Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 17:30

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
CAdi (11927)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
virgil_48 (11202)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
curiosul (6652)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Razvan (6162)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
eugen (3784)
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Pacalici
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
CAdi
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
curiosul
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Dacu
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Razvan
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
virgil
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
meteor
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
gafiteanu
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
scanteitudorel
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
curiosul
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
virgil_48
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
virgil
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Forever_Man
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Dacu
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
eugen
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Bordan
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
virgil
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Forever_Man
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
virgil_48
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
Dacu
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 
eugen
De ce as vrea sa fac ceva ? Vote_lcapDe ce as vrea sa fac ceva ? Voting_barDe ce as vrea sa fac ceva ? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 34 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 33 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

De ce as vrea sa fac ceva ?

+6
Bordan
virgil
virgil_48
Pacalici
Abel Cavaşi
curiosul
10 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 24 Mai 2015, 03:34

Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.
De ce as vrea sa fac ceva ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 24 Mai 2015, 05:47

Pentru că e mai interesant.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Pacalici Dum 24 Mai 2015, 05:59

Poti sa definesti intai ce intelegi prin Dumnezeu? Am putea apoi a intelege daca este cazul sa facem ceva....
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 24 Mai 2015, 06:34

curiosul a scris:Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.
De ce as vrea sa fac ceva ?
Daca nu faci nimic, nici nu gresesti nimic.
Si mi se pare cam plictisitor.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Pacalici Dum 24 Mai 2015, 07:22

Atata timp cat Dumnezeu nu a fost definit, de unde sti ce este plictisitor? Poate este plictisitor din punctul tau de vedere , nu si al lui Dumnezeu. Raspunsul mi se pare pripit cat nu este definit personajul.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 24 Mai 2015, 08:34

virgil_48 a scris:Daca nu faci nimic, nici nu gresesti nimic.
N-aș fi chiar atât de sigur.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de virgil Dum 24 Mai 2015, 08:46

virgil_48 a scris:
curiosul a scris:Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.
De ce as vrea sa fac ceva ?
Daca nu faci nimic, nici nu gresesti nimic.
Si mi se pare cam plictisitor.
Incurcate sunt caile Domnului.
Insasi aceasta facere inseamna D-zeu. Daca nu faci nimic, nu esti nimic, dar pentru ca in natura nu exista "nimicul", atunci singura alternativa posibila este sa fii D-zeu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Bordan Dum 24 Mai 2015, 08:48

curiosul a scris:Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.

Eu pe dumnezeu îl văd ca două energii opuse, anulate una cu alta, ca plus cu minus, materia cu antimateria, sau infinitul mare cu infinitul mic, în aceeași îmbrățișare și nemanifestare. Punctul de natură mai specială la care se referă știința înainte de big-bang, e același lucru, conține întreaga informație, vibrație, gravitație sau senzație a universului. Perfecțiunea există în nemanifestare.

În manifestare suntem plus sau minus, bărbați sau femei, dumnezei sau draki, mai mult sau mai puțin despărțiți de acel punct, având posibilitatea să unim despărțirile, bărbatul cu femeia din noi, și din restul, să complectăm sau să scoatem din noi plusul cu minusul până ajungem la echilibrul nemanifestării punctului din care am apărut. Din această manifestare materială, în această matrice a spațiu-timpului, putem să gravităm particulele din care suntem compuși la nivel cuantic, până la vibrațiile undelor, a energiei mai subtile care ne ține în această matcă.

Măcar atât trebuie să faci în viața asta, să vezi de ce ai apărut în ea, de ce ești bărbat și nu femeie, să găsești vibrația punctului ăla mult mai slab ca boaba spumii, să-ți găsești calea ta, fiindcă e unică, și să mergi pe ea. Nu pe cea stabilită și hotărâtă de alții.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de virgil Dum 24 Mai 2015, 09:54

D-zeu inseamna actiune, inseamna sansa de a face ceva. Creatia in sine inseamna D-zeu, atunci cand natura a creat prima vietuitoare, spunem ca D-zeu i-a dat viata, pentru ca el a reprezentat totdeauna sansa de a face ceva nou. O lume intreaga se roaga la D-zeu, dar putini sunt cei carora li se ideplinesc dorintele. Despre acestia spunem ca li s-a ascultat rugaciunea, de fapt din amestecul de forte, intamplari si actiuni, iese o rezultanta care seamana cu bilele de la Loto, adica varianta castigatoare. Despre castigator spunem ca a avut credinta, restul nu au fost ascultati. Deci totdeauna varianta castigatoare, varianta succesului, este asociata lui D-zeu, tocmai pentru ca este atat de rara, comparativ cu numarul mare al credinciosilor. In lume sunt milioane de bolnavi cu boli incurabile, si toti se roaga la D-zeu, dar ici, colo, cate unul are sansa sa se vindece, numai acela a fost ascultat de D-zeu? nu, toti au fost ascultati de D-zeu, pentru ca El se afla in fiecare din noi, dar numai cate unul "trage biletul castigator".

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Vizitator Dum 24 Mai 2015, 12:11

Bordan a scris:
curiosul a scris:Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.

Eu pe dumnezeu îl văd ca două energii opuse, anulate una cu alta, ca plus cu minus, .....
Da.Da acela este dumnezeul electricienilor si electronistilor.Toata ziua sta cu surubelnita in mana.
Mai exista si varianta trifazata: tatal fiul si sf.duh

Bordan a scris:...vibrația punctului ăla mult mai slab ca boaba spumii...
Probabil te referi la punctul G

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 24 Mai 2015, 13:41

Pacalici a scris:Poti sa definesti intai ce intelegi prin Dumnezeu? Am putea apoi a intelege daca este cazul sa facem ceva....
Pai cred ca m-am intrebat asta dupa ce m-am gandit la altceva:
De ce Natura functioneaza asa cum functioneaza si nu altfel ?

Evident, cand vorbesc de Dumnezeu nu ma refer la personajul acela cu cerculetul deasupra capului care este descris de Biblie, ci de un...creator al lumii, diferit de sensul in care intelegem asta.

Indiferent de subiectivitatea perceptiilor, Natura functioneaza intr-un anumit mod si respecta cu strictete anumite reguli.
De ce a ales Natura acest mod de functionare, de constructie si structurare, si nu altul ?

Are Natura un motiv sa existe ?

Sa presupunem ca da, iar Natura a fost creata.
Sa presupunem pentru o clipa ca eu as fi creatorul lumii, as fi Natura insasi.
De ce am ales sa exist si sa fac ceva ?
Desigur, acum gandesc cu mintea mea, nu cu a Naturii.

Dar...eu sunt Natura totusi, chiar daca doar o mica parte din ea.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Pacalici Dum 24 Mai 2015, 22:12

Pai cred ca m-am intrebat asta dupa ce m-am gandit la altceva:
De ce Natura functioneaza asa cum functioneaza si nu altfel ?

Ori-ori! Trebuie sa te hotarasti.

Sa presupunem pentru o clipa ca eu as fi creatorul lumii, as fi Natura insasi.
 In aceasta situatie, nu ai avea constiinta de sine si deci, nu ai putea sa iti pui intrebarea din titlu.

Pana la urma trebuie sa te hotarasti.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 24 Mai 2015, 22:25

Ce te face sa crezi ca Natura insasi nu are o constiinta ?
Oricum...nu-ti mai bate mintea.
Lasa...ca nu intelegi ce vreau sa spun si nici nu sunt eu cineva care sa-ti spuna ceva ce tu nu stii deja.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 24 Mai 2015, 23:15

curiosul a scris:Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.
De ce as vrea sa fac ceva ?
Pentru ca trebuie, desi am de ales ?
Pentru ca este singura varianta si nu am incotro ?
Pentru ca este cel mai bine asa ?
Etc.

Voi cum ati raspunde ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Razvan Dum 24 Mai 2015, 23:45

Asta e ca întrebarea: "poate dumnezeu, dacă e atotputernic, să facă o piatră atât de grea încât să n-o poată ridica nici el însuşi?"
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33165
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Dum 24 Mai 2015, 23:50

Paradox, Razvan.
Pentru mintea mea sau a lui Dumnezeu ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Razvan Lun 25 Mai 2015, 00:02

E totuna, din moment ce ai spus "Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu."
Problema e alta: indiferent de răspunsul la întrebarea exemplificată de mine mai sus, da sau nu, rezultatul este că dumnezeu nu poate fi atotputernic!
Ori nu poate face piatra - nu este atotputernic;
Ori o poate face, dar nu o poate ridica - nu este atotputernic.
Dar prin definiţie, dumnezeu este şi trebuie să fie atotputernic! Dacă nu este, atunci nu există dumnezeu! Wink
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33165
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Lun 25 Mai 2015, 00:12

Ceea ce spui este punctul tau de vedere.
Unul logic.
Problema asta mi-am ridicat-o si eu la un moment dat.

Dar poti sa-ti imaginezi lucrurile fara sa aiba o logica ?

De aia te-am intrebat, cu ce minte analizezi imposibilitatea autotputerniciei lui Dumnezeu ? Cu a ta sau a lui Dumnezeu ?

Poate din perspectiva lui nu exista logica si paradoxuri.
Ai putea concepe o asemenea realitate ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Bordan Lun 25 Mai 2015, 06:01

Faci ce vrei sau vrei ce faci?

Dacă tu ești Natura însăși, tot Universul în tine și tu în tot Universul, materia anihilată de antimaterie, orice mișcare, oscilație sau vibrație, oprită în punctul de echilibru, ești ZERO care conține TOTUL.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 25 Mai 2015, 06:27

curiosul a scris:
curiosul a scris:Sa ne imaginam ca pentru o clipa am fi...Dumnezeu.
De ce as vrea sa fac ceva ?
Pentru ca trebuie, desi am de ales ?
Pentru ca este singura varianta si nu am incotro ?
Pentru ca este cel mai bine asa ?
Etc.

Voi cum ati raspunde ?
Păi, eu ți-am răspuns deja.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Razvan Lun 25 Mai 2015, 08:23

curiosul a scris:Poate din perspectiva lui nu exista logica si paradoxuri.
Ai putea concepe o asemenea realitate ?
Păi cam ai dreptate că nu există logică din perspectiva lui. Dacă analizăm acţiunile sale, aşa cum sunt descrise în biblie, nu au nicio logică. scratch
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue9 / 109 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33165
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Pacalici Lun 25 Mai 2015, 10:27


musteste de esenta filozofica.......
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19416
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Forever_Man Lun 25 Mai 2015, 11:18

Razvan a scris:Dar prin definiţie, dumnezeu este şi trebuie să fie atotputernic! Dacă nu este, atunci nu există dumnezeu! Wink

N-a zis nimeni ca Dumnezeu trebuie sa fie atotputernic. Iar curiosul a si mentionat ca nu e vorba de Dumnezeul biblic.
Uite un fenomen care ma framanta de ceva timp, ca sa vezi ca logica nu trebuie neaparat sa functioneze asa cum te-ai astepta. Stii ca atunci cand in camera e un zgomot de fundal, de exemplul mersul frigiderului, ajungi sa nu mai auzi acel zgomot. Iti vezi de treaba ta fara a avea habar ca zgomotul ala exista. Dar! In momentul in care se opreste, ai qualia/experienta subiectiva ca defapt ai auzit in tot acest timp acel zgomot. Dar totusi nu l-ai auzit! Si atunci ? Ce anume se intampla ? In ce moment temporal are loc acea qualie ? Nu poti sa spui ca are loc DUPA ce zgomotul s-a oprit, pentru ca nu asta simti. Ci simti ca ai auzit zgomotul in totul timpul DE DINAINTE de a se opri. Desi nu-l auzeai! Deci efectiv la ce moment temporal auzi zgomotul ? Eh ? Asta e un exemplu ca timpul nu e ce credem noi. Evenimentele nu se succed unul dupa altul intr-o ordine desavarsita. Ci fenomene din trecut le simtim in prezent ca si cand am fi asistat la desfasurarea lor in trecut cu toate ca nu am asistat. Nici macar nu poti sa zici ca e intoarcere in timp, ca nici asta nu e. E inca si mai straniu de atat.

Asa ca povestea cu piatra poate fi gandita doar din perspectiva logicii noastre. Dar realitatea e mult mai ciudata de atat.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 25 Mai 2015, 13:38

Forever_Man a scris:
Asa ca povestea cu piatra poate fi gandita doar din perspectiva logicii noastre. Dar realitatea e mult mai ciudata de atat.
Perceptia si logica noastra au unele probleme. Realitatea este guvernata
de cauzalitate, nu depinde de ele. Iti place sa te lasi sedus de partea intunecata
a lucrurilor?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11202
Puncte : 43921
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Forever_Man Lun 25 Mai 2015, 13:49

virgil_48 a scris:Perceptia si logica noastra au unele probleme. Realitatea este guvernata
de cauzalitate, nu depinde de ele. Iti place sa te lasi sedus de partea intunecata
a lucrurilor?

Nu exista cauzaliate. Asta se stie de 100 de ani de cand cu mecanica cuantica. Altele sunt principiile care determina schimbarea in lume.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Mai 2015, 07:14

Nu prea as pierde timpul teoretizand pe tema asta, iar cand "Pacalici" spune ca "musteste de esenta filosofica...." imi aduc aminte ca ma intrebam asa ceva din timp in timp, de la gradinita, pina la 16-17 ani, cand mi-a trecut furia adolescentina si pornirea nihilista ce marcheaza inceputul maturizarii.
virgil_48 a scris:Perceptia si logica noastra au unele probleme. Realitatea este guvernata de cauzalitate, nu depinde de ele ea. Iti place sa te lasi sedus de partea intunecata a lucrurilor?
Mai repede limbajul are niste probleme, felul in care vedem noi ce ne explica altii, sau observam noi insine.
Forever_Man a scris:Nu exista cauzaliate. Asta se stie de 100 de ani de cand cu mecanica cuantica. Altele sunt principiile care determina schimbarea in lume.
De acum 100 de ani, filosofia a mai evoluat, adaugand noi nuante simtului cunoasterii. Dar si fizica, desi eu cred ca nu mereu intr-o directie corecta. Nu putem studia indiferent ce domeniu al realitatii fara niste baze teoretice clare, care in acest moment lipsesc fizicii, atata timp cat nu se dau definitii clare fortei, timpilui, incertitudinii, etc. Revenind la cauzalitate, pot sa spun cu siguranta ca exista, si este unul din principiile fundamentale universale, alaturi de incertitudine (ca tot veni vorba). Incertitudinea este cauza miscarii. Daca ea nu ar exista, tot universul ar fi intepenit, lucru lipsit de sens teoretic si practic.
Restul este teorie, observatie si calcul.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue5 / 105 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Mai 2015, 09:58

Revenind la cauzalitate, pot sa spun cu siguranta ca exista, si este unul din principiile fundamentale universale, alaturi de incertitudine (ca tot veni vorba). Incertitudinea este cauza miscarii. Daca ea nu ar exista, tot universul ar fi intepenit, lucru lipsit de sens teoretic si practic.
Sigur, este parerea ta.
Probabil ca nici titlul subiectului nu este chiar acela care sa reflecte ceea ce as fi vrut sa se discute si sa se inteleaga.

Dpdv filozofic, nu poate exista o cauza primordiala, initiala.
Pentru ca tot timpul apare intrebarea : De ce ?

De ce X ? Pentru ca Y.
De ce Y ? Pentru ca Z.
Etc.

Iar intr-un final, in esenta, totul este lipsit de sens si de valoare, indiferent cat de pesimist pare acest mod de gandire.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de virgil Joi 28 Mai 2015, 10:25

Natura nu se cunoaste pe sine, ea actioneaza asa datorita unor tendinte. Prin intermediul omului, natura incearca sa se cunoasca, sa-si exprime mirarea, bucuria, sau nemultumirea fata de sine. Omul este observatorul si interpretul naturii, este oglinda prin care natura se cunoaste. Omul transforma in ganduri, cuvinte, sau relatii matematice, ceia ce natura face sub puterea tendintelor. Tendintele sunt mai presus de natura, acestea sunt legile existentei universului, pe care le cunoastem doar in parte.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de curiosul Joi 28 Mai 2015, 10:32

Frumoase cuvinte, virgil.
Insasi incercarea naturii de a se cunoaste prin intermediul omului este o...tendinta.
In sensul in care ai folosit acest cuvant, adica ceva nedirijat, necontrolat, asemanator instinctului.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Mai 2015, 12:13

curiosul a scris:Dpdv filozofic, nu poate exista o cauza primordiala, initiala. Pentru ca tot timpul apare intrebarea : De ce ?
Legat de cel din urma "de ce ?" din lantul cauzal, am emis o judecata strict filosofica, care spune ca existenta este strict necesara, ca urmare a absurdului notiunii de inexistenta si care susţine cauzalitatea existenţei în propria sa definiţie. Disputa este veche, dar a fost deja rezolvata. Ca un fel de raspuns la intrebarea lui Shakespeare "To be, or not to be ?", Descartes vine la putin timp dupa aceea sa clarifice dilema, in lucrarea sa  "Discurs despre metodă" printr-o alta asertiune celebra :"Dubito, ergo cogito; cogito, ergo sum." care desi exprima numai certitudinea existenței cugetătorului, cugetatorul facand parte din univers, acesta din urma, trebuie si el sa existe, chiar daca in sine este un sistem lipsit de cuget.
curiosul a scris:De ce X ? Pentru ca Y. De ce Y ?  Pentru ca Z. Etc.
Nu e chiar asa. Mai precis : exista 3 elemente fundamentale ale existentei, deci ale universului : spatiul (geometric),  energia si timpul. Notandu-le asa cum ai sugerat cu : x, y, respectiv z, sirul de intrebari de mai sus, devine : De ce X ? Pentru ca XY. De ce Y ?  Pentru ca XZ. De ce Z ? Pentru ca XY . In capatul lantului cauzal, nu se afla un singur element, ci 3 elemente structurate dupa principii si legi, care fac ca ele sa se autodetermine reciproc, si sa nu poata exista una fara cealalta, absenta unuia din acestea ducand la absurditatea existentei celorlalte.
curiosul a scris:Iar intr-un final, in esenta, totul este lipsit de sens si de valoare, indiferent cat de pesimist pare acest mod de gandire.
Daca ar fi sa admitem judecata de mai sus, totul fiind lipsit de sens si valoare, devine absurd, ceea ce contravine premisei initiale, dar si observatiei directe, pe care nu trebuie sa fii vreun geniu ca sa o faci.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
De ce as vrea sa fac ceva ? Left_bar_bleue5 / 105 / 10De ce as vrea sa fac ceva ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20524
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

De ce as vrea sa fac ceva ? Empty Re: De ce as vrea sa fac ceva ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum