Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de curiosul Ieri la 21:31

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Ieri la 21:00

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:41

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 08:22

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de curiosul Dum 05 Mai 2024, 16:21

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
CAdi (11934)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
virgil_48 (11213)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
curiosul (6677)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Razvan (6162)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
eugen (3789)
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Pacalici
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
CAdi
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
curiosul
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Dacu
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Razvan
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
virgil
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
meteor
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
gafiteanu
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
scanteitudorel
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Dacu
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
virgil_48
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Forever_Man
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
virgil
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
virgil_48
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 
Dacu
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_lcapsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Voting_barsuntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce fel de popor suntem

+23
Scriabin
omuldinluna
Pacalici
v0id
curiosul
virgil_48
Traian Ioan
negativ
gafiteanu
Dacu
mm
Bordan
WoodyCAD
AMOT
TOMA
meteor
nic
Razvan
Abel Cavaşi
eugen
sadang
CAdi
virgil
27 participanți

Pagina 19 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 26 ... 34  Urmatorul

In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Mai 2011, 09:32

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Nu este nici o problema ca suntem un popor format dupa razboaiele daco-romane, cu multiple influiente exterioare, si ca acum numaram 2000 de ani. Si americanii sunt un popor nou in curs de formare, si iata ca au ajuns cel mai puternic stat. Popoarele sunt intr-o continua evolutie, si se influienteaza reciproc, cu atat mai mult cu cat schimburile economice si sistemul informational este mai evoluat. La ce serveste conservarea excesiva a trecutului, ia priviti catre talibani, sau catre tigani, care tin cu dintii de obiceiurile lor. Sunt o rusine a lumii civilizate. Trecutul unui popor, traditiile, trebuiesc pastrate in amintire, prin muzee, istorie, lucrari artistice, poezie, proza, dar toate acestea nu trebuie sa incorseteze evolutia spre civilizatie. Nu uitati ca romanii au fost unul din cele mai importante popoare civilizatoare din lume, si nu avem de ce sa ne rusinam cu trecutul nostru. Avem mult mai multe motive sa ne rusinam de prezent.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 07 Mai 2011, 10:17, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55600
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


negativ nu apreciază acest mesaj

Sus In jos


suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Dum 05 Oct 2014, 15:15

Tu esti sigur ca ai inteles, ce exemplu ti-am dat eu mai sus? Daca nu, mai citeste o data si nu te repezi cu concluzia.

Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Numarul mesajelor : 5571
Data de inscriere : 21/08/2014

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Oct 2014, 15:31

Eu iti respect punctul de vedere , dar sa stii ca avem pareri diferite.
Din contra Erich von Daniken era net superior unui ajutor de mecanic
si a ridicat niste probleme stiintifice interesante...
Cum puteau vechile societati antice si arhaice sa construiasca megalitii si
acele opere arhitectonice grandioase ?
De altfel ce inseamna reprezentarile de avioane ,aparate de zbor , planete
si sistemul solar, cand ei nu posedau minimul de tehnologie spatiala ?

Imi pare rau dar eu consider ca nu trebuie neaparat sa ai o diploma in
cercetare ca sa fii considerat cercetator. Si sunt destule exemple :
de la Tesla care nici macar nu a terminat facultatea ,la Edison..

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11934
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Dum 05 Oct 2014, 15:37

Nu exista Diploma in Cercetare. Referitor la exemple, si oierul Becali este milionar si nu a facut o facultate.Ma bucur insa ca avem pareri diferite.Asta este un lucru bun.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Dum 05 Oct 2014, 15:45

Pacalici a scris:Nu exista Diploma in Cercetare. .

Cum nu ?
Cercetator stiintific gradul 1, cercetator stiintific gradul 3 ... Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Dum 05 Oct 2014, 16:04

Pacalici, tu linge mai departe ce ai de lins și cheamă-ți și plotonierii să te ajute, că văd că-ți place. Pentru mine poți sta de-a crestulul împreună cu întreaga șleahtă de păcălici, fiindcă vă bateți singuri, cu gura voastră.

După ce ați distrus o întreagă civilizație, ați otrăvit pămîntul, apa și aerul, mai ai curajul să vii cu gargară, nu ți-e rușine? Dar nu mult mai poți deschide gura că ai ajuns măsura!

În Maramureșul istoric mai curge sînge preistoric, încă e sfînt aici cuvîntul, înscrisul sacru și veșmîntul, e sfîntă întreag-a vieții glie în cînt frumos de ciocîrlie. Doinesc izvoarele și codrii, în susur drag se mișcă brazii, în cînturile de baladă mișcîndu-și munții de zăpadă, s-audă toți deștepții lumii că dacii sunt din boaba spumii și n-au pierit cum au crezut și vor vedea ce n-au văzut și-or auzi arsuri de lut în urlete din piept de lup ..

Sînt, încă, oameni care nu cer nimănui nimic, nu așteaptă nici un ajutor de nicăieri, nu se vaietă ca javrele una-ntruna, iar întreaga lor viață stă mărturie înțelepciunii lor. Ei se conservă în natură, nu ca tine în sistem, iar mai marii gradați cam trebuie să tacă în fața lor, le fuge cuvîntul de sub picioare.

Iar dacă vrei să-mi aduci argumentul că “du-te în munți, lasă internetul”, îți spun că ieri mă duc, dacă-mi dai înapoi ce mi-ai luat, înscrisul, veșmîntul și cuvîntul ..

“Civilizație civilizată! Așteaptă-te să fii trădată,
De când tu m-ai civilizat, încet, încet, m-am săturat,
Și-ți dau ʼnapoi învățătura cu școala ta și cu cultura,
Să-ți faci cu ele testamentul, cu mine-închei experimentul,
Să-i iei pe toți aplaudacii, rămân eu singur, doar cu dacii,
I-ați toți mârlanii, țopârlanii, și-ntreaga șleahtă cu golanii,
Pe care tu i-ai învățat ce-înseamnă om ʺcivilizatʺ,
Să fie ultimele javre, putori de hoituri și cadavre,
Ce sug ca niște lipitori și nesimțiți de cerșetori,
I-ați toată gloata cu gradații și uniunea cu prelații,
Și fă ce vrei să faci cu ei, pune-i pe cer în loc de zei,
Dar mie dă-mi ce mi-ai furat, ce moșii noștrii mi-au lăsat,
Să-mi dai ʼnapoi graiul străbun, cum l-a grăit și al meu bun,
Costumul meu cel scump și drag și doina mea doinită-n prag,
Să-mi dai ʼnapoi mioarele și câmpul sfânt cu florile,
Danțul și cu horile, mândra cu serbările și cu șezătorile,
Să-mi dai codrul înapoi, că-l plantez eu cu altoi,
Și îl ud cu lacrimi grele, de dureri și dor cu jele,
Și-l stropesc cu lacrimi multe și cu mari iubiri pierdute,
Să-mi dai ʼnapoi pământul sacru, cum l-a lăsat bătrânul dacu,
Curat ca lacrima și crinul, curgând din el mierea și vinul,
Să-mi dai aerul și apa, plugul meu iubit și grapa,
Să-ți duci cu tine chimicul, prostia ta și plasticul,
Că știu eu să lucru pământul, așa cum l-a lucrat și sfântul,
Cu dragoste de-a mea țarină, în rugăciune și lumină,
Iubire sacră de ogor, îmbrățișat cu drag și dor,
În roua sfântă a dimineții și în magia frumuseții ..
Cu mine-ai încheiat socoata, că a ajuns la mine roata,
Și îs sătul de-atâta larmă, și-am tras semnalul de alarmă,
Ca să răsară-n România bunul simț și omenia,
Cinstea și onestitatea, simplitatea și dreptatea,
Dragostea cu rațiunea, iubirea cu-înțelepciunea,
Tot ce ne-au lăsat străbunii încifrat în haina humii,
Toate acestea-s lucruri sfinte, dinainte de cuvinte,
Când vorbea în zări tăcerea, cu semnul și cu iubirea,
Vorbea raza cea divină, rugăciune din lumină,
Rugăciune și corindă, închinate sus la grindă,
Rugăciune-n rugul sacru de unde se naște dacu,
Să coboare lucru sfânt, din cuvânt, pe-acest Pământ ..
Să-ți iei tot ce vrei să-ți iei, dar din ochii mei să piei,
Că eu am o stea frumoasă, am cei șapte ani de-acasă,
Și stau drepți în fața sorții, și a vieții, și a morții,
Fărʼ să umblu-n patru labe, ca voi javrelor bolnave,
Care v-ați vândut și mama, cu făptura și cu sama,  
V-ați vândut și sufletu, inima și cugetu,
Cerșetori la porți străine, să vă fie vouă bine,
Să vă fie și rușine de o-întreagă națiune,
Ce-o mințiți cu vitejia, când din voi curge prostia,
Și mergeți fugind, ca racu, dar din iad vă strigă .. draku ... “

Deci, io vorovesc de realitate nu hau-hau ... dar tu trăiești în altă realitate ... în aia cu șoric de oaie ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Lun 06 Oct 2014, 05:42

“Cât om mă socot, duc pe frunte toţi spinii, şi crucea mi-o port, ca şi când aş zbura, căci omul e OM cât mai are opinii, aceasta-i opinia mea.”

Eu vorbesc din punctul meu de vedere, am o opinie pe care nu-i musai să o împărtășească nimeni, că nu o bag nimănui pe gât. Nu există informație bună sau rea, există doar informație, fiecare o prelucrează după cât îl duce procesorul, iar atâta timp cât nu se poate demonstra nici un adevăr universal valabil, obiectiv, numai subiecte relative la observator, nu mă văd obligat să demonstrez nimănui opiniile mele și nu le impun nimănui, doar le expun, iar celor care sar ca arși le spun să șadă blânzi, dacă nu îi așez io, căci prea întrec măsura în a maneliza orice lucru, inclusiv originea poporului român.

Cândva eram și eu foarte mândru că sunt urmaș „din doi bărbați”, până am început să pun întrebări iar răspunsurile nu pușcau cu realitatea. Formarea limbii și poporului român pe care o învățam la școală era pe dos de realitatea pe care o trăiam zi de zi. Ba mai mult, mă uitam la originea cuvintelor din sat de la mine în dex, care-mi spunea că aproape toate sunt de origine străină, când acolo de-a lungul istoriei s-au perindat doar câțiva străini. Străini de loc, de grai și port. Atunci am zis că ceva nu-i în regulă, și de atunci s-au tot dereglat treburile în loc să se regleze, până am ajuns acum la opinia asta, că teoria formării limbii și poporului român din limba latina este o eroare, iar cine susține asta ori își apără fotoliul ori pur și simplu e limitat la cap și urmează ca o oiță blândă turma. Cel care trăiește între betoane nu poate vedea altceva, poate balcoane. Asta e realitatea!

Ceea ce e transmis prin viu grai, prin colinde, doine, balade, bocete, sau prin semne încrustate în lemn, cusute, brodate sau țesute, sau prin obiceiuri de la botez, cununie, înmormântare, sunt realități care au penetrat țesătura locurilor și-a vremurilor, ajungând să arate lumii realitatea faptică, obiectivă, nu subiecte teoretice fabricate din fotoliu, sunt dovezi mai palpabile ca orice argument latin. Cei care s-au perindat, de-a lungul istoriei pe aici, n-au avut și nu au nici azi, nici un interes ca să ne civilizeze, dimpotrivă.

Acolo, încă, e o credință de dincolo de credință, pe care și-o cred în liniște, pentru ei, nu să se bată cu pumnul în piept cât cred ei. Cred în nemurirea sufletului și-n alte vieți, că viața asta le-a fost dată să se îngrijească de sufletul lor, să se mântuie de ispitele lumii materiale, să controleze materia cu puterea spiritului. De aceea nici nu le e frică de moarte, își duc crucea cu demnitate, fără să le auzi gura într-un concert interminabil de vaiete, credință pe care o au din moși strămoși, dinainte de creștinism, de la daci. Fac cruce pâinii înainte să o taie, spun “Doamne-ți mulțam!” și „Doamne ajută!”, cinstesc și-i ominesc pe cei care le trec pragu, și-și scot pălăria în fața străinilor, în semn de respect. Încă mai sunt OAMENI din ăștia!

E drept că tot mai puțini, dar suficienți cât să transmită mai departe o înțelepciune din vremi uitate de demult, zvâcnind de grele patimi, dureri venite-ntr-un tumult în râuri mari de lacrimi, iar întreaga civilizație civilizată ar trebui să-și ceară iertare și să se închine unor astfel de oameni. SĂ-ȘI CEARĂ IERTARE FIRULUI IERBII ȘI OPINCII ROMÂNEȘTI!  

Eu îs Dac! – fără roman … Tu poţi să fii ce vei fi fost, mârlan roman sau neam mai prost, să te consideri cum vei vrea sau ce vei crede, dacă de auzit n-auzi şi nu vezi ceea ce se vede. Nu vezi că-n jalea lui cuvântul frământă cerul şi pământul, n-auzi cum zac în glie-ai tăi răpuşi de şleahte de mişei ce s-au crezut cristoşi şi zei, sau chiar mai mult şi dumnezei. Nu simţi durerea suferinţii ce-o strigă din străfunduri sacre şi moşii noştri şi părinţii, ce-o scaldă Marea Neagră-n lacrimi, gemând, plângând, de grele patimi.

Ascultă străine, ascultă-mă bine!

În numele meu n-are loc viclenia, în numele meu e topită în lacrimi de sânge omenia ... dar tu seama ţine, străine! În numele meu, înflorit cum e ia, are loc si MÂNIA!!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Lun 06 Oct 2014, 06:11

CAdi scrie: "Cum nu ? Cercetator stiintific gradul 1, cercetator stiintific gradul 3 ... "

Bai CAdi, bag sama tie iti plac diplomele. No, meri tu la "Spiru Haret" ca acolo daca ai bani ti-or da ma flacau. E bine sa cercetezi intai piata sa vezi unde sa dau cele mai ieftene diplome. Poate te faci si cu una in Doctorat , ca sa ia usor si nu costa mult (vezi mercurialul la Victor Viorel Ponta)

P.S. Nu uita sa votezi, daca esti major.


Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Lun 06 Oct 2014, 08:28

1.Mai Pacalici,de ce iei tu cuvintele mele si le asezi unde
nu trebuie ?
Pe cine vrei sa pacalesti ?
Ai spus ca nu sunt diplome in cercetare si eu ti-am replicat ca sunt .
2. Am o ruda care a terminat la Spiru Haret si nu
a dat nici un ban .
A invatat pe bune ,bine ca avea si ceva practica,
15 ani in contabilitate.
Vezi cum te pacalesti singur Pacalici, si te iei dupa
ce se spune la televizor ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Lun 06 Oct 2014, 09:01

Nu te lua dupa mine, eu sunt mult mai prost ca ruda ta.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Mar 07 Oct 2014, 03:27

Ma intreba Bordan , daca nu am vazut in peregrinarile mele daci prin apusul Europei. Am vazut in Franta niste daci:

http://citycomics.i.c.f.unblog.fr/files/2013/11/asterix-et-ses-amis-wallpaper.jpg
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Mier 08 Oct 2014, 00:38

Mai Bordane, asta e culmea! Ce se intampla nene? Sapa dupa Daci si dau de Celti ?????
Ceva nu e in regula ! Unde is Daci nostri Bordaneeeeeeeeeeee !?

http://www.mediafax.ro/social/necropola-celtica-cu-56-de-morminte-descoperita-la-lucrarile-de-la-autostrada-transilvania-13368913/foto
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Mier 08 Oct 2014, 04:01

Salut Orakle! Fi dragutz te rog, poti sa mai postezi o data caricatura aia cu dacul de pe luna , sau si mai bine , sa imi trimiti linkul de unde ai luat-o?
Flacaii astia din forumul linistit au sters o serie de discutii mai vechi aiurea si bijuteria aia e pacat sa se piarda.
Trebuie si generatiile ce vor sa vina sa afle pana unde a ajun Imperiul Dac! Cred ca baietii astia sunt invidiosi de cat de departe au ajuns moshi nostri! ;-)
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Mier 08 Oct 2014, 05:47

Da tu cine crezi că i-o îmblînzit și i-o liniștit pe celți, și învățat meserie? Tu pă ce lume trăiești, de ce nu m-ai întrebat de celți că am strămoși îngropați la mine în sat. Trebuie să mă ocup mai atent de tine, să te dresez și liniștesc, că ești tare neliniștit. Sau cred c-ar trebui să te exorcizez și creștinez, cum au făcut dacii cu celții, că mă tem că ești posedat de necuratul. Pune mîna și învață rugăciunea ʺtatăl nostruʺ, la următoarea ședință să vii cu ea învățată, că așa i-a învățat și creștinat și dacii pe celți ... și nu numa ...

http://vorniceneanul.ro/adevarata-obarsie-a-poporului-roman-rugaciunea-tatal-nostru-a-celtilor-cunoscuta-de-bogdan-petriceicu-hasdeu-speranta-de-cunoastere-a-scrisului-dacilor

Tu ce crezi că caută prinții englezi pe aici?

https://www.youtube.com/watch?v=ijHBd20B6JM

Că dacii se înrudeau cu celții se cam știe în lumea celor liniștiți, nu numai din ultimele descoperiri, ci i-au învățat meserie, vortexul dacic.

http://www.mediafax.ro/social/necropola-celtica-cu-56-de-morminte-descoperita-la-lucrarile-de-la-autostrada-transilvania-13368913

http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/dacii-se-inrudeau-cel-ii-nu-ge-ii-un-arheolog-cunoscut-prezinta-o-teori

La fel cum i-au învățat și pe goți sau vandali ...

https://www.scribd.com/doc/41555692/Zamolxis-Primul-legiuitor

Nu știu dacă se poate descărca de aici, dar cine vrea se descurcă ...

ʺPREA STRĂLUCITULUI ŞI PREA PUTERNICULUI PRINCIPE ŞI STĂPÂNULUI CAROL AL XI-LEA , REGE AL SUEONILOR, GOŢILOR ŞI VANDALILOR MARELUI PRINCIPE AL FINLANDIEI, DUCE AL SCANDINAVIEI, ESTONIEI,LIVONIEI, CARELIEI, Bremenului, Verdenului, Stetinului, Pomeraniei, Cassubiei şiVandaliei, principe al Rugiei, Ingriei, stăpân al Vismariei şi deopotrivă al Comitatului Palatin Rhenania, duce peste munţii Bavariei, Jüllich şi Clivie, prea credinciosului şifericitului August, prea bunului meu Rege şi Stăpân Prea strălucite şi prea puternice REGE, prea blândule STĂPÂN!ʺ

Vezi cum i-o îmblînzit dacii pă toți, așa te-oi îmblînzi și io pă tine ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Mier 08 Oct 2014, 09:46

Deja, incep sa ma tem!.................... Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Mier 08 Oct 2014, 10:17

Bordan a scris:Vezi cum i-o îmblînzit dacii pă toți,...
Da pă negrii şi pă chinezi tot n-or reuşit.
Da ia zi Bordan, dacii erau cu toţii creştini, sau numai o parte?
Sau cred c-ar trebui să te exorcizez și creștinez, cum au făcut dacii cu celții,...
Şi cine i-o creştinat pe ei, ţiganii?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue9 / 109 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Mier 08 Oct 2014, 18:06

Tu, bagsama, vrei să mă pui la gazeta ta de părete .. Smile

Pot să-ți spun puvestea clopului moroșenesc, care circulă prin zonă, apoi tu îi face ce-i pute' ...

„La începutul lumii, bunul Dumnezo, a pus în clop tăte semnele, tăte literele care-o trăbuit, le-o scuturat bine, apoi tăte neamurile şi-au tras din clop ce-or apucat fiecare, la noi rămânând clopu. Pă noi Bunu ne-o făcut înaintea literelor, la noi, în vremurile alea nici nu ne-o trăbuit nume, că noi ne cunoşteam tăţi după clop. La cine-i primul, când nu mai sînt alţii, la ce-i trabă nume de ţară? Noi eram DACI-ia.”

Deʼi vede clopuʼntʼo parte
Fugi dʼaicea mai departe,
Să te depărtezi de mine
Că de nu îi brișca-n tine,

Îți fac jebu în bindeu
Să știi cine-i neamu mneu,
Că ei o fo veci d’aci
De cînd so purtat gacii ..

Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Mier 08 Oct 2014, 18:52

Bordan a scris:Pot să-ți spun puvestea clopului moroșenesc, care circulă prin zonă, apoi tu îi face ce-i pute
Acela tot pălărie ţigănească a fost la origine, dar aşa trăgeau moroşenii de ea când şi-o-ndesau pe cap de i-au rupt borurile. Laughing
Vezi dară, din ţigani ne tragem cu toţii. Dacii tot un soi de romi au fost. De-acolo vine numele ţării, de la rom, nu de la Roma. Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue9 / 109 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 08 Oct 2014, 20:35

Militez pt adevarul istoric. Primii romi invadatori in Europa au fondat Roma si i-au dat numele lor. Numai ei aveau atunci mania si "tehnologia" palatelor vazute in India lor. Europenii bastinasi latini pelasgi din Italia traiau inca in epoca de piatra si a fierului, prelucrau si metalele precum aurul..Nu aveau orase si constructii.
Etruscii au venit deabea dupa cateva secole, asta nu va da de gandit ? Etruscii i-au alungat pe romi in sud. Astazi regasim la populatia Italiei genele indienilor tzigani si fizionomiile lor, apucaturile vechilor romi. Noi de la Rom ne tragem.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Vizitator Joi 09 Oct 2014, 01:19

orakle a scris:
gafiteanu a scris:Militez pt adevarul istoric. Primii romi invadatori in Europa au fondat Roma si i-au dat numele lor. Numai ei aveau atunci mania si "tehnologia" palatelor vazute in India lor. Europenii bastinasi latini pelasgi din Italia traiau inca in epoca de piatra si a fierului, prelucrau si metalele precum aurul..Nu aveau orase si constructii.
Etruscii au venit deabea dupa cateva secole, asta nu va da de gandit ? Etruscii i-au alungat pe romi in sud. Astazi regasim la populatia Italiei genele indienilor tzigani si fizionomiile lor, apucaturile vechilor romi. Noi de la Rom ne tragem.

I love Napoli !!!   jocolor  jocolor


Vizitator
Vizitator


Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Joi 09 Oct 2014, 01:43

Mare grija! Acuma or sa vina "linistitii" si or sa iti spuna: VEDI NAPOLI E POI MUORI!

lol! lol! lol!

P.S. Asta, apropos de cai.... Cool
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 09 Oct 2014, 05:49

Razvan a scris:Vezi dară, din ţigani ne tragem cu toţii.

Tu ai văzut țigani în munți? De unde mă trag io n-am văzut nici urmă.

Dar dacă tu zici că tu te tragi din țigani îți apreciez mândria pentru originea ta, nu poți să fii decât mândru cu așa nație și așa înaintași. Laughing
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 09 Oct 2014, 08:56

Bordan a scris:Tu ai văzut țigani în munți?
Păi lemnele de unde crezi tu că le fură, de la câmpie?
De unde mă trag io n-am văzut nici urmă.
Asta că nu lasă urme, de buni ce e pă meseria lor. Da ia numără tu copacii, vezi mai sunt toţi? Laughing



Ultima editare efectuata de catre omuldinluna in Dum 12 Oct 2014, 11:17, editata de 1 ori (Motiv : am sters imaginile nepotrivite.)

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue9 / 109 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 09 Oct 2014, 12:50

Razvane ,mai usor cu postarile ce fac aluzie la
rasism, daca nu vrei sa fii sanctionat si tu si forumul pentru xenofobie...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de omuldinluna Joi 09 Oct 2014, 12:56

Nu e nici un rasism in postarile lui Razvan. Tiganul e hot e tigan hot, tiganul cinstit e tigan cinstit, tot asa cum romanul hot e roman hot si romanul cinstit e roman cinstit.

De rasism e vorba numai cand arunci anatema asupra unei etnii intregi pentru cateva uscaturi. Si-a luat si CTP recent o amenda complet aiurea, pentru ca a scris despre tiganii care se ocupa cu furturi de tot soiul din Europa, desi a recunoscut ca nu ar avea nici o retinere in a vota presedinte un tigan cinstit si competent.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30083
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 09 Oct 2014, 13:06

CAdi a scris:Razvane ,mai usor cu postarile ce fac aluzie la
rasism, daca nu vrei sa fii sanctionat si tu si forumul pentru xenofobie..
Da'poi cum, mo! Dacă tot mi-o zâs Bordan că mă trag din ţâgani,
Dar dacă tu zici că tu te tragi din țigani îți apreciez mândria pentru originea ta, nu poți să fii decât mândru cu așa nație și așa înaintași.
apoi să nu mă mândresc şi eu cu originile mele?
Uite colo, în ultima poză, aia cu poalele-n cap e verişoara mea, Xenofobia; aşa o cheamă pă ea. Razz

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue9 / 109 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Joi 09 Oct 2014, 15:07

omuldinluna a scris:Nu e nici un rasism in postarile lui Razvan. Tiganul e hot e tigan hot, tiganul cinstit e tigan cinstit, tot asa cum romanul hot e roman hot si romanul cinstit e roman cinstit.

De rasism e vorba numai cand arunci anatema asupra unei etnii intregi pentru cateva uscaturi. Si-a luat si CTP recent o amenda complet aiurea, pentru ca a scris despre tiganii care se ocupa cu furturi de tot soiul din Europa, desi a recunoscut ca nu ar avea nici o retinere in a vota presedinte un tigan cinstit si competent.

Si tiganii ca vrem ca nu vrem,fac parte din poporul nostru.
I-au dus boierii pe la 1385 ...
Se gasesc si in alte tari din Europa, in Spania, in Ungaria ...dar
nu se face atata caz de ei.
Autoritatile noastre nu sunt in stare sa-i disciplineze si sa-i integreze
in societate,sa le dea de munca la autostrazi sau sa mai sape un canal,
sa-i faca sa respecte legile acestei tari si sa-i condamne daca fac potlogarii .
Eu nu am auzit la Tv de tigani condamnati.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 09 Oct 2014, 15:25

CAdi a scris:Autoritatile noastre nu sunt in stare sa-i disciplineze si sa-i integreze
in societate,sa le dea de munca la autostrazi sau sa mai sape un canal,
sa-i faca sa respecte legile acestei tari si sa-i condamne daca fac potlogarii .
Eu nu am auzit la Tv de tigani condamnati.
Asta-i discriminare, mo! Cum adecă să le dea de muncă?
Ţiganii e afacerişti. Pă ce vrei tu să-i condamne, că face afaceri prin heuropa? Ei e baza sistemului capitalist din ţară la câţi euro aduce ei.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue9 / 109 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 09 Oct 2014, 16:09

Pă inginerul financiar Mondialu Bercea l-au băgat la zdup să nu catindeze la presâdântâie, finca esea din primul tun..
Dacă-l lua Ponta ca Ministru de Finante, ăsta sigur stia ce e MTOul.
Iar Tara avea ixcedent si imprumutam noi pe altii.
Rege si Imparat au tziganii, dar nu si presedinte. Ca Ion Iliescu, varu lui Cioaba a fost doar pe jumatate tzigan, jumatate rus.(mama biologica secreta a fost tziganca bulgaroaica).
Acum vrea sa ne fie pres. italianul/albanezul Ponta. Va fi surpriza mare la Ponta. Atentie la vot ca nici nu stiti ce pierdeti cand Ponta castiga puterea absoluta.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Vin 10 Oct 2014, 05:39

Razvan a scris:Vezi dară, din ţigani ne tragem cu toţii.

Io am știut mai demult că te tragi din țîgani, după harul tău manelist, da n-am știut că din Ploiești, că le întorci ca la Ploiești.

Am vrut, numa, să le arăt la colegii care n-au văzut pînă acum, pe manelistul forumului.

Te diloav te hohauatu. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Vin 10 Oct 2014, 08:52

Păi nu ţi-am spus că din ţigani ne tragem toţi?
Haoleu vere, poate nu ştiai că Sarmisegetusa e nume ţigănesc, mânca!

Bordan a scris:Te diloav te hohauatu.
Aşa vezi, te pricepi mai bine ca mine să te hesprimi în limba dacilor! Laughing Bahto delo!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue9 / 109 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Dum 12 Oct 2014, 10:27

Eu scriu aici din ce popor fac eu parte, realități nu povești de la realitatea.

Ieri, de exemplu, am fost să culeg mălai la țară la bătrînu. Am mai povestit de bătrînu, care la 82 de ani vrea să schimbe calul că e prea leneș, nu să se gîndească el să o lase mai moale. Taică-său a murit la 91 de ani, fără să stea o zi în pat, tăind lemne i s-a făcut rău, s-a dus în casă, s-a pus în pat, i-a zis la babă că se duce și s-a dus. Mama lui mama a murit acum vreo 3 luni la 93 de ani, fără să știe ce sunt medicamentele. Dar să vă povestesc ziua de ieri ...

M-am oprit ieri dimineață la un teren de-al meu, unde am 10 stupi de albine și o baltă cu pești, să le fac un tratament la albine pentru păduchi, după care l-am luat pe fratele cu soția lui de pe traseu și pe la 9 am fost la bătrînu, care ne aștepta deja cu calul înhămat. Mălaiul trebuie cules manual fiindcă "combina își bate joc de el", îl sfarmă și nu-l depănușează bine. Am mai fost la cules acum două săptămîni, am cules pînă acum 14 ștrafuri de mălai, un coștei e plin și a început celălalt coștei. Bătrînul nu copiază pe nimeni decît natura asta, e înfipt bine în ea cu rădăcina, ramul și tulpina. Lucrează pămîntul cum a învățat din moși strămoși. Are vie la deal, vaci în poiată, de la care folosește gunoiul pentru îngrășămînt și pensia minimă de 350 lei parcă, dar el nici nu știe valoarea banilor, maică-mea plătește curentul, că atît au de plătit. Cultivă grîu, mălai, floara soarelui, cartofi, etc. Mălaiul nu-l ierbicidează fiindcă pune maică-mea fasole prin el, iar dacă-l ierbicidează nu se face fasolea. Are pruni și meri din care face dulceață, gem, compoturi și pălincă. Nu prea cumpără numai haine, fiindcă au interzis cultura cînepei, din care torceau și țeseau hainele. Maică-mea face pîine în cuptor în fiecare săptămînă. Ieri, de exemplu, ne-a așteptat cu moșocoarne, un fel de cozonac cu brînză tăiat felii, înnecat în smîntînă într-un vas și peste el iar smîntînă. Să-ți bați copii, nu alta! Și cozonac cu nucă, felul doi.

Nu cere nimic de la nimeni, nici nu-i auzi gura că-i trebuie ceva, dar îl supără că vede oameni în toată firea la 40-50 de ani, care nu fac nimic toată ziua, iar primăria îi ajută pe ei, fiindcă sunt săraci. Ce sărăcie, lene, nu sărăcie? Și îl supără politica, nici nu merge la vot, pănă nu aude că România nu are nevoie de nici un ajutor de la nimeni. Cînd o să fie asta? Aici, recunosc și eu că e un fel de popor, o realitate care nici mie nu-mi place, și altă realitate a țăranului român, care mai e țăran, realitatea cu care mă înconjor eu. Ăsta e poporul meu!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Dum 12 Oct 2014, 10:44

Ei Bordane, asa da! Cu acest popor de care vorbesti tu aici, SI EU SUNT MANDRU CA EXISTA!

Sa le dea Domnul multi ani inainte cu sanatate!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Left_bar_bleue0 / 100 / 10suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

suntem - Ce fel de popor suntem - Pagina 19 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 26 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum