Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Astazi la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen (3792)
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Pacalici
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
CAdi
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Razvan
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
meteor
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
gafiteanu
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
scanteitudorel
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Forever_Man
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_lcapConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Voting_barConversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

+15
gafiteanu
totedati
curiosul
TOMA
sadang
Razvan
meteor
CAdi
virgil
eugen
mm
sandokan
Abel Cavaşi
nic
george
19 participanți

Pagina 21 din 22 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Urmatorul

In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Mar 07 Apr 2009, 23:45

Rezumarea primului mesaj :

Poate fi caldura transformata total in lucru mecanic?
Aceasta e o problema pe care fizica nu a reusit sa o rezolve si neputinta a declarat-o imposibilitate.Pe acest subiect am un studiu teoretic ce demonstreasa ca acest fapt e posibil.Mentionez ca teoria mea e in deplin acord cu toate legile fizicii.Principiul de baza a fost avizat de un institut de cercetare.George.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Sam 03 Noi 2012, 02:02

Woody...,caldura,ca si lumina,este o radiatie electromagnetica.
De ce lumina se propaga in vid si caldura nu? Asta intrebare!

Eugen,nu pot decat sa multumesc pentru sprijin si ,de ce nu,pentru curaj.
Paradoxal,le multumesc tuturor,chiar si celor care ma contrazic violent.
Datorita lor am mintea ocupata... Preocuparea mea de baza e eficientizarea consumului de carburant la motoarele cu ardere interna.Concluzia la care am ajuns e ca eficientizarea compresiei e singura cale care poate duce la un randament imbunatatit.
Astazi am reusit sa gasesc o metoda extrem de simpla de comprimare aer,utilizand caldura gazelor de esapament.
Acum,un motor cu ardere interna cu randament de peste 70%,pentru mine nu mai e o problema.

george
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1181
Data de inscriere : 07/04/2009

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Sam 17 Noi 2012, 19:33

Ceea ce ma preocupa acum e modul cel mai simplu de obtinere energie electrica din caldura mediului ambiant.Regulile de aur sunt:

-sursa rece, sub temperatura mediului.Se automentine in functionare.
-sursa fierbinte,peste temperatura mediului.Se conserva.
-sursa calda,mediul ambiant.
Se observa ca e vorba de un motor politerm.

In descrierile mele am prezentat mai toate ingredientele "retetelor" culinare se le-am experimentat.Celor ce doresc sa le puna in aplicare,le atrag atentia ca odata am descris reteta penteu varza cu rata(fara rata) si alteori pentru fasole cu ciolan(fara ciolan).In absenta imaginatiei,posibil sa obtineti doar varsole.

george
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1181
Data de inscriere : 07/04/2009

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de totedati Sam 17 Noi 2012, 21:45

Woody...,caldura,ca si lumina,este o radiatie electromagnetica. De ce lumina se propaga in vid si caldura nu? Asta intrebare!

eu n-aș fi atît de categoric! temperatura e o măsură a mișcării corpurilor la nivelul atomilor și moleculelor nu a electronilor și protonilor!

deaia dacă n-ai densitate locală de materie suficientă n-ai și fenomene termice substanțiale! predominante sunt plasma și electromagnetismul!

însă cînd materialul devine mai dens și se acumulează în bolovani, planete, căni de ceai și atmosferă atunci ai și căldură termică!

altfel ... măsori 4000⁰C îndreptînd termometrul spre cer! fără contextul local măsurabil ai doar radiație nu și căldură termică!

temperatura devine temperatură de culoare!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Sam 15 Dec 2012, 14:00

"Casnd faci ceea ce trebuie,cand trebuie si cum trebuie,atunci imposibilul devine posibil".

In termodinamica actuala,transformarea isoterma e doar un ideal,imposibil de realizat practic.
Am reusit sa gasesc calea prin care sa cresc presiunea unui gaz,fara sa-i cresc temperatura...,nu mi-am propur asta,pur si simplu mi-a iesit.
Asa cum m-a sfatuit Fifi (omul din Luna)[Fifi era porecla mea din liceu] am sa scriu o carte...,
am probleme cu matematica in sensul ca ,in termodinamica,toata matematica e pentru nconstant (cantitatea de substanta),mie-mi trebuie pentru n vbariavil si trebuie s-o rescriu.
In gluma,in tinerete,afirmam ca las matematica pentru la batranete...,m-am blestemat singur.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de Razvan Sam 15 Dec 2012, 16:03

george a scris:Am reusit sa gasesc calea prin care sa cresc presiunea unui gaz,fara sa-i cresc temperatura.
Ştiind că temperatura unui gaz depinde de energia sa internă, iar presiunea este determinată de energia cinetică a moleculelor gazului, care depinde la rândul ei de temperatură, sunt tare curios cum poţi creşte temperatura unui gaz fără ai modifica presiunea!
Presupun că te referi la un sistem termodinamic închis.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de negativ Sam 15 Dec 2012, 16:04

george a scris: caldura,ca si lumina,este o radiatie electromagnetica.
De ce lumina se propaga in vid si caldura nu? Asta intrebare!

Imi cer scuze ca ma bag intr-un domeniu ca termodinamica, desi are legatura cu "cercetarile" mele.
Caldura nu este o radiatie electromagnetica, ci o stare de vibratie a particulelor.
Radiatia electromagnetica (de orice fel) e cea care transporta prin spatiu impulsul produs de aceasta, de la un corp la altul.
În Analiza functionalã, a lui H.Brezis, existã niste comentarii la capitolul „Comentarii asupra ecuaţiei cãldurii.” legat de domeniul de dependentã al propagãrii undelor, faţã de principiul lui Huygens (pag.311).
„Existã o diferentã esentialã între ecuaţia cãldurii şi ecuaţia undelor:
a) Pentru ecuaţia cãldurii, o micã perturbatie a datei initiale este imediat resimtitã peste tot, adicã dacã
u0≥0,si u0≢u0 ,atunci u(x,t)>0 ,∀x∈Ω,∀t>0
Altfel spus, cãldura se propagã cu vitezã infinitã …
b) Pentru ecuaţia undelor, situatia este cu totul diferitã." Apare acolo o explicatie mai detaliata, pe care nu o mai reproduc aici.(Nu-mi e familiar LATEX-ul)
În realitate, principiul lui Huygens (unde a afirmat că “o sferă de lumină în expansiune se comportă ca şi cum fiecare punct al frontului de undă ar fi o sursa nouă de radiaţie de aceeasi frecvenţă şi fază.”), se referã la propagarea undelor. Cãldura este adevãrat cã nu se deplaseazã cu viteza luminii (Conform Brezis are viteza infinita), dar numai pentru cã este un fenomen care afecteazã starea energeticã a atomilor excitati de radiatia electromagnetica. Este vorba de fapt despre propagarea stãrii energetice ce desemneazã cãldura(starea de vibratie), într-un mediu dat, deci cãldura practic nu se “propagã” decât într-un mediu ce contine particule, nu se propagã prin vid. Prin vid se propagã numai radiatia electromagnetica (impulsul), ce determinã starea de vibratie a particulelor pe baza cãreia mãsurãm cãldura.
Atunci când determinãm cantitatea de cãldurã pe care o contine un corp, mãsurãm de fapt o medie a tuturor stãrilor de excitatie (de vibratie fata de starea de echilibru) a fiecãrui atom component în parte.
De fapt, cãldura se propagã cu vitezã infinitã, pentru cã este o stare punctualã, care mãsoarã cantitatea de vibratie a unui atom la un moment dat; este efectul imediat al modificãrii stãrii energetice a atomului excitat. Modificarea stãrii energetice de la un moment la altul este ca şi tranzitia de la un punct de pe o axã, la urmãtorul, indiferent cât de mare este distanta dintre cele douã puncte alãturate, considerate matematic adimensionale. Acest lucru are legãturã directã cu interpretarea matematicã pe care am dat-o punctului material la sectiunea potrivitã. Faptul cã propagarea cãldurii ( de fapt a nivelului de excitatie a atomilor, în sensul vibratiei particulelor componente ) între mai multi atomi, tine de tipul şi viteza interactiunilor dintre ei, este un alt fenomen. Deci starea de excitatie se transmite instantaneu, la momentul contactului între douã particule.
În concluzie, trebuie net diferentiate cãldura si radiatia, aceasta din urmã fiind efectul particulelor ce vibreazã asupra stringurilor zero din jur. Aceasta o vad si ca pe explicatia fenomenului radiatiei Hawkins, în sensul cã vibratia stringurilor zero (cu atit mai mult cu cit stringurile zero au in preajma gaurii negre proprietati echivalente cu ale masei) se poate propaga si printr-un mediu extrem de dens, iar viteza infinitã a propagãrii cãldurii, o face sã depãseascã inconvenientul atractiei gravitationale uriase a unei gãuri negre, gravitatia ei nefiind infinitã, adicã indiferent cât de micã (în amplitudine) ar fi vibratia stringurilor zero sau a particulelor în orizontul unei gãuri negre, ea se poate propaga inafara gãurii negre. Ceea ce se observa ca fiind radiatie Hawkins, fiind radiatia electromagnetica produsa de vibratia stringurilor zero cu proprietati de masa, dincolo de orizontul evenimentului.(Aici ar mai fi de discutat).
Sper ca citatul din raspunsul tau adresat lui WoodyCAD, sa fi fost un raspuns cu aceeasi masura adresat acestuia.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20560
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de totedati Dum 16 Dec 2012, 18:21

negativ a scris:Altfel spus, cãldura se propagã cu vitezã infinitã

uite domle', deaia putem merge pe cărbuni încinși și nu știam eu, pentru că căldura se propagă instantaneu!

data viitoare cînd îmi pun penele în bătaia soarelui dacă nu se aprind instantaneu pun petiție la parlament! căldura nu și-a făcut datoria și nu s-a propagat instantaneu, cum zic legile noastre!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de negativ Dum 16 Dec 2012, 19:23

totedati a scris:
negativ a scris:Altfel spus, cãldura se propagã cu vitezã infinitã

uite domle', deaia putem merge pe cărbuni încinși și nu știam eu, pentru că căldura se propagă instantaneu!

Problema cu mersul pe carbuni e o problema de fiziologie, adica de mod de functionare al organismului pus sa mearga pe carbuni aprinsi de un guvern cu idei ciudate(ca al nostru).
Tu singur ai zis : "temperatura e o măsură a mișcării corpurilor la nivelul atomilor și moleculelor nu a electronilor și protonilor! deaia dacă n-ai densitate locală de materie suficientă n-ai și fenomene termice substanțiale! "
Numai ca miscarea (vibratia) la nivelul atomilor și moleculelor e produsa de componente. Ca parca doar am stabilit ca atunci cind fotonul vine el de se loveste , cedeaza energie electronului, nu atomului in ansamblu. Deci vibratia atomului cu pricina e produsa de electronii scosi din starea de echilibru stabil pe orbita , de forte exterioare, uzual radiatii

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20560
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de totedati Dum 16 Dec 2012, 20:01

dar tot n-ai propagare instantanee a fenomenului! ești limitat de viteza luminii care nu e infinită!

eventual ai putea spune că se propagă cu viteză infinită cînd distanța e infinit de mică ... și iar ne lovim de fizica clasică și modernă unde ai limita aia planck care are în cazul nostru rolul de a ne reaminti că distanța nu poate fi nici infinit de mică!

e nici prea-prea nici foarte-foarte, așa căldicel ca între extreme!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Dum 16 Dec 2012, 20:33

Razvan ,"... sunt tare curios cum poţi creşte temperatura unui gaz fără ai modifica presiunea! " Dar eu am spus:"...cresc presiunea unui gaz,fara sa-i cresc temperatura." Presupun greseala neintentionata.Sistemul in cauza primeste din exterior cantitatea de aer n ,la temperatura T si presiunea P1.Cedeaza exteriorului cantitatea de aer n.la temperatura T si presiunea P2. P2>P1.
Aceste doua relatii sunt singurele legaturi cu exteriorul.Sistemul realizeaza o scadere a entropiei fara consum de energie.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de Razvan Dum 16 Dec 2012, 21:08

george a scris:Presupun greseala neintentionata.
Într-adevăr, am scris invers; dar cele două mărimi fizice sunt direct dependente într-un sistem termodinamic închis.
În sfârşit, nu mai insist; că tot nu văd cum cedează sistemul cantitatea de aer n la temperatura T şi presiunea P2, unde P2 > P1.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de totedati Dum 16 Dec 2012, 21:46

george a scris:Sistemul realizeaza o scadere a entropiei fara consum de energie

hmmm ... ești sigur că se poate asta fără a curge nici un strop de transpirație pe fruntea lu' badea gheorghe și a lui badea ion care aleargă prin sistemul ăla cu sacii în spate ca să scadă entropia și să crească ordinea internă!?

că fără informație și structură pompate în sistem nu văd cum poate scădea entropia cu de la sine putere! fizica oficioasă zice că nu se poate și nu se poate nici dacă stă mîța lui schrödinger în coadă!

entropia e tot timpul cu coada în sus și ca să o combatem în mod eficient e nevoie de multă transpirație entelectuală! de mulți badea ion și badea gheorghe care să alerge cu sacii plini de cartofi în spate!

LE:
doar dacă badea ion, carele spunem că e în sistem nu în afara lui, dă la manivela din față putem avea P2>P1! însă asta se face cu consum de energie! cu destulă transpirație!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de negativ Dum 16 Dec 2012, 21:58

totedati a scris:dar tot n-ai propagare instantanee a fenomenului! ești limitat de viteza luminii care nu e infinită!
eventual ai putea spune că se propagă cu viteză infinită cînd distanța e infinit de mică ...
As spune chiar ca in cazul unui contact. de fapt asta era si ideea.
In cazul obiectelor alcatuite din mai multi atomi, transferul caldurii se face prin intermediul electronilor pusi in comun de atomi, care se misca prin material. Asta e si motivul pentru care e mai util curentul alternativ fata de cel continuu.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20560
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de totedati Dum 16 Dec 2012, 22:08

de mișcat nu se mișcă electronii doar unda de electroni! mișcarea reală a electronilor e extrem de mică, ceva de genul gemului care curge printr-o țeavă!

Este urmat de topicul Transmiterea oscilaţiilor

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Dum 27 Ian 2013, 09:45

totedati scrie:
" george a scris:
Sistemul realizeaza o scadere a entropiei fara consum de energie


hmmm ... ești sigur că se poate asta fără a curge nici un strop de transpirație pe fruntea lu' badea gheorghe și a lui badea ion care aleargă prin sistemul ăla cu sacii în spate ca să scadă entropia și să crească ordinea internă!?

că fără informație și structură pompate în sistem nu văd cum poate scădea entropia cu de la sine putere! fizica oficioasă zice că nu se poate și nu se poate nici dacă stă mîța lui schrödinger în coadă!"

"Energia folositã pe parcursul comprimãrii duce la creºterea
energiei interne a aerului ºi, prin aceasta, a temperaturii acestuia. Valoarea
creºterii energiei interne este egalã cu diferenþa dintre energiile introduse ºi
evacuate. Numai în cazuri ideale, în aºa numitele compresii izotermice, se
poate realiza ca aerul sã fie comprimat fãrã creºterea temperaturii, caz în
care în timpul comprimãrii la temperaturã constantã, energia introdusã ºi
evacuatã sunt egale în orice moment. În cazul compresiei izotermice,
creºterea presiunii s-a produs fãrã utilizarea energiei, pentru cã energia
introdusã a ºi fost eliminatã. În practicã, compresia izotermicã nu se poate
realiza, dar din punctul de vedere al balanþei energetice, apare o situaþie
identicã atunci când aerul comprimat iese din compresor la aceeaºi
temperaturã cu cea de aspiraþie. În acest caz, energia preluatã este identicã
cu energia eliminatã, ceea ce poate fi realizat fãrã probleme prin utilizarea
corespunzãtoare de postrãcire de mare randament.
Afirmaþia cã aerul comprimat poate fi produs fãrã utilizarea energiei
poate pãrea la început contradictorie. Dar când, în timpul expansiunii, aerul
comprimat lucreazã, el se rãceºte iar energia necesarã o ia din mediul
înconjurãtor. Prin aceasta primul principiu al termodinamicii nu este încãlcat.
Din ideea anterioarã se poate deduce cã, în cazul postrãcirii
corespunzãtoare, energia necesarã comprimãrii este disponibilã în rãcitor ca
ºi cãldura ce poate fi reutilizatã în întregime.Energia folositã pe parcursul comprimãrii duce la creºterea
energiei interne a aerului ºi, prin aceasta, a temperaturii acestuia. Valoarea
creºterii energiei interne este egalã cu diferenþa dintre energiile introduse ºi
evacuate. Numai în cazuri ideale, în aºa numitele compresii izotermice, se
poate realiza ca aerul sã fie comprimat fãrã creºterea temperaturii, caz în
care în timpul comprimãrii la temperaturã constantã, energia introdusã ºi
evacuatã sunt egale în orice moment. În cazul compresiei izotermice,
creºterea presiunii s-a produs fãrã utilizarea energiei, pentru cã energia
introdusã a ºi fost eliminatã. În practicã, compresia izotermicã nu se poate
realiza, dar din punctul de vedere al balanþei energetice, apare o situaþie
identicã atunci când aerul comprimat iese din compresor la aceeaºi
temperaturã cu cea de aspiraþie. În acest caz, energia preluatã este identicã
cu energia eliminatã, ceea ce poate fi realizat fãrã probleme prin utilizarea
corespunzãtoare de postrãcire de mare randament.
Afirmaþia cã aerul comprimat poate fi produs fãrã utilizarea energiei
poate pãrea la început contradictorie. Dar când, în timpul expansiunii, aerul
comprimat lucreazã, el se rãceºte iar energia necesarã o ia din mediul
înconjurãtor. Prin aceasta primul principiu al termodinamicii nu este încãlcat.
Din ideea anterioarã se poate deduce cã, în cazul postrãcirii
corespunzãtoare, energia necesarã comprimãrii este disponibilã în rãcitor ca
ºi cãldura ce poate fi reutilizatã în întregime."
sursa http://www.erevista.ro/email/manual_tehnic_de_aer_comprimat/OPGYI13QXLG81AIK?utm_source=newsletter&utm_medium=abonamente&utm_campaign=Abonamente

Dupa cum se vede,ideile ce incerc sa vi le explic nu sunt noi.Cu ceea ce vin eu nou e modul de abordare a problemei;renuntarea la utilizarea lucrului mecanic in favoarea utilizarii energiei termice in comprimare.Dupa cum stim,atat lucrul mecanic cat si caldura sunt forme de transfer energetic.Ele se regasesc la un moment dat in energia interna a sistemului in cauza.
Poate ca afirmatia ca nu utilizez lucru mecanic e exagerata;el exista dar e lucru mecanic intern,se produce si se consuma in interiorul sistemului...
Daca privim sistemul ca pe o "cutie opaca"atunci nu vedem decat ca intra aer la presiune joasa si iese aer comprimat,fara nici un alt aport energetic.Daca cutia e transparenta, vom vedea ca sistemul,pe langa marimile de intrare/iesire are o energie interna proprie ce penduleaza dintr-o parte in alta a sistemului,transferindu-se atat sub forma de caldura cat si sub forma de lucru macanic.Aceasta energie ramane in bucataria sistemului,nu-l paraseste,spunem ca se conserva.Va mai spuneam ca metoda aceasta e eficienta in a doua parte a comprimarii.In prima parte(pe o curba izoterma a comprimarii se poate vedea),cel care variaza mai mult e volumul,cresterea presiunii e preponderenta in a doua jumatate a procesului.Din motive de gabarit,comprimarea primei faze o pot face in mod clasic ,cu un compresor,urmata de cresterea de presiune fara consum energetic.Am zis ca aceasta e doar o rezolvare pe jumatate a problemei.Am in vedere un alt mod de abordare a primei parti dar pentru asta am nevoie de experiment si aparatura ce ma costa.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Vin 08 Feb 2013, 14:07

Cred ca am gasit solutia pentru prima parte a comprimarii.Intentionez sa utilizez un compresor exhaustiv.Acesta nu are parti mecanice in miscare.Utilizeaza un fluid de inalta presiune care in combinatie cu unul de joasa presiune,genereaza unul de presiune medie.Fluidul de presiune inalta il pot genera free,pot utiliza o parte din acesta pentru a genera fluidul de presiune mrdie.
http://www.termo.utcluj.ro/termoluc/L25/lucr25.html

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Dum 07 Apr 2013, 11:39


george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Sam 20 Apr 2013, 20:20

http://www.fizica.ro/textbooks/fizica10/html/img/1e6_3.jpg
Cam asa arata diagrama PV pentru comprimarea termica intre doua temperaturi date.Se observa ineficienta in prima parte a comprimarii.

Dezavantajele comprimarii mecanice deriva din faptul ca toata energia consumata e convertita in caldura de compresie care e eliminata.Aceasta caldura poate fi recuperata dar,nefiind convertitibila in lucru mecanic,nu poate fi reutilizata in proces.
La termocomprimare,caldura poate fi recuperata si reutilizata in proces.Asta inseamna scaderea entropiei fara consum de energie din exterior.
In diagrama,pe verticala avem izocora si pe orizontala izobara.O linie verticala si una orizontala semnifica o treapta de comprimare.


george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Mar 23 Apr 2013, 20:20

De la ideea conversiei totale caldura/lucru mecanic am ajuns sa aspir la producerea de lucru mecanic utilizand doar caldura aerului atmosferic,indiferent de temperatura.Intre aceste doua concepte e un drum lung ai anevoios ce poate fi urmarit in intreg acest topic.Toata poanta in aceasta reusita e sa pot obtine gratuit aer comprimat.In aceasta directie mi-am concentrat intreaga atentie si cred ca am obtinut rezultatele scontate.Daca voi reusi sau nu sa dau viata aspiratiilor mele,depinde doar de felul cum voi fi privit de cei din jur.Acum totul pare o utopie.Cand voi realiza primul prototip,toti vor dori sa participe la finalizarea proiectelor.Pentru inceput nu contez decat pe propriile-mi puteri.Pentru finantare sacrific stupina pe care am format-o in trei ani pornind doar de la doi stupi.Acum am 50 de familii dar anul trecut,in conditii neprielnice,am vandut 70 de roi.Profitul l-am investit in nevoi familiare dar anul acesta sper sa le dau destinatia dorita.
Daca voi izbuti,peste ceea ce voi face nu se mai poate face nimic mai bun;voi atinge sublimul...

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Lun 27 Mai 2013, 22:03

http://www.fizica.ro/textbooks/fizica10/html/img/1e6_3.jpg
Aceasta e diagrama termocomprimarii intre doua temperaturi date.
Am gasit calea de realizare dar trebuia un container pentru fiecare treapta.
M-am strofocat nespus sa pot realiza asta intr-un singur cilindru cu piston si cred c-am reusit.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Joi 12 Sept 2013, 04:00

Incerc sa surprind in cateva concluzii ideea conversiei totale caldura-lucru mecanic.
1.Conditia prima e realizarea comprimarii fara consum de energie din exterior.Mai exact,comprimare gratuita fara cresterea temperaturii.
2.Cresterea de temperatura la aerul comprimat rece sa nu depaseasca valoarea din diagrama adiabata.

In cazul conversiei caldurii preluate din mediul ambiant trebuie realizata racirea sistemului prin fenomenul de auto-refrigerare.Asta inseamna obtinerii unei surse reci artificiale.

Comprimarea free o pot obtine gratie unui sistem termodinamic ce utilizeaza termocomprimarea.Asta inseamna ca intr-un volum constant cresc presiunea prin incalzire.Un sistem regenerativ imi permite sa extrag suprapresiunea creata la temperatura scazuta.
Practic,pot numi acest sistem un ,,Demonul lui Maxwell,, la scara macro,mai exact un demon al presiunii.
Printr-o cascada de astfel de dispozitive intentionez sa dublez presiunea intr-un sistem inchis ce evoleaza cu fluidul de lucru intre temperaturile de 200 si 250 K.Aceste valori ale temperaturii imi permite realizarea incalzirii cu caldura mediului ambiant.Practic,acest sistem poate fi numit ,,Agregat frigorific cu ciclu termodinamic motor,,.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Mar 19 Noi 2013, 18:01

Am sa incerc sa arat de ce actuala stiinta nu poate demonstra cum se poate transforma toata caldura primita de un sietem termodinamic in lucru mecanic si sa-mi expun propria-mi parere.Ma folosesc de cateva experimente teoretice:
-1. Intr-un cilindru cu piston avem un mol de gaz perfect la temperatura T1 si presiunea P1.Comprimam gazul adiabatic pana la presiunea P2 cana vom avea temperatura T2.In aceasta transformare tot lucru mecanic primit de sistem e convertit in caldura care e retinuta de sistem,marindu-i energia interna.Considerand procesul ideal,daca destindem gazul de la P2 la P1,vom reveni la starea initiala(P1 si T1) si vom recupera lucrul mecanic utilizat la comprimare.La destindere,toata energia interna dobandita prin conversia lucrului mecanic in caldura,a fost reconvertita in lucru mecanic.Pun intrebarea;cum se poate ajunge,pornind de la starea initiala (P1,T1) la starea finala (P2) fara consum de lucru mecanic.Avem o singura varianta;transformarea izocora.
-experiment 2.Intr-un cilindru cu piston,avem un mol de gaz perfect la presiunea si temperatura egala cu cazul precedent (T1 si P1).
Mentinand pistonul blocat si incalzim gazul pana vom obtine presiunea
P2.In acest caz,temperatura este diferita de T2 (T3>T2).Fata de T2,T3 este de aproximativ trei ori mai mare.Prin destindere adiabatica de la P2 La P1,vom obtine acelasi lucru mecanic ca in primul experiment dar...,temperatura obtinuta (T4) este de trei ori mai mare decat temperatura initiala (T1).Ca sa revin la pozitia initiala (T1),trebuie sa scap de surplusul de temperatura (de la T4 la T1).
Actualmente,motoarele termice cedeaza aceast surplus de caldura mediului.O alta metoda e recuperarea acestei calduri printr-un sistem regenerativ si utilizarea ei in ciclul urmaror.In acest mod,sistemul nu primeste din exterior decat caldura pe care a convertit-o in lucru mecanic in ciclul precedent.Singurul ciclu termodinamic care se preteaza la asa ceva e ciclul Lenoire.Eu am cochetat mult cu aceasta idee...Daca am parasit-o e pentru ca pot converti toata caldura primita de sistem intr-un singur ciclu,fara caldura reziduala.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de CAdi Mar 19 Noi 2013, 19:51

Caldura nu se pierde numai in exterior se pierde si in material.
Cum o recuperezi ? faci o carcasa peste motor?Se incalzeste si carcasa
si tot asa Iti dai seama cat lucru mecanic recuperativ din afara
trebuie sa efectuezi?
Vise,taica,vise...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Mar 19 Noi 2013, 23:35

"Caldura nu se pierde numai in exterior se pierde si in material."
Energia termica nu poate ramane in material;ori este eliminata din sistem,ori revine in sistem.
Chiestia cu caldura absorbita de material mi-a dat ceva batai de cap.Cand peretii unui cilindeu sunt scaldati alternativ de agent cald-rece,inevitabil sunt pierderi.Intr-o prima faza am reusit sa separ zonele calda si rece dar a trebuit sa dublez volumul.In final am conceput un piston cu dublu efect care satisface toate cerintele.
Ca sa-ti faci o vaga idee:
https://www.google.com/search?q=pulse+tube+refrigerator&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=HNaLUriiEsTctAbsiIDICg&ved=0CEoQsAQ&biw=1280&bih=932

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de CAdi Mar 19 Noi 2013, 23:56

Cand ti-am spus ca se pierde si in material am vrut sa-ti transmit
ca de fapt caldura se acumuleaza in material si ca ea se evacueaza
in exterior in timp indelungat ,nu imediat .E greu sa te folosesti si sa
recuperezi aceasta caldura . Daca izolezi motorul ea se acumuleaza
in carcasa motorului si devine activa treptat in timp si nu mai ai ce sa faci
cu ea caci dezvolta prea putin lucru mecanic.
Te cramponezi cu incapatanare pe lucruri imposibile...Nu poti sa ai un
perpetum mobile de speta a II-a :
,,Este imposibilă construirea unui perpetuum mobile de speța a doua (adică a unei mașini termice care ar transforma periodic, fără compensație căldura unui corp oarecare în lucru mecanic). Cu alte cuvinte este imposibil ca o mașină termică să funcționeze numai cu o singură sursă termică. Din principiul al doilea al termodinamicii rezultă că dacă lucrul mecanic se poate transforma integral în căldură, inversul nu este posibil. Din această cauză fenomenele naturale sunt ireversibile și decurg într-un singur sens. De această formulare este legat cunoscutul paradox al demonului lui Maxwell.http://ro.wikipedia.org/wiki/Principiul_al_doilea_al_termodinamicii

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Mier 20 Noi 2013, 16:49

,,Este imposibilă construirea unui perpetuum mobile de speța a doua (adică a unei mașini termice care ar transforma periodic, fără compensație căldura unui corp oarecare în lucru mecanic)."
Cand spui "este imposibil..." nu mai ai nici o sansa sa obtii ceva anume;eu consider ca nimic nu este imposibil si drept urmare am reusit sa gasesc o caleIti dau doar un indiciu;am comprimare izoterma gratuita...,acum totu-i posibil.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de eugen Joi 28 Noi 2013, 20:18

Rezonatorul Davey

http://www.rexresearch.com/davey/davey.htm

George,
Cred ca stii de inventia de mai sus, obstructionata de a fi publicata in patentul original, anulat intre timp.

Davey - nu stiu daca mai traieste, in timp ce pilota in razboi un avion, a observat cum brusc se incalzeste cabina, la o anumita turatie a motorului.
Simtul lui tehnic ii spunea ca are de a face cu un fenomen nemaiintalnit, pe baza caruia a construit mai tarziu un rezonator care cu energie minima, incalzeste apa instantaneu, la efectul unui boyler de putere superioara, adica free-energy.
Daca este functional, cred ca are aplicatii la posibila incalzire a unui gaz cu un fluid, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Joi 28 Noi 2013, 23:37


george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de eugen Dum 01 Dec 2013, 15:03

Detalii rezonator Davey

George,
In foto se observa mai multe frecvente de vibratie.
Una din ele este de 49 Hz, compatibila cu turatia unui...motor cu compresie.
Sonicitatea ...
Este interesanta comportarea termodinamica a fluidelor in regim sonic.
Pacat ca n-am invatat mai mult despre sonicitate.

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 1cez

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Dum 01 Dec 2013, 20:02


george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de george Dum 15 Dec 2013, 09:10

Daca am avea un izvor care sa ne furnizeze aer comprimat la temperatura mediului,atunci putem converti total caldura in lucru mecanic.Nu trebuie decat sa incalzim aerul atat cat,prin destindere,sa se raceasca la o temperatura egala sau mai mica decat temperatura mediului.Cum nu avem acel izvor de aer comprimat,trebuie sa-l creem...
Iata cum problema conversiei am redus-o la problema comprimarii eficiente.E cunoscut faptul ca actualele compresoare sunt 100% ineficiente.Asta inseamna ca toata energia mecanica utilizata in proces e convertita in caldura care,cel mai adesea,e cedata mediului.
Se cunosc metode de eficientizare a comprimarii prin recuperarea caldurii de compresie dar aceasta e utilizata in alte scopuri,nu in scopul reducerii necesarului de energie la arborele compresorului.Asta numai pentru simplu motiv ca,practic,cu actualele cunostinte,nu se poate produce lucru mecanic din caldura de compresie.De vina e insasi metoda de comprimare utilizata;comprimarea mecanica.Ne punem intrebarea;putem realiza comprimarea si altfel decat prin comprimare mecanica?Legea lui Charles ne spune ca daca dublam temperatura unui gaz,i se dubleaza presiunea.Sa comparam acum cele doua metode:
-pentru comprimare termica utilizam energie termica.Avantajul sta in faptul ca energia utilizata poare fi recuperata regenerativ si utilizata in urmatorul ciclu.Acest procedeu respecta principiul conservarii energiei.Practic,se poate realiza un sistem care sa realizeze scaderea entropiei(comprimarea izoterma) fara consum de energie .
-la comprimarea mecanica singurul avantaj e ca utilizam o cantitate de energie de aproximativ trei ori mai mica.
Acestea fiind spuse,consider acest topic inceiat;voi deschide altul care sa trateze strict problema comprimarii gazelor.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20565
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 15 Dec 2013, 10:40

george a scris:putem realiza comprimarea si altfel decat prin comprimare mecanica?
Foarte profundă problema pusă! Consider că trebuie realizată o „comprimare” care să modifice în aşa fel traiectoriile moleculelor, încât acestea să absoarbă energia comprimării prin ciocnirea plastică a moleculelor şi creşterea masei gazului implicat. Iar procesul să fie reversibil.

Acestea fiind spuse,consider acest topic inceiat;voi deschide altul care sa trateze strict problema comprimarii gazelor.
Ok. Dacă doreşti, voi închide acest topic. Şi abia îl aştept pe celălalt!
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33947
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Conversia totala a caldurii in lucru mecanic - Pagina 21 Empty Re: Conversia totala a caldurii in lucru mecanic

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 22 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum