Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
CAdi (11933)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
curiosul (6652)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Razvan (6162)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
eugen (3786)
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Pacalici
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
CAdi
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
curiosul
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Dacu
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Razvan
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
virgil
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
meteor
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
gafiteanu
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
scanteitudorel
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
curiosul
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
virgil_48
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
virgil
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Forever_Man
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
eugen
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Dacu
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Bordan
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Forever_Man
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
virgil
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
virgil_48
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
Dacu
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 
eugen
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_lcapCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Voting_barCartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

5 participanți

In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 24 Iul 2023, 20:12

M-a rugat Adrian Gheorghe printr-un comentariu pe blogul meu să vă aduc la cunoștință noua lui lucrare de Fizică. O găsiți pe linkul:

https://drive.google.com/file/d/1HxI9IWXuxdCgXCiVkXIOFq_9MC_zzs0O/view?usp=sharing
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33916
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Lun 24 Iul 2023, 20:23

Pai , mi se pare ca la pagina 4 si D-nul Adrian Gheorge vorbeste de forta de inertie ? Wink

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 24 Iul 2023, 20:55

CAdi a scris:Pai , mi se pare ca la pagina 4 si D-nul Adrian Gheorge vorbeste de forta de inertie ? Wink
Crezi ca d-l A.G. a invatat alta fizica decat cea virusata ? Daca se
indoieste de unele aspecte ale ei, nu le poate contesta pe toate.
Poate le abordeaza treptat .
Nici tu nu spui pe fata ca esti adeptul creationismului !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Lun 24 Iul 2023, 21:07

O inadvertenta :
La pagina 14 in cuprins ar trebui sa fie ,,Ipoteza asupra sursei campului gravitational "
In schimb avem ,,O ipoteza asupra sursei campului gravific" dar care nu prea are legatura cu gravitatia.
Cel putin eu , desi am citit toata pagina14- 15 cu atentie, nu mi-am dat seama care este legatura  !

Am gasit totusi ceva aici la pag.16:
,,Este de asemenea posibil să existe o mică asimetrie a semiundelor gravitaţionale datorită suprapunerii
câmpului de inerţie devenit câmp centrifugal, peste câmpul electric al nucleonului, având
consecinţă la fel preponderenţa componentei atractive.
Intensitatea mare ca şi frecvenţa foarte mare a câmpului gravific ar face ca acesta să fie imposibil de ecranat.
(Pe de altă parte undele gravitaţionale având dimensiunea comparabilă cu dimensiunea nucleelor,
de circa 15 10 m, prin fenomenul de difracţie ar ocoli nucleele, având consecinţă transparenţa
substanţei la câmpul gravitaţional)"

Sursa ar fi nucleonii care emit unde gravitationale(pag.14):
,,In ipoteza noastră câmpul gravitaţional (gravistatic) al maselor s-ar datora mişcării de rotaţie
a nucleonilor."
Explicatia atractiei gravitationale este incompleta si nu prea bine explicata, in raport cu formula lui Newton spre exemplu :
Fa=k (m1.m2)/ r^2

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil Vin 28 Iul 2023, 20:42

CAdi a scris:O inadvertenta :
La pagina 14 in cuprins ar trebui sa fie ,,Ipoteza asupra sursei campului gravitational "
In schimb avem ,,O ipoteza asupra sursei campului gravific" dar care nu prea are legatura cu gravitatia.
Cel putin eu , desi am citit toata pagina14- 15 cu atentie, nu mi-am dat seama care este legatura  !

Am gasit totusi ceva aici la pag.16:
,,Este de asemenea posibil să existe o mică asimetrie a semiundelor gravitaţionale datorită suprapunerii
câmpului de inerţie devenit câmp centrifugal, peste câmpul electric al nucleonului, având
consecinţă la fel preponderenţa componentei atractive.
Intensitatea mare ca şi frecvenţa foarte mare a câmpului gravific ar face ca acesta să fie imposibil de ecranat.
(Pe de altă parte undele gravitaţionale având dimensiunea comparabilă cu dimensiunea nucleelor,
de circa 15 10 m, prin fenomenul de difracţie ar ocoli nucleele, având consecinţă transparenţa
substanţei la câmpul gravitaţional)"

Sursa ar fi nucleonii care emit unde gravitationale(pag.14):
,,In ipoteza noastră câmpul gravitaţional (gravistatic) al maselor s-ar datora mişcării de rotaţie
a nucleonilor."
Explicatia atractiei gravitationale este  incompleta si nu prea bine explicata, in raport cu formula lui Newton spre exemplu :
Fa=k (m1.m2)/ r^2

CAdi, autorul lucrarii m-a rugat sa-ti transmit urmatoarele; " Mai vreau sa te rog sa ii transmiti d-lui CAdi ca explicatia mecanismului gravitatiei este la pagina 148, care din gresala nu apare in opisul de cuprins."

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 29 Iul 2023, 06:05

virgil a scris:. . . . .

CAdi, autorul lucrarii m-a rugat sa-ti transmit urmatoarele; "  Mai vreau sa te rog sa ii transmiti d-lui CAdi ca explicatia mecanismului gravitatiei este la pagina 148, care din gresala nu apare in opisul de cuprins."
Dl. Adrian Gheorghe este logat pe forumul nostru cu numele
gheorghe adrian din 08.04. 2010. Dece comunica prin intermediari ?
https://cercetare.forumgratuit.ro/memberlist?mode=lastvisit&order=DESC&submit=Ok&username=gheorghe+adrian


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Dum 30 Iul 2023, 10:45, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 29 Iul 2023, 07:38

virgil_48 a scris:Dece comunica prin intermediari ?
O ipoteză ar fi aceea că pare mai interesant. Între timp caut și alte explicații. Very Happy
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33916
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 30 Iul 2023, 11:03

Abel Cavaşi a scris:M-a rugat Adrian Gheorghe printr-un comentariu pe blogul meu să vă aduc la cunoștință noua lui lucrare de Fizică. O găsiți pe linkul:

https://drive.google.com/file/d/1HxI9IWXuxdCgXCiVkXIOFq_9MC_zzs0O/view?usp=sharing
Este pacat sa irosesti atata materie cenusie, timp si bani ca sa
aduci corecturi si imbunatatiri paradigmei actuale. Nu mai are
nimeni nevoie de asa ceva. Iar cei care o sustin, nu-si doresc
sa-si reia scolarizarea.
De fapt, contributiile recunoscute cu mare pompa din fizica
sec XX, trebuie reciclate complet ! Aceasta este fizica virusata.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Lun 31 Iul 2023, 19:05

virgil a scris:
CAdi a scris:O inadvertenta :
La pagina 14 in cuprins ar trebui sa fie ,,Ipoteza asupra sursei campului gravitational "
In schimb avem ,,O ipoteza asupra sursei campului gravific" dar care nu prea are legatura cu gravitatia.
Cel putin eu , desi am citit toata pagina14- 15 cu atentie, nu mi-am dat seama care este legatura  !

Am gasit totusi ceva aici la pag.16:
,,Este de asemenea posibil să existe o mică asimetrie a semiundelor gravitaţionale datorită suprapunerii
câmpului de inerţie devenit câmp centrifugal, peste câmpul electric al nucleonului, având
consecinţă la fel preponderenţa componentei atractive.
Intensitatea mare ca şi frecvenţa foarte mare a câmpului gravific ar face ca acesta să fie imposibil de ecranat.
(Pe de altă parte undele gravitaţionale având dimensiunea comparabilă cu dimensiunea nucleelor,
de circa 15 10 m, prin fenomenul de difracţie ar ocoli nucleele, având consecinţă transparenţa
substanţei la câmpul gravitaţional)"

Sursa ar fi nucleonii care emit unde gravitationale(pag.14):
,,In ipoteza noastră câmpul gravitaţional (gravistatic) al maselor s-ar datora mişcării de rotaţie
a nucleonilor."
Explicatia atractiei gravitationale este  incompleta si nu prea bine explicata, in raport cu formula lui Newton spre exemplu :
Fa=k (m1.m2)/ r^2

CAdi, autorul lucrarii m-a rugat sa-ti transmit urmatoarele; "  Mai vreau sa te rog sa ii transmiti d-lui CAdi ca explicatia mecanismului gravitatiei este la pagina 148, care din gresala nu apare in opisul de cuprins."

Da , curios de ce domnul Adrian Gheorge nu mai vrea sa dialogheze pe acest forum ! In fine o avea motivele lui.
Am citit mecanismul gravitatiei incepand cu  pag.148 si am observat exact aceleasi neajunsuri :
Nu este explicata foarte bine mecanismul gravitatiei , de pilda de ce se atrag masele intre ele si de ce difera acest lucru tocmai cu patratul distantei ?
Am observat iar ca si dansul face aceeasi analogie ca si tine Virgil, cu identitatea masa -  sarcina, dar ce este drept cu o alta formula , in rest gravitatia este explicata intr-o maniera  mai detaliata,
insa nu raspunde la cerintele formulate de mine si de experienta lui Cavendish....
Decat prin formularea  teoretica (demonstrata de dansul matematic) referitor la aceasta identitate, adica  Forta Culombiana =k q1.q2/d^2= FA =k m1.m2/d^2. Dar de ce ? si care este mecanismul la nivelul masei ,
Domnul Adrian Gheorghe nu raspunde, doar reformuleaza efectul gravitatiei transferand in electric asa cum Newton l-a formulat mecanic.
Or interesanta ar fi fost reverberarea cauzei de la care pleaca efectul....Ar fi fost o revolutie... sunny

Din carte observ ca D-nul Adrian Gheorghe este insa un bun analist al fotonului sub toate aspectele....contrare insa fizicii actuale!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 31 Iul 2023, 20:17

Acum imi amintesc teoria aceasta, cea cu privire la gravitatie, prezentata
sumar pe forum cu ani in urma. Turbioane, flux de aspiratie a eterului, etc.
Desi autorul pare sa stie multe despre cele prezentate, nu s-a hotarat sa
lamureasca cateva probleme simple care cred ca i le-am adresat si atunci :
Daca gravitatia este produsa de o aspiratie a eterului  in masa corpurilor,
cata energie are masa ca sa aspire la infinit ? Si ce fel de aspiratie produce
o masa in vid ? Aceea nu este tot atractie ? Cum de nu se rarefiaza eterul ?
Daca omul tine la parerea lui cu orice pret, baftă cu cartea !
Sper ca nu intrebarile acelea il fac sa ne evite.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de eugen Mier 02 Aug 2023, 19:43

Daca Adrian evita sa intre sa intre pe forum are motivele lui. Eu gasesc laudabil efortul lui de a formula o lucrare. Bineinteles ca orice lucrare personala atrage ca deobicei critici .
Eu astept lucrari in replica.
La volumul de postari de pe forum, se vede potential de a scrie lucrari mari...
Nu doar postari separate agatate de subiecte stimulate de colegi " spargatori de gheata"...
Adrian nu trebuie sa explice nimic...Cred ca e suficienta lucrarea. Trebuie sa facem singuri un efort propriu de intelegere... Mie de exemplu imi e suficient o formulare dintr-o lucrare anume ca sa ma puna la treaba sa gandesc in jurul unei idei sugerate...nu am pretentii de genul " aici nu esti corect" sau " stiu eu mai bine"...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32336
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Mier 02 Aug 2023, 19:48

eugen a scris:Daca Adrian evita sa intre sa intre pe forum are motivele lui. Eu gasesc laudabil efortul lui de a formula o lucrare. Bineinteles ca orice lucrare personala atrage ca deobicei critici .
Eu astept lucrari in replica.
La volumul de postari de pe forum, se vede potential de a scrie lucrari mari...
Nu doar postari separate agatate de subiecte stimulate de colegi " spargatori de gheata"...
Adrian nu trebuie sa explice nimic...Cred ca e suficienta lucrarea. Trebuie sa facem singuri un efort propriu de intelegere... Mie de exemplu imi e suficient o formulare dintr-o lucrare anume ca sa ma puna la treaba sa gandesc in jurul unei idei sugerate...nu am pretentii de genul " aici nu esti corect" sau " stiu eu mai bine"...
Scuze domnul Eugen dar ni s-a cerut parerea... Daca o parere spusa cinstit ofenseaza atunci nu am sa mi-o mai dau la nici o lucrare, indiferent de partea cui o fi.
Virgil de exemplu nu a fost ofensat si a explicat calm de fiecare data cand i s-a facut vreo observatie...
Am si eu contributii personale , nu carti ca altii  , dar am acceptat critica si nu ma dau in stamba...
In alta ordine de idei felicitari D-lui Adrian Gheorge pentru munca depusa si pentru cartea pe care a elaborat-o . Sper sa fie de un real folos in viitor.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de eugen Mier 02 Aug 2023, 20:38

CAdi,
Ai scris:
"Am citit mecanismul gravitatiei incepand cu  pag.148 si am observat exact aceleasi neajunsuri ..."

Inseamna ca te asezi in pozitia de profesor.
Dar trebuie sa -ti castigi aceasta pozitie de superioritate artificiala prin propria ta explicatie cu cuvintele tale acolo unde autorul are neajunsuri...adica sa explici tu cum ar fi corect, pe scurt , mecanismul gravitatiei... (Dar nu repetand lozincile din fizica oficiala...) .Ca sa indepartezi neajunsurile...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32336
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Mier 02 Aug 2023, 21:34

eugen a scris:CAdi,
Ai scris:
"Am citit mecanismul gravitatiei incepand cu  pag.148 si am observat exact aceleasi neajunsuri ..."

Inseamna ca te asezi in pozitia de profesor.
Dar trebuie sa -ti castigi aceasta pozitie de superioritate artificiala prin propria ta explicatie cu cuvintele tale acolo unde autorul are neajunsuri...adica sa explici tu cum ar fi corect, pe scurt , mecanismul gravitatiei...
(Dar nu repetand lozincile din fizica oficiala...) .Ca sa indepartezi neajunsurile...
Ce pozitie domnule , este doar o constatare proprie nu vreau sa fac pe profesorul.
Singura explicatie a gravitatiei o are Einstein cu masa scufundata in reteaua spatiu-timp in functie de masa, dar nici el nu explica patratul distantei, doar constata legea...
As fi asteptat din partea lui Adrian Gheorghe o explicatie mai amanuntita nu doar o echivalenta masa sarcina....A facut si Virgil treaba asta insa cu o alta formula.
Virgil, nu a intrat in profunzime in mecanismul gravitatiei, si nici nu a avut pretentia... El doar a realizat o echivalenta intre micro si macrocosmos.

Asta-i concluzia ta ca fac pe profesorul ?  Very Happy  Doresc doar sa stiu daca Adrian Gheorghe cunoaste mai mult decat ce se stie din fizica oficiala...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de eugen Mier 02 Aug 2023, 22:53

Dupa cate am citit, Einstein insusi s-a indoit la batranete de ce a formulat la tinerete...
Deci Einstein insusi si-a pus la indoiala propriile rationamente initiale.
Mi-aduc aminte de situatia cu experimentul eter-drift a lui Dyton Myler si criticile aduse de Einstein asupra rezultatelor masuratorilor publicate de Dyton Myler. Einstein, care nu experimentase nimic in viata lui- dupa cate stiu...
De aceea cred ca siguranta cu care sa admitem ca singura explicatie data gravitatiei ar fi cea a lui Einstein, mi se pare suspecta. Adica cel ce sustine identic pozitia lui Einstein o face prin repetare -ca asa e moda- sau prin ...digerare ?
Trebuie sa luam automat ce a spus Einstein sau putem gasi si explicatii din alta perspectiva ?
O alta ipoteza/perspectiva asupra gravitatiei a deschis-o demult Newton cu push- gravity provocata de un flux eteric care pe directia centrului Pamantului - de exemplu-creaza un efect crescator patratic cu inversul distantei dintre un corp si Pamant.
Explicatiile au fost date in scrisoarea lui Newton catre Haley- daca imi aduc bine aminte.
Deci Newton admitea un eter fluidic posibila cauza a gravitatiei. Aici Adrian formuleaza deja in cartea lui despre eterul ca mediu fluid.
De altfel acelasi rationament l-a urmat si Maxwell ale carui ecuatii originale le-am putea
denumi ecuatiile eterului fluid.
Daca nu ma insel profesia lui Adrian este legata de electromagnetism. Ceea ce ar explica
cumva afinitatea lui Adrian cu comportarea eterului in mecanica Maxwell...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32336
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Mier 02 Aug 2023, 23:05

Din eter pornesc toate...Dar cum se modeleaza eterul? pentru ca vedem ca sunt multe legi matematice transpuse in fizica,
ma indoiesc ca ele s-au infiintat din Haos...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de eugen Mier 02 Aug 2023, 23:39

Coerenta si mentinerea in stare ordonata a Cosmosului sugereaza dupa parerea mea cateva principii intrinseci Naturii care ne pot eventual ajuta sa intelegem mai mult Natura :
- simultaneitatea informatiei la distante foarte mari, sugerata de Hartmut Muller prin lucrarea a lui asupra rezonantei protonice;
-principiul pulsatiei, schimbarii starii energetice intre un minim si un maxim, intre o forma potentiala si una dinamica, etc;
- principiul rezonantei, a pendularii intre doua forme complementare de energie;
- principiul elicoidal, incapsularea unei energii maxime pe o directie, folosind axialul si rotationalul;
- principiul simetriei, repetarea unui fenomen in timp , notiunea de frecventa, etc;
- principiul cresterilor si descresterilor logaritmice;
- principiul similitudinii intre universul mic si universul mare;
- principiul unei " materii" primare, fine, elementare,  din care se construieste materialul, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32336
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de CAdi Vin 04 Aug 2023, 15:53

eugen a scris:Coerenta si mentinerea in stare ordonata a Cosmosului sugereaza dupa parerea mea cateva principii intrinseci Naturii care ne pot eventual ajuta sa intelegem mai mult Natura :
- simultaneitatea informatiei la distante foarte mari, sugerata de Hartmut  Muller prin lucrarea a lui asupra rezonantei protonice;
-principiul pulsatiei, schimbarii starii energetice intre un minim si un maxim, intre o forma potentiala si una dinamica, etc;
- principiul rezonantei, a pendularii intre doua forme complementare de energie;
- principiul elicoidal, incapsularea unei energii maxime pe o directie, folosind axialul si rotationalul;
- principiul simetriei, repetarea unui fenomen in timp , notiunea de frecventa, etc;
- principiul cresterilor si descresterilor logaritmice;
- principiul similitudinii intre universul mic si universul mare;
- principiul unei " materii" primare, fine, elementare,  din care se construieste materialul, etc.

Acum tu faci pe profesorul Very Happy
Insa ceea ce ai scris mai sus, ai scris bine !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 22 Oct 2023, 12:05

Adrian Gheorghe zice: La articolul de mai sus am adaugat ulterior cateva idei. Daca cineva se pricepe sa-l stearga inpreuna cu acest mesaj in cazul cand trimit articolul extins. Fiindca nu este in intentia mea sa-l postez de doua ori.
Am alcatuit o teorie mecano-eterica a gravitatiei, plecand de la dinamica particulelor grele din nucleele substantei, modelate ca si motoare electrice rotative, foarte multipolare si de foarte mare putere si turatie. Prin rotatia lor foarte rapida (Frot=10^20 rot/s) particulele nucleare se comporta ca niste aspiratoare centrifugale, care aspira eterul cu viteza foarte mica prin jurul axei de rotatie si il refuleaza cu viteza foarte mare, prin sectiuni foarte mici pe la periferie. Prin rotatia structurii dinamice foarte multipolara, prin bazele cilindrului de rotatie apare la fiecare nucleon cate o pereche de turbioane. Multimea turbioanelor eterice constituiesc fluxul eteric de aspiratie al substantei. Raportul intre viteza de aspiratie si viteza de refulare, ca si raportul intre sectiunea de refulare si sectiunea de aspiratie a eterului, este dat de constanta gravitationala nucleara Gn. La nivelul nucleonilor constanta gravitationala este egala cu 8/(4*pi*k)=8*epsilon zero. Aceasta arata ca campul gravific este derivat din campul electric si stabileste legatura care exista intre electromagnetism si gravitatie. De exemplu, totalitatea nucleonilor din masa Pamantului ar aspira cam 10^16 m^3 de eter/s, cu viteza spre interiorul planetei de 23 m/s. Fluxul eteric de aspiratie al substantei, avand viteza mica de curgere inspre substanta, are timp mare de interactiune cu substanta si de aceea are efect preponderent fata de efectul produs de fluxul de refulare, care avand viteza de curgere foarte mare, dinspre substanta, are timp foarte scurt de interactiune cu substanta. Fluxul eteric de refulare tasneste cu viteza foarte mare , ca niste raze prin interstitiile dintre turbioanele de aspiratie. Intalnirea in spatiu a fluxurilor de aspiratie creeaza in permanenta depresiunea in care luneca substanta, depresiunea care genereaza atractia gravifica dintre mase, dintre substanta neutra electric. Aceasta depresiune ar fi elementul principal al tensorului gravitational. Peste efectul produs de fluxul eteric de aspiratie, se suprapune efectul repulsiv al campului care da densitatea masei si care compenseaza mai mult de jumatate din efectul fluxului de aspiratie. De aceea intre mase exista numai atractie, si interactiunea dintre mase este asa de slaba. Am imaginat un experiment interferential asemanator cu experimentul Pound-Rebka, pentru evidentierea fluxului eteric de aspiratie al planetei. Dar bineinteles ca un experiment care ar demonstra indubitabil existenta eterului cosmic, care materializeaza spatiul fizic, sediul si suportul miscarii, ar fi absolut interzis de lumea stiintifica. Fiindca dogma relativista exclude hotarat eterul din fenomenele fizice si din universul fizic. La aceasta teorie am ajuns dupa ce am descifrat sensul fizic al constantelor fizice universale si dupa ce am gasit si demonstrat identitatea dimensionala masa-sarcina. Identitate care duce la semnificatia fizica exacta a marimilor (a conceptelor) fizice. Fapt care mi-a permis sa modelez particulele elementare ca motoare electrice rotative, iar fotonii ca motoare electrice liniare, in care se gaseste la fiecare unda, ca forta electrodinamica propulsoare a fotonilor prin spatiu, este la echilibru cu forta de inertie. Ceeace asigura translatia uniform rectilinie a luminii si comportamentul similar undelor. Prin refractia fotonilor la 360 de grade, cu contractarea lor de 137 sau de 274 de ori si interferenta lor constructiva, adica insumarea tuturor undelor componente ale trenului de unde fotonic, in unde sau sisteme de unde stationare, de tensiune de foarte mare amplitudine si translatia lor pe circomferinte de raza particulelor, s-ar naste particulele elementare, care ar fi structuri dinamice bipolare (numai cu doua seminude diametral opuse, sau foarte multipolare, ce se comporta similar motorului electric rotativ.

18 octombrie 2018 la 15:14
Din blogul d-lui Dorel Barsan, comentariu al d-lui Adrian Gheorghe
https://biransblogblog.wordpress.com/teoria-gravitodinamica-sau-mecanica-alconica/idei-pentru-o-teorie-dinamica-a-gravitatiei/

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 23 Oct 2023, 10:25

Din citatul precedent;
Fluxul eteric de refulare tasneste cu viteza foarte mare , ca niste raze prin interstitiile dintre turbioanele de aspiratie. Intalnirea in spatiu a fluxurilor de aspiratie creeaza in permanenta depresiunea in care luneca substanta, depresiunea care genereaza atractia gravifica dintre mase, dintre substanta neutra electric. Aceasta depresiune ar fi elementul principal al tensorului gravitational.
Iata cum poate fi afectata negativ o minte bine dotata, de ambitia
personala:
Aici dl. A.G. prezinta FOIP ul intr-o varianta proprie. Spune ca fluxul
eteric genereaza atractia gravitationala, dar in restul mesajului tot
o trage curajos cu campul gravific si campul electric de care nici nu
mai este nevoie . D-lui nu se poate desparti de campuri, desi a
spus deja cum se produce gravitatia: push gravity !
Este drept ca d-lui presupune ca acel flux eteric este generat de
corpuri, in contrast cu FOIP care ar fi acelasi cu materia si energia
intunecata. Il prezinta ca pe un flux rapid de particule.
Faptul ca in Univers fluxul ar fi izotrop, rezulta din context.
Dar abordarea gravitatiei, asa cum rezulta din citatul de aici, este
push gravity ascuns de bogatia de amanunte inutile.
Imi permit sa comentez astfel fiindca stiu ca fostul nostru membru
nu ma va lua in seama !
P.S. Despre FOIP am scris pentru cei ce stiu ce inseamna din topicele
dedicate lui.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe Empty Re: Cartea de Fizică a domnului Adrian Gheorghe

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum