Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Transilvania-pamant stramosesc
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în OZN in Romania
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12260)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6170)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3910)
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_lcapHinduism in eroare totala - Pagina 2 Voting_barHinduism in eroare totala - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Hinduism in eroare totala

+5
curiosul
Razvan
Bordan
sadang
CAdi
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de AMOT-G2 Dum 04 Mar 2012, 16:01

Rezumarea primului mesaj :

Abel Cavasi,
Acesta este raspunsul meu la MP-ul tau privat:
Daca unii se simt jigniti ca eu sustin ca doar Biblia Ortodoxa este adevarata tot la fel ma simt si eu jignit de hindusii in eroare care sub influenta drogurilor zapacesc pe prea multi oameni de o buna bucata de vreme........ Rolling Eyes
Putin imi pasa ca nu mai pot posta pe forumul asta dar tu nu ai inteles ca si scripturile trebuie sa fie cercetate si eu le-am cercetat dupa ce Dumnezeu Tatal Ceresc mi-a aratat ce este sufletul omului si multe alte revelatii care mi-au fost confirmate numai si numai de Biblia Ortodoxa pe care o consider adevarata 99,99 %,iar scripturile hinduiste in eroare ca de altfel si alte scripturi sunt adevarate doar 0,000000000000000001 %........ Rolling Eyes
Noapte buna!Somn usor in intunericul stiintei tale!!!!!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

AMOT-G2
Vizitator


Sus In jos


Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de CAdi Lun 05 Mar 2012, 00:11

curiosul a scris:"

Scuze sadang, ai dreptate, trebuie sa ne oprim.

.

Ce te impiedica sa te opresti?
Sa nu imi spui ca te mustra constiinta?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 12260
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de AMOT Mar 06 Mar 2012, 07:59

curiosul,
Eu nu pot fi de-al vostru decat daca voi faceti voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc!

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de Razvan Mar 06 Mar 2012, 08:44

AMOT, de ce eviţi să-mi răspunzi la întrebările puse de mine într-o expunere anterioară?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de virgil Mar 06 Mar 2012, 08:51

Eu nu pot fi de-al vostru decat daca voi faceti voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc!
Aici nu exista, al vostru sau al nostru, fiecare e pe cont propriu. In functie de calitatea mesajului, esti cand al nostru, cand al vostru. Statistica hotaraste unde te afli de obicei.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de AMOT Mar 06 Mar 2012, 08:59

Razvan a scris:
AMOT, în timp ce membrii acestui forum şi-au arătat respectul cuvenit faţă de credinţa ta, tu continui să acuzi şi să condamni fără pic de respect alte religii.
Să analizăm atunci pe ce se bazează sfânta ta carte:
Dacă "hinduşii în eroare" şi-au scris religia lor "sub influenţa drogurilor", atunci cum se cheamă cei care aud voci din ceruri, au viziuni în care pretind că l-au văzut şi auzit pe doamne-doamne şi care stau la baza scrierii bibliei, în care tu crezi?
Psihiatria le dă un nume: schizofrenici. Cauzele schizofreniei nu sunt pe deplin cunoscute, însă printre cele ştiute sunt anumite afecţiuni virale, factorii genetici, suprasolicitările psihice şi consumul exagerat de alcool.
Aşadar, dacă religiile hinduse se bazează pe "influenţa drogurilor", cu ce este mai bună religia creştină bazată pe halucinaţiile unor schizofrenici din antichitate? Halucinaţii care, mai departe, au fost combinate cu alte datini şi legende, tălmăcite şi răstălmăcite de încă alţi schizofrenici!
Iată ce simplu e de criticat şi de împroşcat cu noroi chiar şi religia ta, în care crezi cu atâta ardoare. Pe tine ce te determină să iei de bune delirurile unor bolnavi? Ce ai în comun cu această psihoză?
Eu nu sunt alcoolic si nici fumator si nu ma droghez dar daca Dumnezeu Tatal Ceresc mi-aratat ce este sufletul omului asa cum scrie in Biblia Ortodoxa pe care am citit-o dupa aceasta revelatie atunci ce crezi tu ca inseamna asta????????
Schizofrenici sunt cei care cred ca realitatea este ca un om in viata nu are suflet si care nu cred ca sufletul unui om poate exista si fara sa fie intrupat,iar eu iti spun ca Minunat este Dumnezeu Tatal Ceresc care ii trezeste la Realitate doar pe cine vrea El.....Cine este rupt de realitate este un schizofrenic......Un hindus in eroare care zice ca Universul este o iluzie este un schizofrenic ca si cei care cred in big-bang si in TRR si TRG si alte schizofrenii de tipul teorii membranelor........ Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de Razvan Mar 06 Mar 2012, 09:13

Spune-i toate astea şi unui psihiatru şi urmăreşte-i reacţia! What a Face

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de sadang Mar 06 Mar 2012, 10:41

AMOT, de ce consideri tu ca toti cei care nu-ti sustin ideile si conceptiile sunt hindusi in eroare? De ce consideri ca doar tu ai dreptate? Hai sa incepem un DIALOG pe aceasta tema.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24454
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de nic Mar 06 Mar 2012, 11:12

Salut,
Toate religiile lumii cred în divinitate indiferent cum sar numi. Toate religiile lumii cred în viata după moartea fizica. Pana și creștinismul este împărțit mai multe ramuri, care este adevărată?...Ortodoxia? Catolicismul? și cate alte...
Nu putem spune ca toate religiile lumii sunt în eroare cu excepția în care cred eu.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19651
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de Razvan Mar 06 Mar 2012, 12:33

nic a scris:
Nu putem spune ca toate religiile lumii sunt în eroare cu excepția în care cred eu.
Dar putem spune că toate religiile sunt în eroare pur şi simplu? Very Happy

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de nic Mier 07 Mar 2012, 06:41

Razvan a scris:
Dar putem spune că toate religiile sunt în eroare pur şi simplu? Very Happy
NU putem să spunem nici asa ceva. Omul are dreptul ca gândească liber și să creadă în ceea ce vrea.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19651
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de AMOT Mier 07 Mar 2012, 07:15

Razvan a scris:Spune-i toate astea şi unui psihiatru şi urmăreşte-i reacţia! What a Face
Sunt multi medici si din acestia sunt chiar psihiatri care desi nu li s-a aratat realitati din Biblia Ortodoxa cred ca sufletul exista si ca sufletul poate exista si fara trup......Asta-i realitatea!!!!!!Eu am fost o vreme schizofrenic crezand ca Dumnezeu Tatal Ceresc si sufletele nu exista dar acum nu mai sunt schizofrenic.......Ce inseamna a fi schizofrenic????Citeste DEX!!!!!!!!!Fericiti cei care au vazut realitatea sufleteleor! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de Razvan Mier 07 Mar 2012, 07:29

AMOT a scris:Ce inseamna a fi schizofrenic?Citeste DEX
"SCHIZOFRENÍE = boală psihică gravă caracterizată prin disocierea spiritului, idei delirante și halucinații" conform DEX!

Vezi bine, toţi cei care susţin că au avut viziuni au avut de fapt halucinaţii!
"Viziune = Vedenie, închipuire, halucinație, nălucire." Tot conform DEX!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6170
Puncte : 33583
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de nic Mier 07 Mar 2012, 07:43

AMOT a scris:Biblia Ortodoxa cred ca sufletul exista si ca sufletul poate exista si fara trup...
De ce Biblia Ortodoxă? Biblia este titlul cărții de bază a creștinismului. In creștinism sunt trei mari curente principale; catolicii, protestanții și ortodocșii, fiecare curent al creștinismului ia ce-s dorește și ce vrea din Biblie.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19651
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de AMOT Mier 07 Mar 2012, 07:46

nic a scris:
AMOT a scris:Biblia Ortodoxa cred ca sufletul exista si ca sufletul poate exista si fara trup...
De ce Biblia Ortodoxă? Biblia este titlul cărții de bază a creștinismului. In creștinism sunt trei mari curente principale; catolicii, protestanții și ortodocșii, fiecare curent al creștinismului ia ce-s dorește și ce vrea din Biblie.
Tu ce iei din biblie?Care este biblia ta? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de nic Mier 07 Mar 2012, 07:54

[quote="AMOT"]
nic a scris:Tu ce iei din biblie?Care este biblia ta? Rolling Eyes
Biblia este unica, oamenii o 'împart' în fel și chipuri după gândire sau după interese...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19651
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de AMOT Mier 07 Mar 2012, 08:56

[quote="nic"]
AMOT a scris:
nic a scris:Tu ce iei din biblie?Care este biblia ta? Rolling Eyes
Biblia este unica, oamenii o 'împart' în fel și chipuri după gândire sau după interese...
Tu cum o "imparti" si ce ai inteles din ce spune Biblia Ortodoxa?Ai citit Biblia Ortodoxa?Raspunde clar! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de meteor Mier 07 Mar 2012, 11:03

Razvan a scris:
Dacă "hinduşii în eroare" şi-au scris religia lor "sub influenţa drogurilor", atunci cum se cheamă cei care aud voci din ceruri, au viziuni în care pretind că l-au văzut şi auzit pe doamne-doamne şi care stau la baza scrierii bibliei, în care tu crezi?
Psihiatria le dă un nume: schizofrenici. Cauzele schizofreniei nu sunt pe deplin cunoscute, însă printre cele ştiute sunt anumite afecţiuni virale, factorii genetici, suprasolicitările psihice şi consumul exagerat de alcool.
Aşadar, dacă religiile hinduse se bazează pe "influenţa drogurilor", cu ce este mai bună religia creştină bazată pe halucinaţiile unor schizofrenici din antichitate? Halucinaţii care, mai departe, au fost combinate cu alte datini şi legende, tălmăcite şi răstălmăcite de încă alţi schizofrenici!
Nu e chiar asa.
Presupun ca AMOT e specialist (putin probabil) in religia hinduisa(daca e asa de ferm).
Schizofrenicii cind spun ceva, nu are nici o logica nimic din ce anunta.
Insa in biblia crestina (sau cum e mai corect? de ce religia sa aiba nume? si inca "subdiviziuni"? Daca ar fi unica?!) gasesti elemente foarte clare, cu o logica deosebita. Despre foarte multe lucruri "invatatii" din ziua de azi - habar nu au.
Aduc si argumente concrete. In biblie este un punct unde se spune ca sa nu te eai cu apropiatul tau. Stii ce au fost pina in zilele de azi?! Unii monarii , bogatii, etc. din foarte multe tari pentru a nusi perde bogatiile (sau altele bunuri...) se casetorea cu neamuri apropiate (verisori sau alte ramuri....) , stii la ce a adus aceasta?! Boli grele si greu de lecuit (spre exemplu ca hemofelia). Mai tirziua sa aflat de aceasta si in prezent chiar e interzis prin lege.
Un alt punct. In biblie se spune ca sa nu maninci carnea din anumite specii de animale. Am vazut la tv cum un grup de cercetatori biologi analizau carnea de porc. Cum s-a incercat cresterea lui in conditii extrem de curate(pentru a evita intrarea in organizm a anumitor bacterii), si sa dovedit ca e inposibil. Ia un om cu o imunitate scazuta si lasal sa manince carnea de porc, vei vedea cum se reduc rapid zilele lui.
Un alt punct. Sa nu sa se manince pinea crescuta. Analizati singuri, cind se fabrica pinea crescuta (cu drojdii), si cit de buna ar fi ea omului (in comparatie cu cea necrescuta).
Mai sunt alte puncte.

Idee nu am de hinduism si nici nu ma doare capul. Insa am auzit de o asa "religie" ce spune ca omul(si orice alt suflet) dupa moarte reincarneaza in alt corp.
Si ce numim acel suflet? O bacterie este suflet?! O planta e suflet? O ciuperca e suflet? O furnica e suflet? Un animal ce nu are ratiunea ("deplina") e suflet?
Fie ca la momentul dat pe tera sunt un numar oarecare de "suflete".Daca peste tera vine un asteriod si arte(distruge) jumatate din ea absolut pina la cenusa, atunci ce se intimpla cu sufletele celea?! Stau in rind, asteapta alte organizme ce se nasc pe tera?! Dar, daca apar un numar mai mare?! Dar, ce se intimpla cu genetica..., cu genele dominante, cu calitatile ce se transmit la urmasi, etc..?

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25618
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Hinduism in eroare totala - Pagina 2 Empty Re: Hinduism in eroare totala

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum