Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Unde a ajuns stiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
CAdi (12259)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
curiosul (6790)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Razvan (6170)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
eugen (3910)
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Pacalici
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
CAdi
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
curiosul
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Dacu
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Razvan
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
virgil
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
meteor
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
gafiteanu
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
scanteitudorel
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Dacu
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
CAdi
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
eugen
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Razvan
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
CAdi
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
eugen
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Razvan
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 
Dacu
Exista Universul?  Vote_lcapExista Universul?  Voting_barExista Universul?  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 65 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 65 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Exista Universul?

4 participanți

In jos

Exista Universul?  Empty Exista Universul?

Mesaj Scris de Pacalici Dum 29 Oct 2017, 21:10

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 29 Oct 2017, 23:40

Se zvoneste ca savantii aia folosesc acceleratorul pt a accelera procesul de fermentatie a prunelor, corcoduselor, perelor si ce-or mai pune la tuica. Se bazeaza pe efectele ce rezulta din ecuatia lui Einstein, aia cu modificarea timpul, il lungeste sau il scurteaza. Nu ar fi de mirare sa foloseasca ulterior acceleratorul si pt a separa particulele solide de cele lichide si volatile, inlocuind astfel si procedeul clasic de distilare, facand astfel economie de energie.
Oricum nu m-as atinge de produsele lor datorita gradului ridicat de radioactivitate, ca asta rezulta la dezintegrarea fortata a borhotului, cand atinge acele viteze uriase. Bine ca-i oblica UE sa puna pe etichete tara si firma producatoare, alaturi de denumirea produsului "Tzuica lui Dumnezeu".

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de negativ Lun 30 Oct 2017, 07:06

Nu se pune problema daca universul exista sau nu (fara glume de data asta) ci daca voi chiar intelegeti ce este.
Daca nu, nu...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue5 / 105 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 31 Oct 2017, 19:21

negativ a scris:
Nu se pune problema daca universul exista sau nu (fara glume de data asta) ci daca voi chiar intelegeti ce este.
Daca nu, nu...
Noi... nu ! Dar ne mândrim ca macar este unul pe aici care intelege.
Sau macar asta afirma. Nu numai pe acest topic.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de negativ Mier 01 Noi 2017, 08:03

HA ! Si eu credeam la fel ca voi, ca "a sti" este "buricul centrului". M-am convins apoi ca daca nu intelegi ce stii, te apuci sa indoi spatiul si alte minuni de-astea.
Partea proasta e ca nici eu nu mi-am dat seama (decât de curând) cât de multe lucruri stim gresit. Îmi pare rau ca nu am timp sa împartasesc cu voi ce am inteles recitind cu alti ochi Socrate, Aristotel, Platon, Euclid si de la ei incoace tot ce este important legat de ceea ce Socrate numea "cunoaşterea conceptelor elevate". E o nebunie. Suntem în urma rau. Am pierdut 2000 de ani, cautând sa gasim un sens în ce nu au gasit susmentionatii, traducând aiurea scrierile vechi... Dar macar ei intuiau ceva.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue5 / 105 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 02 Noi 2017, 09:28

negativ a scris:
Partea proasta e ca nici eu nu mi-am dat seama (decât de curând) cât de multe lucruri stim gresit. Îmi pare rau ca nu am timp sa împartasesc cu voi ce am inteles recitind cu alti ochi Socrate, Aristotel, Platon, Euclid si de la ei incoace tot ce este important legat de ceea ce Socrate numea "cunoaşterea conceptelor elevate". E o nebunie. Suntem în urma rau. Am pierdut 2000 de ani, cautând sa gasim un sens în ce nu au gasit susmentionatii, traducând aiurea scrierile vechi... Dar macar ei intuiau ceva.[/justify]
Si eu ma tem in general de traducatori dar nu am ce face. Sa inteleg ca
i-ai citit pe greci in original de te-ai lamurit?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de negativ Joi 02 Noi 2017, 12:25

Nu, initial am citit si eu ca tot studintele ametit, ce am gasit prin biblioteca parintilor si a scolii, ba chiar si pe la biblioteca nationala. Acum insa, vazând unele neconcordante, am tradus (cu ajutorul unui popa mai rasarit, care chiar întelege greceste, nu doar stie sa intrebe în greaca unde e chioscul de tigari - de unde si necesitatea precizarii divergentei -nu antinomiei- stiinta intelegere) unele fragmente care ma interesau, ale caror intelesuri nu corespund cu traducerile comune.
De exemplu, ultimele doua probleme studiate :
Se presupune că dialogul lui Platon Timaios ar fi fost purtat cu un anume Timaios din Locri, ce pare să fi fost un filosof al şcolii pitagoreice. Dar este mai mult un monolog Se presupune ca ar fi fost plagiat de Platon dupa o scriere datata de curând la inceputul sec. II e.n. De fapt lucrarea este intitulata "ΤΙΜΑΙΩ ΛΩKΡΩ ΠΕΡΙ ΨϒXΑΣ KΟΣΜΩ KΑΙ ΦϒΣΙΩΣ", interpretat greşit ca “Timaios din Locris – Despre lumea fizică şi a sufletului”, caci de fapt înseamna cava de genul “Despre temeiul lucrurilor fizice care formează cosmosul” Dealtfel , Locris nu e un loc, ci este denumirea a trei regiuni distincte din Grecia antica ce se intitulau (în traducere libera) Locrisul Ozolienilor, Locrisul Opuntienilor şi Locrisul Epicnemedienilor si de fapt inseamna teritoriile ocupate de anumite categorii de muncitori. Adica însemnând de fapt teritoriile ocupate de lucrătorii (muncitorii) opuntieni, ozolieni şi epicnemedieni, care cu siguranta sunt un soi de ocupatii sau meserii, cum le spunem acum.
A doua problema este cea a textului lui Euclid care descrie punctul : “Σημεῖόν ἐστιν, οὗ μέρος οὐθέν.” adica în traducere liberă: “Aceasta este partea care a fost luată”. Prin manuale si alte texte traducerea este : "Punctul este ceva care nu are nici o parte". Analizând radacinile cuvintelor si eventualele lor sensuri în greaca veche, o traducere mai extinsă şi mai corectă în termeni moderni, ar fi “punctul este acelaş lucru cu semnul prin care se notează locul determinat, condiţionat, decis, ales”. Traducând în sens invers, definiţia devine “αυτό είναι το μέρος που ελήφθη”, adică “aceasta este partea obţinută”. Deci se sugerează că partea ar fi deja obţinută probabil în urma unei demonstraţii precedente, care lipseşte din original, ori se presupune cunoscută. Atunci Euclid, care nu foloseste nici o cifra in toate cele 13 "carti" din care alcatuit tratatul de geometrie ce i se atribuie, cum ar fi pierdut tocmai demonstratia cea mai importanta a scrierii sale, care explica ce este punctul ? Sau doar a copiat un text incomplet salvându-l de la pieire ?
Si multe altele, pe care nu le pot reda aici in intregime. Nu stiu daca argumentele astea minime sunt suficiente pentru criticii eminenti ai mecanicii clasice postatori pe aici, dar, sper sa nu fi stricat orzul pe gâste  Very Happy

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Exista Universul?  Left_bar_bleue5 / 105 / 10Exista Universul?  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Exista Universul?  Empty Re: Exista Universul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum