Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 18:21

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 18:14

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 13:58

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 13:29

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
CAdi (11931)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil_48 (11206)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
eugen (3786)
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 17 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 17 din 34 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 25 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 06 Mai 2012, 10:26

Suntem aici pentru a-i permite scopului divin al universului sa se indeplineasca. Noi suntem vacanta universului. Pentru a face posibil momentul prezent este nevoie de Creatie in totalitatea ei. Aceasta este dimensiunea reala a importantei noastre! Gloria dezvoltarii umane nu este data de capacitatea noastra de a gandi si a analiza, desi aceasta este trasatura care ne deosebeste de animale. Intelectul, ca si instinctul, reprezinta numai un punct pe acest drum. Nu cititi doar cu mintea, mintea vrea mereu sa clasifice si sa compare, nu va fixati asupra cuvintelor, ele sunt doar trepte ce trebuie lasate in urma cat de repede, nu va atasati de nici un cuvant.

Mintea este un instrument minunat daca este folosita corect, folosita incorect, devine foarte distructiva. Pentru a exprima mai precis acest lucru, nu conteaza in ce masura ne folosim incorect mintea — pentru ca, de obicei, nu o folosim deloc. Ea ne foloseste pe noi. Aceasta este boala. Ne identificam inconstient cu ea, asa ca nici nu stim ca suntem sclavul ei. Constientizam ca toate lucrurile care conteaza — frumusetea, iubirea, creativitatea, bucuria, pacea interioara — vin de dincolo de minte?

Eternitatea nu inseamna un timp nesfarsit, ci absenta timpului. Cum se defineste pe sine Dumnezeu in Biblie? A spus cumva Dumnezeu: „Eu am fost dintotdeauna si voi exista intotdeauna”? Sigur ca nu. Acest lucru ar fi conferit realitate trecutului si viitorului. Dumnezeu a spus: „EU SUNT CEL CE SUNT”. Aici nu exista timp, doar prezenta.

Fiecare Fiinta este un punct focal al constiintei si fiecare astfel de punct focal isi creeaza propria lume, desi toate lumile sunt conectate.

Noi nu traim in “lume” ci “lumea” traieste in noi.

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mier 19 Sept 2012, 05:00

Criteriul suprem la care ar trebui sa ne raportam este legea inexorabila a cauzei si efectului, legea actiunii si reactiunii. Aceasta e regula in Univers, nu pedeapsa din iad sau rasplata din rai. Cu alte cuvinte, ceea ce eu emit fata de ceva sau cineva, mi se va intoarce, ca urmare a legii cauzei si efectului.

Practicantii religiosi sunt atat de consumati de propriile lipsuri, neajutorare si negativitate, incat simt ca daca se agita in aceasta serie interminabila de porunci de la Dumnezeu, Iisus sau de la oricine se intampla sa detina “franciza” religioasa, la un anumit moment vor obtine vreo “rasplata”. Este o alegere total gresita!

Prea putine poti realiza cu un asemenea mod de gandire. Acestia sunt genul de oameni care in situatii extreme te vor ucide, pentru ca vor crede ca ei fac lucrarea lui Dumnezeu.

Invataturile pe care Iisus a venit sa ni le impartaseasca, si pe care cei care l-au urmat le-au intors-o complet pe dos, nu le ve-ti afla decat prin cautare si intelegere proprie.

ADEVARUL ABSOLUT NU SE POATE DEMONSTRA, SE POATE DOAR TRAI!!

E parerea mea pe care o expun, n-o inpun!


Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mier 19 Sept 2012, 09:18

Asta nu se poate intelege atunci cand adevarul este cautat in exteriorul fiecaruia dintre noi, plecand de la falsa premiza ca noi insine suntem separati, fiind o identitate exterioara adevarului universal.

Eu, unul subscriu 100% la ultimele tale doua fraze!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Mier 19 Sept 2012, 09:55

Bordan a scris:ADEVARUL ABSOLUT NU SE POATE DEMONSTRA, SE POATE DOAR TRAI!!
E parerea mea pe care o expun, n-o inpun!
Care este adevarul absolut si cine l-a trait vreodata?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 19 Sept 2012, 17:46

credința că există un adevăr absolut

eu l-am descoperit și de cînd sa întîmplat asta îl trăiesc și cu mintea conștientă de cimpanzeu, sursa voinței omului ...

înainte de asta credeam fără să știu de ce ...

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 20 Sept 2012, 09:01

Asta am zis, Dacule, ca trebuie sa-l gasesti singur, nu ti-l poate sopti nimeni...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Joi 20 Sept 2012, 11:54

Bordan pedeapsa din rai sau răsplata din iad e legea acțiunii și reacțiunii! eu așa o văd! mai am un pic și dacă am timp si energie cred că aș putea face si asta, să le leg, legea modernă, așa cum bănuiesc că o vezi în mintea ta, indicii sunt destule din cea ai scris pe forum, cu descrierea biblică tălmăcită și modernizată ...

cu tot ce trebuie, tot tacîmul, de la punct la infinit, de la univers la suflet ... cheia înțelegerii tălmăcirii ar consta în pozitia de lotus a lui mahatma gandhi împreunată cu cea a gînditorului de la hamangia ... unul este ... devine o stare ... se pietrifică ... punctul fix, nemișcat ... celălalt gîndește ... gîndirea acționează stînd pe loc la fel ca punctul, acumulînd energia potențială maximă gîndind corect ...
după ce ai gîndit corect, te ridici și te miști ... eficient!
măsura gîndirii corecte e mișcarea eficientă!
consum minim de energie cinetică din rezervorul de energie potențială acumulat!
adevărul e putere! nu e abstract! e concret! există!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Joi 20 Sept 2012, 18:04

totedati a scris:credința că există un adevăr absolut

eu l-am descoperit și de cînd sa întîmplat asta îl trăiesc și cu mintea conștientă de cimpanzeu, sursa voinței omului ...

înainte de asta credeam fără să știu de ce ...
Cum arata adevarul absolut descoperit de tine?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Joi 20 Sept 2012, 21:39

adevărat

fără nici o pată de îndoială!

angel luminos ce îmi luminează mintea toată viața!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mar 23 Oct 2012, 16:26

bordane știința oficioasă n-a pretins niciodată că poate cunoaște totul! domeniul ei de cunoaștere e exact acel 0,00x% măsurabil, atît și nimic mai mult!

deaia între știință și religie nu poate fi un conflict decît în capul ateilor!

că unii atei după repetate măsurări au început să intre în fibrilații mistice și în locul a ce nu există, pentru că nu se poate măsura, bagă tot felul de povești de genul materiei negre e problema lor nu a adevăratei științe! problema lor e că știința nu e religie, că nu poate explica totul!

citatul ăla biblic îl interperezi greșit!

NT: Ioan Cap. 10
34 Iisus le-a răspuns: „Oare nu este scris în legea voastră: Eu am zis: Sunteţi dumnezei?
35 Dacă ea i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu – şi Scriptura nu poate fi desfiinţată –
36 Celui pe Care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume voi Îi ziceţi: Blasfemiezi!, fiindcă Eu am spus: Sunt Fiul lui Dumnezeu.

da, devii fiul lui dumnezeu, la fel ca isus, cînd spui adevărul! nu adevărul tău ci al barosanului șef! iar la trimiterea din VT era vorba de preoții leviți care în principiu ca preoți ar fi trebuit să scoată pe gură doar adevărul și voia barosanului șef, nu a lor, devenind la rîndul lor fii lui dumnezeu ... în această parte din NT isus le spune că și el e în rîndul preoților, fiul lui dumnezeu

în VT avem
VT: Duteronom Cap. 1
15 Şi am luat dintre voi bărbaţi înţelepţi, pricepuţi şi încercaţi şi i-am pus peste voi: căpetenii peste mii, peste sute, peste cincizeci, peste zeci, şi condeieri judecătorilor voştri.
16 Şi le-am poruncit atunci judecătorilor voştri, zicând: Să ascultaţi ceea ce se întâmplă'n mijlocul fraţilor voştri şi să judecaţi drept între un om şi fratele lui şi străinul din casa lui.
17 În judecată să nu cauţi la faţa omului: pe cel mic să-l judeci ca şi pe cel mare; de faţa omului să nu te temi, căci judecata este a lui Dumnezeu. Iar dacă o pricină va fi prea grea pentru voi, o veţi aduce la mine şi o voi asculta eu.

adică cine judecă și cu ce autoritate? judecătorii erau din rîndul preoților pentru că preoții nu judecau cu de la sine putere ci ca fii ai lui dumnezeu

nu legea și voința lor ci legea și voința lui dumnezeu o aplicau cînd judecau!

ăla e sensul cuvintelor lui isus pe care tu nu le pricepi! dumnezeu nu e cel care face voia lui ci cel care se supune adevărului care nu îi aparține și care nu stă în puterea lui!

tot în biblie despre cei care fac voia lor spunînd că e voia domnului barosanul șef îi numește hoți! hoți care fură de la el, îi fură din avere, de la barosanul șef!

același criteriu se aplică și bisericii creștine actuale, preotul devine fiu al lui dumnezeu cînd spune adevărul

deci nu cînd vrea mușchiul tău și indiferent ce scoți pe gură, ce clocește imaginația! ci cînd adevărul iese din tine, pentru că acel adevăr nu îți aparține!

Numai daca intentia noastra rezoneaza cu intentia constiintei universale, cu intentia intregului, atunci intentia se va manifesta
fals cap coadă! că răul există în lume și tot mai mulți nebuni după ce ucid spun senin n-am fost eu! am făcut voia barosanului șef!

ceva logic din moment ce de manifestat nu se poate manifesta decît ce vrea el!

eu n-am vazut nici o evolutie pe nicaieri, am vazut numai … involutie

o falsă marotă a intelectualilor cu nas fin strîmbat, cea mai bună dovadă că evoluăm e chiar adevărul pe care îl cunoaștem tot mai mult!

la geții lui decebal a venit isus, la geții lui burebista nu! ... unii sunt mai evoluați ca ceilalți!

dacă zici că era mai bine în trecut îți urez trai senin și îmbelșugat fără curent electric, fără apa caldă de la robinet, fără banii de hîrtie, doar fiat-money sunt cel mai bun exemplu de involuție umană, fără tractor sau sapă cu lamă de fier, te invit să trăiești viața îmbelșugată a celor mai evoluați decît noi, oamenii cavernelor de acum 4-5 mii de ani!

eventual, viața îmbelșugată a dacilor de pe vremea lui burebista!
că tot e la modă!

acela ca realitatea este creata de observator
probabil însă aici eu observ faptul că în universul tău observatorul e una bucată de bordan în timp ce în realitate sunt nenumărate conștiințe care toate contribuie la crearea realității!

posibil să greșesc eu dar asta e impresia mea!

și viermii sunt vii! și bacteriile! și barosanul șef! toți creează realitatea, fiecare după puterile sale! și eu exist și sunt al naibii de sigur că nu suntem aceeași persoană cu tine bordane!

că suntem ființe diferite!

felul în care abordezi ideea conștiinței cosmice e profund greșită! amestecul din mintea ta între mine și tine e o fantezie nu o realitate!

materia asta separatoare există indiferent dacă îți place sau nu! iar rolul ei e tocmai de ați reaminti că adevărul nu poate fi decît obiectiv nu subiectiv!

de vrut poți să vrei orice poate crea imaginația ta, de putut e funcție de cît îți dă voie realitatea materială! chiar și așa ai destul de multă putere și libertate, libertatea de a face lucruri rele și de a chinui pe ceilalți cu cruzime și ... iubire perversă! călăul își iubește victima! cînd o chinuie iubirea lui crește! vrea mai mult, o chinuie și mai mult! dar asta nu îl apropie de conștiința cosmică ci îl îndepărtează pentru că iubirea lui e iubire de sine nu de adevăr!

nu sufletul te apropie de divinitate ci sufletul curat! nu iubirea ci iubirea de adevăr!

Acestia sunt genul de oameni care in situatii extreme te vor ucide, pentru ca vor crede ca ei fac lucrarea lui Dumnezeu

și cu ce schimbă datele problemei faptul că realitatea e ceea ce creează conștiința ta? acum poți ucide nu pentru că așa vrea dumnezeu ci așa vrei tu pentru că ești dumnezeu, creatorul realității!

o fi mai bine!? mai rău!? mie nu mi se pare o evoluție ci o involuție!

în varianta clasică a crimelor religioase mai ai măcar speranța că poți convinge pe ceilalți că aia nu e voia barosanului șef ci voia lor! în varianta propusă de tine dacă se umflă orezul în nebun nu mai putem face nimic!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Mar 23 Oct 2012, 17:17

Psalmul 81
1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 23 Oct 2012, 17:54

Interpretari si interpretari, fiecare dupa putirinta! Da nu asta-i baiul mare, baiul e ca unii insista sa impuna propriul punct de vedere si propria interpretare, de parca a lor intelegere si interpretare ar fi vre-un reper de netagaduit. Mai bine sa sape fiecare in adancul sufletului lui, sa-si vada propria nimicnicie, iar in relatia cu ceilalti sa fie mai smerit! Totalitarismul si dictatura au trecut...

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mar 23 Oct 2012, 18:11

Nu se pot muta ultimele 3 mesaje de la "stiinta si constiinta" aici" ? Raspund la ele aici.

“Voi toti sunteti Dumnezei. Scriputurile voastre o zic!”(Psalmul 81:6).

Au vrut atunci sa-l arunce de pe stanci pentru blasfemie. Oare acesti “credinciosi” discipoli ai lui Iisus de azi – discipoli declarati – realizeaza cat de radical a fost Iisus? Au vrut sa-l omoare pentru o afirmatie!!!

Si cand a zis: “Toate minunile pe care eu le fac, si voi le puteti face si mai mari decat acestea.” Auzim oare asta la sfanta liturghie? Nu, …nu. Auzim doar: “Esti un pacatos mizerabil pentru ca Iisus a suferit si a murit pentru pacatele tale.” Ceea ce, apropo, nu-i adevarat... ca a suferit si a murit pentru pacatele noastre. Nu, Iisus n-a murit pentru pacatele noastre. El a realizat ceva mult mai maret si trebuie sa acceptam faptul ca munca lui a fost deturnata inainte sa-si produca rezultatele. Mesajul lui a fost rasturnat inainte sa produca efecte!

Si apoi cei care au venit dupa El au spus: “Oo, da, sigur, era destinat sa se intample asa. Trebuia sa fie arestat, sa fie dus in fata lui Irod Antipa si a lui Pilat din Pont, era destinat sa fie batjocorit sa poarte coroana de spini, sa fie condamnat sa moara pe dealul Calvarului.” Nu! Nu era deloc menit sa se intample asa! Chiar deloc! El ar fi intentionat sa realizeze ceva mult mai important.

Dar cei care au venit dupa Iisus au trebuit sa sustina ca totul este intentionat, ca totul era predestinat, ca el trebuia sa sufere si sa moara pentru pacatele noastre. Nu este catusi de putin adevarat! Nimeni nu poate suferi si muri pentru pacatele tale, chiar daca le-ai avea. Asa cum absolut nimeni nu poate manca micul dejun in locul tau, sau cina sau pranzul. Nimeni altcineva nu poate manca pentru tine! E ceva absolut personal.

Tot astfel, ceea ce Iisus a venit sa ne invete este inevitabil ceva personal. Daca Iisus venea aici sa sufere si sa moara pentru pacatele noastre pana intr-acolo incat sa ne scape de razbunarea unui Dumnezeu crud, ce spune asta despre Dumnezeu? L-ar desfiinta! Pentru ca Dumnezeu ar fi un personaj vindicativ, pretentios, capricios, despotic, nevrotic si nesigur. Cine ar vrea sa creada intr-o asemenea fiinta? Nu exista o asemenea fiinta! De ce ne taram oare in propriile mizerii, adorand un idol fals, care nu face altceva decat sa ne submineze puterea si abilitatile si sa ne impiedice sa ne implinim destinul pentru care ne aflam aici, destin despre care Iisus a venit sa ne invete? De ce ne place sa ne taram? De ce ne atrage mocirla? De ce suntem atrasi de lipsuri si victimizare?


Ne aflam intr-o iluzie de saracie si de lipsa, in timp ce traim intr-un Univers al abundentei, deoarece nu exista asa ceva precum saracie, lipsa, neajutorare, victimizare in campul cuantic al Universului.

Chiar va place numai cu capul plecat? Frica ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mar 23 Oct 2012, 18:28

Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 23 Oct 2012, 19:31

Probabil frica pentru responsabilitatea propriilor fapte. E mai simplu sa spui "A fost voia Domnului", eu nu am vrut, eu nu am stiut, mi-a luat dumnezeu mintile... si tot asa. Ai luat pozitia ghiocelului si astepti sa fii judecat... sau iertat (cata milostenie si ingaduinta ipocrita!)! De catre cine? Bineinteles de catre unsii domnului si legilor lui pe pamant. Adica toate sistemele actuale de inrobire si manipulare a constiintelor. Fara exceptie! De ce sa fii judecat? Pentru ca ai gresit, normal! Da nimeni nu se-ntreaba "Am gresit in raport cu ce sau cu cine?" Cum poate un semene sa-si judece alt semen? Bineinteles doar prin prisma atributului functiei in cadrul sistemului, si confundarea propriei fiinte cu atributul! Uitand ca toti suntem unul, doar aparent diferiti aici si acum, in manifestare. Si au grija baietii destepti sa dezbine in continuare si sa mentina ignoranta si hipnoza colectiva a constiintelor cat mai acerba. Doar asa pot fi manuite oile domnului, sau ale domnilor, domnisorilor care pastoresc fiecare din scaunul lui de sef, sefut, sefulet si tot asa! Un patriarhat piramidal (exact ca si-n MLM) inrobitor fundamentat pe minciuna si manipulare. De mii de ani prin casta preoteasca in special!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 23 Oct 2012, 21:31

MACACUL, prin definitie, CREDE IN CAI VERZI PE PERETI!
....
oricine crede in forta divina..are o minte primitiva...de ...MACAC....
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mar 23 Oct 2012, 22:13

da, dacule în varianta ortodoxă psalmul 81 e și mai hardcore, mai ales prima strofă:

VT: Psalmii 81
1 Dumnezeu a stat în adunare de dumnezei
şi în mijloc pe dumnezei îi va osebi.
2 Până când veţi judeca voi cu nedreptate
şi-i veţi acoperi pe păcătoşi

dacă strofa 1 te dă peste cap a doua te readuce cu picioarele pe pămînt!

e plin de dumnezei! închipuiți!

iar
6 Eu am zis: „Dumnezei sunteţi voi,
şi toţi sunteţi fii ai Celui-Preaînalt;“
îți spune că ești dumnezeu cînd te supui adevărului nu cînd schimbi adevărul cum vrea mușchiul tău! legea bolovanului!

Dumnezeu S'a făcut om pentru ca omul să devină dumnezeu (Sf. Atanasie cel Mare)

diakríno = „a osebi“, „a separa“, „a deosebi“, „a discerne“ (din ochi sau dintr'un punct de vedere). Acest psalm a fost şi rămâne o piatră de încercare pentru exegeţi, cu atât mai mult cu cât formularea ebraică a versetului sună astfel: „Dumnezeu a şezut în adunarea dumnezeiască, / în mijlocul dumnezeilor judecă“. De aici, supoziţia că ar fi vorba de un consiliu ceresc alcătuit din dumnezei (semi-zei?) sau îngeri. Această interpretare e contrazisă de context (vezi versetul următor), dar şi de afirmaţia Sfântului Pavel că unele entităţi cereşti sunt numite „dumnezei“ numai prin abuz (1 Co 8, 5-6). Alţii cred că ar fi vorba de zeităţile popoarelor păgâne ale Canaanului, pe care le judecă (şi le osândeşte) Dumnezeul lui Israel. Toate acestea însă se limitează la apectul juridic sau la cel istoric, ignorând sau refuzând valenţele profetice ale psalmului. Cassiodor e acela care vede în acest verset fulgerătoarea prefigurare a lui Dumnezeu care va locui printre oameni, Cel despre Care Ioan Botezătorul avea să spună: „În mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L ştiţi“ (In 1, 26), adică Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, El Însuşi Dumnezeu. Cât despre oameni, numeroase sunt locurile din Sfânta Scriptură în care ei sunt numiţi „fii ai lui Dumnezeu“, şi chiar „dumnezei“, aşa cum se vede şi din versetul 6 al acestui psalm (citat de Însuşi Iisus în sprijinul propriei Sale dumnezeiri – In 10, 34). Cândva Iahvé îi spusese lui Moise: „Iată, Eu i te dau lui Faraon pe tine drept dumnezeu“ (Iş 7, 1). Evident, atributul de „dumnezei“ nu se poate referi la natura fiinţei, de vreme ce numai Dumnezeu este Dumnezeire, ci la o anume funcţie. Or, în Versiunea Ebraică, cuvântul „dregător“, „judecător“, din Iş 21, 6 şi 22, 8-9 are sensul de „dumnezeu“ în virtutea faptului că dreptul magistratului sau al dregătorului (de a pronunţa o sentinţă discreţionară) derivă din aceea a lui Dumnezeu. Aşadar, Hristos-Dumnezeu a stat în adunarea (synagogé) de dumnezei-judecători (oameni) şi în mijloc (fiind El în centrul adunării) pe dumnezeii-judecători îi va osebi unii de alţii, adică pe cei nedrepţi de cei corecţi, celor dintâi adresându-le întrebarea din versetul următor.
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mar 23 Oct 2012, 22:34

Auzim oare asta la sfanta liturghie? Nu, …nu
depinde de liturghie ... de biserica în care intri ... uneori și de popa care cîntă pe nas ...

Nu, Iisus n-a murit pentru pacatele noastre
n-a murit pentru că a învins moartea! da' dacă nu ești creștin e mai greu de priceput cum stă treaba cu învierea!

ca totul era predestinat
o fi printre eretici predestinare, nu în ortodoxie!

crestinortodox.ro - predestinarea
Biserica respinge predestinarea unora catre rai si a altora catre iad pentru ca vorbeste de libertate.

Cine ar vrea sa creada intr-o asemenea fiinta?
păi nu depinde de tine ce există, ce e adevărat, și ce nu există, ce e fals!
realitatea materială și cea spirituală, împărăția cerurilor, sunt create de altcineva, nu de tine!

deci nu contează ce crezi ci ce e adevărat! pentru că ce e adevărat e ceea ce există cu adevărat! restul, ce se supune voinței tale, e doar în tărtăcuța ta!

chiar și cînd îți miști corpul fizic, material, tot trebuie să respecți legile de mișcare ale bolovanului, materiei! de zburat dînd din urechi se poate doar în tărtăcuța ta!

te-ai uitat la prea multe filme cu bruce-lee! karatiști sburători, sau care se luptă fioros stînd într-un picior pe vîrful unei lănci cu zeci de adversari, sunt doar în filmele chinezești!
Laughing
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mier 24 Oct 2012, 05:04

Oare adevarul adevarat ne-a despartit in halul asta totedati? Prea multa iubire s-a revarsat in aproape 1 miliard de religii … dar a ta e cea mai tare din parcare … fiindca asa-ti spune bolovanul tau … si-i musai sa fie asa, ceilalti sunt pe nicaieri, cu bolovanii lor …

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Christian_denominations

Aici nu intelegem treaba, si nici nu vrem sa intelegem, ca-i mai comod sa stai si sa astepti sa-ti spuna altcineva ce sa faci, fiindca tu n-ai numai jumatate de creier, nu poti decide de unul singur … numai ce decide magarul din fruntea turmei de oi si blandutele oite … cu lana plavite … sa-l urmeze docile si supuse sa nu camva sa paraseasca drumul batatorit … ca le mananca bau-bau. Aproape 1 miliard de secte si bisericute religioase, totedati si … 7 miliarde de credinte … fiindca fiecare crede dupa bostanul lui, fiecare are puterea de a alege si fiecare are puterea credintei … si peste multimea asta e multimea tuturor multimilor, ca forma, fiindca ca continut e constiinta universala, omniprezenta, omnipotenta si omniscienta …

Asta inseamna sa nu stii cum sa gandesti singur, sa gandeasca altii pentru tine … tu sa-ti vezi de treaba ta si sa te bati cu pumnul in piept ca dumnezeul tau e cel mai bun si cel mai drept, ca stii tu sigur care-i treaba, ceilalti sunt pe nicaieri … Asta crezi tu, totedati, si fiecare are dreptul sa creada ce vrea, nu-i musai sa si stie ce crede …

CREZI, DAR NU STII CE CREZI! FIINDCA ADEVARUL ALA NU-I AL TAU, NU LA-I GASIT TU … ti-a fost “turnat” in jumatatea aia de creier … e mai usor sa capeti de pomana decat sa muncesti … de aia am ajuns unde-am ajuns … jumatate handicapati … cealalta jumatate ingrijitori de handicapati … “Tis the time’s plague, when madmen lead the blind.”

“Ce epoca ingrozitoare, acea cand idiotii ii conduc pe prosti.
(W. Shakespeare)

Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 24 Oct 2012, 17:46

iar cînd gîndești singur e garantat că dai peste jackpot!

dovada? cea dată de tine, miile de denominațiuni creștine! toate s-au desprins unele de altele din nevoia de a gîndi cît mai diferit și mai original!

dar noi știm că adevărul e prin definiție unic! că atunci cînd ai două variante de răspuns logica elementară spune că nu pot fi ambele adevărate!

și atunci cum ajungi la acest adevăr? pretinzînd că realitatea e un produs material al conștiinței tale!? al minții tale!? că se sucește și îndoaie cum vrea mușchiul tău?

că nu trebuie decît să muncești mai mult și obții ceea ce vrei, indiferent ce vrei, chiar dacă ceea ce vrei sunt iluzii și neadevăruri!? inexistente? care nu pot fi? ireale?

repet din nou adevăr = ceea ce există!

a pretinde că nu poți zbura dînd din urechi doar pentru că n-ai dat destul de repede, n-ai muncit destul, din ele și că n-ai strîns din buci cu suficientă putere!?

vedem unde duce asta! la mii de adevăruri paralele incompatibile unul cu celălalt!

ca le mananca bau-bau
da! bau-bau! ăsta e primul lucru pe care îl înveți cînd ești bebe mic!

să nu bagi mîna în foc că te mănîncă bau-bau! să nu arunci farfuria pe jos că se sparge și te mănîncă bau-bau! că dacă sari de pe scaun cazi și te lovești, iar te-a mușcat bau-bau! dacă dai cu bățul peste mînă te doare, iar e bau-bau de vină! cînd mesteci ca bebe mic trebuie să fii atent la limbă cum se mișcă în gură! altfel o muști rău de tot și tot acel bau-bau material reprezentat de dinții tăi e de vină!

și cînd cazi din copac rupîndu-ți coastele afli cît de rău poate fi bau-bau! te înfulecă ca lupul oița dacă ieși din turmă!

da! acel bau-bau! bolovanul șef! ăla material!

ca bebe mic ai vrea să fie totul cum vrei tu! nu e! așa începi să cunoști acel ceva numit realitate materială care nu ești nici tu nici părinții care cu ceva efort și muncă de convingere îi faci să se învîrtă în jurul tău cum vrei tu!

da' cu bolovanul șef munca de convingere nu mai dă rezultate!

nasol!

CREZI, DAR NU STII CE CREZI!
și pentru sănătatea ta mentală ar fi bine să rămînă așa, să nu le amesteci!

cînd ceea ce crezi se amestecă cu ceea ce știi și nu le mai poți deosebi în psihiatrie se numește paranoia ...

deși ... e adîncă ideea!
felicitări!

e de meditat pe tema asta, a ști ce crezi ... a nu ști ce crezi dar a crede .. hmmm ... a crede că știi!?

știință ... credință ... sunt lucruri diferite dar cum le definim?

a nu știi ce crezi = a crede că știi

hmmm ....
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 24 Oct 2012, 18:41

MACACUL...puternic DROGAT RELIGIOS...vede irealitatea...
...
DROGUL UCIDE MINTEA, RATIUNEA!
...
iar macacii vad..cai verzi pe pereti, REALITATEA din mintea lor tranchilizata, adormita!
...
MACACUL gandeste cu 10%....din capacitatea creierului...EL DE FAPT DOARME...!
TREZIREA....MACACULUI...este imposibila!
...GENETIC NU ESTE PROGRAMAT SA SE TREZEASCA...
...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mier 24 Oct 2012, 19:10

Eu de cand imi bat gura aici, totedati, “sa privesti, sa asculti si sa taci”, sa treci prin filtrul “ingandurarii” ce ti-a spus mintiuca la prima strigare, dupa care te ridici si … pac … rata cade. Sa nu te lasi prada impulsurilor primare ale mintii logice, sa impaci mintea cu … sufletul … stiinta cu credinta … ratiunea cu intelepciunea … ce stii cu ce crezi ca stii …

Postez la stiinta “psihologia transpersonala”, sa nu va “sperii” de la inceput cu experiente mistice, dar … “ganditorul din Hamangia” la ce crezi ca se gandea? Si multi altii, pe care ratiunea ia eliminat … ca marii matematicieni din antichitate care erau si filosofi … ei stateau pe ganduri pana luau hotararea prin care impacau mintea cu sufletul … nu ca noi cand s-au dat credite cu buletinul, am satisfacut capriciile mintii noastre bolnave … faina treaba am facut.

Ca sa aiba si efect gandirea asta trebuie sa te rupi total de ce inseamna materie, cand reusesti asta reusesti cel mai minunat lucru … sa traiesti … sa opresti timpul si sa te contopesti cu divinitatea, cu intreg universul in care te afli si el in tine … asta e adevarul fiecaruia, totedati, pe care nu-l poate demonstra altuia, dar pe care-l crede … asta e credinta … sa mergi pe calea ta, sa gasesti adevarul tau … sa traiesti viata vesnica … Abia atunci stii ce crezi, pana atunci doar crezi, fiindca asa ti-au spus altii, dar tu nu stii ce crezi … atunci impaci stiinta cu credinta, ratiunea cu intelepciunea, atunci incepi sa traiesti, sa existi cu adevarat in … eternitate… Dar pentru asta trebuie sa gasesti butonul sa opresti … gandurile, sa-ti opresti mintea …
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 24 Oct 2012, 20:36

da, dar eu las rața să cadă din gură nu ca să te supăr pe tine sau altcineva ci ca să nu mă mai pot minți pe mine!

repede repede țuști afară! mac! mac! mac! mac! mac!
bounce

că dacă no las să facă mac-mac și tac după aia pot zice că nici usturoi n-am mîncat nici gura numi miroase!

dar e fals! că eu mac-mac am făcut chiar dacă doar în gînd!

mintea aia pe care o cerți ca pe un bebe mic că face doar prostii viermuind peste tot trebuie să ia toate formele ca să le înțeleagă!

trebuie să atingă și să fie ca să simtă

iar la faza cu înțelepții care stau pe gînduri închipuindu-și că sunt înțelepți cu cît stau mai mult pe gînduri socrate le taie rapid din morcoveață!

cică nu timpul stat pe gînduri se socotește ca avere și înțelepciune ci timpul pe care nu îl stai pe gînduri ca să ajungi la răspunsul corect!

cu cît mai repede cu atît mai bine!

așa zice socrate în wikipedia.org - Charmides (sau despre înțelepciune)

și ... înclin să îi dau dreptate!

Razz


_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 25 Oct 2012, 05:05

Poate avea dreptate si Socrate ... dupa ce tu te cunosti si recunosti pe tine, dupa ce constientizezi faptul ca nu esti tot minte cat esti, ca mai e si un suflet ... care e cuplat cu tot universul asta ... nu trebuie sa faci un pas si pentru urmatorul sa stai timp de 10 pasi pe tusa ... trairea asta nu-i statica, e dinamica, iei hotararea tot instantaneu, dar dupa ce-i dai sufletului dreptul la ... vot ... sa armonizezi mintea cu inima ... fiindca mintea nu stie multe, ea satisface animalul din tine, materia, de nu-i dai peste cap, ia tot ce misca ...

Ai fost pe noapte? Very Happy
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 25 Oct 2012, 17:49

"Prin rugaciunea inimii, rugaciunea isihastului, se realizeaza sinergia dintre minte si inima, prin rugaciunea tacerii (duhovniceasca) se realizeaza sinergia sacra dintre spiritul omenesc si spiritul divin."
Te-ai mai lamurit, totedati, cu ce stii si ce crezi? Cu stiinta si credinta? Stii ce crezi si crezi ce stii?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Joi 25 Oct 2012, 19:55

WoodyCAD a scris:MACACUL...puternic DROGAT RELIGIOS...vede irealitatea...
...
DROGUL UCIDE MINTEA, RATIUNEA!
...
iar macacii vad..cai verzi pe pereti, REALITATEA din mintea lor tranchilizata, adormita!
...
MACACUL gandeste cu 10%....din capacitatea creierului...EL DE FAPT DOARME...!
TREZIREA....MACACULUI...este imposibila!
...GENETIC NU ESTE PROGRAMAT SA SE TREZEASCA...
...
Fara suparare,dar multi vor fi uimiti cand se vor trezi fata in fata cu realitatea lui DUMNEZEU.Din pacate sunt foarte multi si as zice ca sunt cam 99 % care inca nu au fost treziti sa vada realitatea lui DUMNEZEU.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Joi 25 Oct 2012, 19:59

Bordan a scris:"Prin rugaciunea inimii, rugaciunea isihastului, se realizeaza sinergia dintre minte si inima, prin rugaciunea tacerii (duhovniceasca) se realizeaza sinergia sacra dintre spiritul omenesc si spiritul divin."
Te-ai mai lamurit, totedati, cu ce stii si ce crezi? Cu stiinta si credinta? Stii ce crezi si crezi ce stii?
Fara suparare,dar eu nu am auzit decat de rugaciunea Domneasca.Care este rugaciunea inimii,care este rugaciunea isihasta si care este rugaciunea duhovniceasca si unde stau scrise si de catre cine au fost compuse?Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 25 Oct 2012, 20:37

Rugaciunea inimii sau rugaciunea isihasta, nu se invata, ci se traieste …

http://www.crestinortodox.ro/interviuri/ips-irineu-rugaciunea-isihasta-se-invata-se-traieste-124500.html

Rugăciunea Duhovnicească este a şaptea şi cea mai înaltă treaptă a rugăciunii.

http://www.crestinortodox.ro/comunitate/group_discussion_view.php?group_id=365&grouptopic_id=4435

Părintele Cleopa spune că este posibil de practicat foarte rar şi de foarte puţini oameni, poate unul la o generaţie. Mai întîi, trebuie să lămurim cîţiva termeni: rug, rugăciune şi duh. Duh este un cuvînt românesc. Mai este folosit la ruşi, iar în alte limbi nu există; catolicii spun "Spiritus Sanctis", adică Spiritul Sfînt. Duh este, deci, Spiritul Sfînt, dumnezeiesc, care pogoară în spiritul omenesc, înduhovnicindu-l. Dacă rugăciune am scrie – aşa cum ne-a învăţat părintele Galeriu – "rug-ăciune", se înţelege "rugul aprins". Rug ne sugerează totdeauna foc; focul lăuntric, rugul aprins de Dumnezeu în sufletul omenesc. Or, Rugăciunea Duhovnicească este o rugăciune a focului. Un foc purificator şi creator şi nu unul care distruge.– De ce Rugăciunea Duhovnicească este superioară Rugăciunii Inimii şi tuturor formelor de rugăciune în care tăcerea este absolută în interior şi exterior?– Rugăciunea aceasta, pe care părintele Cleopa o numeşte şi "de durere duhovnicească" este o amplificare a Rugăciunii Inimii. Dacă Rugăciunea Inimii are un text: "Doamne Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, milueşte-mă pe mine păcătosul!", care poate fi restrîns de practicant pînă la "Doamne, milueşte-mă!", apoi pînă la a se spune textul prescurtat numai în gînd, Rugăciunea Duhovnicească este atunci cînd se realizează deja contopirea dintre minte şi inimă; este o rugăciune fără cuvinte şi fără închipuiri, care întrece înţelegerea şi care urcă la Dumnezeu prin revărsarea luminii divine în inimă. Inima este centrul spiritului. Ea este aceea din care izvorăşte Duhul şi care primeşte Duhul. Noi, psihologii, spunem că inima este centrul spiritual, ca generatoare a Duhului şi receptacol al Duhului. Aşadar, spiritul trece dincolo de cuvînt, dincolo de ceea ce numim psihic, care este prizonier în trup.– Unii cititori ne-au întrebat de textul acestei rugăciuni...– Este bine ca oamenii să ştie că Rugăciunea Duhovnicească nu are text. Este o stare, o rugăciune-gînd în care nu mai este nevoie de cuvînt, o rugăciune a tăcerii sacre, dincolo de raţiune şi dincolo de imaginaţie. Nu este iraţională, ci supraraţională. Nu este inconştientă sau subconştientă, este supraconştientă, mai bine zis transconştientă. Mintea şi inima sînt unite. Iluminarea minţii şi iluminarea inimii sînt contopite. Din această "cununie" este eliberat Duhul, adică spiritul divin din om. Această stare se trăieşte ca o ardere, ca o îndumnezeire a spiritului omenesc.– Se mai vorbeşte şi despre "vămile" acestei rugăciuni, numite în popor şi "vămile părintelui Cleopa".– Pentru a se uni mintea cu inima, omul aflat în rugăciune trebuie să treacă, spune Ilie Cleopa, prin două vămi: vama închipuirii, adică oprirea imaginilor necurate, ispititoare, tulburătoare şi vama raţiunii, de la poarta inimii. Aşadar, Rugăciunea Duhovnicească trebuie să se debaraseze de închipuiri, de analize şi discuţii mintale, pentru a face loc Duhului pur. Astfel, între spiritul omenesc – în care există totdeauna o sămînţă divină – şi Sfîntul Duh nu mai este doar o comunicare, ca în celelalte trepte ale rugăciunii, ci acum apare un contact direct, o contopire, o sinergie totală şi sacră. Deci, omul care urcă pe această treaptă înaltă a rugăciuni dobîndeşte o altă natură, o altă calitate prin care se depăşeşte condiţia umană obişnuită – se înduhovniceşte, se sfinţeşte.– Prin urmare, omul de rînd doar poate accede la Rugăciunea Duhovnicească, fiindu-i mai greu să ajungă şi practicant...– Dar merită să medităm la această formă înaltă de rugăciune! Este o încurajare extraordinară şi un argument indubitabil că omul nu este animal raţional, cum l-a numit Aristotel, nu este o fiinţă socială, cum i-a plăcut lui Marx să ne numească golindu-ne de spiritualitate, ci este o fiinţă spirituală, aşa cum ne-a învăţat Isus Hristos. Din această rugăciune reiese potenţialul de înaltă spiritualitate al omului. Cu o condiţie – să fii Ilie Cleopa! Adică să fii un ascet şi un sfînt. Ilie Cleopa nu a trecut în nefiinţă, ci el a trecut în eternitate şi s-a pregătit pentru asta toată viaţa.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Vin 26 Oct 2012, 06:37

o traducere aproximativă a rugăciunii inimii e atunci cînd reușești să pui botniță minții în timp ce te rogi ... că mintea e clevetitoare ca o soacră mare și de la rugăciune ajungi repede la chiloții iepurașilor plaicuboi

nu contează că ești popă singur în altar!

singura soluție e să transformi procesul gîndirii în starea care n-are nevoie de cuvinte a iubirii ... iubirea e o stare nu un gînd

în momentul ăla nu te mai miști, nu mai devii ceva cu ajutorul minții, pur și simplu ești ....

și, conform definiției redescoperită inclusiv aici, statul pe loc e posibil doar dacă te miști cu viteza maxim posibilă!

un paradox, dar sa demonstrat deja că broasca țestoasă îl întrece pe achile cel mai repede stînd pe loc!

instantaneu!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Vin 26 Oct 2012, 08:06

Eu stiu ca Domnul Iisus Hristos a zis ca singura rugaciune este rugaciunea "Tatal Nostru" care mai este cunoscuta ca fiind rugaciunea Domneasca si conform Sfintei Evanghelii dupa Matei este urmatoarea:

"7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
9. Deci voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru, Care eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10. Vie împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre fiinţă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Şi ne iartă nouă greşealele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13. Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău. Că a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!"

Eu nu spun decat aceasta rugaciune Domneasca dupa ce am citit aceasta evanghelie si orice alte rugaciuni mi se par de prisos si mai mult orice alte rugaciuni le consider paganesti.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Vin 26 Oct 2012, 08:42

Si eu am zis-o de mic copil, pana intr-o zi cand am mai crescut iar aceasta fraza m-a zgariat pe urechi si chiar si pe suflet; "Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău.". De atunci am renuntat la aceasta rugaciune si ma rog in legea mea, cu cuvintele mele, rugaciune in care ma implic pe mine ca element activ, donator, nu doar ca un simplu pasiv, care cer intr-un ca milogul!

Tie cum iti suna in urechi, in minte si in suflet aceasta fraza? Tu asa le-ai face copiilor tai sau celor dragi? Ai putea sa le faci asa ceva?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Vin 26 Oct 2012, 09:21

Fara suparare,dar versetul "Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău." este foarte corect si trebuie sa spun ca nu mi-a impus cu forta nimeni sa zic rugaciunea Domneasca si cat am fost copil si adult pana la o varsta destul de mare chiar nu spuneam nicio rugaciune si deci nici rugaciunea Domneasca,dar de cand am inceput sa citesc si Evangheliile atunci mi-am dat seama cat de simplu,corect dar mai ales cat de benefic este sa spun numai rugaciunea Domneasca.
Orice parinte isi educa si instruieste copilul intr-un anumit fel ceea ce inseamna ca de fapt acel parinte isi duce in ispita copilul impunandu-i ceea ce crede el ca este bine si ceea ce este mai grav este ca nu se stie daca acea educatie si instructie data de acel parinte il va putea feri pe copilul sau de cel rau.De exemplu un ateu isi educa si il instruieste copilul in credinta ca nu exista DUMNEZEU,un hindus il educa si il instruieste pe copilul sau in credinta in tot felul de zeitati si in credinta ca lumea si deci si universul este o iluzie,un budist il educa si il instruieste pe copilul sau in credinta atee ca nu exista DUMNEZEU si ca lumea si deci si universul este o iluzie si atunci asta inseamna ca acel parinte il ispiteste pe copilul sau cu o anumita credinta si un anumit fel de a trai ceea nu iseamna neaparat ca asa este bine si tocmai dea ceea eu consider ca rugaciunea Domneasca este cea mai buna rugaciune.
Cum poate fi educat si instruit un copil astfel incat sa nu fie ispitit de nimic si sa fie deci izabavit de cel rau?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21753
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 17 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 34 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 25 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum