Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Astazi la 14:31

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Astazi la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Astazi la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Ieri la 17:10

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Ieri la 11:30

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Ieri la 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Despre elicele complementare
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Scrierea dacilor
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Daci nemuritori
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11780)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6509)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3757)
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Masa relativistă - Pagina 2 Vote_lcapMasa relativistă - Pagina 2 Voting_barMasa relativistă - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 33 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 33 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Masa relativistă

+4
Abel Cavaşi
CAdi
omuldinluna
curiosul
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Masa relativistă

Mesaj Scris de curiosul Mar 12 Aug 2014, 08:42

Rezumarea primului mesaj :

Provine din topicul „Teoria mecano-eterica a gravitatiei.”.



Abel Cavaşi a scris:Eu ți-am atras atenția că nu poți face o asemenea analogie între masă și sarcină, căci vii în contradicție cu teoria relativității restrânse: masa depinde de viteză, sarcina nu.

Abel n-am nimic cu tine, te rog să nu generalizezi situația, dar te-am citat pe tine pentru că în citatul tău apare acest lucru cu care nu sunt de acord : masa nu depinde de viteză !
Deja îmi pun în cap suporterii relativității, dar cel puțin așa gândesc.
Nu are cum !
Pentru că dacă vorbim de o viteză constantă, uniformă, indiferent care este aceasta, cât de mare sau cât de mică, aceasta este mișcarea inerțială a unui corp liber, iar în acest caz este implicată masa inerțială, masa de repaus a corpului, care nu se poate modifica.
Ceea ce se modifică și depinde de viteză, trebuie să fie doar energia cinetică și impulsul corpului, nu masa inerțială.
Pentru că după cum bine știi, în formulele pentru energia cinetică și impuls apare masa și viteza.
Chiar dacă relativitatea susține că masa depinde de viteză, această concluzie mi se pare greșită.

Masa corpului crește doar în momentul accelerației, dar asta, accelerația, nu mai este o mișcare inerțială.
Chiar și în acest caz, se modifică tot valoarea impulsului și a energiei cinetice care trebuie să crească în momentul accelerării corpului, nu masa propriu-zisă a corpului.

Dacă masa nu este o constantă și se modifică, și ea la rândul ei, direct proporțional cu viteza (nu accelerația), atunci formulele impulsului și a energiei cinetice sunt în contradicție, pentru că, matematic, trecând masa la numitor în partea cealaltă, se observă că viteza și masa se vor implica invers proporțional, deci va fi în contradicție cu faptul că masa crește o dată cu viteza, iar asta înseamnă că masa trebuie să fie o constantă și că vorbim de masa inerțială a corpului care nu se poate modifica.
Mai mult, ea trebuie să fie o mărime fizică absolută, fundamentală, care nu depinde de anumiți parametrii.

Prin creșterea vitezei, ceea ce se mărește este doar energia cinetică și impulsul corpului, nu masa corpului.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 14 Aug 2014, 10:59, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Vizitator Joi 14 Aug 2014, 23:22

omuldinluna a scris:
Alta demonstratie decat prin verificare nu cunosc. Aceea este formula care este covarianta la transformari Lorentz.

Am gasit in sfarsit una eleganta.
http://www.scritub.com/stiinta/fizica/Notiuni-de-dinamica-relativist45513.php

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de CAdi Joi 14 Aug 2014, 23:37

Razvan a scris:Şi mai mult: un obiect cu viteza luminii nu va cădea în gaura neagră ci se va plasa pe o orbită egală cu 1,5 Rs, orbită cunoscută ca "sfera fotonică"!
Pentru a trece de orizontul de eveniment un obiect nu este necesar să aibă viteza luminii şi nici nu va fi accelerat la viteza luminii. Viteza luminii este viteza de evadare din orizontul de eveniment

Razvan, vorbesti pe langa subiect si nu faci altceva decat o actiune de diversiune !


Mai bine studiaza articolul postat de Orakle care confirma cele postate de mine.
Cu deosebirea ca un corp care are deja impulsul p=mv trebuie sa fie accelerat
pentru a ajunge de la viteza v la c ,si acest lucru se intampla intr-o gaura neagra!
Studiaza poza care ti-am postat-o ca sa intelegi fenomenul si nu mai arunca cu prastia...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11780
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Razvan Joi 14 Aug 2014, 23:47

Lasă tu prostiile cu gaura neagră că habar nu ai nici măcar prin ce e definită.
Dacă e să ne referim la subiectul black-hole tu eşti cel complet pe dinafară şi ai putea să bagi la cap multe spuse de mine. Dar stai, că am uitat: ţie-ţi place doar să contrazici, mai ales acolo unde nu te pricepi!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Vizitator Joi 14 Aug 2014, 23:53

CAdi a scris:
Mai bine studiaza articolul postat de Orakle care confirma cele postate de mine.

 lol!

 Chiar vrei sa-ti pun din nou o poza cu Mos Craciun ? santa   Sa ai ce studia la noapte ?  Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de CAdi Vin 15 Aug 2014, 00:13

Haida de .Am uitat ca am dat de gasca !
Mai pionerilor, analizati factorul Lorentz din expresie ca sa aveti habar
de ce spun.
Exemplul cu gaura neagra a fost ca sa studiati mai bine fenomenul.
Si inca ceva :
Poti sa fii toba de teorie dar daca nu interpretezi practic fenomenul este degeaba .

Sunteti oameni care invata ca papagalul notiuni teoretice ,
dar nu aveti nici un pic de spirit practic.
Prin urmare eforturile voastre de a va lamuri fenomenele fizice sunt nule.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Vizitator Vin 15 Aug 2014, 01:19

Nu putem fi cu totii asa destepti ca tine draga Adi.Nu le putem stii chiar pe toate.Mai trebuie si de astia "e mai prosti"
Eu in locul tau imi numerotam mesajele,ceva de genul (201407150013) sa fiu sigur ca nu ma copiaza nimeni,si nu exista pericolul sa ratez Zmeura de aur.

PS
Daca esti asa destept ia da o mana de ajutor la Abel ca a ramas singur la "elicoide".A venit unul fioros STOOPID si la facut KO si sta acolo in colt incurcat intre spire.Macar nu stai nici tu degeaba!

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Aug 2014, 03:31

Se pare că CAdi a înțeles de fapt că un corp ar trebui să atingă viteza luminii la căderea într-o gaură neagră. Păcat că este alt subiect, dar ai felicitările mele, CAdi!
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Razvan Vin 15 Aug 2014, 07:13

Abel Cavaşi a scris:Se pare că CAdi a înțeles de fapt că un corp ar trebui să atingă viteza luminii la căderea într-o gaură neagră. Păcat că este alt subiect, dar ai felicitările mele, CAdi!
Ce îl obligă? Şi nu e deloc alt subiect din moment ce studiem masa relativistă a unui corp.
Gândeşte-te doar la un singur aspect: dacă un obiect se deplasează cu viteza luminii el are doar masă de mişcare şi ştim că masa de mişcare nu produce efecte gravitaţionale. Înseamnă că masa găurii negre nu s-ar mări proporţional cu masa obiectului, lucru complet fals!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 15 Aug 2014, 10:35

Daca doreste cineva sa verifice urmatorul calcul, sa vedem daca ajunge la acelasi numar. Toate constatele necesare le gasiti pe Internet.

Mi-am imaginat situatia in care Pamantul ar fi prins pe o orbita circulara pe raza Schwarzschild a Soarelui. Din teorema de virial pe care am discutat-o la miscarea in camp central, stim ca energia cinetica a Pamantului este in aceasta situatie egala pana la semn cu jumatate din energia potentiala. Astfel, daca ii calculam cu formula bine cunoscuta a potentialului gravitational energia potentiala la raza Schwarzschild a Soarelui, putem extrage viteza Pamantului pe orbita. Mie mi-a dat Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex, deci nici vorba de viteza luminii si nici vorba de efecte relativiste, caci la viteza asta factorul Lorentz este 1 pana pe la a 8-a zecimala.

Poate mai verifica cineva in mod independent rezultatul.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 29963
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 15 Aug 2014, 12:10

Observ cu adanca mahnire, ca se face inca marea greseala, de a nu tine cont si de sistemul inertial, in care se misca corpul studiat.
Ori se stie ca Pamantul se misca fortat odata cu propriul sistem inertial, in care se afla inconjurat.  
Deci oricare ar fi viteza Pamantului, ce se deplaseaza pe o multipla elicoida, , vazuta din afara Sistemului Solar, Pamantului nu i se aplica defel calculul relativist. Adica viteza Pamantului este fix zero.  Vezi nu stiu ce experienta MM fara interferenta luminii.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 15 Aug 2014, 12:42

Sistemul de referinta folosit este cel standard, al centrului de masa.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 29963
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Aug 2014, 13:57

omuldinluna a scris:Mi-am imaginat situatia in care Pamantul ar fi prins pe o orbita circulara pe raza Schwarzschild a Soarelui.
Calculul este din start eronat, dacă îl începi așa. Problema este că Pământul trebuie SĂ AJUNGĂ pe acea orbită venind din afară. Ia să te văd în acest caz cum îți ies calculele.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 15 Aug 2014, 14:38

Sa vedem. Presupunand ca initial corpul se afla in repaus la o distanta R1 de Soare, si ca il las sa cada sub influenta gravitatiei, viteza la raza R2 este, din conservarea energiei:

Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex

Verfica si tu daca obtii acelasi rezultat. Dimensional pare corect. Daca iau R1 la infinit, obtin o viteza de Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex.cgi? 1 la raza Schwarzschild, pentru care factorul Lorentz e 1 pana la a 5-a zecimala.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 29963
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Aug 2014, 14:54

Păi, câmpul gravitațional nu e conservativ? Ar însemna că cu această energie Pământul ar putea și evada de pe raza Schwarzschild. Nu?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 15 Aug 2014, 15:21

Asa pare. Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex e viteza minima de evadare in problema data.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 29963
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Razvan Vin 15 Aug 2014, 17:11

Aşa iese dacă trataţi problema Newtonian.  Smile 
Asemenea relaţii sunt folosite doar intuitiv şi pentru a simplifica mult fenomenele în cadrul expunerilor pentru publicul larg.
În realitate, corpul în apropierea unei găuri negre nu este tratat ca accelerând sub influenţa câmpului gravitaţional, ci deplasându-se cu viteză constantă pe geodezica unei metrici Schwarzschild. Doar pentru un observator extern el pare că accelerează.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Aug 2014, 17:52

Păi, nu ne jucăm aşa. La cădere tratăm newtonian şi la evadare tratăm relativist? Trataţi, domnilor, problema în mod unitar.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Razvan Vin 15 Aug 2014, 20:42

Ceea ce "cade" cu viteza luminii în orizontul de eveniment, egalând viteza de evadare, este însăşi spaţiul, nu particula în sine. Particula se deplasează cu viteză constantă subluminică într-o geometrie spaţială plată, dar însăşi spaţiul în care ea se deplasează "cade" cu viteza luminii prin orizont.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Aug 2014, 21:03

Uau! Noa, fă-mă să înţeleg minunea asta... Smile
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33823
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Razvan Vin 15 Aug 2014, 21:14

Nu-i nicio minune, aşa rezultă din ecuaţiile ce descriu metricile unor găuri negre.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de curiosul Vin 15 Aug 2014, 21:24

Mie mi-a venit o altă idee, omuledinlună, nu știu cât continuă discuțiile voastre, dar să analizăm un pic lucrurile prin formula F=ma.

Newtonian, fenomenologic, formula spune că pentru a accelera un corp de la o viteză v la o viteză v' avem nevoie de o forță F.

Dacă newtonian masa este o constantă, vom avea nevoie de aceeași forță pentru pentru a accelera acel corp de la orice viteză u, u mai mare ca v, la o viteză u+(v'-v).

Însă, dacă masa corpului crește odată cu viteza, din punct de vedere relativist, înseamnă că pentru a accelera acel corp de la u la u+(v'-v) vom avea nevoie de o forță mai mare ca F, adică aceea forță care accelerează corpul de la v la v'.
Aceasta înseamnă că, într-o exprimare relativistă a formulei F=ma, va trebui să avem în stânga, lângă forță și factorul Lorentz, nu-i așa, pentru că ea se va modifica de asemenea, în funcție de viteză, dacă se modifică masa în funcție de viteză.

Există o asemenea formulă, exprimată relativist, pentru echivalentul celei newtoniene F=ma ?

Dacă să presupunem că există, ea nu poate fi valabilă și pentru gravitație ?
Deși, după cum știm, în viziunea lui Einstein accelerarea în câmp gravitațional nu este generată de o forță.

Dar ele ar trebui să corespundă cumva, dacă există o exprimare relativistă echivalentă cu acelei newtoniene F=ma, și trebuie să existe, pentru că este o certitudine faptul că o forță aplicată unui corp îi produce o accelerație, valorile acestora ale forței și accelerației, depinzând de masa corpului, masă care depinde de viteză.

Înțelegi ce vreau să spun ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Vizitator Vin 15 Aug 2014, 21:46

omuldinluna a scris: Revin si la argumentul fundamental, care poate parea "teoretic" dar are o componenta foarte profunda de fizica. Pana la urma, masa variaza deoarece daca vrei sa faci legea a doua a dinamicii covarianta la transformarile Lorentz, invariantul in raport cu care studiezi dinamica este timpul propriu, si asta implica aparitia factorului Lorentz in formula. Asta datorita faptului ca singurul interval temporal asociat unui eveniment asupra caruia toti observatorii cad de acord este timpul propriu.

Perfect adevarat.
Am vrut sa fiu un pic carcotas si sa te corectez.
In locul termenului "covariant" care la prima vedere nu mi s-a parut a fi corect eu as fi folosit termenul "invariant".Dupa o cautare pe net am observat ca ambii termeni se folosesc.Dar mi-am dat seama ca de fapt eu sunt cel care are un "lipsus" legat de aceste notiuni "covariant" si "contravariant" Sunt lucruri elementare dar vad ca nu le mai stapanesc cum trebuie.


Cam incurc eu aceste notiunii.mai ales ca sunt vectori,operatori,matrici covarianti si contravarianti. Intrebarea mea este daca nu ai idee unde m-as putea pune la punct cu aceste notiuni ? (definitii,proprietati etc.)
Am cautat pe net dar nu am gasit mai nimic (l romana) pe intelesul meu. Nici macar definitilie de baza nu le-am gasit.

O problema care mi-am imaginat-o  este urmatoarea:
Cum ar trebui sa arate de exemplu S sau mai exact S^2 dupa ce asupra lui ar actiona un operator contravariant si nu unul invariant?
Sper ca ma exprim corect si nu o dau in balarii.

Asa dupa bunul simt eu as zice ca :

S=c^2t^2-(x^2+y^2+z^2)
daca T-covariant rezulta:
T(S)=c^2t^2-(x^2+y^2+z^2)=S
daca T'-contravariant rezulta:
T'(S)=c^2t^2+(x^2+y^2+z^2)
lol!
Posibil ca forma lui T' sa poata fi dedusa din forma lui T impunand proprietatea de contravarianta?

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Razvan Vin 15 Aug 2014, 22:06

curiosul a scris:Există o asemenea formulă, exprimată relativist, pentru echivalentul celei newtoniene F=ma ?
Există cuadriforţa şi reprezintă derivata cuadriimpulsului în raport cu timpul propriu.

Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex

Cuadriimpulsul este cuadriviteza înmulţită cu masa corpului:

Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex

Cuadriviteza este derivata cuadripoziţiei în raport cu timpul propriu:

Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex

Cuadripoziţia este poziţia particulei exprimată printr-un cuadrivector, adică un vector în spaţiul cu 4 dimensiuni Minkowski.

Timpul propriu al particulei este egal cu timpul observatorului supra factorul relativist gamma.

Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33078
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 15 Aug 2014, 22:14

@orakle

Covarianta sau contravarianta unui tensor se refera la felul in care i se transforma componentele la aplicatia unui operator liniar.

Covarianta unei ecuatii la un set de transformari spune ca ecuatia nu isi isi schimba forma. Este un lucru diferit de invarianta, din moment ce obiectele care intra in ecuatii sunt altele. Gandeste-te numai la transformarea unui camp electromagnetic la schimbarea sistemului de referinta; ceea ce intr-un reper e un camp pur electrostatic devine in alt sistem o combinatie de camp electric si magnetic. Cum ecuatiile care descriu noile campuri au aceeasi forma cu cele vechi la o transformare Lorentz, chiar daca se refera la obiecte noi care pot fi diferite de cele vechi (campurile si sursele lor), ele sunt covariante la o transformare Lorentz.

Pentru covarianta/contravarianta tensorilor bibliografie e garla. Pe calculator am numai in limba engleza, daca te intereseaza. In limba romana sigur gasesti explicatii in orice curs universitar de algebra liniara, dar nu am o copie digitala a vreunuia.

Intr-adevar, pare ca ai nimerit cum trebuie la bunul simt. Am consultat acum o carte, vectorul covariant e cel cu minus iar cel contravariant cel cu plus.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 29963
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Vizitator Vin 15 Aug 2014, 22:17

Nu asa Razvane ca no o sa priceapa omul nimic.Daca ai timp si rabdare scrie explicit pe componente (una sub alta),atat forta clasica cat si cuadriforta. Si in loc de d pune delta (chiar daca nu e corect in totalitate)

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Vizitator Vin 15 Aug 2014, 22:51

@omuldinluna
Intradevar la Tensori am gasit cate ceva.Implicit si la vectori.
Dar ultra matematicizat f greu de parcurs.Ceva ceva imi mai si amintesc din ele dar f putin.
La operatori in schimb nimic.
Mersi de ajutor,mai caut daca am intrebari te mai deranjez.

2-Nu este sigur ca am nimerit. Deoarece S^2 este un scalar definit ca Scov*Scon. ***** stie.
Lasa ca ii dau eu de capat dupa  Smile

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de CAdi Dum 17 Aug 2014, 22:37

omuldinluna a scris:Daca doreste cineva sa verifice urmatorul calcul, sa vedem daca ajunge la acelasi numar. Toate constatele necesare le gasiti pe Internet.

Mi-am imaginat situatia in care Pamantul ar fi prins pe o orbita circulara pe raza Schwarzschild a Soarelui. Din teorema de virial pe care am discutat-o la miscarea in camp central, stim ca energia cinetica a Pamantului este in aceasta situatie egala pana la semn cu jumatate din energia potentiala. Astfel, daca ii calculam cu formula bine cunoscuta a potentialului gravitational energia potentiala la raza Schwarzschild a Soarelui, putem extrage viteza Pamantului pe orbita. Mie mi-a dat Masa relativistă - Pagina 2 Mimetex, deci nici vorba de viteza luminii si nici vorba de efecte relativiste, caci la viteza asta factorul Lorentz este 1 pana pe la a 8-a zecimala.

Poate mai verifica cineva in mod independent rezultatul.

Am fost plecat catva timp si vad ca apar fel de fel aberatii pe forum .
Din moment ce nici lumina nu scapa dintr-o gaura neagra e clar ca viteza de atractie a gaurii negre este mai mare
sau cel mult egala cu aceasta !
Chiar telescopul NuSTAR a surprins acest lucru in direct :
http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-17886504-telescopul-nustar-observat-fenomen-rar-estomparea-luminii-apropierea-unei-gauri-negre.htm
Se stie ca razele X in vid au viteza luminii .
De altfel viteza de atractie este C^2= 2(GM)/r



CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11780
Puncte : 56412
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de virgil Sam 19 Sept 2020, 08:55



Ultima editare efectuata de catre virgil in Sam 19 Sept 2020, 11:02, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de virgil Sam 19 Sept 2020, 11:00


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 19 Sept 2020, 15:50

Inca tot nu ati dibuit ce este masa, ce sunt masele, ca este mai multe feluri de mase.
Traiasca masele populare !  Ca si ele este relative, ca ele este o forta... fizica, nu intelectuala.
Va reamintesc ca o masa supusa la o viteza mare relativista isi pierde treptat masa gravitationala si ramane doar cu cea inertiala. Undeva la o oarecare viteza masa se rupe in molecule apoi in atomi individuali. Apoi cand ajunge aproape de viteza luminii, atomii isi pierd orice fel de masa de devin doar masa radianta, ce se misca singuri si la infinit prin eter.  Mai in clar, masa devine doar fotoni, adica radiatii EM de tip Gamma plus neutrini.
Formula aia a lui Einstein este destul de exacta pana aproape de viteza c a luminii..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35383
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de virgil Sam 19 Sept 2020, 16:24

gafiteanu a scris:Inca tot nu ati dibuit ce este masa, ce sunt masele, ca este mai multe feluri de mase.
Traiasca masele populare !  Ca si ele este relative, ca ele este o forta... fizica, nu intelectuala.
Va reamintesc ca o masa supusa la o viteza mare relativista isi pierde treptat masa gravitationala si ramane doar cu cea inertiala. Undeva la o oarecare viteza masa se rupe in molecule apoi in atomi individuali. Apoi cand ajunge aproape de viteza luminii, atomii isi pierd orice fel de masa de devin doar masa radianta, ce se misca singuri si la infinit prin eter.  Mai in clar, masa devine doar fotoni, adica radiatii EM de tip Gamma plus neutrini.
Formula aia a lui Einstein este destul de exacta pana aproape de viteza c a luminii..
Lasa povestile, ca masa gravitationala nu dispare niciodata. Citeste mai cu atentie articolul meu si priveste la ultima poza din acesta pentru ca sa intelegi mai bine ce se intampla cu fiecare particule ce se regaseste in masa unui corp;

https://drive.google.com/file/d/16tde-NyQBQsuck2euhhm8SCh8hYcPtgc/view?usp=sharing

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 20 Sept 2020, 23:18

virgil a scris:. . . . .
Lasa povestile, ca masa gravitationala nu dispare niciodata. Citeste mai cu atentie articolul meu si priveste la ultima poza din acesta pentru ca sa intelegi mai bine ce se intampla cu fiecare particule ce se regaseste in masa unui corp;
https://drive.google.com/file/d/16tde-NyQBQsuck2euhhm8SCh8hYcPtgc/view?usp=sharing
Masa gravitationala este greutatea sau... o inventie mai recenta ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Masa relativistă - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Masa relativistă - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11133
Puncte : 43663
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Masa relativistă - Pagina 2 Empty Re: Masa relativistă

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum