Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11928)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3786)
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Bordan
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
Mini test IQ - Pagina 3 Vote_lcapMini test IQ - Pagina 3 Voting_barMini test IQ - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Mini test IQ

+2
CAdi
Razvan
6 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Mini test IQ

Mesaj Scris de Razvan Joi 29 Noi 2012, 00:12

Rezumarea primului mesaj :

Se spune ca numai persoane cu un IQ peste 120 pot rezolva această problemă. Very Happy

Dacă:
2 + 3 = 10
7 + 2 = 63
6 + 5 = 66
8 + 4 = 96
Atunci: 9 + 7 = ?

Trimiteţi răspunsurile în PM, pentru a putea oferi mai multora ocazia să răspundă!


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33165
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos


Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de curiosul Vin 08 Aug 2014, 10:15

Răzvan, ai greșit undeva la calcule, unghiul EOA nu poate avea 120 de grade.
Și nu spun asta pentru că așa se vede, ci se poate demonstra că nu poate avea 120 de grade.
În principiu, demonstrația se bazează pe faptul că orice punct de pe semicerc, unit cu capetele diametrului ce determină acel semicerc, formează un unghi de 90 de grade cu capetele diametrului ce determină semicercul.
Dacă unghiul EOA are 120 de grade, atunci celelalte unghiuri ale triunghiului EOA vor avea 30 de grade.
Însă dreapta care unește punctul O și punctul A, intersectează celălalt capăt pe arcul respectiv în O', să spunem.
Unind O' cu punctul care intersectează dreapta d arcul de cerc ce conține și punctul O',  să-l numim E', vom obține unghiul AO'E' mai mare de 90 de grade, din motivele menționate mai sus, și unghiul O'E'A mai mare de 60 de grade, pentru că punctul O' nu poate fi intersecția a două arce de cerc trasate cu aceeași rază, din capetele opuse ale razei.

Iar asta înseamnă că unghiul OAE trebuie să fie mai mic de 30 de grade și implicit, unghiul EOA mai mare de 120 de grade dacă triunghiul EOA este isoscel.
Altfel, în triunghiul O'E'A vom avea suma unghiurilor mai mare de 180 de grade.

Știu că n-ai înțeles nimic din ce-am scris, dar dacă vrei o demonstrație cu desen cu tot, o scriu.
Tu verifică calculele pentru că ai greșit cu siguranță ceva pe undeva.
Unghiul acela nu poate avea 120 de grade, este mai mare de 120 de grade.

Ți-am zis, nu că așa se vede și n-ai făcut tu desenul corect, ci chiar rezultă că este mai mare din arcele de cerc pe care le-ai trasat.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Razvan Vin 08 Aug 2014, 10:25

stoopid a scris:Cate grade are unghiul EOM ?
Normal ar trebui să fie de 60 grade. Dar din figură nu apare aşa. Se pare că m-am încurcat pe undeva la calcule şi "rezolvarea" mea este greşită.   Neutral

@ Curiosul: De acord!

Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6162
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Dacu Vin 08 Aug 2014, 14:58

Indicaţie:Fie AB=BC=CD=u.Se găseşte punctul O cu ajutorul compasului astfel încât să existe următoarele distanţe OE=3u,OA=5u şi AE=7u şi în acest fel segmentul de dreaptă AE se vede din punctul O sub un unghi de 120 de grade sexagesimale.Demonstraţia este foarte simplă şi se bazează pe o teoremă ce se învaţă în liceu.  Arrow 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de stoopid Vin 08 Aug 2014, 15:02

Cate arce sunt necesare pentru solutia de care spui?
stoopid
stoopid
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Tudor
Numarul mesajelor : 42
Puncte : 10762
Data de inscriere : 30/07/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Dacu Vin 08 Aug 2014, 15:13

Razvan a scris:Cum să fie echilateral? Poate isoscel: EO congruent cu EM (razele cercului).
Dă mai bine indicaţia, că s-a făcut mâine!  Laughing
Deoarece triunghiul EOM este isoscel şi unghiul EOM este egal cu unghiul EMO şi egal cu 60 de grade sexagesimale (asă cum spui tu) ,atunci triunghiul EOM este echilateral ceea ce din desen nu prea rezultă a fi conform cu raţionamentul tău....Conform raţionamentului şi desenului tău rezultă că EO=3u,EA=6u dar unghiul EOA nu este egal cu 120 de grade sexagesimale aşa cum consideri tu că ai găsit punctul O desenând segmentul de dreaptă MA cu rigla şi care intersectează cercul acela cu centrul în E în aşa zisul punct O căutat.... study 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Dacu Vin 08 Aug 2014, 15:18

stoopid a scris:Cate arce sunt necesare pentru solutia de care spui?
Am dat o indicaţie mult prea completă astfel încât să se deducă foarte uşor numărul minim de utilizare numai şi numai a compasului pentru a găsi punctele E şi O....  study 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de stoopid Vin 08 Aug 2014, 15:24

Rog spune cate arce folosesti tu la solutie.
stoopid
stoopid
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Tudor
Numarul mesajelor : 42
Puncte : 10762
Data de inscriere : 30/07/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de curiosul Vin 08 Aug 2014, 16:09

Dacu a scris:Indicaţie:Fie AB=BC=CD=u.Se găseşte punctul O cu ajutorul compasului astfel încât să existe următoarele distanţe OE=3u,OA=5u şi AE=7u şi în acest fel segmentul de dreaptă AE se vede din punctul O sub un unghi de 120 de grade sexagesimale.Demonstraţia este foarte simplă şi se bazează pe o teoremă ce se învaţă în liceu.  Arrow 

Mă gândeam eu...
Din punctul O, segmentul AE se poate vedea sub orice unghi, depinde cum îl privești.
Doar dacă unești punctul O cu capetele lui AE obții un unghi de 120 de grade.
Dar asta nu înseamnă că se vede sub un unghi de 120 de grade.
Pentru că din același punct O, dacă răsucești vederea (capul) mai spre stânga (sau dreapta), vei vedea segmentul AE dintr-un unghi de 30 de grade să spunem.

Deci fără să unești în niciun fel punctul O și segmentul AE n-ai cum să stabilești unghiul din care se vede.
El se poate vedea oricum.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de stoopid Vin 08 Aug 2014, 16:38

curiosul a scris:Pentru că din același punct O, dacă răsucești vederea (capul) mai spre stânga (sau dreapta), vei vedea segmentul AE dintr-un unghi de 30 de grade să spunem.
Nu pot intelege. Rog fa un desen cu asta.
stoopid
stoopid
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Tudor
Numarul mesajelor : 42
Puncte : 10762
Data de inscriere : 30/07/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de curiosul Vin 08 Aug 2014, 17:08

stoopid a scris:
curiosul a scris:Pentru că din același punct O, dacă răsucești vederea (capul) mai spre stânga (sau dreapta), vei vedea segmentul AE dintr-un unghi de 30 de grade să spunem.
Nu pot intelege. Rog fa un desen cu asta.

Păi Dacu ar vrea să spună ceva de genul :

Mini test IQ - Pagina 3 2gse7hv

Dar după cum observi, trebuie legat punctul O de segmentul AB că să stabilești măsura unghiului.
Dar ceea este interpretabil în enunțul lui Dacu este să se vadă.
Ce-i drept, a menționat sub un unghi, ceea ce limitează cumva interpretarea, fiind necesar ca AE să fie dedesubt.

Dar din punct de vedere logic, ideea este următoarea.
Fără să trasez acele linii punctate, și fără să mă folosesc deloc de eventuale segmente AO și AE, cum stabilesc măsura lui AOE ?
Mă îndoiesc că se poate.

Iar dacă nu folosesc nicio linie care leagă punctul O de vreun punct al segmentului AE, nu pot să stabilesc vreun unghi între O și AE.

Cât despre citatul tău, imaginează-ți că ești la un metru distanță de perete, privind perpendicular pe perete.
Deci în acest moment, am putea spune că vezi peretele în 90 de grade.
Răsucește-ți capul, cu tot cu privire, vreo 60 de grade spre stânga, să spunem.
În ce unghi vei vedea același peretele ?
Tot în 90 de grade ?
Nu, desigur, ci 30 de grade.

Înțelegi cam ce-am vrut să spun ?
Pe mine m-a dus un pic în eroare să se vadă, motiv pentru care am considerat că situația poate fi interpretată și așa.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Dacu Vin 08 Aug 2014, 17:40

stoopid a scris:
curiosul a scris:Pentru că din același punct O, dacă răsucești vederea (capul) mai spre stânga (sau dreapta), vei vedea segmentul AE dintr-un unghi de 30 de grade să spunem.
Nu pot intelege. Rog fa un desen cu asta.
Pe căldura asta nu ai cum să înţelegi ce vrea să spună stimabilul prin logica lui absurdă care nu mai merită nicio replică să-i dau,deoarece nu vreau să-l enervez pentru un asemenea raţionament sinistru ca să nu zic altfel....
Ca să nu mai lungim vorba atunci pot să-ţi spun că punctele E şi O se construiesc astfel:
1.- Considerăm dreapta (D) cu punctele A,B,C,D în ordinea scrisă de la stânga la dreapta (de exemplu) astfel încât AB=BC=CD=u.Cu compasul din punctul D construim Punctul D' pe drepata (D) astfel ca DD'=DA=3u.
2.- Cu compasul din D' şi cu măsura CD=u construim pe dreapta (D) punctul E astfel încât obţinem AE=7u.
3.- Cu compasul din A şi cu măsura AD=3u trasăm un arc de cerc.
4.- Cu compasul din E şi cu măsura EC=5u trasăm un arc de cerc care intersectează arcul de la punctul 3. exact în punctul O căutat din care segmentul de dreaptă AE=7u se vede exact sub un unghi de 120 de grade sexagesimale conform teoremei lui Pitagora generalizată.
De câte ori s-a utilizat compasul şi câte arce s-au făcut?  study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Dacu Lun 11 Aug 2014, 07:19

Există o soluţie cu folosirea doar de două ori a compasului şi această soluţie a fost dată pe un alt forum de unul din forumiştii de acolo...Excelentă soluţie!Care ar putea fi această soluţie?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de stoopid Lun 11 Aug 2014, 10:13

Solutia ta foloseste de 4 ori compasul. Al meu foloseste doar de 3 ori.
Am si o solutie care foloseste de 2 ori compasul, dar punctul E nu este in exterior la segmentului AD.
stoopid
stoopid
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Tudor
Numarul mesajelor : 42
Puncte : 10762
Data de inscriere : 30/07/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Dacu Lun 11 Aug 2014, 16:16

stoopid a scris:Solutia ta foloseste de 4 ori compasul. Al meu foloseste doar de 3 ori.
Am si o solutie care foloseste de 2 ori compasul, dar punctul E nu este in exterior la segmentului AD.
Unde ai dat tu o solutie publica,adică aici pe forum????Punctul E trebuie să fie în exteriorul lui AD........Rezolvarea dată pe acel forum ignoră faptul că AB=BC=CD şi găseşte punctele E şi O doar cu două folosiri ale compasului....  Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de stoopid Lun 11 Aug 2014, 18:13

Dacu a scris:Rezolvarea dată pe acel forum ignoră faptul că AB=BC=CD şi găseşte punctele E şi O doar cu două folosiri ale compasului....  :roll:
Foarte interesant. Felicitari!
stoopid
stoopid
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
Mini test IQ - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Mini test IQ - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Tudor
Numarul mesajelor : 42
Puncte : 10762
Data de inscriere : 30/07/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Mini test IQ - Pagina 3 Empty Re: Mini test IQ

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum