Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:03

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12191)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
CAdi (11934)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
curiosul (6652)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Razvan (6162)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
eugen (3789)
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Pacalici
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
CAdi
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
curiosul
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Dacu
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Razvan
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
virgil
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
meteor
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
gafiteanu
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
scanteitudorel
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Forever_Man
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
virgil_48
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Dacu
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
Forever_Man
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
virgil_48
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
CAdi
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 
virgil
Suma aritmetica a patru numere prime Vote_lcapSuma aritmetica a patru numere prime Voting_barSuma aritmetica a patru numere prime Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Suma aritmetica a patru numere prime

2 participanți

In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de AMOT Mier 01 Feb 2012, 14:01

Conjectura:
Orice numar prim mai mare ca 13 si diferit de 19 poate fi scris ca o suma aritmetica a patru numere prime diferite intre ele.

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue6 / 106 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de curiosul Vin 03 Feb 2012, 10:52

Ti-am analizat un pic afirmatia si am ajuns sa stabilesc o relatie intre cele spuse de tine si infinitatea numerelor prime gemene.
Dar asa cum "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face" , astept sa-mi confirmi daca te intereseaza concluziile la care am ajuns si le pot scrie in topicul tau.
In cazul unui raspuns afirmativ, in functie de timpul disponibil, sper sa ti le pot scrie diseara, atasandu-ti si o schema interesanta, poate iti vor fi de folos in viitoare analiza ale tale, poate chiar si a acesteia.
Cu stima.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de AMOT Vin 03 Feb 2012, 15:50

curiosul,
Sunt foarte curios!
Mie imi place sa vad cum ma combati si astept cu nerabdare sa-mi spui oricand daca am gresit in matematica si in orice alt domeniu caci asa invat mai multe si mai bine......
Cu aceiasi stima.

AMOT

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue6 / 106 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de curiosul Vin 03 Feb 2012, 16:36

Nu o lua ca pe o provocare, pentru ca eu nu vreau sa-ti demonstrez tie cat sunt eu de destept.
Nu e vorba de combatut, pentru ca in principiu, nu prea am ce sa combat.
Ai scris doar o fraza.Nimic altceva.
Dar banuiesc ca ai calculat ceva ca sa ajungi sa afirmi asta.
Eu am analizat-o si am observat ca sunt multe lucruri care se leaga de mai multe ipoteze.
Si daca as scrie ceva, as scrie gandindu-ma ca ti-ar putea da idei.
Nicidecum nu ma gandeam sa critic sau sa combat valoarea de adevar a afirmatiei tale.
Ea este foarte probabil adevarata si poate conduce la o mai buna intelegere a altor ipoteze.
Eu nu fac concurs cu tine.
Trebuie sa intelegi asta.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de AMOT Vin 03 Feb 2012, 17:19

Scrie ce vrei si sa stii ca nici eu nu consider o concurenta atunci cand te corectez sau cand sunt corectat de oricine dar daca sunt corectat vreau sa fiu corectat in mod logic si cu decenta............Scrie odata caci sunt foarte curios.... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue6 / 106 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de curiosul Vin 03 Feb 2012, 22:05

Iti atasez mai jos imaginea urmatoare:
Suma aritmetica a patru numere prime B8RNe
Semnul "virgula" inlocuieste semnul "plus" +.
In schema de mai sus, este reprezentat felul in care un numar impar se scrie ca suma de trei numere impare.
Cred ca nu mai e nevoie sa specific, vorbim de numere naturale impare.
Nu stiu in ce masura vrei sa dezvolti mai departe aceasta conjectura, personal eu vad importanta
demonstrarea acesteia, si incerc sa-ti spun cum as analiza-o eu.
As incerca mai intai sa arat ca, de fapt, orice numar impar se poate scrie ca suma de trei numere prime,
iar schema de mai sus, m-ar ajuta pentru o mai buna vizualizare a modului in care se aranjeaza numerele
in acest sens, dar in principiu, daca pot ajunge sa afirm ceva strict referitor la numerele prime.
sa presupunem ca se reuseste o astfel de demonstratie.
In acest caz, pentru a demonstra conjectura ta, mai trebuie aratat,ca intr-unul din felurile in care un numar
impar se scrie ca suma de trei numere prime,P(1)+P(2)+P(3) sa le numim,
unul dintre acele numere prime se poate scrie si ca fiind suma P(x)=2+P(y).
Ori acest lucru inseamna de fapt numere prime gemene.
Cred ca se poate stabili o relatie dintre valoarea de adevar a conjecturii tale si infinitatea numerelor prime gemene.
Este deocamdata doar o parere, insa pentru moment nu am timp sa o dezvolt mai profund.
O alta legatura pe care o fac, asa la prima vedere, este intre afirmatia ta si conjectura lui Goldbach.
Daca privesti atent schema, poti retine doar doua numere din trei si, prin suma, asta este de fapt conjectura lui Goldbach.
Carevasazica, cred ca se poate dezvolta o lista foarte lunga de modalitati in care se pot analiza anumite conjecturi.
Trebuie sa diversifici un pic tiparul de analiza.
Banuiesc ca raspunsul tau va incepe cu "...banalitati..." si "...nu te ajuta la nimic..." ,
dar cred ca te inseli.
In general o problema este pe jumatate rezolvata daca ai o buna viziune asupra ei.
"AI MAI MULTE SANSE SA INVINGI, DACA STII CU CINE TE LUPTI"
Sper sa-ti fie de folos schema.
Stiu ca nu e mare lucru, dar poate pentru ca suntem diferiti, gandim diferit, iti poate da idei diferite.
Analizeaz-o bine, pentru ca la prima vedere vezi doar numere, desi in spatele acestora,cred ca poti gasi multe raspunsuri.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de AMOT Sam 04 Feb 2012, 09:08

curiosul,
Conjectura postata de mine (sper sa nu fie emisa de altcineva inaintea mea ) se bazeaza pe faptul ca intotdeauna unul din cele patru numere prime ale sumei aritmetice este numarul 2 si suma aritmetica este un numar prim mai mare ca 13 si diferit de 19 si deci ceea ce spui tu privind faptul ca suma aritmetica a trei numere prime (adica trei numere diferite intre ele si diferite de numarul prim 2) sa fie un numar prim geaman cu numarul prim egal cu suma celor patru numere prime diferite intre ele (din care un numar prim este obligatoriu numarul 2) ar fi obiectul unei alte probleme care nu stiu inca daca poate sa ne conduca la o conjectura sau este de fapt o problema simpla care se poate demonstra usor.........In concluzie am sa analizez si daca este posibil ceea ce spui tu in legatura cu numerele prime gemene care rezulta din conjectura emisa (sper) de mine si sa vad care ar fi legatura cu conjectura privind infinitatea numerelor prime gemene.

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue6 / 106 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de curiosul Sam 04 Feb 2012, 13:54

Mi-e teama ca m-ai inteles gresit si vreau sa verific daca ma insel sau nu.
Din afirmatia ta reiese ca un numar prim se poate scrie ca suma de patru numere prime.
Cand am facut referire la numerele prime gemene, nu m-am referit la acel numar prim, ci la unul din numerele prime care care este inclus in suma respectiva.
Cu alte cuvinte, am vrut sa spun ca,
daca se poate arata ca orice numar impar se scrie ca suma de trei numere prime, atunci si orice numar prim se scrie ca suma de trei numere prime.
Conjectura ta se refera la suma de patru numere prime.
Atunci daca, ipotetic deocamdata, un numar prim se scrie ca suma de trei numere prime, pentru ca ipoteza ta sa fie adevarata, atunci unul dintre acele trei numere prime care formeaza suma, ar trebui sa scrie si ca suma de 2 plus un alt numar prim.
Adica:
daca P(x)+P(y)+P(z)=P(n),
si fie P(x)-2, fie P(y)-2, fie P(z)-2 este un numar prim, atunci conjectura ta este adevarata.
Dar asta are, pe undeva, legatura cu numerele prime gemene.
Ma gandesc ca intre ipoteza ta si infinitatea numerelor prime gemene se poate stabili o relatie.
Poate ceva de genul una implica cealalta, sau una depinde de cealalta, sau poate ca nu exista o legatura propriu-zisa.
Ma gandesc doar si incerc sa le leg intre ele.
O leg chiar si de o modalitate, noua poate, de a analiza conjectura lui Goldbach.
Nu am analizat-o mai profund deocamdata.
Este adevarat, deocamdata doar presupuneri.
Ca sa ajungem la concluzii finale demonstrate, trebuie sa ne tinem tare de ele, sa le analizam cat mai dezvoltat.
Nu este simplu, dar asta e frumusetea.
Pentru ca o data ce intelegi un lucru, el este simplu, complexitatea lui dispare.
Parerea mea este ca ar trebui sa si dezvolti un pic, indiferent ca este gresit sau nu, subiectul pe care l-ai deschis, pentru ca altfel, eu personal, nu inteleg ce vrei tu de fapt:
Sa emiti ipoteze sau sa ajuti, sa imbunatatesti cu ceva dezvoltarea matematicii?
Mai mult, cred ca folosindu-ti capacitatile in sensul acesta, ajungi sa devii bun doar in a emite...ipoteze.
Parerea mea este ca daca ai incerca sa si dezvolti un pic subiectele pe care le deschizi, vei ajunge intr-un final, sa faci si conexiuni intre informatiile si concluziile la care ajungi.
Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau.
"Un om nu trebuie judecat dupa calitatile lui, ci dupa modul in care si le foloseste."

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de AMOT Dum 05 Feb 2012, 17:51

curiosul,
Atentie eu am specificat ca este vorba de o suma aritmetica si nu de una algebrica si e bine cand discutam sa specificam despre ce fel de suma vorbim.......
Inteleg ce vrei sa spui insa nu orice numar prim se poate scrie ca o suma aritmetica a trei numere primediferite intre ele;de exemplu 2,3,5,7,11 (si cred ca mai sunt si altele) nu pot fi scrise ca o suma aritmetica de trei numere prime diferite intre ele.Am sa analizez cazul sumelor algebrice de numere prime care sa fie egala cu un numar prim diferit de oricare numar prim din suma algebrica.Cand am spus ca este o conjectura si nu am demonstrat-o asta inseamna ca nu stiu demonstratia si daca tu o stii abia astept sa demonstrezi ca e adevarata sau nu este adevarata conjectura (care sper sa nu mai fi fost emisa pana la mine) emisa de mine.Nu ma supar de loc mai ales cand vad ca imi creezi si alte probleme de cercetare.Multumesc!

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue6 / 106 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de curiosul Dum 05 Feb 2012, 18:59

Bun.
Explica-mi te rog cum este suma aia algebrica, ca eu nu inteleg.
Eu vad suma:
doua gaini plus doi cocosi fac patru pasari.
Cum ar putea fi altfel suma?
Si bineinteles, am spus "orice numar prim..." dar de fapt se incadreaza in restrictiile pe care le-ai mentionat.
Interesul meu nu este sa demonstrez conjecturile tale,
ci mai degraba sa te stimulez sa le demonstrezi singur si sa-ti dau idei.
Inca nu inteleg de ce nu scrii,vis-a-vis de conjecturile tale, macar un rationament prin care ai dezvoltat o incercare de a o demonstra sau de a o analiza.
Dar ma gandesc ca tu le stii pe ale tale.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de AMOT Lun 06 Feb 2012, 09:18

curiosul,
Uite doua exemple:
1. Suma aritmetica a trei numere naturale 3+4+5
2. Suma algebrica a trei numere naturale 3-2-5.
Ce intelegi tu prin suma a doua numere reale?Vezi in DEX online care sunt toate definitiile cuvantului suma......

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Suma aritmetica a patru numere prime Left_bar_bleue6 / 106 / 10Suma aritmetica a patru numere prime Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Suma aritmetica a patru numere prime Empty Re: Suma aritmetica a patru numere prime

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum