Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Mar 07 Mai 2024, 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11934)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6677)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3792)
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
este - Inertia - Pagina 3 Vote_lcapeste - Inertia - Pagina 3 Voting_bareste - Inertia - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Inertia

5 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Inertia

Mesaj Scris de CAdi Lun 06 Dec 2021, 13:39

Rezumarea primului mesaj :

Cum interpretam inertia astazi?
Avem exact aceeasi viziune pe care Newton a avut-o acum 400 de ani?


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Dec 2021, 08:51

Cum, cu ce sa te ocupi ? Ocupa-te de fizica ! Vezi ca nu cunosti ?
Pe tine cum te loveste ciocanul care zboara in vid cu viteza uniforma de 20.000 km/h daca esti intr-un costum de astronaut si plutesti in spatiu?
La contactul cu un corp impulsul se transforma in forta . O secunda si este de ajuns sa mori . Este forta ascunsa in impuls de care vorbesc.
Impulsul este doar ,,cantitatea de miscare" a fortei ca sa zic asa.

Ziceai ca lucrurile nu sunt purtatoare de forta? Tocmai ti-am demonstrat cu Newton , conform legii atractiei universale ca fiecare lucru are o forta.
O forta ascunsa pe care nu o observi la prima vedere.
De restul nici nu ma mai ocup, vorba ta.

Asta zice si Newton:
Din latina originală a cărții Principia a lui Newton:[8]

”Lex I: Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus a viribus impressis cogitur statum illum mutare.”

Tradus în limba română:[9]

”Legea I: Fiecare corp persistă în starea sa de repaus sau de mișcare uniformă, cu excepția cazului în care este obligat să-și schimbe starea prin o forță imprimată.”


Numai  ca mesajul lui este incomplet. Nu se refera la forta initiala care i-a imprimat miscarea  corpului , deci viteza, si care ramane conservata in corp,
daca asupra corpului nu intervine o forta exterioara.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Dum 12 Dec 2021, 10:48, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11934
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 12 Dec 2021, 10:42

CAdi a scris:Cum, cu ce sa te ocupi ? Ocupa-te de fizica ! Vezi ca nu cunosti ?
Pe tine cum te loveste ciocanul care zboara in vid cu viteza uniforma de 20.000 km/h daca esti intr-un costum de astronaut si plutesti in spatiu?
La contactul cu un corp impulsul se transforma in forta . O secunda si este de ajuns sa mori . Este forta ascunsa in impuls de care vorbesc.
Impulsul este doar ,,cantitatea de miscare" a fortei ca sa zic asa
. . . . .
In afara de infloriturile care nu merita atentie, ai inceput sa o
cotesti spre realitate. Am subliniat ce se retine. Dar in miscarea
inertiala impulsul se conserva. Numai la contactul cu un corp...
Dar topicul acesta se refera la inertie nu la coliziuni.
Forta care a dat nastere impulsului exista in timpul miscarii
inertiale numai ca un potential.
Iar forta care este cedata in cazul unei coliziuni nu are o valoare
certa. Depinde de timpul in care se descarca. Asa ca eu o vad
reala, dar de valoare neprecizabila. Calculul ei depinde de timpul
in care are loc coliziunea.
Am cam inteles ce este pseudoforta aceasta a inertiei. Dar dece
a fost inventata o marime ce nu poate fi masurata si la ce
foloseste, ba. Probabil ca l-a ajutat pe careva sa obtina o
promovare. Complicarea si ramificarea paradigmei la suprafata,
este scopul celor ce nu mai incearca sa ajunga in adancime.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11215
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Dec 2021, 10:57

In sfarsit, vad ca recunosti ca exista o forta conservata in corp in afara de impulsul corpului.
Faptul ca atata timp cat nu apare nici o forta exterioara care sa actioneze asupra corpului,
corpul isi pastreaza starea de miscare rectilinie si uniforma iar forta conservata nu are nici o valoare,
este adevarat asa cum zici , dar eu nu asta am  vrut sa scot in evidenta.
Am deschis acest topic pentru ca am vrut sa arat ca in miscarea uniforma a corpului exista o forta ascunsa de care Newton nu vorbeste.

CAdi a scris:

Newton:
Din latina originală a cărții Principia a lui Newton:[8]

”Lex I: Corpus omne perseverare in statu suo quiescendi vel movendi uniformiter in directum, nisi quatenus a viribus impressis cogitur statum illum mutare.”

Tradus în limba română:[9]

”Legea I: Fiecare corp persistă în starea sa de repaus sau de mișcare uniformă, cu excepția cazului în care este obligat să-și schimbe starea prin o forță imprimată.”


Numai  ca mesajul lui este incomplet. Nu se refera la forta initiala care i-a imprimat miscarea  corpului , deci viteza, si care ramane conservata in corp,
daca asupra corpului nu intervine o forta exterioara.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil Dum 12 Dec 2021, 12:14

[quote="CAdi"]In sfarsit, vad ca recunosti ca exista o forta conservata in corp in afara de impulsul corpului.
Faptul ca atata timp cat nu apare nici o forta exterioara care sa actioneze asupra corpului,
corpul isi pastreaza starea de miscare rectilinie si uniforma iar forta conservata nu are nici o valoare,
este adevarat asa cum zici , dar eu nu asta am  vrut sa scot in evidenta.
Am deschis acest topic pentru ca am vrut sa arat ca in miscarea uniforma a corpului exista o forta ascunsa de care Newton nu vorbeste.


Sa pun si eu cateva paie pe foc. Cat de mare este aceasta forta ? daca este in corp inseamna ca totdeauna depinde de parametrii corpului respectiv. Cum stabilesti parametrii (masa, viteza) corpului daca este singur in univers? Nu cumva mai este necesar cel putin inca un corp? si daca mai este necesar un corp, atunci "forta aceia conservata in corp" inseamna ca depinde de cel putin doua corpuri. Iata ca desi vorbim de o singura forta, ea este rezultatul interactiunii a cel putin doua corpuri. Dar in univers sunt o infinitate de corpuri deci putem vorbi de tot atatea forte ascunse intr-un corp aflat in miscare uniforma si rectilinie? Cum acest lucru este irational inseamna ca forta de inertie ascunsa intr-un corp este o "forta de conjuctura" ce se naste si se manifesta numai la interactiunea cu un alt corp
depinzand deopotriva si de parmetrii celui de al doilea corp. Sigur Newton a spus corect ce a spus despre inertie, doar in masura cat la interesat acest lucru.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 12 Dec 2021, 12:30

CAdi a scris:In sfarsit, vad ca recunosti ca exista o forta conservata in corp in afara de impulsul corpului.
. . . . .
N-am recunoscut ca exista o forta conservata in corp
in afara de impulsul corpului, fiindca forta aceea este
un factor al impulsului. Nu mai insist.
Impulsul pare a fi recipientul care contine forta si timp,
amestecate. Despre un bidon cu apa nu spui ca in afara
de apa contine hidrogen.
Forta este una din componentele impulsului fara de care
el nu exista.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Dec 2021, 12:38

virgil a scris:
CAdi a scris:In sfarsit, vad ca recunosti ca exista o forta conservata in corp in afara de impulsul corpului.
Faptul ca atata timp cat nu apare nici o forta exterioara care sa actioneze asupra corpului,
corpul isi pastreaza starea de miscare rectilinie si uniforma iar forta conservata nu are nici o valoare,
este adevarat asa cum zici , dar eu nu asta am  vrut sa scot in evidenta.
Am deschis acest topic pentru ca am vrut sa arat ca in miscarea uniforma a corpului exista o forta ascunsa de care Newton nu vorbeste.
CAdi a scris:

Virgil a scris;
Sa pun si eu cateva paie pe foc. Cat de mare este aceasta forta ? daca este in corp inseamna ca totdeauna depinde de parametrii corpului respectiv. Cum stabilesti parametrii (masa, viteza) corpului daca este singur in univers?
Nu cumva mai este necesar cel putin inca un corp? si daca mai este necesar un corp, atunci "forta aceia conservata in corp" inseamna ca depinde de cel putin doua corpuri.
Iata ca desi vorbim de o singura forta, ea este rezultatul interactiunii a cel putin doua corpuri. Dar in univers sunt o infinitate de corpuri deci putem vorbi de tot atatea forte ascunse intr-un corp aflat in miscare uniforma si rectilinie?
Cum acest lucru este irational inseamna ca forta de inertie ascunsa intr-un corp este o "forta de conjuctura" ce se naste si se manifesta numai la interactiunea cu un alt corp
depinzand deopotriva si de parmetrii celui de al doilea corp. Sigur Newton a spus corect ce a spus despre inertie, doar in masura cat la interesat acest lucru.


Ti-ai raspuns singur la intrebarile puse. Daca urmaresti topicul acesta, am prezentat si eu ce ai scris mai sus .
Si concluzia este aceeasi :
,,inseamna ca forta de inertie ascunsa intr-un corp este o "forta de conjuctura" ce se naste si se manifesta numai la interactiunea cu un alt corp
depinzand deopotriva si de parmetrii celui de al doilea corp
.
Sigur Newton a spus corect ce a spus despre inertie, doar in masura cat la interesat acest lucru."

Deci Newton a zis corect ce a spus, doar in masura cat l-a interesat acest lucru. Am subliniat si  in citatul tau.

Dar a omis forta care se conserva si care da miscarea corpului. Ca nu o cunoastem exact, decat partial la interactiunea cu alte corpuri , este alta mancare de peste.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil Dum 12 Dec 2021, 17:06

CAdi a scris:
virgil a scris:
CAdi a scris:In sfarsit, vad ca recunosti ca exista o forta conservata in corp in afara de impulsul corpului.
Faptul ca atata timp cat nu apare nici o forta exterioara care sa actioneze asupra corpului,
corpul isi pastreaza starea de miscare rectilinie si uniforma iar forta conservata nu are nici o valoare,
este adevarat asa cum zici , dar eu nu asta am  vrut sa scot in evidenta.
Am deschis acest topic pentru ca am vrut sa arat ca in miscarea uniforma a corpului exista o forta ascunsa de care Newton nu vorbeste.
Virgil a scris:

Sa pun si eu cateva paie pe foc. Cat de mare este aceasta forta ? daca este in corp inseamna ca totdeauna depinde de parametrii corpului respectiv. Cum stabilesti parametrii (masa, viteza) corpului daca este singur in univers?
Nu cumva mai este necesar cel putin inca un corp? si daca mai este necesar un corp, atunci "forta aceia conservata in corp" inseamna ca depinde de cel putin doua corpuri.
Iata ca desi vorbim de o singura forta, ea este rezultatul interactiunii a cel putin doua corpuri. Dar in univers sunt o infinitate de corpuri deci putem vorbi de tot atatea forte ascunse intr-un corp aflat in miscare uniforma si rectilinie?
Cum acest lucru este irational inseamna ca forta de inertie ascunsa intr-un corp este o "forta de conjuctura" ce se naste si se manifesta numai la interactiunea cu un alt corp
depinzand deopotriva si de parmetrii celui de al doilea corp. Sigur Newton a spus corect ce a spus despre inertie, doar in masura cat la interesat acest lucru.


Ti-ai raspuns singur la intrebarile puse. Daca urmaresti topicul acesta, am prezentat si eu ce ai scris mai sus .
Si concluzia este aceeasi :
,,inseamna ca forta de inertie ascunsa intr-un corp este o "forta de conjuctura" ce se naste si se manifesta numai la interactiunea cu un alt corp
depinzand deopotriva si de parmetrii celui de al doilea corp
.
Sigur Newton a spus corect ce a spus despre inertie, doar in masura cat la interesat acest lucru."

Deci Newton a zis corect ce a spus, doar in masura cat l-a interesat acest lucru. Am subliniat si  in citatul tau.

Dar a omis forta care se conserva si care da miscarea corpului. Ca nu o cunoastem exact, decat partial la interactiunea cu alte corpuri , este alta mancare de peste.
Forta care se conserva este transpusa in impulsul initial care modifica starea energeica a corpului, respectiv viteza corpului masurata in sistemul de referinta al observatorului. De fapt in timpul ciocnirii cu un alt corp impulsul transmis depinde de tipul ciocnirii (elastica, plastica, elasto-plastica), impuls care imprima o acceleratie intr-un interval de timp dt ( timpul cat dureaza ciocnirea) care se materializeaza printr-o forta ce se aplica celui de al doilea corp. Forta transmisa celui de al doilea corp nu este egala cu forta care a primit-o primul corp cand a fost pus in miscare, ci este aproape intotdeauna mai mica deoarece ciocnire plastica pura nu exista in realitate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Dec 2021, 21:20

Da, avem urmatoarele faze :
1.Impulsul fortei (F0.dt) care pune in miscare corpul
2.impuls (p=m.v=F0.dt)
3. ciocnirea / devierea gravitationala , cu o forta  F1 mai mica decat F0 .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 13 Dec 2021, 07:37

virgil a scris:. . . . .

Forta care se conserva este transpusa in impulsul initial care modifica starea energeica a corpului, respectiv viteza corpului masurata in sistemul de referinta al observatorului. De fapt in timpul ciocnirii cu un alt corp impulsul transmis depinde de tipul ciocnirii (elastica, plastica, elasto-plastica), impuls care imprima o acceleratie intr-un interval de timp dt ( timpul cat dureaza ciocnirea) care se materializeaza printr-o forta ce se aplica celui de al doilea corp. Forta transmisa celui de al doilea corp nu este egala cu forta care a primit-o primul corp cand a fost pus in miscare, ci este aproape intotdeauna mai mica deoarece ciocnire plastica pura nu exista in realitate.
Te-ai gandit la ciocnirea PLASTICA pura sau la cea elastica ?
Textul tau mi-a amintit jucaria aceea cu bile de otel care
penduleaza si se ciocnesc elastic, trecandu-si miscarea
alternativ de la una la alta . Cea care loveste ramane pe
loc, iar cea care statea pe loc porneste mai departe, ca
intr-o ștafetă a bilelor. Asta in cazul montajului cu numai
doua bile.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 13 Dec 2021, 10:41

CAdi a scris:Da, avem urmatoarele faze :
1.Impulsul fortei (F0.dt) care pune in miscare corpul
Asta este variatia impulsului. Cand intervine o forta, impulsul
miscarii creste sau scade. Ma refer la o forta colineara cu
miscarea.

2.impuls (p=m.v)
Este impulsul constant al miscarii inertiale rectilinii.
3. ciocnirea / devierea gravitationala , cu o forta  F1 mai mica decat F0 .
Nr. 3, tu intelegi ce este ! Daca F1 > F0 ce se intampla ?
Daca vrei sa facem si noi inventii, si nr. 1 il numesti impulsul
fortei, cel de-al 2 -lea s-ar putea numi impulsul miscarii sau
impulsul inertial.
Asta ca sa mai incurcam si noi mecanica, fiindca de fapt nr.1
este variatia impulsului, iar nr. 2 este impulsul obisnuit.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Lun 13 Dec 2021, 12:42

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:Da, avem urmatoarele faze :
1.Impulsul fortei (F0.dt) care pune in miscare corpul
Asta este variatia impulsului. Cand intervine o forta, impulsul
miscarii creste sau scade. Ma refer la o forta colineara cu
miscarea.

2.impuls (p=m.v)
Este impulsul constant al miscarii inertiale rectilinii.
3. ciocnirea / devierea gravitationala , cu o forta  F1 mai mica decat F0 .
Nr. 3, tu intelegi ce este ! Daca F1 > F0 ce se intampla ?
Daca vrei sa facem si noi inventii, si nr. 1 il numesti impulsul
fortei, cel de-al 2 -lea s-ar putea numi impulsul miscarii sau
impulsul inertial.
Asta ca sa mai incurcam si noi mecanica, fiindca de fapt nr.1
este variatia impulsului, iar nr. 2 este impulsul obisnuit.

Nu sunt inventii! Tu ai impresia ca impulsul se naste din senin?
Daca avem semnul egalitatii intre relatii nu inseamna neaparat acelasi lucru , inseamna ca si o marime se poate converti dintr-o forma in  alta.
Altceva inseamna impulsul fortei, adica atata timp cat actioneaza forta, altceva inseamna impulsul ,, cantitatea de miscare" cand forta nu mai actioneaza.
Si ti-am dat exemplu cu vaporul lui Virgil :
Vaporul este actionat de motor o lunga perioada de timp, si are impulsul fortei dat de caracteristicile acestuia, in momentul cand motorul navei inceteaza sa mai functioneze,
el se apropie inertial de chei, deci are impuls, si apoi loveste cheiul cu forta.
Ce este asa greu de priceput , nu stiu!
https://ro.wikipedia.org/wiki/Impuls

Daca vrei sa descriem fenomenul matematic inertial lucrurile ar fi cam asa :
F.dt= m.a.dt1= m.v/dt .dt= m.v =-F.a. dt2 unde dt2 diferit de dt1

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 14 Dec 2021, 09:53

CAdi a scris:. . . . .

Nu sunt inventii! Tu ai impresia ca impulsul se naste din senin?
Daca avem semnul egalitatii intre relatii nu inseamna neaparat acelasi lucru , inseamna ca si o marime se poate converti dintr-o forma in  alta.
Altceva inseamna impulsul fortei, adica atata timp cat actioneaza forta, altceva inseamna impulsul ,, cantitatea de miscare" cand forta nu mai actioneaza.
Si ti-am dat exemplu cu vaporul lui Virgil :
Vaporul este actionat de motor o lunga perioada de timp, si are impulsul fortei dat de caracteristicile acestuia, in momentul cand motorul navei inceteaza sa mai functioneze,
el se apropie inertial de chei, deci are impuls, si apoi loveste cheiul cu forta.
Ce este asa greu de priceput , nu stiu!
https://ro.wikipedia.org/wiki/Impuls

Daca vrei sa descriem fenomenul matematic inertial lucrurile ar fi cam asa :
F.dt= m.a.dt1= m.v/dt .dt= m.v =-F.a. dt2 unde dt2 diferit de dt1
F x t = m x a x t = m x (l / t2) x t = m x (l / t) = m x v      
Ce ai scris tu nu inteleg, mai ales cine sunt t1 diferit de t2
Ce sunt timpii aceia diferiti ?
Dar mai bine nu-mi mai raspunde fiidca resursele tale de a
îmbârliga si lungi inutil un subiect, sunt inepuizabile.
Dar in principiu, vad ca te apropii de realiatate, sunt doua
relatii pentru impuls:
- Variatia impulsului   F x t    (gif.latex?\Deltap)
- Impulsul inertial     m x v    ( p )
Restul sunt inflorituri inutile.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Mier 15 Dec 2021, 07:55

Noi vrem sa aflam cu ce forta de impact loveste un corp aflat in miscare libera un alt corp aflat in repaos

Reiau cu corectarile necesare (pentru ca am scris relatia in viteza) ecuatia ciocnirii ( in urma observatiei lui Virgil) cu un corp aflat in repaos:
F1.dt1= impulsul fortei initiale aplicate corpului
dt1=t1-t0 =t1  este durata timpului (ca sa zic asa) aplicarii fortei initiale asupra corpului
dv=(v1-v0)=v este viteza finala imprimata
F1.dt1=m.a.t1=m.dv/dt1. dt1=m.v/t1.t1=m.v=p este impulsul dupa ce forta initiala a incetat.
p=m.v = ct. se pastreaza pe tot parcursul miscarii libere inertiale a corpului
- F2dt2 = - m.a. t2= - m. dv/dt1. dt2= -m.v /t1.t2 + Energia acumulata prin caldura la ciocnirea celor 2 corpuri.
unde :
t2= timpul ciocnirii mai mic decat t1 -timpul cat a durata ca forta initiala sa puna corpul in miscare
Rezulta F2 mai mic decat F1 .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 15 Dec 2021, 10:11

Vad ca au disparut doua raspunsuri ale noastre mai acide
pe care nu le regret, iar cele care au ramas sunt relativ
obiective. Daca esti de acord, acest aspect cantitativ al
inertiei l-am dezbatut suficient si inutil. Desi am observat
ca tie ti-a folosit pe ici pe colo.  
Nu am raspuns in mod realist la intrebarea care este
motorul intern al inertiei si daca acesta exista.
Despre FOIP, eu nu pot spune(daca exista) decat ca el
nu impiedica inertia, nu si ca o sustine.
Galilei si Newton au enuntat-o ca pe un postulat si cred
ca nici noi nu putem face mai mult.
Asa cum spatiul, timpul exista, fara sa aiba surse care le
produc, asa exista si inertia, componenta esentiala a
miscarii. In fond nu se intreaba nimeni dece timpul nu se
opreste in loc si care este motorul care il impinge inainte.
  Laughing
P.S. Poate ca inertia miscarii si inertia timpului au ceva in
comun ?


Ultima editare efectuata de catre virgil_48 in Joi 16 Dec 2021, 07:31, editata de 1 ori

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Mier 15 Dec 2021, 20:43

,,In fond nu se intreaba nimeni de ce timpul nu se
opreste in loc si care este motorul care il impinge inainte.
 
P.S. Poate ca inertia miscarii si inertia timpului au ceva in
comun ? "


Atata timp cat exista spatiul, exista si timpul, timpul ca sa strabati un spatiu oarecare. Miscarea este legata de spatiu si timp.
Si cum in univers totul se misca....
Inertia miscarii nu stiu daca exista si real in univers, cel putin conform legii gravitatiei totul este legat in univers, de la planete,
pana la firele de nisip, dar inertia timpului nu exista, decat poate intr-o gaura neagra unde se spune ca datorita gravitatiei uriase spatiul este deformat
si prin urmare si timpul s-ar putea sa ,,curga" inertial...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 15 Dec 2021, 22:43

CAdi a scris:. . . . .
Atata timp cat exista spatiul, exista si timpul, timpul ca sa strabati un spatiu oarecare. Miscarea este legata de spatiu si timp.
Si cum in univers totul se misca....
Inertia miscarii nu stiu daca exista si real in univers, cel putin conform legii gravitatiei totul este legat in univers, de la planete,
pana la firele de nisip, dar inertia timpului nu exista, decat poate intr-o gaura neagra unde se spune ca datorita gravitatiei uriase spatiul este deformat
si prin urmare si timpul s-ar putea sa ,,curga" inertial...
Ma asteptam mai mult de la tine. Ce legatura are inertia
cu gravitatia ? In spatiile intergalactice numai inertia se
manifesta, gravitatia este un vis indepartat. Si acele spatii
ocupa cea mai mare parte din volumul Universului.
Sunt uimit constatand in ce hal au reusit sa va deformeze
gandirea. Shocked

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Mier 15 Dec 2021, 23:05

Tocmai asta este .Nici macar in spatiile intergalactice nu se manifesta inertia. study

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 16 Dec 2021, 07:27

CAdi a scris:Tocmai asta este .Nici macar in spatiile intergalactice nu se manifesta inertia. study
Foaaarte interesant ! Cum ai aflat asta ? A spus ceva
vreun laureat ?
"Nici macar" inseamna ca nici in mediul nostru nu se
manifesta inertia. De gloante, sageti si proiectile n-ai
auzit nicidata ? Nici de conservarea impulsului ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Joi 16 Dec 2021, 10:30

Pai mi se pare ca este evident:

Unde ai cazul acesta in univers ? :

,,stării sale de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă atunci când asupra sa nu acționează forțe exterioare"

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 16 Dec 2021, 11:02

CAdi a scris:Pai mi se pare ca este evident:
Unde ai  cazul acesta in univers ? :
,,stării sale de repaus sau de mișcare rectilinie uniformă atunci când asupra sa nu acționează forțe exterioare"
Ai scris ca "nici in spatiile intergalactice nu se manifesta inertia".
Daca nu ai glumit, cand vom participa noi doi la o expeditie
intergalactica, o sa-ti arat corpuri care vagabondeaza pe acolo.
Scapate de gravitatia galaxiilor.
Ce miscare crezi ca au acelea ?
Aici este vorba numai despre corpurile din spatiul interstelar:
https://ro.great-spacing.com/publication/24528/
Din moment ce în ultimii ani găsim din ce în ce mai multe planete în afara sistemului solar - în total, peste 2.000 de candidați - a apărut o nouă clasă ciudată de lumi. Acestea sunt cele care zboară singure în spațiu și nu se rotesc în jurul orbitei stelei gazdă. Motivele pentru care există în acest fel sunt încă puțin înțelese. Poate că stelele le-au aruncat din propriul lor sistem solar sau sunt ele formate acolo singure în spațiul interstelar?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Joi 16 Dec 2021, 11:51

Contesti legea lui Newton: G=k.m1.m2/R^2 Very Happy

In plus toate galaxiile si ce este in jurul lor se indreapta spre ,,Marele Magnet" sau ,,Marele Atractor" :

https://ro.wikipedia.org/wiki/Marele_Magnet
https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Attractor

[img]este - Inertia - Pagina 3 The_gr10[/img]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Este cineva curios ?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 16 Dec 2021, 20:58

- 1.  Aceeasi miscare rectilinie/inertiala intr-un sistem de referinta,
poate deveni curba/nerectilinie in alt sistem ?
- 2.  Ce consecinte ar avea un eventual raspuns DA la prima
intrebare ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Joi 16 Dec 2021, 21:46

Nu exista miscare rectilinie inertiala Newtoniana, in nici un sistem, nici macar curba inertiala , pentru ca daca este curba ,
inseamna ca exista o forta care sa o curbeze, ceea ce contravine principiului inertiei, al lui Newton.
In schimb te poate salva Einstein cu deformarea spatiului....  Laughing

Credeai ca iti faci de cap prin Univers? Nu tata, nu faci ce vrei Tu ! Exista ordine si disciplina aicea.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 19 Dec 2021, 17:10

CAdi a scris:Nu exista miscare rectilinie inertiala Newtoniana, in nici un sistem, nici macar curba inertiala , pentru ca daca este curba ,
inseamna ca exista o forta care sa o curbeze, ceea ce contravine principiului inertiei, al lui Newton.
In schimb te poate salva Einstein cu deformarea spatiului....  Laughing
Credeai ca iti faci de cap prin Univers? Nu tata, nu faci ce vrei Tu ! Exista ordine si disciplina aicea.
Ca nu exista miscare curba integral inertiala inteleg, dar daca
afirmi ca nu exista nici miscare rectilinie inertiala, dece ai mai
deschis acest topic ?
Inseamna ca nu exista miscare inertiala de loc.
Deci inertia cu care ne pierdem timpul aici, nu are obiect.
Trebuia sa spui asa de la inceput. Cei care au murit impuscati
prin razboaie, trebuiau sa mearga acasa sanatosi dar nu le mai
conveneau nevestele.      Laughing
Dorobantul acela care se ducea acasa schiopatand, era un
simulant !        CAdi dixit !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

CAdi apreciază acest mesaj

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de CAdi Dum 19 Dec 2021, 18:35

virgil_48 a scris:
Ca nu exista miscare curba integral inertiala inteleg, dar daca
afirmi ca nu exista nici miscare rectilinie inertiala, dece ai mai
deschis acest topic ?


Am scris in antetul topicului :

CAdi a scris:Cum interpretam inertia astazi?
Avem exact aceeasi viziune pe care Newton a avut-o acum 400 de ani?  

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 19 Dec 2021, 19:04

Unii "gandesc" si scriu sau lucreaza in virtutea inertiei.. Sau se invart pe un cerc vicios. Ei nu se mai pot orienta. De aia inertia este un factor de stagnare. Ca remediu, e bine sa fii sarit de pe fix.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 24 Dec 2021, 18:44

CAdi a scris:
virgil_48 a scris:
Ca nu exista miscare curba integral inertiala inteleg, dar daca
afirmi ca nu exista nici miscare rectilinie inertiala, dece ai mai
deschis acest topic ?
Am scris in antetul topicului :
CAdi a scris:Cum interpretam inertia astazi?
Avem exact aceeasi viziune pe care Newton a avut-o acum 400 de ani?  
Ai dreptate, in ultimii 400 de ani inertia miscarii s-a modificat
radical ! Laughing
Si ca sa nu ne acuze cineva de gandire inertiala, o curbam in
toate felurile. Jos cu adevarurile simple, trebuie sa adaugam
si noi ceva floricele, macar ca sa se stie ca am existat !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil Vin 24 Dec 2021, 19:08

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:
virgil_48 a scris:
Ca nu exista miscare curba integral inertiala inteleg, dar daca
afirmi ca nu exista nici miscare rectilinie inertiala, dece ai mai
deschis acest topic ?
Am scris in antetul topicului :
CAdi a scris:Cum interpretam inertia astazi?
Avem exact aceeasi viziune pe care Newton a avut-o acum 400 de ani?  
Ai dreptate, in ultimii 400 de ani inertia miscarii s-a modificat
radical ! Laughing
Si ca sa nu ne acuze cineva de gandire inertiala, o curbam in
toate felurile. Jos cu adevarurile simple, trebuie sa adaugam
si noi ceva floricele, macar ca sa se stie ca am existat !
Adevarurile simple sunt doar cazuri particulare a unor adevaruri complexe. Trebuie sa vedem padurea dincolo de copaci, iar pentru asta trebuie sa privim adevarul simplu de la distanta astfel incat sa vedem adevarul complex din care face parte. Realitatea este rezultatul perceperii unor succesiuni de adevaruri simple, insa daca cercetam si legatura dintre aceste adevaruri descoperim de fapt legea generala care le cuprinde pe toate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 29 Dec 2021, 10:38

virgil a scris:. . . . .
Adevarurile simple sunt doar cazuri particulare a unor adevaruri complexe. Trebuie sa vedem padurea dincolo de copaci, iar pentru asta trebuie sa privim adevarul simplu de la distanta astfel incat sa vedem adevarul complex din care face parte. Realitatea este rezultatul perceperii unor succesiuni de adevaruri simple, insa daca cercetam si legatura dintre aceste adevaruri descoperim de fapt legea generala care le cuprinde pe toate.
Fata de ce ai scris mai sus, este mai sigura formularea inversa:
Adevarurile simple se compun si impreuna dau nastere adevarurilor
complexe.
Daca incerci sa descifrezi adevaruri complexe fara a recunoaste
resorturile lor simple, ajungi la aberatii de felul teoriei relativitatii.
Incearca sa constitui integral teoria relativitatii din adevarurile simple
cunoscute la incepultul sec. XX. Intelegi câtă imaginatie a trebuit sa
integreze A.E. in ansamblul numit TRG.
Din ce cauza se ingramadesc mercenarii sa aduca confirmari false ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 29 Dec 2021, 16:06

Datorita inertiei, bat-o vina, si timpul merge "tot inainte" si noi imbatranim..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil Mier 29 Dec 2021, 17:01

gafiteanu a scris:Datorita inertiei, bat-o vina, si timpul merge "tot inainte" si noi imbatranim..
Ai dreptate gafinteanu, cu alte cuvinte; "cel mai intelept cedeaza"

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 30 Dec 2021, 19:20

virgil a scris:
gafiteanu a scris:Datorita inertiei, bat-o vina, si timpul merge "tot inainte" si noi imbatranim..
Ai dreptate gafinteanu, cu alte cuvinte; "cel mai intelept cedeaza"
Asta se intampla de mult, atunci cand era vorba de confruntarea
dintre un scaun si un militian.
Daca incerci acum sa faci ca scaunul, nu mai pare a fi un semn
de intelepciune.           Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Inertia - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Inertia - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

este - Inertia - Pagina 3 Empty Re: Inertia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum