Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Astazi la 11:25

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de curiosul Astazi la 10:35

» Gravitonul
Scris de CAdi Astazi la 08:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de curiosul Astazi la 07:27

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 16:40

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 13:33

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Ieri la 10:49

» Trei probleme cu lichide
Scris de curiosul Mier 17 Apr 2024, 20:33

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 11 Apr 2024, 17:55

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Dum 07 Apr 2024, 18:30

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12149)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
CAdi (11877)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
virgil_48 (11183)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
curiosul (6606)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Razvan (6162)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Pacalici (5571)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
eugen (3777)
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Pacalici
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
CAdi
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
curiosul
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Dacu
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Razvan
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
virgil
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
meteor
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
gafiteanu
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
scanteitudorel
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
curiosul
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
virgil_48
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
virgil
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
eugen
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Bordan
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Forever_Man
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Dacu
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
CAdi
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
virgil_48
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
virgil
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
eugen
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Forever_Man
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 
Dacu
O problema de geometrie Vote_lcapO problema de geometrie Voting_barO problema de geometrie Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

O problema de geometrie

5 participanți

In jos

O problema de geometrie Empty O problema de geometrie

Mesaj Scris de Razvan Joi 07 Apr 2011, 22:54

Se poate o idee la o problemă căreia nu i-am putut demonstraţia?

Fie ABCD paralelogram, în planul P, astfel încât AB paralelă cu DC si AD paralelă cu BC.
Fie un punct E, în planul P, astfel încât dreapta EC este perpendiculară pe BC în punctul C şi EA perpendiculară pe AB în punctul A.
Să se demonstreze că dreapta ED este perpendiculară pe diagonala AC a paralelogramului.

Se poate o indicaţie, ceva?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue9 / 109 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de virgil Dum 10 Apr 2011, 08:22

Punctele E, C si A sunt coliniare, deoarece apartin aceleiasi drepte AE, perpendiculare pe laturile AD si BC, ale paralelogramului, care la randul lor sunt paralele.
Daca EA este perpendiculara pe AD in punctul A, unind E cu D se formeaza triunghiul dreptunghic ADE cu unghiul drept in A, iar dreapta ED nu poate fi perpendiculara pe AC, pentru ca ar insemna ca ED sa fie perpend. pe AE, punctul C fiind coliniar cu A,C,E.
Cred ca daca ai atasa un desen ar fi mai graitor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Razvan Dum 10 Apr 2011, 13:29

Confuzia generată este că punctul E nu aparţine planului P, în care se află paralelogramul. De fapt, el se află în acelaşi plan cu paralelogramul (din ipoteză). Figura nu este în spaţiu.
E o problemă care i s-a dat fiicei mele, pe lângă altele, ca recapitulare pentru o testare la matematică. Ei bine, în testul dat la clasă nu s-a mai dat şi această problemă, astfel încât nici profa lor nu le-a mai arătat rezolvarea. În schimb, pe mine mă obsedează! Am încercat cu calculul unghiurilor, să caut triunghiuri asemenea, dar se complică prea mult şi nu iese nimic.

Iată figura:

O problema de geometrie Fig1xhttps://2img.net/r/ihimizer/i/fig1f.jpg/

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue9 / 109 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de virgil Lun 11 Apr 2011, 07:57

Nu este clar de loc textul problemei. daca figura este in planul P, atunci triunghiul EAC este drept in punctul A, iar triung.ECB este drept in pct.C Deci figura formata din cele doua triunghiuri este un patrat EABC, asta inseamna ca punctul E se suprapune cu punctul D, iar paralelogramul de fapt este un patrat. In acest caz EB este tot una cu DB ca diagonala a patratului ce va fi perpendiculara pe AC care este cealalta diagonala a patratului. (diagonalele unui patrat sunt perpendiculare).
Paralelogramul din problema este de fapt un patrat.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Razvan Lun 11 Apr 2011, 09:35

Figura EABC de care zici este un patrulater care are două unghiuri drepte opuse. Cum suma măsurilor unghiurilor unui patrulater este 360o, rezultă de aici că suma măsurilor unghiurilor ABC şi AEC este 180o. Asta nu înseamnă că musai ABC şi AEC să aibe câte 90o. Cu ABCD pătrat, ar fi doar un caz particular şi atunci era simplu. Dar, în ipoteză se specifică în mod clar că e vorba de un paralelogram (nici măcar romb).

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue9 / 109 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de virgil Lun 11 Apr 2011, 17:26

Din textul problemei rezulta ca, trebuie demonstrat ca diagonalele sunt perpendiculare. Asta se poate intampla cand figura respectiva este un patrat sau un romb. Atat patratul cat si rombul sunt cazuri particulare ale unui paralelogram. Alta rezolvare nu cred ca este.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Razvan Lun 11 Apr 2011, 20:33

Hai că i-am dat până la urmă de capăt! E simplă de tot, numai că trebuie să mai desenezi ceva, ca în figura ataşată.
O problema de geometrie Fig2t
Demonstraţie:
Avem AB paralelă cu DC (din ipoteză – ABCD fiind paralelogram) şi AD paralelă cu BC.
Dacă prelungim AD, până va intersecta EC, în punctul N, atunci AN va fi perpendiculară pe EC în N (deoarece AN paralelă cu BC care este perpendiculară pe EC – din ipoteză).
Prelungim şi CD până va intersecta EA în punctul M; CM va fi şi ea perpendiculară pe EA în M (deoarece CM paralelă cu AB care este perpendiculară pe AE – din ipoteză).
Aşadar avem triunghiul format EAC, unde AN şi CM sunt înălţimi. Punctul D se află la intersecţia a două înălţimi, deci este ortocentru în triunghiul EAC.
Dreapta ED, trece prin ortocentru, deci este la rândul ei înălţime şi deci perpendiculară pe latura opusă, AC.
Oricum, problema e frumoasă, dar e şi cam încurcătoare. Prima dată mă apucasem să calculez unghiuri şi se complica rău de tot. Pe urmă (după îndelungi transpiraţii) m-am gândit să folosesc faptul că ABCD este paralelogram. Şi aşa i-am dat de capăt. Sper că n-am greşit pe undeva, având în vedere că nu am mai rezolvat probleme de j'de ani!
Mulţumesc mult, Virgil, pentru interesul acordat! Chestia cu pătratul mi-a dat idei să folosesc faptul că ABCD este paralelogram.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue9 / 109 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33144
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de virgil Mar 12 Apr 2011, 12:46

Bine ca ti-ai gasit linistea.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12149
Puncte : 55390
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de curiosul Vin 22 Aug 2014, 19:19

Se poate demonstra că într-un triunghi ascuțitunghic, ca cel de mai jos :
O problema de geometrie 9ixw94
unde h și h' sunt înălțimile pe laturile AB și respectiv BC,
există egalitatea

Evident, primele două sunt egale, reprezentând cosinusul unghiului B.
Nu reușesc să demonstrez egalitatea și cu ultimul raport, deși pare să-mi rezulte printr-o implicație...algebrică, să-i spunem.
Asta dacă nu am greșit pe undeva.
Are cineva vreo idee despre cum se poate demonstra dacă este sau nu adevărată egalitatea de mai sus ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 22 Aug 2014, 20:04

Caută ceva cu asemănarea triunghiurilor, ceva cu LUL.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue9 / 109 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de curiosul Vin 22 Aug 2014, 20:17

Am încercat, poate insuficient, cine știe...
Oricum, am ajuns la acest rezultat arătând că dacă există un n, și există unul chiar dacă este real, dar nu intru acum în detalii, pentru care , atunci rezultă că pentru acel n, în condițiile din triunghiul de mai sus, este adevărat și că , dacă este adevărat raportul mai sus menționat.

În fine..., ideea este că geometric, nu am reușit să demonstrez asta și aș fi curios dacă rezultatul obținut în altă parte este corect și verificat geometric, motiv pentru care am deschis întrebarea (problema).


curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Vizitator Vin 22 Aug 2014, 23:30

curiosul a scris:Se poate demonstra că într-un triunghi ascuțitunghic, ca cel de mai jos :
O problema de geometrie 9ixw94
unde h și h' sunt înălțimile pe laturile AB și respectiv BC,
există egalitatea  

Evident, primele două sunt egale, reprezentând cosinusul unghiului B.
Nu reușesc să demonstrez egalitatea și cu ultimul raport, deși pare să-mi rezulte printr-o implicație...algebrică, să-i spunem.
Asta dacă nu am greșit pe undeva.
Are cineva vreo idee despre cum se poate demonstra dacă este sau nu adevărată egalitatea de mai sus ?

Asa la prima vedere eu zic ca nu este corecta a doua egalitate. Egalitatea ar fi corecta daca triunghiul ar fi isoscel.

E multa bataie de cap cu calculele.
Da un exemplu numeric ca este mai simplu,daca da corect merita sa ne batem capul si cu demonstratia analitica.

De exemplu ia laturile 5,6,7.Ca precis este ascutitunghic
Cu Heron gasesti Suprafata
Din suprafata gasesti h si h'
Din h si h' gasesti segmentele ... si asa din aproape in aproape gasesti toate elementele
Faci rapoartele si vezi daca a doua egalitate da corect.
Daca este corecta refacem rationamentul si analitic.Dar inca odata dupa parerea mea slabe sanse.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Aug 2014, 06:47

Pare să fie adevărată, Orakle.
O să-ți scriu mai târziu cum am gândit, dacă am timp, pentru că într-adevăr, e ceva de scris și n-am timp să redactez în LaTex.

Asta dacă n-am greșit cumva pe undeva.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 23 Aug 2014, 08:36

Cum să nu fie adevărată? Ai încercat ce ți-am spus?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue9 / 109 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33889
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Vizitator Sam 23 Aug 2014, 11:17

curiosul a scris:Pare să fie adevărată, Orakle.
O să-ți scriu mai târziu cum am gândit, dacă am timp, pentru că într-adevăr, e ceva de scris și n-am timp să redactez în LaTex.

Asta dacă n-am greșit cumva pe undeva.

Iti fac eu demonstratia ca la carte imediat ce am un pic de timp liber.


Vizitator
Vizitator


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Vizitator Sam 23 Aug 2014, 12:31

Fie triunghiul ascutitunghic ABC
Pentru a simplifica scrierea renotam:
AB=c
AC=b
BC=a
1-Orice triunghi este unic definit de valorile (abc). Consideram aceste variabile ca fiind variabilele de baza si explicitam restul elementelor in functie de aceste variabile.
2-Din ipoteza triunghiul este ascutitunghic.
Aceasta ipoteza este echivalenta cu conditia ca valoarea unghiurilor A,B,C sa fie intre 0 si 90 de grade,conditie care se poate rescrie ca cosA,cosB,cosC sa fie valori pozitive.
Folosind conditia de mai sus din Teorema lui pitagora generalizata:
a^2=b^2+c^2-2bscosA
rezulta:
b^2+c^2-a^2>0    (1.1)
Efectuand similar calculele si pentru laturile b si c rezulta :
a^2+c^2-b^2>0    (1.2)
a^2+b^2-c^2>0    (1.3)

Cele trei conditii (1.1)-(1.3) sunt conditile necesare pentru ca triunghiul ABC sa fie tr. obtuzunghic.
Pentru a ne verifica calculele vom efectua si un calcul numeric.Calcul in care vom folosi valorile a=5 ,b=6 ,c=7 Valori care verifica conditiile de mai sus.

3.Considerand abc variablele de baza folosind formula lui Heron putem gasi aria triunghiului ABC in functie de aceste variabile.


unde cu p am notat semiperimetrul triunghiului ABC
p=(a+b+c)/2
In cazul exemplului nostru p=9 si S=(9*4*3*2)^0.5=6*6^0.5

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Aug 2014, 13:58

Nu Orakle, Abel are dreptate, rezultă prin LUL la asemănare.  Smile 
Practic, dacă ai roti triunghiul DBE, aducând D în locul lui E (adică pe BC, că nu cade în același punct cu E) și E în locul lui D (respectiv, adică pe AB) , ED ar fi paralelă cu AC.
Triunghiul nu e desenat corect, dar așa ar trebui să fie.

Practic ai același unghi B, și celelalte două laturi respectând proporționalitatea, ceea ce înseamnă că triunghiurile sunt asemenea și implicit egalitatea menționată inițial se respectă și cu ultimul termen.
E un fel de Thales, dar trebuie privit invers triunghiul din vârf, rotit 180 de grade cu B fixat.

Asta e de bine, îmi confirmă că rezultatul la care am ajuns în cealaltă parte este corect.
O să-ți arăt la ce folosește (în ce am analizat eu, cel puțin), dar într-un alt subiect și mai probabil mâine, că azi nu am timp.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Vizitator Sam 23 Aug 2014, 14:49

Da! Ai dreptate egalitatea este corecta !
I-am dat de capat !Si este simplu de demonstrat.  affraid affraid

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Vizitator Sam 23 Aug 2014, 15:11

In triunghiul mare ABC scriem teorema lui Pitagora generalizata:

In triunghiul mic DBE scriem teorema lui Pitagora generalizata:


Dar din cele doua triunghiuri dreptunghice rezulta:

respectiv:

Introducem in T.P. scrisa pentru triunghiul DBE si rezulta:

paranteza din membrul drept este exact rezulta:

De unde rezulta:
exact egalitatea discutata.

Pentru demonstratia asta nu ai nevoie de valorile lui h si h' asa ca nu are rost sa te complici cu Heron.
E mai simplu asa daca nu ai nevoie si de alte elemente din triunghi.

Demonstratiile pe baza de asemanari nu zic ca nu sunt bune dar pentru siguranta e mai bine sa faci demonstratii folosind calcule analitice



Este urmat de topicul „Alte aspecte privind teorema lui Fermat”.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mar 26 Aug 2014, 20:36, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Dacu Mar 26 Aug 2014, 10:00

orakle a scris:Asa la prima vedere eu zic ca nu este corecta a doua egalitate. Egalitatea ar fi corecta daca triunghiul ar fi isoscel.
Corect!Triunghiul trebuie să fie un triunghi isoscel cu AB=AC şi nu neapărat ascuţitunghic sau un triunghi echilateral pentru a avea acel şir de trei rapoarte egale.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2568
Puncte : 21671
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de curiosul Mar 26 Aug 2014, 11:28

Dacu a scris:
orakle a scris:Asa la prima vedere eu zic ca nu este corecta a doua egalitate. Egalitatea ar fi corecta daca triunghiul ar fi isoscel.
Corect!Triunghiul trebuie să fie un triunghi isoscel cu AB=AC şi nu neapărat ascuţitunghic sau un triunghi echilateral pentru a avea acel şir de trei rapoarte egale.

Citește asta :

orakle a scris:In triunghiul mare ABC scriem teorema lui Pitagora generalizata:

In triunghiul mic DBE scriem teorema lui Pitagora generalizata:


Dar din cele doua triunghiuri dreptunghice rezulta:

respectiv:

Introducem in T.P. scrisa pentru triunghiul DBE si rezulta:

paranteza din membrul drept este exact rezulta:

De unde rezulta:
exact egalitatea discutata.

Pentru demonstratia asta nu ai nevoie de valorile lui h si h' asa ca nu are rost sa te complici cu Heron.
E mai simplu asa daca nu ai nevoie si de alte elemente din triunghi.

Demonstratiile pe baza de asemanari nu zic ca nu sunt bune dar pentru siguranta e mai bine sa faci demonstratii folosind calcule analitice

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Dacu Mar 26 Aug 2014, 16:49

orakle a scris:Asa la prima vedere eu zic ca nu este corecta a doua egalitate. Egalitatea ar fi corecta daca triunghiul ar fi isoscel.
Repet si corectez (nu am fost atent la notaţiile vârfurilor triunghiului):
Triunghiul ABC trebuie să fie isoscel cu AB=BC ascuţitunghic sau obtuzunghic sau isoscel dreptunghic cu unghiul A=90 grade sexagesimale sau trebuie sa fie un triunghi echilateral pentru ca să existe acel sir de trei rapoarte egale.
Mii de scuze!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2568
Puncte : 21671
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de curiosul Mar 26 Aug 2014, 21:48

Părerea mea Dacule, este că demonstrația lui Orakle este general valabilă pentru orice triunghi ascuțitunghic. În demonstrația lui Orakle nu apare niciun aspect care să restricționeze situația, fiind valabilă doar pentru triunghiul isoscel, sau pentru genul de triunghiuri pe care le-ai menționat.

Mă înșel ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problema de geometrie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problema de geometrie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6606
Puncte : 40363
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

O problema de geometrie Empty Re: O problema de geometrie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum