Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Transilvania-pamant stramosesc
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (12260)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6170)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3910)
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Despre hinduism - Pagina 2 Vote_lcapDespre hinduism - Pagina 2 Voting_barDespre hinduism - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 42 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 42 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre hinduism

+6
eugen
sadang
virgil
Razvan
CAdi
AMOT
10 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Mier 11 Apr 2012, 07:52

Rezumarea primului mesaj :

Care este esenta hinduismului????????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Mier 25 Apr 2012, 08:28

sadang a scris:Singura destrabalare este in capul celor ca tine AMOT. A celor care gandesc ca tine, partinitor si dogmatic. In capul hindusului care se inchina la lingam este doar piosenie si credinta adevarata. Tu o interpretezi ca o destrabalare. Acelasi lucru ar putea sa-l zica si el despre tine care te inchini la un domn-zeu nevazut, inodor, incolor si insipid? Ca sa nu-i mai enumar si celelalte "atribute" care reies din "cartea sfanta". Unde-i erezia mai mare?
Inchina-te tu la lingam si la opusul lingamului si inchina-te si la asa zisul tau zeu shiva cel destrabalat..... Smile Smile Smile Vad clar ca esti un om dus de nas de hinduisti drogati si destrabalati........Tu te-nchini lui shiva destrabalatul????E grav daca ai ajuns in starea asta......... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Eu ma inchin cui trebuie dar tu te-nchini unui destrabalat.......Faptul ca ai sarit ca ars cand ti-am aratat minciuna satanica in care crezi tu dovedeste ca esti un adept al hinduismului destrabalat......si din pacate si asta e cu voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc care atunci cand va vrea El te va trezi la realitate astfel incat sa nu mai crezi ca Universul este o iluzie....... Raspunde la subiect si la intrebarile mele!!!Ce culoare si ce miros si ce gust are lingamul lui shiva la care te-nchini?????Mi-e greata de o asemenea religie ce propovaduieste inchinarea la lingamul lui shiva......Sa-ti fie rusine o mie de vieti!!!!!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de cris Mier 25 Apr 2012, 08:56

Hinduismul ascunde sub forma alegorica niste notiuni de astronomie peste nivelul actual.Merita analizat.
Ortodoxismul va avea mult de pierdut din cauza lacomiei si opulentei fara perdea a mai marilor bisericii.

cris
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1087
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Mier 25 Apr 2012, 09:10

cris a scris:Hinduismul ascunde sub forma alegorica niste notiuni de astronomie peste nivelul actual.Merita analizat.
Ortodoxismul va avea mult de pierdut din cauza lacomiei si opulentei fara perdea a mai marilor bisericii.
Care sunt notiunile alea de astronomie ale hinduismului despre care vorbesti?????? Rolling Eyes
Asa zisa religie ortodoxa este o erezie care incalca ceea ce spune Biblia Ortodoxa...... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de sadang Mier 25 Apr 2012, 10:13

AMOT, observ ca observi ce am vrut eu sa observ, dar nu pot sa nu observ ca nu vrei sa observi cum observi!

Realizezi ca esti patimas pana peste poate? Te poti detasa de tine insuti sa realizezi ce-i cu tine? Ai aceasta putere sa te detasezi si sa-ti privesti reactiile si comportamentul? Date un pas in spate si uitate la ce ai scris, si implicit la ce ai gandit!

Poti intelege ca nu esti singur pe lume? Ca traiesti intre oameni carora trebuie sa le respecti opiniile, inclusiv credinta?

Tu crezi ca hindusul care se inchina la lingam, gandeste asa de viciat cum gandesti tu? Se vede ca habar n-ai ce-i aia credinta pura. Aia e departe tare de dogma religioasa, care mai degraba se transforma in fanatism religios decat in credinta pura.

Si ca sa inchei, nu uita! Invata sa te raportezi si pe tine la ceilalti, nu doar pe ceilalti la tine. Cand vei invata asta, vei constata cat de departe esti de tine insuti.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24454
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de cris Mier 25 Apr 2012, 10:30

AMOT a scris:Care sunt notiunile alea de astronomie ale hinduismului despre care vorbesti??????
Exemplu (Kali Cea Neagră devoratoarea lumii) este o alegorie a supergaurii negre din centrul galaxiilor despre care abia incepem sa invatam.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19769
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Mier 25 Apr 2012, 15:03

cris a scris:
AMOT a scris:Care sunt notiunile alea de astronomie ale hinduismului despre care vorbesti??????
Exemplu (Kali Cea Neagră devoratoarea lumii) este o alegorie a supergaurii negre din centrul galaxiilor despre care abia incepem sa invatam.
Da textul intreg cu acea asa zisa kali cea neagra ca sa vad daca ai inteles ce spune si la ce se refera........ Rolling Eyes Asa fac si asa zisii crestini-ortodocsi sau catolici care se inchina la icoane respectiv statui incalcand porunca lui Dumnezeu Tatal Ceresc (vezi Biblia Ortodoxa) care spune sa nu ne inchinam la infatisari de oameni barbati sau femei......... Rolling Eyes Si ceea ce e mai grav este ca hindusii se inchina la lingamul asa zisului shiva ceea ce este foarte ignorant si scarbos pe deasupra........ Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes ........

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Mier 25 Apr 2012, 15:09

sadang a scris:AMOT, observ ca observi ce am vrut eu sa observ, dar nu pot sa nu observ ca nu vrei sa observi cum observi!

...

Si ca sa inchei, nu uita! Invata sa te raportezi si pe tine la ceilalti, nu doar pe ceilalti la tine. Cand vei invata asta, vei constata cat de departe esti de tine insuti.
Eu nu pot sa-i consider oameni pe cei care se inchina la un lingam statuie....Cei care accepta asa ceva cred ca sunt diavoli intrupati care vor de mii de ani sa induca in eroare pe alti oameni.....Tu te-nchini la lingamul destrabalatului shiva???????Daca tu te-nchini la lingamul lui shiva si/sau esti de-acord cu asa ceva atunci inseamna ca esti posedat de diavol.......Ce spun parintii tai despre credinta ta?? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Unde sunt claviculele tale?????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de sadang Mier 25 Apr 2012, 16:52

Amot, posedati de diavol, ca sa folosesc cuvintele tale, si tu si eu suntem, intr-o mai mare sau mai mica masura. Ca de altfel toti oamenii. Insa la fel suntem posedati si de dumnezeu, intr-o masura compensatorie. Ambele aceste posedari fac posibila manifestarea noastra aici si acum. Ar trebui sa intelegi aceste lucruri, sau sa faci eforturile necesare intelegerii lor.

Despre inchinarea la lingam, olita de noapte, floarea de pe etajera, sau mai stiu eu la ce tip si forma de divinitate sau dumnezeu, nu este cazul meu. Nu ma inchin la nimeni si nimic, insa "preaslavesc" tot si toate. Dar tu nu poti intelege asa ceva. Pentru tine, cat timp vei ramane dogmatic si partinitor, eu voi fi vesnic de partea cealalta. Indiferent de care parte te vei afla. Pentru ca eu pot! Tu nu! Cel putin deocamdata!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24454
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de Bordan Mier 25 Apr 2012, 17:04

AMOT, care-i cel mai bun prieten al tau? Nu cumva e ala la care se inchina tocmai cei mai mari dusmani ai tai?

Cu ala dai mana prima data cand te scoli, de cateva ori pe zi si inainte de culcare. De inchinat cred ca se inchina el la tine acum!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 08:32

sadang a scris:Amot, posedati de diavol, ca sa folosesc cuvintele tale, si tu si eu suntem, intr-o mai mare sau mai mica masura... ...Indiferent de care parte te vei afla. Pentru ca eu pot! Tu nu! Cel putin deocamdata!
Te contrazici irational caci tu zici ca nu te-nchini la nimeni si nimic dar proslavesti tot si toate adica inclusiv lingamul lui shiva destrabalatul.......Afirmatiile tale sunt ale unui om indus in eroare de hinduism.......... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Tot si toate pe care le-a facut Dumnezeu Tatal Ceresc le-a facut ca sa slujeasca noua si nu sa le proslavim,caci numai pe Dumnezeu Tatal Ceresc trebuie sa-L Proslavim in vecii vecilor!AMIN!

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de sadang Joi 26 Apr 2012, 09:05

AMOT, ma contrazic in opinia ta, si conform modului tau de gandire partinitor si dogmatic. Nu poti intelege aceste aspecte, cat timp tu te inchini, mai ales unei persoane. Nu conteaza ca este vorba despre o persoana utopica sau reala, in subliminalul tau este indusa o aceiasi mentalitate.

Slaveste-l tu in continuare pe dumnezeul tau personificat, ca va veni si vremea sa intelegi mai mult. Dupa ce-ti vei mai umple capul de cucuie! Pana atunci nu uita sa te mai indrepti din cand in cand. Sa nu ramai cocosat de atatea plecaciuni si slugarnicie!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24454
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 09:15

sadang a scris:AMOT, ma contrazic in opinia ta, si conform modului tau de gandire partinitor si dogmatic... ...Sa nu ramai cocosat de atatea plecaciuni si slugarnicie!
Vezi asta e cusurul tau.......tu crezi ca nu esti dogmatic dar de fapt sustii dogma hinduismului si eu iti zic ca toti suntem dogmatici si fiecare cu dogma lui dar tu care te consideri deschis la minte esti de fapt incuiat si ai capul praf si pulbere de drogul hinduismului........Ateii sunt dogmatici?Raspunde!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de sadang Joi 26 Apr 2012, 09:34

AMOT, toti cei care nu sunt de acord cu tine sunt ***. Nu stii ce este aia libertatea de expresie si gandire. sau daca stii, preferi pozitia de sluga a unui dumnezeu ipotetic, partinitor, personificat si personalizat sa corespunda dorintelor tale. Dupa inca multe alte cucuie vei invata ca dumenzeu are doar atributele pe care i la atribui tu. Si atat! Deci putem continua asa la infinit; tu sa ma faci *** iar eu dogmatic religios.

Am cunoscut odata un preot ortodox zelos, ca sa nu zic fanatic, care facea spuma la gura cand vorbea de masoni si toate celelalte culte religioase. El era buricul pamantului, si religia crestina ortodoxa de rit vechi era lumina lumii. Toti ceilalti erau niste diavoli, si trebuiau eradicati.

Cand discut cu tine, doar imaginea respectivului in vine in minte. Asta este asocierea care o face mintea mea. O fi ea indreptatita sau nu?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24454
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 09:38

[Mesaj fără legătură cu subiectul]

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de CAdi Joi 26 Apr 2012, 10:56

Sadang, Amot acum invata sa se poarte in societate !
Pana atunci trebuie sa fim tolerantii si sa-i aratam unde greseste...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 12:55

sadang a scris:AMOT, toti cei care nu sunt de acord cu tine sunt ***. Nu stii ce este aia libertatea de expresie si gandire. sau daca stii, preferi pozitia de sluga a unui dumnezeu ipotetic, partinitor, personificat si personalizat sa corespunda dorintelor tale. Dupa inca multe alte cucuie vei invata ca dumenzeu are doar atributele pe care i la atribui tu. Si atat! Deci putem continua asa la infinit; tu sa ma faci *** iar eu dogmatic religios.

Am cunoscut odata un preot ortodox zelos, ca sa nu zic fanatic, care facea spuma la gura cand vorbea de masoni si toate celelalte culte religioase. El era buricul pamantului, si religia crestina ortodoxa de rit vechi era lumina lumii. Toti ceilalti erau niste diavoli, si trebuiau eradicati.

Cand discut cu tine, doar imaginea respectivului in vine in minte. Asta este asocierea care o face mintea mea. O fi ea indreptatita sau nu?
Eu cand discut cu tine te vad in templul asa zisului zeu shiva cum te-nchini cu evlavie si fanatism la lingamul lui.....Ce scarbos poate fi acest lucru!!!!!!!Cei care se inchina la lingamul asa zisului zeu shiva [Expresie jignitoare]


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 26 Apr 2012, 13:01, editata de 1 ori (Motiv : Eliminat expresie posibil jignitoare)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 13:01

CAdi a scris:Sadang, Amot acum invata sa se poarte in societate !
Pana atunci trebuie sa fim tolerantii si sa-i aratam unde greseste...
Eu sunt foarte tolerant dar a te-nchina la lingamul asa zisului zeu shiva este nu numai o scarbosenie dar [Mesaj mesaj de propagandă religioasă]


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 26 Apr 2012, 13:03, editata de 1 ori (Motiv : Eliminat mesaj de propagandă religioasă)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 13:31

[Mesaj de propagandă religioasă]


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 26 Apr 2012, 13:38, editata de 1 ori (Motiv : Eliminat mesaj de propagandă religioasă)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Joi 26 Apr 2012, 15:05

Razvan,sa stergi si propaganda ateista sau hinduista si etc. daca tu nu accepti ca eu nu fac propaganda religioasa ci spun ceea ce spune Biblia Ortodoxa si ce spune hinduismul si stiinta pentru a face compartii pertinente......
Unii posteaza filme degrinatoare la adresa lui Dumnezeu Tatal Ceresc descris in Biblia Ortodoxa iar eu nu am voie sa postez ceea ce se spune despre hinduisti?????
Sa citeasca toti articolul si sa-si spuna parerea:
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=temple+hinduse+cu+organul+genital+feminin&source=web&cd=2&ved=0CCgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.crestinortodox.ro%2Fcarti-ortodoxe%2Fmarii-initiati-indiei-parintele-paisie%2Fdumnezeii-hinduismului-80939.html&ei=ODeZT7_EKsie-wafoKHNBg&usg=AFQjCNGOnQndU_K-JDwR3PqLOc68rat9RA Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de Bordan Joi 26 Apr 2012, 21:18

Da, e o parere si asta. Parerea mea e ca www crestinortodox.ro ar trebui sa se uite in curtea lor, fiindca au ei destule! In lumea asta sunt peste 7 miliarde de oameni si pentru mine daca fiecare ar avea religia lui pe mine personal nu m-ar deranja. De ce deranjeaza pe altii lucrul asta?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de virgil Joi 26 Apr 2012, 21:36

Amot, afla ca cei care studiaza hinduismul, nu sunt in cautarea unei noi religii, ci sunt in descoperirea tehnicilor de iluminare. Toate religiile descriu mai vizibil su mai voalat procedurile de urmat pentru mantuire, iluminare, inaltare. Desi sunt metode diferite, atat crestinismul cat si hinduismul au acelasi reper, aceiasi destinatie, dar merg pe drumuri diferite.
Deosebirea intre crestinism si yoga, este ca, crestinismul practica doar o singura metoda spre ajunge la mantuire, pe cand yoga se bazeaza pe mai multe cai de a ajunge la iluminare, asa cum partial rezulta de aici;
Extras din Wikipedia;
Bhagavad GitaFormat:Articol sursă The Bhagavad Gita ("Cîntecul Domnului"), deși a fost scris undeva între anii 400 și 100 î.Hr., vorbește despre patru ramuri ale yoga:

Karma yoga: Yoga acțiunii în lume.
Jnana yoga: Yoga înțelepciunii și a silinței intelectuale
Bhakti yoga: Yoga dăruirii către Dumnezeu
Dhyana yoga: Yoga meditației
[modificare] Yoga Sutras lui PatanjaliFormat:Articol sursă

Zeul Shiva meditând - statuie.Yoga Sutra lui Patanjali este o carte care cuprinde 196 de aforisme compilate de înțeleptul Patanjali undeva între 200 î.Hr. și 300 d.Hr.

Referindu-se la clasificările Bhagavad Gita, Yoga lui Patanjali este o formă de Raja yoga, căci caută prin meditație calea către scopul ultim. Patanjali însuși face referire la ea ca "Ashtanga Yoga" ("Yoga cu 8 brațe/ramuri"), de la cei opt pași pe care el i-a stabilit ca fiind calea practică de a atinge desăvârșirea, iluminarea. Acest concept de "opt brațe" a devenit din acel moment caracteristica principală a Raja Yoga, și este practic o însușire de bază a oricărei variante de Raja Yoga cunoscute de atunci și până în zilele noastre. Cele opt ramuri de yoga ale lui Patanjali sunt:

(1) Yama (Cele cinci "abțineri"):violență, minciună, furt, sex (ilegal) și posesiuni
(2) Niyama (Cele cinci "respectări"): puritate, mulțumire, austerități, studiu, și devotament
(3) Asana: Literal înseamnă "ședere", și Patanjali folosește acest termen pentru a denumi poziția șezută a corpului în timpul meditației. Mai târziu, odată cu afirmarea Hatha yoga, "Asana" a început să denumească toate pozițiile folosite.
(4) Pranayama ("Controlul Forței Vieții"): Controlul prān-ei(prăna), forța vieții sau energia vitală.
(5) Pratyahara ("Abstracția"): Înfrânarea organelor de simț.
(6) Dharana ("Concentrarea"): Fixarea atenției asupra unui singur obiect.
(7) Dhyana ("Meditația"): Contemplarea intensă asupra adevaratei esențe a realității.
(Cool Samadhi ("Eliberarea"): Starea de iluminare superconștientă (ca opus al subconștientului).

In rest atat in crestinism cat si in hinduism, informatia este imbracata in tot felul de istorii, povestioare, dogme, simboluri, icoane, proverbe, etc. Cand citesti biblia, daca te lasi atras de istorii, pierzi sensul sau calea prin care poti sa te mantuiesti, ramanand la nivelul enoriasului care se inchia la icoane. La fel si in hinduism, daca te lasi purtat de povestea prin care se releveaza tehnica iluminarii, scapi din vedere esentialul, si incepi sa te inchini prin temple, si sa te scalzi in Gange.
Omul intelept isi alege calea care i se potriveste, se bucura citind istoria sau legendele, dar retine calea, metoda, tehnica, ce te duce la iluminare, si nu se abate de la ea. Din pacate eu nu fac parte dintre acestia.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de CAdi Joi 26 Apr 2012, 21:45

Virgil,
Cred ca nu ai cui sa te adresezi! Amot nu va intelege toate aceste lucruri.
Pentru el hinduismul se reduce la lingamul lui Shiva!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12260
Puncte : 58455
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de Bordan Joi 26 Apr 2012, 21:53

A scris Virgil de nota 10! A scris pentru cine vrea sa vada, nu pentru orbi. Bravo Virgil! Eu am "furat" ceva de aici.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de virgil Vin 27 Apr 2012, 08:38

Multumesc, ca am fost inteles corect.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Vin 27 Apr 2012, 08:59

CAdi a scris:Virgil,
Cred ca nu ai cui sa te adresezi! Amot nu va intelege toate aceste lucruri.
Pentru el hinduismul se reduce la lingamul lui Shiva!
Nici nu vreau sa inteleg asemenea scarbosenii si tehnici de asa zisa iluminare cand Domnul Iisus Hristos a zis foarte simplu "Cunoasteti Adevarul si Adevarul va va Elibera." si "Eu sunt Calea si Adevarul si Viata" dar tu si toti cei carora va place hinduismul destarbalat va complicati viata chinuindu-va in meditatii in miros de betigase fumegande cu droguri interzise si apoi dedandu-va la orgii sexuale groaznice condusi de tot felul de guru perversi si satanici...... Rolling Eyes Toti hindusii se inchina la lingamul asa zisului zeu shiva si la yoni a asa zisei shakti sotia destrabalatului shiva.....Asta este o mare scarbosenie si o incitare la dezmat sexual de orice fel....... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de AMOT Vin 27 Apr 2012, 09:11

Bordan a scris:A scris Virgil de nota 10! A scris pentru cine vrea sa vada, nu pentru orbi. Bravo Virgil! Eu am "furat" ceva de aici.
Cand ai sa fii trezit de Dumnezeu Tatal Ceresc ai sa vezi ca ai "furat" satanisme.....si ai sa plangi ca ai gresit ca ai "furat".... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 18270
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de Bordan Mier 10 Oct 2012, 16:28

Nu cred ca ma mai trezeste veci, pururea, c-am dat cu el de pamant de nu are curajul nici sa ridice capul ...

Da tu unde esti AMOT? Ai trecut la hinduism, la Shiva? AMOT!!! HALOO!!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de totedati Vin 12 Oct 2012, 00:29

să încerc și eu să aprin beculețul bietului AMOT

a pretinde că toți cei care meditează din poziția lotusului sunt adoratorii ligamului e echivalent cu a pretinde că toți cei care se apleacă stînd în genunchi sau din picioare, reprezentanții religiilor abrahamice, cred în allah cel fără chip reprezentat doar prin figuri geometrice

Twisted Evil

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 21294
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de Bordan Lun 29 Oct 2012, 04:00

Toate religiile universale au aparut în Asia.

Hinduismul include doctrina renasterii in functie de anumite conditii determinate de evenimentele desfasurate in viata anterioara a persoanei in cauza. O persoana se poate renaste ca si om, animal sau fiinta celesta. Hinduismul cuprinde si sistemul ereditatii pe caste, care presupune ca hindusii sa se casatoreasca doar cu membrii din casta lor. Majoritatea hindusilor sunt vegetarieni, iar mancarurile care contin viata sunt considerate tabu.

http://www.descopera.org/hinduismul-cea-mai-veche-religie-din-lume-practicata-si-azi/

Budismul a fost singurul mesaj religios si filozofic al Indiei care s-a raspandit mult dincolo de hotarele patriei sale de origine. Cucerind Asia spre nord si spre est, a devenit in acele regiuni crezul maselor si le-a modelat vreme de veacuri civilizatia. Fenomenul acesta tinde sa ascunda fapul ca in esenta budismul este destinat numai celor putin fericiti; nu este o invatatura lesne accesibila tuturora si de aceea este situata printre cele mai intransigente, obscure si paradoxale religii.

Majoritatea religiilor orientale cred in reincarnare, fata de crestini care cred in inviere.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-initiati-india-parintele-paisie/51-inviere-sau-reincarnare.htm

“Universul” in care ne-au inchis cu buna stiinta unii, universul propriei minti, ne impiedica sa vedem altceva decat ceea ce vor ei sa vedem. Pentru unii aceasta inchisoare este atat de intunecoasa incat nu mai recunosc … lumina … nu se mai recunosc pe ei. Pentru acestia e o cauza pierduta, nu prea se mai poate face nimic cu ei.

Mancati de propria negativitate, contradictii si rautate, de propriile mizerii in care se zbat, inecati de propriul gunoi in care se scalda, propria lasitate si perversitate, propriul orgoliu nemasurat, isi duc intreaga viata tarandu-se in patru labe, sorbindu-si fuduli propriile laturi … fiind exact ceea ce gandesc … Nu-l cunosc pe AMOT decat de aici de pe forum, dar pot sa-i fac portretul exact a ceea ce este, fiindca ceea ce este e ceea ce gandeste, ceea ce gandeste e ceea ce scrie si ceea ce scrie e … ceea ce este … si portretul e gata, portret pe care nu mai vreau sa-l descriu fiindca imi pare sincer rau de el … “… plini de boli si suferinti … cat mai suntem cat mai sunt … mangaiati-i pe parinti …”, dar daca cineva e interesat pot sa-l si descriu … si asa suntem fiecare dintre noi … Suntem ceea ce gandim! Si lumea este oglinda perfecta a noastra … fiindca nu noi suntem in lume, ci lumea se afla in noi, ca sa schimbam lumea trebuie sa incepem cu noi …

Si n-ar trebui sa privim superficial nici un lucru, fiindca de la orice lucru putem invata ceva daca vrem, in orice lucru sunt aceleasi particule elementere care sunt si in noi, in orice lucru e o parte din noi si in noi o parte din acel lucru … si sa iei in deratere o filozofie sau o religie care e precursoarea tuturor religiilor universale denota o grasa lipsa … sa nu zic mai mult …

Mai zic una si gata, un adevar dur … acela ca noi, astia care ne tinem mari si tari, suntem “putrezi” din timpul vietii, nu are ce putrezi prea mult in noi cand predam catrafusele, predam numai ca_cat, fiindca asta suntem, o gramada de ca_cat … negru mare si motat … nici de materia asta cu care ne laudam nu suntem in stare sa avem grija … Un calugar budist, pe langa faptul ca traieste … sute de ani … ca poate el sa-si programeze moarteamoare gata conservat … poate sa stea si 6 luni fara sa … puta … noi putim si ne imputim de vii … De cine radem noi?

"Iubind in taina am pastrat ... tacereee ..."
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de virgil Lun 29 Oct 2012, 09:15

Mai zic una si gata, un adevar dur … acela ca noi, astia care ne tinem mari si tari, suntem “putrezi” din timpul vietii, nu are ce putrezi prea mult in noi cand predam catrafusele, predam numai ca_cat, fiindca asta suntem, o gramada de ca_cat … negru mare si motat … nici de materia asta cu care ne laudam nu suntem in stare sa avem grija
Dupa cum te exprimi aici, reiese ca nu prea te iubesti, iar daca tu nu te iubesti, cum o sa-i iubesti pe altii? cum o sa iubesti natura din care faci parte?. Viata este frumoasa tocmai pentru ca este trecatoare, altfel ar deveni monotona si lipsita de sens, pentru ca ar disparea evolutia, si fara evolutie nu am fi ajuns sa gandim astfel. Trebuie sa ne bucuram de viata, sa ne bucuram ca putem sa o intelegem, sa privim fiecare zi pe care o traim ca pe un cadou primit de la D-zeu, si sa ne rugam sa fim sanatosi pana la ultima suflare, atat pentru noi cat si pentru cei din jurul nostru.
Pe budistul pe care il amintesti nu trebuie sa-l admiri pentru ca moare mai tarziu, sau ca se descompune mai lent, ci pentru ca religia lui il invata cum sa pretuiasca viata, si cum sa fie impacat cu sine insusi.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de sadang Lun 29 Oct 2012, 10:10

Si poti contesta acest adevar, dur intradevar, dar adevar, virgil? Poti face abstractie de el? Nu este realitatea noastra cotidiana, pe care suntem invatati sa nu o vedem? Sistemul actal de invata sa o ascundem sub pres doar. Nu ne da solutii, ne da doar amageli! Si nici nu are cum sa dea el solutii, pentru ca solutiile nu vin din exteriorul cuiva, ci doar din interiorul lui! Pentru ca fiecare din noi cream permanent realitatea exterioara. Noi o cream si noi o distrugem. Continuu! Dar suntem mintiti de mii de ani ca altii trebuie sa aiba grija de noi, ca noi suntem doar un produs al altcuiva! Si au avut grija sa ne intareasca aceasta realitate creata de ei, coborandu-ne toate reperele, referintele si fundamentele doar la nivel material! la nivelul cel mai de jos al manifestarii scanteii creatoare din noi! Intelegi ceea ce spun destul de bine, insa nu te lasa carnea cu toate tarele ei sa fii de acord cu asta.

Bordan are dreptate in ceea ce afirma, pentru ca si-a batut capul cautand raspunsuri de-a lungul anilor! Si nu s-a limitat doar la domeniul lui profesional (asa cum vrea sistemul, sa ne scoata pe toti specialisti intr-un domeniu limitat - si ala fals dealtfel in raport cu esenta creatoare si manifestarea ei - si idioti complet in rest), ci a cautat raspunsuri din toate domeniile vietii, pentru ca toate sunt interconectate si interdependente. A avut puterea, taria si curajul sa treaca peste conveniente, formalism, blocaje mentale, si toate celelalte peste care un cercetator adevarat da pe drumul cautarilor.

Ar trebui sa-i acordati toti o mai mare atentie, pentru ca documenteaza ceea ce spune, nu doar afirma! Nu asteapta ca marea majoritate, sa li se... demonstreze, arate, explice, dovedeasca ci a pus osul la treaba! nu detine vre-una devara absolut, insa e mult mai aproape si mai profund de esenta lui decat multi de pe acest forum. Aveti curajul si dorinta cunoasterii, urmati-i exemplul! Altfel e vorba doar de discutii si dogme!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24454
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de virgil Lun 29 Oct 2012, 13:08

Si poti contesta acest adevar, dur intradevar, dar adevar, virgil? Poti face abstractie de el? Nu este realitatea noastra cotidiana, pe care suntem invatati sa nu o vedem? Sistemul actal de invata sa o ascundem sub pres doar. Nu ne da solutii, ne da doar amageli! Si nici nu are cum sa dea el solutii, pentru ca solutiile nu vin din exteriorul cuiva, ci doar din interiorul lui!
Este doar o parte de adevar, si reprezinta partea goala a paharului. Daca toate paharele ar fi pline, nu am sti sa deosebim jumatatile de masura. Viata are si parti frumoase, pacat ca nu ne insotesc tot timpul si vine batranetea cu uraciunile ei, abia atunci incepe jumatatea goala a paharului. Cat despre adevar, fiecare il afla atat cat se multumeste sa stie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre hinduism - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre hinduism - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12369
Puncte : 56478
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre hinduism - Pagina 2 Empty Re: Despre hinduism

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum