Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Ieri la 20:26

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Unde a ajuns stiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
CAdi (12259)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Razvan (6170)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
eugen (3910)
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Pacalici
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
CAdi
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
curiosul
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Dacu
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Razvan
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
virgil
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
meteor
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
gafiteanu
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
scanteitudorel
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Dacu
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
CAdi
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
eugen
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Razvan
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
CAdi
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
eugen
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Razvan
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 
Dacu
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_lcapTeste propuse la matematică - Pagina 14 Voting_barTeste propuse la matematică - Pagina 14 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 55 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 55 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Teste propuse la matematică

+5
meteor
CAdi
curiosul
Razvan
Dacu
9 participanți

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Joi 20 Sept 2012, 21:04

Rezumarea primului mesaj :

Test de matematica:
Sa se gaseasca doua numere naturale consecutive astfel incat impartirea triplului unuia dintre numere la celalalt numar sa dea catul 2 si restul 5.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Mier 16 Oct 2013, 12:03

1-Dacule,felicitari,ai facut-o exact ca la manual.
Rezultatele obtinute sunt aceleasi ca si in cazul rezolvarii mele.Intradevar cum ai facut-o tu este mai simplu. 
2-Ti-am postat un link unde ai rezolvarea facuta pentru a doua suma (nu inteleg de ce mai insisti asupra rezolvarii)
Prima suma o gasesti facuta mai demult undeva intre mesajele mele.

Apropos
Stii sa calculezi integrale in complex ? Isi mai aminteste careva cum se fac exact?

In spata asta ar fi de rezolvat:


Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Joi 17 Oct 2013, 09:09

Mezei Geza,
Vreau să văd raţionamentul tău privind rezolvarea următoarei probleme:
Să se calculeze Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexunde Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste un număr natural finit oarecare şi diferit de zero. Idea
-----------------------------------------------------------------
Dacă tu ştii să rezolvi integrala în domeniul real Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex atunci vei şti să rezolvi şi integrala propusa de tine..... Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2613
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Joi 17 Oct 2013, 11:26

Dacu a scris:Mezei Geza,
Vreau să văd raţionamentul tău privind rezolvarea următoarei probleme:
Să se calculeze Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexunde Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste un număr natural finit oarecare şi diferit de zero. Idea
-----------------------------------------------------------------
Dacă tu ştii să rezolvi integrala în domeniul real Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexatunci vei şti să rezolvi şi integrala propusa de tine..... Idea
1-Ti-am dat un link unde este rezolvata problema.Acuma nu o sa copiez aici tot ce scrie acolo.Daca nu intelegi ceva intreaba-ma ca eu consider ca in mare am cam prins ce scrie acolo.(Acuma vad ca momentan da eroare siteul respectiv.)
2-Gresit ! In real este simplu de rezolvat.In complex este cu totul alta mancare de peste.
 In complex eu nu o stiu rezolva si dupa raspunsul tau banuiesc ca nici tu nu ai idee cum ar trebui facut-a.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de meteor Vin 18 Oct 2013, 12:48

Personal inchipuire nu am de integrale in complex, insa o idee poate ca te va ajuta.

1. Incearca sa gasesti derivata de ordenul n al cutarei functii in complex.
2. Pui in locul lui n valoarea -1 (daca pui valoarea 0, trebue sa obtii (per verificare) insusi functia care vrei sa o integrezi.., daca pui valoarea -k, trebue sa obtii integrala de ordenul k, si pentru constante daca mai e ca la real.. mai adaugi +c1x^(k-1)+c2^x(k-2)+.. Daca integralele in complex fac parte din functiile Acerman atunci pica metodata), astfel obtii integrala acelei functii.

Daca derivata de ordenul n iti da ceva legat cu factorial, atunci metoda pica.
In orice caz verifica (joacate) cu alte cazuri simple daca merg la metoda cutare.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25618
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Dum 20 Oct 2013, 10:41

Mezei Geza a scris:
Dacu a scris:Mezei Geza,
Vreau să văd raţionamentul tău privind rezolvarea următoarei probleme:
Să se calculeze Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexunde Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste un număr natural finit oarecare şi diferit de zero. Idea
-----------------------------------------------------------------
Dacă tu ştii să rezolvi integrala în domeniul real Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexatunci vei şti să rezolvi şi integrala propusa de tine..... Idea
1-Ti-am dat un link unde este rezolvata problema.Acuma nu o sa copiez aici tot ce scrie acolo.Daca nu intelegi ceva intreaba-ma ca eu consider ca in mare am cam prins ce scrie acolo.(Acuma vad ca momentan da eroare siteul respectiv.)
2-Gresit ! In real este simplu de rezolvat.In complex este cu totul alta mancare de peste.
 In complex eu nu o stiu rezolva si dupa raspunsul tau banuiesc ca nici tu nu ai idee cum ar trebui facut-a.
1.Nu sunt convins că ştii să rezolvi problema propusă de mine şi anume:
Să se calculeze Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexunde Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste un număr natural finit oarecare şi diferit de zero.
2.Integrala definită propusă de tine în domeniul complex se rezolvă exact ca cea din domeniul real întrucât funcţia complexă de integrat este de fapt o sumă de funcţii exponenţiale de forma Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex.cgi?{f(z)=z^{n-1}+z^{n-2}+...... study study study 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Dum 20 Oct 2013, 10:57

1 Vezi aici:
Si in relatia (5) introduci relatia (7)
http://www.artofproblemsolving.com/Forum/viewtopic.php?t=80515?ml=1

2 Asa te arunca inapoi exact la relatia pe care vreau sa o demonstrez.
Relatia respectiva nu ma ajuta cu absolut nimic.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Dum 20 Oct 2013, 16:22

Mezei Geza,
1. Răspunsurile tale la problema propusă de mine sunt incomplete...... Suspect 
2. Sunt multe integrale din funcţii complexe care se rezovă la fel ca cele din funcţii reale........ şi deci integrala propusă de tine se rezolvă la fel ca în cazul integralei unei funcţii reale asemănătoare cu cea dată de tine. study study study 
Aştept alte replici ale altor forumişti.... Arrow Arrow Arrow 
-----------------------------
Eu nu mai continui discuţia cu tine pe aceste două probleme dar îmi pare rău că tu l-ai criticat pe nedrept pe Abel Cavaşi când de fapt şi tu nu ştii sa rezolvi anumite probleme de matematică şi cu această ocazie recunosc că şi eu nu ştiu întodeauna sa rezolv o problemă de matematică şi nu numai de matematică...... Ai face bine să-i ceri scuze lui Abel Cavaşi! Rolling Eyes 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Dum 20 Oct 2013, 16:29

Test:
Ce deosebiri există între graficul funcţiei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex şi graficul funcţiei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex.cgi?{g(x)=x^{n-1}+x^{n-2}+...? Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Dum 20 Oct 2013, 19:18

Dacu a scris:Mezei Geza,
1. Răspunsurile tale la problema propusă de mine sunt incomplete...... Suspect 
2. Sunt multe integrale din funcţii complexe care se rezovă la fel ca cele din funcţii reale........ şi deci integrala propusă de tine se rezolvă la fel ca în cazul integralei unei funcţii reale asemănătoare cu cea dată de tine. study study study 
Aştept alte replici ale altor forumişti.... Arrow Arrow Arrow 
-----------------------------
Eu nu mai continui discuţia cu tine pe aceste două probleme dar îmi pare rău că tu l-ai criticat pe nedrept pe Abel Cavaşi când de fapt şi tu nu ştii sa rezolvi anumite probleme de matematică şi cu această ocazie recunosc că şi eu nu ştiu întodeauna sa rezolv o problemă de matematică şi nu numai de matematică...... Ai face bine să-i ceri scuze lui Abel Cavaşi! Rolling Eyes 
lol!

Pe zi ce trece esti mai simpatic Dacule !

lol! lol! lol!

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Mier 23 Oct 2013, 10:12

Mezei Geza,
Ce deosebiri există între graficul funcţiei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexşi graficul funcţiei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex.cgi?{g(x)=x^{n-1}+x^{n-2}+...? Idea

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de curiosul Mier 23 Oct 2013, 12:27

Eu cred că niciuna, pentru că f(x)=g(x).

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Mier 23 Oct 2013, 15:05

Absolut nici una
Si si integralele din cele doua functii sunt egale.

Cred ca nu m-am facut suficient de bine inteles cand iti spuneam ca vreau rezolvarea acelei integrale altfel decat ai facut-o tu si acuma tu bati apropouri subtile. Smile  Smile


Sa o luam de la capat:

Problema propusa de tine era sa se rezolve:

Expresie care este egala cu:

mai pe romaneste din suma 1/n^2 lipsesc doar primii k termeni

Ma gandeam ca daca as putea gasii expresia sumei 1/n^2 pentru o valoare finita care ulterior in cazul primei sume sa o trimit la infinit as putea rezolva problema.

Scriem egalitatea:

pe care o integram de la 0 la y si obtinem

egalitate care o impartim  cu un y :

si o intergram din nou de la 0 la 1 si obtinem:


astfel avem in partea stanga exact ce ne-am dorit dar avem mari probleme cu integralele din partea dreapta.Rezolvarea data de tine nu ma ajuta cu nimic ca ma arunca inapoi de unde am plecat din aceasta cauza ti-am zis ca nu ma intereseaza nu ca nu ar fi corecta in sine.

Rezolvarea data de :
http://www.artofproblemsolving.com/Forum/viewtopic.php?t=80515?ml=1
este geniala si nu vad unde o vezi tu incompleta.Daca stii sa citesti cu atentie ce scrie acolo "vezi" cu usurinta si ezolvarea problemei propuse de tine


Sper ca nu am dat ceva de pamant !!

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Joi 24 Oct 2013, 18:39

Mezei Geza,
1)-Funcţia Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste definită pentru Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
2)-Conform formulei tale cu cât este egală Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
3)-Calcul sumei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste clar arătat în linkul dat de tine şi nu mă interesează...... Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Joi 24 Oct 2013, 20:17

Dacu a scris:Mezei Geza,
1)-Funcţia Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste definită pentru Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
2)-Conform formulei tale cu cât este egală Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
3)-Calcul sumei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste clar arătat în linkul dat de tine şi nu mă interesează...... Rolling Eyes
1 Da,bineinteles ca este definita F(1)=n
Fa o limita cu Hospital ceva ..nu te lua dupa Wolfram :)ca vorbeste prostii.
2-pi^2/6
3- Vezi si cu un rand mai sus si folosesteti capul (ai acolo solutia)
Nu am nici timp nici chef sa reiau si sa completez in detalii calculele de acolo daca te interesaza in detaliu fa-ti singur calculele ( japonezul doar a dat metoda si le-a creionat)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Joi 24 Oct 2013, 20:49

Mezei Geza a scris:
Dacu a scris:Mezei Geza,
1)-Funcţia Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste definită pentru Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
2)-Conform formulei tale cu cât este egală Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
3)-Calcul sumei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste clar arătat în linkul dat de tine şi nu mă interesează...... Rolling Eyes
1 Da,bineinteles ca este definita F(1)=n
Fa o limita cu Hospital ceva ..nu te lua dupa Wolfram :)ca vorbeste prostii.
2-pi^2/6
3- Vezi si cu un rand mai sus si folosesteti capul (ai acolo solutia)
Nu am nici timp nici chef sa reiau si sa completez in detalii calculele de acolo daca te interesaza in detaliu fa-ti singur calculele ( japonezul doar a dat metoda si le-a creionat)
1)-De ce jigneşti programul de calcul "WolframAlpha"?Acest program spune exact ce-ai spus şi tu.....
În concluzie rezultă că deoarece graficile funcţiilor f(x) şi g(x) coincid atunci rezultă că pe aceleaşi intervale de integrare valorile integralelor din acele funcţii sunt egale.....Ai înţeles acum????Ţi-am pus întrebările pas cu pas ca să te aduc la realitate simplă a matematicii....... Rolling Eyes 
2)-Fără supărare dar din formula ta cea năzdrăvană rezultă că valoarea sumei pentru k=1 este egală cu Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex ceea ce este fals......Uite-te mai bine la formula ta suspectă....... Suspect Suspect Suspect 
3)-Am impresia că nu ai fost atent la ce-am spus şi mai citeşte odată căci eu am spus de fapt că nu am nimic împotriva acelui link dat de tine şi ca atare nu mă interesează...... Rolling Eyes study study study study study study study study 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Joi 24 Oct 2013, 22:52

Dacu a scris:
Mezei Geza a scris:
Dacu a scris:Mezei Geza,
1)-Funcţia Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste definită pentru Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
2)-Conform formulei tale cu cât este egală Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex? Idea 
3)-Calcul sumei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexeste clar arătat în linkul dat de tine şi nu mă interesează...... Rolling Eyes
1 Da,bineinteles ca este definita F(1)=n
Fa o limita cu Hospital ceva ..nu te lua dupa Wolfram :)ca vorbeste prostii.
2-pi^2/6
3- Vezi si cu un rand mai sus si folosesteti capul (ai acolo solutia)
Nu am nici timp nici chef sa reiau si sa completez in detalii calculele de acolo daca te interesaza in detaliu fa-ti singur calculele ( japonezul doar a dat metoda si le-a creionat)
1)-De ce jigneşti programul de calcul "WolframAlpha"?Acest program spune exact ce-ai spus şi tu.....
În concluzie rezultă că deoarece graficile funcţiilor f(x) şi g(x) coincid atunci rezultă că pe aceleaşi intervale de integrare valorile integralelor din acele funcţii sunt egale.....Ai înţeles acum????Ţi-am pus întrebările pas cu pas ca să te aduc la realitate simplă a matematicii....... Rolling Eyes 
2)-Fără supărare dar din formula ta cea năzdrăvană rezultă că valoarea sumei pentru k=1 este egală cu Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetexceea ce este fals......Uite-te mai bine la formula ta suspectă....... Suspect Suspect Suspect 
3)-Am impresia că nu ai fost atent la ce-am spus şi mai citeşte odată căci eu am spus de fapt că nu am nimic împotriva acelui link dat de tine şi ca atare nu mă interesează...... Rolling Eyesstudy study study study study study study study 

 
Wolfram nu se simte jignit !
Vezi ca ei pun conditia x dif de 1
Tu ai citit mesajul meu de ieri de la 15.05 ????

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Vin 25 Oct 2013, 18:24

Mezei Geza,
Dacă limita la stânga şi la dreapta sunt egale atunci rezultă că funcţia f(x) are o valoare spre care tinde.........Funcţia f(x) nu este definită pentru x=1 deoarece este nedeterminată ,dar făcând cele două limite se obţine aceiaşi valoare şi ca atare şi integralele din funcţiile f(x) şi g(x) sunt egale.Cum se face integrarea de la zero la 2 din funcţia f(x)???? Idea 
Derivatele funcţiilor f(x) şi g(x) cum sunt??? Idea 
Am citit mesajul acela ,dar nu înţeleg de ce te complici cu integrala aia ce pare a fi ca o struţo-cămilă de integrală căci integrală dublă nu este în partea dreaptă...........Este ca şi cum te-ai scărpina la urechea stângă cu mâna dreapta..... Rolling Eyes 
Arrow  study  Arrow  study Arrow study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Vin 25 Oct 2013, 18:54

Mezei Geza a scris:
Expresie care este egala cu:

mai pe romaneste din suma 1/n^2 lipsesc doar primii k termeni
Sper ca nu am dat ceva de pamant !!
Aplică formula asta pentru k=1 şi vezi că dă o valoare greşită ....şi mai vezi şi că pentru alte valori ale lui k formula ta de calcul este greşită.......... study study study 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Vin 25 Oct 2013, 19:06

Lasa tu deocamdata punctul doi si trei nu te grabi ca fata mare la maritat.
Sa le luam metodic.Deocamdata suntem la punctul 1
Dacu a scris:
1)-De ce jigneşti programul de calcul "WolframAlpha"?Acest program spune exact ce-ai spus şi tu.....
În concluzie rezultă că deoarece graficile funcţiilor f(x) şi g(x) coincid atunci rezultă că pe aceleaşi intervale de integrare valorile integralelor din acele funcţii sunt egale.....Ai înţeles acum????Ţi-am pus întrebările pas cu pas ca să te aduc la realitate simplă a matematicii....... Rolling Eyes
Cu riscul de a ma repeta tu ai citit mesajul meu de alaltaieri de la ora 15.05 ?
Dupa ce rezolvam aceasta "mare dilema" putem trece mai departe.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Vin 25 Oct 2013, 19:13

Tu ai citit mesajul meu de azi de la ora 18:24????Vezi răspunsul meu acolo.........Funcţia f(x) nu este definită pentru x=1 dar are limite egale la stânga şi la dreapta egale cu aceiasi valoare a lui g(1) şi deci integralele din f(x) şi din g(x) sunt egale pe orice aceleaşi intervale........Tu înţelegi bine româneşte sau nu??!!! Rolling Eyes 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Vin 25 Oct 2013, 20:20

Dacu a scris:Tu ai citit mesajul meu de azi de la ora 18:24????Vezi răspunsul meu acolo.........Funcţia f(x) nu este definită pentru x=1 dar are limite egale la stânga şi la dreapta egale cu aceiasi valoare a lui g(1) şi deci integralele din f(x) şi din g(x) sunt egale pe orice aceleaşi intervale........Tu înţelegi bine româneşte sau nu??!!! Rolling Eyes 
Cred ca are dreptate cine a zis ca esti un cont troll.lol!

Pune n=1 in loc de n=0 in prima suma si ai corectat relatia.Sau scade un termen.Este o greseala dar nu este o catastrofa
Ideea este acelasi - rezolvarea data de japonez se poate aplica si in acest caz.Si tot calculul meu ramane in picioare.
Nu cred ca esti atata de prost incat sa nu sesisezi ideea data de japonez iti rezolva problema tind sa cred mai repede ca iti place sa faci pe prostul cum de altfel au sesizat si altii !!
lol!
Legat de integrala "struto-camila" intradevar arata ciudat dar daca s-ar putea rezolva (ambele) ar putea da o solutie pentru partea stanga.
Era doar o idee dar nu vad o rezolvare "sanatoasa" in R .Din aceasta cauza am intrebat daca stii sa rezolvi integrale in complex ca poate poate gasim o metoda de rezolvare

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Vin 25 Oct 2013, 20:52

Sa revenim la subiect
Intradevar nu am vazut primul tau mesaj (din mail m-a aruncat direct la mesajul al doilea)
Pe mine personal nu ma intereseaza sa fac integrale pentru f(x) pentru x mai mare sau egal cu 1
Ca daca il trimit pe n la infinit functia este infinita,si integrala o pierd la plus infinit.Asa ca sunt nevoit sa evit valorile lui x mai mari sau egale cu 1.Max ce m-ar interesa este de la zero la limita din partea stanga cand x tinde la 1, atat in cazul lui y cat si in cazul lui x.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Sam 26 Oct 2013, 09:30




Mezei Geza
,
Văd că eşti un mare neruşinat şi am impresia că nu întelegi bine limba română dar curios că deşi scrii bine (fără diacritice) totuşi româneşte raţionamentul tău în matematică (la calculul sumei propuse de mine) este cel al unui bordan ca să nu zic al unui agarici...... Very Happy Matematica este şi trebuie să fie o limbă universală altfel nu ne putem înţelege si unul din noi doi este deci suspectat de a fi un trol....... Suspect 
Eu nu te-am jignit niciodată dar acum deoarece ai postat acele măscări nu m-am putut abţine să nu-ţi zic vreo două.....aşa pe româneşte........În concluzie dacă tu nu eşti un trol faptul că perseverezi în greşelile tale în domeniul matematicii dovedeşte faptul că eşti diabolic...
Rezolvarea corectă a sumei propuse de mine ,bazată pe valoarea unei sume deja cunoscute ,este următoarea:
Teste propuse la matematică - Pagina 14 >\frac{\pi^2}{6}-\sum_{n=1}^{n=k-1} \frac{1}{n^2} & k>1\end{cases}}. study study study 
Cred că acum vezi diferenţa dintre ce ai spus tu şi ceea ce spun eu şi sper că  de-acum încolo nu ai să mai raţionezi decât în mod coerent.......Ce înseamnă a raţiona coerent???? Rolling Eyes 
Nu te lăsa influenţat de bordanii şi curioşii şi chiar gafitenii de pe aici...........Pe zice trece nu prea îmi mai eşti aşa de simpatic....... Very Happy
------------------------------------------
În ceea ce priveşte integralele din funcţii complexe am să iniţiez un subiect nou privind o problemă în acest sens..........Poate aşa ai să înţelegi calcul unor integrale din funcţii complexe........... study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de curiosul Sam 26 Oct 2013, 10:34

Sugerez administratorilor să-i atragă atenția lui Dacu să renunțe la cuvinte de genul
Dacu a scris:
Văd că eşti un mare neruşinat ...
...este cel al unui bordan ca să nu zic al unui agarici...
...nu m-am putut abţine să nu-ţi zic vreo două.....aşa pe româneşte...
...
Nu te lăsa influenţat de bordanii şi curioşii şi chiar gafitenii de pe aici...
cuvinte care denotă o evidentă lipsă de respect.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Sam 26 Oct 2013, 11:39

curiosul a scris:Sugerez administratorilor să-i atragă atenția lui Dacu să renunțe la cuvinte de genul
Dacu a scris:
Văd că eşti un mare neruşinat ...
...este cel al unui bordan ca să nu zic al unui agarici...
...nu m-am putut abţine să nu-ţi zic vreo două.....aşa pe româneşte...
...
Nu te lăsa influenţat de bordanii şi curioşii şi chiar gafitenii de pe aici...
cuvinte care denotă o evidentă lipsă de respect.
Dacă ai fi corect (şi curios cum te crezi) ai vedea şi ce jigniri mi-a adus prietenul tău Mezei şi ai sugera administratorilor să ia măsuri asupra celui dintâi vinovat.............. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Suspect Suspect Suspect 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de meteor Sam 26 Oct 2013, 11:46

Vorbarae puerila, acum chiar se imparte firul in fire.

Perdere de timp.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25618
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Sam 26 Oct 2013, 15:29

Dacu a scris:


Mezei Geza
,
Văd că eşti un mare neruşinat şi am impresia că nu întelegi bine limba română dar curios că deşi scrii bine (fără diacritice) totuşi româneşte raţionamentul tău în matematică (la calculul sumei propuse de mine) este cel al unui bordan ca să nu zic al unui agarici...... Very Happy Matematica este şi trebuie să fie o limbă universală altfel nu ne putem înţelege si unul din noi doi este deci suspectat de a fi un trol....... Suspect 
Smile
Hai ca esti pe zi ce trece mai simpatic.Eu personal sunt antialcoolic !
Dacu a scris:



Rezolvarea corectă a sumei propuse de mine ,bazată pe valoarea unei sume deja cunoscute ,este următoarea:
Teste propuse la matematică - Pagina 14 %3E%5Cfrac%7B%5Cpi%5E2%7D%7B6%7D-%5Csum_%7Bn=1%7D%5E%7Bn=k-1%7D%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bn%5E2%7D%20&%20k%3E1%5Cend%7Bcases%7D%7D. study study study 
Cred că acum vezi diferenţa dintre ce ai spus tu şi ceea ce spun eu şi sper că  de-acum încolo nu ai să mai raţionezi decât în mod coerent.......Ce înseamnă a raţiona coerent???? Rolling Eyes 
Asta numesti tu rezolvare ?
Imi este rusine de mine nu de tine.La ce Drakhu mi-am pierdut timpul pretios cu tine ?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Dum 27 Oct 2013, 07:35

Mezei Geza,
Eşti incredibil de [...].Ce vrei altă rezolvare mai simplă ,corectă şi axiomatică a sumei propuse de mine când deja se cunoaşte valoarea sumei Teste propuse la matematică - Pagina 14 Mimetex????[...]sa zica că a rezolvat MTF (Marea Teoremă a lui Fermat) folosind ideile mele ca mai apoi să-i arătam că este greşit ceea ce spune el deoarece to îi arătam punctele slabe ale demonstraţiei mele privind MTF........Mie mi-e silă să mai discut cu [...] şi sincer îmi pare rău să o spun dar cu asemenea [...] care fac un talmeş-balmeş din subiecte este greu să comunici şi să dialoghezi........Eu mi-am pierdut mult timp cu [...]boabă din puţina matematică pe care o cunosc eu......[...]? Rolling Eyes
Noapte bună!Somnul raţiunii naşte monştri! Shocked


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 27 Oct 2013, 10:05, editata de 2 ori (Motiv : Am eliminat atac la persoane.)

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de meteor Dum 27 Oct 2013, 10:27

1. Ce inseamna rezolvare axiomatica ?!
In DEX nu am gasit nimic.

2. Eu stiu asa ca daca zici ca totii nu au rezolvat, atunci prezinta tu rezolvarea, care e pina la urma ?! Smile 
Faptul ca ai scris suma initiala ca fiind egal cu PI^2/6 minus o alta suma de la un anumit k, aceasta nu e rezolvare ci haz de necaz.

3. Daca esti asa de jignit, eu iti voi spune de fiecare data: Matimaticianul omenirii, vei fi multumit ?! :

Smile 

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25618
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de CAdi Dum 27 Oct 2013, 10:47

meteor a scris:1. Ce inseamna rezolvare axiomatica ?!
In DEX nu am gasit nimic.

2. Eu stiu asa ca daca zici ca totii nu au rezolvat, atunci prezinta tu rezolvarea, care e pina la urma ?! Smile 
Faptul ca ai scris suma initiala ca fiind egal cu PI^2/6 minus o alta suma de la un anumit k, aceasta nu e rezolvare ci haz de necaz.

3. Daca esti asa de jignit, eu iti voi spune de fiecare data: Matimaticianul omenirii, vei fi multumit ?! :

Smile 

Meteor are dreptate .Dacu tu ai prezentat solutia ta ,dar nu ai prezentat si rezolvarea da capo al fine.
Prezinta si rezolvarea ,iar daca este corecta ceilalti nu vor mai avea nimic de zis.

In rest sunt de acord cu tine ca sunt multi care dau primii cu piatra aici pe forum...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 12259
Puncte : 58451
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Dacu Dum 27 Oct 2013, 11:01

meteor a scris:1. Ce inseamna rezolvare axiomatica ?!
In DEX nu am gasit nimic.

2. Eu stiu asa ca daca zici ca totii nu au rezolvat, atunci prezinta tu rezolvarea, care e pina la urma ?! Smile 
Faptul ca ai scris suma initiala ca fiind egal cu PI^2/6 minus o alta suma de la un anumit k, aceasta nu e rezolvare ci haz de necaz.

3. Daca esti asa de jignit, eu iti voi spune de fiecare data: Matimaticianul omenirii, vei fi multumit ?! :

Smile 
Pe tine te iert căci tu greu poţi înţelege ce spun eu din punct de vedere matematic pentru că tu nu ştii bine să vorbeşti si să scrii româneşte.........Te rog frumos citeşte cu multă atenţie si de mai multe ori toate mesajele mele şi toate replicile la mesajele mele ale [...] Mezei Geza şi ai să vezi că eu am dreptate......[...] Mezei a dat rezolvarea cu un link al sumei pe care omuldinlună a propus-o şi deci de aceea bazându-mă pe acea sumă cunoscută am spus că am dat o rezolvare care este de fapt ca o axiomă adică pe înţelesul oricărui agarici o axiomă este ceva care este evident şi care nu necesită o demonstraţie ........Eu nu am afirmat decât că rezolvarea  mea este cea corectă şi axiomatică bazându-mă  pe o sumă deja cunoscută.......Ai înţeles sau te iei şi tu de mânuţă cu [...] şi faceti voi hora talmeş-balmeş pe tot forumul că [...] ....... Sleep Sleep Sleep  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
Noapte bună!Pune magnetofonul să-ti susure la ureche limba română....... Sleep Sleep Sleep


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 27 Oct 2013, 14:15, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat atac la persoane.)

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teste propuse la matematică - Pagina 14 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teste propuse la matematică - Pagina 14 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2613
Puncte : 22205
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Vizitator Dum 27 Oct 2013, 11:02

CAdi a scris:
meteor a scris:1. Ce inseamna rezolvare axiomatica ?!
In DEX nu am gasit nimic.

2. Eu stiu asa ca daca zici ca totii nu au rezolvat, atunci prezinta tu rezolvarea, care e pina la urma ?! Smile 
Faptul ca ai scris suma initiala ca fiind egal cu PI^2/6 minus o alta suma de la un anumit k, aceasta nu e rezolvare ci haz de necaz.

3. Daca esti asa de jignit, eu iti voi spune de fiecare data: Matimaticianul omenirii, vei fi multumit ?! :

Smile 
Meteor are dreptate .Dacu tu ai prezentat solutia ta ,dar nu ai prezentat si rezolvarea da capo al fine.
Prezinta si rezolvarea ,iar daca este corecta ceilalti nu vor mai avea nimic de zis.

In rest sunt de acord cu tine ca sunt multi care dau primii cu piatra aici pe forum...
Care solutie CAdi ?

Dacu



Teste propuse la matematică - Pagina 14 %3E%5Cfrac%7B%5Cpi%5E2%7D%7B6%7D-%5Csum_%7Bn=1%7D%5E%7Bn=k-1%7D%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bn%5E2%7D%20&%20k%3E1%5Cend%7Bcases%7D%7D
Doar a evitat o exceptie si a inlocuit o suma cunoscuta ! De rezolvare abia acuma trebuie sa se apuce!
[...]


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 27 Oct 2013, 14:12, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat text dăunător.)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Teste propuse la matematică - Pagina 14 Empty Re: Teste propuse la matematică

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum