Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Ieri la 23:38

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 23:28

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Ieri la 23:21

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Ieri la 10:58

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12196)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
CAdi (11941)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
virgil_48 (11217)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
curiosul (6677)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Razvan (6162)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
eugen (3794)
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Pacalici
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
CAdi
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
curiosul
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Dacu
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Razvan
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
virgil
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
meteor
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
gafiteanu
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
scanteitudorel
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
virgil_48
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Dacu
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
CAdi
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
virgil
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
eugen
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Forever_Man
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
virgil_48
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
eugen
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
virgil
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Dacu
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
curiosul
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Mitologia Română Vote_lcapMitologia Română Voting_barMitologia Română Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Mitologia Română

4 participanți

In jos

Mitologia Română Empty Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Dum 27 Oct 2019, 03:50

.  E greu de crezut ca o simpla "trecere in revista" pe acest subiect poate ocupa 800 de pagini (170x210) cu scris marunt. Si totusi, unui autor celebru, Tudor Pamfile, atata i-a trebuit.
.  Pentru cei interesati de raspunsul la intrebarea (una din ele), De ce in ziua de azi Adevarul e perimat?, voi cita din Tudor Pamfile, care, la randul sau (in proportie de peste 50% in cartea sa), citeaza si el din sintetica memorie populara romaneasca.

.  Sa indemnam pe cineva sa desfaca o prietenie si sa-l inrebam asupra mijloacelor ce le va intrebuinta. Cel dintai va fi acesta: se va folosi de minciuna, va spune lui A ca B nu-i este cu inima curata, si lui B ca A este tot astfel. Intaiul efect niciodata nu lipseste : o umbra cat de usoara de indoiala, ceea ce pentru trainicia prieteniei dintre A si B, insemneaza mult, daca nu cumva foarte mult sau totul. Si se intelege, cu cat A si B vor fi mai creduli, cu atat legatura dintre dansii se va desface mai curand.

.  Citatul de mai sus face parte dintr-un capitol dedicat Invrăjbitorului. Desi pare o banalitate, ruperea se face prin incalcarea adevarului iar semnificatia si consecintele ruperii legaturilor de prietenie dintre oameni - rupere exemplificata de autor cat se poate de matematic - este de o importanta fundamentala pentru noi oamenii


Ultima editare efectuata de catre mm in Lun 18 Noi 2019, 14:34, editata de 1 ori
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 27 Oct 2019, 05:16

De asemenea, aș mai adăuga că, din punctul meu de vedere, ruperile de prietenii se mai datorează și accentului pus pe latura negativă a celuilalt și pierderea din vedere a laturii pozitive. Dacă oamenii s-ar concentra mai mult la latura pozitivă și ar da uitării latura negativă, prieteniile ar fi mult mai trainice.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue9 / 109 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33956
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Lun 28 Oct 2019, 00:47

.  Dintru inceput, subliniez caracterul de informatie nevirusata a invataturii populare, indiferent de supranumele sau: basme, legende, povestiri, cimilituri, tratamente naturiste stravechi, dansuri, etc., etc. Si ma refer exclusiv la caracterul strict tehnic al acestei informatii.

.  In sectiunea V a cartii (Invrăjbitorul), ce contine IX capitole, Tudor Pamfile analizeaza 36 de Povestiri, "citate" din memoria populara. Am inceput topicul, aleatoriu, cu aceasta sectiune.

.  Interesanta, ca informatie tehnica adevarată, urmatoarea scurta secventa:

[ .  Uneori, Diavolul ia infatisarea omului, care astfel se poate apropia de alti oameni, iar alteori năimeste pe altii - pe "cei ce-si pun in cârd cu Dracul", pe "cei care au de-a face cu Dracul" - ca sa lucreze pentru dansul, - mijloace care, in esenta, se reduc la unul si acelasi.
.  Tot astfel, in vremurile de demult, pe cand Dumnezeu si Sf. Petru umblau pe pamant, ca sa invete lumea, acestia luau infatisarile de oameni, mai intotdeauna de oameni de rand, caci numai astfel puteau fi ascultati. ]

.  In acest citat autorul se refera la "anumite mijloace", si care sunt de doua feluri si le numeste. "Fortele Supranaturale", cum le numeam deunazi, pot sa ia infatisarea omului - si nu numai - si aceasta e o realitate, un adevar, si se cunosc nenumarate cazuri, din relatari (eu stiu vreo doua, inclusiv de la cunostinte) sau chiar confirmate tehnic in literatura tehnica (mai veche, indiana). In zona miniera din Apuseni, unde m-am nascut, este celebra relatarea unui miner care la carciuma fiind, dupa ce a spus ca el nu crede in Dracul, a fost "translatat" instantaneu pe muntele Vulcan, unde a stat de vorba chiar cu... o persoana cu infastisare de om. Curiosii pot afla amanuntele caci relatarea e binecunoscuta in zona.
.  Cu aceasta ocazie, subliniez ca relatarile minerilor despre Vâlva Băii sau alte fiinte nu sunt "povesti" (peiorative) ci chiar realitati traite de mai multi mineri (deci se exclude subiectivismul).
.  In ceea ce priveste lucrarea Invrăjbitorului, nu insist deoarece e suficient sa priviti la ce se intampla in jur.

.  Multi se plang ca nu au Noroc, in viata, in actiunile lor, etc. [Deci nu de Loto vorbesc.]
.  Ei bine, spre surprinderea mea, in sistematizarea lui Tudor Pamfile, in sectiunea VI, Dusmani si prieteni ai omului, Norocul figureaza la prieteni. Citez:

[ Norocul fiecarui muritor traieste intr-o lume, - undeva fi aceea - a Noroacelor.
Cand se naste omul, acolo i se naste si Norocul lui; cat traieste omul, ii traieste si Norocul, pana la moarte, cand se sting amandoi.
.  "Norocul e ca un inger; el umbla peste tot cu omul, [trebuie] sa stie cum sa-l poarte: sa nu faca vreo greseala, sa nu fure, sa nu blesteme pe altul, sa nu huleasca, caci Norocul fuge de omul care strigă si blastămă, care ocărăste pe altul, caci omul acela se cheama ca-i cu Dusmanul - cu Necuratul. ]

.  De aici se pot extrage niste reguli utile, fiecarui care-si doreste sa aiba Noroc, si anume aplicarea interdictiilor enumerate in citatul dinainte. Caci, cine nu si-ar dori sa aiba noroc? Mai sunt cateva reguli, permisii, plus fata de interdictii. Poate data viitoare...
.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Joi 07 Noi 2019, 16:12

.  Constat - dupa interesul manifestat de useri - ca informatia nevirusata din invatatura populara româneasca nu intereseaza pe nimenea. Cat despre Diavolul cu infatisare de om, nici atata; ceea ce nu ma mira deoarece ne-am obisnuit cu'. E un gest firesc sa deschidem TV-ul si sa vedem ... lumea virtuala.
.  Surprinzator, totusi, pentru mine, este evidenta lipsa de interes (publica) pentru Adevar, in general, si pentru al sau aspect mai sus mentionat -- informatia nevirusata. Informatia Nevirusata este parte integranta din izvorul minunilor acestei lumi, ma refer in special la invatatura populara. Si, cine n-ar fi interesat de minuni?! Sa vedem daca putem cita ceva din "Pamfile". Cred ca deloc intamplator, Tudor Pamfile isi incepe cartea de ~800 de pagini cu Zidirea:

[  1.  Dintre multimea de legende pe care le are poporul roman cu privire la zidirea, urzirea sau facerea lumii, adica a pamantului, cele mai multe ne vorbesc despre o tovarasie voita sau intamplatoare dintre Dumnezeu si Diavol si despre pizma ce si-o arata Necuratul impotriva lui Dumnezeu dupa zidire -- incercarea de a-l inneca spre a ramane numai dansul stapanitor.
.  Dupa cum am aratat, este vorba, mai intai, despre apa cea fara de margini pe care umbla Dumnezeu si Diavolul, fara ca sa se cunoasca intre dansii, dupa care urmeaza o legenda bucovineana:
"Intr-o zi se intalnesc amandoi si se intreaba:
 --  Cum te cheama pe tine? zice Dumnezeu Diavolului.
 --  Nifărtache ma cheama, a raspuns dracul.
 --  Dar pe tine?  --  Pe mine ma cheama Fărtache.
.  Pe urma au stat ei ce-au mai stat, au mai vorbit ce-or fi mai vorbit si iata ca se hotărâră ca sa faca pamantul. Si zise Dumnezeu:
 --  Coboara-te Nifărtache, tocmai in fundul marii si ia de acolo pamant in numele meu, ca sa avem din ce face lumea peste apă."...  ]
.......................................
.  Diavolul se scufunda de trei ori la rand dar, de fiecare data a luat pamantul de pe fundul apei in propriul sau nume si de fiecare data, la intoarcerea la suprafata, se "intampla" cate ceva si ramanea fara pamantul recoltat. De-abia in a patra oara, ascultand de data asta de Dumnezeu, luand pamant si in numele lui Dumnezeu, reusi sa-l aduca la suprafata:

[  Si fiindu-i teama lui Nifărtache ca sa nu se innece, se lăsă la fund, lua pamant si in numele lui Dumnezeu si incepu sa se urce in sus. Sub unghii i-a ramas de data asta numai atata lut cat putu Dumnezeu sa scobeasca pe sub dansele cu un pai. Din cele cateva firisoare a facut Ziditorul o turtita, a suflat-o, a paturit-o cu palmele si a marit-o astfel pana cand turta s-a facut ca un pat. ]

.  Odihnindu-se apoi, amandoi pe pat, veni noaptea. Binenteles ca Nefărtatul se gandi cum sa-l innece pe Fărtat si toata noaptea il tot rostogoli, incercand sa-l arunce in apa dar, minune, in loc sa se innece Dumnezeu, pamantul tot crestea in jurul lui, asa ca pamantul nostru, din marimea unui pat cat era la inceput, a ajuns sa fie atat de mare, cat il vedem in zilele noastre.

.  O Cosmogonie populara despre care stiam ca isi are originea la bogomilii din Serbia. Ei bine, nu! Pamfile continua "Zidirea", povestea, enumerand si citând nu mai putin de 14 paisprezece variante ale Zidirii, toate bucovinene!!! Doar la a 15-a varianta a zidirii, Pamfile vorbeste de lumea slava si literatura bogomilica, cu exemplificarea unei variante bulgaresti.

.  Pentru oamenii obisnuiti, acestea sunt considerate niste povesti, basme, etc. Totusi, in lumina "Antropologiei structurale", a unui binecunoscut autor, tradus si la noi, aceste basme pot fi citite in doua chei: a) populara, vezi -- pat, facura, veni noaptea, se culcara, tovarasie, pizma, etc., si b) informatia, tehnica dupa mine, adevarata, cluul numit structural de catre Levi-Strauss. Cum ar fi: apa= Apa Primordiala; lutul de pe fundul apei primordiale= "eterul solid" din fizica; ideea creatiei, care e destul de clara pentru contemporani - ca Cineva a creat Universul si ca e aici o Vointa; dualitatea acestei lumi, zisa fizica; existenta si manifestarea a doua entitati Supranaturale; etc., adica informatie verificabila fizic vorbind (sau experimental, pentru necredinciosi).

.  Eu contez pe informatia ca exista un material, solid numit, uneori numit plasma, care poate fi "dilatat" adica poate fi inmultit, crescut cumva -desi nu cred ca e vorba de cresterea masei relativiste- mai mult in sens energetic, prin combinarea sa cu un alt ingredient, sa-i spunem inefabil. Notiunile fundamentale de masa, energie, timp, cuantica, etc., sufera de inconsistenta, ele neputand zugravi suficient aceasta realitate. In mod sur[rinzator, neasteptat so verificabil, gasim in "basmele" poporului român mai multa informatie decat in variantele oficiale (de basme stiintifice).
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de eugen Joi 07 Noi 2019, 22:01

Mantuirea inversa

Ma gandesc la basmele populare cu Fat frumos si Zmeul.
Si la "Zmeul" biblic, Diavolul.

Povestile noastre erau transante: Fat frumos nu negocia cu Zmeul, ii taia capul si gata.
In Biblie e mai sofisticat. Lupta cu Zmeul biblic pare ca nu se mai termina, in mod bizar aici Zmeul are libertate stranie.
De asemeni pare ca sacrificiul lui Isus nu a oprit Raul...
Din acest punct de vedere prefer versiunea populara care pune capat scurt aventurii Zmeului, lasand timp familiei Fat/ Ileana sa traiasca viata...
Adica un fel de mantuire inversa Bibliei: sa fie sacrificat Zmeul, nu Isus...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32402
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Vin 08 Noi 2019, 02:45

.  FF corect, eugen!
.  Din pacate, pentru dorinta noastra de a castiga, este mai mult decat evident ca Dumnezeul si Zmeul sunt in echilibru (mutand, i-am zis) si pentru ca nu exista ciclu (oscilant) fara plus si minus, indepartarea unuia din cei doi poli ar conduce la disparitia lumii.
.  Pe termen scurt, da, atitudinea transanta a omului din popor e sanatoasa. Am vazut cu ochii mei - si nu numai odata - cum actiona omul din popor la intalnirea cu sarpele: in mod automat ii zdrobeau/taiau capul. Acuma nu mai stiu, care o fi diferenta intre popor si turma.

.  La ideea fireasca: Adica un fel de mantuire inversa Bibliei: sa fie sacrificat Zmeul, nu Isus... ,
cred ca s-a dat de (cateva mii de) ani raspunsul. Il gasim in Amduat, de asemeni in filozofia indiana, in epoca Satya Yuga, zisa si Golden Age, care e diametral opusa epocii Kali, cand sacrificat e Zmeul. Sunt patru, inegale temporal si duble: Satya (golden), Treta (silver), Dwapara (Bronze) si Kali Yuga (Iron Age)[in care ne aflam]. Deci pana la urma sunt opt, acelasi ciclu (al oscilatorului).
.  O buna grafica (am mai prezentat-o pe alt topic) se cuvine a fi adaugata:

Mitologia Română Yugas-11
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Lun 18 Noi 2019, 14:23

.  Daca tot se apropie solstitiul de iarna, ne aducem aminte de Mosi (si stramosi). In continuare la postarile anterioare, dar nu neaparat, citez din alt celebru autor "specializat pe mitologie romaneasca" - Romulus Vulcanescu:

[ Zeii-moși, numiti si Marii zei sau Moșii, isi aveau in evul mediu echivalentul crestin in zeii Dumnezei. Primul zeu-moș si cel mai mare, Fărtatul, apare in iconografia populara romana ca un zeu cioban care cutreiera in ceruri imbracat in cojoc, cu caciula si opinci ciobanesti, cu fluier la brau si bâtă in mână. Celalalt zeu moș, Nefărtatul, al doilea in rang divin, apare in iconografia populara ca un zeu vrajitor  care cutreiera pamantul si subpamantul , in straie de crescator al fiarelor salbatice si calauza a duhurilor rele.
.  Zeul-Moș - la origine un batran cioban mirific - isi avea resedinta la o stana cocotata pe crestele innegurate ale Carpatilor ceresti (cand in Ceahlau, cand pe Caraiman, cand pe Parang, cand in Apuseni)......
Fiind conducatorul suprem al conclavului si cortegiului de Mosi divini (sau de "sfinti populari"), el detine toate elementele si puterile conducerii universale. ]

.  Desi niste aparente povesti, aceste mitice contin informatie adevarata, verificabila prin redundantza, "ascunsa" sub "forma structurala".
.  In primul rand, de la cosmogonie plecare, aparea intrebarea daca e Unul sau sunt Doi intr-o cosmogonie. In mod neasteptat, aici apare raspunsul: sunt Doi in relatie ierarhica, si anume: Fărtatul are toata puterea de decizie. Punct! Nu mai e nimic de adaugat.
.  Al doilea, ref. la Sarmisegetuza (Sarmizegetusa) si informatia de sorginte dacica locala, de Crăciun, slujitorii altarelor dacice de pe varfuri (1600m, Godeanu dar nu numai) coborau in vale cu nuieluse (crăci, daca doriti) inainte de solstitiu.
.  Al treilea, o informatie cu redundanta in multe basme cu zmei, Nefărtatul, un zeu vrajitor care cutreiera pamantul si subpamantul, dupa cum era si mormal pentru ca acolo isi are sediul si Shambala, Agartha, etc. Deci informatia structurala ne indica locul.  
.  Evident, locul, ca sediu, e indicat si pentru Fărtat - in ceruri, adica in cosmos, nave intergalactice, etc. Deci, tot de stiinta si cercetare stiintifica apartine si puterea/puterile. Asta pentru cine nu crede ca Fortele Supranaturale nu exista deoarece ar fi niste povesti.
.  Dupa umila mea parere, informatia structurala mitologica este adevar-adevarat.

.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de negativ Joi 21 Noi 2019, 08:27

Daca existau Zei-Mosi, erau amintiti ca atare. Sunt doar Mosi. Exista sarbatoarea de Mosi, nu de Zei - Mosi. Adica daca alti antici au avut zei ar fi trebuit sa avem si noi, pentru a ne ridica la nivelul lor ? Mai degraba a ne coborî. Grecii si romanii antici sunt doar palide culturi desprinse din civilizatia carpizilor. Termenul este înrudit cu mosie. Mosul înseamna cineva cu experienta si cunostinte (de la "moger" - mogul, care este ilustrare a descendentilor unui magog, om cu înalta stiinta, ce sunt amintiti si prin Biblie). Mosie nu este un câmp oarecare, ci un câmp cultivat si organizat  cu ajutorul stiintei si experientei mosului. Nu are treaba cu nici un fel de zei. Acesti mosi migrând din diverse motive , i-au învatat si pe primitivii întâlniti în cale ceva stiinta si de aceea erau considerati zei.
Eu nu am încredere în Vulcanescu asta, pentru ca îl cheama Romulus, nume pus instinctiv de parintii sai, care-i subliniaza calitatea de supus al unei ideologii ce nu-i apartine. Romulus înseamna adept al unui rom,  rom înseamnând de fapt cineva care are idei diferite, gresite fata de dreapta credinta si bunul simt.
Chiar nu va suna dubios la ureche ? "Mitologie" româneasca ? Atunci unde sunt zeii ? Mosii astia ca un termen generic ? Confuzie mare în mintea unui "specialist" în ceva care nu exista, dar el insista  nejustificat ca nu pricepem noi.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Joi 21 Noi 2019, 11:22

.  Incerci sa exploatezi un aspect secundar, in scop greu de patruns, din alternanta Zei-Mosi. Sau echivalenta, sau simpla confuzie. Vulcanescu era prea destept ca sa ne apucam sa-l bagatelizam. El cunostea f bine si influentele romane - zeii, le pomeneste de altfel si eu nu puteam reproduce citate imense; scopul unui citat trebuind sa fie atins dar cu o extensie rezonabila. Deci, pornirea ta impotriva lui Vulcanescu pentru ca il chema Romulus, e usor puerila. Nici eu nu agreez numele de Romulus pentru ca aveam un coleg cu acest nume si cu un comportament neagreabil dar nu generalizez.
.  In rest, spui cateva lucruri inteligente, Mos-Mosie si comentariile conexe fiind pe placul meu.

.  Parerea mea este ca multimile de mosii si zeii detin totusi o multime intersectie consistenta. Care ar putea fi analizata un pic, functie de interes, din pacate cam inexistent.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de negativ Joi 21 Noi 2019, 11:49

Nu vreau sa bagatelizez nimic. Începând cu Scoala Ardeleana, intelectuali scoliti pe la Viena au dat apa la moara curentului originii romanice a poporului nostru, când de fapt e invers, lucru dovedit de lucrari moderne pe subiect. Nu exploatez un aspect secundar. Daca întelesul cuvintelor în comunicare ti se pare secundar, te înseli. De aia a aparut termenul "analfabet functional". Am descoperit personal o multime de "traduceri" din textele antice, din care unele influenteaza negativ chiar mersul stiintei, asa cum e perceput la modul general. Cel mai bun exemplu este „Παντα ρει, και ουδεν μενει” – (Panta rei kai ouden menei), care este tradusă ca „Totul curge, nimic nu rămâne neschimbat” (Simplicius din Cilicia - 490-560 e.n., ce descria ideile lui Heraclit ce a trait cam cu 1000 de ani mai înainte). Nu intru în detalii, dar traducerea corecta este „realitatea este înclinată (în pantă) şi (din această cauză) nimic nu dăinuie”, lucru ce evident are un sens diferit. Tot astfel sunt întelese si textele si ideile traduse dintr-o limba în alta.
Numele oamenilor spun ceva si chiar daca pare ca sunt întâmplatoare, numirea copiilor face parte dintr-un fel de mistica arhaica, nascuta odata cu omenirea, ce pare ca a trecut în instinct. Prin acesta parintii proiecteaza asupra copiilor propriile aspiratii, ce se întiparesc prin subliminare în subconstientul progeniturii.
Scopul meu este sa deschid ochii interlocutorilor asupra întelesurilor reale ale cuvintelor românesti si nu mi se pare deloc greu de patruns.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Joi 21 Noi 2019, 14:06

Daca întelesul cuvintelor în comunicare ti se pare secundar, te înseli.

. Nu ma insel. Cum masori intelesul? Sau il apreciezi "din ochi", "din burta", cu cotul sau cu piciorul? Deci intelesul cuvantului in principal si in esenta e dupa cum si cu ce il masori. Masura se cam confunda, intamplator desigur, cu Adevarul, adica cu Realitatea. Si daca "intelesul cuvintelor din comunicare" [greseala in definire la a treia] ti se pare mai important decat Realitatea, Adevarul, Masuratoarea, atunci da, (N)-ai dreptate.
. In rest, cu grecii s.a., avem aceeasi parere deci suntem "sincroni".
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de negativ Vin 22 Noi 2019, 19:22

Pentru MM : Întelesul înglobeaza Realitatea, Adevarul, Masuratoarea, asa cum spui. Este echivalentul termenului notiune care numeste ceva ce nu se poate exprima decât prin totalitatea termenilor utilizati legati de aceasta.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Sam 23 Noi 2019, 03:10

.  Întelesul înglobeaza Realitatea, Adevarul, Masuratoarea, asa cum spui. Este echivalentul termenului notiune care numeste ceva ce nu se poate exprima decât prin totalitatea termenilor utilizati legati de aceasta

.  Ai dreptate, negativ, mai precis ai avut dreptate atunci cand ai spus ca gandesti diferit. Incep sa pricep mecanismul care te anima. F probabil, ai o inclinatie deosebita spre a gandi diferit de ceilalti. Cu mine ti-ai gasit perechea. Sad  
De fapt, e absolut normal ca gandim, fiecare din noi toti, diferit. Lipsa de rezonanta, armonie, defazajul dintre noi doi este una aparenta, adica neesentiala, de forma, nu de esenta. Ea se datoreaza deformatiei mele profesionale, care ma subordoneaza preciziei si -probabil- inclinatiei tale catre generalitate (in sens vadit catre rangurile superioare, gen notiune, categorie, ansamblu, diversitate sintetizata, etc., carele pe masura cresterii in rang devin -in mod ciudat- mai generale, mai vagi).
.  De aceea, aparent, nu ne intelegem. Tot de aceea voi face o precizare suplimentara: eu compensez intentionat si permanent aparenta mea neglijenta in utilizarea termenilor, notiunilor si, in general, a tuturor generalitatilor, prin urmarirea foarte (cat pot de) exacta a desfasurarii proceselor si -in speta- a ideilor exprimate pe net. Ca de fapt asta e specialitatea mea de baza, numita in engleza zilelor noastre, inginer de proces. Deci, eu urmaresc idei si nu forme. Tu pari sa fii foarte sensibil la forme. Eu consider concomitent ca ideea, esenta este de baza, primordiala, iar forma (inclusiv de exprimare) e neglijabila, ceea ce probabil te deranjeaza.

.  Revenind la citat, puteam sa ma exprim si asa: Intelesul inglodeaza Realitatea, Adevarul, Masuratoarea. Ceea ce azi mi pare mai evident. Vreau sa spun ca sunt un fan al variatiei punerii unei probleme, in pofida incalcarii uniformitatii, a stabilitatii. Daca apar greseli pe parcurs, exista drumul de intoarcere la punctul de plecare. Ceea ce este chiar obligatoriu la operatia de masurare.
.  Tot ref la citat, consideri probabil ca ce ai spus "e batut in cuie". Nu e. La Vulcanescu voi mai reveni, e nemai-po-me-nit, in opinia mea.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de negativ Sam 23 Noi 2019, 08:43

Îl consider pe Vulcanescu un învatat. As fi preferat sa fie si mai întelept. Nu pun mare baza pe învatatura, daca asta nu e înteleasa si corelata cu celelalte cunostinte si mediu. Ai spus la un moment dat de "forma structurala", lucru care nu e chiar adevarat, pentru ca formele nu au structuri, ci doar modelele lor. Cercul nu e o forma, ci un model formal. Forma corespunzatoare este notiunea de "rotund". Sper sa prinzi diferenta.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de mm Lun 25 Noi 2019, 13:32

..model formal., zici. OK, dar citit invers, forma modelata nu suna la fel de bine?
.  La "rotund", ai dreptate. Cand eram de varsta gradinitei, -mi-amintesc- si noi le ziceam rotunduri la cercuri, sfere si alte "curbături".
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de negativ Lun 25 Noi 2019, 15:33

mm a scris:..model formal., zici. OK, dar citit invers, forma modelata nu suna la fel de bine?
.  La "rotund", ai dreptate. Cand eram de varsta gradinitei, -mi-amintesc- si noi le ziceam rotunduri la cercuri, sfere si alte "curbături".
Nu prea, pentru ca forma modelata ar însemna modificarea formei. Ori conceptul de forma este mult mai larg. Forma e o notiune, nu e nume, nu e abstractie. Cercul este modelul formal perfect pentru rotund si e exprimarea abstractiei formei de rotund. Daca eu nu stiu cum arata ceva rotund, nu-mi poti explica prin cuvinte ce e aia, trebuie sa-mi arati (lucru valabil pentru toate notiunile). Daca îmi spui ca este o linie ale carei puncte sunt egal departate de un punct, deja descrii un model ideal, ori obiectele rotunde nu sunt ideale, si un elipsoid e rotund, dar nu e acelasi lucru cu cerc. Forma algebrica (prin numere), forma geometrica (prin linii) forma complexa. forma de cozonac, etc. Forma modelata ar însemna schimbarea formei algebrice în forma de cozonac, echivalenta cu gasirea unei expresii care sa descrie acea forma. Pentru asta îti trebuie modele (adica ecuatii, reguli, legi, etc.). Deasemeni, intri în ambiguitate când folosesti modele diferite pentru aceeasi forma.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mitologia Română Left_bar_bleue5 / 105 / 10Mitologia Română Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Mitologia Română Empty Re: Mitologia Română

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum