Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitonul
Scris de virgil_48 Ieri la 23:17

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Ieri la 23:09

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 22:13

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 21:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 03:11

» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Sam 18 Mai 2024, 00:41

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12218)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi (11991)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48 (11249)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul (6677)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Razvan (6162)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
eugen (3800)
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Pacalici
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Dacu
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Razvan
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
meteor
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
gafiteanu
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
scanteitudorel
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
eugen
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Dacu
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Forever_Man
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_lcapmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Voting_barmecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 7 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 7 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

+7
CAdi
Dacu
eugen
virgil
gafiteanu
virgil_48
scanteitudorel
11 participanți

Pagina 10 din 31 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 20 ... 31  Urmatorul

In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 09 Noi 2018, 04:33

Rezumarea primului mesaj :

gafiteanu a scris:Na a existat, nu exista si nici nu va exista spatiu liber. Poate doara in cutia craniana a unora. Spatiul face perpetuu un lucrul mecanic si asta da  inertia, intretine inertia. Inertia nu inseamna repaus, din contra. Totodata spatiul preia lucru mecanic.  Spatiul genereaza forte dar si absoarbe forte..Spatiul este un mediu de tranzitare a energiilor si fortelor.
Functionarea atomilor si propagarea fotonilor pe aceste proprietati se bazeaza.
Mai  simplu  explicat ,  nici  ca se  poate. Subscriu.



Editat de către Abel în 21 februarie 2019, ora 22:03
Acest topic s-a scindat automat datorită lungimii, din topicul „precedent”.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 21 Feb 2019, 22:04, editata de 1 ori (Motiv : Menţiune privind scindarea.)
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25338
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos


mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 23 Oct 2019, 17:06

Abel Cavaşi a scris:
virgil_48 a scris:Curbarea traiectoriei unui corp o poate produce o forta: propulsia sau o forta centrala.
De unde forță în spațiul liber (sau intergalactic)? Ori, dacă există forță (perpendiculară pe traiectorie), există și energie potențială.
    Mai pe scurt:
Observi stilul tau scurt de argumentare ? Te agati de un aspect
periferic, care nu determina intelegerea si tragi de el.
Pentru curbarea traiectoriei, nu conteaza ce fel de energie este
aceea. Forta sa fie.
    Mai pe lung, dar nu prea mult:
Daca ai acceptat una dintre cele doua variante de forta
care le-am subliniat, indiferent care este sursa lor de energie,
cad si CMC si "campul". Fiindca si gravitatia si forta centripeta
sunt forte centrale, trebuie sa fie sustinute de niste resurse
de energie si produc lucru mecanic. Asa este cu forta centrala
in spatiul liber! Lafel cu orice forta care produce curbarea unei
traiectorii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11249
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 23 Oct 2019, 20:44

Forța centrală în spațiul liber este un autobuz roșu din cameră. Ori este spațiu liber și atunci nu ai forță, ori ai forță dar atunci nu ai spațiu liber. Cele două sunt incompatibile.

Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Numarul mesajelor : 7943
Data de inscriere : 28/02/2008

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 24 Oct 2019, 07:47

Re: Formula de echivalenta masa-energie
Scris de virgil_48 Ieri la 19:30
@virgil a scris:
Nu esti singurul care consideri ca miscarea rectilinie este un caz particular al miscarii curbe, in care curbura 1/R tinde spre zero. [Mesaj adresat lui mm]
. . . . .
Acest mod de abordare care este corect din punct de vedre geometric,
foloseste la virusarea paradigmei.
Cauta sa atraga treptat-treptat o proprietate [exclusiva] a miscarii rectilinii
si asupra miscarii curbe.
In realitate numai miscarea uniforma si rectilinie este conservativa, adica
poate continua la infinit fara aport exterior de energie. Aceasta proprietate
este mult dorita pentru miscarea curba, [circulara], orbitala, stiti si din ce cauza.
Nu mai zic altceva, ati putea intelege singuri.
Ciudat ca repet mereu o chestie evidenta si nu ramane nici o urma !
O frantura de lucru mecanic ajunsa din intamplare prin alt topic
care nu ii este dedicat. Consider ca isi merita locul aici, mai ales
ca a primit deja dunga rosie.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de mm Joi 24 Oct 2019, 14:14

virgil 48,
Daca ai acceptat una dintre cele doua variante de forta care le-am subliniat, indiferent care este sursa lor de energie,
. Imi cer scuze dar cred ca forta este sursa energiei si nu energia e sursa fortei. De aceeasi parere sunt si altii si de acolo "m-am inspirat". Exprimarea din citat e in dubiu.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23691
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 24 Oct 2019, 18:08

mm a scris:virgil 48,
Daca ai acceptat una dintre cele doua variante de forta care le-am subliniat, indiferent care este sursa lor de energie,
.  Imi cer scuze dar cred ca forta este sursa energiei si nu energia e sursa fortei. De aceeasi parere sunt si altii si de acolo "m-am inspirat". Exprimarea din citat e in dubiu.
Nu trebuie sa-ti ceri scuze mm, opiniile tale sunt binevenite si le
citesc cu interes, atunci cand nu ma depasesc, indiferent daca
concorda cu ale mele sau nu. Dar asta ma pune pe gânduri.
Forta produsa de propulsie, ar putea fi ea sursa energiei de care
dispune o nava cosmica ? DA, ar putea fi sursa energiei cinetice
a navei. NU ar putea fi sursa energiei ei potentiale stocata in
combustibil.
Stiu ca nu pun problema prea academic, dar...ma gândesc si eu.    Laughing
Trebuie sa vad daca asta afecteaza cu ceva postarile anterioare.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de curiosul Joi 24 Oct 2019, 19:13

Virgile indice 48,
hai să-ți povestesc o perspectivă...

Nu există câmpuri! Clar!
Nu există atracție fără suport material, nu există modificare a mișcării inerțiale fără consum de energie, nu există obiectivitate concretă în anumite aspecte ale mecanicii newtoniene.
Ce există? Păi..."asta"...este explicația!
Bun, "asta" e, o acceptăm și pe "asta" și cu "asta-basta"!

Dar ce te faci dacă intervine unul care nu acceptă "asta"?
Și nu ce te faci, ci ce vei crede despre el?
Tu, nu eu.
Prentru că "cârcoteala" nu este o chestiune de obiectivitate, ci una justificată de anumite nemulțumiri nefondate, dar argumentate.
Culmea e că nu argumentele sunt importante, ci găsirea continuă a argumentelor pentru susținerea cauzei.

Eu nu zic că nu ai dreptate, ci merg mai degrabă pe principiul că nevoia continuă de a argumenta ceva nu este o nevoie de a afla adevărul, ci una de a fi adevărat ce spui.

Zi-mi unul din cei cu care ai interacționat și ți-a susținut părerea!
Eu îmi amintesc doar persoane care au încercat să te contrazică și la un moment dat au renunțat.
Iar asta te-a fals motivat să continui în susținerea propriilor convingeri.

Înclin să cred că tu nu ai o tabără anume în care aplauzi, ci vrei să-ți faci propria tabără, dar cred că faci galerie unei echipe care știi din start că n-are nicio șansă la victorie și totuși aplauzi, cel mai probabil din lipsă de ocupație.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40680
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 24 Oct 2019, 22:26

virgil_48 a scris:. . . . .
Nu trebuie sa-ti ceri scuze mm, opiniile tale sunt binevenite si le
citesc cu interes, atunci cand nu ma depasesc, indiferent daca
concorda cu ale mele sau nu. Dar asta ma pune pe gânduri.
Forta produsa de propulsie, ar putea fi ea sursa energiei de care
dispune o nava cosmica ? DA, ar putea fi sursa energiei cinetice
a navei. NU ar putea fi sursa energiei ei potentiale stocata in
combustibil.
. . . . .
Asadar, energia chimica sau atomica a combustibilului pe care o
consider energie potentiala > devine in motoarele unei nave
cosmice FORTA de propulsie, > aceasta devine acceleratie care
reprezinta lucru mecanic > acceleratia devine energie cinetica
suplimentara.
Ai putea spune ca "forta este sursa energiei" daca nu te uiti in
urma. Fara energie potentiala nu obtii FORTA.  Mai sunt unii care
vad si forte produse fara energie, dar aceia sunt sub hipnoza. In
spatiul gravitational poti invoca o multime de magii, de aceea
prefer spatiul liber.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de mm Joi 24 Oct 2019, 22:39

virgil 48,
. Suna interesant ce spui in citat:
Asadar, energia chimica sau atomica a combistibilului > devine in
motoarele unei nave FORTA de propulsie, > aceasta devine
acceleratie care este si lucru mecanic > aceasta devine energie
cinetica. Ai putea spune ca "forta este sursa energiei" daca nu te uiti in
urma. Mai sunt unii care vad si forte produse fara energie.


. Sunt de acord cu cele relevate de tine dar eu nu mergeam cu gandul mai departe decat sesizasem undeva (acu trebuie sa caut ca am uitat unde) afirmatia ca fara forta Lumea nu ar exista. Forta fiind "motorul" a tot ce misca. Voi reveni daca voi (re)gasi sursa.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23691
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 24 Oct 2019, 22:53

mm a scris:. . . . .
Sunt de acord cu cele relevate de tine dar eu nu mergeam cu gandul mai departe decat sesizasem undeva (acu trebuie sa caut ca am uitat unde) afirmatia ca fara forta Lumea nu ar exista. Forta fiind "motorul" a tot ce misca. Voi reveni daca voi (re)gasi sursa.
Si eu sunt de acord cu ce a spus personajul acela, orcine ar fi fost el.
Devine implicita afirmatia ca fara resursa care produce forta > Lumea
nu ar exista. Si resursa este un potential energetic: mecanic, chimic,
electic, magnetic, atomic, biologic, etc. Iar aceea este produsa si ea
de o resursa si resursa ei... nu mai spun.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 24 Oct 2019, 22:57

O forță poate fi paralelă cu viteza (și atunci se produce lucru mecanic) sau poate fi perpendiculară pe viteză (și atunci nu se produce lucru mecanic). Așadar, forța în sine nu este suficientă pentru a avea lucru mecanic, ci mai trebuie și direcție corespunzătoare.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue9 / 109 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Oct 2019, 06:54

Abel Cavaşi a scris:O forță poate fi paralelă cu viteza (și atunci se produce lucru mecanic) sau poate fi perpendiculară pe viteză (și atunci nu se produce lucru mecanic). Așadar, forța în sine nu este suficientă pentru a avea lucru mecanic, ci mai trebuie și direcție corespunzătoare.
Sunt cunostinte, idei, pareri, preferinte, care sunt prea bine sudate
in creierul uman si nu pot fi inlaturate chiar daca sunt gresite.
Fiindca nu dor, se poate trai cu ele pana la adanci batraneti, fara sa
le dizloci de acolo.
Este un mod simplu de a trai cu un picior intr-o realitate paralela.
Nu o mai iau de la inceput. Raspunsul la afirmatia din citat se afla in
acest topic.
Forta in sine ca sa existe consuma energie si in consecinta produce
lucru mecanic in orice situatie.
> Rezultatul "cercetarii" mele.
Nu numai atunci când ne convine noua !    

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 25 Oct 2019, 10:33

Ca să existe forță este suficient să EXISTE energie, nu neapărat să se CONSUME energie. Când vei putea face distincția asta nu-i vei mai acuza pe alții că cred în idei greșite.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue9 / 109 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Oct 2019, 10:58

curiosul a scris:Virgile indice 48,
hai să-ți povestesc o perspectivă...

Nu există câmpuri! Clar!
Nu există atracție fără suport material, nu există modificare a mișcării inerțiale fără consum de energie, nu există obiectivitate concretă în anumite aspecte ale mecanicii newtoniene.
Ce există? Păi..."asta"...este explicația!
Bun, "asta" e, o acceptăm și pe "asta" și cu "asta-basta"!
Inteleg ca iei in discutie ipoteza ca s-ar confirma ce sustin eu.
Aceasta ar fi paradigma stiintifica.
Dar ce te faci dacă intervine unul care nu acceptă "asta"?
Și nu ce te faci, ci ce vei crede despre el?
Tu, nu eu.
Daca este acceptata noua paradigma, vom fi voi, nu tu.
Ce vom crede noi despre cel care nu o accepta ? Cu mine, acum,
isi bate capul cineva ? Daca intervine unul il lasam sa zica, mai
ales ca noi avem multi admiratori si lefegii.
Prentru că "cârcoteala" nu este o chestiune de obiectivitate, ci una justificată de anumite nemulțumiri nefondate, dar argumentate.
Carcoteala poate fi fondata sau nefondata. Daca ai scris ca nu este
o chestiune de obiectivitate, te-ai plasat automat in tabara "puterii".
Culmea e că nu argumentele sunt importante, ci găsirea continuă a argumentelor pentru susținerea cauzei.
Idem.
Eu nu zic că nu ai dreptate, ci merg mai degrabă pe principiul că nevoia continuă de a argumenta ceva nu este o nevoie de a afla adevărul, ci una de a fi adevărat ce spui.
O parere subiectiva. Tu asa faci ?

Zi-mi unul din cei cu care ai interacționat și ți-a susținut părerea!
Eu îmi amintesc doar persoane care au încercat să te contrazică și la un moment dat au renunțat.
Iar asta te-a fals motivat să continui în susținerea propriilor convingeri.
Esti sustinatorul dreptului majoritarilor ? Nu-mi pari a fi ardelean.
Înclin să cred că tu nu ai o tabără anume în care aplauzi, ci vrei să-ți faci propria tabără, dar cred că faci galerie unei echipe care știi din start că n-are nicio șansă la victorie și totuși aplauzi, cel mai probabil din lipsă de ocupație.
Nu, eu sustin tabara parintilor push gravity si al eterului dinamic.
Daca efectului i-am zis FOIP, intotdeauna am mentionat ca vine
dinspre ei. Lipsa de ocupatie nu, timp disponibil, da. Am ajuns si
eu sa pot face ce-mi place.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de mm Vin 25 Oct 2019, 13:46

.  Am (re)gasit sursa de care vorbeam anterior: E. D. Babbitt, 1878, New York. Citez:

FORCE is a leading phenomenon of the universe. Without it, all movements of worlds, all chemical affinities, all wonders of light, color, sound and motion, all attractions and repulsions, all life, human, animal and vegetable, in fact every impulse of thought or affection itself must forever cease. Happy shall we be if we can get even a glimpse of its basic principles, for force and matter include the sum of all things.
.  FORȚA este un fenomen major al universului. Fără ea, toate mișcările lumilor, toate afinitățile chimice, toate minunile de lumină, culoare, sunet și mișcare, toate atracțiile și repulsiile, toată viața, umană, animală și vegetală, de fapt, fiecare impuls de gândire sau afecțiune trebuie să înceteze pentru totdeauna. Trebuie sa fim fericiți că putem intrezari principiile sale de bază, căci forța și materia includ suma tuturor lucrurilor.

.  Dupa care, pe zeci de pagini autorul analizeaza fortele microscopice dezvoltate de (cam) toate cele 19 eteruri, pe care le descrie exact, si tot atatea interactiuni (microscopice) care sunt sinonime cu tot atatea forte minuscule, la un nivel stiintific foarte ridicat, tinand cont de nivelul stiintific al anului 1878. Bineinteles, descrie cu amanunte UPAsii si fortele lor, cu spirale si spirillae cu tot. Iata un exemplu:
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Babbit10

.  Remarcabil este ca notiunea de forta, introdusa de Newton in stiinta ii era cunoscuta lui Babbitt si ca Chimia Occulta a lui Leadbeater si Bessant, cu descrierea UPAsilor a aparut cu vreo zece ani dupa cartea lui Babbitt. Ramanem cu intrebarea: de unde stia Babbitt de UPAsi lui Leadbeater? Desigur, e o intrebare retorica.


Ultima editare efectuata de catre mm in Sam 26 Oct 2019, 14:00, editata de 1 ori
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23691
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Oct 2019, 14:49

Avem pe cineva printre noi care atunci când nu mai are gloante,
trage cu vopsea:

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Oct 2019, 23:31

mm a scris:.  Am (re)gasit sursa de care vorbeam anterior: E. D. Babbitt, 1878, New York. Citez:
. . . . .
Remarcabil este ca notiunea de forta, introdusa de Newton in stiinta ii era cunoscuta lui Babbitt si si mai' - Chimia Occulta a lui Leadbeater si Bessant, cu descrierea UPAsilor a aparut la ~ 100 de ani dupa cartea lui Babbitt!! Ramanem cu intrebarea: de unde stia Babbitt de UPAsi lui Leadbeater? Desigur, e o intrebare retorica.
Fara sa stiu ce sunt UPAsi si cine sunt personajele citate;
pentru ce ai scris, nu vad decat un singur sens:
UPAsii au fost creatia lui Babbitt si aceasta a fost difuzata sau
dezvoltata ulterior de Leadbeater. Ti se pare ceva iesit din comun ?
Din Wikipedia reiese ca Leadbeater, desi cleric, nu a fost chiar usa
de biserica.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 26 Oct 2019, 06:52

Abel Cavaşi a scris:Ca să existe forță este suficient să EXISTE energie, nu neapărat să se CONSUME energie. Când vei putea face distincția asta nu-i vei mai acuza pe alții că cred în idei greșite.
Multa forta, înafara de greutate, crezi ca produce o bomba atomica
daca nu o detonezi ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de mm Sam 26 Oct 2019, 14:43

UPAsii au fost creatia lui Babbitt si aceasta a fost difuzata sau
dezvoltata ulterior de Leadbeater.  


.  S-ar putea sa ai dreptate. Se numeau teozofi si cunosteau, practicau, yoga. Care se practica si in prezent dar e cam greu accesibila si nu lipsita de pericole. In postarea mea am gresit la "calcule", nu era vorba de 100 de ani ci de doar vreo zece. Am facut rectificarea necesara.
.  Ca parere personala, am mai spus-o, nu ma intereseaza culoarea sursei, rosii sau albastrii, yoghinii sau fizicienii, etc., ci doar informatia tehnica in sine debitata de sursa respectiva. Si consider, inteleg prin, informatie tehnica doar aceea ce o pot verifica. In privinta electronului, de ex., -ca-i totuna- UPA numiti, si restul cercetarilor asupra elementelor chimice, verificarea a fost facuta de insasi fizicienii off prin modul cum si-au dirijat cercetarile (experimentale si teoretice), exact dupa cele ale lui Leadbeater, Bessant, Babbitt s.a.; Amanunte, in sublinierea, evidentierea, expunerea amanuntita, -si cu termenii cuantici of recunoscuti-  (a) lui JINARAJADASA (un fizician recunoscut of). Deci, NU a fost creatia lui Babbitt !
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23691
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 26 Oct 2019, 15:12

virgil_48 a scris:
Abel Cavaşi a scris:Ca să existe forță este suficient să EXISTE energie, nu neapărat să se CONSUME energie. Când vei putea face distincția asta nu-i vei mai acuza pe alții că cred în idei greșite.
Multa forta, înafara de greutate, crezi ca produce o bomba atomica
daca nu o detonezi ?
Păi, vezi cum faci confuzie între energia potențială (energia care există) și energia cinetică (energia care se consumă)? Pune-te la punct cu noțiunile-astea și apoi fă pe deșteptul cu ceilalți.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue9 / 109 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 28 Oct 2019, 21:54

Abel Cavaşi a scris:
virgil_48 a scris:
Abel Cavaşi a scris:Ca să existe forță este suficient să EXISTE energie, nu neapărat să se CONSUME energie. Când vei putea face distincția asta nu-i vei mai acuza pe alții că cred în idei greșite.
Multa forta, înafara de greutate, crezi ca produce o bomba atomica
daca nu o detonezi ?
Păi, vezi cum faci confuzie între energia potențială (energia care există) și energia cinetică (energia care se consumă)? Pune-te la punct cu noțiunile-astea și apoi fă pe deșteptul cu ceilalți.
Mie mi se pare ca tu faci confuzie:
Energia potentiala reprezinta un potential, o rezerva. Daca ai spus
"care exista" ai amestecat notiunile, fiindca amandoua exista.
Energia cinetica se consuma numai in mediul nostru, fiindca apar
frecarile, dar in spatiul liber nu se consuma. Este o marime care
masoara efectul care il poate avea miscarea unui corp asupra
altuia. In cazul miscarii rectilinii din spatiul liber, ea se conserva.
In plus in spatiul liber, când este vorba de miscare, departajarea
intre cele doua notiuni este inutila. Exista numai energia miscarii.
Nu ti-ar strica o oarecare actualizare ca sa intelegi ce am scris.
Nu sunt sigur ca ai descarcat "spatiul liber".

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Dacu Mar 29 Oct 2019, 06:32

mm a scris:virgil 48,
Daca ai acceptat una dintre cele doua variante de forta care le-am subliniat, indiferent care este sursa lor de energie,
.  Imi cer scuze dar cred ca forta este sursa energiei si nu energia e sursa fortei. De aceeasi parere sunt si altii si de acolo "m-am inspirat". Exprimarea din citat e in dubiu.
Eu cred că energia este sursa forței pentru că nimic nu se mișcă dacă nu există energie!Forța nu poate exista dacă nu există o energie inițială.Inițial , ce îți trebuie pentru ca să ridici cu o mână un obiect cu masa de 1 Kg de la h=0 metri la h=1 metru?De ce nu poți ridica cu o mână un obiect cu masa de 1000 de kg de la h=0 metri la h=0,001 metri?


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Mar 29 Oct 2019, 07:26, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21850
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 29 Oct 2019, 06:43

virgil_48 a scris:
Abel Cavaşi a scris:
virgil_48 a scris:
Abel Cavaşi a scris:Ca să existe forță este suficient să EXISTE energie, nu neapărat să se CONSUME energie. Când vei putea face distincția asta nu-i vei mai acuza pe alții că cred în idei greșite.
Multa forta, înafara de greutate, crezi ca produce o bomba atomica
daca nu o detonezi ?
Păi, vezi cum faci confuzie între energia potențială (energia care există) și energia cinetică (energia care se consumă)? Pune-te la punct cu noțiunile-astea și apoi fă pe deșteptul cu ceilalți.
Mie mi se pare ca tu faci confuzie:
Energia potentiala reprezinta un potential, o rezerva. Daca ai spus
"care exista" ai amestecat notiunile, fiindca amandoua exista.
Ha, ha! Ca să ai ce consuma trebuie ca acel ceva să existe, bineînțeles. Dar nu și invers. Ce am „amestecat” aici? Laughing

Energia cinetica se consuma numai in mediul nostru, fiindca apar
frecarile, dar in spatiul liber nu se consuma.
Virgile, dragă, se vede că nu citești cu atenție nicio carte. Energia care nu se consumă este doar energie potențială, care POATE să facă ceva.

Nu ti-ar strica o oarecare actualizare ca sa intelegi ce am scris.
Nu sunt sigur ca ai descarcat "spatiul liber".
Mulțumesc de sfaturi! Sunt cu urechile ciulite la sfaturile tale înțelepte. Am mare nevoie de ele. Musai să adaugi câte una de-asta în fiecare mesaj. Laughing
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue9 / 109 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 29 Oct 2019, 17:29

Dacu a scris:. . . . .
Eu cred că energia este sursa forței pentru că nimic nu se mișcă dacă nu există energie!Forța nu poate exista dacă nu există o energie inițială.Inițial , ce îți trebuie pentru ca să ridici cu o mână un obiect cu masa de 1 Kg de la h=0 metri la h=1 metru?De ce nu poți ridica cu o mână un obiect cu masa de 1000 de kg de la h=0 metri la h=0,001 metri?
Fiindca nu esti suficient de puternic ? Laughing  Adica nu ai forta ?
Cred ca in general energia potentiala > produce forta, iar aceasta
> produce energie cinetica.
Ai exemple care sa se opuna acestei directii ?
In mediul nostru gravitational, poluat de ideea conservativitatii
campului, s-ar putea sa gasesti . Deoarece campul gravitational,
asa cum a fost conceput(gresit) este o sursa de energie potentiala
care nu se epuizeaza. Somnul ratiunii produce... conservativitate.
Daca s-ar epuiza, ar fi de rau, asa ca a fost nevoie de aceasta
improvizatie. Cred ca si tu o sustii.
In spatiul liber, energia cinetica este si potentiala. Energia potentiala
asa cum o cunoastem noi, poate fi intalnita numai înafara domeniului
miscarii: presiune, resorturi, energia materiei.
Te-ai acomodat cu ideea de sptiu liber? Adica fara interactiuni din
mediu. Te-ai putea gandi la spatiul intergalactic daca nu te apuca
ameteala.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 14 Noi 2019, 09:03

virgil_48 a scris:
Dacu a scris:. . . . .
Eu cred că energia este sursa forței pentru că nimic nu se mișcă dacă nu există energie!Forța nu poate exista dacă nu există o energie inițială.Inițial , ce îți trebuie pentru ca să ridici . . . . .

Cred ca in general energia potentiala > produce forta, iar aceasta
> produce energie cinetica.
Ai exemple care sa se opuna acestei directii ?
In mediul nostru gravitational, poluat de ideea conservativitatii
campului, s-ar putea sa gasesti . Deoarece campul gravitational,
asa cum a fost conceput(gresit) este o sursa de energie potentiala
care nu se epuizeaza. Somnul ratiunii produce... conservativitate. . . . .
Exista bineinteles si exemple de transformarea a energiei cinetice
in energie potentiala, usor de evidentiat in mediul nostru.
Când arunci o piatra in sus isi pierde energia cinetica si dobandeste
energie potentiala. Am neglijat aceasta varianta din cauza obiceiului
meu de a considera efectele elementare din spatiul liber.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Momentul cinetic si lucrul mecanic VIII

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 17 Noi 2019, 23:50

Nu intentionam sa abandonez acest subiect intrerupt aici:
htthttps://cercetare.forumgratuit.ro/t2847p240-lucrul-mecanic-definitie-si-exemple-sectiunea-2#96118p
Era vorba despre momentul cinetic al rotorului care pe acest topic
l-am numit "haltera", format din doua mase egale m.

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Doua_111
Cercul cu raza OA(OB) reprezinta de data aceasta si un scripete cu
raza r, aflat pe axul halterei si care este invartit odata cu ea.
Scripetele poate ridica sau cobora un corp de masa m, atunci când se
roteste haltera. Ma refer la rotatia ei inertiala.
Ridicarea acest corp de catre rotatia halterei produce un lucru mecanic
care o franeaza, eventual o opreste, iar coborârea o accelereaza.
In principiu "simulatorul" acesta este asemanator tamburului de la
fantanile cu roata. Daca scapi roata din mana când este galeata
plina,...nu este bine.
Constat ca lucru mecanic constiuie variatia intr-un sens sau in altul a
vitezei de rotatie si totodata a momentlui cinetic al halterei.
Sper sa pot veni si cu niste relatii cantitative care sa arate dependenta
acestor doua marimi.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 18 Noi 2019, 08:40

virgil a scris:. . . . .

Succes, sunt curios cum ai sa demonstrezi ca viteza de rotatie scade in timp.
Asta mi-a scris virgil si nu am adus inca demonstratia ca viteza
de rotatie inertiala scade in timp chiar si in absenta frecarilor.
Eu sustin ca miscarea de rotatie nu este inertiala la infinit chiar
si intr-un mediu fara influente. Asa exprim aceasta idee. Am
vazut ca scientistii care incerca sa demonstreze contrariu, evita
exprimarile clare, desi se bazeaza pe autoritatea lui Newton.
Revin cu precizarea ca in ultima vreme socotesc miscare inertiala
- atat cea care nu se epuizeaza, cum poate fi numai miscarea
rectilinie uniforma in spatiul liber;
- cat si miscarea care continua o vreme din cauza inertiei, dar se
epuizeaza si se opreste. In aceasta categorie incadrez, fara sa
fi adus demonstratia, miscarea de rotatie. Motivul il cunoasteti.
In raspunsul precedent nu sustin decat faptul mai mult decat
evident ca daca miscarea de rotatie are ca rezultat producerea de
lucru mecanic, atunci se epuizeaza. Deci lucrul mecanic produs de
rotor consuma momentul cinetic al acestuia.
Am evidentiat acolo un lucru mecanic pe care il intelege si accepta
oricine.
Poate fi vorba si despre lucrul mecanic produs de frecare, despre
care se stie ca reduce viteza rotatiei si o epuizeaza.
Obiectivul meu este mai indepartat, insa consider ca l-am atins
anterior, pe acest topic. Trebuie numai sa caut.
Miscarea de rotatie centrata, in spatiul cel mai fara interactiuni,
produce prin natura ei lucru mecanic care o epuizeaza. Deci din
resursele ei interne.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Momentul cinetic si lcrul mecanic IX

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 20 Noi 2019, 07:34

Continuând simularea de la pct. VIII, fara sa mai copiez schita de
acolo, ajung la o concluzie provizorie, care ar putea fi gresita.
O rotatie completa a halterei, care are doua mase m, poate ridica
masa m suspendata pe scripete cu o inaltime 2 x 2 x pi x r.
Deci daca turatia halterei este de 100 ture/sec, ea se va roti
de 100 de ori, ridicând masa suspendata m pe o inaltime de
100 x 2 x 2 x pi x r. Apoi haltera se opreste. Aceasta inaltime
reprezinta lucrul mecanic (mgh) ce se poate calcula si care este
echivalentul momentului cinetic al halterei pentru turatia 100.
Ceace imi produce o anumita incertitudine este ca aceasta
echivalenta nu include marimea timp. Deocamdata mi se pare
evident ca odata cu epuizarea turatiei, haltera se va roti mai
incet si pana sa se opreasca timpul va fi mai lung decat 100 de
secunde. De fapt simularea fizica nu are nici o obligatie sa stie
unitatea de timp a oamenilor.
Dar inaltimea care o va parcurge masa suspendata, si lucrul
mecanic efectuat din resursa de moment cinetic a celor 100 de
ture/sec, mi se par realiste. Cu conditia neglijarii frecarilor.
Este foarte posibil ca "cercetarea" mea de aici, sa fie cunoscuta
de multa vreme, poate de secole.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Mar 26 Mai 2020, 09:32, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Momentul cinetic si lucrul mecanic X

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 21 Noi 2019, 10:01

Variatia momentului cinetic, prin urmare variatia vitezei de
rotatie a halterei, reprezinta lucru mecanic.
Asta am analizat
si mai sus, desi poate nici nu era nevoie. Si manualele de fizica
recunosc pe ici pe colo ca acceleratia produce lucru mecanic. Dar
este important ca producând lucru mecanic, rotatia se epuizeaza.
L = 2 m r v ;    in unitati de masura este Kg m2 s-1
Variatia momentului cinetic in unitatea de timp o reprezinta numai
variatia lui v. m si r pentru un rotor sunt constante.
Daca  L = k x v  unde k = 2 m r
Variatia lui L = k x (variatia lui v). Variatia lui v este acceleratia,
adica v / s.
Variatia in unitatea de timp a lui L = 2 m r v / s care in unitati de
masura este Kg m2s -2
Acesta este lucru mecanic.
Nu am abordat problema momentului cinetic pentru alte corpuri
fiindca nu este relevant. Concluzia nu poate fi alta.
Imi cer scuze pentru abordarea elementara.
Voi reveni asupra acestui capitol numai daca apar probleme.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Mar 26 Mai 2020, 09:34, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Lucrul mecanic si momentul cinetic XI

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 25 Noi 2019, 17:33

Nu acord mare importanta acestei "cercetari" prin care am constatat ca
variatia momentului cinetic este lucrul mecanic. Nici macar demonstratia
nu este serioasa, cu atat mai mult calitatea de a fi o noutate. Dar poate
cineva cu un bagaj serios de mecanica, isi va aminti vreodata de ea. Desi
mecanica teoretica din macrocosmos a ajuns de batjocura de când cu
"formula magica" si mecanica cuantica. Toti vad cai verzi pe pereti. Actiune
mecanica la distanta fara suport material, inertie curba, conservativitati
fanteziste si altele.
De fapt nu ma interesa relatia in sine ci aspectul de necontestat ca un
rotor care produce orice fel de lucru mecanic când se roteste, isi epuizeaza
momentul cinetic. Rapunsurile de la X  la  I  le leg aici.
X ,  IX ,  VIII ,  VII ,   VI ,  V ,  IV ,  III ,  II ,  I.
Daca intalniti intre aceste raspunsuri altele cu o bara rosie verticala
in dreapta sus, sa stiti ca sunt de interes.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Inertia si conservativitatea I

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 11 Dec 2019, 22:56

1.Orice corp își menține starea de repaus sau de mișcare rectilinie
uniformă atât timp cât asupra sa nu acționează alte forțe sau suma forțelor
care acționează asupra sa este nulă.
Newton: Principiul I al mecanicii in traducere romaneasca.
2.Inerția este rezistența oricărui corp cu masă la modificarea stării
sale de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă atunci când asupra sa
nu acționează forțe externe.
 Din Wikipedia - Inertia

Parerea mea este ca citatul 2 continua in mod gresit dupa cuvântul uniforma.
Am subliniat ce consider ca este gresit.
Rezistenta evidentiata , se manifesta si atunci când asupra corpului
actioneaza forte externe. Daca astfel de forte nu exista, miscarea este
in mod natural rectilinie, uniforma si perpetua. Daca actioneaza forte externe,
miscarea este perturbata si franata, dar este tot inertiala. Miscarea continua
un timp chiar daca este deviata sau franata de ceva. Si in cazul acesta tot
inertia este motorul miscarii, numai ca miscarea se compune cu efectul unor
forte exterioare.
Vi se pare deplasat ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Inertia si conservativitatea II

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 12 Dec 2019, 23:17

Asta caut sa deosebesc despre conceptul acesta de inertie:
Inerția este rezistența oricărui corp( cu masă la modificarea stării
sale de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă) atunci când asupra sa
nu acționează forțe externe.
             ???
Daca asa intelege toata lumea, inseamna ca miscarea inertiala este
numai cea rectilinie si uniforma din spatiul liber. Fiindca in mediul nostru
gravitational si atmosferic, miscarea este influentata de forte externe:
gravitatia si frecarea. Este o restrangere drastica a conceptului de inertie,
numai la miscarile care nu sunt influentate/sustinute din exterior.
Eu opinez ca aria notiunii se extinde si asupra miscarilor curbe,
orbitale, din medii cu frecare, care se epuizeaza/sau/ nu pot avea loc,
daca nu sunt sustinute din exterior. Si presupun ca asa este utilizata
dar fara sa se faca o detasare fata de prima situatie.
Miscarea inertiala poate fi definita numai ca miscarea rectilinie care nu
este sustinuta din exterior ?;  sau ca orice miscare nerectilinie(continua?)
care se perpetueaza pana la epuizarea impulsului propriu ?

Parerea mea am prezentat-o, dar nu imi este clar cum intelege si percepe
restul lumii acest aspect.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 17 Dec 2019, 18:29

virgil_48 a scris:. . . . .
1. Miscarea inertiala poate fi definita numai ca miscarea rectilinie care nu
este sustinuta din exterior ?;  2. sau ca orice miscare nerectilinie(continua?)
care se perpetueaza pana la epuizarea impulsului propriu ?

Parerea mea am prezentat-o, dar nu imi este clar cum intelege si percepe
restul lumii acest aspect.
Dupa cum m-am asteptat "restul lumii" nu s-a inghesuit sa-si spuna
parerea, nici macar participantii la forum. Este un "test" de fizica
elementara care nu presupune nici macar o privire in microcosmos,
ceace este sub nivelul necesar.
Am sa consider in continuare ca inertia este proprietatea de a se
perpetua la infinit
a miscarii rectilinii, neinfluentate din exterior.
Miscare inertiala este cea care poate beneficia permanent sau nu de
aceasta proprietate. Daca criteriile subliniate nu sunt indeplinite, acea
miscare inertiala se epuizeaza.
Este posibil ca aceasta precizare sa contravina unor exprimari anterioare
sau ulterioare ale mele cu privire la inertie-miscarea inertiala. Daca apar
alte opinii, pot relua sau modifica.


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Joi 19 Dec 2019, 09:42, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11249
Puncte : 44143
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

mecanic - Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2) - Pagina 10 Empty Re: Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 31 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 20 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum