)
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Bordan
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
Bordan
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_lcapTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Voting_barTEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

+17
CAdi
curiosul
mm
eugen
Pacalici
scanteitudorel
gafiteanu
Razvan
omuldinluna
virgil_48
TOMA
totedati
meteor
sadang
nic
Abel Cavaşi
Lupul Alb
21 participanți

Pagina 6 din 24 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de Lupul Alb Joi 13 Mai 2010, 12:37

Rezumarea primului mesaj :

Cine santem si de unde venim,cum am ajuns aici pe acesta planeta si de ce...Cine sant ,,ei,, cei care ne fac dependenti de ,,otrava,, inoculata in trupul si spiritul nostru cu orice pret si mai ales ,,de ce?,,...Ce urmaresc si de ce nu ne pot distruge subit terminand odata cu omenirea???De ce se ascund secrete care ne-ar face sa ne schimbam radical teoriile despre intreaga istorie a omenirii???De ce ne transforma in ,,zombii,, si de ce totusi au nevoie de noi???Iata intrebari pe care trebuie sa le formulam in mintea noastra trezind ,,memoria ancestrala,, mostenita de la strabunii nostrii facand rotitele creierasului nostru sa revina incet la adevarata valoare a fiecarui individ in parte...


Ultima editare efectuata de catre Lupul Alb in Joi 13 Mai 2010, 12:44, editata de 1 ori
Lupul Alb
Lupul Alb

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2
Puncte : 15182
Data de inscriere : 13/05/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de negativ Sam 11 Apr 2020, 11:15

Am citit, Dacule, am citit, dar definitiile de dictionar nu au toate legaturã cu întelesul corect în limba româna. De unde stiu ? Eu înteleg româneste, nu doar stiu româneste. Nu sunt vreun strain care a învatat limba dupa dictionar, nu sunt vreun soarece de biblioteca. Eu am trait între oameni si stiu cum se exprima si cum înteleg ce spun în conformitate cu ceea ce fac. Toata viata m-a preocupat chestia asta si crede-ma ca stiu despre ce vorbesc si chiar sunt în cunostinta de cauza. Nu mi-as pierde timpul cu asta daca as fi ignorant în materie. De-aia nu spun mare lucru despre medicina, desi am o idee destul de buna despre anatomia, fiziologia si chimia corpului uman si de aceea înteleg limbajul medicilor care unora li se pare un fel de pasareasca, desi e pur si simplu limba româna culta.  
Nimeni nu stie cine a fost Zalmoxis, pentru ca nu este un nume, ci un titlu, care întreg era Zalmoxis Gebelesis. Cel mai probabil însa, înfatisarea lui e a uneia din statuile din porfir rosu  greu de prelucrat, înalte de 3,6 m, ce au fost aduse la Roma de Traian, care a demontat statuile din cetatea Sarmisegetusa, care era de fapt mai mult un fel de campus universitar antic, decât o fortareata. Tine cont ca nici un împarat roman nu a avut statui atât de mari, cu atât mai putin de porfir , care pe timpul imperiului era o marfa rara si scumpa, iar romanii bogati nu-si permiteau sa faca mai mult de un bust de porfir pentru imortalizarea pentru posteritate a chipului lor.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de Dacu Dum 12 Apr 2020, 08:28

negativ a scris:
Am citit, Dacule, am citit, dar definitiile de dictionar nu au toate legaturã cu întelesul corect în limba româna. De unde stiu ? Eu înteleg româneste, nu doar stiu româneste. Nu sunt vreun strain care a învatat limba dupa dictionar, nu sunt vreun soarece de biblioteca. Eu am trait între oameni si stiu cum se exprima si cum înteleg ce spun în conformitate cu ceea ce fac. Toata viata m-a preocupat chestia asta si crede-ma ca stiu despre ce vorbesc si chiar sunt în cunostinta de cauza. Nu mi-as pierde timpul cu asta daca as fi ignorant în materie. De-aia nu spun mare lucru despre medicina, desi am o idee destul de buna despre anatomia, fiziologia si chimia corpului uman si de aceea înteleg limbajul medicilor care unora li se pare un fel de pasareasca, desi e pur si simplu limba româna culta.  
Nimeni nu stie cine a fost Zalmoxis, pentru ca nu este un nume, ci un titlu, care întreg era Zalmoxis Gebelesis. Cel mai probabil însa, înfatisarea lui e a uneia din statuile din porfir rosu  greu de prelucrat, înalte de 3,6 m, ce au fost aduse la Roma de Traian, care a demontat statuile din cetatea Sarmisegetusa, care era de fapt mai mult un fel de campus universitar antic, decât o fortareata. Tine cont ca nici un împarat roman nu a avut statui atât de mari, cu atât mai putin de porfir , care pe timpul imperiului era o marfa rara si scumpa, iar romanii bogati nu-si permiteau sa faca mai mult de un bust de porfir pentru imortalizarea pentru posteritate a chipului lor.
Care dintre afirmațiile din linkul de mai jos sunt adevărate?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Zalmoxis

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2564
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Apr 2020, 10:15

Pentru ca tot suntem la teoria conspiratiei, eu cred ca romanii dupa ce
au cucerit Dacia, au distrus tot:
Temple, statui, pergamente, inscriptii, orase.

Este imposibil ca dacii sa nu fi avut o limba scrisa.

Nu cred ca Burebista cand la trimis pe Acornion la Pompei sa-i promita ajutor dac,
nu i-a dat si un pergament scris, ceva la mana semnat si parafat cu sigilul regelui.
Acornion probabil ca era cunoscator de latina, si i l-a tradus lui Cnaeius Pompei.

... Și fiind trimis de regele Burebista ca ambasador la Cn(aeius) Pompeius și
întâlnindu-se cu acesta în părțile Macedoniei, lângă Heracleea Lyacestis (azi Bitolia-Monastir n.n.) ...
a purtat cele mai frumoase negocieri.“

Dionysopolis

Citat Wikipedia

Se pune intrebarea : Ce motive aveau romanii sa faca acest lucru ?
De ce au distrus tot? Toata cultura Dacilor?
In schimb au ridicat 200 de statui de daci cu caciula bontita la Roma si in alte orase din Italia !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de negativ Dum 12 Apr 2020, 13:15

Am avut discutii cu unul din autorii articolului (Tgeorgescu), ala care a pus imaginea aia cu pretinsa imagine a lui Zalmoxis. Am adus acolo (vezu pagina de discutii la "Ce imagine preferați?", unde eu semnez ca Lupulcarunt) o gramada de argumente contra, dar a zis ca îl atac la persoana.
Despre articol, ce pot spune, e plin de confuzii si presupuneri, facute pe baza afirmatiilor unora ce nu prea ne înghit pe noi românii si în general pe ortodocsi. exista acolo un citat din Platon: „Zalmoxis, regele nostru, care e și zeu, precum nu trebuie să încercăm a vindeca ochii fără să vindecăm întâi capul, ori capul fără trup, tot așa nu se poate să încercăm a vindeca trupul, fără să îngrijim și de suflet, și tocmai de aceea sunt multe boli la care nu se pricep medicii greci, fiindcă nu cunosc întregul de care ar trebui să se ocupe. Căci, dacă acesta merge rău, este cu neputință ca partea să meargă bine.
Confuzia provine din faptul ca în antichitate, zeu (de fapt deo) însemna îndrumator moral, spiritual (caci de acolo vine cuvântul deontologie), de unde si deosebirea facuta de Platon rege - deo. Unul se ocupa cu cele lumesti, iar altul cu problemele spirituale, regele fiind un fel de executant al normelor deontologice pe un anumit teritoriu. Lege înseamna "obiceiu' pamântului", iar lex este "legea scrisa", asa cum "ler" înseamna legea nescrisa, a bunului simt. Deci rege înseamna cel ce înfãptuieste (res) lucrurile pãmântului (gea) si rex înseamna de fapt ,"res lex" adica "înfaptuirea legilor scrise" pe latineste.  Sunt multe deosebiri de-astea care încurca "traducatorii" din alte limbi.
Ideea e ca tu ajungi sa citesti traduceri din româna în engleza, apoi în german apoi în franceza, care sunt traduse iar în româna, un fel de telefon fara fir, tu ajungând la urma sa nu mai pricepi nimic. De-aia tot spun, cititi nene, textele originale.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Apr 2020, 13:46

Negativ, ai raspuns pe langa subiect, nu ai raspuns la intrebare.
Mai repet:
Este imposibil ca dacii sa nu fi avut o limba scrisa.
De ce au distrus romanii cultura dacilor ?
Pergamente, temple, inscriptii?

Sau mai curand adevarul este in acest film video?



Daca este sa anagramam numele Romania vedem ca el este format din doua cuvinte:

Roma si nia dar nia =ain
Ain in limba latina  inseamna:  ea

Deci tara noastra s-ar numi: Romania= Ea Roma !
Romania=Ea este Roma !

Ar mai fi o anagramare si mai sugestiva:
Roman si ia dar
ia in limba latina  inseamna:  eu

Deci tara noastra s-ar numi: Romania= Eu Roma !
Romania=Eu sunt Roma !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de negativ Dum 12 Apr 2020, 17:03

Vad ca nu cititi cu atentie. Am raspuns la subiect si citatul din Platon este singurul lucru corect de acolo (plus semnele de întrebare).
Numele de românia e de deta mult mai recenta, de la 1856 (parca) Înseamna de fapt "locul de unde au venit rom(an)ii". Rom înseamna alungat ca fiind inadaptat legilor sociale. Endonimul etruscilor era Razenna sau Razna, deci ei înşişi se numeau cu acelaşi termen folosit şi azi în limba română : „razna”- un adverb care înseamnă conform DEX „a apuca pe o cale greșită, a proceda în mod nejudecat; a decădea” şi care coincide cu caracterizarea acestui tip de populaţie izgonită de pe teritoriul carpid, acum vreo 6000 de ani. Acum 3-4000 de ani , au plecat si romanii, iar orasul întemeiat de ei se numea Roma, adica orasul izgonitilor. Traian a distrus constructiile pelasgilor (nu daci, ca asta înseamna soldati) pentru ca nu a gasit nicaieri elixirul care sa-l faca nemuritor. Asta e alta poveste, pe lânga cea de ordin practic (jefuirea bogatiilor de aur si argint) Cu toate astea el stia ca e de origine traca (adica urmas al pelasgilor).

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 26 Apr 2020, 23:01


_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty ‎A VENIT SFARSITUL LUMII LIBERE

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 27 Apr 2020, 01:16

‎A VENIT SFARSITUL LUMII LIBERE
Voichita Monica Profir‎ în NAȚIONALISM ROMÂNESC
Text preluat, tradus ... Copiati in PC acest text si tipariti-l. Afisati-l pe pereti, pe usa, distribuiti-l peste tot.. O sa va convingeti ca a si inceput implementarea acestei actiuni si ca veti deveni victime candva.
Culisele mondiale au declarat război omenirii

Scopul acestei lupte este să reducă numărul populației în prima etapă cu 2 miliarde oameni in timp de 10 ani. Asta inseamna cam 200 milioane pe an de morti suplimentari pe tot globul, pe langa cei naturali. Desigur ca va exista o problema majora cu inhumarea sau eliminarea atator cadavre.
Nu există o statistică, avem o populatie de 7,5 miliarde, vor sa reducă 25 % aprox, din populația lumii.
Nu va fi proporțională aceasta delimitare, vor fi regiuni care vor suferi mai mult si altele mai puțin. Tot ce se întâmpla acum cu acest virus, sa nu ne înfricoșăm pt ca nu este cea ce va fi, ci doar un test. Va avea mutații virusul (va fi modificat acest virus). Este creată o serie de viruși în cascadă. Din 2008 pana in prez. s-a lucrat asupra acestui proiect. Chiar din momentul primei crize economice, când elita globala a înțeles că e nevoie să scadă numărul populației si e nevoie, ca aceia care vor trai mai departe să fie introduși intr-un control global total, cu ajutorul mijloacelor IT. Acum este un mic antrenament, o variantă pilot, nu este virusul „ucigaș”, cu care ne vom lupta cu adevărat (nu este virusul de impact). Acel virus periculos va veni mai târziu, atunci când populația va fi vaccinată de acest virus. Când se va începe vaccinarea în masă, atunci va începe al doilea focar al infecției. Atunci oamenii vor sta la coadă să primească acest vaccin. Oamenii vor dori sa primească acest vaccin.

Vaccinul va fi făcut cu introducerea unui cip. Nu va fi ascuns. Se va ști de el. Acest cip va avea doua acțiuni. 1. Să fie vizibilă situația lui medicală (dosarul medical) și 2. pentru control. Cipul acesta este o capsulă . S-a lucrat asupra lui în fabricile din Israel (5 fabrici: 2 fabrici sunt mari, producătoare de IT). O bază tehnologică NFC (?) ... Aceste informații vor fi transmise în timp real. Senzorii receptori vor fi peste tot, datele se vor transmite prin reteaua 5G.

În legatura cu această reducere a populației – vor suferi cel mai mult cei din Africa, America latină si Asia. 60% vor muri în Africa, restul în America latină și Asia. Vorbim de acești 2 miliarde de oameni care vor muri în Africa, India și China. Statele colaborează la acest sistem, conducătorii vor dori ei înșiși această reducere a populației în țară lor. Președinții știu acest lucru. Sunt 2 grupe de oameni țintiți: bolnavii și bătrânii. Mortalitatea va fi 80% pt ei în câțiva ani. Este foarte usor să identifice aceste cazuri prin dosarele medicale. Se va ști de acest lucru. Vor fi grupați, apoi contaminați organizat pt a ușura economia mondială. Vor fi supuși „eliminării” persoanele anti-sociale (infractori, criminali etc). De ex: in SUA  for fi țintiți oamenii străzii, etc. Se planifică această curățire a unor categ. de persoane din țările care nu sunt avantajoase pt economia mondială. Acestea vor fi vaccinate și în aceste vaccinuri vor fi introduse elemente de castrare chimică a populației (pt ca să nu mai pro-creeze). Spermatozoizii vor fi reduși ca număr.

Vor avea de suferit si țările estice (de această situație). Rusia, care este vizată și ea, are un protocol propriu în tratarea si vaccinarea acestui virus. Rusia nu primește niciun fel de ajutor din partea nimănui. Putin știe f bine acest lucru. Aceste informații nu sunt accesibile societății civile, dar președinții o cunosc. Toate țările, liderii, si banca mondială cunosc acest plan. Rolul tuturor țărilor este să asfixieze economia, să o blocheze. Toate țările slujesc acestui principiu. Să distrugă afacerile mici și mijlocii, a tuturor întreprinzătorilor. Să nu mai existe niciun fel de concurent pt marii titani comerciali, pt a da mai multă libertate giganților (de ex Amazon).

În acest moment se construiesc centre logistice imense, în toată lumea (de ex – a Amazonului). Oamenii vor fi obligați să lucreze la distanță. Controlul omenirii – care presupune că este o nevoie continuă legată de calculatoare.
Medicina – este ceva important. Acum medicina investește în aparate de ventilare. Pt ca să controleze această epidemie. Nu ne ajută prea mult aceste aparate . Pt economia unei țări este o adevărată gaură. De ce totusi se fac ele? Ca să fie introduși cât mai multi oameni într-o stare de pre-comă. Această comă ușoară va fi destinată în special pensionarilor, și ulterior și celorlalți, urmând să se hotărască ce se va face cu ei (e vb de cei cu sanse de supraviețuire mai mici). Acest protocol a fost realizat de către chinezi și testat. Se va hotărî ce se va întâmpla cu acesti oameni: vor trăi sau vor muri din cauza virusurilor – acesta va fi „motivul”). Este important să nu ajungem în aceste corturi militare amenajate. Să nu apelăm la medici, decât când este de stringentă nevoie.

În acest moment se construiesc clinici. Dacă sunteți într-o stare fizică bună, încercați să nu apelați la medici. Acest lucru va permite introducerea dvs intr-o bază de date (scade „rating-ul social si medical) si esti luat in vizor de autorități. Omul care s-a contaminat înseamnă că nu a respectat procedura și regulile de localizare în anumite zone. Rating-ul social – va însemna ca el este introdus intr-o bază de date ca un om cu disciplina scăzută.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 27 Apr 2020, 05:34

Bun, dar de ce trebuie să spamezi forumul cu același conținut în mai multe locuri?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 27 Apr 2020, 06:46

gafiteanu a scris:‎A VENIT SFARSITUL LUMII LIBERE
Voichita Monica Profir‎ în NAȚIONALISM ROMÂNESC
Text preluat, tradus ... Copiati in PC acest text si tipariti-l. Afisati-l pe pereti, pe usa, distribuiti-l peste tot.. O sa va convingeti ca a si inceput implementarea acestei actiuni si ca veti deveni victime candva.
Culisele mondiale au declarat război omenirii
. . . . .
Dom. Profesor, ce a scris fata asta poate fi adevarat total sau
partial. Ceva se pregateste, asta este evident.
Omenirea are de ales intre a ajunge la canibalism in urma unui
apocalips autoindus, sau a incepe o selectie si o limitare numerica
de pe acum. Iar cei care pregatesc actiunea, nu-si pot anunta
intentiile fiindca in acest moment ar fi apreciate drept criminale.
Ce nu-mi place mie este ca selectia nu va fi naturala ci "pe pile".
Popoare cu pile, ierarhii cu pile, persoane cu pile...
Si in felul acesta rasa umana va continua sa se degradeze iar
piramida sociala va deveni si mai apasatoare pentru cei de jos.
Nu mi-as dori sa traiesc atunci, desi nici lumea noastra nu este
grozava, dar unii vor trai asa cum spune manifestul.
Viitorul, cu orice fel de vis de aur al omenirii va deveni cosmarul
de plumb. Si nu exista alta varianta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de negativ Lun 27 Apr 2020, 06:59

Eu nu stiu ce va agitati. Chestia asta cu controlul maselor exista de când lumea. Stramosii nostri (da, e corect !) au gresit încercând sa civilizeze primitivii care neîntelegând despre ce e vorba, au devenit fanatici, intoleranti, violenti si fatarnici.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 27 Apr 2020, 09:06

negativ a scris:
Eu nu stiu ce va agitati. Chestia asta cu controlul maselor exista de când lumea. Stramosii nostri (da, e corect !) au gresit încercând sa civilizeze primitivii care neîntelegând despre ce e vorba, au devenit fanatici, intoleranti, violenti si fatarnici.
Ti se pare ca ne agitam ? Comentam si noi, fara interes
personal, despre toboganul pe care ne-am inscris !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de negativ Lun 27 Apr 2020, 14:18

Daca tot nu aveti ce face, tineti-le piept imbecililor carora tot ce e românesc le pute si se dau în barci pe retelele de socializare renegând poporul care i-a crescut si despre ale carui valori nu vor sa auda, pentru ca e greu sa faci fata vietii gândind cu propria minte. Mai bine iau de la altii ce li se da, ei crezând ca e gratis. Nimic nu e gratis. În schimbul ideilor gata mestecate primim umilinte si dispret ce nici macar nu mai sunt disimulate în formulari de "politicaly corectness".

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue5 / 105 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de CAdi Joi 11 Iun 2020, 17:49

Space X (compania lui Elon Musk ) lanseaza maine inca 60 de sateliti Starlink.Are ,cred, vreo 2000 lansati pana acum...
In total vor fi 42000 de sateliti liniari, cate 1 la km ( ecuatorul are 40.000 de km).
Acesti satelitii se spune ca vor fi folositi pentru reteaua 5 G, dar multi zic ca vor fi folositi pentru a controla umanitatea si planeta.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de CAdi Sam 13 Mar 2021, 11:43

Ungaria cumpara cel mai scump vaccin anticovid din lume, de la chinezi ! De ce nu cumpara de la americani?
https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/ungaria-cumpara-cel-mai-scump-vaccin-din-lume-cat-plateste-pentru-o-doza-de-vaccin-chinezesc-1466964

Oare de ce?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de eugen Sam 13 Mar 2021, 11:59

Au si ei Orbanul lor...
Targul ungaro- chinez poate fi o manarie,o complicitate, reclama pentru chinezi.
Si un prilej mediatic pentru Orbanul V, de a-si arata muschiul
dezgolit...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de CAdi Sam 13 Mar 2021, 12:38

Oare? Pe internet circula alte conspiratii...
Nu stii ce sa mai crezi!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de virgil Sam 13 Mar 2021, 18:26

Cativa netrebnici au imbolnavit planeta, asta-i ce conteaza. Un nebun arunca o piatra in apa, si o suta de oameni se chinuie s-o scoata, si ca sa nu se mai chinuie vine unul mai siret si spune ca piatra nu a fost aruncata.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 13 Mar 2021, 19:57

virgil a scris:Cativa netrebnici au imbolnavit planeta, asta-i ce conteaza.  Un nebun arunca o piatra in apa, si o suta de oameni se chinuie s-o scoata, si ca sa nu se mai chinuie vine unul mai siret si spune ca piatra nu a fost aruncata.
Altul si mai siret, spune ca daca-l platim bine o scoate el.
Dar el a legat piatra bine cu o sfoara inainte sa o arunce
nebunul si o poate trage afara fara macar sa se ude. Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty conspiratii

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 13 Mar 2021, 20:30

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 142692460_219854389819922_3539929795276379449_n.jpg?_nc_cat=110&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=ip68YnxBW94AX83B2F2&_nc_ht=scontent.fotp3-1

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 18 Mar 2021, 03:31


_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de eugen Joi 18 Mar 2021, 21:46

https://abruptearthchanges.com/2020/12/18/covid-19-is-the-new-mediaeval-leprosy-a-historical-comparison-of-isolation-religious-fervor-and-medical-tyranny/

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Scree123

In articol se face o legatura intre carantinizarea in evul mediul  in cazul leprei si carantinizarea covid in secolul 21.
Articolul foloseste termenul "covid-19 este noua lepra medievala".
Leprosii erau izolati si printre altele erau obligati sa poarte
carpe la gura...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 19 Mar 2021, 08:05

eugen a scris:. . . . .

In articol se face o legatura intre carantinizarea in evul mediul  in cazul leprei si carantinizarea covid in secolul 21.
Articolul foloseste termenul "covid-19 este noua lepra medievala".
Leprosii erau izolati si printre altele erau obligati sa poarte
carpe la gura...
Covid-19 este mult mai molipsitor decat lepra, dar cine vrea sa induca
frica in fraieri, foloseste orice gogorita. Lepra nu este o boala virala
si nu a fost pandemie. Iar izolarea bolnavilor era necesara si se
practica si astazi.
Fa o cautare pe google pentru Tichilesti.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de eugen Vin 19 Mar 2021, 09:15

Lepra medievala si covidul modern evidentiaza puterea discretionara in care "pacientii" sunt izolati, dezarmati de sperante.
Aceasta mi se pare epidemia cea mai  mortala.
Nu e nici o gogorita.
In spitale sunt doctori care nu prea dau pe la pacientii covid de parca ar fi leprosi.
Raposatul Dr.Imre recomanda : atingeti bolnavii..
Hristos a facut-o si i-a vindecat.
Observa inchizitorii vechi cu cutite lungi la brau si inchizitorii de  azi cu tevi lungi cu glont pe teava, ingrijindu-se de bolnavi...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de eugen Vin 19 Mar 2021, 09:25

Teoria oficiala a contagierii este falsa, in opinia unor doctori.
"Virusul" nu se transmite.
Un exemplu este Dr.Lanka , care a contestat teoria Pasteur .
In timpul gripei spaniole voluntari au stat fara contagiere intre pacienti.
Azi cu "covidul" cei sanatosi sunt in numar covarsitor, necontagiati.
Contagierea e din pix.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 19 Mar 2021, 13:32

eugen a scris:Teoria oficiala a contagierii este falsa, in opinia unor doctori.
"Virusul" nu se transmite.
Un exemplu este Dr.Lanka , care a contestat teoria Pasteur .
In timpul gripei spaniole voluntari au stat fara contagiere intre pacienti.
Azi cu "covidul" cei sanatosi sunt in numar covarsitor, necontagiati.
Contagierea e din pix.
Este hazardat sa sustii aceste idei. Experienta naturala a omului
ii spune sa stea mai departe de cei care au anumite boli.
Crezi ca dintre voluntarii pe care i-ai amintit nu a murit nici unul?
Poate au scapat cativa. In ambele cazuri, cei mai rezistenti
scapa, cei cu resursa ereditara mai slaba se imbolnavesc. Aici
intervine selectia naturala de la care incercam sa ne sustragem.
Si este foarte important cat de mult este contaminat mediul din care
iei virusul.  Mi se pare a fi un caz similar cu razboiul chimic. Cine
se afla fara masca in zona cu concentrare mare a gazelor de lupta,
murea. Daca te aflai mai la marginea zonei si puteai sa te indepartezi,
aveai sanse sa scapi sau sa te vindeci. Chiar si otravurile au doza
minima necesara ca sa-si faca efectul scontat.
Contagierea nu este din pix. Sanasele de a te imbolnavi depind de
mediul prin care umbli, de modul de viata si de rezistenta ta
ereditara. Daca mai folosesti si niste masuri "băbești" eu consider
ca iti majorezi sansele. Inafara de cele recomandate oficial. Am mai
scris asta, dar nu o fac ca o recomandare. Asa fac eu :
- Inhalarea de substante volatile antivirale(prin umezirea unei masti)
- Permanentizarea emisiilor de microunde din spatiul locuit.
Duminica sunt programat la vaccinare. Am sa o fac fiindca nu sunt
singur in familie. Daca eram singur nu o faceam, fiindca in viata mea
bolile contagioase m-au ocolit. Dar n-ar avea rost ca pentru un fleac,
sa ma ocoleasca nepotul, copiii, nevasta, prietenii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de eugen Vin 19 Mar 2021, 21:29

Falsitatea contagierii " virusologice" nu este o exprimare a mea, personala, hazardata.
Este sustinuta de urmatorii doctori ( din cei despre care am citit):
-Dr. Lanka;
-Dr. Mincovitch;
-Dr. Cowan ;
- Dr. Farell ;
- Dr. Gislanne Lanctot, etc.


Pe acest forum am introdus toate aceste nume cu referinte.
Nu postez superficial.

Mai jos se poate regasi o lista cu 22 de persoane -implicate in domeniul medical -care contesta teoria oficiala a germenilor sustinuta de Pasteur .


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Category:Germ_theory_denialists
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Category:Germ_theory_denialists

PS: De meditat: cum poate fi contagioasa o entitate - covid 19 de exemplu- care nu a putut fi izolata ?
Daca intre doua persoane la distanta nu se poate izola un agent " contagios", care fantoma produce epidemie ?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 24 Apr 2021, 04:12


_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 24 Apr 2021, 05:34

Cam mult spam, gafiteanu...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 24 Apr 2021, 05:47

Spam este tare mult doar in capul tau. Matematica este un spam, este spamul si spaima tuturor elevilor.

Tot ce scrie mai sus este real, multi cunosc, au descoperit, au fost informati, s-au facut demonstratii, etc. Scopul este ca cei inteligenti sa fie ajutati putin sa reinventeze si doar ei sa supravietuiasca. (chiar nu vreau sa va explic, sa va demonstrez).
Esti tare strain de ce se intampla acuma in lume.
Incapacitatea majoritatii de a gandi, de a descoperi, nu este o scuza de a-si impune ei punctul de vedere.
Niciodata nu o sa se mai ia decizii de o majoritate proasta ca noaptea.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 24 Apr 2021, 06:05

Spamul poate fi făcut și cu lucruri adevărate. Imaginează-ți cum ar fi să-ți înșir aici o mulțime de adevăruri, dar irelevante:
1+1=2
1+2=3
...

Nu umple forumul cu „adevăruri” irelevante. Arată-ne relevanța lor pentru preocupările noastre. Arată-ne ESENȚIALUL.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de CAdi Lun 11 Oct 2021, 16:41


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT... - Pagina 6 Empty Re: TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 24 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum