Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:03

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 07:44

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
( 1 )


Top postatori
virgil (12191)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
CAdi (11934)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
virgil_48 (11209)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
curiosul (6652)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Razvan (6162)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
eugen (3789)
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Pacalici
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
CAdi
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
curiosul
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Dacu
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Razvan
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
virgil
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
meteor
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
gafiteanu
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
scanteitudorel
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Forever_Man
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
virgil_48
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
Dacu
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
CAdi
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
virgil
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 
virgil_48
Din concepţia lui Traian Ioan Vote_lcapDin concepţia lui Traian Ioan Voting_barDin concepţia lui Traian Ioan Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Din concepţia lui Traian Ioan

+8
eugen
meteor
Bordan
virgil
CAdi
gafiteanu
curiosul
Traian Ioan
12 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Traian Ioan Sam 23 Noi 2013, 16:29

Provine din topicul „Despre abolirea discrepanţei dintre bogaţi şi săraci”.


curiosul a scris:
Deși susții prin anumite locuri că cel ce crede că deține adevărul se înșeală, din ansamblul modului tău de exprimare reiese faptul că ești convins de un anumit adevăr.
Da! Sunt convins de existenţa unui Creator inteligent al planetei noastre împreună cu tot ce există sub soare. Dumnezeii, totemurile, sunt invenţii ale unor minţi primitive.
Greşesc? Eu ştiu că nu mă înşel; cu toate acestea nu cer nimănui să mă creadă ca pe sfinţii (nu-i antisemitism ci realitate) Moise, Isus şi Mahomed. Din contră vă cer să mă judecaţi nu să mă apreciaţi.
curiosul a scris:
Din ceea ce tot tu afirmi, înseamnă că și tu te înșeli cu siguranță.
Fireşte pe forummcrestin.com am fost judecat şi mi-am recunoscut greşelile, corectându-mi raţionamentul, judecata.
curiosul a scris:
Mai mult, și pentru că ești nou pe forum, ar trebui să ți se spună că au fost deja recidive pe forum unde discuțiile pe teme religioase au degenerat în conflicte.
Dv. nu ştiţi ce este religia! Ca să aflaţi vă duceţi la DEX-ul întocmit de unii ca Alexandru Graur care ne-au schilodit limba. Definiţia corectă a religiei este: O credinţă impusă prostimii, turmei, de către nişte impostori profitori, ca fiind adevăr.
Sau o definiţie mai bună, din Biblie: Cine este acela care să fi făcut un dumnezeu sau să fi turnat un idol şi să nu fi tras un folos din el?
Dacă îl întreb de dl. Abel: "Aţi auzit de Cain?", înseamnă că fac religie şi mă abat de la subiectul discutat?
curiosul a scris:
Așa că puțină atenție asupra ideilor pe care vrei să le transmiți, sau poate chiar să le impui într-o formă mai subtilă.
Repet! Eu scriu numai ceea ce ştiu, fără să cer cuiva să mă creadă! Şi d-tale îţi cer să mă judeci. De ce n-o faci?
curiosul a scris:
La general vorbind, se pare că cei de aici au gândirea dirijată pe puncte de vedere raționale, realiste, iar punctele de vedere spirituale, mistice, nu sunt agreate întrutotul, deși administratorul ne lasă dreptul la libera exprimare, poate pentru simplul fapt că aceste opinii spirituale sunt greu de verificat.
După mintea d-tale şi a lor, punctele lor de vedere sunt "raţionale, realiste". După mintea mea, de prost, cu care judec aceste puncte de vedere sunt puţin greşite şi fără o logică fermă, corectă.
curiosul a scris:
Se pare totuși, făcând o paralelă la toți ceilalți care susțin aceste opinii, că există chiar și o tendință de impunere a lor, mai mult sau mai puțin directă.

Ar mai trebui să reții și faptul că pe acest forum, oricine încearcă să impună vreo idee are parte de multe atacuri din partea celorlalți, așa cum ți s-a întâmplat și ție de altfel.
Repet: eu nu impun, nu cer, nimănui să mă creadă!
curiosul a scris:
Ai foarte multe caracteristici comune, la nivelul modului de exprimare, cu Amot și/sau Dacu.
Sunteți prieteni ?
Am multe caracteristici comune oamenilor, în general, nu numai comune cunoscuţilor d-tale, Amot şi Dacu.
Eu încerc să fiu prieten cu toţi oamenii. Nu ştiu dacă observi că încer să fiu prieten şi cu proprietarul acestui sait dar...
Am încercat să fiu prieten şi cu George Pruteanu, să-i fie iertate păcatele. Am încercat şi cu Pavel Coruţ care vrea să desfiinţeze Biblia, (ştiaţi că Vechiul Testament este Legea de bază, Constituţia evreilor?) şi cu Ion Coja, care a scris o Constituţie Creştină, Marian Grozavu şi mulţi alţii cărora am vrut să le arăt greşelile din dorinţa de a-i ajuta spre binele nostru, al tuturor oamenilor.
Eu judec pentru a corecta; voi, toţi judecaţi pentru a condamna!
Eu îi judec pe evrei pentru binele lor şi-al întregii omeniri. Cain l-a judecat pe Abel şi l-a omorât. Eu vreau să-l corectez pe Abel Cavaşi iar el, Abel, vrea să mă omoare, este adevărat, nu cum a făcut-o fratele lui, Cain, ci doar să mă elimine din viaţa lui.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 23 Noi 2013, 21:38, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

Traian Ioan
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Traian
Numarul mesajelor : 129
Puncte : 11929
Data de inscriere : 20/11/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
1. -
2. - Găsirea Omului mai puţin prost decât mine care să mă judece pentru a-mi corecta greşelile.

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 16:54

Bună ziua Domnule Traian Ioan,

Mă bucur să am onoarea unui schimb de idei cu Dumneavoastră.
Deși nu este frumos din partea mea, o să încep cu o întrebare.

De ce sunteți convins de ceea ce sunteți convins ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 23 Noi 2013, 17:07

Sfintia ta, sa fii bine primit.
Ce spune Cel de Sus despre bogati si saraci ? De ce a lasat pe Pamant o asa lume stramba ?
Oare si in Cer e la fel ?(Precum in Cer asa si pe Pamant).
http://traian-ioan.blogspot.ro/
http://psaltiicatedraleipatriarhale.wordpress.com/fosti-psalti-ai-catedralei/
Daca esti de acord ca Sfintia ta sa sfinteasca forumul nostru..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue0 / 100 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 23 Noi 2013, 17:25


gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue0 / 100 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 17:37

Domnule Traian Ioan,
citindu-vă și analizându-vă mai bine mesajele,
cred că treceți printr-o perioadă depresivă și aveți chiar tendințe psihotice,
cauzate cred de starea depresivă.
N-o spun cu răutate, Dumneavoastră știți mai bine de ce spun asta.
Este foarte probabil să treceți printr-o perioadă în care nu vă găsiți liniștea sufletească și aveți nevoie de confirmarea negării acestei stări.
Dacă așteptările nu sunt pe măsură, aveți tendința să reacționați repulsiv.
Oricum, se observă evident defectul profesional, motiv pentru care tema subiectului discuțiilor Dvs se regăsește aproape în fiecare postare.

Faceți o pauză, reveniți, și veți vedea în Domnul Abel un personaj diferit de cel din Biblie.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de CAdi Sam 23 Noi 2013, 17:44

curiosul a scris:Domnule Traian Ioan,
citindu-vă și analizându-vă mai bine mesajele,
cred că treceți printr-o perioadă depresivă și aveți chiar tendințe psihotice,
cauzate cred de starea depresivă.
N-o spun cu răutate, Dumneavoastră știți mai bine de ce spun asta.
Este foarte probabil să treceți printr-o perioadă în care nu vă găsiți liniștea sufletească și aveți nevoie de confirmarea negării acestei stări.
Dacă așteptările nu sunt pe măsură, aveți tendința să reacționați repulsiv.
Oricum, se observă evident defectul profesional, motiv pentru care tema subiectului discuțiilor Dvs se regăsește aproape în fiecare postare.

Faceți o pauză, reveniți, și veți vedea în Domnul Abel un personaj diferit de cel din Biblie.
Sa stii ca ai dreptate Curiosule...
Parca in Biblie, Abel era un personaj pozitiv , de care Dumnezeu era multumit ,fapt ce a starnit
furia si gelozia lui Cain.
Nu , domnul Traian Ioan nu cu Abel are de-aface, ci cu evreii... (sunt prea inteligenti pentru el) Very Happy

Oricum ar fi bine de studiat profilul acestui personaj ciudat care trece printr-o perioada depresiva
vorba lui Curiosu... (Stai la noi pe forum si te vindecam )

http://www.blogger.com/profile/03762337982799654824

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Traian Ioan Sam 23 Noi 2013, 17:53

Bună să vă fie şi Dumneavoastră ziua Domnule care sunteţi în spatele numelui conspirativ "curiosul".
La întrebarea Dumneavoastră vă voi răspunde, acum, fără explicaţii suplimentare.
Sunt convins că deţin Adevărul, despre care vorbesc, pentru că niciun om nu mi-a arătat prostia, greşala pe care aş fi făcut-o în raţionamentele mele, în discuţiile mele cu Sântio.
Dacă voi fi lăsat să scriu pe acest sait vă voi da informaţii suplimentare care să vă permită să mă judecaţi în profunzime.
Explicaţii prin care să justific, că susţin Adevărul ştiut de mine nu vă voi da; ar însemna să vă fac să mă credeţi. Dar, eu, repet, nu vreau să fac o religie ca cei primitivi, un partid sau gaşcă politică ca cei moderni, ai zilelor noastre, care conduc lumea.
La vârsta mea... viaţa e în spate; ce fac eu, acum, este pentru viaţa viitoare, pentru copiii şi copiii copiilor noştri cum spune Preambulul Constituţiei abrogată în unanimitate la 17 septembrie 1787.
Toate acţiunile mele sunt legale, încadrându-se în Amendamentul I al Constituţiei poporului de proşti, In God we trust, căuia-i aparţin prin adopţie şi unde am fost adus, fără voia mea, de o pasăre de pradă chemată de la răsărit ca să împlinesc planurile Creatorului Sântio.

Traian Ioan
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Traian
Numarul mesajelor : 129
Puncte : 11929
Data de inscriere : 20/11/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
1. -
2. - Găsirea Omului mai puţin prost decât mine care să mă judece pentru a-mi corecta greşelile.

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de virgil Sam 23 Noi 2013, 17:57

Sa stii ca ai dreptate Curiosule...
Parca in Biblie Abel era un personaj pozitiv , de care Dumnezeu era multumit ,fapt ce a starnit
furia si gelozia lui Cain.
Daca are ceva cu Abel, inseamna ca Traian este chiar Cain, care vrea sa-si ispaseasca pacatele ancestrale. S-au dimpotriva este furios si gelos pe realizarile lui Abel privitor la fizica elicoidala?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de CAdi Sam 23 Noi 2013, 18:02

virgil a scris:
Sa stii ca ai dreptate Curiosule...
Parca in Biblie Abel era un personaj pozitiv , de care Dumnezeu era multumit ,fapt ce a starnit
furia si gelozia lui Cain.
Daca are ceva cu Abel, inseamna ca Traian este chiar Cain, care vrea sa-si ispaseasca pacatele ancestrale. S-au dimpotriva este furios si gelos pe realizarile lui Abel privitor la fizica elicoidala?
Da,cred ca se afla pe o traiectorie elicoidala si se indreapta spre o gaura neagra...
Dar cu ajutorul lui curiosu care este un fin psiholog il vom salva , nu stiu daca si sufletul lui !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 18:05

Traian Ioan a scris:Sunt convins că deţin Adevărul, despre care vorbesc, pentru că niciun om nu mi-a arătat prostia, greşala pe care aş fi făcut-o în raţionamentele mele, în discuţiile mele cu Sântio.
La asta mă refeream mai exact când spuneam tendințe psihotice.

Mai mult, nu v-ați simțit afectat de cuvintele mele.
Ceea ce impresionează pentru moment psihicul Dvs sunt altfel de detalii.
Din păcate,
pe mine m-ați convins doar vis-a-vis de faptul că probabilitatea ca ceva în mintea Dvs să nu funcționeze corect este destul de ridicată.
Cred că modul în care gândiți acum se datorează faptului că ați fost respins sau/și refuzat într-un mod catalogat de Dvs ca fiind nejustificat, iar reacțiile Dvs actuale au o notă răzbunătoare.

[Offtopic]{Rog moderatorii sau administratorul să mute aceste discuții într-un alt topic.}[/Offtopic]

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de CAdi Sam 23 Noi 2013, 18:10

Curiosu , iti spun eu de unde vin zdruncinaturile psihice :
dupa cum observi il cheama Traian Ioan :
Traian nume de roman si Ioan nume de sfant dar de evreu.
Iti dai seama cam cum se impacau pe vremuri evreii cu romanii si
cu credinta nou intemeiata de Iisus Hristos .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Traian Ioan Sam 23 Noi 2013, 18:15

CAdi a scris: Sa stii ca ai dreptate Curiosule...
Parca in Biblie, Abel era un personaj pozitiv , de care Dumnezeu era multumit ,fapt ce a starnit
furia si gelozia lui Cain.
Nu , domnul Traian Ioan nu cu Abel are de-aface, ci cu evreii... (sunt prea inteligenti pentru el) Very Happy

Oricum ar fi bine de studiat profilul acestui personaj ciudat care trece printr-o perioada depresiva
vorba lui Curiosu... (Stai la noi pe forum si te vindecam )

http://www.blogger.com/profile/03762337982799654824
Fi foarte atent! Ca să înţelegi ce scriu eu e nevoie de ochi închişi ca să vezi cu urechile şi să auzi cu ochii când urechile îţi sunt astupate de mizeriile vremi.
Biblicul Abel a fost omorât de Cain iar Abel al nostru, vrea să-l imite pe fratele lui biblic, Cain, ca să trăiască el şi să mă elimine pe mine.

Traian Ioan
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Traian
Numarul mesajelor : 129
Puncte : 11929
Data de inscriere : 20/11/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
1. -
2. - Găsirea Omului mai puţin prost decât mine care să mă judece pentru a-mi corecta greşelile.

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de CAdi Sam 23 Noi 2013, 18:24

Nu cred .La el darbuzianul este 1 pe cand la dumneavoastra este zero.
In plus el se afla pe un triedru Frenet de ordinul 2 ,pe cand dumneavoastra
sunteti arondat la un Triedru de ordinul 1 .
Concluzia este ca traiectoriile sunt paralele si nu puteti sa va influentati decat
de la distanta...


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Sam 23 Noi 2013, 18:26, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de virgil Sam 23 Noi 2013, 18:26

Traian Ioan a scris:Sunt convins că deţin Adevărul, despre care vorbesc, pentru că niciun om nu mi-a arătat prostia, greşala pe care aş fi făcut-o în raţionamentele mele, în discuţiile mele cu Sântio.
Cand mai ai astfel de "discutii" sau schimburi de idei cu Santio, imagineaza-ti ca el se afla in interiorul tau, si nu in afara ta, Astfel vei capata un ascendent fata de el, pentru ca el este o bucatica din tine. Cu alte cuvinte, orice idee care crezi ca vine din alta parte atunci cand esti singur, sa stii ca iti apartine, pentru ca vine din mintea ta, mintea este instrumentul ratiunii, este instrumentul tau, si numai al tau.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 18:27

Traian Ioan a scris:
Fi foarte atent! Ca să înţelegi ce scriu eu e nevoie de ochi închişi ca să vezi cu urechile şi să auzi cu ochii când urechile  îţi sunt astupate de mizeriile vremi.
Biblicul Abel a fost omorât de Cain iar Abel al nostru, vrea să-l imite pe fratele lui biblic, Cain, ca să trăiască el şi să mă elimine pe mine.
Abel al nostru vrea doar să mențină o ordine.
Asta nu implică eliminarea ta.
Te-ar fi eliminat deja dacă ăsta ar fi fost scopul lui.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Traian Ioan Sam 23 Noi 2013, 18:36

curiosul a scris:
Cred că modul în care gândiți acum se datorează faptului că ați fost respins sau/și refuzat într-un mod catalogat de Dvs ca fiind nejustificat, iar reacțiile Dvs actuale au o notă răzbunătoare.

[Offtopic]{Rog moderatorii sau administratorul să mute aceste discuții într-un alt topic.}[/Offtopic]
Vă înşelaţi.
Vă înşelaţi în multe privinţe referiritoare la mine.
Sunt pe acest topic pentru că vreau, aşa cum vrea şi Gazda noastră, să rezolv problema discrepanţei dintre săracii şi bogaţii lumii care au ridicat furtul la nivel de virtute.
Eu nu fac propuneri cum faceţi Dvs., având motivele mele pe care Dvs. nu le aveţi, nu le ştiţi.
Nu văd nota de răzbunare pe care o vedeţi Dvs. în reacţiile mele.
Că am fost respins este adevărat, absolut adevărat, dar justificarea respingerii , în unele cazuri nu a existat iar în altele au fost justificări cu credinţe de tot felul.

Traian Ioan
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Traian
Numarul mesajelor : 129
Puncte : 11929
Data de inscriere : 20/11/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
1. -
2. - Găsirea Omului mai puţin prost decât mine care să mă judece pentru a-mi corecta greşelile.

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 18:41

Domnule Traian Ioan,

Vă rog să vă citiți prima propoziție și ultima frază a ultimei postări.
Par a fi contradictorii.
Îmi spuneți că mă înșel în prima propoziție, după care confirmați spusele mele în ultima frază.

Vreau doar să vă spun că ceea ce faceți aici, vă face pentru moment mai mult rău decât bine.
Cred că ar trebui să luați o pauză, fiind conștient că nu vă alungă nimeni, ci doar vă sfătuiește prietenește.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de CAdi Sam 23 Noi 2013, 18:45


Aici gresesti .Mai bine sterge-ti mesajul Curiosule .Doar postand se poate vindeca sufleteste.
Caci altfel cum isi va putea corecta greselile ?


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Sam 23 Noi 2013, 18:48, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 18:47

Traian Ioan a scris:Vă înşelaţi.
...

Că am fost respins este adevărat, absolut adevărat, dar justificarea respingerii , în unele cazuri nu a existat iar în altele au fost justificări cu credinţe de tot felul.
Am subliniat absolut adevărat, nu pentru a susține părerea mea, ci pentru a vă arăta că ați folosit aceste cuvinte în exprimarea Dumneavoastră deoarece în subconștientul Dumneavoastră acest lucru v-a afectat profund.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 18:50

CAdi a scris:
Aici gresesti .Mai bine sterge-ti mesajul Curiosule .Doar postand se poate vindeca sufleteste.
Caci altfel cum isi va putea corecta greselile ?
Ai dreptate CAdi !
Dar în acest sens trebuie să-i fim alături, nu să-l judecăm sau să-l ironizăm.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de curiosul Sam 23 Noi 2013, 19:03

Domnule Traian,

cea mai eficientă modalitate naturală de recuperare a psihicului după anumite traume, este modalitatea prin care psihicul respinge trauma.
Acestea pot fi diferite, iar modul de reacție diferă de la persoană la persoană, dar în general psihicul luptă cu aceleași arme.

În cazul Dumneavoastră, fără să vă dați seama, aveți tendința să negați și să respingeți tot ceea ce a reprezentat sistemul Dumneavoastră de valori la un moment dat, lucrurile care erau cel mai de preț în viața Dumneavoastră.

Așa aud ochii mei și văd urechile mele.

Sper să înțelegeți ce vreau să spun și să vă dați seama că ceea ce încercați să respingeți reprezintă de fapt, ceea ce vă construiește, vă definește și reprezintă cu adevărat valorile Dumneavoastră spirituale.

Cu multă stimă.


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Sam 23 Noi 2013, 19:05, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Traian Ioan Sam 23 Noi 2013, 19:05

virgil a scris:Cand mai ai astfel de "discutii" sau schimburi de idei cu Santio, imagineaza-ti ca el se afla in interiorul tau, si nu in afara ta, Astfel vei capata un ascendent fata de el, pentru ca el este o bucatica din tine. Cu alte cuvinte, orice idee care crezi ca vine din alta parte atunci cand esti singur, sa stii ca iti apartine, pentru ca vine din mintea ta, mintea este instrumentul ratiunii, este instrumentul tau, si numai al tau.
Nu-mi spui o noutate!
Ştiu lucrul ăsta de mult. Ce nu ai înţeles tu şi nici ceilalţi este faptul că eu nu vreau să am un ascendent faţă de El şi nici măcar faţă de fraţii mei care vorbesc aceeaşi limbă cu mine şi nici faţă de cei care folosesc limba comercială a celor care "In God we trust".
Nu uitaţi un lucru foarte important: Inteligenţa nu aparţine oalei ci olarului cum scriau primitivii biblici, sau inteligenţa nu aparţine compiuterului ci inventatorilor lui.
Eu ştiu că sunt o creatură, cu inteligenţă limitată... aşa că nu pot fi superior Creatorului meu şi nici vouă nu vreau să vă fiu superior aşa cum voi toţi vreţi să-mi fiţi superiori.
P.S. Urmez sfatul D-lui curiosul luând o pauză. Pentru că soluţionarea discrepanţei de care vorbim nu se realizează pe forumuri dar prin forumuri, nu în România ci în SUA a căror constituţie este eludată de către cei vinovaţi care învinovăţesc Guvernul.

Traian Ioan
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Traian
Numarul mesajelor : 129
Puncte : 11929
Data de inscriere : 20/11/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
1. -
2. - Găsirea Omului mai puţin prost decât mine care să mă judece pentru a-mi corecta greşelile.

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 23 Noi 2013, 19:19

""Cercetări pentru o lume mai bună :: Idei privind organizarea unei societăţi perfecte""
Fiecare vrea o societate perfecta, dar numai pentru sine.
Multi chiar au reusit. Practic lumea de azi e deja o societate perfecta pentru smecheri.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue0 / 100 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de CAdi Sam 23 Noi 2013, 19:22

curiosul a scris:
CAdi a scris:
Aici gresesti .Mai bine sterge-ti mesajul Curiosule .Doar postand se poate vindeca sufleteste.
Caci altfel cum isi va putea corecta greselile ?
Ai dreptate CAdi !
Dar în acest sens trebuie să-i fim alături, nu să-l judecăm sau să-l ironizăm.
Dar cine il ironizeaza ? din contra il ajut sa-si redescopere esenta si ...umorul.
Prin umor ne vindecam .
Nu vezi ca omul crede ca evreii comploteaza asupra lui ? si asupra guvernului American ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Bordan Dum 24 Noi 2013, 04:48

Traian Ioan a scris: Sunt pe acest topic pentru că vreau, aşa cum vrea şi Gazda noastră, să rezolv problema discrepanţei dintre săracii şi bogaţii lumii care au ridicat furtul la nivel de virtute.
Mulţi vor să rezolve, mulţi au şi rezolvat, dumneavoastră cum vreţi să rezolvaţi?
Traian Ioan a scris: "In God we trust"
Din concepţia lui Traian Ioan 136828_dumnezeul-lozinca
Cine a fost cu această idee, de a introduce "In God we trust" pe dolari, a ştiut sau a crezut? Sau, să fiu mai clar, îi e locul acestei devize pe bacnote?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21177
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Traian Ioan Lun 25 Noi 2013, 18:57

Dar există o posibilitate: ieşirea din Uniunea Europeană – n.red.

Prostia nu se vindecă doar prin credinţa că eşti deştept eliminându-i pe cei care îţi arată prostia.
Remarca mea este adresată atât d-lui Ion Coja cât şi D-lui Colonel (r) Vasile I. Zărnescu.
Redacţia a mai propus o prostie, mai de mult, eliminarea statuilor compromiţătoare pentru evrei. Nu te-ai vindecat, încă, d-le Ion Coja!

Traian Ioan
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Traian
Numarul mesajelor : 129
Puncte : 11929
Data de inscriere : 20/11/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
1. -
2. - Găsirea Omului mai puţin prost decât mine care să mă judece pentru a-mi corecta greşelile.

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de meteor Lun 25 Noi 2013, 19:14

Who is mister Ioan Traian ?! Oare nu e geto- Dacul ?!..

Ce v-a apucat cu evreii ?!

Nu cumva sunteti vreoun musulman, luati in vedere ca din "ghindirea" lui gafiteanu , aflam ca ma considera pe mine deja un musulman.

La fel nea dumnealui arei ghinduri rele cu evreii, si ii slaveste pe iranienii (musulmanici).

Pina una alta, spuneti cine sunteti, ce religie aveti, etc. sa stim in ce directie sa batem.

Ca doar nu o fi secreta religia pe care o duceti, altfel ce religie mai este..

Daca veniti din parte islamabadului cu idei nastrusnice impotriva evreilor, cred ca am grenade destule..
Smile 

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue9 / 109 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de meteor Lun 25 Noi 2013, 19:16

Traian Ioan a scris:Provine din topicul „Despre abolirea discrepanţei dintre bogaţi şi săraci”.


curiosul a scris:
Deși susții prin anumite locuri că cel ce crede că deține adevărul se înșeală, din ansamblul modului tău de exprimare reiese faptul că ești convins de un anumit adevăr.
Da! Sunt convins de existenţa unui Creator inteligent al planetei noastre împreună cu tot ce există sub soare. Dumnezeii, totemurile, sunt invenţii ale unor minţi primitive.
Greşesc? Eu ştiu că nu mă înşel; cu toate acestea nu cer nimănui să mă creadă ca pe sfinţii (nu-i antisemitism ci realitate) Moise, Isus şi Mahomed. Din contră vă cer să mă judecaţi nu să mă apreciaţi.
Ce inseamna : Dumnezeu ?!
Ce inseamna : Dumnezeu inteligent ?!
Ce inseamna : Creator ?!
Ce face el acum, cu ce se ocupa ?!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue9 / 109 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de virgil Lun 25 Noi 2013, 20:22

Ce inseamna : Dumnezeu ?!
Ce inseamna : Dumnezeu inteligent ?!
Ce inseamna : Creator ?!
Ce face el acum, cu ce se ocupa ?!
Aici nu esti la servici, ca sa pui intrebari despre ce face cutare, cu ce se ocupa cutare s.a.m.d.
Cand vorbesti despre D-zeu se cade s-o faci cu mai multa smerenie, decat o faci cand dai mana cu directorul tau, sau cu ministrul nu stiu care, pentru ca D-zeu este unic si ocupa un loc special in mintea si inima tuturor oamenilor, exceptie fac numai cei putini crescuti in comunism si indoctrinati precum in China, si poate si pe la noi.
D-zeu inseamna chintesenta tuturor lucrurilor si fiintelor, El se afla in fiecare din noi, si totodata in afara noastra, este greu de imaginat asa o existenta, dar si mai greu sa intelegi ce face, de parca ai vrea sa ti se spuna ca merge la piata sau la biserica. Dar daca vrei sa afli ceva despre D-zeu, mai mult decat afli la biserica, atunci cauta-l cu mintea ta, straduieste-te sa fii demn de aceasta cautare, si atunci poate el se va lasa descoperit.
Nu vreau sa intelegi gresit, eu nu sunt lupul moralist, nu sunt demn sa vorbesc despre D-zeu, dar indraznesc sa atrag atentia asupra celor care vor sa-l cunoasca.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de meteor Lun 25 Noi 2013, 20:50

Vezi ca si islamistii aceeasi pot sa iti spuna cu Alah al lor.

Acolo insa treaba cum am inteles, e putin alta. Coranul lor ii indreapta sa macelareasca in primul rind pe evrei, apoi pe inca nus' cine.

E o timpenie sa ucizi sau injosesti pe un tigan, evreu, etc. ca e scris in o carte.

Despre omul educat normal, omul cultural, vezi singur pina acum (si pe viitor) ce pareria aveam.

Un om ce respecta religia (crestina si in unele cazuri musulmana) e un cutotul alt om fata de o debilitate de multi care sunt in prezent lipsiti de cultura.

Spre exemplu ideea asta a musulmanilor ca femeia sa ocupe un loc putin mai inferior ca barbatul peste tot, ca femeia sa nu isi arate parti ale corpului, etc. e o idee buna !

Dar despre alte idee, cam stau pe ghinduri.

Ghindestete ce ai face tu daca ai fi evreu sau alt personaj anumit al lor  daca ai fi  in mijlocul musulmanilor !

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Din concepţia lui Traian Ioan Left_bar_bleue9 / 109 / 10Din concepţia lui Traian Ioan Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Din concepţia lui Traian Ioan Empty Re: Din concepţia lui Traian Ioan

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum